Sjoerd en Eric Vollebregt gouden flying dutchmen! De mystiek van het schuiven „OLYMPISCHE SPELEN MOETEN GOEDE AFSLUITING WORDEN VOOR ZEILDUO" SPORT 3F LEIDSE COURANT ZATERDAG 6 OKTOBER 1979 WARMOND - Een fraaie uitspraak van de bekende -Russische zeiler Mankin was eens tegen één van de gebroeders Volebregt: „Jullie zijn kapitalisten, maar jullie hebben maar twee boten; ik ben communist en heb er vijf tot mijn beschikking". Eric Vollebregt, de stuurman van het zeilende duo dat inmiddels de nodige faam heeft vergaard als Flying Dutchmanequipe, verhaalt het citaat met een brede grijns op zijn bebaarde gezicht. „Zo liggen de zaken inderdaad. Dat kan vooral volgend bij de Olympische zeilwedstrijden in Tallinn blijken. Tot dusver zijn we twee keer in Tallinn geweest, maar beide malen niet in de periode waarin volgend jaar de Spelen worden gehouden. Dat betekent dat de Russen zich onder de meest optimale omstandigheden kunnen voorbereiden, waarbij de sterkste Rus de meeste faciliteiten geniet. Hij krijgt het beste materiaal enzovoort, zodat volgend jaar vooral de Russische boot een belangrijke gegadigde zal zijn voor de gouden medaille. Maar er zijn nog wel meer kandidaten. Ook de Fransen, Spanjaarden, West- en Oostduitsers zijn kanshebbers". Sjoerd en Eric Vollebregt in actie in hun Flying Dutchman. Eric Vollebregt, bij afwezig heid van zijn tweelingbroer Sjoerd woordvoerder namens "het duo, rekent het Neder landse tweetal wel degelijk tot de gegadigden voor eremetaal tijdens de Olympiade van vol gend jaar. „Maar", voegt hij onmiddellijk aan deze opmer king toe, „de omstandigheden spelen ook een rol. Vroeger waren wij licht-weerzeilers, maar inmiddels blijken wij "sterker te zijn onder wat zwaarder omstandigheden. En in Tallinn is ons gebleken dat de Olympische wedstrijden «ich voor het grootste deel zul len afspelen onder lichte om standigheden. De Olympische haan ligt in een kom en er komt nogal eens een dwarre lende wind, die bovendien in sterkte erg wisselt, voor. Dit jaar hebben we echter kunnen constateren dat wij ook onder lichte omstandigheden weer wat beter uit de voeten kun nen. Dit seizoen was wel ons beste tot dusver. We zijn in ne gen belangrijke races uitgeko men en niet één keer zijn we lager dan de vijfde plaats ge ëindigd. Daaruit blijkt dat we constanter zijn geworden. En dat is erg belangrijk bij zeil wedstrijden. Je mag van een reeks je slechtste resultaat af trekken. Het is zaak dat je voor het overige zo regelmatig mogelijk zeilt. Bovendien moet je je door eventuele mindere Uitslagen niet van de wijs laten prengen. Je moet gewoon elke race weer proberen zo hoog mogelijk te eindigen". Niet opgewassen En dat is een opgave waarte gen de Vollebregts drie jaar geleden tijdens de Olym pische wedstrijden in King ston niet waren opgewassen. Mede onder druk van ver wachtingen van het thuis front en niet geheel passen de weersomstandigheden eindigde de Warmondse tweeling op een teleurstel lende veertiende plaats. Ook een gevolg van mentale onzekerheid die ontstond toen de eerste paar wedstrijden niet geheel naar wens verliepen. „Inmiddels zijn we ook men taal wel gegroeid. We waren toen tenslotte nog behoorlijk jong, 21 pas. Het is een gege ven dat je rond je 26e in deze klasse doorgaans je top be reikt. Wij zijn volgend jaar 25, dus dat zou de leeftijd moeten zijn waarop je je beste resulta ten bereikt". De gebroeders Vollebregt heb ben zich voorgenomen de Spe len van volgend jaar als afslui ting van hun intensieve zeil- carriere te beschouwen. De in spanningen met hun FD heb ben de broers