verwachtingen bloemenveilingen r. A.de Zeeuw: land- en tuin- iouw moet niet :roter iaar beter Structuuronderzoek wijst uit optilxlistiscllc ■Nu bewezen: zemelen goed voor stoelgang MARKTSITUATIE GROENTEN BEVREDIGEND TIEN PROCENT OMZETSTIJGING IN NEGEN MAANDEN 1979: JAAR OM AAN DE BALK TE SCHRIJVEN (NP EN TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 8 OKTOBER 1979 iEN HAAG Er bestaan optimisti- ,jhe verwachtingen voor de toekom stige ontwikkelingen van vier van de Nederlandse bloemenveilingen „4ie voor een belangrijk deel zijn inge steld op de bloemenexport. Verwach tingen over een mogelijk vijfde vei ling, namelijk, die van EMM te Roe- farendsveen, zijn nog aan twijfel iderhevig. Gevolg van onzekerheid itrent een streekplan voor dat ge- lied. 'ot de vier exportveilingen met een ste- ige positie worden gerekend. VBA te alsmeer, CCWS te Honselersdijk en Berkel en Omstreken" te Berkel en Ro denrijs. Dit kan worden geconcludeerd u f't een structuuron£lerzoek gehouden Joor de Vereniging van Bloemen veilin- jen in Nederland (VBN) over de toe komst van de bloemenveilingen in ons 1 "and op langere termijn. Jij de VBN zijn totaal twaalf bloemen veilingen aangesloten, waarvan zeven ;n meer regionaal karakter dragen en (et genoemde vijftal bovendien een be- ,ngrijke plaats voor de export innemen. oekomst jn de studie wordt onderscheid gemaakt issen de ontwikkeling van de snijbloe- ienomzet en die van pot- en perkplan- <n. Het toekomstbeeld strekt zich - 'oorlopig - uit tot 1982. Vat betreft de genoemde regionale vei- ingen wordt er van uitgegaan, dat deze ich verder zullen ontwikkelen aan de tand van de huidige gang van zaken net betrekking tot de binnenlandse afzet In in het afgelopen jaar een omzet had- len van 70 miljoen gulden welke in 1982 lermoedelijk 100 miljoen bedraagt. .Benoemde vijf exportveilingen zou- |en dan inclusief een geveild omzet- Gerbera's in tegenlicht. bedrag aan ingevoerde bloemen, op een jaarlijkse snijbloemenomzet ko men van ruim 1.735 miljoen gulden. Aan ingevoerde bloemen wordt 150 miljoen gulden berekend. Dit betekent dat de snijbloemenomzet van exportveilingen plus regionale vei lingen samen tot 1982 met plm. 40 pro cent zal toenemen vergeleken bij 1978. Voor de snijbloemen wordt een omzet groei verwacht van plm. 8,5 procent per jaar, inclusief geveilde importbloemen hetgeen voor de Nederlandse bloemen neerkomt op 7 1/2 procent per jaar. De gestegen omzet zal voor 3 a 4 procent be staan uit toegenomen hoeveelheid en 3-4 procent uit prijsverbetering. De mate waarin de snijbloemenomzet bij iedere veiling, dus ook de CCWS, zal toenemen hangt mede af van de wijze waarop de veiling haar functie vervult als bemiddelaar tussen vraag en aanbod. Zo wordt geconcludeerd. Om die reden zal de veiling aantrekke lijk moeten zijn voor de handel, door een voldoende breed en diep assortiment ge durende het hele jaar door een stand punt, dat zoals bekend ook door het CCWS-bestuur is verdedigd in de kwes tie over het veilen van importbloemen. Ook zal de dienstverlening het hele jaar rond aan de kopers optimaal moeten zijn. Gesteld wordt dat de dienstverle ning niet kosteloos behoeft te geschie den, maar deze is wel van betekenis voor de handel wat de prijsvorming betreft. En dat is een belangrijk aspect bij de vei lingkeuze van de kwekers. Daarnaast zijn ook de veilingkosten en transport kosten van betekenis. moeilijk Voor goed functioneren van een veiling is een goede wisselwerking tussen vraag en aanbod noodzakelijk. Als het aanbod aan een veiling te beperkt is en ook het assortiment, zal de aantrekkelijkheid van die veiling voor de handel gering zijn en de prijsvorming te wensen over laten. Het is dan ook moeilijk om een volledig assortiment aan een dergelijke veiling te behouden. Vraag en aanbod moeten voor een groei in overeenstemming blijven. De volle digheid van