m 131 1 DOSR voelt zich aan de kant gezet Bijna de helft van instellingen in Alphen kampt met huisvestingsproblemen Batig saldo van twee miljoen gulden op ontwerp-begroting Bloemenloop "1 CU SS ft - (H COV Hosanna zingt i nieuw werk van - Adriaan Schuurman REGIO Sociale kaart ALPHEN AAN DEN RIJN De „sociale kaart" geeft nog een aan tal interessante gegevens over het sociaal-cultureel werk in Alphen. Ongeveer 4000 jongeren in de leeftijd van 7 tot 25 jaar, nemen deel aan akti- viteiten die door instellin gen worden georganiseerd. Daarbij dient te worden aangetekend dat deze jon geren niet allemaal uit Al phen komen terwijl een aantal meerdere instellin gen bezoekt. Verhouding sgewijs nemen meer jon gens (60 dan meisjes deel. In alle wijken is peuter- speelzaalwerk aanwezig. Uitzondering die de regel bevestigd is Aarlander- Veen. Het aantal peuters dat in 1978-1979 gebruik maakte van het peuter speelzaal werk was onge veer 730, hetgeen 40 van de 2 tot 4 jarigen betekent. Dat er grote behoefte is aan peuterspeelzaalwerk blijkt uit de wachtlijst. In het seizoen 1978-1979 be droeg dit aantal naar schatting 225. Ruim 800 gezinnen zijn lid van een speeltuinvere niging. De landelijke ten dens waarbij deze vereni gingen zich ontwikkelen tot buurtverenigingen is ook in Alphen te bespeu ren. Daarmee blijft de „doelgroep" van de speel tuinverenigingen ook niet meer beperkt tot kinderen in de leeftijd van 4 tot 14 jaar. In sommige' wijken is geen buurthuis aanwezig. In Aarlanderveen waar dit wel het geval is krijgt het buurtwerk geen gestalte. Verder zijn sommige buur ten aangewezen op ge brekkige accommodaties. Ongeveer 1350 Alphena- ren staan ingeschreven bij een koorts- of muziekve reniging. De meeste van deze verenigingen repete- .ren tenminste een keer per week. Van het aantal leden bestaat ongeveer 70 uit vrouwen en 30 dus uit LEIDSE COURANT WETHOUDER DONKER LUIDT DE NOODKLOK ALPHEN AAN DEN RIJN Bijna de helft van de in totaal 90 organisaties die in Alphen aan den Rijn aktief zijn op het gebied van het sociaal-cultureel werk (35), kampt met huisvestingspro blemen. Een gegeven dat de verant woordelijke wethouder mevrouw H. Donker, gisteren op een persconferen tie waar de verschenen „kaart van het sociaal culktureel werk" werd toege licht, deed verzuchten: „Een ongeloof lijk zorgelijke geschiedenis". De wet houder was van mening dat er met alle macht gestreefd zou moeten worden „om de problemen in te halen waar we kunnen". Veel zal volgens wethouder Donker af hangen van het geld dat de gemeenteraad bereid is de komende jaren beschikbaar te stellen voor de accommodatienood. Een klein deel van dè problemen zal in de na bije toekomst worden opgelost. In Ridder- veld, waar de pijn het ergst wordt ge voeld, wordt binnenkort begonnen met de bouw van een accommodatie waar onder meer het jongerencentrum Midas en het buurtcentrum Ridderveld gebruik van zullen kunnen maken. Daarnaast zijn er vergevorderde plannen voor Halfje Wit en, zo deelde wethouder Donker mede, „Met Madonna hebben we ook al aan tafel gezeten". Niet losgelaten is, zo bleek ook, de gedachte om bij het winkelcentrum „De Ridderhof" een accommodatie te bou wen waar verschillende organisaties ge bruik van kunnen maken. Hoeveel geld er in totaal met de accommodatieproble men is gemoeid valt uit de sociale kaart niet op te maken. Daarvoor ontbreken vooralsnog de benodigde gegevens. Veel werk ligt er dan ook nu al te wachten op de eind van deze maand in te stellen „Welzijnsraad" die voor aanvullende ge gevens zal moeten zorgen. Volgens wet houder Donker zal de „sociale kaart" de Welzijnsraad niet alleen van dienst kun nen zijn bij het opstellen van het