VVD heeft plan voor V ierstr omenschool' EBEMO kon twintig miljoen meer in ontwikkelingsprojecten Mammoetwet aan herziening toe Eerste collectie Rob Kroner getuigt van smaak CDA-commissie wil verkoop landbouw gronden beperken Hof wijst Jacqueline(4) toch aan moeder toe Ministers aan Kamer: „Borssele" is veilig kerk wereld Conferentie van Europese kerken IINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 4 OKTOBER 1979 (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG De VVD vindt dat er K>r het voortgezet onderwijs (mavo, ivo en atheneum) experimenten moe- n komen met de nieuwe Vierstromen- hool. Het plan van de Vierstromen- hool houdt in dat het aantal keuze- kketten wordt teruggebracht tot er, terwijl elk pakket wordt uitge- eid tot acht a tien vakken. Volgens VVD-rapport biedt de nieuwe Vier- ■omenschool de leerlingen 'betere insen tot ontplooiing. Zij vindt dat Mammoetwet op dit punt een aan- gebreken vertoont, waarvoor nodig n oplossing moet worden gezocht, it voornaamste bezwaar dat de VVD heeft tegen het huidige systeem is de tè smalle vakkenpakketten die veelal te wei nig gericht zijn. In dit systeem bestaan volgens haar te veel belemmeringen in de doorstroming van bijvoorbeeld havo naar v.w.o., dat wordt veroorzaakt door het verschil in het aantal eindexamenvakken. In haar rapport over de Vierstromen- school wijst men erop dat de beperking van het aantal vakkenpakketten tot vier brede pakketten de doelmatigheid zal be vorderen. De uitbreiding van het aantal vakken binnen dat pakket biedt meer mo gelijkheden voor een ruimere keuze uit de vervolgopleidingen, aldus het rapport. In het VVD-rapport worden de volgende vier leerstromen voorgesteld: - de NW-stroom, met natuurwetenschap pen en wiskunde; - de SE-stroom, met vooral de sociaal-eco nomische vakken; - de T-stroom, waarin de nadruk ligt op de vier moderne talen; - de AT-stroom, waarin naast de vier mo derne talen het nieuwe vak artistieke vor ming de hoofdmoot vormt. Het vak artistieke vorming zal nog moe ten worden ingevoerd als officieel exame nonderdeel. In de Mammoetwet is daar nog onvoldoende ruimte aan gegeven. Daarnaast bepleit de VVD de invoering van een nieuw wiskundevak - Wiskunde 3 - dat is aangepast aan sociale en econo mische studierichtingen. AMSTERDAM Rob Kroner toonde gisteren zijn eigen ontwerpen in de spiegelzaal van het Am sterdamse concertgebouw. Hij is 36 jaar oud en na de grafische school te hebben doorlopen, volgde hij een cursus bij Charles Montag- ne en nog twee jaar de Rotterdamse snijschool in Haarlem, waar hij van daan komt. Na verschil lende collecties voor aller lei boetieks en daarna voor grote modehuizen te hebben ontworpen, kwam hij nu met zijn eigen col lectie. Om te beginnen heeft hij smaak. Zeker wat de keuze van zijn stoffen betreft. Die waren bijna allemaal prachtig van kleur en kwaliteit. Wat de model len betreft, is hij nog wat onzeker. Het is naar mijn smaak nog te veel gele genheidskleding. Zwierige, te lange rokken, maar daar houdt hij van, en te veel volanachtige drapees, dan weer van voren dan weer aan de zijkant, dan weer in de jasjes, zijn ge woon teveel herhaald. Het is dan misschien wel een consequente lijn, evenals de gebiesde jasjes, die de belijning met de verbrede schouders wel goed tot zijn recht lieten komen, maar dan verwadht je ook nog wel iets anders. Dan wa ren er weer eens mooi ge- plisseerde rokken met zij den overhemd blouses, 'heel mooi gemaakt en heel origineel met opgerolde driekwart mouwen, maar dan bleken de rechte wij de jasjes er toch niet bij te passen. Achtbaans rokken met zijden biezen ge zoomd, evenals de kleine jasjes, zijn feestelijk en niet confectie-achtig. Maar niet voor overdag. Goede jurken en tailleurs konden we niet of nauwelijks ont dekken. Tenzij hij de pan- talonpakken met zeer goed gesneden broeken hier voor in de plaats bedoelde. Er waren tal van ideeën en ook wel een zekere consequente lijn. Maar toch rammelde de collectie hier en daar. In ieder ge val heeft hij zijn best ge daan. En zijn