Zonder verhogingen belasting toch overschot van ruim een miljoen gulden Warmond maakt ernst met de inspraak Voorschoten gaat ondergrondse olietanks keuren Zesde Bloembollenmarkt in Lissese CNB-veiling Pastoor Hoogenboom naar Sassenheim IKV houdt opiniepeiling in Voorhof Leiderdorp :-r -.REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 3 OKTOBER 1979 PAGINA 7 NOORDWIJK HEEFT SLUITENDE BEGROTING NOORDWIJK De gemeente Noord- wijk heeft voor 1980 een sluitende be groting en zelfs aanzienlijk meer dan dat. Er is een voordelig saldo van 1.352.329,-, en daarmede is het perspec tief nog gunstiger dan dat voor 1979, toen er een overschot van bijna 980.000,- was. De ruimte in de begroting is verkregen zonder verhoging van de belastingen. Al leen het tarief van de woonforenzenbelas- ting zal worden aangepast, daar deze hef- I fing een relatie heeft met de hogere uitke ring per inwoner uit het gemeentefonds. In de begroting voor 1980 is reeds een post van 50.000,- opgenomen voor ontwikke lingssamenwerking. Vorig jaar werd een dergelijke post eerst later aan de begro ting toegevoegd. Nog niet zijn opgenomen ;de financiële consequenties van het nog te 'ontwikkelen welzijnsplan, terwijl ook pog geen rekening is gehouden met een even- j tuele uitbreiding van het personeel van o- penbare werken. Wat de vermogenspositie van de gemeen te betreft, delen B en W. mee, dat binnen afzienbare tijd een fors beroep op de re serves zal moeten worden gedaan om alle j gewenste kapitaalsuitgaven te kunnen dekken. Deze reserves zijn sedert 1974 op gelopen van even negen miljoen tot bijna vijftien miljoen in 1980. Voor het komende jaar wordt gerekend op een opbrengst van ruim drie miljoen gulden aan belastingen en retributies. De meeropbrengst van ruim drie ton valt on der meer toe te schrijven aan een grotere opbrengst van de ophanden zijnde onroe- rend-goedbelasting (als gevolg van een nadere berekening van het onroerend goed en wegens nieuwbouw), terwijl ver der in verband met het plan-Middenge bied een hoger bedrag van secretarieleges voor bouwvergunningen wordt geraamd. De woonforenzenbelasting levert ook no- geens 22.000.- extra op. Het college kondigt aan, dat het ook in het kader van de meerjarenbegroting wil komen tot een beleid op basis van een door de gemeenteraad vast te stellen dek kingsplan. Een punt hieruit zijn de steeds hoger wordende kosten van door de ge meente te verlenen diensten aan derden tegenover gelijkblijvende vergoedingen. Omtrent het tarief van de onroerend- goedbelasting wordt opgemerkt, dat het college meent de discussie over de meerja renbegroting te moeten afwachten. Overi gens is men nog bezig met de administra tieve voorbereiding van deze heffing. „Wij verwachten dat het nog wel enige tijd zal duren voor de blauwe enveloppen (rnet de aanslagbiljetten) in de brieven bussen rollen", voegen b. en w. eraantoe. In de financiële paragraaf van de algeme ne inleiding op de begroting 1980 zegt het college met voorstellen te zullen komen in verband met de meerjarenbegroting 1980 tot en met 1984. Zo zal aan de raad wor den gevraagd in principe accoord te gaan met het kapitaalsuitgavenplan voor ge noemde periode. B. en w. willen verder, dat de gemeenteraad zal bepalen dat hij voorstellen tot het doen van onrendabele investeringen niet voorkomend op het kapitaalsuitgavenplan tevens een voor stel wordt gedaan tot dekking van de jaar lijkse lasten. Tenslotte zal aan de raad worden gevraagd accoord te gaan met de aanwending van reserves en fondsen als in de meerjarenbegroting vermeld en in principe haar fiat te geven aan een verho ging van de belastingen in de komende ja ren tot een bepaald bedrag. Het ligt in de bedoeling om deze meerja renbegroting nog voor de begroting van 1980 te behandelen. Een beeld van de markt van vorig jaar. LISSE Voor de zesde maal zal zaterdag 20 oktober in Lisse de Nationale Bloembol lenmarkt worden gehouden. Particuliere ko pers worden dan in de gelegenheid gesteld, rechtstreeks zaken te doen met kwekers uit de bloembollenstreek. De bezoeker van de Bloembollenmarkt kan op zijn gemak