Leiderdorp trekt drie miljoen gulden uit voor multifunctioneel centrum Onderscheiding komt hele korps marechaussee toe Noord wijkerhoutse commissie werkt aan Sociaal-Cultureel-Plan Rijnsburgse Oudheidkamer officieel open bouwt '197 flats voor (kleine huishoudens Heropening De Kuip met kabaretnacht - REGIO j LEIDSE COURANT DINSDAG 2 OKTOBER 1979 PAGINA 7 NOORDWIJKERHOUT Burgemeester Bosma van Noordwijkerhout heeft gistera vond de sub-commissie 'Sociaal Cultureel Plan' geïnstalleerd in het raadhuis. De sub commissie zal zich bezig gaan houden met het opstellen van een sociaal cultureel plan voor de gemeente Noordwijkerhout. De subcommissie gaat een welzijnsplan maken in overleg met alle betrokken instellingen en groeperingen. De nieuwe rijksbijdrage-regeling voor sociaal-culturele activiteiten delegeert de beslissing over subsidiering in de toekomst aan de gemeentelijke overheid. Verenigingen en in stellingen die in het plan worden opgenomen, komen in aanmerking voor subsidie. De sub commissie onder voorzitterschap van wethou der Van der Klaauw zal voor de inventarisatie van het welzijnswerk een inspraakprocedure starten. De raadsleden Van Duin en Kuyper hebben namens de gemeenteraad zitting in de commissie. Het vormingswerk voor volwasse nen en jongeren zal vertegenwoordigd worden door de heren P. Reijngoud en W. Vleeshou wer. Andere subcommissieleden zijn: A.A. van Haarlem (muziek,zang,toneel) mevrouw Th. Ruigrok-van Haaster (vrouwenverenigingen). Belangstellende leden uit de bevolking zijn J. Hulst en A.J. van der Ven. RIJNSBURG „Philatelica Rijnsburg" houdt vanavond een ruilavond in het cëntrum Voorhof aan de Rijnsburgse Vliet NZ. De bijeenkomst be gint om kwart voor zeven. Voor de jeugd is er een aparte veiling en verloting. OEGSTGEEST In de Pulc- hri Studio, Passage 10, vindt tot en met 25 oktober een ten toonstelling plaats van het werk van de Japanse kunste naar Kay Yoshiya. De ten toonstelling werd gisteren geo pend door Prof. Dr. F. Vos, hoogleraar in de Japanse en Koreaanse taal en letterkundè aan de Rijksuniversiteit iri Leiden. De expositie, die uit schilderijen en litho's bestaat, is dagelijks geopend van 10.00 tot 16.00 uur. VOORSCHOTEN In het Voorschotense Cultureel Cen trum zal vrijdag 5 oktober een tentoonstelling worden geo pend van werkstukken van leerlingen van de 25 kleuter en lagere scholen in Voorscho ten. De werkstukken werden gemaakt in het kader van het deze week gehouden project „gezond leven", wat in samen werking met de Vereniging Gezondheidszorg Voorschoten werd opgezet. De expositie wordt om 19.45 uur geopend en is vrijdag en zaterdag geo pend. LEIDERDORP Tijdens een vrijdag 5 oktober te hou den bijeenkomst in het Dorp shuis wil het gemeentebestuur van Leiderdorp iedereen be danken die aan het welslagen van de festiviteiten rondom het 1200-jarig bestaan heeft meegewerkt. Op deze avond zullen door de filmclub „Dagu- erre" gemaakte dia's van de feesten en van de opening van het gemeentehuis vertoond worden. De aanvang van de bijeenkomst is 21.00 uur. LISSE Ren- en Tourvere niging De Bollenstreek houdt zondag 7 oktober de traditio nele „Gentleman Course'Voor oud-renners op het parcours aan de Lissese Spekkenlaan. Voor de veteranen is er aan de wielerwedstrijd ook een reü nie verbonden. De tijdrit over een afstand van 13 kilometer, begint 's morgens om negen uur. Op zaterdag 13 oktober organiseert de Toerafdeling van de vereniging de jaarlijkse prijsuitreiking in hotel Flora aan de Hillegomse Hoofd straat. Deze bijeenkomst be- eint om 20.00 uur. LISSE Zwemclub Lisse viert zaterdag 6 oktober het tienjarig bestaan van deze zwemvereniging met recrea