Leidse kermis vol nieuwe attracties Face-lift voor Historische Zaal in 'De Lakenhal' Drie Beukenschanswoningen voor bootvluchtelingen Raadsvragen over onderzoek naar radio-actief afval )TAD LEIDSE COURANT DINSDAG 2 OKTOBER 1979 'met elfl q LEIDEN Hoe drukker een weg is, des te meer I verkeersaan wijzingen zijn er aanwezig om de (verkeersdeelnemer op et|het rechte pad te houden. Het drukbereden Engelendaal bij waar alle Tverkeersduivels lijken samen te komen is "0 bijvoorbeeld rijkelijk l Ivoorzien van stoplichten agien pijlen op het wegdek editeneinde het voorsorteren in betere banen te leiden. Dat heeft niet altijd een I gedisciplineerde verkeersgang tot gevolg, (getuige de vele i j bekeuringen die hier worden uitgereikt. Op ^het Leidse kantongerecht stond gisteren zelfs een 71- 'jarige weggebruiker ^terecht die op het t i Engelendaal in de fout •Sdwas gegaan. iDe verdachte, een voormalige bollenk weker zich in een jvoorsorteervak met een afbuigende pijl op het wegdek geschilderd maar reed tot verbijstering van de politie gewoon 19 rechtdoor. ,,Ik werd ;h|gehinderd door een JCitroën en daardoor was genoodzaakt om rechtdoor te rijden", Aljverklaarde de man jgisteren zijn afwijkend (voorsorteergedrag. „Maar lu had toch kunnen Juitwijken", meende ^kantonrechter Van Dijke. nou. Dan was ik in ihet perk terecht gekomen im,of in de bebouwing van [Leiderdorp. Dat kan daar niet hoor", verzekerde de verdachte het kantongerecht. „Ik rij jsinds ik gepensioneerd ben mijn plezier in die bestelauto maar veel lol is niet aan op het lEngelendaal sinds ze alles hebben veranderd. Als de verkeerscommissie .eiderdorp daar nou maar n paar uitwijkstroken J maken maar dat doen niet", aldus de klagende Iverdachte. De officier van [justitie, mr. Van Ham was mening dat dat [allemaal niet nodig zou '1 zijn als er op het lEngelendaal maar wat "«beheerster gereden werd. |„Het verbaast me dat U op leeftijd ook nog Jmeedoet aan die ivegpiraterij", aldus de [officier die een geldboete 75 gulden eiste. „Dat toch belachelijk, dat je [als je 71 jaar oud nog 75 jguldem boete moet letalen", redeneerde de "[vroegere bollenkweker t onduidelijk. Kantonrechter Van Dijke zich niettemin toch in e 65+-aftrek vinden en |vonniste 40 gulden boete. ,Ik raad U niettemin toch 1 als U een pijl ziet ip de weg, dè richting daarvan te volgen", idviseerde de heer Van Dijke. „Dat is fijn dat U lat zegt, want daar ben ik in al die jaren nou nog looit zelf op gekomen", aldus bedankte de verdachte de kantonrechter voor zijn idvies. ADVERTENTIE ctardevol wooriadvies. LEIDEN Drie woningen in het migrantencentrum aan de Beuken schans in Leiderdorp worden als de Leidse en Leiderdorpse gemeente raad met het voorstel instemt, voor de huisvesting van Vietnamese bootvluchtelingen bestemd. Dit heeft gistermorgen de commissie migrantenhuisvesting besloten. De bootvluchtelingen zullen slechts tijdelijk in de woningen aan de Beu kenschans gehuisvest worden omdat uiteindelijk gehele integratie tussen de Nederlandse bewoners het doel is. Zodra de wijk Buitenhof in Leider dorp gereed is, zullen de bootvluchte lingen elders onderdak krijgen. Te vens wordt door de commissie onder zocht of voor de woningen aan de Be ukenschans andere geïnteresseerden te vinden zijn dan de Marokkanen en Turken waarvoor de woningen uit eindelijk zijn gebouwd. Zoals bekend is het migrantencentrum zonder in spraak van de buitenlandse werkne mers tot stand gekomen en achteraf blijkt dat zij geenszins van plan zijn naar het centrum te verhuizen. De buitenlandse werknemers vrezen niet