FC Twente vecht zich leeg Feyenoord niet bang meer Succes moet Gijón uit le anonimiteit tillen Vlieg er 's uit: naar Guernsey 11 ^arel Bonsink upe van miskoop Anderlecht al uitgeschakeld Waarschijnlijk ook 'nonprofessionals' naar Europees landentoernooi B O N PORT/GEWEST LEIDSE COURANT WOENSDAG 3 OKTOBER 1979 PAGINA 21 HET PROBLEEM HEET ROGER ALBERTSEN LIVERPOOL Hoe hard Feyenoordtrainer Vaclav Jezek zich ook tijdens de training kan opstellen tegenover zijn spelers, hij weigert hen in het openbaar te kwetsen. Vandaar dat Jezek gisteravond na aan komst van het opvallend uitgelaten voetbal gezelschap in het Holiday Inn hotel in Li verpool allerlei kronkelingen moest maken betreffende de ploeg die hij vanavond tegen Everton in de return voor de eerste ronde van het toernooi om de UEFA Cup in het veld zal brengen. Het probleem heet Roger Albertsen. Mede van wege een kleine blessure werd hij afgelopen za terdag in de gedenkwaardige wedstrijd tegen Ajax niet opgesteld. Na dat duel zei Jezek, dat hij ook een fitte Albertsen niet in de basis zou hebben gezet. „We gaan met de dezelfde ploeg door", zei hij toen. Maar in Liverpool zaaide hij toch enige twijfel. Temidden van zijn in trai ningspak gestoken selectie, dus inclusief Al bertsen, betoogde Jezek dat er toch nog wel een kans was, dat Albertsen zou spelen. „Ik zal hierover met de spelers praten, zoals ik ook zal overleggen of Wim Jansen, zoals tegen Everton in Rotterdam het geval was, weer als laatste Petur Petursson, met aan zijn borst Jan Pe ters, moet Feyenoord aan een snel opening sdoelpunt helpen. man zal fungeren. Gaat zijn voorkeur uit naar het middenveld, dan spelen we met dezelfde ploeg als tegen Ajax, in dezelfde formatie". Dus toch geen Albertsen? De suggestie dat Feyenoord wellicht met vier man op het middenveld zal opereren wees Je zek resoluut van de hand. „Wij moeten nu zo spelen als Everton in Rotterdam deed. Wij heb ben daar fouten gemaakt, wat ik heb ontdekt toen ik driemaal de videobeelden had gezien. We liepen teveel met de bal, we speelden te ge haast, we waren bang dat Everton zou scoren en waren te weinig beweeglijk zonder bal". Systeem Everton, nog steeds gebukt gaand onder de successen van stadgenoot Liverpool, han teerde in de eerste wedstrijd het systeem van de spitsen die zeer ver terug kwamen om hun storende arbeid te verrichten. Jezek wil daar vanavond ook naar toe. Bij balbe zit dienen dan de vleugelverdedigers op te komen. „Ons probleem blijft het scoren in de beginfa se", aldus Jezek. „Zoals het tegen Ajax ging mag je natuurlijk niet steeds verwachten. Bo vendien is Feyenoord een ploeg die pas groeit als er twee doelpunten zijn gemaakt. Andere teams, zoals bijvoorbeeld AZ '67, doen dat al na een treffer. Verder mag toch niet vergeten worden dat alleen Jansen, Notten, en in minde re mate Van de Korput en Van Engelen erva ring hebben in Europa-Cupvoetbal. Dat speelt wel degelijk mee. Zo'n Europees toernooi mag in feite niet anders zijn dan een normale wed strijd tegen een buitenlandse ploeg, maar is het wel". „Ajax is geen mindere tegenstander dan Ever ton. Maar toch staan de meeste spelers er an ders tegenover. Daarbij komt dat Nederlandse voetballers soms enorm veel kunnen presteren en dan in een volgende wedstrijd volkomen wegvallen. Dat is een gegeven in het Neder landse voetbal waarmee we rekening dienen te houden. Het hoeft niet, zeker niet na de wed strijd tegen Ajax, waar het zelfvertrouwen is gegroeid. Maar het kan wel". Harde spel Voor Gordon Lee, de manager van Everton, die zich in Rotterdam nogal opwond over het harde spel van de Feyenoorders, zijn