mannequins brachten de kleren voor treffelijk. Maar misschien dat hij een volgende keer toch wat meer aandacht moet besteden aan goede minder feestelijke kleding voor de nuchtere en wer kende vrouw. TOSCA LEENDERS. -jiM )e „zoeksleuf", waarin nu al een groot aantal bakstenen, tufstenen en potscherven zijn gevon- len. Romeins fort bij Arnhem gevonden &RNHEM De Rijksdienst oudheidkun- lig bodemonderzoek (ROB) heeft op het errein van een steenfabriek bij Arnhem le restanten blootgelegd van een groot Ro- neins fort (cas teil urn). Romeinse solda- en hebben hier vermoedelijk vanaf het »egin van de eerste eeuw na Christus tot n de vierde eeuw gebruik van gemaakt. Iet ROB, dat spreekt van een „opzienbaren de vondst", is het fort op het spoor gekomen na speurwerk van de Amersfoortse archeo loog drs. Willems, die sinds twee jaar bezig is met een onderzoek naar de Romeinse bewo ning in het oostelijk rivierengebied. Het ROB, dat nu een zogeheten „zoeksleuf",, heeft gegraven, wil contact opnemen met de eigenaar om het hele fort bloot te kunnen leggen. DEN HAAG Het stellen van eisen aan de koper van landbouwgronden in de vorm van eisen aan zijn pèr- soon (opleiding, leeftijd en hoofdberoep in de land bouw) alsmede zijn bedrijf (maximum en minimum grootte) blijft een aangewe zen middel om de stijging van de grondprijzen tegen te gaan. Mochten deze eisen niet de verwachte verlaging van de grondprijzen tot ge volg hebben dan is een sy steem van toewijzing van gronden door de Grondka mer tegen wettelijke vastge stelde maximumprijzen aan te bevelen. Dat zijn de uitgangspunten van een rapport over het agra rische grondbeleid zoals dat gisteren door de samenwer kende wetenschappelijke insti tuten van het CDA is gepre senteerd. In een toelichting van prof. mr. P. de Haan, voorzitter van de commissie die het rapport opstelde, zei deze niet te hopen en te ver wachten dat de toetsingscrite ria voor overdracht van land bouwgronden neergelegd in de wet vervreemding landbouw gronden (nu voor advies bij de Raad van State) niet zullen werken. Behalve de uitsluiting van ko pers op basis van agrarische toetsing wil de CDA-commis sie ook kopers van gronden voor agrarische nevenbedrij- ven (20.000 stuks in ons land) uitsluiten, alsmede aankopen van gronden voor bedrijven die niet meer economisch ren dabel zijn (of kunnen worden in de toekomst) dan wel mam- moetbedrijven. Mocht ondanks deze maatregelen de grond prijs toch nog verder stijgen dan ziet de CDA commissie mogelijkheden in een verster king van de pacht binnen de nieuwe wet. iitterdam koopt valwarmte op j)TTERDAM Het Ge- tente Energie Bedrijf Rot- jdam gaat „afvalwarmte" gb in en rond de Maasstad diegen industriën opkopen, njze afvalwarmte kan dan ar woonwijken worden ransporteerd en daar |rden gebruikt voor wijk- fwarming. GEB denkt hierbij vooral het inkopen van warmte |de Botlek voor het verwar van de nieuwbouwwijken Ipijkenisse. Het energiebe- (f wil in de toekomst ook ienwerken met verbruikers zelf electriciteit opwekken, nu toe staan GEB en „zelf- ■ekkers" terughoudend te- lover elkaar. Landbouw begroting valt slecht bij agrariërs DEN HAAG De begroting van Landbouw en Visserij voor 1980 biedt onvoldoende mogelijkheden tot vergro ting van de afzet van agrari sche produkten binnen en buiten de EG en tot verster king van de concurrentiepo sitie van de Nederlandse land- en tuinbouw. De stij ging van de omvang van de begroting met 160 miljoen houdt geen ruimte in voor verbreding van het voor land- en tuinbouw te voeren beleid. Dat is de mening van het dagelijks bestuur van het Landbouwschap. Volgens het Landbouwschap is de stijging van de begroting al leen al noodzakelijk om het huidige beleid te continueren. Verder signaleert het Land bouwschap een ontbreken van aandacht voor de inkomenspo sitie van de landbouwer. Bij de stijging van het ontwik- kelings- saneringsfonds (met 48 miljoen) mist het Land bouwschap maatregelen, ge richt op verbetering van ar beidsomstandigheden en initi atieven voor nieuwe perspec tief biedende ontwikkelingen