Ierland terug naar realiteit na emotioneel bezoek van paus Honderdduizenden begroeten paus bij aankomst in America the Brand in Duisburgse haven veroorzaakt grote schade Duitsers stoppen import Nederlandse varkensvlees Front wil winst uit oorlog niet inleveren eenderen l vijver ij villa |m Bokassa liNGUKAP) In een gkodillevijver naast een i van de afgezette keizer de Centraalafrikaanse ubliek, Bokassa, zijn nselijke beenderen gevon- i, zo heeft de politie in jngui bekendgemaakt. regering van de Centraala- caanse republiek heeft het icht niet willen bevestigen ontkennen. Het betreft hier elfde villa als waar verle- i week, in een ijskast, stuk- h mensenvlees werden aan- roffen. istduitse Issident leit voor irgerrechten IRLIJN De bekende stduitse dissident Robert vemann heeft, in een stu- ter gelegenheid van het tigjarig bestaan van de IR, de Oostduitse regering 'raagd om vrijheid van ningsuiting, vrijlating n politieke gevangenen en chaffing van de censuur. vergelijkt de situatie in de |R met die, welke Orwell chrijft in zijn boek „1984". vemann is hiermee de eer- Oostduitser, 'die de nieuwe waarin elke vorm van /tiek wordt verboden, over- edt. Zijn studie verschijnt week in de partijbladen de Spaanse en Italiaanse nmunisten. oef Britse regering ihadevergoeding lor slaan van ouw en kind INDEN(AFP) Een En- I lse man die zijn vrouw of Qd een gebroken neus lat, zal voortaan een scha- vergoeding van ruim 900 den moeten betalen. De tfe voorwaarde is, dat r de vrouw of het kind n vervolging wordt inge- ild. Britse regering heeft hier bij wijze van proef, voor bepaalde tijd besloten. De ladevergoeding voor twee •roken tanden is op 1.600 Iden gesteld, voor het ver van een oog op ruim 000 gulden. TEGENSTANDER VAN MAO GEREHABILITEERD Demonstratie van Chinese jongeren voor democratie PEKING (UPI) Ongeveer 300 jongeren hebben giste ren, op de dertigste verjaar dag van de Chinese Volksre publiek, in Peking gedemon streerd en gevraagd om de mocratie. De betogers wer den door de politie onge moeid gelaten. In Peking werd verder een expositie geopend, die is ge wijd aan de geschiedenis van de communistische partij, van 1921 tot 1949. Hierbij bleek, dat de Chinese oud-president Liu Shaoqi (Lioe Sjao-Tsji) postuum is gerehabiliteerd, zonder dat daar officieel ruch tbaarheid aan is gegeven. Liu Shaoqi gold als de krachtigste tegenstander van Mao. Nederlanders wegens drughandel aangehouden LONDEN(DPA) De Brit- se politie heeft bij de Schot se stad Edinburgh vier Ne derlanders aangehouden we gens handel in amfetamine (stimulerende middelen, die een verslavende werking kunnen hebben). Het viertal zou uit een gevangenis in Nederland zijn ontsnapt. De Nederlanders werden gear resteerd, toen de politie een inval deed in twee woningen, een bij Dundee en een bij Edinburgh. Deze actie zou het gevolg zijn van een uitgebreid onderzoek, dat de politie naar het illegaal vervaardigen van amfetamine had ingesteld. Gasbel in Noordzee DEN HAAG Ten noord westen van IJmuiden is in de Noordzee een nieuwe gasbel ontdekt, die zo groot is dat zij waarschijnlijk in produktie ge-- nomen kan worden. De vondst is gedaan door de Mobil/Holland Sea Search Groep. Hoeveel gas er per dag gewonnen zou kunnen wor den. is niet bekend. DALING VARKENSVLEESPRIJZEN VERWACHT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG/BONN West-duitsland heeft de invoer van vers geslacht Nederlands var kensvlees verboden. Bij diverse grensplaat sen, onder andere bij Gronau, werden de vrachtwagens van de Nederlandse expor teurs tegengehouden. Zij moesten onverrich ter zake terugkeren. De centrale organisatie voor de vleesgroothandel heeft haar Duitse zusterorganisatie verzocht een proces tegen de Duitse staat aan te spannen. Deze heeft het verzoek ingewilligd. Het Produktschap Vee en Vlees verwacht voor Nederland een daling van de varkensvleesprijzen. West-Duitsland verlangt dat ieder te importe ren varken stuk voor stuk op de aanwezigheid van trichinen (haarwormpjes, die zich in het spierweefsel nestelen en voor mensen gevaar lijk zijn) onderzocht wordt. Nederland is van mening, dat steekproeven voldoende garanties bieden, temeer