er meer problemen. Middenvelder Trevor Ross zal hoogstwaarschijnlijk niet kunnen spe len omdat hij een zware griep heeft. Voor hem zal de 19-jarige Joe McBride, die zijn debuut in de hoofdmacht van Everton maakt, aantreden. Dat international Bob Latchford zijn controver se met Gordon Lee heeft bijgelegd, wil niet zeg gen dat hij in de ploeg wordt opgenomen. Latchford heeft last van een enkelblessure en speelde bovendien geruime tijd niet. Lee zou hem dan ook achter de hand houden voor het geval de nood hoog wordt. Dan zou hij ook af stappen van zijn geliefkoosde opstelling 4-4-2, wat een geruststelling kan zijn voor Feyenoord, want een achterstand wegwerken met twee spitsen is geen lichte opgave. Everton heeft sinds mensenheugenis niet met een echte cen trumspits gespeeld, maar altijd met twee „zwer vers", momenteel Brian Kidd en Peter Eastoe. Een ploeg die moet aanvallen heeft aan twee spitsen niet genoeg, maar als de geliefkoosde formatie moet worden gewijzigd, zal dat ook moeilijkheden geven in het team. Wat dat betreft staat Jezek er beter voor, mits Feyenoord het kan opbrengen met hetzelfde zelfvertrouwen en dezelfde agressiviteit te spe len. Wat niet betekent er keihard tegenaan gaan. „Nee, alstublieft niet", aldus Jezek, „want de Zweedse scheidsrechter Ericsson is een thuisfluiter. We hebben dat gezien toen hij Ne derlandOost-Duitsland leidde en nog sterker bij West-DuitslandArgentinië, dus alstublieft geen rücksichtlos spel". HERMAN VAN BERGEM Schede Sören Lindsted zal vanavond de ival van FC Twente leiden in de tweede nstrijd tussen de Enschedese ploeg en het éekse Panionios in de eerste ronde van het piooi om de Europa Cup voor bekerwin- s. De jonge Deen heeft van trainer Hennie de voorkeur gekregen boven Arie van veren, die tot dusver zeer veel moeite heeft i bij FC Twente waar te maken. Hoewel Epi 'Jast medisch gezien weer kan spelen, heeft tlink besloten de 34-jarige aanvoerder op de lik te laten plaatsnemen en opnieuw vertrou- jh uit te spreken in het centrale duo van de ^tste weken, Martin Jol en Tjalling Dilling. t geldt met uitzondering van Van Staveren t voor de rest van het elftal, dat zaterdag It een agressief spelletje Sparta opzij zette, brdat Lindsted zijn seizoendebuut maakt, et Ab Gritter uitwijken naar de positie van kerspits. Uink is er inmiddels van overtuigd dat het pu- k een spektakelstuk van de eerste orde zal men aanschouwen. „De wedstrijd tegeh Panio- s leeft enorm in de groep, zo zeer zelfs dat de spelers aan me vroegen of we wel genoeg ballen- jongens hadden, want je kunt natuurlijk op je klompen aanvoelen dat die Grieken de bal nog wel eens een harde schop richting tribunes zullen ge ven. Maar die ballenjongens had ik al geregeld, we hebben er vanavond tweemaal zoveel als normaal. Maar dat die knapen aan dat soort dingen denken, illustreert hoe ze met die pot bezig zijn. Ze hebben het idee dat die achterstand van 40 weg te wer ken moet zijn en dat vind ik een prima zaak. Dat betekent namelijk dat de brand er in zal gaan en dat ze, wanneer het onverhoopt niet mocht luk ken, in elk geval kunnen zeggen er alles aan te hebben gedaan". Hollink, die zijn manschappen tijdens de training van gisteren onder meer liet oefenen op het nemen van vrije trappen en strafschoppen, heeft zich maandag trouwens uitvoerig laten voorlichten over Panionios door zijn voorganger Spitz Kohn, die zoals gemeld zaterdag aandachtig toeschouwer was bij FC Twente-Sparta en zich toen ook in be stuurskamer en spelershome van de Enschedeërs liet zien. Ook met dat laatste heeft Hollink totaal geen moeite: „Het is alleen