Formidabele wintertroeven uit de hoge hoed van Uncle Sam „Langlauf is geen krakkemikkig soort ochtendgymnastiek voor bejaarden" CASPER DE GROOT: f4 i LANGLAUF Een aparte dimensie: kleine dorpjes hebben kleine cafés AMERIKA Aspen, antieke zilverstad met gouden beloftes De cracks halen gelijk hun gewat teerde schouders op wanneer het onderwerp „langlauf" bij de Glüh wein ter sprake komt. Aan hun af getrainde lijf geen ouwe-wijven- polonaise. Voor hen is er slechts één geautoriseerde methode om het hoogteverschil in een be sneeuwde bergwereld te over bruggen. En daarvoor kromt de sportieve sterveling de rug en spant hij zijn spieren, alvorens het lichaam als een vod, een monster zonder waarde, in de diepte te werpen. De wind moet zijn trom melvliezen beuken als de drum mer in een jazz-orkest, moet de tranen uit zijn ogen persen en zijn lippen vernauwen totdat zij niet veel verder meer wijken dan de o- pening van de zuinigste spaarpot. Dan pas, in die seconden waarin hij voortijlt over de piste met zwarte stip, is er volgens hem sprake van „wintersport" en durft hij Icarus recht in de ogen te kij ken. „Allemaal tot je dienst", voegt Cas per de Groot daar als een diepge vroren kanttekening aan toe, „maar je zult de Nederlanders de kost moeten geven die uit Oostenrijk te rugkomen met supersportieve, bloedstollende avonturen, waarin ze voor zichzelf een heldenrol gereser veerd hebben, terwijl ze in werke lijkheid voetje voor voetje van hun bed naar de bar zijn geschuifeld. Je zult van mij geen kwaad woord ho ren over het alpine-skiën. Als je die sport meester bent en de baas kunt blijven, mag je je wat mij betreft zelfs een God in het diepst van je gedachten wanen. Maar daarmee is het langlaufen nog niet automatisch gedegradeerd tot een krakkemikkig soort ochtendgymnastiek voor hoogbejaarde lieden, zoals sommi ge skiërs ons nog steeds willen doen geloven. Langlauf mag er dan misschien wat minder opwindend en minder spectaculair uitzien dan het alpine-skiën, maar je kunt er wel allemachtig veel plezier mee be leven". De Groot, fors uitgevallen tuinders- zoon uit Harmeien, ex-onderwijzer, gedreven schrijver en onverdroten propagandist van de reisorganisatie NRV Holiday spreekt wat dat be treft uit eigen, doldrieste ervarin gen. Sinds enkele jaren is hij name lijk zelf een praktiserende langlau fer. „Een late roeping inderdaad", geeft hij blijmoedig toe, „maar wel één met overtuiging". Koning Alcohol „De pijn met mij was namelijk dat ik mij als een man van in de zestig niet meer op die dunne latten door de sneeuw zag baggeren. En zolang ik mij dat met succes bleef wijsma ken stond ik langs de kant steeds kortademiger mijn kleine heffingen ineens te maken op bevel van Ko ning Alcohol. Totdat de dokter zei: „Je wordt te dik". Dat bleek oud nieuws voor me te zijn. Maar hij zei ook: „Je moet er wat aan doen". En daar had ik nooit serieus over nagedacht. Nu kun je natuurlijk gaan vissen, ook een prachtige sport, maar het risico dat je op je stekkie met je rug naar een cafeetje zit, is toch niet denk beeldig. Toen kwam iemand met langlaufen op de proppen. Gewel dig, zei ik, maar is dat nou nog iets voor een man van mijn leeftijd? „Langlaufen is niet aan leeftijd ge bonden", verzekerde men mij van alle kanten. En dat heb ik later aan den lijve ondervonden. Ik ben na enig nadenken afgereisd naar Sankt Moritz, waar het mooiste langlauf-traject van heel Europa is uitgezet. Daar kun je urenlang op de ski's dwalen over bevroren me ren en door besneeuwde bossen. En als je onderweg niet afhaakt, heb je aan het einde 42 kilometer door een wondermooi landschap Dat klonk allemaal zeer aanlokke lijk. Maar op het moment dat ik het groepje langlaufers zag vertrekken, dacht ik toch weer: dat lijkt me nou niets voor Casper, en ik wilde dan ook reeds rechtsomkeer maken. „Geen flauwekul", riep de directeur van het hotel, die mij zag deserte ren, „ik blijf er persoonlijk bij staan als je je ski's aandoet". Ik ben in derdaad vertrokken en was vijf mi nuten later al veertien keer onderuit gegaan. Als dat zo