omdat sedert de laatste wereld oorlog geen trichinen meer geconstateerd zijn. De gevolgen voor de invoerstop zullen voor de Nederlandse vleesexport aanzienlijk zijn. Men rekent op een verlies van een miljoen gulden per dag. Nederland voert per week gemiddeld 23.000 levende varkens en 45.000 geslachte var kens uit naar de Bondsrepubliek. In het verleden werd al het geïmporteerde var kensvlees op trichinen onderzocht voor reke ning van de importeur. Via een uitspraak van het Europese Hof van Justitie werd die verant woordelijkheid overgeheveld naar West-Duits land, die dan dus ook voor de kosten zou moe ten opdraaien. Daar voelen de Duitsers niets voor en zij eisen, dat dat Nederlands varkens vlees bij invoer vrij is van trichinen. Nederland daarentegen meent, dat dat de 100.000 steek proeven per jaar voldoende zijn. De Europese Commissie zal nu, op verzoek van Nederland, uitspraak in het geschil moeten doen. De invoerstop geldt niet voor levende varkens, omdat daarop geen trichinenonderzoek verricht kan worden en ook niet voor ingevroren var kensvlees, omdat trichinen geen lage tempera turen kunnen overleven. In verband met de mogelijke prijsverlagingen van varkensvlees, nemen Frankrijk en Italië een afwachtende houding aan. Aangezien niet ingevroren varkensvlees een „dagvers" pro- dukt is, hebben beide landen Nederland ge vraagd om een opslagregeling. JITENLAND LEIDSE COURANT - Van onze speciale verslaggever Bert van Vel len) LIMERICK Met een lied en een traan nebben honderdduizenden Ieren gisteren ,Eoin Poll" uitgewuifd. Ze moeten emotio neel vrijwel uitgeput zijn geweest. Het Iveer dat stralend was geweest toen de Paus jtrriveerde, was aan het einde somber en (nistig aan de Ierse westkunst. De liederen lie in Limerick gezonden werden klonken ivat wat droevig en er waren tekenen dat (iet gewone Ierse leven weer zijn loop be* ton te nemen. Nog voor de paus het land pit was, nog terwijl de echo van zijn stem (ton worden gehoord in hartstochtelijke pleidooien voor vrede, kwamen bittere (temmen los van feestverstoorders. Het waren de stemmen van de mannen die de Soor de paus afgesmeekte vrede niet willen. iVoordvoerders van de provisionele IRA had- len al gezegd dat er geen sprake kon zijn van een bestand, een interim vrede, zoals aanvan kelijk werd gesuggereerd in een bericht dat door het Amerikaanse persbureau UPI de we reld in werd gezonden. Integendeel, zo werd gezegd. Er was bovendien kritiek van de IRA op de paus, omdat hij geen enkele klacht had geuit over het lot van de gevangenen (terroris ten die zich als krijgsgevangenen beschouwen) in de gevangenis van Long Kesh. Het leek er op dat de paus niet in het hart, van de terroristen heeft kunnen binnendringen. Ook Ian Paisley, de notoire papenhater in Ul ster, heeft weinig genoten tijdens het bezoek van de paus, evenmin als Enoch Powell. Dat was ook niet te verwachten. De miljoenen Ie ren die begrepen hebben wat de paus te vertel len had, voelden zich in ieder geval dinsdag een stuk beter en een stuk trotser. Wat de paus in Limerick vertelde over de huwelijksmoraal, over echtscheiding en abortus en de rol van de vrouw in het gezin, werd door het kwart mil joen Ieren dat daar aanwezig was met applaus begroet, ofschoon anderen, na zorgvuldige analyse, daar misschien wat minder blij mee zijn. Een persbureau trok gisteren als een van de voornaamste conclusies uit het pauselijke be zoek, dat de Ieren voor eens en altijd de mythe uit de wereld hebben geholpen dat zij niet zou den kunnen organiseren. Ze hebben in dat op zicht, inclusief de organisatie van de communi catiemiddelen voor een drieduizend verslagge vers, voortreffelijk werk gedaan. Er was maar één potentieel gevaarlijke in-, bireuk op de veiligheidsmaatregelen die voor de paus waren getroffen, toen zondag een jon geman, die zich voordeed als een televisietech nicus tijdens een zeer emotioneel moment naar de paus toesnelde. Deze nam hem bij de schou ders en schudde hem de hand, waarna de jon geman werd weggeleid. Voor de Ierse bis schoppen heeft de paus gesuggereerd dat hij de „Ierse kwestie" zijdelings zal aansnijden wan- nqer hij voor de Verenigde