tieve wedstrijden in zwembad De Lis aan de Lissese Sport- laan. Aan dit evenement ne men ook zwemclubs uit Sas- senheim, Hillegom, Noordwij- 'kerhout, Noordwijk, Nieuw- Vennep en Den Haag deel. Om 18.00 uur zullen zo'n 300 zwemmers aantreden voor de wedstrijden. Op donderdag 11 oktober wordt het feest ver volgd met 'Aqua-fit' spelen in het zwembad. Leden en hun introducees kunnen aan het waterballet deelnemen a rai- son van 1 gulden. LISSE Het CDA in Lisse houdt op maandag 8 oktober een openbare fractievergade ring in gebouw Rehoboth aan de Lissese Achterweg. Bespro ken wordt de begrotingsbe handeling die in de raadsver gaderingen van 3, 10 en 12 ok tober aan de orde komt. De o- penbare vergadering begint om 20.15 uur. LISSE Buurtvereniging Wilhelmina heeft een nieuwe secretaris. In de plaats van de heer C. Knook is de heer A. Weyers benoemd in die func tie. Tijdens een vergadering werd een voorlopig activitei tenprogramma voor de buurt opgesteld. Zo staan er behalve de traditionele kien- en kaar tavonden, een feestavond op 23 november en een St. Nico- laasfeest op 8 december in Re hoboth op het programma. ZOETERWOUDE Boeren- blaaskapel „De Rammeljet- sers" heeft het afgelopen weekeinde de eerste prijs ge wonnen op een in Woerden gehouden blaaskapellen festi val. Muzikaal gezien waren enige andere kapellen wel be ter, dan „De Rammeljetsers". aldus de jury, maar juist de vlotte en ongedwongen manier waarop de Zoeterwoudenaren musiceerden trok de aandacht. tafeltjes De raad voor het eerst bijeen in nieuwe raadszaal De eerste vergadering in het nieuwe gemeentehuis had voor de pers een on aangename verrassing in petto. Geheel in tegenstel ling tot wat men zou mo gen verwachten, bleken de omstandigheden in het ul tra-moderne gebouw waaronder de pers zijn taak moet verrichten, dui delijk te zijn verslechterd ten opzichte van die in het oude raadhuis aan de Hoofdstraat. De te ver van de schrijftafel verwijderde vaste stoelen bleken geen ideaal voorbeeld van zit comfort te zijn. De diverse persvertegenwoordigers hadden voorts moeite met de juiste ordening van de stukken en de plaatsing van het gebruikelijke kop je koffie op een blad dat de breedte van een schrijf blok niet overschrijdt Plaatsing van enkele bij zettafeltjes zou daarom geen overbodige luxe zijn. Mr. M. Vrolijk bekijkt een historisch boek, dat in de Oudheidkamer te vinden is. jullie niet gezien hoor, men zoekt jullie wel", had hij ge zegd. „En daarmee redde hij vrijwel zeker ons leven", aldus het dankbare echtpaar Van der Linden. De kleinkunstenaar die veel furore maakt als de clown Flappie in de „Ren je rot- show" en in het hele land op treedt tijdens kindervoorstel lingen zoekt nu naar een weg om iets terug te doen tegen over de marechaussees en het korps rijkspolitie. In de ko mende weken wil hij zich hierover beraden. „Dat is een aardig idee", aldus Robert Wenting, „want ik deed het heus niet alleen". ALEX SNELLEMAN 1 LEIDERDORP De gemeenteraad stelde gisteravond, tijdens zijn eer ste vergadering in het nieuwe ge meentehuis in het Winkelhof, een krediet van 3.000.000 beschikbaar j voor de bouw van een multifunctio- 'I neel centrum waarin de streekmu- J ziekschool Rijnakkoord en de Open- bare Bibliotheek Leiderdorp gehuis- I vest zullen worden, j Het college en met name wethouder j Irma Gehner-Ellenberger (VVD) 1 kreeg vanuit alle raadsfracties lof toegezwaaid voor de snelheid en J voortvarendheid waarmee aan de ii voorbereiding van het plan sinds de principe-uitspraak die de raad op 27 I maart 1979 nam, is gewerkt. Enkele raadsleden, Meere (VVD) en Gor- dijn (PPR), hadden moeite met het 'feit dat nog niet alle