door moet gaan tot aan Silvaplana, dacht ik, bete kent dat nog 300 keer vallen en op staan. En dat leek me net iets te veel van het goede. Met de ski's als een bos hout op mijn schouders ben ik naar Silva plana gewandeld en omdat ik op die tocht ook nog strategisch een bocht kon afsnijden, zat ik al hoog en breed met een blond biertje op het terras toen de rest van het ge zelschap hijgend over de eindstreep kwam. In die tussentijd had ik ook nog kennis gemaakt met een ge heel uit geitenhaar opgebouwde grijsaard, die een verwoede lang laufer was en die had gezien hoe professioneel ik mijn ski's tegen de muur had gezet. „Zullen we straks samen naar Sankt Moritz langlau fen?", stelde hij stralend voor. Slechts met veel overredingskracht kon ik hem van dat afschuwelijke waandenkbeeld afbrengen". Kuieren Met dit aangrijpende relaas wil Cas per de Groot alleen maar aantonen dat hij geen langlauf-crack is en het Casper de Groot: „Langlauf leren valt best mee". ook nimmer zal worden... „Ik ben de laatste die weggaat", bekent hij deemoedig, „en altijd de laatste die aankomt. Maar ik zet tegenwoordig wel door. Sterker nog: ik heb er lol in. De sport die ik beoefen mag je eigenlijk geen langlaufen noemen, want dat heeft toch te maken met het leveren van een sportieve pres tatie. En daar gaat het wel degelijk om het halen van bepaalde snelhe den. Wat mensen zoals ik doen, is meer het gemoedelijke ski-wande len, het kuieren op latten, maar ge makshalve noemt men deze uiterst onbeholpen vorm van voortbewe gen tegenwoordig ook maar lang laufen. Ik heb daar vrede mee. Als je mij nu vraagt: „Wat is er nou zo gezellig aan het wandelen op ski's?", kan ik antwoorden: „Alles, mijn vriend". Ik val nog steeds on bekommerd en veelvuldig, maar sinds ik thuis enige boekjes heb doorgebladerd overkomt het me toch steeds vaker dat ik hele stuk ken overeind blijf. Dat betreft dan uiteraard wel de vlakke gedeelten van het traject. Maar niemand kan ontkennen dat ik vooruit kom, ster ker nog: als je de moeite neemt om je op te stellen bij het einddoel, zul je met eigen ogen kunnen zien, dat ik daar op een gegeven moment aankom. Als laatste weliswaar, maar niettemin met ongebroken geestkracht. Het plezierige van een langlauf- traject is immers, dat het van tijd tot tijd ook langs kleine dorpjes voert. En kleine dorpjes hebben vaak als bijzonder kenmerk de aan wezigheid van kleine cafés. En dat geeft het sportieve element van het langlaufen gelukkig een aparte di mensie. Tussen die kroegjes is trouwens ook nog een hoop te be leven. Omdat je immers de tijd neemt en niet van plan bq welk wereldrecord ook schei stellen, kun je op je gemak gJ van de natuur. Je laat een) mees uit je hand eten of| vriendschap voor het leven r marter. Kom daar eens om L alpine-skiën. Daar maak je I fluit mee". Boekje open In een boekje dat Casper de opendoet voor wintersporte met NRV Holiday naar de witt der trekken, somt hij ook vele voordelen op die de lanj heeft boven de alpine-skiër: hij hoeft nooit te wachten o lift, want hij bepaalt zelf wa gaat, staat en valt; om diezelfde reden kan I geld dat hij anders zou moet< geven voor die liften, nu bes aan bekoorlijke doelen; de ski-uitrusting is relatief koop, in elk geval honderdei dens goedkoper dan een alpin rusting. De langlaufer is voo gulden op en top aangekleed; de langlaufer is niet gebo aan gebaande pistes en kan gen houtje de mooiste natuurg den verkennen. Hij kan op die nier op plaatsen komen die anderen ook voor alpine-j onbegaanbaar blijven; en wat belangrijk is: langl is een uiterst sportieve manie recreëren. Om vooruit te l« moet hij een beroep doen op ren die anders in zijn lichaarf lui en sluimerend bestaan Ie De ontdekking van die ongebi krachten mat mateloos af, geeft het lichaam ook een wel ge kick. Veel verjaardagen Natuurlijk is de voorbereiding een belangrijke voorwaarde het uiteindelijk welslagen van lauflauf-avontuur. Casper de kan ook daar over meepraten, kens neem ik me voor om uitg pen, fris en met een miniem pr lage alcohol in mijn bloed aai start te