het assortiment is bij de ex portveilingen,-aldus de conclusie, omdat de exportveilingen vrij dicht bij elkaar liggen en er tussen de veilingen een le vendig verkeer van snijbloemen plaats vindt. Men zou in dit verband kunnen spreken van een „complimentaire func tievervulling" van deze veilingen. •EN HAAG Voor de agrarische sektor blijft ook in Je toekomst aanpassing van de bedrijfsvoering nood zakelijk. Doordat de omstandigheden zich drastisch tebben gewijzigd, kunnen de aanpassingsmogelijkhe- len minder dan voorheen gevonden worden in verdere 5 intensivering van de bedrijfsvoering en vergroting van de bedrijfsomvang. Daarom zal de land- en tuinbouwer de aanpassingen in zijn igibedrijfsvoering vooral moeten proberen te vinden in de ^optimalisering van het produktieproces op zijn bedrijf. _ljVoor de Nederlandse land- en tuinbouw zal de slogan „niet ^groter maar beter" opgeld moeten doen. irpit is de mening van ir. A. de Zeeuw, direjcteur-generaal jt Ivoor landbouw en voedselvoorziening. „Niet groter maar jjjbeter" betekent volgens hem dat getracht moet worden de eJkosten van het produktieproces te drukken en de financië le opbrengst hiervan te laten stijgen zonder dat het aantal Iproduktie-eenheden, bijvoorbeeld uitgedrukt in aantal ha's ^cultuurgrond, wordt opgevoerd. Het optimaliseren van het produktieproces is geen eenvoudige zaak en zal daarom Peel inspanning vragen van allen die er bij zijn betrokken. jHet is nodig alle onderdelen van het produktieproces, de jJgehele lijn van het begin van de produktie tot en met het (moment dat de produkten bij de consument op tafel komen aan een kritische beschouwing te onderwerpen. _JQnderdelen in deze keten, die voor verbetering in aanmer- |king komen, moeten worden aangepast. De optimalisering Ivan de bedrijfsvoering zal voor de boer en tuinder, voor de Qvoorlichtingsdiensten, voor het onderzoek, voor de aan de agrarische sektor toeleverende- of afnemende bedrijven een uitdaging moeten zijn. Uit het grote verschil tussen de groep van landbouwbedrijven met goede en met minder goede financiële opbrengsten kan worden afgeleid, dat er in de agrarische sektor nog wel het een en ander te verbe teren valt. .'tl P DRUIVENOOGST t( WAGENINGEN De wetenschap heeft weer een kt stukje volkswijsheid bewezen. Deze keer betreft 't het >r wijdverbreide gebruik van losse zemelen om de stoel- Igang te reguleren. Uit onderzoek is onlangs namelijk ol gebleken, dat mensen die zemelenbrood eten een betere 3i stoelgang ontwikkelen. ;t Daarenboven bleek dat mensen, die vanwege de smaak n witbrood eten, ook zemelenbrood lekker vinden. Vandaar dat de onderzoeker dit brood durft aan te bevelen als een goed alternatief vor een gunstige beïnvloeding van de ont- lasting. Hl De onderzoeker, dr. N. A. Pikaar van het Centraal Insti ll!'tuut voor Voedingsonderzoek/TNO te Zeist, is vorige week met zijn resultaten voor het voetlicht gekomen tijdens een ir symposium, dat in Wageningen is gehouden en dat geheel I gewijd was aan de betekenis van plantevezels voor de voe lt ding van mens en vee. !- Zowel voor het vee als voor de mens is voedingsvezel van s groot belang. Beide profiteren er echter op een heel eigen v wijze van. Het vee, vooral het rund, is in staat om sterk ve zelig voer te verteren en er energie en eiwit uit te halen. De mens kan dat niet of nauwelijks. Voor hem is van be lli lang dat hij een zekere hoeveelheid (onverteerbaar) vezel- j voedsel opneemt, omdat dit nodig is voor het goed functio- ir heren van zijn darmkanaal. i Anders gezegd: bij het vee komt het erop aan dat het ruw- S Voer liefst geheel verteerd wordt, omdat de dieren (en dus de veehouders) er op die manier het meest van profiteren; bij de mens is vezelvoeding juist van belang omdat zij on verteerd blijft. Naast het onderzoek naar de werking van zemelenbrood (85% bloem en 15% zemelen) komt tijdens