zoals energiebesparing. PRESIDENT LEGT MASSALE STEUNBETUIGING AAN VADER NAAST ZICH NEER (Van een onzer verslaggevers) ASSEN De president van het ge rechtshof in Leeuwarden heeft gis teren bepaald dat Jacqueline (4), dochtertje van het al geruime tijd geleden gescheiden Drentse echt paar Vos voor haar verdere opvoe ding moet worden toegewezen aan haar moeder. De president beves tigde hiermee een vonnis van de kinderrechter in Assen en wees een schriftelijk pleidooi van 250 bewoners van de Drentse dorpjes Hooghalen, Laaghalen en Laagha- lerveen van de hand. De 250 bewoners stuurden in juli van dit jaar een brief aan aan de presi dent van het Leeuwarder gerechts hof waarin werd aangedrongen op toewijzing aan de vader, de heer Roe lof Vos. „Wat is beter? Dat het kind met liefde en goed bij de vader wordt grootgebracht of angstig en bang bij de moeder moet zijn?", zo stond in de brief. Ook de Raad voor de Kinder bescherming en de stichting Jeugd en gezin, die optreedt als voorgdes van Jacqueline, hadden betoogd dat toe wijzing aan de vader de beste oplos sing is. De uitspraak van de Leeu warder president was niet voorzien, van een motivering. Volgens de ad vocaat van Roelof Vos, mr. G. Nie- zink is dit hoogst ongebruikelijk. Hij overweegt een procedure aan te spannen bij de Hoge Raad. MINISTERIE GELAST ONDERZOEK BIJ STORK HENGELO (ANP) De loontechnische dienst van het mi nisterie van sociale zaken gaat onderzoeken of er bij het be drijf Stork in Hengelo sprake is van koppelbaaspraktijken. De industriebond FNV is daar zeker van en heeft aangekon digd tot actie over te gaan als Stork niet binnen een week meer duidelijkheid geeft over de gang van zaken. Het gaat om elf arbeidskrachten die Stork heeft geleend van een Engels bedrijf. De FNV verwijt stork dat het hier om illegale werving gaat, waarvoor geen vergunning is aangevraagd. Het bedrijf zegt dat die vergunning in dit geval niet nodig is. Wereldraad op de bres voor Christen-Turken HENGELO (ANP) De Wereldraad van Kerken is van mening dat Christen-Turken met name in Oost-Turkije der mate worden vervolgd dat zij recht hebben op de vluchtelin genstatus en om die reden tot andere landen moeten worden toegelaten. De Wereldraad heeft nu aangekondigd samen met het hoger commissariaat voor de vluchtelingen in Genève na te gaan in welke landen de Turken welkom zijn. Bij dat onderzoek worden ook landen buiten Europa betrokken. Schooldekanen wijzen studietest af DEN HAAG (ANP) Het hoofdbestuur van de Nederland se Vereniging van Schooldekanen heeft bij minister Pais van onderwijs bezwaar gemaakt tegen de test die alle leer lingen die na hun examen medicijnen willen gaan studeren op 10 juli a.s. moeten afleggen. Het gaat daarbij om het toet sen van de kennis van natuur- en scheikunde. De decanen vinden dat die test grote onrust onder de leerlingen zaait en achtten het plan daarom onaanvaardbaar. Hoewel spra ke is van een experiment en er vermoedelijk geen consequenties aan worden verbonden, vinden de dekanen dat het plan terzijde moet worden geschoven. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ongeval, dat begin dit jaar plaatsvond in de kerncentrale te Harrisburg (USA) zal geen gevolgen hebben voor het voortbestaan van de enigszins vergelijkba re kerncentrale in het Zeeuwse Borssele. Inspecties in de Borsselse centrale hebben tot nu toe geen ver ontrustende feiten aan het licht gebracht. Wel worden voor alle zekerheid bepaalde systemen in de centrale verbeterd. Ook in de centrale te Dodewaard zijn enkele verbeteringen aange bracht. Dit schrijven de ministers Van Aardenne (Economische Zaken), Albeda (Sociale Zaken), Ginjaar (Milieu) en Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) aan de Tweede Kamer in antwoord op een lange reeks van vragen die naar aanleiding van het Amerikaan se ongeval zijn gesteld. 'ia CEBEMO, de katholie- e organisatie voor ont wikkelingssamenwerking, s vorig jaar voor een to- aalbedrag van meer dan 2 miljoen gulden aan pro- ecten over de hele wereld litgevoerd. Dat is ruim wintig miljoen gulden neer dan in het jaar daar- •oor. 