Wintervakantie in de tent Nederlanders onderschatten ski-risico's KAMPEREN Het is goed toeven in dubbelgevouwen scheerwollen tapijt v^,4 RISICO'S Jaarlijks keren honderden kneusjes per vliegtuig terug Inlichtingen te kust en te keur De ANWB beschikt over een grote hoeveelheid informatie over een wintersportvakantie, want denkt men daar, iedereen heeft wel eens behoefte aan inlichtingen over een of ander onderwerp dat met win tersport te maken heeft. Om enke le onderwerpen te noemen: er zijn gedrukte aankoopadtfiezen over ski- en langlaufuitrustingen, over de elf kunstskibanen in ons eigen land en over de bijna onmisbare ski-gymnastiek. Wat de ski-gymnastiek betreft or ganiseert de Nederlandse Ski Ver eniging, Prins Mauritslaan 37, Den Haag, al jaren dergelijke cursussen die bijna onmisbaar zijn voor be ginners en zelfs nog voor gevor derden. Deze cursussen worden op verschillende plaatsen in het land gegeven. Ook de ANWB geeft te genwoordig. deze cursussen. Zachte contactlens garandeert goed zicht Bij het beoefenen van de winter sport moet men letterlijk aan alles denken. Zelfs aan de contactlen zen. Volgens de befaamde skister Ann Cochran zijn bij de skisport zachte contactlenzen het beste. Daarmee heeft men helder en scherp licht, aldus deze skister, die met haar zachte lenzen al olym pisch goud heeft gewonnen. Wil men daartoe overgaan dan is het zaak eerst even bij de oogarts langs te lopen. ravan p^r de eeuw jgevens wijzen uit Iteeds meer Ne- jiders met de ca- i naar hun winter- bebied trekken. In torige wintersei- waren het er al die hun caravan Ismen. Het eigen mee, wat wil men héér, is hun leus. fan Nederlanders i ervaren caravan- b ook in de winter |j weten precies bijvoorbeeld in rijk de beste Ca- liggen en in de aardigste s om er met het huisje neer te n. leurde levers en nieren, ver- fen wervels, gebroken armen, nekken en schouders. Prof. rger van het 112 bedden tel- pffentliches Landeskranken- |n Kitzbühl zal ze vanaf half iber weer bij tientallen te be ien krijgen. Zijn ziekenhuis in het winterseizoen letter- erstroomd met wintersport- offers. Zozeer dat prof. Ber uchts ten dele voor de grap Iht: „Oostenrijkers kunnen in nter niet ziek worden, want ebben we de bedden nodig e toeristen". Kitzbühler Landeskranken- vorden verhoudingsgewijs veel en van Nederlandse nationa- jgeno.men. Achtergrond daar- zo vermoedt de Oostenrijkse iheer, dat Nederlanders de .port nogal eens onderschat- it ze het glijdend sneeuwge- i te veel als vermaak zien en nig als door inspanning ver vaardigheid. „Vooral mensen hzelf niet graag tot de begin- in rekenen, maar het wel zijn, een dikke kans op brokken", :huwt de „gips-dokter". Con- aining thuis is volgens hem ilangrijk. Daarnaast adviseert linners zowel als gevorderden het skiën een valhelm te dra^ IWB-alarmcentrale repatrieer- vorig winterseizoen ruim 500 meer ernstig gewonde land- n uit de wintersportcentra in irijk, Zwitserland en de Fran- en. Bijna steeds per vliegtuig, ir per ambulance of trein over den van meer dan 500 kilo- achten de artsen met wie de samenwerkt dogrgaans on- woord. Die artsen zijn in van het Rode Kruisziekenhuis Haag. Eén van hen is voor de 'an het winterseizoen perma- estationeerd op de alarmcen- m te adviseren bij de opname e sneeuwslachtoffers en het r naar Nederland. Voor de iding van het gewondenver- ut de ANWB uit een pool van artsen als verpleegsters die et Rode Kruisziekenhuis ver- n zijn. in de diensten van de alarm- Ie gebruik te kunnen maken men in het bezit zijn van de de ANWB reis- en krediet- Die kost 22,50 en dekt uit- ld de organisatie-kosten van en vervoer. Ziekenfondsle- voor wat betreft de nota die 'itenlandse ziekenhuis presen- verzekerd tot het bedrag dat ederlands ziekenhuis in reke- Ook skiën kent .verkeersregels' rvaring hebben zij ;hijnlijk voor het ootste deel mede iken aan de cur- die de ANWB al illende jaren or- ert voor hen die lun caravan de sport tegemoet gaan. aldus de ANWB [cede voorberei- zo'n tocht is istens het halve Bij deze cursus allerlei zaken 3 orde, zoals de i van de caravan, ook de ventilatie verwarming. Ver- fent men met het jen van sneeuw en, terwijl ook ski- en langlauf ing de nodige wordt be- cursus van IWB op camping in Wassenaar op zaterdag 20 3r en eindigt op gember. Deze cur- staat uit vier ach- wolgende week- De kosten be- 1 105 gulden