Naties in New York het internationale terrorisme te lijf zal gaan. Op een vraag van een Engelse journalist of terroristen in Ierland niet geëxcommuni ceerd zouden moeten worden, heeft de paus volgens een bericht in „The Irish Independen ce" geantwoord: „Oh nee, oh nee, laat die arme mensen met rust....". De rede van de paus in Drogheda werd door de meeste journalisten als het hoogtepunt van het pauselijke bezoek gezien. De rede, waarin hij de IRA op de knieën smeekte het geweld af te zweren. Er volgden pastorale toespraken, een uiteenzetting over zijn diepe sympathie met de oude, Ierse geloofsbeleving. En toen hij op het punt stond van vertrekken kon men op nieuw zijn sonore stem horen. De paus, voor het laatst op Ierse grond, sprak toen opnieuw over vrede en liefde. En toen hij klaar was, zei hij met innig genoegen: „Het is fijn dat het pas aan het eind van mijn bezoek begint te regenen". DINSDAG 2 OKTOBER 1979 PAGINA 11 Voor het laatst in Ierland maakt paus Johannes Paulus II zijn bekende gebaar naar de menigte. Hij deed dit ten overstaan van zeshonderdduizend mensen bij zijn vertrek per helicopter van de renbaan van Limerick naar het vliegveld Shannon, van waar hij naar de Verenigde Staten vertrok. Ondanks de strikte veiligheidsmaatregelen slaagde een vrouw r in vlak bij de auto van de paus te komen, toen deze door oston reed. Haar bedoeling was echter vreedzaam: zij zei het inet bloemen. Voor alle veiligheid duwde een veiligheidsagent paar toch maar weg. (Van onze speciale verslagge ver Dick Toet) BOSTON Precies op tijd, wat inmiddels een unieke gebeurtenis mag worden ge noemd bij de pauselijke trips, is paus Johannes Pau lus II gistermiddag (Neder landse tijd gisteravond acht uur) in de Verenigde Staten gearriveerd. Op het mistige en druilerige internationale vliegveld van Boston werd de paus welkom geheten door mrs. Rosalynn Carter: „U hebt de wereld geroerd als slechts enkele anderen ooit hebben gedaan. Ik hoop dat uw missie hier een nieu we geest zal brengen van eensgezindheid en vrede. U bent één van de onzen. We houden van u op een zeer bijzondere wijze", zei mrs. Carter, nadat de paus de Jumbojet „St. Patrick" van Aer Lingus had verlaten en een lange rij van prominen ten had begroet. Behalve de Amerikaanse kardinalen waren dat onder meer voor aanstaande politici uit Mas sachusetts als senator Ed ward Kennedy en de voor-, zitter van het Huis van Af gevaardigden O'Neill. De paus, die tien jaar geleden als aartsbisschop al een uitge breid bezoek aan Boston bracht, zei in een korte be groetingstoespraak onder meer er spijt van te hebben dat hij niet aan alle invitaties, die hem vanuit de Verenigde Staten hebben bereikt, kan voldoen. Hij citeerde ook en kele strofen uit de nationale hymne „America the beauti ful". Vanaf het vliegveld ver trok hij voor een circa dertig kilometer lange tocht door Boston, die hem uiteindelijk bracht naar de Boston Com mon, het stadspark voor het celebreren van een mis in de openlucht, bijgewoond door 200.000 mensen, met echter in de directe omgeving een me nigte van anderhalf tot twee miljoen mensen. Het aantal mensen langs de route, na het vliegveld nog opvallend klein. Het bekende dichtopeen- gepakte langs de rou paus Johan nes Paulus II daar gisteren i£i.i het begin van werd groter naarmate de pau selijke stoet de binnenstad na derde. De paus zal tijdens zijn tocht door Boston wellicht meerde re malen de indruk hebben gehad per ongeluk opnieuw in Ierland te zijn geland. Bos ton is de meest Ierse stad van de V.S. Hoewel van de ruim 600.000 inwoners er officieel slechts zeven procent te boek staat als Iers, is de Ierse in vloed veel en veel groter. Se dert 1906 bijvoorbeeld is het burgemeesterschap in handen van een Ierse katholiek. Maar Boston vertegenwoord igt ook in hoge mate het typi sche Amerikaanse „smelt- kroes"-karakter. Behalve de Ieren, zijn er grote en sterk geconcentreerde gemeen schappen van Italianen, Frans-Canadezen, Engelsen, Russen, Duitsers, Portugezen, bezoek Zuidamerikanen en Polen. De spandoeken en pamfletten in vreemde talen leken het dan ook te winnen van de Ameri kaanse teksten. In „Klein Ita lië" in het