meer terug naar Leiden te kunnen als zij eenmaal een kamer in Leiderdorp hebben geaccepteerd. De uit de pensions gezette Marokka nen bezetten thans in afwachting van andere huisvesting in Leiden de mos kee in deze plaats. Voorzitter van de commissie, wethouder Verboom stelde gisteren dat de Marokkanen waar schijnlijk nog tot half november on derdak kunnen vinden in de moskee. „Dan moet ongeveer het rapport klaar zijn waarmee de werkgroep nu bezig is en. waaruit zal blijken wat de moge lijkheden zijn voor herhuisvesting van de buitenlanders in Leiden. Als uit het rapport mocht blijken dat her huisvesting nog enige tijd zal gaan du ren, vanwege verbouwingen en der gelijke, dan zullen de moskeebezetters het pand moeten verlaten. Zij kunnen dan kiezen tussen een tijdelijke huis vesting in het migrantencentrum in Leiderdorp of dakloos worden", aldus de wethouder. LEIDEN De Leidse kermis is er weer. Vanavond rond een uur of zes barsten de activiteiten op en rondom het Schuttersveld, onder het toeziend oog van molen De Valk los. Sommige Leiden aars gunnen zichzelf wat de feestelijkheden rond drie oktober be treft weinig slaap. Tussen de laatste toer die de draaimolens of het huizen hoge Rad van Avontuur omstreeks middernacht maakt en de „reveille" morgenochtend om zeven uur voor het bordes van het stadhuis ligt nauwe lijks tijd om een uiltje te knappen. Toch zijn er altijd weer stadsgenoten te vinden, die de feestroes van begin tot eind in al zijn facetten mee willen maken. Bij de opbouw van de kermis gisteren en ook vandaag nog waren zij er bij: de scharrelaar, de jongen met de twee rechter handen die wel eventjes laat zien hoe je in no time een schiet tent in elkaar kan zetten, scholieren vanwege de flinke bijverdiensten, maar ook keurig geklede heren met de aktetas stijf onder de arm geklemd. De opbouw van een kermis is vaak nog in teressanter om te volgen dan het uit eindelijk resultaat: de massale opwin ding bij het gierend en ratelend functi oneren van feilloos in elkaar grijpende raderen. Dit jaar wederom een kermis met nouve autés, dingen die nooit eerder werden vertoond: „Komt dat zien, komt dat zien." Van de 112 inrichtingen zijn er dit maal een stuk of vijf die nog nooit in de Sleu telstad te zien zijn geweest. Nieuw zijn: de Showboat, de Drakenwip, theater Robot Volta, de Astro-liner en Cinema 450. Alle maal kermisevenementen waar de laatste verrichtingen op het gebied van de tech niek en mechanica in terug zijn te vinden. De Astro-liner bijvoorbeeld: een meter slange raket die met behulp van filmbeel den de bezoeker de indruk geeft met een enkele reis op zak naar Mars te worden afgeschoten. Drie minuten het heelal in voor een paar piek. Theater Robot Volta ook zoiets moois. Via een ingenieuze be diening van de electronica krijgt de bezoe ker met een bewegende robot te maken, die van alle kanten licht uitstraalt. Geef je deze Ijzeren Hein een hand dan ontwaar je tot je schrik (en vermaak natuurlijk) dat ineens je eigen hand een gloeilamp blijkt te zijn geworden van zoveel Watt. Iets, waar men in Eindhoven een puntje aan kan zuigen. Uniek De laatste hand wordt gelegd aan de verlichting Uniek op de Leidse kermis is ook Cinema 450 van de familie K. Ropers. Een grote ronde bioscoop, waar 15 minuten lang een in Chicago opgenomen gangster-film wordt vertoond. „Alles wat u ziet, beleeft Pacht u zelf zo staat er boven de ingang te le zen. Dat is waar, want het speciale effect van de voorstelling is, dat men een en de zelfde film op een enorm wit doek dat in de rondte is opgehangen, kan