gemeen telijk sociaal-cultureel plan, maar ook en misschien wel vooral, met het beleid dat de organisaties zelf moeten gaan uitstippe len. Want aan een goed beleid blijkt het bij vele Alphense organisaties te ontbre ken. Volgens de samenstellers van de „sociale kaart", blijken doelstellingen en funkties van veel organisaties te zijn achterhaald terwijl men zich meer bezig houdt met maatschappelijke en politieke visies dan met de verlangens en belangen van de mensen die ze van dienst moeten zijn. Deze kritische noot en de opmerking dat het patroon van de sociaal-culturele orga nisaties in Alphen als los zand aan elkaar hangt, zijn vrijwel de enige conclusies van de „sociale kaart". Voldoende evenwel om de richting aan te geven die de Welzijns raad zal moeten inslaan om op zo kort mogelijk termijn orde op zaken te stellen in het welzijnsland van Alphen. Zo zullen aktiviteiten beter op elkaar moeten worden afgestemd terwijl contac ten tussen de instellingen onderling be vorderd zullen gaan worden. Want zo zegt het rapport, hoewel er incidenteel sprake is van kontakten tussen de instellingen is er van samenwerking en coördinatie nau welijks sprake. Om de knelpunten zichtbaar te maken en op te lossen zal de Welzijnsraad de boer op moeten. Met de instellingen plannen ma ken en doelstellingen onder loep nemen. Verder zullen de instellingen verplicht worden om ook de wensen van de mensen beter in het oog te houden en deze te pei len. De instellingen zullen hieraan wel ge volg moeten geven gezien de stok van de subsidieonthouding achter de deur. Want in de nieuw samen te stellen subsidieve rordening waarvan het ontwerp over eni ge maanden gereed moet zijn, zal exact worden vastgelegd aan welke eisen de or ganisaties zullen moeten voldoen om voortaan in aanmerking te komen voor subsidie. En dat is ook niet te veel ge vraagd gezien de vele belastingguldens die er mee gemoeid zijn. Dit jaar bijvoorbeeld wordt er in Alphen ruim 1.8 miljoen gul den aan subsidie verstrekt aan organisa ties. De gemeente betaalt hiervan 1.3 mil joen terwijl het Rijk 5 ton voor zijn reke ning neemt. Per Alphenaar betekent dat meenteraad kan in de toekomst het totale bedrag dat. aan het welzijn wordt besteed, nog verder omhoogschroeven. Burgemeester Van der Kroft feliciteert de heer Hock met zijn benoeming. 'De Torenvalk' heeft nieuw schoolhoofd RIJNSATERWOUDE De open school 'De Torenvalk' heeft e hoofdonderwijzer in de persoon van C.F.J. Hock. In een gistermiddag gehouden korte Uit een schare van dertien sollicitanten blee de heer Hoek uit Waalwijk het meest in c functie te passen. De Inspecteur voor kleutei en lageronderwijs stemde volledig in met de be noeming. De raad had gistermiddag ook weini moeite met de benoeming; met alle stemme voor werd het nieuwe schoolhoofd van de 'D Torenvalk' benoemd. Twee broers sloegen van zich af politierechter heeft twee inwoners van Bo degraven veroordeeld tot tweehonderd gul den boete en ieder voorwaardelijk twee we ken gevangenis met proeftijd van twee jaar. De twee verdachten hadden zich schuldig gemaakt aan mishandelingen. Het begon allemaal met pesterijtjes op de fa briek waar een 26-jarige Bodegraver werkte. Zijn schoenen werden zoek gemaakt. Na de eerste keer had verdachte gewaarschuwd tegen meer van dergelijke grappen. Doch twee we ken later gebeurde het weer. Er ontstond vechtpartij waarbij verdachte en diens 45-jarig broer een paar stevige klappen uitdeelden. „Ik kan me best voorstellen dat de twee broer kwaad werden, maar een dergelijk optrede kan toch niet worden toegestaan", aldus de off cier van justitie. De twee broers zijn als gevol van een en ander ontslagen en dat veroorzaal