het symposium onder meer ook het probleem aan de orde van de voedsel- concurrentie tussen mens en vee. Vaak wordt tegen de mo- derne veehouderij opgeworpen, dat zij de dieren hoog- waardig voer toedient, waarvoor die dieren in verhouding E slechts weinig voedsel aan de mens leveren. Om één kilo eiwit in melk of vlees te kunnen produceren zou een koe 11 tot 20 kilo eiwit moeten eten. Daartegenover zal dr. A. J. 1 bH. van Es (Landbouwhogeschool/Tnstituut voor Veevoe- 1 -dingsonderzoek) aantonen dat althans in ons land het 1 melkvee anderhalf tot tweeëneenhalf maal zoveel voedsel 1 produceert dan het zelf eet. Dit komt enerzijds door de n hoge produktie die het Nederlandse melkvee haalt, ander- 1 zijds ook doordat het veevoer veel voor de mens onbruik- bare bijprodukten bevat van de verwerking van granen, zaden en andere voortbrengselen van de landbouw. Ondanks het feit dat de druiven deze zomer vanwege het schaar se doorbreken van de zon zo ongeveer „met hun jasjes aan" hebben door moeten brengen, is de oogst in aan de oevers van het Duitse deel van de Rijn al begonnen. Nierstein is één van de steden waar de boeren zijn begonnen met het binnenhalen van de felbegeerde vruchten. Het ontbreken van de grote hoeveelhe den zon wordt hier echter gecompenseerd door de aanwezigheid van de nieuwe „Wijnkoningin 1979", Rita Moog. „Houden van bloemen" is de titel van een boekje, samen gesteld door Julia Voskuil over bloemen als parodie op het vermaarde thema: „Bloemen houden van mensen". In het boekje voorzien van vele kleurige afbeeldingen wordt van iedere bloemsoort de afkomst verteld maar ook hoe men de bloem dient te verzorgen teneinde die langer houdbaar te maken. Over het verzorgen van bloemen worden soms allerlei tegenstrijdige verhalen vertelt maar het Bureau voorlichting bloemen en planten in Nederland wil aan de verwarringen een einde maken door middel van de uitga ve van dit boekje. Men kan te weten komen welke bloe men wat suiker wensen, lauw of koud water, een druppel tje chloorwater of „Seven Up". In de afgelopen week verliep de prijsvor ming voor de meeste groentegewassen be vredigend. Er was zelfs sprake van enkele gunstige uitschieters. Voor sommige ge wassen was deze uitschieter noodzakelijk om wat goed te maken wat betreft de eer der teleurstellende resultaten. Dit geldt met name voor de rode paprika's. Hoge komkommerprijzen De afzet van komkommers verloopt zeer gunstig. Dit komt vooral tot uitdrukking in de prijzen die er voor de lichtere sorte ringen betaald worden. Voor de sortering 61/76 werd er 83 cent per stuk betaald. Deze prijs lag op hetzelfde niveau als die van vorig jaar in dezelfde verslagweek. De sortering 51/61 boekte een aanmerke lijk gunstiger resultaat in vergelijking met vorig seizoen. Er werd nu gemiddeld 82 cent per stuk betaald, tegen een prijs van 65 cent vorig jaar. De sortering 41/51 spande de kroon met een prijs van maar liefst 67 cent per stuk. Het verschil met vorig seizoen bedroeg voor deze sortering 20 cent per stuk. De concurrentie op de Westduitse markt was nog steeds van wei nig betekenis. Dit maakte de gunstige prij sontwikkeling van de afgelopen week voor een groot deel mogelijk. Er zal in de nabije toekomst rekening gehquden moe ten worden met het op gang komen van de export van Spanje, inclusief de Canari- sche Eilanden. Er wordt voor de komende tijd vooral op meer concurrentie gerekend van het Spaanse vaste land. De Griekse export lijkt omstreeks 10 oktober op gang te komen. In dit land heeft een vervroe ging van de aanplant plaats gevonden. Er wordt daarom een groter Grieks aanbod vroeg in het seizoen (oktober tot en met december) verwacht. Het binnenlandse aanbod zal wat afnemen, er worden de zelfde of iets lagere prijzen verwacht. Tomatenprijs normaal Het heeft wel lang geduurd, maar er kwa men in de afgelopen week normale vei- lingprijzen