*nr Oostenrijkse Anton en Noorse Keessie nodigen u uit BH Oostenrijk honoreert alle wi ntersportwensen NOORWEGENjÊk Drie pitstoze dagen bij J\ Kees Verkerk "XJ> s Oostenrijk is een ideaal wintersportland. Het biedt alles wat men zich tijdens een winterse doe-vakan- tie maar kan wensen. Dat wil echter niet zeggen dat elke wintersportplaats voldoet aan de wensen en verlangens van iedere individuele wintersporter. Het ene ski-oord is bijvoorbeeld beter geschikt voor beginners dan voor gevorderde skiërs of lang laufers, het andere leent zich weer meer of minder voor gezinnen, terwijl de derde wintersportplaats weer meer of minder uitgaansmogelijkheden biedt. Het gaat om het maken van de juiste keuze. En dat kan nu de Nederlandse reisbureaus exclusief be schikken over gegarandeerd juiste en objectieve gegevens over alle wintersportplaatsen in Oosten rijk. Een kritisch team van ervaren en professionele on derzoekers van Toerist bv (een organisatie die al eer der naam heeft gemaakt met de publicatie van alle mogelijke hotelinformatie uit landen rond de Middel landse Zee) heeft de afgelopen jaren heel Oostenrijk doorkruist om alle relevante gegevens over de win tersportplaatsen daar te verzamelen. De resultaten zijn gebundeld in een catalogus aan de hand waarvan de Nederlandse wintersporter nu kan beslissen in welke plaats hij zijn vakantie het beste kan doorbren gen. De Nederlandse reisbureaus hebben de exclu sieve rechten verworven en vrijwel elk reisbureau be schikt dan ook over zo'n catalogus. Voor iemand die voor de eerste keer op wintersport gaat is het natuurlijk erg belangrijk, dat hij of zij een bestemming uitkiest, waar een goede, lees: geleide lijk aflopende, oefenpiste voor beginners is. Doet hij dat niet, dan loopt hij alle kans dat hij vroeg of laat een wit voetje haalt, een hoogst pijnlijke geschiede nis, waarmee men wekenlang en soms zelfs maan denlang zoet kan zijn. In alle wintersportplaatsen oe fenen ervaren spalkers weliswaar hun professie uit, maar het is toch prettiger als men daarvan geen ge bruik hoeft te maken. Daarom is het bijvoorbeeld be ginnelingen niet aan te raden naar Maria Alm te gaan, een lieflijk dorpje met een venijnig stijle oefen piste. Bekend en berucht vanwege zijn zogenaamde Maria Alm-voetjes. Weinig wintersportplaatsen sco ren zo hoog met botbreuken als dit dorpje in Tirol. Dank zij het Toeristiek-initiatief zijn alle accommoda ties en faciliteiten van de Oostenrijkse wintersport plaatsen nauwkeurig in kaart gebracht. En dat was hard nodig, zo bleek uit het onderzoek. De kaarten die door de plaatselijke VVV's of het Oostenrijks Ver keersbureau worden verspreid, kloppen veelal niet. In de ijver de concurrentie te overtroeven worden op het eerste gezicht imponerende, maar bij nadere be schouwing onduidelijke reliëfkaarten uitgegeven, waarop de situatie rooskleuriger wordt voorgesteld dan in werkelijkheid het aeval is. Een ander belangrijk pluspunt van het Toeristiek-on- derzoek is dat ook schema's zijn gemaakt van de ski hellingen in elke wintersportplaats. Op deze schema's staan de hoogten van de liften die behoren tot het skigebied van de betrokken plaats aangegeven, waarbij elk schema betrekking heeft op de mate van geoefendheid van de beginnende, gevorderde of er varen skiër. Dankzij de plattegronden en de skische ma's kan de aanstaande wintersporter nu