Rumoerig begin van drie October-feest jStichting Studentenhuisvesting eist vertrek van zich misdragen studenten ENFB noemt verkeerscirculatieplan ongenuanceerd TAD LEIDSE COURANT WOENSDAG 3 OKTOBER 1979 PAGINA 3 JDkort geding tegen racistische en nazistische elementen in complex klikspaanweg ,EIDEN De stichting 'Leidse Studenten- uisvesting' heeft een eis tot ontruiming in- ediend tegen zeven studenten die kamers ewonen in het Klikspaancomplex. De eis gegrond op ernstige misdragingen, die en sluimerend racistisch en ook nazistisch arakter dragen. 'e stichting meent, dat zij in opspraak is ge- racht door de zich misdragende studenten. De huurcontracten van de studenten bepalen on der meer, dat de huurders geen overlast of hinder aan buren mogen veroorzaken en zich zo moeten gedragen, dat de goede naam van de stichting geen schade kan lijden. De stichting meent, dat de bedoelde studenten zich niet aan deze voorwaarden hebben gehouden. Drie huurders tegen wie bij het bestuur ernsti ge klachten waren binnengekomen, hebben toen zij vernomen dat de stichting de rechter wilde inschakelen, al per 1 oktober hun huur opgezegd. Tegen zeven anderen is thans een procedure door middel van een kort geding aangespannen. Of nog meer studenten dan deze zeven zullen worden gedagvaard, is nog niet bekend. De stichting voert in de dagvaardingen aan. dat men wel moest ingrijpen om de overige 500 studenten in het complex 'De Klik' rustig woongenot te kunnen blijven bezorgen. De rust in het complex zou door de meerdere malen zijn verstoord, waarvoor re gelmatig de hulp van de politie moest worden ingeroepen. Het bestuur van de stichting werd onder ernstige klachten over de groep bewo ners bedolven. De stemming onder de overige huurders zou een explosief karakter zijn gaan dragen. Vandaar dat de stichting de rechtbank om ontruiming verzoekt en vraagt de gedaag den de toegang tot haar terrein te verbieden. c i/olksdansgroep Misirlou gaf hier en daar en demonstratietje weg. Burgemeester Vis feliciteert Herman Kleibrink met zijn ere-burgerschap. POLITIE iï VOERT "ij CHARGES J UIT OP BREE- STRAAT LEIDEN Rumoerige elementen hebben jgisteravond gezorgd voor een roerige ope ning van het Leidse 3 October-feest. De poli- >ol tie moest diverse charges uitvoeren om op Walrellen beluste jongeren uiteen te slaan. Cen- "'•trum van de ongeregeldheden was ook dit- jjmaal weer sociëteit Minerva in de Brees- iu straat. Nadat de schermutselingen kort na Schbfloop van de Taptoe losbarsten bleef het de 1%ehele avond rumoerig in en rond de Brees- ^traat. In totaal werden veertien jongelieden -earresteerd. Deze veertien hadden zich oed voorbereid op de ongeregeldheden: bij lun arrestatie hadden ze zakken met eieren, [rot fruit en vuurwerk bij zich. Hoewel de iolitie achteraf verklaarde dat er 'harde lappen' waren gevallen, raakte niemand ;ewond. Een paard liep wat kneuzingen aan :en van de benen op doordat het dier in een Istapel fietsen stapte. |De ongeregeldheden begonnen al tijdens de 2 Taptoe, toen jongeren stokjes afpakten van de Bl 'drumband van K. en G. Maar pas na afloop kregen de geweldadigheden een grotere om vang. Jongeren bestookten rond negen uur bij sociëteit Minerva de paarden van de politie met lil eieren, stenen en vuurwerk. Toen de politie voor de eerste maal wilde ingrijpen werd een pia barricade van fietsen opgeworpen voor de so- (Zciëteit. Agenten verwijderden de versperring. De jeugd beantwoordde deze actie met vernie lingen: een auto werd omver geworpen en vuil containers werden in de gracht langs de Boom-, markt geworpen. Bereden politie voerde hierop diverse charges uit over de volle breedte van de Breestraat, waarop enkele honderden jonge ren hun toevlucht zochten in de Papengracht en Rapenburg, om snel terug te keren en zich weer te verzamelen als de agenten te paard de andere kant opreden. Eerst nadat motorpolitie driftig de wapenstok hanteerde, verspreidden de jongeren zich en zochten een veilig heenko- in de vele etablissementen en op de ke.r- Taptoe Ondanks de relletjes rond de Breestraat/Vrou- wensteeg was de Taptoe een groot succes. Acht- tot