niet alleen spor tieve successen opgeleverd maar eveneens zo veel tijd ge kost dat hun maatschappelijke ontwikkeling daardoor be hoorlijk is gestagneerd. Vooral Sjoerd heeft dat ervaren. Hij is inmiddels achtstejaarsstudent enonomie, maar heeft nog twee jaar voor de boeg alvo rens hij zijn bul op zak kan hebben. Eric heeft wat minder tijd verloren, hij kan volgend jaar afstuderen. Mede dankzij de steun die hij op de Rotter damse universiteit heeft geno ten, zowel bij leiding als colle ga's. Zo behoefde Eric Volle bregt slechts tentamens af te leggen, vaak op hem passende momenten, omdat medestu denten het maken van aante keningen voor hun rekening namen. „We zullen dan ook eindelijk wel eens moeten af studeren", verklaart Eric Vol lebregt. „Mijn vader zal dan eindelijk wel eens zelf van zijn geld willen genieten". Maanden van huis Drie maanden zijn de Volle bregts dit jaar van huis ge weest, autoreizen van en naar wedstrijden meegere kend. Voorlopig is het tot december weer ietwat rus tig. Dan laadt het duo het schip weer op de trailer om naar Spanje af te reizen waar de voorbereidingen op de Spelen beginnen. Eerst een trainingskamp en ver volgens wedstrijden moeten de basis leggen om in Tal linn de inmiddels opge bouwde reputatie om te zet ten in een medaille. Waartoe zij ook door de concurrentie dan niet zelden zijn uitweg in staat worden geacht. vindt in een knallende ruzie. „Degene die in Tallinn Olym pisch FD-kampioen wil wor den zal moeten afrekenen met de Vollebregts", verklaarde een Westduitse topzeiler, kort nadat de Warmonders vorige week in Travemünde zeker waren geworden van de eind zege van het daar gehouden toernooi. Waarin overigens niet alle topzeilers aanwezig waren, zoals Russen en Oost duitsers. Eric Vollebregt glim lacht om deze uitspraak. „Er hoeft maar iets te gebeuren om je kansen zijn naar de knoppen. Bovendien is de con currentie zeer sterk. Nee, dat wij nu de grote favoriet zijn voor de Olympische titel, nee, dat wil ik niet zeggen. Er spe len te veel factoren een rol". Vrederechter Onder leiding van Jack van Hellemond, die na zijn bondscoachschap de twee ling is blijven begeleiden bij zijn pogingen de wereldtop te bereiken, werken de Vol lebregts aan hun pogingen de kroon op hun inspannin gen te zetten. Van Helle mond moet daarbij ook nog wel eens als vrederechter op treden, maar zoals in elke combinatie ontstaat er ook tussen de broers wel eens verschil van mening. Wat „Dat is één van de dingen die we de kop moeten indruk ken". meent Eric Vollebregt. „Het kan weliswaar soms wel eens goed zijn om je tijdens een race van vier of vijf uur af te reageren. Maar het gaat meestal wel ten koste van je concentratie. Het is één keer gebeurd dat we er de brui aan wilden geven. Dat was een paar jaar geleden. We zijn alle bei nogal eigenwijs. Maar de ruzie is toen bijgelegd. Ik denk dat er ook woordenwisselingen voorkomen als je niet als broers samen vaart, maar met familie gebeurt dat wellicht iets eerder. Maar het is nu eenmaal een groot voordeel als je erg lang samen zeilt. Dan ben je het beste op elkaar in gespeeld. We zeilen nu zo'n twaalf jaar samen, eerst in een jeugdboot en. daarna in een 470. Nu varen we al acht jaar in een FD". Sinds de oorlog De hechte samenwerking tussen stuurman Eric en be manning Sjoerd moet dan zoals gezegd volgend jaar zijn bekroning krijgen. In dien de Warmonders er in slagen een gouden medaille in de wacht te slepen zal dat voor het eerst sinds de oor log zijn dat een Nederlandse Er ontstaat nog wel eens een knallende ruzie tussen de tweelingbroers, die