bekijken. De kogels worden als het ware vanachter je rug de zaal in geschoten. De behoefte om hierbij snel dekking te zoeken door op de grond te vallen is overigens iets waar de bioscoop-directie wel vanaf weet, maar niet direct rekening mee houdt. Blauwe plekken, kleerscheuren etc. zijn voor ei gen verantwoordelijkheid van de bezoe ker. Dat de kermis flink wat geld moet op brengen in de anderhalve dag dat hij hier in Leiden staat, blijkt uit het volgende: In totaal moet er vandaag en morgen door de exploitanten een bedrag van 214.000 gul den aan pacht op tafel worden gebracht. „Dat geld", zo zegt de heer J. Boots van de kermisorganisatie, „komt er zonder meer, het meeste ervan hebben wij trouwens al binnen. Het gaat in sommige gevallen per exploitant om enorm hoge bedragen. Als de kermis een uur stil zou staan, dan lij den de exploitanten al verlies. Dus er moet hard worden gewerkt.Boots vertelt dat de hoogste pachtsom 24.000 gulden be draagt. Dat wordt neergelegd door de man die de „autoscooter" exploiteert. De laag ste betaler is een ijsverkoper, die voor 200 gulden uit de kosten is. De kosten voor de opbouw van de kermis zijn overigens bij deze bedragen niet meegerekend. Vrijwilligers veel gevraagd in Leidse regio LEIDEN In Leiden be- staat een groot aantal orga nisaties dat gebruik wenst te maken van de diensten van de Vrijwilligerscentra- le. De Leidse Vrijwilligers- centrale, gevestigd aan de Langegracht, houdt zich on der meer bezig met de ont wikkeling van het vrijwilli gerswerk in Leiden en om geving, serviceverlening aan vrijwilligersinitiatieven, het steunen van projecten en be middeling tussen de vraag naar en het aanbod van vrij willigers. Om deze doelstel lingen nog beter te kunnen realiseren heeft de Vrijwilli- gerscentrale medio maart onder 119 organisaties in Leiden een enquete gehou den, waaruit blijkt dat in de Sleutelstad en omgeving grote behoefte is aan vrij willigerswerk, een uitkomst die waarschijnlijk weinigen zal verbazen. Volgens de centrale neemt de vraag naar vrijwilligers nog steeds toe ondanks het feit dat er binnen de geënque- teerde organisaties al ruim 5000 personen werkzaam zijn. De Vrijwilligerseentrale heeft met de enquete een groot aan tal sektoren benaderd, zoals: de hulpverlening, gezond heidszorg, rekreatie, sport, be langenverenigingen, sociaal- cultureel werk en onderwijs. Het merendeel van deze in stellingen geeft te kennen nu of ooit met vrijwilligers in zee te willen gaan. Bij een eerste analyse van de binnengeko men enquetes bleek dat de ca tegorie beroepsorganisaties oververtegenwoordigd was. Maar liefst 51 reacties ontving men uit deze hoek. Vandaar dat er binnen deze categorie een onderverdeling kon wor den gemaakt in te weten: be roepsorganisaties voor hulp verlening, jeugdwerk, recrea tie, educatief werk en nog di verse andere „zorg"-sektoren. Een greep uit het soort werk dat in deze organisaties wordt verricht of verricht kan wor den, levert een aanzienlijke hoeveelheid mogelijkheden op. Zoals: organisatie, administra tie, bejaardenwerk, spel, na zorg, peuterwerk, lesgeven, as sisteren bij onder andere re- creatie-activiteiten, tuinbouw- werkzamheden en het bezoe ken van gehandicapten. De uiteindelijke bedoeling van de enquete is om adspirant- vrijwilligers in de vorm van brochures voldoende te kun nen informeren over de werk- mogelijkheden in Leiden en omgeving. De Leidse vrijwilli gerseentrale is gevestigd aan de Langegracht 246a. Telefoon 071-149064. LEIDEN Een half jaar lang is de Histori sche Zaal van Stedelijk Museum De Laken