tienduizend bont gekleurde Leidenaars, meer dan ooit. liepen de vijf kilometer lange optocht mee. Ongeveer dertig muziekcorpsen zorgden voor het nodige tromgeroffel en trom petgeschal. Het was een zachte herfstavond, De ijshockeyers van Leiden Lions. zonder 'bijlichtende' sterrenhemel. Maar dat euvel werd door de deelnemers aan de optocht zelf opgelost; de talrijke fakkels, zwaailichten, lampionnen en hier en daar zelfs olielampen vormden een surrogaat-sterrenhemel. Vlaggen en vaandels in alle kleuren van de regenboog, spandoeken en vooral de vele vrolijke mensen in en rondom de optocht completeerden het ge heel. Het was weer een ouderwets carnavaleske vertoning. Als het gejoel en enthousiasme van de Leidse bevolking tijdens het Ontzet even groot was als gisteravond, is het niet moeilijk in te denken, dat de Spanjolen er in 1574 als hazen voor op de vlucht zijn geslagen. Tegen dergelijk 'geweld' is vast geen vijand bestand. Natuurlijk werd ook de eigenlijke bedoeling van de optocht een ode aan P.A. van der Werf, Prins Willem van Oranje, Jan van Hout, Louis de Boisot en Jan van der Does niet voorbijgegaan. Bij het standbeeld van P.A. van der Werf en bij het Jan van Hout-monument in het Plantsoen werd een moment halt gehouden. Met de banieren werd de groet gebracht en le den van de 3 October Vereeniging legden kran sen. Na het spelen van het volkslied zette de lange rij zich weer in beweging. De muzikale afsluiting werd door het drum-, pijper- en trompettercorps 'Kunst en Genoegen' verzorgd. Op het Stadhuisplein speelde K en G een volle dige Taptoe. Ereburger Later op de avond ontving de 69-jarige Her man Kleibrink uit handen van burgemees ter Vis de dertigste erepenning in zilver van de gemeente Leiden. De door hem samenges telde fotoboeken over de sleutelstad noemde de burgemeester 'uithangtekens voor Lei den'. Door het samenstellen van diverse fotoboeken en kalenderproduktie's heeft de heer Kleibrink in grote mate bijgedragen tot een positieve pre sentatie van de stad Leiden. Een en ander be gon met zijn activiteiten bij de Leidse Sterren wacht, waarbij Herman Kleibrink zich tot des kundige op het gebied van film en fotografie ontwikkelde. Daarna droeg hij zijn deskundig heid vooral binnen het verband van de Leidse Smalfilm Liga uit, waarvan hij mede-oprichter en bezielend leider is. De ereburger, die vaak reeds voor dag en dauw op pad is, heeft het fil men en fotograferen van Leiden tot ontwikke ling 'gebracht. Burgemeester Vis zei onder meer. dat de fotograaf kennelijk de gewoonte had van een door hem opgerichte vereniging voorzitter te worden en te blijven. Waarmee de burgemeester doelde op het voorzitterschap van de Vereniging van Vrienden voor de Hortus. Helaas kon de echtgenote van de onderscheide ne wegens bezoek bij een dochter in Canada niet van de partij zijn. Daarom was speciaal voor deze gelegenheid een directe open verbin ding tot stand gebracht, zodat de familie in Ca nada de gebeurtenissen toch konden volgen. Na uitspreken van zijn dankwoord bood de heer Kleibrink de burgemeester een exemplaar van het boek 'Hofjes in Leiden' aan. In de rubriek .Langs Omwegen" (pag.5) vandaag een inter view met de heer Kleibrink. Haring en wittebrood Vanmorgen onder een grauwe hemel ontbeten 15.000 Leidenaars met haring en wittebrood. Een record-aantal. Maar liefst 4100 wittebroden en ruim 30.000 haringen verdwenen in de mon: den van de feestvierende Leidenaars. De eer sten hadden zich al om half acht gemeld bij het Waaggebouw waar ze werden verwelkomd door een montere burgemeester Vis en het jubi lerende muziekgezelschap De Burcht. WIM BUNSCHOTEN TEGEN DOGMA VRIJE FIETSPADEN LEIDEN De Leidse afdeling van de Echte Nederlandse Fietsersbond (ENFB) zegt niet gelukkig te zijn met de uit werking van deel drie van het gemeentelijke verkeerscircu latieplan (VCP). Hoewel de ENFB in grote lijnen met de doelstellingen van het verkeerscirculatieplan kan instem men, is men niet tevreden met de „ongenuanceerde" toepas sing van vrije fietspaden in het plan. „Was tien jaar geleden iedereen overtuigd van het nut en de noodzaak van de