te al voldoende schade, vonden zij. Daar wildl de rechter ook wel rekening meehouden en et lagere straf opleggen. De .officier had vierhoi derd gulden boete en eveneens twee wek» voorwaardelijke gevangenisstraf geëist. wm ■u De .kantine' van DOSR op het industrieterrein ,DE NOODKREET VAN DE SPORT WORDT NIET GEHOORD ROELOFARENDSVEEN - Voetbal vereniging D.O.S.R. (Door Oefening Sterk Roelof arendsveen) is bijzonder teleurgesteld in het optreden van de ge meente Alkemade inzake de toekomst van de voetbalverenigingen in haar ge meente. Het nijpende gebrek aan ge schikte accommodatie voor de sterk groeiende D.O.S.R. kan volgens de heer B. de Haan, voorzitter van D.O.S.R., op gelost worden door de S.V. Alkmania nieuwe velden toe te wijzen in de Go- gerpolder. De heer B. de Haan: „Van S.V. Alkmania hebben wij een schrifte lijke toezegging dat zij bereid is om zich in de Gogerpolder te vestigen. In een voortdurende briefwisseling met de gemeente hebben wij de noodkreet om ruimte laten horen maar de ge meente laat het afweten. Zelfs een briefje terug is teveel gevraagd. Het is een schandaal dat de gemeente rond het gebied in de Gogerpolder een prin cipe-uitspraak wil over tuinders of wo ningbouw in het betreffende gebied ter wijl wij bij voorbaat aan de kant wor den gezet". De S.V. Alkmania heeft een verzoek bij de gemeente ingediend voor de aanleg van drie nieuwe velden tegen het bedrijf van de firma Guldemond, momenteel in eigendom van de heer A. van der Zalm. D.O.S.R. stelde zich 29 januari 1979 in een brief aan de gemeente achter de wens van S.V. Alkmania. Er volgde geen bericht van de gemeente. Zelfs in de vergadering van de raadscommissie ruimtelijke orde ning werd er met geen woord gerept over de eventuele aanleg van de sportvelden in de Gogerpolder. Er werd alleen gesproken alternatieven: tuind of de woningbouw. Inmiddels is er weer een brief aan de le den van de raad gestuurd, met het oog op de komende principe-uitspraak van de raad over de toekomst van het gebied. De heer B. de Haan: „Wat gebeurt er nu, de brief komt op de lijst van ingekomen stukken voor met als voorstel 'voor pread vies in handen van burgemeester en wet houders stellen'. De belangen van de sport worden weer op de lange baan geschoven. Oftewel geen derde partij in de strijd om het stukje Gogerpolder. De sport is de on dergeschikte partij en dan voert ruimtelij ke ordening het principe van 'rekening houden met alle belangen' hoog in het vaandel; een lachertje op deze manier", aldus de heer De Haan. „In de sportnota 1979 wordt zonder meer gesteld dat 'er geen groei meer in de verenigingen zit'. Waar halen zij die gegevens vandaan? Van de opstellers van de nota hoor je dan dingen als landelijk gemiddelde, terugloop van het aantal geboorten enzovoort. Ik durf hier te stellen dat wij zeker geen 'landelijk gemiddelde' vormen". De heer A. Strijk, jeugd-voorzitter van D.O.S.R. vult aan: „Onze vereniging heeft op het ogenblik rond de zeshonderd leden. Meer dan de helft hiervan vormt de jeugd met 350 leden. Al deze leden moeten het stel len met twee velden hier op de sportter rein en een voetbalveld midden in het in dustrieterrein. In 1974 hebben wij dit in dustrievoetbalveld erbij gekregen met de toezegging dat er binnen twee jaar een op lossing zou komen voor deze noodvoorzie ning. Het is nu al weer vijf geleden en zo als het er nu aan toegaat duurt het nog ja ren. Het betreffende voetbalveld is ergens nog levensgevaarlijk ook. De ambulance kan bijvoorbeeld niet bij het terrein ko men, net veld is slechts te bereiken via een paar balken over een slootje en er is geen telefoon aanwezig. We moeten als er iets gebeurt naar in de buurt