Met goud en zilver bekroond KUNST wensen Je weet niet wat je ziet Kinder boekenweek met vele toekomst- Jj LEIDSE COURANT WOENSDAG 3 OKTOBER 1979 KINDERBOEKEN BIJSLAG Voorzitter Paul Brinkman van de werkgroep kinderboek van de CPNB (Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek) in een speelse bui: „We hebben nog heel wat te doen en te wensen voor de toekomst. We kunnen ijveren voor het instellen van een kinderboekenbijslag; voor het vervangen van schoolmelk door leesvoer; voor een Teleac- cursus „Kijken naar kinderboeken" als vervolg op „Kijken naar kinderen". Verder zijn we er ook nog altijd niet in geslaagd om ieder pasgeboren kind als eerste levensbehoefte een klein boekenkastje te geven". WAAR GAAN WE NAAR TOE? In 1978 verschenen liefst 1760 nieuwe kinderboeken, een groei met bijna 80 procent ten opzichte van 1970. „Als je bedenkt dat het kindertal terug loopt, dan vraag je je af waar we met z'n allen naar toe gaan", aldus diezelfde Paul Brinkman. KLEINTJE BOEK De CPNB komt met een nieuw project: „Kleintje boek". De eerste uitgave verschijnt maart- april volgend jaar, maar de boekhandel, bibliotheken en scholen kunnen er al eerder kennis mee maken. Het wordt een halfjaarlijkse uitgave met informatie in tekst en beeld over representatieve kinder- en jeugdboeken, die aansluiten bij de belevingswereld van 4- tot 8-jarigen. Doel van de uitgave is om jonge kinderen plezier te laten beleven aan het omgaan met boeken. „Kleintje boek" zal in 48 pagina's - waarvan het belangrijkste deel in vierkleuren - per keer zestien boekbesprekingen bevatten, die ouders en opvoeders helpen een juiste keuze te maken uit de veelheid aan titels die voor de jongste leeftijdsgroep verschijnen. „Kleintje boek" wordt aangevuld met spel- en werksuggesties. Er zijn in Nederland 1.333.000 kinderen in de leeftijd van 4 tot 8 jaar. De Nederlandse uitgevers zorgen elk jaar voor een enorme hoeveelheid titels voor deze peuters en kleuters. Hoe vinden ouders en opvoeders hierin hun weg? Het blijft in de praktijk erg moeilijk de juiste boeken te selecteren die aansluiten bij de belevingswereld van de kinderen. Ook voor de mensen in de boekhandel en jeugdbibliotheken is het langzamerhand vrijwel onmogelijk alle verschenen publicaties te kennen en op juiste wijze het publiek te adviseren. Ditzelfde probleem doet zich voor binnen het kleuteronderwijs. Vandaar „Kleintje boek". Van3t/ml3 oktober wordt op het thema 'Je weet niet wat je ziet' de Kinderboekenweek (tiendaagse) gehouden; deze week wordt geopend met de uitreiking van de Gouden en Zilveren Griffels, Gouden Penseel in Tilburg en dit jaar voor het eerst de Boekensleutel. Op deze en volgende pagina's informatie over, onder meer, griffel- en penseelwinnaars, meningen over het belang van het kinderboek en de bekroonde boeken nog eens op een rijtje. Guus Kuyer „Krassen in het tafelblad" Guus Kuyer heeft met „Krassen in het ta felblad" - uitgeverij Querido - zijn drie vorige Madeliefverhalen („Met de poppen gooien", „Grote mensen daar kan je soep van koken", „Op je kop in de prullen bak") overtroffen. En die zijn al zo goed. Madelief is een stukje ouder en zo komt het dat ze zich nu meer bewust wordt van dingen waar ze vroeger niet over zou den ken. Oma is dood en het vreemde is dat Madelief's moeder er niet om huilt. Ze zegt: nou ja, ik hield niet zoveel van d'r. En daar 'is Madelief stil van. Stel je voor dat je niet eens van je eigen moeder houdt! Madelief gaat vragen en blijft vra gen, zoals kinderen dat doen. Aan opa, moeder, oom Wim en aan de oude kruide nier. Ze kan er eerst geen touw aan vast knopen, maar er ontstaat tenslotte bij Ma delief een beeld van haar oma, dat de vol wassenen tijdens het leven van oma niet hebben kunnen vinden. Ondanks de con frontatie met het overlijden van oma is het geen treurig verhaal. In haar onbe vangenheid komt Madelief dikwijls tot grappige uitspraken. Elk hoofdstuk is een kort verhaaltje, samen vormen ze een ont roerend portret van Madelief's oma. Guus Kuyer: 'Krassen in het tafelblad', uitg. Querido, prijs 15,90. Raymond Briggs „De sneeuwman" Beeldverhaal over een jongetje dat een sneeuwpop maakt, 's Nachts beleeft hij in zijn droom van alles met zijn koude vriend. Samen ontdekken ze het huis van het jongetje en de sneeuwman neemt hem mee door de lucht en laat hem de winter