maar grandioos dat een oe- fenmeester die vertrekt zijn opvolger inwerkt en op de tribune kan plaatsnemen. Dat is een groot compliment aan het adres van FC Twente en aan Kohn, die dat kan opbrengen". Woelen Zijn voorkeur voor Lindsted boven Arie van Staveren verklaarde Hollink met: „Sören is een wat beweeglijker type voetballer, draait snel, en we kunnen er gevoegelijk vanuit gaan dat we dat soort spelers vanavond nodig zullen hebben. We moeten waarschijnlijk woelen in een massa van tegenstanders". Geheel volgens verwachting - hij heeft trouwens geen enkele keus - zal de strategie van de voor het eerst op Europees niveau werkzame Hollink er op gericht zijn zijn ploeg negentig minuten te laten ja gen op de opponent. Hollink is overigens slechts één van de vier debutanten bij de Enschedeërs. In het elftal, waarin de jeugd nadrukkelijk een kans krijgt, staan immers Sören Lindsted, Tjalling Dil ling en John Scheve, die nooit eerder in een Euro pa-Cupduel in de basisopstelling voorkwamen. Trainer Siegfried Melzig van Panionios liet zijn se lectie gisteren diverse oefeningen doen, die erop duidden dat de Grieken zich bij Twents balbezit massaal in het centrum van de eigen defensie zul len groeperen, om van daaruit te trachten met rap pe counters aan een tegentreffer te komen. Melzig, een uiterst warrig optredend baasje, meld de desgevraagd dat hij zijn opstelling vermoedelijk pas vanavond om half zeven bekend zal maken. „Ik heb zo veel geblesseerde spelers, dat ik ver moedelijk pas dan mijn definitieve beslissing zal nemen", aldus de niet door enige bescheidenheid geremde oefenmeester. Aan zijn pretoogjes was echter duidelijk te merken, dat hij zijn formatie al wel degelijk op papier heeft. En het hoeft dan ook geen ver wondering te wekken wanneer hij hetzelfde elftal het veld instuurt dat het eerste duel met Twente zo ruim met 4-0 afsloot. Uiteraard met dien verstande dat de gevelde middenvelder Pathiakakis zal worden vervangen door de jeugdige Sofianos of door de wat meer ervaren Vallidis. Overigens hadden de Grieken gisteravond na de lichte training nog een behoorlijke busreis voor de boeg. Het was de bedoeling dat ze voor één nacht onderdak zouden krijgen in het Almelose Postiljon Motel, maar daar werd de boeking geannuleerd. Panionios overnachtte nu in Apeldoorn, om van daag weer zijn intrek te nemen in Hotel Boekelo. FC Twente wenst van zijn vijftigste optreden in Europees verband een succes te maken. Hollink: „Ik ben ervan overtuigd dat iedereen van begin tot eind tot het uiterste zal knokken, zich helemaal leeg zal vechten. Ik pieker alleen nog over de vraag hoe ik er voor kan zorgen dat die Grieken al tegen een achterstand van 10 aankijken wanneer ze het stadion nog moeten binnenkomen". Negentig minuten lang de opponent onder druk zetten is de enige kans op succes voor FC Twente. 4 WILLEM PFEIFFER Opstelling FC Twente: Van Gerven; Scheve, Jol, Dilling, Zondervan; Kila, Otto, Thoresen; Bos, Lindsted, Grutter. Niels Overweg is na aanlei ding van zijn optreden in de eerste ontmoeting met Panionios door de UEFA geschorst voor drie Europese bekerwedstrij- Vermoedelijke opstelling Panionios: Kakaris; Zacharopoulos, Galkidis, Emvoliadis, Gravanis; Mo- raitelis, Lima, Fallidis; Anastopoulos, Mavrikis, Liolios. *DHOVEN Spanje ft in 48 jaar georgani- Ird ligavoetbal slechts ze- landskampioenen ge ld. Real Madrid en CF celona drongen zich met tectievelijk 19 en 9 titels slokops op, terwijl de malige triomfen van Be- fin 1935) en Sevilla CF 16) nog altijd als inciden- worden beschouwd. Dat- fde lot wacht Real Spor- l de Gijön - dat vanavond