problemen wa ren opgelost. „Wordt het een uitge kleed gebouw zonder lief of loof", vroeg Gordijn zich af, die zich ook bezorgd toonde voor de toekomstige financiële lasten van de gemeente. Het verhinderde de Raad niet om toch met algemene stemmen het be sluit tot de bouw te nemen. Van het complex, dat op de hoek van de En- gelendaal en Vossiuslaan in de nieu we wijk Buitenhof-Oost zal worden gebouwd, gaat ook het bejaardencen trum „De Dillenburg", thans nog ge huisvest aan de Mauritssingel, deel uitmaken. Het geheel zal worden gecompleteerd met" woningbouw, 30 vrije sectorwonin gen op de multifunctionele accommo datie en 45 woningen (19 vrije sector en 26 premiekoop) daarnaast. De Raad be sloot tot onderhandse aanbesteding van de bouw aan Van der Heyden BV te Woerden. De woningbouw zal worden gerealiseerd door projectontwikkelaar Abcon BV te Woerden waaraan de no dige grond zal worden verkocht. Voor de multifunctionele accommodatie, waarin een centraal gedeelte voor on der andere wijkactiviteiten Zal komen, heeft het ministerie van CRM een sub sidie van 400.000 toegekend. De raad sprak zich voorts, in principe, uit voor nieuwbouw van de R.K. Enge- lendaelschool op de huidige plaats aan de Ericalaan. Dat gebeurde in het ka der van het vaststellen van de prioritei ten voor het beleidsplan 1980-1984. De Raad kwam daarmee terug op een vroeger genomen besluit de Engelenda- elschool van een uitgebreide opknap beurt te voorzien. Gezien de hoog opge lopen kosten bleek vernieuwbouw voor de gemeente een financieel voordeliger zaak te zijn. De raad wilde daarentegen geen geld uittrekken voor een skateboardvoorzie ning, waarom diverse groepjes jongelui hadden gevraagd. Het algemene stand punt van de raad was, dat er geen be hoefte was aan deze levensgevaarlijke sport Aan het slot van de raadsvergadering werd door burgemeester M. A. v.d. Have afscheid genomen van de raadsle den J. Hekkelman (fractievoorzitter CDA) en R. Meere (VVD), die beiden wegens drukke werkzaamheden ont slag als raadslid hebben genomen. RIJNSBURG De commis saris van de koningin van Zuid-Holland, mr. M. Vro lijk, heeft gistermiddag offi cieel het pand van het ge nootschap „Oud Rijnsburg", de Oudheidkamer, geopend. Hij deed dit door het met een speciale sleutel openen van de deur. De Oudheidkamer is electro- nisch beveiligd. Bij het ver richten van de officiële hande ling ging dan ook een luid alarm af, dat op een speciale manier moest worden afgezet. Vervolgens maakte de com missaris van de koningin met zijn echtgenote een rondgang door de Oudheidkamer. Hij werd hierbij begeleid door de plaatselijke archeoloog, de heer Leenheer. Tijdens een bijeenkomst in het gemeentehuis voor de officiële opening droeg burgemeester De Roos het beheer van de Oudheidkamer officieel over aan het genootschap „Oud Rijnsburg". De voorzitter van het genootschap, de heer Buy- ze, zag de aanwezigheid van de commissaris van de konin gin als een symbool dat de Oudheidkamer er niet alleen voor de Rijnsburgers is. Na afloop van de opening overhandigde voorzitter Buyze de commissaris van de konin gin in Zuid-Holland een prachtige oorkonde. De 6-jari- ge Marianlca van Delft gaf me vrouw Vrolijk een ets met de beeltenis van de oude molen erop. De heren Van Regteren Altena en Sarfatij kregen voor hun inspanningen ten behoeve van de Rijnsburgse Oudheid kamer een boekenbon over handigd. OP PLAATS TITANINE 1 WONINGWETWONINGEN y LEIDSCHENDAM De Leidschendamse gemeenteraad heeft gisteravond financiële medewerking toegezegd voor de bouw van 197 flatwoningen in de nieuwe wijk Duiven voorde, nabij de tramlus van lijn 6. Tevens nam de gemeenteraad een