zien. Dit prentenboek met prachtig zach- tgekleurde potloodtekeningen zonder tekst is een fantasieverhaal, vol met ele menten uit de werkelijkheid. Grotere kleuters en 6-7-jarigen kunnen een eigen verhaal verzinnen, waarin ze veel van hun eigen wereld, die warm en geborgen is, kunnen herkennen. Ook begrippen als warm, koud, spelen met licht, en reizen worden zo verbeeld dat het een kind aan spreekt. Raymond Briggs: 'De sneeuwman*, uitg. Van Holkema en Warendorff, prijs 15,25. Virginia A. Jensen en D. Woodbury Haller „Wat is dat" Dit boek over Kleine Ruig, Kleine Korrel, Kleine Stippel, Kleine Streep en Kleine Glad, die graag verstoppertje spelen, is een vogelboek voor blinde en slechtziende kinderen. De platen zijn in reliëf aange bracht. Niet-blinde kinderen worden zo op een speelse manier vertrouwd gemaakt met abstracties, zoals: vierkant, driehoek, glad- ruig, strepen, cirkel. Het initiatief, aldus de jury, om te zoeken naar een vorm van prentenboek voor vi sueel gehandicapte kinderen verdient aandacht. Voor ziende kinderen heeft het een extra dimensie: naast kijken en luiste ren kunnen zij ook iets ervaren door te voelen. Vandaar een speciale prijs voor „Wat is dat?": de boekensleutel. Virginia Jensen en D. Woodbury Haller: 'Wat is dat?', uitg. Ploegsma, prijs 14,90. Sheila Lavelle: „Allemaal Appeltaart' Mevrouw Mulder heet een man en vijf kinderen. Toch moet ze alles alleen doen, want iedereen heeft het veel te druk. Zelfs als ze een appelboom koopt wil nie mand haar helpen die in de tuin te plan ten. Iedere keer als ze iets vraagt zeggen ze allemaal nee. Totdat...! Voor kleuters met platen waar veel op te zien is, het herhalen van bepaalde zinnen maakt het voor hen heel aantrekkelijk. Evenwel niet voor geëmancipeerde ou ders, is gemeld. Er valt altijd over te pra ten, nietwaar? Sheila Lavelle: 'Allemaal appeltaart', uitg. Heuff, prijs f 13,90. William Steig „Abels Eiland" Een heel verwende, pasgetrouwde muis Abel wordt tijdens een storm door een woeste rivier meegesleurd en spoelt aan •op een onbewoond eiland. Ondanks het feit dat hij zich best kan redden op het ei land voelt Abel zich erg eenzaam en mist zijn innig geliefde vrouw Amanda. Op de meest gekke manieren probeert hij bij zijn vrouw terug te komen. Een Robinson Crusoe dus, waarbij de innerlijke overwe gingen en gedachten van de held een be langrijke rol spelen. Daardoor is de taal die gebruikt wordt hoogdravend en deftig met veel sfeerbeschrijvingen. De illustra ties van de schrijver zijn humoristisch. Geschikt voor goede lezers vanaf 11 jaar. William Steig: 'Abels Eiland', uitg. Querido, prijs 15,90. Roald Dahl „Het wonderlijke verhaal van Hendrik Meier" Boek met vijf verhalen én twee verhalen die iets apart staan, maar alle verhalen vol spanning waarin ongewone dingen heel gewoon zijn. Eén verhaal gaat over ervaringen als oor logsvlieger: „Een zacht eitje". Dahl be schrijft het moment van neergeschoten worden met zijn vliegtuig en de tijd die erop volgt in het ziekenhuis. Het doet fan tastisch aan omdat droombeelden een gro te rol spelen. Origineel is bijvoorbeeld de manier waarop de schrijver met de Duit sers afrekent: door moppen te schilderen op zijn vliegtuig opdat de vijand niet kan richten en van het lachen zelf te pletter valt. Het held-zijn spreekt veel kinderen aari. Een lifter, beroepsvingersmid, vult de bladzijden nog hoofdzakelijk met luchtig heid. Het titelverhaal over de verwende, rijke Hendrik Meier, die leert zien zonder ogen, is al ernstiger, al wordt feestelijk uitgeweid over behendigheid en bedotte-^ rij. In verhalen als: „De jongen die met de' dieren praatte" en in „De Zwaan'" over heerst ernst. In beide gevallen is wreed heid jegens dieren de aanleiding tot con flict. Ondanks de soms gruwelijke span ning weet Roald Dahl te relativeren. Zijn verhalen stemmen tot nadenken en zijn erg boeiend. De illustraties die gemaakt zijn door Tom Eyzenbach zijn heel mooi, ademen dezelfde sfeer als de verhalen. Niet voor niets een Gouden Penseel voor de illustrator. Vanaf 14 tot 80 jaar. Roald Dahl: 'Het wonderlijk verhaal van Hendrik Meier', uitg. Fontein, prijs /17.50. De makers van het Kinderboekenweek-boek 'De klepel of de klok', v.l.n.r. Henk Kneepkens, Jack Botermans, Mies Bouhuys en Pieter van Delft. Het thema voor de kinderboekenweek is „Je weet niet wat je ziet". Is