tot stand. De aanvoer nam aanmerkelijk af. Voor de A-I-tomaten werd er 1,35 per kilo betaald. Ook de prijs voor de vleestomaten herstelde zich. Voor de 3x B liep de prijs op naar 1,65 per kilo. De aanvoer van tomaten neemt de komende weken verder af. Het mo ment lijkt gekomen dat de prijs gelijk blijft of nog wat verder oploopt. Prijsver- val wordt er echter niet meer verwacht. Minder paprika's Vooral de rode sorteringen werden in Bij het proefstation in Naaldwijk geteelde mindere mate aangevoerd, ook van geel kwam er iets minder. De aanvoer van groen onderging enige uitbreiding. Over de hele linie kwamen er goede prijzen tot stand. De groene sorteringen werden in vergelijking met de eraan voorafgaande week iets minder betaald. Maar een ge middelde prijs van 2,32 per kilo mag er nog best zijn. Vorig jaar lag de gemiddelde prijs op 1,46. Voor rood klom de prijs sterk. De gemiddelde prijs kwam op 4,48 per kilo terecht (vorig jaar 2,54). De gele sorteringen liepen in prijs op naar 4,30. Vorig jaar lag de prijs voor deze sortering wel hoger, maar er was toen sprake van een kleiner aanbod. De aan voer van zowel groen als rood kan de ko mende week weer wat toenemen, er zal dan een prijsdruk ontstaan waardoor lage re prijzen niet uitgesloten worden. Overige gewassen Chinese kool werd in iets kleinere hoe veelheden aangevoerd. Het prijsherstel was nog steeds van bescheiden omvang. Er werd 28 cent per kilo betaald. Een ver dere opleving van de markt zit er waar schijnlijk voor de komende week nog niet in. Van snijbonen worden er nog slechts kleine hoeveelheden aangevoerd. Voor tomaten een goede kwaliteit werd er een prima prijs betaald, te weten 4,95 per kilo. Met een kleiner wordende aanvoer in het vooruitzicht mag er op vaste prijzen gere kend worden. Pronkbonen daarentegen zijn aanmerkelijk goedkoper, de gemid delde prijs lag op 1,35 per kilo. Andijvie liep weer met een paar centen per kilo op. De prijs kwam hierdoor op 41 cent per kilo. Een vaste prijs lijkt mogelijk. Voor rettich veranderde de prijs nagenoeg niet, dit betekende een prijs van 55 cent per stuk. Door een groter wordend aanbod wordt er voor de komende week een lage re prijs verwacht. Spinazie veranderde niet in prijs, deze bleef 47 cent per kilo. De prijs lijkt de komende week op te lo pen door een kleiner aanbod. Voor glassla werden er niet zulke indrukwekkende prijzen betaald. De prijs per krop lag op 16 cent. Door een afnemend aanbod van na- tuursla zal er wat meer ruimte ontstaan voor de glassla. De prijs kan als gevolg hiervan wat oplopen. Ijsbergsla liep fors in prijs op, er werd 1,45 per stuk be taald. Deze prijs lijkt zich niet te kunnen handhaven. Het grote radijsaanbod is er nog steeds de oorzaak van dat de prijs niet hoger kwam dan 28 cent per bosje. Verbe tering lijkt nog niet in zicht. De maand september heeft voor wat be treft de bloemenprijzen aan de CCWS een opvallend verschil te zien gegeven, welke in het algemeen gunstig uitvalt tegenover dezelfde maand van het vorig jaar. Dit geldt niet alleen voor wat het totale om zetcijfer betreft, maar eveneens voor de gemiddelde en ook de hoogste prijzen die werden besteed, waaronder enkele „uit schieters". Het totale omzetcijfer van de CCWS be droeg in september wat de snijbloemen aangaat 34.236.439,64 tegen f 31.619.398,14 vorig jaar, een hoger be drag van 2.617.041,50 of 8,28 procent. Aan potplanten werd nu omgezet f 5.165.566,40 en vorig jaar f 3.431.131,81 een toename dus met 1.734.434,59 of 50,55 procent. En vanaf 1 januari dit jaar is het totale omzetbedrag van de CCWS f 412.436.000,02 tegen 373.394.063,45 over de eerste negen maanden van het vorig jaar, een stijging met 39.041.936,57 of 10,46 procent. Nu moet hierbij worden aangetekend dat de aanvoer dit jaar aanzienlijk groter was en het dus niet allemaal zuiver winst is, terwijl anderzijds de eerste