WÊÊÊÊ j)it jaar meer pan 800.000 Nederlanders op wintersport' I Een skileraar is wel iets meer dan alleen maar een charmeur min één 800.000 „PAS OP VOOR BEEN- EN HARTBLESSURES" tér bijverdienen met skiles ER OP UIT.. langlaufen, wandelen of zo maar ergens genieten van de winterzon. SKILERAAR Elk dorpje heeft zijn „charmeur", die zich 's winters zonder koeien ontpopt als skideskundige Aan de samenstelling van deze wintersportbijlage werkten mee: Koos Bloemsma Ton van Brussel Ton van den Houten Wim Hugens Lonneke van Koot Jan Leune Luduina Salters Willem Scheer Jan Schils Leo Thuring Jos Timmers Erik Visser Vormgeving: Hans Schneider den waar ze terecht komen. Ze heb ben het al geprobeerd met een va kantie in het vóór- of naseizoen, tot dat ze attent werden gemaakt op de vele mogelijkheden van een winter sportvakantie: skiën, langlaufen, wandelen. Zo is deze vorm van vakantie (men kan het langzamerhand wel een tweede vakantie gaan noemen) vrij snel ontstaan en nog sneller ge groeid. Dit jaar stijgt het aantal win tersporters al tot boven de 800.000. En eerlijk gezegd, wie één keer heeft kennisgemaakt met zo'n vakantie is voor altijd verloren. Zo tegen sep tember duikt hij al in de wintersport- aanbiedingen, begint zijn uitrusting al na te kijken en haalt voor de zo veelste keer herinneringen op aan het vorig jaar. Met alle sterke verha len die daar nu eenmaal bij behoren. Duur, zo'n wintersportvakantie? Dat ligt eraan. In sommige gebieden kan zij zelfs goedkoper zijn dan een zo mervakantie. Natuurlijk kan men zo'n vakantie net zo duur maken als men wil, maar ook zo goedkoop als mogelijk is. Wanneer men echter wil gaan skiën, moet men wel het nodi ge geld neertellen: voor goede ski kleding, voor het huren (of kopen) van ski's, voor het gebruik (abonne menten zijn een stuk goedkoper) van de skiliften e.d. En niet te verge ten de kosten van het zogenaamde après-ski. Maar ook dat kan men zo duur maken als men wil. Precies zoals dat gaat tijdens een zomerva kantie. Beginners moeten zich echter wel goed op de hoogte stellen van alles wat met wintersport (of skisport in de zomer) te maken heeft. Of men nu skilessen wil nemen of langlauf- lessen, of de bedoeling heeft er een plezierige wandelvakantie van te maken, goede raadgevingen zijn nooit weg. Ook niet over de gebie den waar men de wintersportvakan tie wil doorbrengen. Oostenrijk en Zuid-Duitsland zijn immers totaal anders dan Frankrijk of Zwitserland, om maar iets te noemen. En zij, die de sprong naar de Amerikaanse of Canadese wintersportgebieden wil len wagen (die zijn er ook), kunnen zeker de nodige informatie gebrui ken. De ANWB, de toeristen(ver- keers)bureaus van bedoelde landen in Nederland, de diverse Nederland se reisbureaus en de Nederlandse Ski Vereniging in Den Haag (over skilessen in Nederland bijvoorbeeld) kunnen over alles wat met winter sport te maken heeft informatie ver schaffen. in la anneer naar wintersport? komende kerstvakantie zit- praktisch alle wintersport- olieden al vol tot bijna vol. zal een toeval zijn, wan- r men voor deze periode rt- ens nog een plaatsje kan erveren. Dat geldt in het bij- a* der voor hotels en pensi- Soms weten reisbureaus ens nog wel een plekje te I- len, maar dan mag men wél geluk spreken. grote belangstelling voor een antie tijdens de kerstdagen zeer waarschijnlijk ook aan feit dat men dit jaar met het lemen van zes vakantiedagen waalf van kan maken vanwe- de verschillende feestdagen. Ie maanden januari en febru- is