hal gesloten geweest vanwege een grondige interne reorganisatie. Na 13 jaar onveran derd hetzelfde ingericht te zijn geweest zag de indeling van deze zaal er qua moderne museumopvattingen ook een beetje histo risch uit en dat resulteerde in een face-lift, die inmiddels nagenoeg is uitgevoerd. Er werd voor de heringebruikneming van de zaal speciaal naar de datum van Leidens Ontzet toegewerkt, en morgen zal de zaal, die vrij hoog in het museum ligt weer offi cieel voor het publiek worden geopend. Bij de Historische Zaal van De Lakenhal gaat het om een paar grepen uit de geschiedenis van Leiden. De thema's zijn gehandhaafd. Het gaat om de aspecten Topografie, Godsdienst en On derwijs, Kunst en Letteren, Bestuur, Handel en Industrie en vanzelfsprekend Beleg en Ontzet. De historische voorwerpen die bij deze thema's horen zijn overzichtelijker gerangschikt. Kleine naambordjes maakten plaats voor grote teks tborden met een stukje Leidse geschiedenis. Door de toepassing van verschillende kleuren zijn de thema's makkelijk van elkaar te onder scheiden. Het „ziekenhuis"-achtige wit werd veranderd in rustgevend crème, onder meer door toepassing van jute. Al toris.che zaken zoals het daarop een gedeelte van Zuid-Holland al komen his- vandtapijt met 1674, de schilderijen van de regenten, de originele hutspot en de gereconstrueerde oud-katholieke kapel nu veel beter uit. De werkzaamheden, werden verricht door de eigen diensten van het museum, de kosten bleven daardoor zeer be perkt en konden in de begroting van de Laken hal worden ingepast. Speciaal voor de viering van Leidens Ontzet is in De Lakenhal nog een vitrine ingericht met specifiek Leidse herinneringen uit deze en de vorige eeuw. Oostelijke Galerij Eveneens weer voor het publiek geopend vanaf morgen is de Oostelijke Galerij, een onderdeel van de oorspronkelijke Lakenhal. Door verzak kingen in dit eeuwenoude gedeelte was het sinds zes jaar verboden voor groepen om de ga lerij te betreden. Inmiddels is de restauratie voltooid en kan er weer veilig worden rondge keken in de hier ingerichte Kleermakerskamer en Brouwerskamer. In de restauratie van laats- genoemde kamer heeft de bierbrouwerij Hein^- ken overigens nog bijgedragen. Eeftblik in de Historische Zaal. Leids Zuid-Afrika-project In de scholengemeenschap St Agnes wordt 4 oktober vanaf acht uur een bijeenkomst gehouden met betrek king tot het Leidse Zuid-Afrika-project. Op de bijeen komst worden films en ander materiaal getoond en kunnen er vragen over het project worden gesteld. Bo vendien kan er gediscussieerd worden over de apart- heidsproblematiek. Een aantal docenten van St. Agnes heeft reeds contact gehad met docenten van andere scholen, hetgeen onder meer resulteerde in het ont staan van een Zuid-Afrika krant voor de hogere klas sen van het voortgezet onderwijs. Op beperkte schaal wordt ook gewerkt aan een boekje voor de lagere klas sen. De docenten van St. Agnes willen het project ook op andere Leidse scholen introduceren. Programma Toonkunst Het Toonkunst Orkest Leiden geeft 3 november in de Nieuwe kerk in Den Haag een concert met stukken van Nederlandse componisten. Behalve werken van Pijper en Andriessen wordt er een première gegeven van een werk van Ruud Bos met medewerking van De Haghe Sangers'. Voorts worden er rond Kerstmis concerten in Den Haag en Noord wijk gegeven. Dit gebeurt in samenwerking met het koor 'Haga Cantara' en de solisten Thijs van Leer en Jori- ne Samson. In het nieuwe seizoen worden dan ook nog in Leiden concerten in onder meer de Hortus en 't Groene