maanden van; dit jaar de kou een rol heeft gespeeld in beperking van aanvoer en gedaald omzet bedrag. Maar opvallend is het, dat in het alge meen zowel de gemiddelde bloemenprii- zen als de hoogste prijzen gunstig afsteken bij die van het .yorig jaar. Een enkel voorbeeld daarvan over de af gelopen week. Hoogste gemiddelde prijs voor Amerikaanse anjers bij een vrijwel gelijke aanvoer van ruim twee miljoen, nu 34 cent, vorig jaar 31 cent, hoogste prijs respectievelijk 95 en 61 cent. Iets derge lijks is het geval met de freesia, gemiddel de prijs nu 27 cent, hoogste prijs 75 cent, vorig jaar 16 en 57 cent. Maar wel lag de aanvoer van rond de drie miljoen nu twee miljoen lager dan vorig jaar. Maar er wa ren ook wel produkten zoals snijgroen en, freesia en rozen die het minder goed de den. De totale omzet van de CCWS in de afgelopen week bedroeg f 11.652.046 bij een aanvoer van 29.919.363 bos of stuks tegen 9.785.046,06 en aanvoer van 27.899.542 in dezelfde week van het vorig jaar. Wat gemiddelde prijzen zijn: trosanjers 28 (vorig jaar 29) anthuriums 1,22(1,15) snij groen 14(17) jaarrond troschrysanten 46(45) idem geplozen 70(63) troschrysan-, ten normaal 1,40 (1,25) idem geplozen 62(53) freesia 27(16) gerbera 45(41) gladio len 16(15) irissen 14(25) leliekelken 64(43) lelietakken 51(48) cymbidium groot 1.00(98) klein 43(44) grote rozen 36(42) idem klein 24(24) sonia 28(37) belinda 22(22). Over de grote lijn lag de aanvoer afgelo pen week wat hoger. Zo doorgaande mag worden verwacht dat ook het laatste kwartaal van 1979 zich wel gunstig zal ge dragen en reden tot tevredenheid geven, afgezien dan van de ook dit jaar sterk ge stegen kosten. In de veilinghallen is duidelijk het beeld van de herfst verschenen. De snijbloemen verliezen terrein, vooral wat de anjers be treft. Met de troschrysanten ging het be ter. De potplanten weten zich goed te handhaven; afgelopen week een aanbod van 643.748 tegen 463.891 in dezelfde week van het vorig jaar en met een prijse welke veelal gunstig uitstak. Aan importbloemen werd 136.040,40 omgezet tegen f 27.467,75 vorig jaar. De gestegen veilingomzet is vooral te danken aan de potplanten zoals ook blijkt uit de hiervoor genoemde cijfers. Bij het huidige rustige najaarsweer mag worden verwacht dat in deze week het beeld aan de bloemenveiling weinig zal veranderen. Maar wel blijft er belangstelling bestaan voor het Westland. „Westïand Promotion" maakt melding van dertig Franse agra- .riërs die veiling Westland-Zuid en een kwekerij komen bezichtigen. Verder Duitse bloemenhandelaren, zes kwekers uit Tsjecho-Slowakije, woensdag komen vijftig bestuursleden van veilingen in Frankrijk die het Nederlandse veilingsys teem komen bestuderen. Het bloembollenseizoen 1979 strompelt naar de finish. Nog een paar veilingen met wat restanten van kwekers en expor teurs en dan worden de spotlights weer uitgedraaid. Dat wil zeggen: wat betreft het zomergoed, zoals de tulpen, de narcis sen, de hyacinten, enz. Stellig zullen vele bollenkwekers 1979 met forse letters aan de befaamde balk schrijven. Want het was een uitzonderlijk jaar - in verschillende opzichten. Neem het prijsverloop. Een lange rij tulpen was bijzonder duur. Voor al de dubbele vroege tulpen, de witte en de gele cultivars (met uitzondering van Golden Apeldoorn) noteerden prijzen die ongekend hoog waren. Twaalf van deze rassen brachten niet zelden 35,- per 100 °P' Broei -assortiment Ook de cultivars uit het voor Zweden ge wilde broei-assortiment, liepen er best uit. Soorten als Kees Nelis, Mirjoran, Monte Carlo, Christmas Marvel, e.d., werden schoen „weggelikt" zoals dat sierlijk heet, voor beste prijzen. Ook de betrekklijk nieuwe rose Rosario, Orange Monarch, e.d. vonden kopers voor hoge tot zeer hoge prijzen. Van de enkele vroege tulpen waren het Kersttulpje Brilliant Star, Ge neraal Joffre, een sport van