het voor hem meest geschikte hotel uitkiezen, dat voor hem het gunstigst gelegen is ten opzichte van de liften waarvan hij denkt gebruik te gaan maken. In het ver leden is immers het vakantieplezier van menig gezin of gezelschap, met name wanneer er kinderen bij waren, vergald, doordat men elkaar overdag nauwe lijks zag. De beginner oefende aan de ene kant van het dorp, de gevorderde aan de andere kant en de ervaren skiër suisde weer een heel eind verder de sneeuwhellingen af. Een gezin doet er daarom goed aan een plaats te kie zen, waar ieder lid van het gezin goed uit de voeten kan. Dan kan een ervaring als de volgende worden voorkomen. „Twee jaar geleden zijn we naar Elmau geweest en daar heb ik naar mijn gevoel redelijk op de latten le ren staan. Maar aangezien we onze vakantie het liefst elke keer op een andere plaats doorbrengen, gingen we vorig jaar naar Hoch Solden. Daar bleek de oe fenpiste voor beginners, zoals ik, heel erg stijl. Ik viel om de haverklap. Ik durfde op het laatst zelfs niet meer de ski's aan te binden. Ik kreeg er nachtmerries van. Mijn man en mijn zoons lachten me uit. Zij had den makkelijk praten, want voor hen was het in Hoch Solden ideaal. Ik heb me toen voorgenomen alleen nog maar mee op wintersport te gaan wanneer we naar een plaats gaan waar ook ik een beetje plezier kan beleven". Vele plaatsjes in het Oostenrijkse berggebied hebben vanouds hotelaccommodatie, waarvoor aanvankelijk alleen in de zomer werd geboekt. Door de stormach tige ontwikkeling de laatste decennia van de winter sport proberen die plaatsjes ook een deel van deze vakantiemarkt te veroveren. Zeil am Ziller is bijvoor beeld zo'n plaatsje. De wintersporter die daar naar toe gaat, moet er rekening mee houden dat hij dage lijks een paar kilometer met de bus mee moet om de skipistes te bereiken. Een reden om op wintersport te gaan is voor sommi-, gen de après-ski, maar dan moeten daarvoor wel de mogelijkheden zijn. Zo kan er bijvoorbeeld in een reisfolder van de plaatselijke VVV staan dat de uit gaansmogelijkheden van Bad Hofgarstein talrijk zijn en dan heeft men niet gelogen. Maar wel is het zo dat Bad Hofgarstein ook een kuuroord is met een over het algemeen nogal bezadigd publiek. Bij de „vele uitgaansmogelijkheden" staat dan ook meestal een strijkje, maar een disco-bar is er niet te vinden. Tot de informatie die het reisbureau tegenwoordig kan verschaffen behoren verder alle gegevens die di rect met skiën of langlaufen te maken hebben. Dus niet alleen de mate van geschiktheid van alle oefen pistes, maar ook de prijzen van de skipassen en de gebieden waarop deze passen betrekking hebben, een opsomming van de liften, die tot het skigebied van de betrokken plaats behoren met gegevens over de afstand tot het centrum, bereikbaarheid, soort lift, piste en aansluiting(en) op andere liften. Voorts wordt aangegeven het aantal beschikbare loi pen (de ten behoeve van langlaufers machinaal ge trokken sporen in de sneeuw) met hun lengten en moeilijkheidsgraad. Alsook de adressen waar men wintersportuitrusting kan huren c.q. kopen en tegen welke prijzen. Voor de wandelaars worden het totaal aantal kilome ters wandelwegen aangegeven en de hoogten die men te voet kan bereiken. Verder zijn beschikbaar alle relevante gegevens over andere wintersporten die men in de betrokken plaats eventueel wil bedrij ven zoals