r Bij de Mayflowerzijn de eerste slapers welkom Telefonische Hulpdienst il full-time begeleider kasten mi Ken du Meubelfabriek Oisterwijk Fijn massief eiken kasten kijken bii Meubelfabriek Oisterwijk Linus" van Aken stak Krefeldse SPD een verkiezingshart onder de riem Polderpeilverlaging; Rijnstreek-zuid geeft schade aan veehouderijen STAD REGlÖ LEIDSE COURANT VRIJDAG 5 OKTOBER 1979 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen/ Elke morgen tussen tien en elf. uur kunt u.'mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toesteM 8 vragen. Martinus van Aken, voormalig wethouder van onder meer economische aangelegenheden binnen het Leidse gemeentebestuur en bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen als wethouder voor de P.v.d.A. gewipt, is politiek gezien verre van ingeslapen. Het afgelopen weekeinde vertoefde hij in de Westduitse deelstaat Noord Rijnland-Westfalen, in het bijzonder in Krefeld, om daar op zijn manier mee te doen aan de aldaar gehouden verkiezingen voor gemeente- en districtsraden. Als het in Leiden niet direct lukt, dan maar in Krefeld, moet Tinus van Aken gedacht hebben, want hij kan in Krefeld-Uerdingen een potje breken. Zoals bekend mag zijn, is Krefeld al een flink aantal jaren, evenals Oxford, partnergemeente van Leiden. Hetgeen ondermeer wil zeggen, dat er nu en dan uitgewisseld wordt. Van Aken is ditmaal voor eigen verantwoordelijkheid naar Krefeld gegaan om z'n geestverwanten binnen de SPD mentaal te steunen. Hierover ontving ik van hem enige inside information", aan de hand van wat knipsels. Gebleken is, dat de inzet van Tinus van Aken (die in Westduitse persorganen steevast Linus wordt genoemd en gezien wordt als „voormalige burgemeester van de Hollandse partnerstad Leiden") niet heeft vermogen bij te dragen tot een SPD-zege. De socialistische broeders gingen in Krefeld zeer licht achteruit, wat de pret niet heeft mogen drukken. In ieder geval laat ik geïnteresseerden in het politieke doen en laten van „Linus" weten, dat hij „graag zijn SPD- partijvrienden in Krefeld ook bij de raadsverkiezingen had willen steunen". Daarvoor stelde hij zich bereid tijdens het weekeinde. Zaterdag was hij te vinden op de „Neumarkt" in een SPD- informatiestand en zondagmorgen vroeg hielp hij al bij het ronddelen van het blad „Zeitung am Sonntag" Trouwens, de vrijdag daarvóór nam Linus deel aan de expositie „Profitopolis" van de Krefeldse Kunstvereniging. Alsof dat allemaal nog niet voldoende steun betekende, deelde Linus („Leids voorzitter van de Arbeiderspartij") zondagmorgen ook nog vlaggetjes en boeketten rode rozen uit onder het volk dat op de Nieuwmarkt verzameld was: „10.000 rozen moesten eraan helpen herinneren, dat het verkiezingsdag was". Tot zover Linus' bijdrage aan de sociaaldemocratische warming up. En: oefening baart kunst. LUXE BINNENSTADSMOTEL HEEFT WAT TE BIEDEN Leiden heeft in de herfst een Meibloem gekregen. Een Meibloem die tot slapen uitnodigt. Bijna een jaar nadat zij de eerste paal ervoor in de grond had gejaagd, heeft de wethouder van economische aangelegenheden, mevrouw Jo Fase, ter plaatse vanmiddag het city-motel „Mayflower" aan de Sint Aagtenstraat achter de Beestenmarkt officieel geopend. Motel „Mayflower", zo genoemd naar het de volgende maand, op Thanksgiving Day, 24 november, weer actueel wordende schip, waarmee in 1623 godvrezende Engelse pelgrimvaders vanuit Delfshaven naar de Nieuwe Wereld zeilden, is een onderdakbiedende gelegenheid in de Leidse city en tegelijk een rib uit het lijf van Jan Thomas de Groot, taxibedrijfhouder en inpakker van trouwstoeten. Want financieel gezien is de zeer comfortabele voorziening achter het garagebedrijf enigermate