er waarschijnlijk in de ver- illende gebieden nog vol- inde plaats. Men heeft in die - iode bovendien een grotere is op lekker sneeuwweer dan ens de kerstdagen. Dat geldt 5 nog voor een groot deel van art en in sommige sneeuwge- fen zelfs nog voor de maand il. Daarna zal men de hogere Igstreken moeten opzoeken nog plezier van de sneeuw ;unnen hebben, huren van een appartement waartoe steeds meer va- 3j liegangers overgaan) zal e. licht voor de kerstperiode jij gaan. Hoewel daarvoor een n. nemende belangstelling be- jeat, heeft men toch nog kans 3r ens een onderkomen te vin- i. Men moet dan echter, al- s de reserveringsbureaus, 3 t te lang meer wachten. Na kerstperiode zal het huren in i een appartement een stuk n nakkelijker gaan. 15 meeste belangstelling trek- n tot nu toe Oostenrijk en j, d-Duitsland, vooral vanwege gezelligheid tijdens de après- die de Nederlandse winter eer blijkbaar blijft aanspre- r Toch zit Frankrijk ook als -gebied duidelijk in de lift. Dit Idt vooral voor de nieuwe ski- lieden in de Franse Alpen. De 'te skiër trekt, aldus de WB, desondanks nog altijd ag naar Zwitserland, alle wintersportlanden zijn er ïoeg mogelijkheden voor het lopen, het zogenaamde lang- 'fen. En voor wat het wande- in de sneeuw betreft: er zijn van prachtige wandelroutes gezet, waarvan de wandelaars 9etogen zullen terugkeren. En 'niet alleen. Want de meeste atselijke VVV's hebben er 'ag een aardige onderschei- '9 voor die wandelaars voor er. die een bepaald aantal 'meters, uitgezet over ver eende fraaie wandelroutes, ?ben afgelegd. En wie zaL j's niet graag willen vertellen, hij daar in de bergen tussen vijftig en honderd kilometer e" gewandeld? Als ik al ooit enige aandrang voel de om me te voegen bij het jaar lijks onheilspellend groeiende aan tal landgenoten dat hef en leven in de waagschaal legt om zich op twee eindjes hout van een of ande re Alpenpiste naar beneden te storten, dan is die nu wel voorgoed voorbij. Noem het conventioneel, maar een vakantie is voor mij óf het absolute niets van zon, zee en eten, óf het totale alles van een kastelentocht per racefiets. Zielenkneders noemen dat ook wel een slecht excuus voor skivrees. Ik weet het, je kunt ervan af komen. Er bestaan zelfs hier en daar cur sussen voor en ongetwijfeld komt Teleac er binnenkort ook mee, maar dat is nou precies wat deze tijd zo doodvermoeiend maakt. Niet zodra ben je ergens bang van of er is weer dat „gewillige oor", die „helpende hand" of die „ver frissende aanpak" om je er vanaf te helpen. Op angst, een van de weinige restanten van onze pre historische voorvaderen rust in dit land een taboe, om niet te zeggen een verbod. Afgelopen zomer dacht ik slim te zijn door voor de tocht naar het zon- en cultuurrijke Romaanse de voor de hand liggende snelle route van 1500 km Autobahn letterlijk links te laten liggen en via de Fran se Rivièra mijn einddoel te berei ken. Omslachtig en tijdrovend, ik geef het meteen toe, maar het voorkomen van de jaarlijks terug kerende discussie in de auto waren die extra liters super me ruim schoots waard. Vorig jaar was de eerste Alpentop nog met geen ver rekijker te zien of ze begon al: Zomers ligt er sneeuw". „O ja, hier ook al"? „Het schijnt een van de goedkoop ste plekjes te zijn, steeds meer mensen gaan er heen". „Da's dan veel te druk voor ons". „Nou als je je een beetje oriënteert en een paar reisgidsen doorbladert is er natuurlijk ook wel wat rusti- gers te vinden. Trouwens: met die mensen heb je niks