rodelen, schaatsen, skibob of ijsstokschie- ten, alsmede van niet-uitgesproken wintersporten zoals bowling, paardrijden, tennis en zwemmen. Zelfs of men ter plaatse een sauna kan nemen en waar. Belangrijk voor ouderparen die met hun kroost op wintersportvakantie gaan zijn de gegevens over de faciliteiten voor hun spruiten. Hoe de kinderskiklas sen van de diverse skischolen zijn samengesteld, de mogelijkheid van het „overblijven" van de kinderen tussen de middag en de aanwezigheid van crèches. Informatie over het al dan niet aanwezig zijn van me dische hulp ontbreekt niet. Aangegeven wordt onder meer of er een apotheek is en of er een arts woont, al kan men er over het algemeen vanuit gaan dat in elke wintersportplaats „eerste hulp" aanwezig is. Tenslot te zijn in het geheel opgenomen gegevens over post bus- en treinverbindingen met de directe omgeving en de frequentie van de skibus(sen). Voorlopig bestaat een dergelijke gids alleen nog met gegevéns over Oostenrijk. Toeristiek werkt echter al aan catalogi van alle wintersportgebieden in West- Europa. REISBUREAUS WETEN ER ALLES VAN... toeristiek Plaatsnaam Abtenau Achenkirch Alberschwende Alpbach Altenmarkt Arzl Auffach Aurach Axams Bad Hofgastcin Bad Mitterndorf Badgaswin Berwang Bichlbach Bödele Brand Brixen im Thale Damüls Dorfgastein Ehrwald Ellmau Fieberbrunn Filzmoos Finkenberg Flachau Fulpmes Gargellen Gaschurn Gortipohl Gries im Sellrain Grossari Heiligenblut Hinterglemm Hinterthal/-moos Hintertux Hippach Hochfilzen Hochfügen Hochgurgl Hochsölden Hopfgarten Igls Jerzens Jochberg Kaltenbach Kaprun Kirchberg Kirchdorf Kitzbühel Kramsach Kühtai Lanersbach Lech Leogang Lermoos Leutasch Mallnitz Maria Alm Maurach Mayrhofen Mellau Mutters Nauders Neustift Niederau Oberau Obergurgl Oberndorf Obertauern Partenen Pertisau Radstadt Ramsau Ramsberg Reith bei Kitzbühel Reith bei Seefeld Reith im Alpbachtal Reutte Ried Rohrmoos Russbach Saalbach Saalfelden Scheffau Schladming Schruns Schüttdorf Schwarzenberg Seefeld 1189 Serfaus 1427 Sölden 1377 Sóll 730 St, Anton am Arlberg 1304 St. Gallenkirch 878 St. Jakob in Haus 855 St. Johann im Pongau 620 St. Johann in Tirol 659 St. Ulrich am Pillersee 835 Steinach 1050 Tauplitz/Tauplitzalm 900 Thumersbach 760 Tschagguns 680 Tulfes 922 Uderns 549 Untergurgl Vandans Vorderlanersbach Wagrain Waidring Warth Westendorf Zauchensee Toeristiek heeft niet alleen alle relevante gegevens over Oostenrijkse winter sportplaatsen overzichtelijk gerubriceerd, maar met behulp van sterren ook nog gewaardeerd. Aan de hand van dit overzicht kan men echter nog geen definitieve keuze maken. Daarvoor heeft men de gedetailleerde gegevens nodig, die bij elk reisbureau verkrijgbaar zijn. Het kan namelijk heel goed zijn, dat men op grond van het aantal sterren bijvoorbeeld concludeert dat een wintersportplaats tal van uitgaansmogelijkheden biedt, maar dat uit de gedetailleerde gegevens blijkt dat deze uitgaansmogelijkheden zo over de plaats verspreid liggen, dat de gezelligheid er ver te zoeken Is. OOSTENRIJK Ion Geesink heeft zijn riante huis, dat een beetje te groot werd, opengesteld voor Nederlandse vakantiegangers. ■■KJi is Verkerk en zijn Noorse vrouw Sally die overigens vloeiend Nederlands spreekt met een Puttershoekse tongval voor restaurant van het bungalowpark in Hamresanden. n van die verstilde, wonderschone ën in het