wonende le den lopen om te bellen. In principe onver antwoord. Wil de voetbal in de toekomst nog rollen in de gemeente Roelofarend- sveen dan moeten wij minstens de be schikking hebben over vier velden." In de brief aan de leden van de raad wor den de lokaties opgesomd die de sportnota ter discussie stelt. De in totaal vier gebie den zijn volgens het bestuur van D.O.S.R. niet acceptabel. De één is te ver. de ande re lokatie is weer te klein, terwijl van een derde de ontsluiting te moeilijk is. Verder blijft het grote punt in de gemeente Alke made: de kosten. De werving van de grond gaat de gemeente kapitalen kosten. De argumenten die D.O.S.R. in de brief verdediging van de aanleg van voetbalvelden in de Gogerpolder be- helsen het volgende: Ten eerste wordt het sportveldenprobleem op de goedkoopste wijze opgelost. D.O.S.R. blijft op de huidi ge sportvelden aangezien het hoofdveld eigendom is van D.O.S.R.. De tennisbanen kunnen dan door het verleggen van één der velden uitgebreid worden, terwijl een nieuw sportveldencomplex voor S.V. Alk mania een nieuwe energiegevend impuls is. De groene 'long' van de gemeente kan gehandhaafd blijven want bij verwijde ring van alle vier sportvelden op het hui dige sportcomplex voor de woningbouw zou er een te grote kapitaalsverni .iging van de gemeente plaatsvinden, .zo als reeds geschreven is het hoofdve'j eigen dom van D.O.S.R.). Het tweede jrgument wat aangevoerd wordt is dat Je realise ring van de plannen op korte termijn ge realiseerd kan worden. Ten derde wordt er op gewezen dat dat een sportvelden- complex in de Gogerpolder voor de S.V. Alkmania een prachtige afronding kan zijn voor de (nu nog eventueel) te bouwen woonwijk. De sportvelden vormen dan een groen hart inde woonwijk waar de be woners kunnen recreëren. Verder komt naar voren dat het nu in gebruik zijnde voetbalterrein op het industrie terrein weer gebruikt worden voor de uitbreiding ten behoeve van de industrie. Behalve de noodkreet om ruimte wordt ook in de brief de aandacht gevestigd op de slechte staat verkerend accomodatie op de sportvelden van D.O.S.R.. De voetbal vereniging wijst erop dat er snel geïnves teerd moet worden om de huidige accom modatie voor een totaal verval te behoe den. De heer B. de Haan: „Indien zeker is dat de vier velden er beschikking komen van D.O.S.R. bestaat het plan om een ge heel nieuw onderkomen te bouwen. Iede re cent die er nu besteed zou worden aan herstel is eigenlijk weggegooid geld. Het is te hopen dat de gemeente eindelijk eens aandacht aan onze problemen geeft. Wat is erger voor een vereniging dan een eventuele jeugdstop in te voeren. Het zou een nekslag betekenen voor de sport in Roelofarendsveen". HUIB HIKKE NEDERLANDSE HERVORM DE KERK Beroepen te Woubrugge: P.L. de Jong, kandidaat te Laar (Bondsrepubliek Duitsland). Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071 - 122248 en per speciale koerier wordt alsnog gebracht Alphen verhoogt belastingen ALPHEN AAN DEN RIJN De ontwerp begroting van de gemeente Alphen aan den Rijn voor het komend jaar, geeft een voor delig saldo aan van 2,2 miljoen gulden. Dat batig saldo werd verkregen door deels fiks te bezuinigen en deels, de belastingen te ver hogen. lVIet het batig saldo is het college van b. en w. zo deelde de wethouder van finan ciën, J. Goedhart, onlangs mee, in zijn opzet geslaagd om rond de 2,5 miljoen budgettaire ruimte te creëren, nodig om een aantal wen sen van de gemeenteraad te kunnen honore ren. Met de bezuinigingen (5,8 miljoen) en verhoging van de belastingen (bijna 8 ton) moet de gemeenteraad nog instemmen. Belastingen Met het verhogen van de gemeentelijke belas tingen en rechten zal