een keuze maken en informatie inwinnen. Er is op de markt ook een voorlichtingsstand van de Rijksvoorlichtingsdienst voor dq Tuin bouw aanwezig. De Nationale Bloembollenmarkt is zes jaar ge leden ontstaan uit een initiatief van de Vereni ging voor Bloembollencultuur. Het doel was de promotie van de bloembol of beter gezegd de bolbloem. De bloembollen zijn altijd in een ge varieerd assortiment en tegen redelijke prijzen over de toonbank gegaan. Doelgroep vormde natuurlijk de tuinliefhebber die hun weg naar de bloembollen nog niet gevonden hadden. Het initiatief is inmiddels uitgegroeid tot een jaar lijkse Bloembollenmarkt in de CNB-veiling aan de Lissese Tulpenstraat/Hyacinten. De markt is vrijdagavond 19 oktober geopend van zeven tot negen uur en zaterdag van negen tot zes uur. Weinig schot in plannen om bussengarage te verplaatsen NOORDWIJK Er zit geen schot in de plannen om de bussengarage van de firma Beuk uit de kern van Noord- wijk aan Zee te halen en naar elders te verplaatsen, delen B. en W. aan de gemeenteraad mede. Een belangrijke uitbrei ding van de parkeerruimte in de omgeving van de Hoofd straat blijft daardoor even eens achterwege. Vorig jaar leek er enig uitzicht te bestaan, dat de garage zou verdwijnen, maar inmiddels heeft het gemeentebestuur moeten constateren, dat de on derhandelingen uitermate stroef verlopen. „Wij kunnen thans niet zeggen op welke termijn een en ander kan wor den gerealiseerd". Beter vlot het met de werkzaamheden in het saneringsplan 't Stille Zuie. Deze vinden gestadig voortgang en regelmatig kon den binnen dat gebied aanko pen worden gedaan. Inmiddels is aan het ministerie voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening om een bijdrage van 80% in de ver wervingskosten gevraagd en om in het uitzicht stellen van een lokatiesubsidie. Omtrent de in 't Stille Zuie te bouwen parkeerkelder bestaat nog steeds onvoldoende inzicht in de mogelijkheden. SASSENHEIM Als opvolger van pastoor dr. C. van Bockxmeer, die tot vicaris-generaal van het bisdom Rot terdam is benoemd, wordt zondag 11 november tijdens de Eucharistievie ring van elf uur pastoor P. Hoogen boom uit Voorburg geïnstalleerd. De nieuwe Sassenheimse pastoor is veer tig jaar. Hij komt uit Roelofarendsveen, waar hij als jongste in een tuindersgezin van twaalf kinderen werd geboren. Na zijn studie aan het klein- en het groot-se minarie was pastoor Hoogenboom twee jaar kapelaan in Den Haag en daarna vier jaar prefect aan het klein-seminarie Leeu wenhorst. Acht jaar is pastoor Hoogen boom verbonden geweest aan de „Maria Hemelvaart"-parochie in Voorburg, de laatste vier jaar als pastoor. Deken Schoonebeek zal de nieuwe pastoor installeren. Vanaf half een kunnen de pa rochianen bij „Cees en Ineke" kennis ma ken met pastoor Hoogenboom. Leidenaar zwaar gewond geraakt bij oversteken LEIDEN Een 76-jarige man uit Leiden is gistermid dag omstreeks 3 uur gewond geraakt bij een ongeval op de Marnixstraat in Leiden. ?n De man stak daar plotseling ■'O1 de weg over waar hij door een naderende automobilist werd geschept. De Leide naar liep een bekkenfrac tuur op en brak zijn rechter sleutelbeen en schouder. Hij is naar het Diaconessenzie- kenhuis in Leiden vervoerd. ee Informatie- ldavond «eTplan Hofcamp WASSENAAR In het jfjC raadhuis „De Paauw" wordt morgen een informatie- en discussiebijeenkomst gehou- jerden over het ontwerpplan „Hofcamp". list g5( Dit plan ligt reeds enige tijd op het gemeentehuis ter inzage. Het plan Hofcamp heeft be trekking op het gebied ter weerszijden van de Zijlwate ring begrensd door de Rijk straatweg. de Lange Kerkdam, de Johan de Wittstraat, de van Zuylen van Nijeveltstraat, de Oostdorperweg en de geprojec teerde randweg. Het gemeen- Dtebestuur wil een meer defini tieve versie van het plan eind 1980 gereed hebben. Tot 15 ok tober kan iedere belangstellen de zijn commentaar geven op het plan of op onderdelen daarvan. De bijeenkomst be gint om half acht. LEIDERDORP De Leiderdorpse werk groep Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) GAAT DEZE MAAND IN DE WIJK Voor hof een peiling houden