per plus het kampgeld I gulden. ser men eventueel log een langlauf- I via de ANWB wil I kan men zich jlden bij elk l-kantoor. De acht tiflessen (die 110 kosten) kan men iin Wassenaar vol- foor de eventuele ian langlaufschoe- oet men 16 gul- Malen. DEN HAAG Zeker zijn de financiële middelen van zeer velen in dit land toerei kend om tijdens de winter- vakantie verblijf te kiezen in een hotel of appartement. Een caravan met een goed geoutilleerde keuken, een chemisch toilet en een gloeiend kacheltje mag er ook wezen. Maar wat deze luxe toeristen ontberen zijn die spannende momenten in de vroege ochtend. Secon den waarin voorzichtig één armpje uit de slaapzak wordt gehesen, de tentope ning losgewriemetd, het doek teruggeslagen. En het zicht vrij gemaakt op een moet je nóu 's kijken— sneeuwwit weiland dat aan vangt op één decimeter van je gezicht. Wintervakantie in de tent. Een minder populair fenomeen dat alleen al daarom aantrekkelijke voordelen biedt. Fraai gelegen campings die in de zomer aan charme inboeten doordat ze overbevolkt raken, zijn buiten het seizoen vaak lustoorden van rust en natuurschoon. Wild kamperen stuit bij boerep en andere landeigenaren op aan zienlijk minder weerstand. Wie in het koude jaargetij zijn kampeeruitrusting op het fiets je bindt en er een week pedde- MET KARPET OF RESCUE-DEKEN ...isolatie is het hele eieren eten. lend tussen uit trekt, gaat im mers door voor een curiosum. In die mate dat hij zijn tent desgewenst ook bij meneer de baron in de rozentuim mag neerpoten. Meer op comfort ingestelde winterkampeerders die gewoon met de auto op trektocht gaan, ondervinden net zo goed sympathie, aller hande medewerking en warm medeleven. Nergens voor no dig natuurlijk, maar daarom niet minder plezierig. Isolatie is het hele eieren eten en duur hoeft dat absoluut niet te zijn. Een verloofd stel uit onze vriendenkring dat nog worstelt op de onderste treden van de maatschappelijke lad der, gaat al jaren met een kar pet op wintervakantie. Een ooit bij het grofvuil aangetroffen scheerwollen tapijt dat, dub belgevouwen, de kou van bo ven weert, maar vooral ook de grond-kou op afstand houdt. Met het oog op de beneden- isolatie worden achterin de Eend ook altijd drie zakken oude kranten gestouwd, terwijl voorts een stevige schop tot de vaste uitrusting behoort. De schop is nodig om in voorko mende gevallen een sneeuwvrij plekje te creëren waarop de tent kan worden opgetrokken. Daarnaast dient hij om rondom een sneeuwmuur op te bouwen tegen de wind. Voor het overi ge gebruik makend van meer dere slaapzakken, eikaars warmte en een bescheiden slaapmutsje slaagt dit tweetal erin om verrukkelijk te kampe ren tot temperaturen van tien graden beneden nul. Waarbij moet worden aangetekend dat hun tent ongelogen 20 jaar oud is, althans 15, en ènkel- daks. Winter-kampeerders die over een wat bredere beurs be schikken zullen meestal toch de voorkeur geven aan een dubbeldakstent. En in plaats van een karpet een zogenaam de rescue-deken aanschaffen. Voorzien van een aluminium laagje biedt dit een voortreffe lijke isolatie tegen grondkou. Op de rescue-deken legt de hedendaagse winterspecialist een schuimplastic matrasje en daarop komt zijn donzen slaapzak. In de slaapzak zit een lakenzak terwijl kou-kleu men ook nog eens een extra deken over zich heen trekken. Een fout die de beginnende onder-nul-kampeerder nog wel eens maakt is dat hij met al zijn kleren aan, inclusief zweet- sokken, onder zeil probeert te gaan. Dit werkt averechts. Het vocht dat zich in de (onder)kle- ding heeft opgehoopt, maakt dat zo'n dilettant na drie kwar tier a een uur, rillend en klap pertandend wakker schrikt. De juiste aanpak begint door vóór het slapen gaan flink wat li chaamsbeweging te nemen. Na de persoonlijke hygiëne dient er dan flink afgedroogd te wor den en een warme pyama aan getrokken. In de slaapzak kan de dag naar verkiezing worden afgedronken met één, hooguit twee (nooit méér; met het oog op wateren) neutjes. De wind wil 's winters ook nog wel eens te keer gaan. Zeker als er bij gebrek aan sneeuw geen beschermende wal kan worden opgetrokken is het zaak de scheerlijnen regelma tig te controleren en daar waar de grootste krachten werken extra haringen te plaatsen. Densnoods moeten kruiselings over het doek stormlijnen wor den aangebracht. Tenslotte een opmerking