de werkelijkheid wel altijd zoals die er op het eerste gezicht uitziet? Is alles wat je hoort, leest of ziet ook waar? Leer dubbele bodems, halve waarheden of hele leugens ontdekken. Oordeel niet te snel over mensen en dingen om je heen. Schrijfster Mies Bouhuys en tekenaar Henk Kneepkens verzorgden samen met vormgevers en ideeënmakers Jack Botermans en Pieter van Delft de speciale uitgave ter gelegenheid van de kinderboekenweek, „De klepel of de klok", waarin een spannend leesverhaal en fraaie illustraties met optische raadsels, trucs en spelletjes volledig samengaan en onderling aansluiten. Tijdens de kinderboekenweek is deze uitgave voor 3,00 in de boekhandel verkrijgbaar bij aankoop van een kinder- of jeugdboek. Zilver voor Dolfs Kat in de gordijnen. Dolf Verroen „Kat in de gordijnen" Bevat vele korte afgeronde verhaaltjes met als thema o.a.: vadertje en moedertje spelen, vloeken, verschil in huidskleur, snoepen, kinderlokker. Ze zijn qua onder werp zeer herkenbaar voor de kinderen en de schrijver neemt het dikwijls op voor hen, ze krijgen heerlijk vaak gelijk. Dolf Verroen tekent de volwassene met een laconieke verwondering over het doen en laten van grote mensen. De hu mor zal zeker aanslaan, de taal is weer be wust eenvoudig gehouden en ruim ge drukt, zodat lezertjes uit einde klas 1 en in klas 2 dit heel goed aankunnen. Vanwege de korte zinnen is deze tekst wel saai om voor te lezen. Echte voorleesboeken zijn er wel en dat kan niet gezegd worden van veel aardige boekjes voor kinderen die net hebben leren lezen. De illustraties zijn grappig en passen als één geheel bij de tekst. Dolf Verroen: 'De kat in de gordijnen', uitg. Lemniscaat, prijs 15,90. Alet Schouten „Roos en Lap" Dit verhaal gaat niet alleen over de cyper se poes Roos en de lapjeskat Lap, maar ook over het huis. Dit huis leeft door zijn bewoners. We leren ze kennen als mensen die echt van dieren houden, nuchter, ner gens sentimenteel en echt zorgend voor hun poezen. Alet Schouten vertelt haar verhaal door de ogen van de poezen, waardoor de mensenwereld er soms onge woon uitziet en veel geestige situaties op levert. Roos gedraagt zich als een poes uit de hogere stand, Lap komt van de boerde rij, haar vader was werkkater. Jaloezie en vriendschap leiden tot spanningen, maar desondanks blijft het kameraden-zijn de boventoon voeren. De zinnen zijn kort en niet moeilijk, het boek ziet er uit alsof het daardoor ge schikt is voor jonge lezers, dat is niet het geval. Vanaf 9-10 jaar, voor alle poezen- en dierenliefhebbers! Alet Schouten: 'Het huis van Roos en Lap', uitg. Van Holkema en Warendorff, prijs 15,90. Roald Dahl, die voor zijn Wonderlijk verhaal van Hendrik Meier zilver J verdiende. r Nigel Hinton „Vluchten kan niet meer" Een 15-jarige jongen steelt een motor, die onbeheerd staat en maakt een tochtje. Hij rijdt een oude vrouw dood, verbergt de sporen en vlucht. In de dagen die volgen wisselt zijn stemming van angstig tot: mij kan toch niks gebeuren. Hij moet toch langzaamaan tot het inzicht komen dat je verantwoordelijk bent voor wat je doet. Het onderwerp spreekt de jeugd zeker aan. De taal is gemakkelijk en eenvoudig, voor 14-jarigen. Nigel Hinton: 'Vluchten kan niet meer', uitg. Lemniscaat, prijs 13,90. Gerard Brands „Padden verhuizen niet graag" Een informatief boek over inheemse die ren in en om het huis, in de wei, in en langs de sloot, aan de rand van het bos. En dit alles op een aantrekkelijke manier in eenvoudige taal. Ook uitstekend op school te gebruiken. Gerard Brands: 'Padden verhuizen niet graag', uitg. Querido, prijs 15,90. Jacques Vriens „Zondagmorgen" Op zondagmorgen willen de vader en moeder van twee kleine kinderen uitsla pen. Helaas hebben deze kindertjes er moeite mee ongehoord te blijven. Ze heb ben andere plannen en tijdens de uitvoe ring ervan gebeuren er kleine ongelukjes. Van uitslapen komt dan niets meer. Jacques Vriens is er zeker in geslaagd een zeer herkenbare situatie te schetsen, zo wel voor ouders als voor kinderen. Het is een klein, door de manier waarop de plaatjes van J. de Weerd getekend zijn, lief uitziend boekje. 7- en 8-jarigen kun nen het zelf lezen en voor jongeren is het geschikt om vóór te lezen. Jaques Vriens: 'Zondagmorgen', uitg. Van Holkema en Warendorff, prijs f 10,90.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 16