i ki-dorpjes in ■intieme Naute Savoie Trikken op ijezinsvakantie Uitgelezen sneeuw-gebied voor de late ski-vakantie Naast gezonde lucht ook volop frites bij het skiën in de Ardennen ARDENNEN Keiharde ijsvlakten met aan de rand patat met mayonaise FRANKRIJK In Haute Savoie extra aandacht voor kinderen DUITSLAND Vertier op dorps en landelijk niveau In Sauerfand Zo tegen het einde van maart, begin april versmelt in de meeste Alpendorpen de sneeuw geleidelijk aan tot bruinige drab. Niet echter in de Alpes du Sud. Daar prijkt dan nog in volle glorie de „neige du printemps", de voorjaars- sneeuw die er gegarandeerd blijft liggen tot begin mei. Voor liefhebbers van een sneeuw- vakantie laat in het voorjaar zijn de Alpen van het zuiden dus alleen al om deze reden uiterst aantrekkelijk. De Fran sen zelf realiseren zich dit ter dege en trekken in jaarlijks groter getale naar de hier gele gen ski-centra. Buitenlanders zie je er daarentegen nog be trekkelijk weinig en Nederlan ders kom je er helemaal spora disch tegen. Opmerkelijk om dat dit stukje Frankrijk, waar het heuvelgebied van de laven del overgaat in het hoogge bergte met zijn eeuwige sneeuw, óók nog eens driehon derd dagen zon per jaar te bie den heeft. Eén van de belangrijkste ski dorpen in de zuidelijke Alpen is wel Orcières/Merlette. Ruim 200 kilometer van Lyon enerzijds en Marseille anderzijds en 110 kilo meter van Grenoble. Anderhalf uur met de bus vanaf Gap, waar de (slaap)trein uit Parijs stopt. Tot zo'n 15 jaar geleden was Orcières net zo'n onbekend gat als al die talloze andere gehuch ten en dorpjes op het Franse platteland. Een handvol door de tijd zwaar aangevreten huizen, wat boerderijen, een kerkje en een kroeg. Op het plein voor het postkantoor een gedenkteken voor de gevallenen uit de eerste wereldoorlog. Dat de namen van de boerenzonen die vijftig jaar geleden hun leven voor het va derland offerden, nu elk winter seizoen door duizenden vreem delingen worden gespeld, komt door Meollion, de Rocherousse en de Drouvet. Bergen met een gaan om in de poedersneeuw hun slalomsporen te trekken. De tussen de vijf- en tienduizend toeristen die Orcières/Merlette in het hoogseizoen bevolken maken voor hun logies door gaans gebruik van appartemen ten. De hotelaccommodatie is, net als in bijna alle Franse ski stations van de laatste tien a vijftien jaar, tamelijk beperkt. Ook de uitgaansmogelijkheden zijn overdadig talrijk. Dat heeft te maken met de Franse ski mentaliteit. De Fransman is een echt sportieve skiër die zoveel mogelijk uren op de piste wil doorbrengen en 's avonds zó moe is dat hij voor een „boite de nuit" niet meer is te porren. Waarmee niet gezegd wil zijn dat er in Orcières/Merlette na het vallen van de duisternis ab soluut niets meer te beleven zou zijn. Er kan wel degelijk gedanst worden en er zijn enkele restau rants waar de uitstekende streekgerechten desgewenst ge serveerd worden met prachtige wijnen. Maar om deze winter sportplaats nou aan te duiden als een aantrekkelijk centrum voor het après-ski nee, het sportieve gebeuren voert heel nadrukkelijk de boventoon. En dat geldt ook voor de andere skidorpen in de Alpen van het zuiden, die qua sfeer en accom modatie vaak maar weinig afwij ken van Orcières/Merlette al zijn ze doorgaans wel wat kleiner. We noemen Pra Loup, La Foux d'Allos en natuurlijk Les Orres. In dit laatste plaatsje kom je door de trein uit Parijs niet in Gap te verlaten, maar een stati on verder, in Embrun. Les Orres ligt daar elf kilometer vandaan. De sneeuw is er even mooi en blijft er even lang liggen. Maar de zon is er volgens de Alpena ren zelf nóg zonniger. Althans in Embrun dat door de toeristenor ganisaties dan ook wordt aan geduid als het „Nice van de Al pen"... Voor degenen die geen zin heb ben er meer dan hooguit vier dagen tussenuit te gaan, be staan dicht bij huis tal van mo gelijkheden de lange latten on der te binden, de twaalf kunst matige skihellingen in Neder land niet meegerekend. Op af standen die met de eigen auto makkelijk in een dag zijn te rij den, liggen de skihellingen van de Belgische en Luxemburgse Ardennen (300 km vanuit de Randstad) en die van het met wat betere sneeuwkansen bege nadigde Westduitse Sauerland (400 km). De Belgische (en Luxemburgse) Ardennen zijn voor de meeste Nederlanders sneller en