vier- strooks stadsautoweg om een optimale bereikbaarheid te garanderen, nu zijn het de tot in het absurde doorgvoerde scheiding van verkeerssoorten en du gescheiden fietspaden die als nieuw dogma worden gehanteerd." Aldus de ENFB, die hiermee de mening van de Leidse fietsers ten opzichte van het verkeersbeleid van de gemeente denkt te hebben verwoord. De ENFB betwijfelt of met de toepassing van vrije fietspaden in alle gevallen de veiligheid van de fietsers is gediend. Het wordt de fietsers door deze maatregel nagenoeg onmogelijk gemaakt voor te sorteren of te weven. Hierdoor ontstaan er op kruisingen extra conflicten, die er zonder vrijliggend fietspad niet zouden zijn. De ENFB vindt dat het mengen van verkeerssoorten op kruispunten juist de voorkeur verdient. Wat niet inhoudt dat de fietsersbond in alle gevallen tegen vrije fietspaden is. Op een lange weg zonder kruisingen waar veel auto's „te hard" rijden, is de ENFB wel voorstander van vrije fietspaden. Wat betreft het openbaar vervoer stelt de ENFB, dat de opstel lers van het verkeerscirculatieplan zich eenzijdig gericht hebben op het busvervoer en bijvoorbeeld geen aandacht hebben be steed aan de loopafstanden bij het Centraal Station in Leiden. De gemeente zou er bij de Nederlandse Spoorwegen krachtig op aan moeten dringen de perrons vanuit het Rijnsburgerwegvia- duct voor voetgangers toegankelijk te maken. Een en ander kan worden gerealiseerd door het aanbrengen van opgangen naar de perrons. Volgens de ENFB zou dit reizigers van en naar het Academisch Ziekenhuis een kilometer omlopen schelen. Voorts betreurt de bond het dat in het VCP geen rekening is gehouden met de bereikbaarheid van de geprojecteerde fietsenstalling na bij het NS-gebouw en met de mogelijkheden vanaf deze stalling naar elders te fietsen. Ook is er geen rekening door de project groep gehouden met het toekomstige station De Vink, met name wat betreft het gebruik van de trein door de bewoners van de Stevenshof. Over de lijnvoering van het busroutenet in het verkeerscircula tieplan is de ENFB ook niet tevreden. De ENFB mist in het VCP het aspect van de reistijd. Te weinig is er eveneens volgens de fietsersbond in het plan rekening gehouden met de bestude ring van het materiaal dat het openbaar vervoer gebruikt. De ENFB meent dat de grote bussen waar momenteel in wordt ge reden, ongeschikt zijn voor de binnenstad van Leiden. Er moet pas in grote bussen worden gereden als het aanbod van meer passagiers dit nodig maakt. Banneux-Notre-Damc, een plaats in de Belgische Ar dennen is het bestemmingsdoel van een 9 oktober te houden ééndaagse pelgrimstocht. Geestelijk leider van deze bedevaart is pastoor drs. Vreeburg uit Leiden. De pastoor gaat in Banneux voor bij de eucharistieviering en tevens verzorgt drs. Vreeburg de predikatie. De deelname aan deze bedevaart kost 58 gulden per per soon. Dit bedrag is inclusief reiskostenen een koffie maaltijd op de terugreis. Het thema van de tocht luidt: „Mijn lief kind, bidt veel". In de namiddag is er Bid- weg naar de Bron en zegening van de zieken met het Heilig Sacrement. Aan alle deelnemers wordt een her innering aangeboden. Er wordt onder meer vanuit Lei den en Noordwijk vertrokken. Belangstellenden kun nen zich opgeven bij het Diocesaan Banneuxsecretari- aat, Postbus 16, Meeuwenbeemd 1, te Nootdorp, tel. 01731-8335. Bewegingsgroep Bart Stuyf Het LAK-theater en de Leidse Schouwburg presenteren 31 oktober en 1- en 2 november de nieuwe produktie van Be wegingsgroep Bart Stuyf: 'Kluft'. Omdat zowel de Leidse Schouwburg al het LAK-theater qua accomodatie niet ge schikt zijn voor deze voorstelling is besloten 'Kluft' in het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest aan de Leidenaars te pre senteren. Nadere inlichtingen bij het LAK-theater aan het Levendaal. Telefoon: 124890. Popm uziek films Jongerenvereniging Augustinus draait zaterdag 6 ok tober twee films over popgrootheden uit de jaren '60. In de eerste film komt het leven van de Jimmy Hen- drix aan de orde. De tweede film heeft 'Remember the Death' als titel. Janis Joplin, een van de beste blues zangeressen