noorden van Bos ton was het toch forse beeld van de heilige Agrippina van de sokkel gehaald en aan de stoeprand langs de route ge zet. Boston mag dan een „smelt kroes" zijn, het is in de eerste plaats overwegend katholiek. Zeker zestig procent van de bevolking behoort tot de ka tholieke kerk. Alleen Chica go, waar de paus donderdag arriveert, steekt Boston naar de „katholieke" kroon. De grote Ierse stroom naar Boston kwam vooral op gang na de grote aardappelschaar- ste in Ierland van 1840. De Ie ren hebben er lang en verbe ten voor hun emancipatie moeten strijden. Het „niet voor Ieren" heeft het stads beeld lang beheerst. In een beroemd geworden race in 1916 om een zetel in de senaat, versloeg Yankee Henry Cabot Lodge zijn Ierse tegenstrever „Honey Fitz" Fitzgerald. Zesendertig jaar later versloeg Fitzgerald's kleinzoon de kleinzoon van Lodge. De naam van de win naar: John F. Kennedy. Tien jaar later deed een andere Kennedy (Edward) het nog eens dunnetjes over door Ge orge Lodge in een senaatsrace gemakkelijk te verslaan. RHÓDESIE CONFERENTIE LONDEN (AP/AFP) Leiders van het Patriottisch Front hebben gisteren aan het begin van de vierde week van vre desbesprekingen voor Zimbabwc-Rhodesië, over diverse constitutionele vraagpunten een hard standpunt ingeno men. Zij verklaarden de winst van zeven jaar bloedig oor logvoeren niet in te willen leveren. Het front ontkende bij voorbeeld het recht op pensioen voor mi nisters uit het vroegere blanke minderheidskabinet, voor hoge ambtenaren van het huidige bewind, voor de legerleiding en de rechterlijke macht. „Wij begrijpen niet dat men van ons vraagt de posities die wij na zeven jaar oorlog hebben veroverd, in te leveren", zo zei Eddi- son Zvobgo, de woordvoerder van Robert Mugabe, een der lei ders van het Patriottisch Front. Volgens het in Johannesburg verschijnende blad „Star" hebben Rhodesische commandotroepen bij acties in Mozambique in de afgelopen vier dagen zo een vijfhonderd guerrillastrijders van de Zanla-vleugel van het Patriottisch Front gedood. Dit meldde het op grond van niet bevestigde berichten uit Salisbury. Chili levert officieren niet uit aan VS SANTIAGO(DPA) Drie Chileense officieren, die in de VS worden beschuldigd van medeplichtigheid aan de moord op de voormalige Chileense minister van buitenlandse za ken Orlando Letelier, worden niet aan de VS uitgeleverd. Het Chileense hooggerechtshof besloot een Amerikaans verzoek tot uitlevering af te wijzen. Het hof was van mening, dat er niet genoeg bewijzen waren ingediend om de uitlevering te recht vaardigen. OPEC-voorzitter: EG moet PLO erkennen ROME(DPA) De Europese Gemeenschap moet de PLO er kennen als enige vertegenwoordiger van de Palestijnen. Dit stel de OPEC-voorzitter Al Oteiba op een bijeenkomst van Arabi sche en Europese politici in het Italiaanse Rimini. De olie-minis ter van de Verenigde Arabische Emiraten meende verder, dat het Westen binnen 15 jaar minder afhankelijk moet worden van de olie, wil het zijn toekomst niet op het spel zetten. (Van correspondent Ami van Vree)i DUISBURG Een enorme brand heeft gisteren in de haven van Duis burg drieëntwintig olietanks, met een ■totale inhoud van ongeveer anderhalf miljoen liter brandstof, haveninstalla ties en gebouwen verwoest. Drie men sen, die in eerste instantie werden vermist, liepen alleen lichte verwon dingen op. De oorzaak van de brand wordt gezocht in achteloosheid van monteurs, die bezig wa ren met isolatiewerkzaamheden. De totale schade bedraagt, zo wordt verwacht, ze ker 10 miljoen mark. De enorme vuurzee zorgde voor een rookkolom, die het lucht ruim boven Duisburg tot op drie kilome ter hoogte verduisterde. De omgeving van de haven werd afgezet en de autobanen rond de stad voor het verkeer afgesloten. Tot diep in de avond was de brandweer, meer dan 250 man sterk, bezig met het blussen van het vuur. De verwijdering van de olie-restanten, die in de haven zijn gestroomd, zal nog zeker enkele dagen duren. Een evacuering van omliggende woonwijken, waarvoor de plannen al in een vergevorderd stadium waren, werd overbodig toen de wind draaide.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11