uit de hand gelopen. Met andere woorden: dit uit beton en baksteen opgetrokken stukje Leiden - promotie is duurder geworden dan was voorzien. „We hebben moeten schipperen, zelf veel moeten opknappen, inkopen en aanbrengen veel moeten smeken ook. Maar het is voor elkaar gekomen, zo u ziet. We gaan hier iets doen van klasse. Mijn vrouw en ik hebben er veel vertrouwen in", belijdt Jan Thomas de Groot vandaag. De slaapstede „Mayflower" herbergt tien luxe „studio's", geschikt voor in totaal twintig welkome gasten. Als ze op hun galerijtje de deur uitkomen zullen de logees op het aanlendende dakterras dat we volgend voorjaar gaan-aankleden met plantenbakken en een waterpartijtje, waardoor we een echte daktuin krijgen") de befaamde stenen en door alle voorgaande ontvreemdingen (wat helegaar niet wil zeggen. dat De Groot het stomme dier door ontvreemding in handen zou hebben gekregen) beschadigde kameel aantreffen. De kameel: een graag geziene figuur in deze rubriek, die van de Rijnsburgerweg, een tijd terug verhuisde naar het terrein van een vleesbereider. Hij staat nu bij De Groot achter er weer uitdagend bij, „maar we gaan hem wel vastlegen", verzekert mevrouw De Groot me; „anders hebben ze 'm weer zó te pakken". De tien moderne motelkamers strelen het inspecterend oog. Ze zijn voorzien van balkon, met uitzicht op de Aagten passage, bezitten verder (binnen een royale ruimte van tien bij drieëneenhalve meter) een keukentje met koelkast, koffiezetapparaat, een badkamer met toilet, ligbad, douche en annex sanitair, en een halletje. De outillage wordt afgerond met een schrijfbureau plus typemachine en een kleuren - teeveetoestel. Kameel op het dak, touw tegen de wanden beneden in een soort lounge met bar, waar gezelschappen tot 40 man zich aangenaam en nuttig kunnen ophouden. Deze ruimte is groter geworden dan gepland was. Hiertoe werd van de garage een stuk afgehaald. „Ja, het is hier leuk gelukt", vindt mevrouw De Groot. „We gaan deze gelegenheid samen runnen, m'n man Jan en ik. Dat we nieuwelingen in de horeca zijn maakt niets uit, want dit is geen hotel. De „Mayflower" is meer gebaseerd op kamers met ontbijt. Beneden hebben we geen echte bar, maar de ruimte wordt verhuurd voor partijen en vergaderingen. Rustig er een borreltje drinken voor Jan en alleman is er niet bij; de zaak blijft besloten". Als alles eenmaal loopt, zijn meneer en mevrouw De Groot van plan een meisje „aan te trekken" die de boel kan verzorgen, zoals het ontbijt. Jan de Groot denkt aan een studente, die dan meteen de mobilofoon van het taxibedrijf zou kunnen bedienen. Mevrouw De Groot: „de mensen kunnen op de kamer, als ze daar 's avonds zin in hebben, zelf een kopje koffie zetten. De spullen staan ervoor. De koelkastjes willen we vullen met kleine flesjes drank en glazen, zodat men zelf wat kan nemen. We hebben al, vóór de opening, een paar reserveringen binnengekregen, voor de 6e en de 9e. Dat vind ik nou toch aardig, hè Jan Thomas de Groot is ervan overtuigd, dat hij met z'n motel een schot in de roos heeft gelost. „Kijk, een hotelaccommodatie kan vandaag de dag niet meer draaien op het toerisme. Dat is maar twee maanden in het jaar. Een steeds groter aanbod wordt gedaan vanuit de sector van vergaderingen, van congressen (zoals bijvoorbeeld de Boerhaave- cursus voor artsen). Ik denk ook aan activiteiten van, zeg maar. Eurotransplant. Buitenlandse gasten zijn er bij de vleet. Nou, dit is een De heer en mevrouw De Groot voor hun Mayflower" motelbedrijf op niveau, mag ik wel zeggen. Ja, klasse heet dat. Per persoon, per nacht, 75 gulden, inclusief ontbijt; 100 gulden voor twee personen. Jan de Groot: „dat is een beginprijs voor iemand die gauw