t een gelijkspel van 00 vertrekpunt de return in serste ronde van het toer- •i om de UEFA Cup tegen V afwerkt - wanneer het seizoen wél mocht sla- waar het in het voor op de valreep moest af- kracht van het kapitaal 't ook op het Iberisch I ereiland op den duur toch ioorslag. Hoewel dé feiten „Sporting" dit seizoen lijken aan te sporen dat nadeel te vergeten. Na vier wedstrijden staat Gijön er in de Spaanse voetbalcompetitie florissant voor. Het haalde uit vier wed strijden de maximale punte- noogst en zulks in de weten schap daarbij twee pittige par tijen buitenshuis (tegen de twee Atletico's uit Madrid en Bilbao) achter de kiezen te hebben. Toch haalt José Manuel Diaz Novoa, die dit seizoen als trai ner op het hoogste plan debu teert, meteen de financiële achterstand op giganten als Real Madrid en CF Barcelona aan om alle optimistische be spiegelingen te temperen. No voa: „Real Madrid heeft er nu Cunningham als nieuwe speler bij, die Engelsman. Die heeft drie miljoen gulden gekost, méér dan mijn hele team bij elkaar. Weet je dat er daaren tegen bij ons acht spelers uit Asturië zelf, onze provincie dus, komen. En dat er vijf door onzelf zijn opgeleid". Novoa heeft, als trainer van de filiaalclub van „Sporting" daarbij zelf voor de klas ge staan. Vorig seizoen promo veerde hij met zijn volgelingen naar de tweede divisie en nu staat Novao zelf aan het roer van de nieuwe Spaanse titel kandidaat. De opvolger van Vicente Miera, die in zijn suc- cesroes te hoge financiële ei sen stelde, hoedde zich daarbij voor een koerswijziging. Slim' trok hij de lijn van zijn voor ganger door. Machtsgreep Vorig seizoen zag het er al naar uit dat Sporting de Gijón - dat in 1977 terugkeer de in de hoogste Spaanse voetbalklasse - Real Madrid zou kunnen bedwingen. In de eindspurt kwam de ISTERDAM Terwijl IJK Helsinki na een geslaagde iding vaste voet kreeg op Nederlandse bodem en Ajax er er niet aan toe kwam zich te bezinnen op de zonden van erdagavond in de Rotterdamse Kuip, was Karei Bonsink lis. Ziek. Niet van dc verwikkelingen rond zijn persoon Ajax, maar van een alledaags griepje. De linksbenige hnicus behoort nog altijd tot de inventaris van Ajax, on- iks dat hij een kruisje achter zijn na^m kreeg als teken n overcompleet goed. Wanneer alles volgens plan ver- >pt, hervat Bonsink vandaag weer de training bij Ajax. n noodgedwongen verblijf, want wanneer het even kan, ijpt hij er tussenuit, is hier zo veel gebeurd dat ik zo snel mogelijk weg wil bij Zoals de zaken er nu voor staan, heb ik geen andere keus i om daar te gaan trainen. De club wil me zo optimaal moge- begeleiden en ik zal ook gewoon mijn uiterste best doen. in mag van mij echter niet verwachten, dat ik volledig gecon- itreerd aan de slag ga". erigens heeft Karei Bonsink op dit moment geen ander alter- tief dan Ajax. De clubs, zowel in het binnen- als buitenland, an niet te dringen om de diensten van Bonsink, die nog altijd n vier ton moet kosten. 'er zijn nog kortstondige verblijf bij de huidige landskampioen eft Bonsink weinig lovende woorden. „Ajax heeft een mis- Dp gedaan en ik ben daar de dupe van", clubgenoten van Karei Bonsink staan vandaag voor het duel en HJK Helsinki. Een return die geen enkele waarde meer ft na de afslachting van de Finse ploeg door Ajax twee we- geleden (1-8). Toch doet de geheimzinnigheid rond de op- lling vermoeden, dat Ajax voor een kapitaal treffen staat, steren wilde trainer Leo Beenhakker de namen van de elf ba- spelers nog niet prijsgeven. lud Krol consulteerde gisteren nog een specialist, die zijn lagklachten echter geen beletsel vond om vanavond