Paus smeekt Ieren geweld te staken Televisie-operatie zonder weerga rondom bezoek van paus aan VS Paus „Eoin Poll bleek voor jeugd van Ierland vedette CDU behoudt zijn lichte meerderheid in Noordrijn-Westfalen BUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 1 OKTOBER 1979 PAGINA 9 DüSSELDORF Bij de gemeente- raads- en districtsverkiezingen in de .grootste deelstaat van de Bondsrepu bliek, Noordrijn-Westfalen, heeft de CDU een lichte winst geboekt en zijn de socialisten en liberalen iets achter- uitgegaan. De „groene lijsten" van de De CDU ging in vergelijking met 1975 0,2 milieugroepen boekten hier en daar op merkelijke successen, zoals in Ahaus, waar het verzet tegen het vestigen van een kernafvalplaats tien zetels in de gemeenteraad opleverde. pet vooruit en kwam op 46,3. De SPD en de FDP verloren ieder 0,6 pet en kwamen op 44,9 en 6,5 pet van de stemmen. De opkomst was zeer matig, waarschijn lijk vanwege het mooie weer: ongeveer 70 pet van de Jaesgerecntigden ging ter stem bus. v Geen aardverschuivingen dus. Dat is een aanwijzing dat het omstreden optreden van de nieuwe kanselierskandidaat van de CDU/CSU, Franz Josef Strauss, deze verkiezingen niet tot een test heeft ge maakt van wat er volgend jaar te ver- wachten is: de CDU behield zijn l^leine voorsprong op de socialisten. Behalve de slagplaats voor kernafval moet komen, wisseling van de macht in Düsseldorf, waar de CDU de SPD uit het gemeentebe- Een onafhankelijke kiezersgroepering, de stuur verdreef, werd de meest spectaculai- TJWG, die tegen dit project is, verenigde re uitslag gemeld uit Ahaus, het stadje maar liefst een kwar* va" de stemmen op even over de grens bij Enschede, waar l-j de CDU kon de veeljarige meerder- volgens de plannen een tussentijdse op- eM* °P "et hippertje behouden. verwacht, hebben de kerkelijke autoriteiten in Chicago bekend gemaakt, dat het ontvangen van de pauselijke zegen via de televisie niet „geldt". In Boston, waar de paus zijn Amerikaanse trip vandaag begint, lijkt die vrees in ieder geval niet gewettigd. Boston zat zondag al mudvol. Tot 150 kilometer in de omgeving was er gisteren geen kamer meer te krijgen. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Van alle records, die het bezoek van paus Johannes-Paulas II aan de Verenigde Staten gaat breken, staat er al één onomstotelijk vast. Het bezoek gaat gepaard met de tot nu toe grootste televisie operatie. Vanaf het moment, dat de paus vandaag om drie uur (acht uur 's avonds Nederlandse tijd) in Boston arriveert tot aan zijn vertrek zondagavond uit Washington zullen de drie grote Amerikaanse omroepbedrijven (ABC, NBC en CBS), de niet- commerciële omroep en vele lokale televisie-stations meer dan tweehonderd uur aan uitzendingen rond het pauselijk bezoek (waarvan zeker de helft „live") de lucht inzenden. CBS gaat het bezoek „te lijf" met een ploeg van ruim zevenhonderd man, NBC zet ruim driehonderd man in en ABC nog eens 275. Alleen al in Washington zullen 56 camera's de paus volgen. Bovendien krijgen de „networks" wellicht voor het eerst bij een binnenlands gebeuren te maken met een protocol, waar ze zelf nauwelijks vat op hebben. Het Vaticaan en de Amerikaanse organisatoren hebben tot nu toe onverstoorbaar de meeste wensen van de t.v.-bonzen naast zich neergelegd. Grote ontstemming is er bijvoorbeeld over het podium, waarop de paus in Washington de mis zal opdragen. „Belachelijk", zei deze week een NBC- producer, „je zorgt natuurlijk eerst voor goede camera posities en daaromheen bouw je het podium". Op de vraag van geluidstechnici of de paus zittend dan wel staand zal spreken, kregen zij van de kerkelijke autoriteiten als antwoord: „Zittend, tenzij hij gaat staan". In totaal hebben veertienduizend journalisten verzoeken om speciale perskaarten ingediend. In elke plaats waar de paus verblijft, zullen zeker vijfduizend journalisten hun opwachting maken. Ook voor politie en veiligheidsdiensten in de te bezoeken steden wordt het een uitdaging zonder weerga. New York brengt bijna twaalfduizend politiemannen op de been. De stad zal alleen, al ruim zes miljoen gulden moeten betalen aan „overwerk". Washington krijgt extra politiemensen tot uit Californie ën Georgie toe. De politie in Boston heeft ruim 12U kikometer touw gekocht om de verwachte menigte enigszins in toom te houden. In Chicago wordt koortsachtig gewerkt aan ondersteuning van het „Grand Park", omdat de menigte anders kans loopt in de eronder gelegen parkeergarage te zakken. Misschien uit vrees, dat veel mensen zullen worden afgeschrikt door de massa's die worden „HOEDT U VOOR GEVAREN VAN MATERIALISME' (Van onze specia verslaggever in Dublin Bert van Velzen) DROGHEDA- GALWAY Ze zullen hem in Dublin en Drogheda, in Galway en Knock, in het oude Limerick en in de verscheurde stad Belfast „Eoin Poll" (Jan Paul) blijven noemen. De paus, die Ierland vandaag heeft verlaten, heeft er troost gebracht en hij heeft er gesmeekt om vrede. Tijdens een weekeinde van blijmoedige, bijna carnavaleske erediensten, heeft hij de harten van 'miljoenen Ieren gestolen. Hij