effe een paar nachtjes wil slapen. Voor een langere termijn zijn natuurlijk aparte prijsjes te maken". Voor diners, soupers, partijen en zo kunnen de gasten van de „Mayflower" terugvallen op de catering van Holiday Inn en voor de rest zijn er hier, bijna direct onder handbereik, allerlei eetgelegenheden (van voortreffelijke restaurants tot etablissementen waar de eredienst aan de hamburger volgens een succesvolle formule op een hoog pitje staat), bioscopen en bars in de buurt. Naar het station loop je in nog geen vijf minuten. „Men zit hier net even „beter", vindt Jan Thomas de Groot, met het oog op de toeloop; „dit motel voldoet aan alle eisen van de tijd en je zit gezellig midden in de stad. Dat is ook wat waard. Morgen, zaterdag, houden we hier van twee tot acht uur „open huis". Dan mag iedereen komen kijken". En misschien nog blijven ook. Want daar is de „Mayflower" voor. ;allDEN De Stichting Te- geonische Hulpdienst Lei- Dia wil zo spoedig mogelijk eij beschikking hebben over begeleid(st)er in volledi- voor haar 75 wrij- §riljante amermuziek oor Iubinsky- wartet Voor de eerste plr was gisteravond in de £fdse Stadsgehoorzaal het lIijbinsky-kwartet te beluiste- 0J. Het gezelschap bestaat ej Luba Etlina (piano), Ros- Dubinsky (viool), Jacqu- (altviool) en Ma- van Staalen (violoncello) pas sinds kort samen, kwartet vormde voor deze :genheid, samen met j^eede) violiste Mifune pji. een kwintet. Er stonden fe piano-kwintetten op het jgramma, werken van lumann en Brahms. Men aji slechts de grootste bewon hebben voor de bereik- en samenklank. wat kleine oneffenheden 0Jwerd er briljant gespeeld. ehet (als eerste gespeelde) pi j-kwintet in Es opus 44 van jumann speelt de piano een jiinerende rol. Luba Etlina Ak haar partij op uitnemen- Jwijze waar te* kunnen ma- Nergens dreigde „bits- 1"; de staccato-fragmenten ren warm en klankvol. De irgang naar lyriek werd ïiteloos gemaakt. Het sa- ïspel met de andere kwin- sden was af. De ritmiek, de (ipowisselingen waren onge- >ngen. In Brahms' kwintet f klein, opus 34 werd ook ier muzikaal en nauwgezet Nergens werd spanningslijn verbroken, de muzikale eenheid De grotere gelijk die het stuk de biedt werd ten ejle uitgebuit. aIar kamermuziek bleek de e,dsgehoorzaal de meest ge bikte ruimte. Wellicht was a, foyer een betere lokatie ge- est. VERENA KOPERDRAAT willigers. In de begroting van de stichting voor 1980 wordt zelfs al uitgegaan van de aanwezigheid van een al gemeen begeleid(st)er, dat blijkt uit het jaarverslag van de Telefonische Hulp dienst over 1978. Bij de stichting zijn momenteel twee part-time beroepskrach ten werkzaam, te weten een bureau-assistente voor de ad ministratieve taken en een maatschappelijk werkster voor de begeleiding van de vrijwil ligers. „De uitbreiding van de part-time functie van de bege- leid(st)er tot een full-time be trekking is noodzakelijk in verband met de wensen van de vrijwilligers en de eisen die telefonische hulpverlening stelt. De tijd die de algemeen begeleid(st)er nodig heeft opi haar taak naar behoren 'te kunnen vervullen bedraagt een veelvoud van de tijd die de halve formatieplaats geeft", aldus de Hulpdienst. Het ver werken van een volledige be geleidingskracht in de begro ting voor 1980 gevoegd bij het exploitatietekort dat overbleef in 1978 maakt'dat de Stichting Telefonische Hulpdienst in 1980 aanzienlijk meer subsidie nodig zal hebben van het mi nisterie van CRM, de gemeen te Leiden en de regionale ge meenten. De bijdragen van CRM en Leiden zijn voor 1980 begroot op ongeveer 40.000 gulden elk. Dit jaar gaat het om subsidies van ruim 28.000 gulden van CRM en ruim 22.000 van de gemeente. Ook van de regionale gemeenten wordt meer subsidie