Brilliant Star, en de Couleur Cardinal-mutant Prinses Irene de koplopers. De enige die echte ge makkelijk in de markt lag was de rode Darwinybride Apeldoorn, waarvan het aanbod zeer groot was. Daar is het areaal ook naar! Het bedroeg in 1979 niet minder dan 1200 ha en dat betekent pakweg één vijfde van de totale oppervlakte tulpen. Dat is natuurlijk te gek. het is nuttig de matige opbrengsten van Apeldoorn te pro jecteren tegen de achtergrond van de hoge prijzen die tal van andere cultivars op brachten. Dan gaat de kwekerij wellicht overstag en gaat men minder Apeldoorn telen. Trouwens: het is de vraag of men voor 6,- per 100 voor de twaalven wel tulpen kan telen. Een lucratieve bezigheid zal het zeker niet zijn. Men kan nu ook voor levering 1980 niet meer krijgen dan f 6,- hoogstens 6,50 voor de standaard- partijen. Goed jaar Door de bank genomen mogen de produ centen van tulpen zeker niet mopperen. En dat impliceert dat de handel voor 1980 ook op een allervriendelijkst niveau van start is gegaan, als men de gevraagde soorten uit het brei-assortiment kan offre ren. Een paar voorbeelden: Christmas Marvel 15,-, Risario 25,- per 100, twaalven van Kings Blood 14,50, terwijl de rode Ille de France kopers vindt voor f 24,- per 100. De purperen Attila doet f 14,-, Red Giant 16,- de sterke Oranje Monarch 18,- en de rode, wit-gerande Lucky Strike kan men kopen voor 13,- per 100. Dubbel vroege tulpen liggen voor zift twaalf in de koers van 25,-, maar wie de fraaie maar lastig te telen parkiet Estella Rijnveld wil hebben, ziet zonder meer de prijs van 30,- op het koopbrieQe verschijnen. Geen kou aan de lucht? Stuk voor stuk beste prijzen, maar bete kent dit dat er voor 1980 geen kou aan de lucht is voor de tulpentelers? Oppverlak- kig gezien is dat misschien zo, maar wie in kille cijfers van de oppervlakte- en de uit- voerstatistieken eens wat nader analy seert, kan niet anders dan tot de conclusie komen dan dat het sommetje toch niet zo simpel aan een gunstige uitkomst gehol pen kan worden. Die cijfers vertellen nl. dat de Arealen een stormachtige groei vertonen, maar ze laten ook zien dat de export van tulpen allesbehalve stormachtig toenéemt. De laatste vijf jaar is de groei zeer traag en is eerst in het seizoen 1977/1978 weer iets boven het peil van 1973/1974 gekomen. Onderstaande cijfers laten dat zien: sei zoen 1973/1974 een export van 1.303.500.000 stuks, een seizoen later be droeg dat aantal 1.326.700.000 stuks en in 1975/1976 kwam men niet hoger dan 1.275.500.000 stuks (mede als gevolg van een matige oogst). In seizoen 1976/1977 kwam men aan een tulpenexport van 1.278.100.000 stuks en in seizoen 1977/1978 gingen 1.312.243.000 stuks de grens over. U ziet: geen groei om over naar huis te schrijven, terwijl het areaal wel met sprongen toenam. Dat er in de afgelopen jaren geen sprake is geweest van over schotten is vrijwel uitsluitend te danken aan matige tot soms slechte oogsten. In feite is er sinds 1975 nooit sprake geweest van normale en dus goede oogsten. Het is de vraag of in 1980 deze lijn wordt doorgetrokken zo ja, dan is er natuurlijk niets aan de hand. Maar als de kwekers dit najaar opnieuw meer tulpen gaan planten in de veronderstelling dat het niet kapot kan en (als de oogst in 1980 dan wel eens best wordt, dan kan het haast niet anders of de markt zal met veel geraas door de fundamenten zakken. Struisvogelpolitiek Het is struisvogelpolitiek bedrijven als men meent dat het allemaal best weer zal meevallen, want de cijfers leren dat de tulpentelers op het scherp van de snede marcheren. Alleen een opnieuw sterk te genvallende oogst zou dan een débacle kunnen voorkomen. Daarom moet het areaal tulpen kleiner worden. En bij het krimpen van het are aal moeten de telers van Apeldoorn met straatlengten voorsprong aan de kop gaan!

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11