over koken bij lage temperaturen. Op primussen en gasbranders blijft dit ten alle tijde een ha chelijke onderneming. Het gas kan bevriezen, terwijl voor bei derlei kook-apparatuur geldt dat bij een dalende tempera tuur ook de luchtdruk afneemt, waardoor het steeds langer duurt voor de etenswaren op temperatuur komen. Een hout vuur is dé oplossing, mits er droog hout voor handen is en de terreineigenaar hiervan niet in paniek raakt. Voor gevallen waarin dat wel het geval is wordt althans dezerzijds ver wezen naar het dichtstbijzijnde drie-sterrenrestaurant. Omdat er op de lijnvluch- ten onvol doende plaats is voor de te repatriëren wintersport- slachtoffers, organiseert de ANWB elk jaar ook spe ciale charter vluchten. Wellicht ten overvloede, maar toch willen wij allen, die de komende maanden op de latten willen gaan staan, er nogmaals op wijzen, dat er internationaal gedragsregels zijn vastgesteld, waaraan iedere skiër zich heeft te houden. De meeste Nederlanders hebben er geen flauw benul van, dat zij juridisch en financieel aangepakt kunnen wor den, wanneer zij een ongeluk ver oorzaken door overtreding van die regels. Al zijn er regels bij, welke aan duidelijkheid niets te wensen overlaten en waarvan de doorge winterde skiër zal zeggen „nogal logisch", wij zetten ze toch nog even op een rijtje... Rekening houden met anderen, leder moet steeds zo skiën, dat hij anderen niet in gevaar brengt of benadeelt. Beheers uw snelheid, leder moet zich qua snelheid en skistijl aan passen aan zijn eigen capaciteiten, de toestand van de piste en het weer. Een veilig spoor kiezen. Als een skiër een andere skiër van achter en nadert, moet hij zijn spoor zo kiezen, dat hij die ander niet be lemmert of in gevaar brengt. Voorzichtig inhalen. Inhalen mag aan alle kanten, mits op zodanige afstand dat de ingehaalde in geen van zijn bewegingen wordt belem merd. Kijk uit bij oversteken en invoe gen. Een skiër die zich (weer) op de piste wil begeven of een piste wil kruisen, moet er zich van verge wissen, dat hij daarbij niet anderen of zichzelf in gevaar brengt. Dit geldt ook na elke stop. Nauwe passages vrijhouden. Een skiër mag niet zonder noodzaak op nauwe of onoverzichtelijke gedeel ten van een afdaling stil staan. Wie op zijn helling valt of wil stoppen, moet zo snel mogelijk de weg vrij maken en naar de kant gaan. Klimmen en lopen. Een klimmen de skiër mag alleen de zijkant van een afdalingstraject gebruiken. Hetzelfde geldt voor een skiër die te voet afdaalt. Houdt u aan de „verkeersbor den". Iedere skiër moet zich aan de pistemarkeringen en waarschu wingstekens houden. Hulp verlenen bij ongelukken. Bij ongevallen is iedereen verplicht hulp te bieden. Legitimatie verplicht, ledereen, getuige of betrokkene, verantwoor delijk of niet, moet bij ongevallen zijn personalia opgeven. Alles over veiligheid bij en een goede voorbereiding op het skiën staat in het Grote Skihandboek, dat sinds kort bij de Nederlandse Skivereniging te verkrijgen is. PROF. DR. BERGER VAN HET KITZBÜHLER LANDESKRANKENHAUS: ning zou brengen bij een vergelijk bare behandeling en opname. Voor de dekking van alle andere kosten is men aangewezen op een reisverze kering. Volgens directeur F. Beems van de alarmcentrale zijn de reisver zekeringen die in ons land worden aangeboden zonder uitzondering betrouwbaar. Wel dient men terdege na te gaan welke risico's wél en wel ke niet worden gedekt. Afhankelijk van de activiteiten die de winter sporter wil ontplooien dient hij zich af te vragen of de betrokken verze kering schadegevallen tijdens skiën, skispringen, bibop-sleeën enzovoort dekt. Voor senioren-wintersporters is het van groot belang na te gaan of 65-plussers niet onder een aparte clausule vallen. Vaak geldt voor deze leeftijdscategorie dat de nor maal uit te keren bedragen tot de helft worden teruggebracht. Dubbel afsluiten van een verzekering kan dit probleem verhelpen. Tot slot een opmerking van gerust stellende aard. De statistische kans dat men ernstig gewond van de win tersport terugkeert is betrekkelijk gering. Als de 500 gewonden van vorig jaar worden afgezet tegen de in totaal één miljoen landgenoten die naar de wintersport-centra af reisden, levert dat een percentage op van 0,05. Een half promille. Prof. dr. Ber ger is gespe cialiseerd in botbreuken

Leidse Courant | 1979 | | pagina 21