makkelij ker te bereiken dan het Duitse Sauerland (Nordrhein-Westfalen). Bij onze zuiderburen vindt men verschillende plaatsen die, voor namelijk door de aanwezigheid van een of twee pistes en één skilift, als wintersport centrum te boek worden gesteld: Ovifat, Bévercé-Malmèdy, Elsenborn, Eupen, Francorchamps-La Glize, Manderfeld, Ro- bertville, Spa, Trois Ponts en Saint Vith. Het grootste nadeel van de Ardennen is echter, dat men er nooit zeker van is of er werkelijk sneeuw op de hellingen ligt. Zo ook tijdens de afgelopen winter toen vele duizenden mensen, aangetrokken door berichten over overvloedige sneeuwval en de verzekering dat ook op de pistes vol doende sneeuw lag, naar het Oosten van België trokken. Velen keerden direct na aankomst onverrichterzake terug. De pis tes waren niets meer dan keiharde ijsvlak ten waar, door de geringe hoeveelheid sneeuw, levensgevaarlijke rotsformaties bovenuit staken. Om zoveel mogelijk men sen te trekken, was er wat met de weerbe richten gerommeld. Wanneer de omstandigheden wèl gunstig zijn, komt ogenblikkelijk een tweede na deel om de hoek kijken: tegenover de af daling van nauwelijks twee minuten staat een wachttijd bij de skilift van een half uur tot drie kwartier, zeker in de weekends. Wie niet wil wachten kan zijn heil zoeken bij een instelling die langs elke Belgische skipiste rijkelijk is vertegenwoordigd, maar de gezonde Ardennenlucht bederft: de fri teskraam. Een bijzonderheid onder de Belgische win tersportcentra is ongetwijfeld de piste van Francorchamps. Tot 12 uur s nachts heeft men daar de mogelijkheid bij kuns tlicht te skiën. Toch is deze afdaling niet helemaal zonder gevaar. De man die de skilift en het licht bedient, handelde afge lopen winter helemaal naar eigen goed dunken. Toen hij op een avond, om zeven uur, vond dat er te weinig skiërs waren, OM DE LANGE WACHTTIJDEN TE DODEN... werden de grote schijnwerpers op de piste gedoofd en stelde hij de lift buiten wer king, zich niets aantrekkend van de skiërs- die nog bezig waren de gevaarlijke ijsvlak te met stenen en kuilen af te dalen. Sauerland Het Nederlandse wintersporttoerisme naar West-Duitsland steeg, blijkens de statistie ken, het afgelopen seizoen met 24 pro cent. Die stijging komt deels voor rekening van Sauerland, dat evenals de Harz, het Zwarte Woud en Oberbayern tot de grote Duitse skicentra kan worden gerekend. De op ongeveer 700 meter hoogte gelegen plaatsen Willingen en Winterberg zijn de voornaamste ski-oorden van Sauerland, waar de sneeuwkansen wel veel geringer zijn dan in Beieren, maar waar men, wan neer de tot 840 meter hoge pistes een maal onder een hagelwit pak sneeuw zijn bedolven, toch behoorlijk goed terecht kan. De twee plaatsen, waarvan Winter berg de grootste en bekendste is, bieden samen onderdak voor 12.000 toeristen. Informatie Wie meer wil weten over de wintersport mogelijkheden bij onze zuiderburen kan terecht bij het Belgische Verkeersbureau aan het Leidseplein in Amsterdam, tel. 020-251251, de Tourclub van België en het Commissariaat Generaal voor Toeris me in Brussel en de Vlaamse Toeristen bond in Antwerpen. Sneeuwberichten zijn 's winters te verkrijgen bij onder meer de Fédération du Tourisme in Luik en via de toeristische informatie van de BRT-radio. Voor informatie over wintersport in Sauer land kan men zich het best wenden tot het Duitse Reis-Informatiebureau aan het Spui in Amsterdam, tel. 020-241293. zo vriendelijke glooiing dat de projectontwikkelaars die de zuidelijke Alpen in de zestiger jaren afstroopten op zoek naar ski-locaties er niet omheen kon den. Hier moest een winter sportcentrum van formaat ko men. Merlette is dat centrum gedoopt en het is vijf kilometer en negen haarspeldbochten van het oude Orcières verwijderd. Het gebou wen-complex dat er is opgetrok ken ligt als twee halve manen rond een centraal punt waar de afdalingen eindigen en de skilif ten beginnen. Liften, een kleine twintig in totaal, die tot een hoogte van 2650 meter stijgen, vanwaar zich fraaie lange pistes uitstrekken, waar het zonder veel problemen goed glijden is over de fijne poedersneeuw. De inrichting van het complex is bij zonder functioneel. Eenmaal be neden zijn de „teleskis" die weer voor het vervoer naar bo ven moeten zorgen zó dichtbij dat men nauwelijks enige me ters hoeft te