later op de wal wel weer wordt bijgelegd. In 1936 greep Daan Kachel- land in Duitsland goud en ver der bestaat het enige ereme taal uit tweemaal brons van Bob Maas. Ereplaatsen werden verder behaald door Verha- gend jaar in Tallinn een gen(vierde) en Staartjes en naar het goud te doen. W Bakker, die beiden op een vijf- mee dan de type-aandui<f de plaats beslag legden. De bij van hun boot een diepere fr het wereldkampioenschap van tekenis krijgt. Twee dit jaar behaalde derde plaats dutchmen in een moet de inleiding voor Eric en Dutchman? Sjoerd Vollebregt zijn om vol- FRANK WERKft UTRECHT Een verklaring was er niet voor, maar zondagmiddag kwam altijd het dambord op tafel. Vader liep dan op z'n gemakkie naar de kast, jij er naast, ook met één hand in je broekzak, want je wilde op hem lijken. Het bord had twee kanten, maar er werd alleen maar gedamd. Toe pap, gaan we schaken? Nee joh, dat komt nog wel eens. Ah, toe nou, we dammen altijd al. Schaken was geheimzinnig. Later, met de sterreclame voorop, werd het een knusse bezigheid van mensen met goede smaak, die vooral de koffie gold. Schaken is niet voor het pleps, maar dat wist je als jochie gelukkig niet. Dammen dus, met vader die z'n best deed niet te snel te winnen. Met vriendjes, neefjes en nichtjes liepen de emoties over het vermeende valsspelen zo hoog op dat iedereen iedereen uitschold, de damstenen over tafel vlogen en je het liefst je tegenstander het bord om de nek wilde draperen. Harm Wiersma.'een „gewone" jon gen als vedette. „Dan zat je met je vuisten onder je kin naar het bord te staren alsof je de stelling volledig beheerste". Nee, dammen was alleen leuk als je tegen een hele sterke speelde. Dan zat je met je vuist onder je kin naar het bord te staren of met je handen in het haar naar buiten te kijken als of je de stelling volledig be heerste. Je schoof en vader vroeg zachtjes of je dat nou wel zou doen. Even deed je of je hem niet hoorde, maar de steen ging terug want de ver woestende drieslag werd na zo'n milde terechtwijzing ineens zichtbaar. Bij de andere zet hield je je vinger heel lang op de schijf, want dan mocht je nog terug. Je wist dat je zou verliezen, maar gaf pas toe als een schijf tegen vijf dammen stond. Je slikte elke nederlaag in de hoop dat het volgende partijtje wel beter zou zijn. Na drie of vier keer hopeloos strijd te hebben geleverd, pro beerde je het nog even: pap, gaan we nou een potje scha ken? Maar de stukken gingen in de doos, het bord in de kast en.de radio aan voor de voet baluitslagen. Pas na je eerste wiskundelessen werd 's zon dags het bord eindelijk omge draaid. Dammen werd scha ken en met een misplaatst ge voel van trots kwam je tot de onzinnige beslissing dat je bij de grote mensen hoorde. Omgedraaid Harm Wiersma heeft het hord nooit omgedraaid. Hij ontdekte wat remise is bij dammen en daar ligt vol gens kenners de grens tus sen spel en sport. Nu loopt hij zo nu en dan in Utrecht met z'n handen op het ach terhoofd door een gangetje. Open gezicht, vrolijke ogen; wachtend op een vraag. De hulpeloze blik van een te genligger beantwoordt hij met: „Ja, het dammen is daar, die kant op", alsof hij zelf niet meedoet. Wiersma is net een paar uur bezig aan zijn zoveelste partij in de tweekamp om de wereldtitel met Anatoli Gantwarg. Tussen toilet en een kantoor banjert Wiersma heen en weer zonder de blik van de gekwel de topdenker. Daglicht dringt niet door in het vertrek dat slechts toegankelijk is voor en kele bevoorrechten met een pasje. Omdat een of andere dwaas van een architekt in Utrecht Hoog