over de IKV-leus: „Help de kernwapens de wereld uit, te be ginnen uit Nedérland". Hiermee wil deze groep, in .nauwe samenwerking met het landelijke IKV, een bijdrage leveren tot het mobiliseren van de publieke opinie, die in het probleem van de kernbewapening van doorslaggevende betekenis kan zijn. De te houden peiling zal een opiniërend ka rakter hebben. In een folder wordt het IKV- 'voorstel duidelijk gepresenteerd en de bedoe ling van de peiling is nu te weten te komen hoe de mensen inLeiderdorp over het IKV- voorstel denken, nadat zij er een weekende over hebben kunnen denken. Met het resultaat van de peiling wil de IKV werkgroep via de plaatselijke afdelingen van politieke partijen de landelijke politiek onder druk zetten: in de nieuwe verkiezingsprogramma's wil het IKV zeer concrete ontwapeningsstappen opgeno men zien. Deze dienen dan in de komende ka binetsperiode gerealiseerd te worden. De werkgroep zal de peiling houden onder de Leiderdorpers die behoren tot stembureau 12 (Mensenwording); hieronder vallen een kleine 400 adressen in Voorhof-Zuid. Deze wijk is ge kozen omdat bij de Europese verkiezingen van 7 juni 1979 de uitslag van dit stemburo slechts minimaal afweek van de uitslag over het gehe le dorp. Op elk adres doen alle bewoners mee die in 1981 kiesgerechtigd zijn, dus alle bewoners die op het moment van de peiling 16 jaar en ouder zijn. Eerst wordt vandaag op elk adres een brief in de bus gedaan waarin het waarom en hoe van de peiling wordt uitgelegd. Vrijdag of zaterdag worden op de bewuste adressen een folder en zoveel stemkaarten afgegeven als er bewonrs zijn van 16 jaar en ouder. Aan al deze mensen wordt gevraagd de folder goed te le zen, er eventueel in het gezin over te praten en de kaarten in te vullen die dan na het week end weer worden opgehaald. Aan de peiling zullen een vijftien mensen hun medewerking verlenen. Het centrale contactadres is: Anton Helmich, Laan van Ouderzorg 30, tel. 892614. ZOETERWOUDE - De twee de bijeenkomst van het sei zoen voor 't Soossie is morgen avond. De bijeenkomst begint om half acht in 't Spinneweb aan de Zuidbuurtseweg. Niet- leden betalen één gulden en tree. Kerkelijke onderscheiding vpor koorzanger DE ZILK De heer H. Witteman is het af gelopen weekeinde gehuldigd in verband met zijn gouden koorlidmaatschap. De jubi laris maakt al 35 jaar deel uit van het kerk koor van De Zilk, daarvoor zong hij ook in andere kerkkoren. Door zijn vrouw werd de heer Witteman het gouden kruis van de Gregoriüsvereniging opge speld tijdens een hoogmis. Na de hoogmis werd de gouden jubilaris toegsproken door de voor zitter van het koor, de heer H. Warmerdam jr. Namens de dames en heren van het koor over handigde hij de heer Witteman een platenbon. Tenslotte werd het feestlied, gemaakt door me vrouw J. de Groot-van Steijn, gezongen voor de jubilaris. WARMOND De gemeente Warmond maakt ernst met de inspraak. Gisteravond werd de eerste van een serie inspraak- en in formatie-bijeenkomsten gehouden over de plannen met betrekking tot de dorpskern van Warmond. Er werd toelichting gegeven op de verschillen de onderdelen van het plan zoals: woningen, winkels en horecavoorzieningen, bedrijven, verkeer en het karakter van de dorpskern. De gehele problematiek rond de toekomst van de Warmondse dorpskern staat tevens in een in formatieboekje, dat is verkrijgbaar bij het ge meentehuis. Hierbij bevindt zich ook een vra genlijst. Gisteravond werd een oproep gedaan aan de Warmonders om deze lijst in te vullen. Aan de hand van de antwoorden op deze lijst, gaat de inspraakcommissie weer aan het werk om een volgende bijeenkomst voor te bereiden. Tijdens deze tweede bijeenkomst zullen dan waarschijnlijk de doelstellingen en misschien de oplossingen van probleempunten aan de orde komen. Het informatieboekje en de vra genlijst zijn tot 11 oktober bij het gemeentehuis te krijgen. 