'EBEMO is een van de zoge- iaamde medefinanciering organisaties, die door de Ne- Ju 77 studenten aan >eminarie Rolduc derlandse overheid worden ingeschakeld bij het verlenen van ontwikkelingshulp. Uit het jaarverslag van CEBEMO dat dezer dagen is ver schenen blijkt dat, in te genstelling -tot de tendens van de laatste jaren, het aan tal grote medefinanciering sprojecten sterk is tóegeno men. Dit is niet het gevolg van een ander beleid de laatste ja ren is het accent steeds ster ker komen te liggen op kleinschalige projecten maar van het versnellen van procedures, waardoor een in haaleffect tot uitdrukking is gekomen. De stijging van het aantal grote medefinancie ringsprojecten is overigens niet ten koste gegaan van het aantal kleinere. Ook dat steeg met ruim vijftien pro cent tot 325. In het totaalbe drag van ruim 82 miljoen gulden is ook de 2,3 miljoen begrepen, die de Europese Gemeenschap toewees. Naast het zogenaamde mede financieringsprogramma is CEBEMO ook betrokken bij de uitvoering van projecten in landen die bijvoorbeeld door oorlogs- of natuurge weld zijn getroffen. CEBE MO heeft in deze categorie voor twaalf miljoen gulden kunnen financieren en heeft op dit moment een program ma van bijna twintig miljoen gulden in voorbereiding. In tegenstelling tot vroeger is een project in sterk afnemen de mate een voorziening. Het is altijd een meestal be scheiden stap op weg naar gemeenschapsvorming. In sommige continenten kan men bijna de helft van alle projecten tot deze categorie rekenen. CEBEMO is tevreden over de samenwerking met de minis ter voor Ontwikkelingssa menwerking. De inhaalbe- hoefte van het medefinancie ringsprogramma zoals die tot uitdrukking komt in de groei met meer dan 35 pro cent zou niet gerealiseerd zijn als de minister niet be reid zou zijn geweest een eenmalige extra subsidie aan het programma te verstrek- ken van bijna twintig miljoen gulden. olgens het jongste nummer van het „Informatiebulletin jOermond", het blad van het gelijknamige bisdom, is het intal studenten aan het seminarie Rolduc bij het nieuwe udiejaar weer toegenomen cn wel van zesenzestig bij het egin van het vorig studiejaar tot zevenenzeventig nu. 'ij hen bevinden zich 23 nieuwe studenten. Vijftien van de in beginnen hun opleiding, de overigens hebben een groot of lein deel van hun vorming tot priester al elders ontvangen, ok zijn er twee „late roepingen" bij. studenten komen volgens het blad uit alle delen van Ne erland. Ook zijn er enkele buitenlanders onder hen. Acht ten kandidaten kozen reeds voor het bisdom Rotterdam. De /erigen vallen onder de onmiddellijke verantwoordelijkheid an de bisschop van Roermond, hetgeen voor de meesten van en betekent, dat zij ook in Limburg willen gaan werken als riester. Negen seminaristen zijn al in parochies werkzaam, te eten drie in Rotterdam en zes in Roermond. Het docenten- orps, dat enige wijziging heeft ondergaan, telt nu tien inwo- ende docenten en 21 docenten die elders wonen enóf elders lun hoofdtaak hebben. De bisschoppen van de Fi lippijnen hebben in een pastorale brief een felle aanval gedaan op de cor ruptie binnen de regering, het machtsmisbruik door het leger en de schendingen van de rechten van de mens. Zij tonen begrip voor de neiging onder het Filippijnse volk om ge weld te gebruiken in het licht van de blijkbare on mogelijkheid van snelle en ingrijpende hervormingen. Zij roepen de leiders van het land op een eind te ma ken aan de schrijnende on gelijkheden. De vraag of geweld gerechtvaardigd is kan in uitzonderingssitua ties een zaak zijn van het individuele geweten, aldus de brief, die verder memo reert, dat militaire opera ties, moordpartijen, corrup tieschandalen en vormen van ander geweld aan de KORTE METTEN orde van de dag zijn. Hier tegen komen revolutionai re groepen in toenemende mate in opstand, aldus de bisschoppen. Ondanks jarenlange atheïsti sche propaganda en anti godsdienstige indoctrinatie noemt een op de twee vol wassen Hongaren zich