voorbereidingsbe- sluit voor een gedeelte van het bestem mingsplan Leidschendam-Zuid, voor grond waar thans de verffabriek Titanine NV is gevestigd. De 197 flats in Duivenvoorde worden trapsge wijs gebouwd in drie woonblokken,' die ver springen in hoogte van vijf, zes, zeven, acht en negen woonlagen. Het bouwplan voorziet in 77- driekamerwoningen, 112 tweekamerwoningen en acht wooneenheden voor alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens. De flats worden ge bouwd door de drie samenwerkende woning bouwverenigingen in Leidschendam. De heer Chr. W. Bruijns (Gemeentebelangen) 4 had ernstige bezwaren tegen de bouw van de flats. Zijn fractie zag liever eengezinswoningen op deze grond. Ook de huren waren naar zijn mening veel te hoog en zouden voor veel al leenstaanden niet te betalen zijn. Wethouder J. M. Kranenburg was het hiermee Wel eens, maar het bouwen van woningen kost steeds meer geld. Verder zouden toekomstige bewo ners gebruik kunnen maken van de mogelijk heden voor huursubsidie. Uitgaande van de stichtingskosten is de huur voor de tweekamerwoningen voorlopig vastge steld op 218 gulden, de huur van de drie ka mer-woning zal afhankelijk van de oppervlakte van de flat 435 gulden bedragen. De woningen worden voorzien van een individuele centrale verwarming, zodat de stookkosten nog bij de voorlopige huurbedragen komen. Ter voorko ming van geluidsoverlast is gekozen voor por tiekwoningen; ieder portiek zal worden voor zien van een lift. Verplaatsing De directie van de fabriek Titanine NV voert momenteel onderhandelingen over de verplaat sing van de fabriek naar elders in ons land. Door een vertegenwoordiger van de fabriek werd meegedeeld dat over enkele maanden hierover beslissingen worden genomen. Even tuele verplaatsing zal evenwel op zijn vroegst eind 1981 plaatsvinden. De grond zou dan de bestemming woningbouw kunnen krijgen. Op een gedeelte van de brede grondgordel rond de fabriek, die aangelegd is om'de woonwijk te be schermen tegen de overlast van de fabriek, kunnen mogelijk eengezinswoningen in de wo ningwetsector worden gebouwd. Verder zouden er parkeerplaatsen kunnen worden aangelegd voor de woningen aan 't Hert. NOORDWIJK De Noord- 1 wijkse Stichting KAN orga niseert naar aanleiding van de verbouwing en herope ning van het dorpshuis De Kuip in Noordwijk-Binnen op zaterdag 6 oktober een „Kabaretnacht". In de gloed nieuwe theaterzaal begint om tien uur een programma dat geopend wordt door l„Kabaret Uit de wind en in jde zon". Dit cabaret bestaat uit twee heren, overgebleven van een twaalfmans-formatie. Om half twaalf volgt dan een voorstel ling van „Pasta-B",. Dit duo brengt een onorthodoxe show uit het Shaffycircuit. „Juf frouw Sonnika en tante Gré" besluiten de nachtelijke mani festatie om 02.00 uur met een liedjesprogramma in travestie., De Kuip is zaterdagavond vanaf negen uur geopend. Kaarten voor de Kabaretnacht zijn a 10 gulden verkrijgbaar bij onder meer het VVV-kan- toor aan de Noordwijkse Grent en Dorpshuis De Kuip. Leden van de Stichting KAN (Kultu- rele Aktiviteiten Noordwijk) en KAN-donateurs betalen 7,50 gulden. Man (75) op zeebrapad aangereden LEIDEN Een 75-jarige in woner van Hazerswoude is gisteravond om half elf door een motorfiets aangereden. Op het moment, dat het slachtoffer het Stationsplein wilde oversteken, waren de verkeerslichten niet in wer king Hij werd door de 25-jarige, uit Leiden afkomstige motorrijder geschept. De bejaarde werd met ernstig hersenletsel in het Academisch Ziekenhuis opge nomen. Motorrijder gewond LEIDERDORP Een 26-ja- rige motorrijder uit Zoeter- woude is gistermorgen ge wond geraakt bij een aanrij ding op de