Oostenrijkse Tirol staat, een tlje buiten het stadje Elmau, zo'n cha- waarbij je het water in de mond it. Haus Anton heet het en dat klinkt felijk Duits. Maar de trotse eigenaar is 1 rechtgeaarde en bovendien zeer be- |de en populaire Nederlander: Anton isink, oud wereld- en olympisch kam1- 4n judo. En Anton' verhuurt kamers I die vakantiegangers, die zich aan j huisregels willen houden. in ik in 1966 hier kwam lesgeven voor [Oostenrijkse judobond, kwam ik te- (it in een eenvoudig optrekje in Hinter- <Os. Maar men vond alras dat „Herr y?fessor" een onderkomen naar zijn ^Hid moest hebben. De keus was in die niet zo groot, want tachtig procent "SS] de huizen van nu waren er toen nog L Maar ze zouden wel een plekje voor er. zoeken waar ik een woning kon laten jwen. Welnu, het mooiste plekje was in Elmau, en als ik dan toch een huis bouwen, dan maar zo groot mogelijk". -goedlachse Utrechtenaar van zeer rui- bekent dat hij zich daar echter r^| beetje aan heeft vertild. „Je begint I het inrichten van één kamer, maar Afstaat de rest nog leeg. Ze allemaal te £n werd toch wel een beetje begrote- 'H 'Wat hph iU Hue nsHaan? lie hoh or oon (Wat heb ik dus gedaan? Ik heb er een naast laten zetten van enigszins be- pidener omvang, met het plan die kast Mnferkopen.. Maar ik kan het niet kwijt. 9- irop ik dus ben gaan doen wat ande- iin Oostenrijk al jaren doen: verhuren. ,is nu in appartementen verdeeld, waar Innen tot zes personen terecht kunnen, jlan niet zo dat ze met zijn zessen op kamer moeten. Dat wil ik niet. Zelf wil ït op vakantie altijd nog beter hebben thuis. En dat geldt ook voor anderen, daar dat ik de appartementen zo heb l£i inrichten dat de ouders op één ka- kunnen slapen en dat de kinderen dat twee aan twee kunnen", appartementen in Huize Anton heb- een televisie eri banken waarin het lijk toeven is. Grote balkons vervol- en het geheel. De badkuipen zijn, van- e Antons lengte en breedte, nogal wat uitgevallen. „Mijn vrouw gaat erin met .zwemvest, anders verdrinkt ze". Het °^pr dat uit de kraan stroomt is afkom- uit een eigen bron en in het centrum ,het huis brandt 's winters een open d. Een aardig alternatief derhalve voor wintersportvakantie. Want ook dat eret zijn huis voor: het ligt precies aan de van de piste. gezegd moeten zij die bij Anton wil- ogeren zich aan de huisregels houden, van die regels luidt dat er geen ener- moet worden verspild. „Niet vanwege geld, maar er is nog maar zo weinig gie tot onze beschikking". Verder 'schuwt Anton: „Wees voorzichtig met irtee". Het kan twee dagen van uw va- lie kosten. En voorts: „Wij garanderen zon of sneeuw. Onder elke weersge- dheid zult u er zelf het beste van moe maken. Het beste kunt u zelf een goe- >ui meenemen". Overigens is Geesink van mening dat slecht weer in de bergen niet bestaat, alleen slechte kleding. Maar wie nu niet zo bedreven is in het kweken van goede buien, hoeft niet bang te zijn. De goedmoedige Anton, die in het Oosten-' rijkse het liefst op Hollandse klompen loopt, is een man bij wie niemand chagrij nig kan zijn. Wie wil boeken voor een va kantie bij Anton Geesink, kan terecht bij zijn dochter Lenie („Al die administratieve rompslomp, daar ben ik niet goed in") die gehuwd is met ene heer Aben, Elandweide 120 in Nieuwegein, tel. 03402-34401. Keessie Er zijn echter mensen die het voor een wintersportvakantie liever in een