Kerkje gegeven. Het orkest bestaat momenteel uit dertig leden, maar vooral het aantal violisten kan nog worden uitgebreid. De repetities worden elke woensdagavond in de Asserstraat gehouden. Degenen, die zich op wilen geven, kunnen zich tot het secretariaat wenden: Eyken Donck 22, 2211 SE Noordwijkerhout, tel. 02523-3207. Tafeltennistoernooi LVC Een tafeltennistoernooi vormt de eerste activiteit van het sportcafé van het Leids Vrijetijds Centrum. Don derdagavond 4 oktober wordt het toernooi gehouden. De deelneming is gratis en staat voor iedereen open. Vooraf opgeven is mogelijk onder telefoonnummer 146449. Het sportcafé is iedere donderdagavond van acht tot twaalf uur geopend. Op die avonden is er gele genheid tot tafeltennissen, dammen, schaken, flippe- Japanse films Het Leids Filmhuis aan de Breestraat 66 vertoont in okto ber een serie Japanse films. De cyclus gaat donderdag 4 oktober van start met de vertoning van twee films van Shuji Terayama en wel „Keizer Tomatenketchup" en „Pas toraal Verstoppertje". Donderdag 11 oktober wordt de film „The bad sleep well" van regisseur Akira Kurosawa ver toond. Eveneens van Kurosawa is de film „Dodeska-den", die donderdag 18 oktober op het doek van het Leids Film huis verschijnt. De cyclus wordt donderdag 25 oktober be sloten met de vertoning van „The seven Samurai" van Ku rosawa. De voorstelling van de drie eerstgenoemde films begint om negen uur. De vertoning van „The seven Samu rai" begint om acht uur. VOS-cursus In het Leids Volkshuis gaat in oktober een V.O.S.-cur- sus van start, bedoeld voor vrouwen, met weinig oplei ding. De kennismakingsavond is donderdag 4 oktober vanaf acht uur. De V.O.S.f Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving) cursus behandelt dit jaar weer een aantal onderwerpen die zelf door de vrouwen uit de groep worden bepaald. Er wordt dan over de thema's gepraat, er worden deskundigen uitgenodigd die iets vertellen, films worden vertoond of er wordt ergens heen gegaan. De cursus omvat twaalf bijeenkomsten van twee uur en kost een gulden per keer plus de kos ten voor een kopje koffie. Literop Voor het eerste lustrum van de literaire workshop van het Leids Academisch Kunstcentrum (LAK) wordt een feest nummer uitgegeven. Hiervoor heeft de workshop een flin ke hoeveelheid kopij proza, artikelen en poëzie no dig. De leden van de workshop roepen daarom iedereen die zich daartoe geroepen voelt op, iets van dien aard in te zenden. Dit kan dan naar redaktie Literop, Levendaal 150 (derde verdieping) in Leiden. Bejaardenreis Buurthuis Westerkwartier heeft nog plaatsen vrij voor de bejaardenreis van 7 tot en met 13 oktober naar Zed- dam in Montferland bij Arnhem. Deelname kost per persoon 410 gulden, vrijwel alles inbegrepen. Voor in lichtingen bellen naar Westerkwartier tel. 071 310629, vragen naar Kokkie. LEIDEN Het Gemeente raadslid D. Hoeven (CPN) heeft het gemeentebestuur gevraagd er bij de universi teit op aan te dringen, dat een rapport van de straling sbeschermingscommissie o- penbaar gemaakt wordt. De stralingscommissie heeft een onderzoek ingesteld naar de gang van zaken op het Zoö logisch laboratorium in juni van dit jaar, toen radio-actief materiaal in de spoelkeuken terecht kwam. Het onderzoek van de commissie is niet open baar gemaakt. Het Leidse raadslid meent dat openbaar making noodzakelijk is omdat de Leidse bevolking minstens even betrokken is bij eventue le gevolgen van straling als de ADVERTENTIE Losse kaarten f 15,— Pas 65, CJP en kinderen f 10,-.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3