5 vv Een tekening van de huidige situatie van de Warmondse dorpskern. KATWIJK De afdelingen Katwijk/Valkenburg van de PPR en de PvdA houden vrij dag 5 oktober een huis-aam huiscollecte in Katwijk om een geldbedrag bijeen te brengen voor de bevrijdingsbewegin gen Swapo en Pattriotisch Front in Zuid-Afrika. De Swa po en het Pattriotisch Front strijden tegen de onderdruk king van de negers door de blanken. Voor deze collecte worden collectanten gezocht, opgave Batavenstraat 16 en J. T. de Visserstraat 54. Vrijdag 5 oktober kan iedereen op het marktterrein meer informatie krijgen en tevens is er de mo gelijkheid om door het kopen van boekjes en affiches de be vrijdingsbewegingen te steu nen. KATWIJK Vrijwilligsters van het Nederlandse Rode Kruis in Katwijk houden dins dag 9 oktober een verkoopten toonstelling in Huize Duin rand aan de Katwijkse Nolen straat. Het gaat om de verkoop van artikelen die vervaardigd zijn door langdurig zieken, ge handicapten en bejaarden. De verkoopopbrengst is bestemd voor de aankoop van materia len voor het werk dat de wel fare-dames organiseren. De handenarbeid wordt thuis en in groepsverband in bejaar dentehuizen gedaan. De ver kooptentoonstelling wordt dinsdagmiddag van twee tot vijf uur gehouden. LISSE De Vereniging van Ouders van Geestelijk Gehan-/ dicapten houdt morgenavond in „De Witte Zwaan" aan de Heereweg te lisse een bijeen komst. Op deze bijeenkomst zal een medewerker van de sociaal-pedagogische dienst te Leiden spreken over het on derwerp: Het Struktuurplan Sociaal Pedagogische Zorg voor Zuid-Holland. Dit plan behelst onder meer de recente ontwikkelingen in de zwak zinnigenzorg en in de taken van het gespecialiseerd maat schappelijk werk. Het bestuur van de vereniging rekent op een grote opkomst voor deze avond, die om acht uur begint. VOORSCHOTEN De gemeente Voor schoten is van plan een krediet van honderdduizend gulden beschikbaar te stellen voor het verwijderen van onder grondse olietanks en de keuring van de nog in gebruik zijnde tanks. De niet meer in gebruik zijnde olietanks en zich daarin bevindende resten olie kun nen gevaar opleveren voor het milieu. Een onderzoek heeft uitgewezen dat zich in de gemeente nog 608 ondergrondse tanks bevinden, waarvan er 219 nog in gebruik zijn. De gemeente zelf had van de in totaal 608 aanwezige olietanks in 1977 nog achttien tanks in haar bezit. Op het ogenblik is dat aantal teruggebracht tot vijftien, waarvan er slechts zes nog in ge bruik zijn. het grondwater en het oppervlaktewater. Deze verontreiniging kan weer leiden tot het afsterven van bomen en planten, mi cro-organismen en kleine dieren in de grond, stankoverlast en aantasting van kabels voor elektriciteit, telefoon of tele visie. B en W wijzen erop dat lekkage van een Om dit risico zoveel mogelijk te beperken, tank kan resulteren in een sterke veront- moeten volgens B en W van Voorschoten reiniging van de bodem, vervuiling van twee maatregelen worden genomen. De nog in gebruik zijnde tanks moeten om de tien jaar aan een uitgebreid onderzoek worden onderworpen. Bovendien zou ie der jaar een kleine inspectie moeten plaats vinden, waarbij de eventueel zich in de tank gevormde aanslag wordt ver wijderd. De geschatte kosten voor particu lieren zijn duizend tot zestienhonderd gul den voor het uitgebreide onderzoek en vijftig gulden voor de kleine inspectie. Als tweede maatregel stelt het college voor de niet meer in gebruik zijnde olietanks on schadelijk te maken door totale verwijde ring ofwel de olie te verwijderen en de tanks te vullen met zand. De gemeente Voorschoten gaat het goede voorbeeld ge ven door de gemeentelijke ondergrondse olietanks te laten keuren en zo nodig te laten verwijderen. De particuliere eigena ren worden aangeschreven, waarbij zij worden gewezen op de verontreiniging, de verantwoordelijkheid die zij ten aan zien van hun tank dragen en de mogelijk heid om de tanks onschadelijk te maken. De gemeente overweegt bovendien om als tussenpersoon op te treden tussen de eige naren en de bedrijven. B en W stellen daarnaast voor een liquidatiepremie van honderdvijftig gulden uit te betalen aan degenen, die hun tank op juiste wijze on schadelijk hebben gemaakt. Het verwijde ren van tank met inhoud kost ongeveer 360 gulden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7