te maken, het gaat tenslotte om het skiën". Niet door Zuid-Duitsland en Oos tenrijk dus, maar via Frankrijk en zover mogelijk van die Zwitserse grens vandaan blijven. Dat scheelt een hoop gezeur. Wintersport, ze mag van mij, ik breng haar weg, trotseer de jodel- muziek die het vertrek van de Al penexpress op het station schijnt te moeten begeleiden, ik trek ook een middag uit om me bij terug keer gewillig te laten inlichten over de jongste wederwaardigheden, maar mag het daar alsjeblieft bij blijven? Verdwaald in Frankrijk, tijdens een tussenstop bij een terrasje ergens in de Savoie, bleek van niet. „Wist jij dat?" „Wat?" „Nou dat zie je toch, je kunt hier skiën". „Wat, nu?" „Nee, hè, hè, maar over een paar maanden. Gek idee hè, dat ze daar straks bezig zijn". „Tja, heel raar. Zeg, maar als wij vanavond nog in dat restaurantje in Nice willen eten, dan moeten we nu wel gaan". Later thuis brachten de reisgidsen de herinnering. „Nou, wat zei /Ar je. Hier, skiën in de Savoie in Tig nes, een kwartier tje van Bourg-Saint Maurice, waar dat terrasje was van van de zomer. Zeven discotheken, 26 restaurants, bioscopen, een bowlingbaan, „Le Bierkeiler", zwembad, solarium en schaatsen ook op kunstijs". „Je meent het niet". „Ja echt, kijk dan, hier staat het". Maar het ging toch om het skiën?" „Tuurlijk, maar het is toch leuk om te weten dat je ook... Trouwens dit is wat voor jou. Ze nemen je lessen op op video, dan kun je je eigen fouten beter zien". Video op de wintersport, als ik het al niet dacht. Jij onderuit met die planken in een greppel, sneeuw tot in je onderbroek, takkenbos in je mond en na afloop gezellig met zijn allen in „Le Bierkeiler" kijken hoe het nou toch mis kon gaan. Of later thuis als ik de bezoekende tantes ben ontvlucht en mijn Tom en Jerry's afspeel die kreet van bene den: „Laten we dat bandje van de wintersport nog even draaien, je weet wel, ha, ha, ha, van toen jij daar met die belachelijke takken bos...". Achthonderdduizend schijnen er dit jaar te gaan. Dat worden er dan achthonderdduizend min één. TON VAN BRUSSEL er dan 800.000 Nederlanders n op vakantie naar de winter- rtgebieden; zeker vier miljoen ken in de zomer de zon op, ntar ook in Europa of erbuiten. iu Ier deze zonzoekers bevindt een groeiend aantal, dat ook lioogzomerse dagen de ski's wil lerbinden. Zij kunnen het een- idig niet laten, ook al moeten zij rvoor bergen opzoeken van er dan normale hoogte. Een be- bewijs dat het skiën ook bij Ne derlanders steeds populairder wordt, is nauwelijks te vinden. De sterk groeiende aantrekkings kracht van de wintersportgebieden ligt eigenlijk voor de hand. Steeds meer mensen raken voorlopig wat uitgekeken op de palmen, de „wit te" stranden, de warmte rond 30-35 graden. Het meest echter krijgen ze genoeg van de enorme, zomerse drukte op de wegen naar hun va kantiebestemming en in de gebie- VEEDE VAKANTIE NET ZO FIJN I DUUR ALS MEN ZELF WIL De charmante skileraar is vaak een boe renzoon die in de winter wat bijverdient met het geven van skiles. *.V?