gods dienstig. Dit blijkt uit een en quête, gepubliceerd in het maandblad „Valosag". Zelfs laat tweederde van de jonge re gehuwden, die in het ge heel geen godsdienstige vor ming hebben gehad, de kin deren dopen. Veertig procent is ook kerkelijk gehuwd. Te gen de dertig procent van de volwassenen gaat zondags ge regeld naar de kerk. De Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer heeft de Franse theoloog pater Jac ques Pohier verboden in het openbaar te doceren, o- penbare conferenties te or ganiseren of een liturgi sche bijeenkomst te leiden. De congregatie verwijt de 53-jarige pater dominicaan, dat hij in zijn laatste boek „Quand je dis Dieu" (Wan neer ik God zeg) funda mentele geloofswaarheden heeft geloochend en een reeks „gevaarlijke uitspra ken" heeft gedaan die de le zer in verwarring kunnen brengen. Volgens de con gregatie ontkent Pohier, dat het lijden van Jezus Christus het karakter van een offer had, dat Christus lichamelijk is opgestaan uit de dood en als mens heeft bestaan totdat hij ten hemel voer, dat er geen le ven na de dood bestaat en geen eeuwig leven bij God als roeping van de mens. Pohier, die als theoloog in ternationaal bekend is, heeft eerder gebotst met de Franse bisschoppen vanwe ge zijn opvattingen over abortus. „Diakonie", het tijdschrift van de diakonale raad van de Evangelische Kerk in Duits land meldt, dat in de Bonds republiek jaarlijks bijna evenveel mensen door zelf moord als door verkeerson gevallen om het leven ko men. Van 1968 tot en met 1977 hebben 129.000 mensen in de Bondsrepubliek een eind aan hun leven gemaakt, net zo veel als het aantal in woners van een stad als Hei delberg. Het zelfmoordcijfer in West-Berlijn is volgens het blad het hoogste ter wereld. Verband wordt gelegd met de economische situatie (werkloosheid). „In de kracht van de Heilige Geest vrij voor de wereld", zo luidt het thema van de achtste algemene vergadering van de conferentie van (protestantse Europese kerken (CEK), die van 18 tot en met 25 oktober op Kreta gehouden zal worden. Naar aanleiding van deze bijeenkomst organiseerde het Inte runiversitair Instituut voor Missiologie en Oecumenica in Amsterdam een studiedag. Prof. dr. G. Nagy van de sectie „Theologie" van de CEK hield daar een inleiding over de werkzaamheden die de CEK in de afgelopen twintig jaar van haar bestaan op zich heeft genomen. De conferentie ont staan in de tijd van de koude oorlog, heeft het hare bijgedra gen aan de verbetering van de contacten tussen de kerken in de westerse en de zogenaamde socialistische staten, maar ook aan de dialoog tussen de pro testantse en de orthodoxe ker ken. Er zijn nu 113 kerken bij de CEK aangesloten. Reeds in 1967 had de CEK aangedrongen op een confe rentie van regeringsleiders uit heel Europa, een gebeurtenis welke uiteindelijk in 1975 in Helsinki plaatsvond. Met de zeer bescheiden middelen waarover de CEK beschikt, is ondermeer de positie van en kele minderheidskerken in verschillende Europese landen verbeterd kunnen worden, doordat het gesprek met de grotere kerken aldaar op gang kon worden gebracht. De CEK is een belangrijke ontmoeting smogelijkheid voor christenen uit oost en west, waar de pro blematiek op theologisch en, zij het wat voorzichtiger, ook op politiek gebied besproken kan worden. De CEK heeft ook uitstekende contacten met de Katholieke Europese bis schoppenconferentie (CCEE). Waarnemers bezoeken eikaars vergaderingen. De komende vergadering op Kreta is de eerste algemene vergadering van de CEK in een orthodox land. De drie hoofdreferaten over spirituali teit en de werking van de hei lige geest in de kerk en de we reld worden dan ook door or thodoxe theologen gehouden. Protestantse theologen verzor gen er de bijbelstudie, die over de werking van de geest in de gemeente, zal gaan. Ook het liturgisch leven van de kerken en vooral van de gastvrouw, de orthodoxe kerk van Kreta, krijgt zoals te doen gebruikelijk op deze vergade ringen een centrale plaats toe bedeeld.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9