tegen het nse HJK in actie te komen. Ook het knietje van Piet Schrij-- rs moet het volgens de heren doktoren houden, zodat in be- isel een compleet Ajax mag worden verwacht vanavond. Het bliek moet immers wat geboden worden ERIK VISSER Noordspaanse club toen net de kracht te kort die Real wel bezat. Rijker aan routi ne maakt Gijón zich nu op voor een nieuwe machts greep. Novoa, 35 jaar en in het verle den als speler actief voor zijn club, mikt daarbij op twee doe len. De Spaanse titel moet Gijön voorgoed uit de anoni miteit tillen en een geslaagd avontuur in het toernooi om de UEFA Cup kan de finan ciële zorgen verlichten. Novoa: „Voor de recettes hebben wij niet zo zeer een kampioen schap nodig. Onze supporters komen toch wel. Elke wed strijd zit het stadion met 35.000 toeschouwers vol. Een titel zou natuurlijk wel onze prijs op drijven. Succes in de Europa Cup hebben we echter hard nodig om financieel wat wijzer te worden". Dat bleek vorig seizoen. Gijön PSV'ers Harry Lubse, Huub Stevens, Piet Wildschut en Willy van der Kerkhof ruimen hier het oefendoel op. Zijn klaar voor het grotere werk. hield het in het toernooi om de UEFA Cup slechts twee ron den vol. Tegen de latere fina list Rode Ster Belgrado moest de Spaanse club afhaken, al was het inmiddels wel meer dan drie ton netto rijker. Daardoor kon Gijön het ver lies over het vorig seizoen tot iets minder dan een miljoen gulden beperken. Op een to taal aan uitgaven van bijna 6,5 miljoen kwam Gijön namelijk bijna negen ton tekort. Ter vergelijking: Real Madrid haalde uit het aan Europa Cup-successenarme seizoen nog 60.000 gulden winst. Op een totale begroting van 25 miljoen gulden. Waarmee de balansverstoring in financieel opzicht tussen de twee belang rijkste Spaanse titelkandidaten afdoende is aangetoond. Op het veld wil Gijön de ver houdingen nu recht trekken; Real Madrid ondervindt dat al in de competitie en uitschake ling van PSV in het toernooi om de UEFA Cup zou daarbij goed aansluiten. HENK MEES BRUSSEL Anderlecht is gisteravond door Dundee United uit het Europese voetbaltoernooi om de UEFA-beker gewipt. Dank zij een gelijkspel van 1—1 (ruststand 10 voor Ander lecht) bereikten de Schotten de tweede ronde, nadat de eerste wedstrijd doelpunt loos was geëindigd. Het doelpunt van Anderlecht werd in de 26ste minuut ge scoord door Nielsen. Coppel liet tien minuten voor tijd de gelijkmaker aantekenen. Cruijff FC Utrecht heeft gisteravond in stadion De Galgenwaard in Utrecht voor 15.000 toeschou wers een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Los Ange les Aztecs met 41 gewonnen. In het bijzonder aantrekkelij ke duel, waarin Johan Cruijff en Wim van Hanegem schit terden, had Utrecht bij de rust een voorsprong van 20. Die twee treffers kwamen in de 15e en 44e minuut op naam van Van Veen, die tegen zijn oude club speelde. Na de rust zorgde Van Oosterom met twee doelpunten voor 4—0. Pas tien minuten voor het eindsignaal kon Johan Cruijff voor 41 zorgen. (Van onze correspondent) ZEIST In het voetbalseizoen 1980- 1981 zal waarschijnlijk een nieuwe ca tegorie spelers worden ingevoerd. Hoe wel de UEFA de voorstellen van de amateurcommissie nog moet bekrachti gen, staat nagenoeg vast dat in de toe komst ook zogenaamde non-professio nals aan het Europese landentoernooi mogen deelnemen. Bondsvoorzitter J.W. van Marie, die te vens deel uitmaakt van de UEFA-ama- teurcommissie: „Gebleken is dat van de 33 aangesloten landen er nog slechts negen onder de huidige omstandigheden willen deelnemen aan het Europees landentoer nooi. Aan dit evenement wordt toch grote waarde gehecht, reden