Catherijne mocht ontwerpen, zitten Wiersma en Gantwarg weken achtereen opgesloten in de doolhof van een betonkolos. Een benauwd vertrek, waar op samenzweerderige toon over dammen wordt gepraat en een secretaresse de dag doodt met het lezen van boeken. Als er nu brand uitbreekt, denk je als toevallige bezoeker, ben je nooit op tijd weg. Deuren, gan gen, trappen, liften, parkeer garages, winkels, welke kant moet je op? Wiersma neemt maar een appel, hij heeft an dere dingen aan zijn hoofd. Officieel behoort hij achter glas te zitten, net als Gant warg, die niet van het bord is weg te schoppen. Na. de uitgangen van parkeer garages op alle niveau's te hebben gezocht, de halve Utrechtse bevolking de weg te hebben gevraagd, het laden en lossen aan de achterkant van winkels te hebben aan schouwd, volledig ontheemd een bankgebouw van binnen te hebben gezien, eindelijk in de publiekszaal. Huis- en club- dammers krijgen daar uitleg van Ton Sijbrands. Op video schermen, die af en toe uitval len, zijn Wiersma en Sijbrands te zien, maar hoofdzakelijk toch de partij. De stelling, daar draait het om. Het geschuif van Wiersma en Gantwarg is geniaal, dom, een gevolg van damblindheid, maar hoe dan ook vol emoties. Niemand gilt, want dat hoort niet. Niet voor niets typeert de firma die het gebeuren voor ruim negentig procent sponsort zichzelf als „de denkers achter de compu ter". En daar hoeven we ze dan, zegt de reclamespot, niet dankbaar voor te zijn. Interes sant zo'n firma, vooral als je toch niet weet wat er nou pre cies wordt gedaan. Zo wordt de damtweekamp ook ver kocht. Uit het programmaboek van de sponsor: „De schijven, het bord, de velden; het is de hardware die duizenden com binaties mogelijk maakt. Er is een mens voor nodig om die mogelijkheden ook te gebrui ken." Dammen als mystiek, me hoela. Er is geen enkele voeling met de twee spelers, die toch buitengewoon intelli gent zitten te zijn, daar ergens verderop in zo'n modern kan toor met plantentuin. De twee kamp kost totaal ongeveer 170.000 gulden. De winnaar krijgt vijftigduizend gulden, de verliezer dertigduizend. Winstgevend Dammen is voor spelers op het niveau van Wiersma een winstgevende aangelegen heid geworden. Wiersma zelf doet daar niet geheimzinnig over, slaat zich niet op»' borst en blijft de wat chaï sche, toegankelijke Fix Maar het beeld van de i sporter, die na afloop natte haren en sporttas t loopt, net als elke jur dat kan niet bij een werl kampioenschap. WiersmaP Gantwarg hebben uit put citaire overwegingen i nog het ongeluk 'dat ze i als twee opgefokte half-if ten tegenover elkaar zit} zoals Kortsjnoj, Spasskirt Karpov, „aan de kant van het bord". De sfeer van een titelstrijd c het dammen blijkbaar onf" dellijk georganiseerd mand krap bij kas zit, enige regelmaat valt nielfc ontdekken -moet gewicht heid uitstralen. Dat kan alfl door het scheppen van eenl stand. Wiersma, de „gewcé jongen, wordt zodoende vedette. Als hij straks weri kampioen is (van de toew gingen terecht of onter» krijgt Sijbrands altijd bt kneigingen) moet dat eenp mulans voor de damsporlh Nederland betekenen. Hetp zelfs in de bedoeling om stif met andere (bestuurs)c feeën de boe'r op te gaanf Afrika om eindelijk uit de Fj passé te komen dat er alleei Nederland en Rusland op <1 niveau gespeeld wordt. D« men populair(der) maken, L tekent dat het naar de merf toe moet. De tweekamp Wil ma-Gantwarg, straks ongetj feid een stukje ongeëvenai damiitteratuur, verwijdert basis van de top, want mi van sterKe spelers onbereil| re idolen. DICK HOFLAI

Leidse Courant | 1979 | | pagina 12