er dus bijna 8 ton meer in kas vloeien. Om dat te bereiken kan volgens b. en w. niet worden volstaan met de 3,5% die Binnenlandse Zaken nastreeft. Hoewel Goed hart gisteren nog een aanvullende nota aan kondigde, is het belastingplan van het college in grote lijnen wel bekend. Zo zullen de rioolrechten worden verhoogd met- 8,5%. De begrafenisrechten met 10% waardoor de gemeente zelf dan nog ongeveer de helft moet bijdragen in de kosten. De huisvuilrech- ten stijgen met 17.5%. Daarmee wordt het ge meentelijk aandeel verlaagd tot 35%. Verder moet hierbij nog worden aangetekend dat het in het voornemen ligt om het huisvuil niet meer twee keer per week op te halen maar slechts een keer. Dat levert dan nog eens een besparing op van ruim f 80.000. De bedrijven zullen volgend jaar voor het op halen van hun vuil alles zelf moeten betalen. Een verhoging is derhalve voorgesteld van 32%. Ook de marktkooplieden zullen niet langer „gesubsidieerd" worden. Het marktgeld gaat met 20% omhoog waardoor de kooplieden even eens alles zelf moeten gaan betalen. De overige rechten worden met 3,5% verhoogd. De onroerend-goed-belasting en drank- en ho- recabelasting stijgen ook met 3,5%. De toeris tenbelasting met 5,71% en de hondenbelasting met 5 3/4%. Wethouder Goedhart zei ook dat om het bedrag dereen litie, brandweer, dienst Openbare Werken en het gemeentelijke energiebedrijf hebben offers moeten brengen en hun wensen drastisch terug moeten schroeven. Daarnaast waren er „mee vallers" te noteren zoals het ziekenhuis Rij noord, dat naar verwachting bijna een miljoen minder van de gemeente nodig zal hebben. Ook werd al vooruitgelopen op energiebespa rende maatregelen. Een fictieve bezuiniging spost werd hiervoor opgevoerd van 67.000. De vertraging van de bouw van het nieuwe zwem bad in Ridderveld was goed voor 600.000,- omdat zowel rente als afschrijving vooruit kon den worden geschoven. Het afstoten van een deel van het woningbestand aan de woning-, bouwvereniging levert naar verwachting een kleine 300.000,- op. Daarnaast werd ook op de post onderhoud fiks beknibbeld. Alleen al het terugschroeven van de frequentie van het on derhoud op wegen, pleinen en paden, bracht meer dan 500.000,- op aan bezuinigingen. Ook een versobering van het onderhoud op wandel plaatsen en plantsoenen was nog eens goed voor ruim 400.000. Doel Of b. en w. met de ontwerpbegroting en het ba tig saldo al dan niet hun doel voorbijschieten zal pas blijken als ook de meeijarenplanning voor de periode 1980 tot en met 1984 gereed zal zijn. Dan zal pas duidelijk worden wat er van de „wensenlijst" of liever waslijst van de ge meenteraad gerealiseerd zal kunnen worden. Goedhart liet zich daarover voorzichtig opti mistisch uit: „Daar kan ik nu nog weinig over, zeggen. Hooguit dat er een aantal projekten ge realiseerd kan worden". Verder liet Goedhart merken dat veel zal afhangen van het resultaat van de grondbalans die volgens hem in novem ber in het vooruitzicht is gesteld. „Als die gun stig uitpakt hoop ik in de toekomst minder voor het tekort op Ridderveld te hoeven reserve ren", aldus Goedhart. En dat zou volgens hem wel eens extra ruimte kunnen scheppen van 3 miljoen voor een periode van 5 jaar. En dat zou dan weer inhouden dat Alphen voor zo'n 25 miljoen gulden IN ALKEMADE ROELOFARENDSVEEN - Gymnastiekvereniging 'Excelsior Alkemade' houdt zondag 14 oktober de tra ditionele 'Grote Bloemenloop'. Het festijn vindt plaats rond het veilinggebouw aan de Sotaweg. Dit jaar wordt er als extra attractie een bos bloemen aangebo den aan de deelnemers door de veiling 'Eendracht Maakt Macht'. In totaal zijn er drie afstanden, met een verschillend ka rakter. Op de 