verschijnen. Maar de de is dat de Bergland E: waarmee ik altijd naar mijn wi sportadres reis, niet alleen zo gezellig is, maar steevast ook vuld blijkt te zijn met mensei net onderweg jarig zijn. Om di den gaat in de coupé het ki veelvuldiger rond dan goed een langlaufer". In dat verband heeft De Groo nog een illustratief verhaal handbereik: „Mijn vrouw eens foto's maken van de Ber< Express. De eersten die de verlieten waren kerngezond straalden dat het een lieve lust Daarna pas kwamen de kneu^ die voorzichtig op hét perron den gehesen. Aan één van de ren die half in het gips zaten, ze vol medeleven: „Ski-ongel gehad, meneer?". „Nee", zeik „van mijn barkruk gedonderd" 1 Tientallen liften ontsluiten het gigantische skiparadijs van As- pen en South Lake Tahoe, waar alles in superlatieven gescha pen lijkt. De televisie, die bedrieglijke elek tronische zuurstok, zadelt zijn ver slaafde afnemers voortdurend op met achterdocht en onbehagen. Als ik nou bijvoorbeeld niet met vadsige gretigheid had gekeken naar het „Aspen Mysterie", dat op te veel knusse AVRO-avondjes een ver woestend spoor over mijn gezins buis trok, had ik waarschijnlijk niet in doodsnood in de stoeltjeslift ge zeten, die mij zoevend op sleeptouw nam naar de melkwitte scalp van de 3500 meter hoge Aspen Mountain. Evenmin had ik in het droomrestau- rant van Oostenrijkse Gretl telkens weer een nieuwe gebruinde griezel zien opduiken, die het overduidelijk had gemunt op mijn leven en mij waar8chiinliik na het nuttiaen van de (overigens zeer smakelijke) Ap- felstrudel met een meesterschot uit zijn telescopisch geweer met ge luiddemper naar de eeuwige jacht velden zou zenden. Want dat krijg je onherroepelijk met zulk soort bloeddorstige uitzendin gen. Ik had nog nooit van Aspen ge hoord en toen dat stukje aardrijks kundig onbenul tenslotte verholpen werd, was de witte vlek van weleer gelijk gedrenkt in geronnen bloed van bezoekers aan dit alleraardigste win tersportplaatsje. Logisch dus, dat ik de eerste dagen achter elke kerstboom de schim van een beroepsmoordenaar meende te ontwaren en 's morgens tijdens mijn ontbijt bij Little Nell vreesde, dat de meesterlijke tournedos, waarmee ik elke nieuwe, stralende dag een solide fundament gaf, door invloeden van buiten zou veranderen in een kogel biefstuk. Achteraf heb ik pas begrepen, dat het enige mysterie waarover Aspen mo menteel beschikt te danken is aan Frans van Steenis, de snel gesneden inkoper van touroperator Hotelplan, die op miraculeuze wijze kans zag om de Amerikaanse paksneeuw voor ui terst betaalbare prijzen onder het be reik van de Nederlandse wintersport liefhebbers te brengen. Oordeel zelf: Aspen, antieke zilver stad met gouden wintersportmoge lijkheden op een 2400 meter hoog ge legen plateau in de Rocky Mountains, grandioze skifaciliteiten met diverse afdalingen, waarvan de langste zes kilometer bedraagt, sneeuwzekere pistes met ferme Yankee-namen als Buckhorn Trail, Midnight Cutt Off. Jackpot, Magnifico, Last Dollar en Bingo-slot. Driekwart daarvan kan alleen door geoefende skiërs verkend worden, de rest is voor kreukelaars en „God ze gen de slalom"-optimisten, die hun nederdalingen naar het autovriie cen trum van Aspen verrichten onder het via Denver naar Aspen, plus negen dagen logies in hotel Holland House op 50 meter van de skilift en een gra tis skibus, die u naar uw favoriete hel lingen brengt. Plakt u er nog een week aan vast dan bent u minimum 1669 gulden kwijt. Frans van Steenis heeft ook nog een tweede wintertroef uit de hoge hoed van Uncle Sam getoverd. Dat is South Lake Tahoe op de grens van Califor- nië en Nevada. En juist door die stra tegische ligging op de breuklijn van twee Amerikaanse staten met totaal verschillende wetten is South Lake Tahoe een doldwaas, helemaal te gek wintersport-paradijs geworden. Stel u even voor: U kijkt naar links en ziet een vriendelijk laagbouwdorp, motto: „Laat mijn ene ski nooit we ten, waar de andere heen gaat". In het centrum van Aspen 63 restau rants, waaronder Italiaanse. Chinese. Oostenrijkse, Zwitserse, één