Leiderdorpse Van der Valk Boumanweg. De onfortuinlijke weggebrui ker haalde een stilstaande rij auto's in, toen een 58-jarige automobilist uit Leiderdorp linksaf sloeg. De automobilist heeft de motorrijder niet ge zien waarna een botsing volg de. De motorrijder viel en moest lichtgewond naar het Elisabeth Ziekenhuis worden vervoerd. Bollenschuur uitgebrand Sassenheimse Hoofdstraat is gistermorgen om elf uur vol ledig uitgebrand. Persoonlij ke ongelukken deden zich bij de brand niet voor. De bollenschuur werd evenwel totaal vernield. De uitslaande brand brak door onbekende oorzaak om onge veer 10.45 uur uit. De Sassen heimse brandweer bestreed het vuur met twee brandwee rauto's en kreeg al gauw assis tentie uit Voorhout. Om half twaalf kon het sein 'brand meester' worden gegeven. Het totale schadebedrag is nog niet bekend. REDDER VAN ECHTPAAR VAN DER LINDEN VANUIT CANADA: (Vervolg van voorpagina) AMSTERDAM/TORONTO „Ja, soms vraag ik me wel eens af wat er toch wel van al die mensen is gewor den, die we in die oorlogsja ren hebben geholpen. Je ont moette als marechaussee in die dagen allerlei mensen. Joden, dwangarbeiders, on derduikers. We zijn bij het korps gebleven, omdat we op die manier wellicht nog iets konden doen. De Joodse onderscheiding die ik nu mogelijk krijg komt daar om eigen het hele korps toe." Dat zegt de 63-jarige ex-mare chaussee Robert Wenting, aan wie de Amsterdamse klein kunstenaar Ab van der Lin den en zijn vrouw hun leven hebben te danken. Na hun .dramatische vlucht uit Wester- bork in oktober 1942 hielp Wenting het Joodse paar uit handen van de nazi's te blij ven. Wentink verhuisde in 1951 vanuit Emmen naar Ca nada. In de buurt van Toronto bouwde hij zich samen met zijn vrouw een bestaan op. Nu is Wenting in dienst van de Canadese Overheid als een soort woninginspecteur. Hij is vader van drie zonen en een dochter. De laatste werkt op de Canadese ambassade in Den Haag en woont in Wasse naar. Stom verbaasd was Robert Wenting toen hij zondagavond zijn schoonzusje mevrouw H.J. Westerbaan-Van de Kaat uit Balkbrug aan de telefoon kreeg. Mevrouw Westerbaan: „Toen ik dat artikel in de krant las over de vlucht van Van der Linden en zijn vrouw uit Westerbork en hun ont moeting met een marechaus see dacht ik onmiddellijk: dat moet Rob zijn geweest". Me vrouw Westerbaan belde met een haar zwager en vervol gens Ab van der Linden in Amsterdam. De Amsterdamse kleinkunste naar kan er niet over uit, dat zijn zoekactie via onder meer deze krant zo snel zou slagen. „Het is geweldig. We hebben met de heer Wenting afgespro ken regelmatig contact te hou den", aldus Van der Linden. In Canada stelde de ex-mare chaussee Wenting zich voor zichtig op. „Helemaal zeker is het toch niet dat ik dat was", zo wimpelde hij alles af, „ik was toch zeker niet de enige die dat deed". Nou, meneer", zei kleinkunstenaar Van der Linden laconiek, „u was het natuurlijk wel, want de be schrijving past precies bij u". Schoorvoetend moest Wenting tenslotte toegeven, dat hij, de enige besnorde marechaussee in Emmen, op 19 oktober 1942 het echtpaar Van der Linden verder hielp ontsnappen. Een geüniformeerde NSB'er had het in bemodderde en verfom faaide kleding gestoken joodse echtpaar gesignaleerd en had alarm geslagen op het Emmer politiebureau. Marechaussees zwermden uit om de vluchte lingen te zoeken. Bij een tram halte zag Wenting het tweetal staan, keerde zich om en vroeg hen waar ze vandaan kwa men. Na een verzonnen ver haal van Ab van der Linden adviseerde Wenting hen om maar snel op de tram naar Hoogeveen te stappen. „Ik heb Ab van_der Linden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7