andere richting zoeken dan Oostenrijk. Ook die kunnen wij bedienen want elders op deze aardbol houdt zich nog een. andere oud wereld- en olympisch kampioen bezig met het vermaken van vakantiegangers: Kees Verkerk, eens de snelste op de Noren, bij wie hij nu een onderdak heeft gevonden. Keessie kwam jaren geleden terecht in de gespreide bedjes van zijn schoonouders die in Hamresanden, in het zuiden van Noorwegen, een bungalowpark exploite ren. Naast allerlei werkzaamheden over dag zorgt Kees er 's avonds voor de mu ziek. Dan kruipt hij achter het elektroni sche orgel om de gasten te vermaken. Het bungalowpark ligt in een prachtige omgeving: achter beboste heuvels, vóór een brede rivier waar 's zomers gevist en 's winters geschaatst kan worden. De heuvelachtige omgeving leent zich uitste kend voor lange wandelingen en uiter aard voor het in Noorwegen geboren skilopen, of, zoals dat in het Alpengebied heet, langlaufen. Wie zich voor een vakan tie bij Kees naar Noorwegen wil begeven, kan het best de auto nemen. Al was het maar om een paar pilsjes voor de eerste dagen te kunnen meenemen. „Als de mensen hier aankomen, dan willen ze graag een blond biertje happen. Maar dat mag niet. Ik mag alleen schenken aan groepen en niet aan loslopende vakantie gangers. Ik heb daarom onmiddellijk een club in het leven geroepen, waarvan ik mijn gasten gelijk als ik ze inboek, lid maak, zodat ze tot zo'n groep behoren. Maar ook dan kan ik ze nog niet direct een pilsje tappen. Ze moeten drie dagen lid zijn, alvorens ze bij mij een glas bier mogen drinken. De Noorse yvetten, hè. Kijk, als het nou alleen aan mij lag, dan zou ik me er niets van aantrekken. Maar mijn schoonouders zijn Noren...", aldus Keessie, die zijn schouders maar eens op haalt voor zo weinig gehoor om een lastig voorschrift achter het behang te plakken. Doch voor de mensen die niet talen naar alcohol en houden van een sportieve va kantie is Noorwegen ideaal, hoewel men wel moet beschikken over een ruime beurs, want goedkoop is het er niet. Voor vier consumpties betaalden we er maar liefst een bedrag in Noorse kronen dat ge lijk staat aan 20 gulden. Een hotelkamer kost er gemiddeld 250 kronen (ongeveer 125 gulden) en dat is voor een gezin met kinderen toch wel wat prijzig. De prijzen bij Kees Verkerk liggen gunstiger, maar het goedkoopst is een vakantie in kam- peerhutten, die tussen de twihtig en dertig gulden per dag kosten. Wie overweegt in de auto te stappen en in de richting van het land van Peer Gynt te rijden, zou de zogenoemde Groene Kus- troute kunnen nemen. Die begint al in Zee land en eindigt in het Noorse Bergen. Hij leidt door gebieden waar geen of weinig industrie te bespeuren is. Door Groningen, waar voor Randstedelingen zelfs de koeien rustiger lijken te grazen, door pittoreske dorpjes in Noord-Duitsland en Sleeswijk- Holstein, langs de ruige duinen van Dene marken naar Noorwegen dat tien keer zo groot is als Nederland en slechts vier mil joen inwoners telt. Derhalve ruimte, rust en natuurschoon te over. Alleen de trollen kunnen u voor de voeten lopen. Informatie over de Groene Kustroute kan het Noors Verkeersbureau in Amsterdam verstrekken: tel. 020-222545. Het adres van Kees Verkerk luidt: Hamresande Apartments, 4752 Hamresanden, Kristian- sand, Noorwegen, tel. 09-474246098.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 19