< k -v Stop de gegevens: eert bruingebrand hoofd, een ge spierd lichaam en een elk gevaar trotserende blik in de computer en je krijgt als outpiut... een skileraar. Al thans, inzage in een brochu re met wintersportaanbie dingen doet geloven dat er geen enkele lelijke, zwaarlij vige skileraar bestaat achter wiens betoverende glimlach bruine, afgebrokkelde tan den kunnen schuilgaan. De mythe „een skileraar is per definitie een charmeur" is niet meer uit onze ideeën wereld weg te branden. Wanneer dames naar een of ander mondain winteroord vertrekken, moeten zij be halve hun loodzware bagage ook de geijkte raadgeving torsen: „Pas alsjeblieft op voor been- en... „hart"-bles- sures". De 49-jarige Lex van Rijn, naast skileraar ook eerzaam echtgenoot en vader, lacht daverend bij deze ongenuan ceerde schets. „Ja", reageert hij met een ondeugende blik in de ogen, „en het is bijzon der teleurstellend voor het vrouwvolk dat ze, w$9PjMfW| in de zomervakao^iiipa^ifj?^ .^rugkomen "ins" in de win- Lex van Rijn, die van oor sprong turnspecialist is, be weegt zich al ruim twintig jaar in de kring der „charmeurs". Omdat hij ervan houdt groe pen te begeleiden en gaarne een goedbelegde boterham nuttigt, zette hij destijds een zeil- en skischool op poten. „Dergelijke sporten kunnen in dit koude kikkerland alleen zomers beoefend worden. In de wintermaanden moest ik echter ook de kost verdienen en daarom besloot ik eens in Oostenrijk een kijkje te gaan nemen. Ik had bij skikampi- oensctoppen .^1 pen aantal Uk konikflfjtJtistbööMienijg- roveimeïd. op d «Mg»- *ïes&\##l sen.' DoÖr yiï'êli^iÈ^'oétéhddë hij tenslotte irt de skiwereld en kon hi| een ooleidino nan de Kitzbühlskischule volgen. „Ik was daar geweldig trots op", merkt sportonderwijzer Lex zonder valse bescheiden heid op, „alleen de aanvra gen van topskiërs werden na melijk geaccepteerd". Na twee jaar deze opleiding ge noten te hebben mocht hij een officieel erkend diploma In ontvangst nemen en sinds dien is zijn werkterrein in de wintermaanden de sneeuw geworden. „Het aantrekkelijke van dit beroep is, dat je leslokaal de natuur is en niet een of ande re stoffige sportzaal". Van Rijn gaat enthousiast verder aangename kanten professie. Het geven >n is daarbij ook er dankbaar be- nelingen die zich die langwerpige lat ten Staande kunnen houden, dalen op die zelfde dingen na een week al een aardig steile Lex helling af. Bovendien kan een leraar zich geen prettiger leerlingen wensen. Ze zijn goedgehumeurd, gemoti veerd en ontspannen, want het zijn allemaal mensen die hun vakantie combineren met het leren van een sport". Een ideaal beroep dus, dat van skileraar. „Nou nee, ook minder ideale kanten kleven aan deze functie", perkt Van Rijn zijn geestdrift in. „Er rust natuurlijk een grote veranb- woordelijkheid op je schou ders. Je moet immers de groep weer veilig terugbren gen. Wanneer iemand een blessure oploopt, ervaar je dat toch elke keer weer als een soort falen. Je denkt dan, dat je de verwonding mis schien had kunnen voorko men, wanneer je overmoed of hoogtevrees uit het hoofd van de leerling had kunnen pra ten. Behalve over behendig heid op de lat moet je dus ook beschikken over psycho logisch inzicht. Zeker wan neer er lawinegevaar in de bergen hangt. De paniek die dan ontstaat, is groot en die moet je dan maar in de hand kunnen houden". Volgens Van Rijn moet deze categorie leraren dus behalve ski-ervaring ook mensenken nis hebben, bestand zijn te gen spanningen en met men sen kunnen omgaan. Wan neer wij deze gegevens in het elektronische meesterbrein stoppen, zal dan het ant woord „skileraar" luiden? Ik denk het niet, want een be langrijk gegeven ontbreekt, namelijk dat van „ontvanke lijkheid voor flirtations". Want Lex van Rijn mag dan een degelijke echtgenoot en een gewetensvol vader zijn, op de getoonde foto's omarmt hij Joch meestal wel een of an der lieftallia meisie.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 17