5 en 9 kilometer is het een prestatieloop en wandeltocht, op de halve marathon uitsluitend een presta tieloop. Aan de halve marathon nemen lopers uit geheel Nederland deel. Voor de deelnemers aan de 5 en 9 kilome ter zijn er herinneringsmedailles en voor die aan de halve marathon plaquettes. De start, bij het veilinggebouw, vindt voor de halve mara thon plaats om elf uur en voor de kleinere afstanden om kwart over elf. De inschrijvingkosten voor het evenement bedragen 7,50 gulden voor de halve marathon, 3 gulden (tot zestien jaar) en 4 gulden (voor de ouderen) voor de 5 en 9 kilometer. Inschrijving kan geschieden vanaf half tien op de dag van de Bloemenloop,in het veilinggebouw. De opbrengst is bestemd voor het opleiden van jeugdige turn sters en turners in de vereniging. D'66-Alpher zelfstandig verder ALPHEN AAN DEN RIJN - D'66, afdeling Alphen aan dei Rijn, die nu nog deel ui( maakt van de PCA (Politiek* Combinatie Alphen) waarii ook zitting hebben de PPR, d PSP en een groep politiek oii gebondenden, heeft gistera vond op een ledenvergaderinj besloten om in 1982 zelfstaq dig de gemeenteraadsverkiti zing in te gaan. Het beslui werd unaniem genomen. 'Ook werd besloten om de ban' den met de coalitiepartner} niet voortijdig te verbreken De fraktievoorzitter van d PCA, Adriaan van Geeq (D'66) zei gisteravond desge vraagd: „Ik ben blij met d» duidelijkheid van deze afde ling". Voor zijn fraktiegenoo Kees Waagmeester (PPR kwam het besluit van D'6i niet helemaal onverwacht. Hj noemde de stap wel „politiel onverstandig". „Als klein partij kun je op plaatselijk gel bied alleen dan wat bereikei al je de krachten bundelt'! Waagmeester vond de stai van D'66 ook „onredelijk" om1 dat niemand van de D'66-le den enige kritiek had kunnei uitoefenen op het tot nu to gevoerde beleid van de PCA Waagmeester toonde zich we verheugd over het aanta D'66-leden dat de werkgroep pen en de PAG, het hoogstj politieke orgaan van de combu natie, komt versterken. Over dat laatste was ook Vai Geest in zijn nopjes, mede ooi omdat zijn partijgenoten daar .mee de kans kregen omi tq 1982 „het vak te leren". Vol gens hem was de onbekendk heid met de gemeentelijk™ problemen en politiek ook dt— belangrijkste reden gewee^gj om bij de laatste raadsverki^ zing in zee te gaan met de cosK litiepartners. Hoewel hij toegaf daarmee te profiteren van di^ know-how van de coalitièB partners, vond hij dat toch tg rechtvaardigen: „Dat is div consequentie geweest van dj overeenkomst. Wij profiterej van hun know-how, maar zi_, zijn, ondanks een slechte vei1' kiezingsuitslag, nu toch in d^ raad vertegenwoordigt dankzi D'66", aldus Van Geest. D'66 dat sinds gisteravond 3 leden telt koos ook een nieu\ bestuur. Voorzitter werpe Harry van Woerden, secretaMj resse Corrie Luyt en penning" us Coppens. P6* ALPHEN AAN DEN RIJN De vereniging C.O.V. Ho sanna geeft donderdag 11 oktober een concert in de Sint Bonifaciuskerk aan de Paradijslaan. De uitvoering, die om acht uur begint, be vat drie bijbelse lofzangen voor tenor- en bas-solo, koor en orkest van Adriaan Schuurman. Het tweede deel omvat 'Ein Deutsches Re quiem' van Johannes Brahms. Het concert wordt door de NCR V-radio opgeno men. De toegangsprijs is twaalf gulden. De heer A. Schuurman heet zijn werk geschreven op i d iging van de Koninklijk Christelijke Zangersbond wordt op deze avond voor eerst ten gehore gebracht. Hi bestuur van de verenigin brengt hiermee een hommaa aan de componist die, in jul van dit jaar, 75 jaar werd. Hi stuk is ingestudeerd door hi koor onder leiding zoon van de componist, rend Schuurman. De heer Schuurman i jaar dirigent

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4