van de laatste jaren, Jim Morrison, de be langrijkste schakel uit de Doors, Brian Jones uit de be gintijd van de Rolling Stones, Marc Bolan van de T- Rex, en tenslotte Gary Thain van Uriah Heep worden in 'Remember the Death' uitvoerig behandeld. De films beginnen om 21.30 en na afloop is er een disco. De jongerenvereniging Augustinus aan het Rapenburg is om 21.00 uur geopend. On tmoetingsplaa ts De NVSH in Leiden wil een ontmoetingsplaats creëren voor actieve mensen. Mensen die best naar de film, mu seum willen of een eindje fietsen, wat fotograferen, hand werken, naar de sauna gaan enzovoorts, maar niemand weten om dit samen mee te doen. De bedoeling van de ont moetingsplaats is om een lijstje potentiële 'samen doeners' samen te stellen. De bezoekers moeten zelf het initiatief nemen over waar, met wie en en wanneer ze wat willen doen. De eerste bijeenkomst in dit kader wordt zondagmid dag 7 oktober gehouden in het trefcentrum van de NVSH aan de Nieuwe Rijn 20a. Wie zondag niet aanwezig kan zijn en zich toch ergens voor wil opgeven kan zich melden bij Attie Romijn, Eykendonk 17 in Noordwijkerhout, tel. 02523- 2986. Recreatie- volleybal In de nieuwe zaal van het Stedelijk Gymnasium aan de Fruinlaan kunnen zowel dames en heren zich nog inschrij ven voor het mixed-volleybal. Deze recreatiegroep speelt op de dinsdagavonden om ongeveer tien over half tien. Het recreatieve element en niet het leveren van prestaties staat op de voorgrond. De groepen waarvoor enige weken gele den bij Leython ingeschreven kon worden, waren binnen een mum van tijd overvol. Om aan de grote behoefte te voldoen, zijn ook groepen aan de Fruinlaan van start ge gaan. Inlichtingen bij G. Renes, tel. 892973. Schrijfavond Amnesty International Leiden houdt morgen weer een schrijfavond. De bedoeling op deze avond is om zoveel mogelijk personen brieven te schrijven ten bate van mensen, die gevangen zitten vanwege hun huidskleur, mening of geloof. De aandacht wordt voornamelijk op de DDR gericht. De DDR-schrijfavond begint om 20.00 uur in de L.S.E. aan het Rapenburg 100. Koffie, schrijf materiaal en voorbeeldbrieven zijn in ruime mate aan wezig. Promoties De heer A. Graandijk, verbonden aan het oogziekenhuis in Den Haag, promoveert morgen tot doctor in de geneeskun de op het proefschrift 'focal Macular Choroidopathy'. De heer L.A.B.M. Otten, wetenschappelijk assistent, is afgelo pen woensdag aan de Leidse universiteit gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op het proefschrift 'Ly- sopine Dehydrogenase and Nopaline Dehydrogenase from Crown Gall Tumour Tissues'. De heer M.G. Erasmus, ju rist, gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op het proefschrift, getiteld „The New Status for Developing Countries". In het Groot Auditorium van de Leidse uni versiteit heeft prof. dr. M.J. Mulder, het ambt van gewoon hoogleraar in de uitlegging van het oude testament, de ge schiedenis van de Israëlitische godsdienst en van de Israë litische letterkunde aanvaard met het uitspreken van een oratie, getiteld „De naam van de afwezige god op de Kar- mel". De Noorderwiek De r.k. scholengemeenschap „De Noorderwiek" heeft een druk weekje achter de rug. De week stond in het teken van het jaar van het kind en de hele school werd veranderd in een restaurant, rommelmarkt en kermis. In de lokalen vonden lezingen plaats over kindermis handeling, kinderpolitie, kinderbescherming en kind en de natuur. Er werden films vertoond, waarover na afloop werd gediscussieerd. Eerder dit jaar gaven de leerlingen een krant uit ter voorbereiding van deze week. Het geld dat in het restaurant, de kermis en de rommelmarkt werd verdiend is bestemd voor Marie Guirlehe uit Haïti. Dit Haitiaanse meisje is twee jaar geleden op initiatief van de leerlingen geadopteerd en de leerlingen ontvangen regelmatig brieven van haar. In de Antoniuskerk aan de Vijfmeilaan werd vorige week tevens het schooljaar en de week van het kind geopend door een vertegenwoordigster van Terre des Hommes. Enkele leerlingen verkochten eigengemaakte siera den.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3