verwacht. De Stichting zal om een bij drage van acht cent per inwo ner vragen en dat betekent een bedrag van ruim 18.000 gulden tegen ruim 11.000 gu- den in 1979. Activiteiten De Telefonische Hulpdienst zal blijven onderzoeken in hoeverre haar bereikbaarheid bij scholieren, en werkende jongeren kan worden ver groot. Het percentage bellers in de leeftijdsgroep tot 19 jaar is namelijk erg klein. Hetzelf de geldt voor de leeftijdsgroep van 65 jaar en ouder. Ook hieraan zal aandacht worden besteed. Met name zal worden getracht om de Hulpdienst meer bekendheid te geven bij genoemde groepen. Het totale aantal oproepen jaarlijks stijgt niet meer. De Stichting vermoedt met onge veer 8000 oproepen in een jaar een verzadigingspunt te heb ben bereikt. Die ontwikkeling verontrust de Telefonische Hulpdienst niet. „Voor ons is niet het aantal gesprekken van belang doch de kwaliteit ervan", aldus de Dienst in het jaarverslag. Voor wat betreft de aard van de problemen waarmee de Telefonische Hulpdienst te maken krijgt valt op dat er weinig verschui vingen in plaatsvinden. Een zaamheid blijft het grootste probleem, gevolgd door psy- schische problemen en relatie- problematiek. Groot blijft de groep van de zogenaamde stil le bellers, mensen die opbellen en neerleggen of niet zeggen. Bij bijna een kwart van het to tale aantal oproepen ging het om deze „silent calls", hetgeen wel een daling vergeleken met 1977 betekende. Met betrek king tot de precieze beweegre denen van deze bellers tast de Hulpdienst nog steeds in het duister. De Stichting Telefonische Hulpdienst Leiden is bereik baar onder nummer 071- 125202. WERKGROEP MILIEUBEHEER TEGEN VERLAGING WATERSTAND LEIDEN De Werkgroep Milieubeheer Leiden heeft bezwaren ingediend tegen de verlaging van de waterstand, die de Water schappen „Noordwoude" en „De Orame- dijck" willen doorvoeren in de polders tus sen Leiden en Alphen ten zuiden van de Rijn. De werkgroep heeft al eerder bezwaar gemaakt tegen de peperdure voorzieningen, die in ruil- verkavelingsverband zouden worden getroffen om polderpeilverlagingen in dit gebied moge lijk te maken. De werkgroep is toen niet inge gaan op de mogelijke schade daarvan voor na tuur en landschap, maar heeft vooral gewezen op de risico's voor de veehouderij. De argumen ten die ze toen tegen polderpeilverlaging aan voerden zoals geen draagkrachtvergroting, geen productieverhoging, wel droogteschade. wel schade aan de gebouwen en bruggen enz, zijn volgens de werkgroep in het geheel niet weerlegd. Ook nu wordt volgens de werkgroep door de Waterschappen de noodzaak van peilverlagin- gen weer niet aangetoond. De veehouders in dit gebied hebben er volgens de werkgroep recht op te weten wat ze, behalve aanzienlijke lasten verhogingen. nu eigenlijk voor voordelen van de Waterschappen hebben te verwachten. ADVERTENTIE Wat mooi is'ttoch... massief eikehout in huis! Warm, eerlijk, onopgesmukt. Zeker als 't massief eiken van Meubelfabriek Oisterwijk is. Zelf geselecteerd, zelf gedroogd en geloogd. Door eigen vakmensen en naar eigen ontwerpen tot meubelen gemaakt. Kom kijken! Kasten voor dierbare dingetjes, voor boeken,TVen hi-fi Kasten met dichte en glazen deuren. Tussenkasten op halve breedte. Kasten om naar eigen smaak te combineren tot gezellige woonwanden. ONZE meubelen dragen het eigen brandmerk. En worden door eigen vakmensen bij u thuis geplaatst. U krijgt er 12 jaar garantie zwart-op-wit' bijop hout en constructie. Als er wat iswe komen. Kost u niks. Dat kan, omdat we bij Meubelfabriek Oisterwijk alles zelf in eigen hand houden. toonaangevend in eiken Berkel (ZH), Noordeindseweg 116, tel 01891-4670.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5