waarom de UEFA- amateurcommissie heeft voorgesteld ook semi-profs te laten uitkomen, mits zij niet aan ae wereldkampioenschappen hebben deelgenomen. Onder semi-profs wordt verstaan spelers die minder dan 20.000 gulden verdienen. Is het bedrag hoger, dan is er geen sprake meer van een bij verdienste, maar kan het voetballen wor den beschouwd als een beroep." Door deze ontwikkeling kunnen binnen kort drie categorieën spelers worden vast gesteld, te weten professionals, non-pro fessionals en amateurs. Voor het Europees landentoernooi en ook voor de Olym pische Spelen kan voor Oranje binnen kort derhalve een beroep worden gedaan op semi-profs. In november wordt daar mede waarschijnlijk al een begin ge maakt, wanneer het amateurelftal aan treedt tegen de ijzersterke Olympische formatie van de D.D.R. Het is het nage noeg complete Oostduitse A-team, dat bin nenkort zoals bekend tegenstander is van de Oranje A-ploeg in Leipzig voor de strijd om een plaats in de eindronde voor het Europees kampioenschap. De technische commissie van de KNVB overweegt het amateurelftal voor deze ontmoeting te versterken met spelers uit het Nederlands militair elftal. Op deze manier kan zonder problemen worden vooruitgelopen op de op handen zijnde in ternationale 'ontwikkelingen. Overigens betekent dit allemaal niet, dat het speci fieke amateurelftal zal verdwijnen. Voor de amateurs zullen ook in de toèkomst in terlands worden vastgesteld. Alleen voor landentoernooien en de Olympische strijd zal versterking in de vorm van semi-profs worden toegepast. Uw krant met METRO Vlieg er 's uit naar Guernsey. Een heerlijk rustig weekeinde als welkome onderbreking van het dagelijkse werk. Van vrijdag 2 tot en met maandag 5 november 1979 biedt uw krant in samenwerking met reisorganisatie METRO de mo gelijkheid heerlijk te relaxen. Vrijdagmiddag tilt een City Hopper van de NLM u naar het rustieke Guernsey. Om kwart over één (Engelse tijd) staat u daar op de grond. Aan boord wordt een lichte lunch geser veerd. Voorts ontvangt u een speciaal couponboekje, dat on der meer korting geeft bij verscheidene winkels in St. Pe ters Port, het winkelcentrum van Guernsey. Bovendien bevat dit boekje een bon voor een gratis excursie naar het nabij gelegen eiland Herm. Het diner is 's avonds in het gerenommeerde hotel Green Acres (alle kamers o.a. met bad/douche, toilet). Zaterdags na het ontbijt is gelegenheid voor winkelen; 's avonds is in het hotel een plezierig diner dansant. Zondag wordt na het ontbijt en de lunch een rondrit ge maakt over Guernsey, die wordt onderbroken voor een cream-tea. Het diner is weer in het hotel, 's Maandagsmor gens krijgt u na het ontbijt nog gelegenheid tot het doen van wat laatste inkopen. Om kwart voor twee brengt de NLM u weer terug naar ons land. De reissom van dit 'Vlieg er 's uit weekend' bedraagt ƒ559,- p.p. op basis van tweepersoonskamer. Toeslag éénpersoons kamer ƒ25,-. Minimum aantal deelnemers: 20. Inbegrepen in de reis: vliegreis naar Guernsey accommodatie en maaltijden als aangegeven excursie over het eiland luchthavenbelasting brandstoftoeslag voor zover per 1 oktober '79 bekend Nederlands sprekende reisbegeleiding extra attractie: het NLM-bonboekje Inlichtingen en boekingen uitsluitend bij Reisorganisatie METRO, Noordeinde 5, Den Haag. Tel. 070-464188. Aan Metro, Noordeinde 5, Den Haag Boek mij/ons voor het 'Vlieg er 's uit-weekend' naar Guernsey voorpersonen. Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Tel.: v Ik wens een 1-persoonskamer (in te vullen door hen die alleen reizen) Handtekening

Leidse Courant | 1979 | | pagina 21