lopen. Moeizaam sjokken op stijve skischoenen met de latten op de nek, hoeft niet in Merlette. Voor beginners is er een apart sneeuwplein met een ideale oefenhelling, even eens voorzien van liften. Gevor derden die zich aan het ruigere werk willen wagen kunnen met een skileraar buiten de piste ...het sportieve gebeuren voert de boventoon... ALPEN VAN HET ZUIDEN: trajecten van 3, 5, 10, 15, 20 en 25 kilometer, in vele gevallen met een dubbel spoor. Les Contamines Montjoie, een andere schakel in de keten van „Les Stations Villages Savoie", is een dorpje dat een tamelijk za kelijke sfeer ademt. De nieuw opgetrokken hotels en appartementen zijn minder tactisch binnen de natuur ingebouwd, waar door het plaatsje een wat plompe indruk maakt. Les Contamines ligt op 1164 meter hoogte en stelde vroeger werkelijk niets voor. Het heeft hoege naamd geen historische achtergrond. De drie tele- kabines, elf sleepliften en drfe stoeltjesliften zorgen voor een capaciteit van 15.000 personen per uur en bereiken een gebied van 1500 hectaren, waar een ononderbroken afda ling van 1400 meter moge lijk is. Gezelliger dan Les Conta mines zijn Samoëns en Chatel, die wèl over een oude kern beschikken. Sa moëns beschikt over een oude markt, een middel eeuws kerkje en een bota nische tuin. Net als voor alle Stations Villages Savo ie geldt hier: weinig aan trekkelijk voor de liefheb ber van het „après-ski" maar een prima oord voor een pur sang skivakantie met het hele gezin. v Haute Savoie, zo'n hon- 1,1 fd kilometer ten noor- n van Les Alpes du Sud, n,kt duidelijk op de rusti- intieme, gezinsvakan- !I Dit samenzijn met het- zin dient in het alge- en wel wat vroeger in 1 Ijaar te worden gepland rc n de vakantie in de Al- n n van het Zuiden. Rond 'f gin april is „het mooi" 'f ide sneeuw in de Haute irl voie er meestal wel zo'n 6 etje af. s 1 gebied heeft niet altijd Frankrijk behoord. Tot 60 voerden de Italianen de scepter en het Itali- nse koningshuis heeft if zijn wortels. Nog maar ft geleden waren vee- lt en de winning van ij- rerts er de voornaamste onnen van bestaan. De ast waarmee de toeris- lindustrie er uit de °nd is gestampt, heeft het uiterlijk van de fpjes duidelijk zijn weer- 39 gehad. De historische acht van de oude dorps- 'nen wordt hier en daar t ontsierd door de mo- fne flatgebouwen. Ver leken met bijvoorbeeld 'stenrijk, kenmerkt het heel zich nogal eens "ar een wat armoedige ®r. Waarmee geen mis- fstand gezaaid wil zijn ®r het onderhoud van de tg hitten die Jtdf tot een hoogte van 2650 meter stijgen... Ok mm s 5 e Si jes, terwijl ook de hotel- en restauranteigenaren hun klanten proberen te bin den door extra aandacht aan de kleintjes te beste den. Van de Haute Savoie- dorpjes die wij bezochten, maakte Le Grand Bornan de meeste indruk. Met zijn eenvoudige architectuur en zijn ook overigens ingeto gen sfeer heeft deze berg- nederzetting zich in de loop van de jaren op gewerkt tot een ski-oord waar 29 ski-liften voor de wintersporters klaar staan. De totale lengte van de pistes in Le Grand Bornan, 950 meter hoog en in het hartje van het Aravis-mas- sief, bedraagt 60 kilome ter. Ook de langlaufers ko men hier ruimschoots aan bod en kunnen kiezen uit Ai 2 it je de Haute Savoie it kunt verwijten is een 'Srdaad aan nachtclubs. 0 op zoek is naar uit- msgelegenheden met Iterjuffrouwen en knal- ide champagnekurken 2 hier per se aan het ver- 0rde adres. Rond de ik van vier, wanneer de liften stoppen en er »n afdalingen meer igelijk zijn, valt het le- i stil in deze winter- n ortdorpjes, die zich renigd hebben in Les itions Villages Savoie. appartementen en hotelka mers. Integendeel, dat is prima in orde in de Haute Savoie. Ook de verzorging laat weinig of niets te wen sen over. De skipistes zijn zonder meer voortreffelijk. Mede doordat er van een massa le beoefening van de skis- port (nog) geen sprake is, zijn de pistes zeer redelijk te bereiken en is er van wachttijden bij de liften nauwelijks sprake. Overi gens is de Haute Savoie niet alleen geschikt voor alpine-skiën. Ook de beoe fenaren van de langlauf- sport kunnen er heel goed terecht. Kenmerkend voor het gebied is de grote aan dacht die de toeristenin dustrie aan de kinderen schenkt. Er zijn tal van crèches, skischolen forme ren heel vaak kinderklas-

Leidse Courant | 1979 | | pagina 23