Armeens (Sayat Nova) en uiteraard loepzuivere Amerikaanse, waar de gast voor nog geen twintig gulden een overbloezen- de steak van anderhalf pond op zijn bord krijgt. De prijzen van de maaltij den overvloedig en redelijk sma kend zijn in vergelijking met Ne derland bijna vooroorlogs. Voor een ontbijt in één van de tientallen hap snap-lokalen betaal je nog geen tien tje en daar krijg je dan wel biefstuk, gebakken aardappelen (hashed brown potatoes), gebakken eieren met spek, koffie in padvindersmok- ken en toast met jam en honing voor. Kom daar eens om in de vaderlandse horeca. Prima de luxe is ook Chrystal Palace, waar het bedienend perso neel tussen de gangen door juichend op een podium springt en daar een revue uit de twintiger jaren opvoert. In de omgeving van Aspen, waar de natuur bergen heeft verzet, die in niets onder doen voor welke ver steende Zwitserse reus dan ook, vindt de sportieve vakantieganger ook nog de Buttermilk Mountains (prima ge schikt voor fröbelende skiërs) en het hypermoderne winterstation Snow- mass, dat eigentijdse trekjes gemeen heeft met Franse koelcellen als Avio- raz en Isola 2000, maar goddank met wat vriendelijker en menselijker pro porties. Snowmass heeft een skige bied van 250 vierkante kilometer, elf dubbele stoeltjesliften en pistes met een lengte van 100 kilometer, die ook al zijn verrast met fantasienamen als Naked Lady, Whispering Jess en Up per Poderhorn. Deze formidabele winterstekken biedt Hotelplan u aan vanaf 1388 gulden en voor die prijs krijgt u een mammoet- vliegretour per Braniff Jumbojet van Schiphol naar Dallas v.v. en vandaar r\% Jn :J' l~''V %l -I Aspen en South Lake Tahoe bieden zelfs de meest verwende skiërs duize lingwekkende mogelijkheden voor afdalingen door een melkwit paradijs. waar de sportiviteit hoogtij viert, kels, genoeglijke knijpjes, skiverl ders, geinige hotelletjes op mei ke maat gemetseld. En daarachuW oneindige, witte weelde van de Si Nevada, het neusje of zeg maar li de gigantische kokkerd van het A kaanse wintersportgebeuren: 22 wassen skigebieden, waaronder1 venly Valley, de grootste en mee: drukwekkende piste in de USA, Liften ontsluiten dit mekka vooi wintersporters, dat eerlijk door der natuur is verdeeld: 25 proce geschikt voor de beginners, de is geknipt voor de meer onderlei en de rest is voor de bravourrid die hun vriendinnen in spe een i gevroren poepje willen laten ru Bezoekers die het wat kalmer aan len doen kunnen sledetochten ma langlaufen of een bezoek bren aan typisch Amerikaanse verma oorden als Winterwonderland en Mac Donalds Farm. Maar dan de andere kant van wintermedaille: acht gigantische no's als tempels van Beëlzebub, de slotmachines dag en nacht rat en de croupiers de illusies van or tuinlijke gokkers gelijkmatig aan ken. Gratis pendelbusjes brengei er heen en hostessen met pluimst ten zorgen er daarna voor, dat je middellijk kunt beginnen aan je lom langs de gokpistes. Voordat aan zo'n heilloze afdaling in de kr< ten van de Mammon begint men wel wat penningen opzij leg voor één van de shows, waarmei casino-directies hun onverbeter publiek trekken. En dat doen ze overdonderende wijze: als Harra' hoe Frank Sinatra op zijn podium gooit Sahara's Tahoe er met even gemak Sammy Davis junior tegen en laat Park Tahoe een vracht dal ressen uit Polynesië in bananen d( pièces opdraven. Als je daarna leeggeschud, diep bruind en uiterst voldaan'in je kamer plaats neemt vóór je televi toestel met keuze uit negen kleul programma's, kun je altijd nog troost zoeken bij het wonderonl dat bestaat uit chili, hete pepers bascosaus, tomatensap en een zinsscheut wodka, wat je door hel tente kamermeisje geserveerd wo met de opwekkende mededeling: this won't wake up mummies I son, nothing will" (of in goed Ned lands: „Als deze ferme stoot onde gordel de slaap niet uit de oogjes moeders kleine boy kan wrijven,' het met niets"). Waarmee opnieuw bewezen wd dat wintersporten in Amerika weer heel wat anders is dan de lende afdaling vanaf een Oostenrij' bult.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 22