riep 280.000 jongeren zondag in Galway toe: „De paus heeft je lief. Ik hou van jullie". Dat leidde tot een spontaan gezang en gejuich, dat lang bleef aanhouden. Jonge mensen deinden gearmd op het ritme van „Hij draagt de hele wereld in zijn hand". Eoin Poll zei het zondag opnieuw: „Ik ben jullie paus, de Ierse geloofsbeleving heeft mijn sympathie". De paus en miljoenen Ieren maakten van de bijeenkomsten emotioneel zwaar geladen gebeurtenissen. Overal waar Eoin Poll verscheen ontstond er een jamboree-achtig massafeest, een religieus Woodstock waar hartstochtelijk gezongen werd. Het was het gezang van mensen die in plaatsen als Lourdes en Knock een wonder verwachten. Het waren ongehoorde gebeurtenissen, happenings, die men niet gemakkelijk kan vatten in woorden. In de enorme mensenmenigten die voor de paus urenlang zondag in de koude buitenlucht hebben gestaan, zijn, zo werd zondag gemeld, enkele kinderen geboren. Er is gehuild in die menigten, omdat de paus de grote vriend wil zijn van de Ieren, en speciaal de jeugd, die de toekomst in de hand heeft. Het was in Drogheda dat ik een hand kreeg van een soldaat tijdens de eucharistieviering die daar werd gehouden. Het was een gebaar van: wij willen vrede. Als er in de hemel naar het gezang en het bidden van de drie miljoen Ieren is geluisterd, dan zou die vrede niet kunnen uitblijven. Dat zegt althans het geloof van de Ieren. Als men het de mensen vraagt in Drogheda, in Knock of in Dublin, dan antwoorden ze niet zelden dat ze inderdaad in wonderen geloven. Voor de jeugd van Ierland en Galway was Eoin Poll een vedette, een groot kampioen, die hartstochtelijk werd toegejuicht toen hij een kruisteken maakte in het Gaelic, de eigen taal van de Ieren. En toen hij gezegd had: „Ik geloof in jullie en ik hou van jullie", toen leek er geen einde te komen aan de uitbarstingen van aanhankelijk sentiment. De paus reikte de invalide jonge mensen. Een van hen, de 18-jarige Richard Moore uit Londonderry, is al zeven jaar blind als gevolg van een rubberen kogel uit het geweer van een Britse soldaat. De Ieren gaven de paus, de vredes boodschapper, een ongelooflijk welkom. De Ierse republiek was zaterdag en zondag een grote openlucht kathedraal, gevuld met aangrijpende hymmen, ernstig ritueel en uitdrukkingen van intense vreugde. De paus had zaterdag een zeventienurige werkdag: Aan het einde daarvan zongen enkele journalisten voor hem „He's a jolly good fellow", maar pogingen om de doodvermoeide paus zelf aan het zingen te krijgen, mislukten. Ook de Ieren, die dé paus wilden zien, waren vroeg op pad; de stonden zaterdag in Drogheda al om zeven uur in de ochtend op hem te wachten om hem om vijf uur in de namiddag te zien arriveren. En mensen die hem in Knock wildn zien, moesten zondagochtend ruimschoots voor vier uur het bed uit, in de stellige wetenschap dat ze daarin niet eerder dan vroeg in de maandagochtend zouden terugkeren. Er is gezongen zoals alleen de Ieren dat kunnen. Zaterdag bij Drogheda, op de heuvel van Killineer, waar tweehonderd bussen met gelovigen uit Noord-Ierland de pauselijke veroordeling van de IRA aanhoorden. En in Galway waar de IRA aanzienlijke aanhang heeft en tenslotte in Knock, waar dit jaar meer dan een miljoen pelgrims genezing komen zoeken van lijden naar lichaam en ziel. In Galway hielp een priester- conferencier de aanzienlijke kilte van de ochtend verdrijven en de jonge mensen die er waren zongen zich warm. Later gebeurde dat ook in Knock. Het was vooral in Galway, dat de feestelijkheden bijna ongemerkt overgingen van een popfestival naar de eucharistieviering en later, toen de paus er rondreed, in puur carnaval. Het feit dat er gewaarschuwd was tegen ploegen zakkenrollers uit Londen, Manchester en Livrpool mocht de feestvreugde niet schaden. Dat konden ook officieel tegengesproken geruchten niet, dat de paus een kogelvrij vest zou dragen. De Ierse jeugd reageerde in Galway met groot enthousiasme op de paus en zijn waarschuwingen aan de jeugd om zich niet door nieuwlichters in de luren te laten leggen. Zijn preek klonk daar als uit een ander tijdperk. En zo was er, in afwachting van de aankomst van de paus, vanaf de vroege ochtend ook een carnaval gaande in Knock. Door een band werden er schlagers gespeeld, voornamelijk om de onafzienbare menigten warm te houden. Knock werd het hoogtepunt van het pauselijke bezoek, een plaats die voor hem belangrijker was dan Drogheda, waar hij zaterdag zijn historische rede hield en Galway, waar hij de Ierse jeugd voor zich won. De massa in Knock zong muziek uit de Cavaleria Rusticana en marsen van Souza, er werd ritmisch geapplaudisseerd bij de muziek van razendsnelle violen om sfeer te maken voor de begroeting van Eoin Poll, de kampioen. De blijheid maakte later plaats voor ontroering, toen de paus de zieken aanraakte in de baseliek van Knock en het was voor velen, een diepe religieuze en emotionele ervaring, toen de paus opnieuw sprak over liefde en vrede en over de betekenis van het menselijk lijden. De paus knielde zaterdag bij zijn aankomst in Dublin neer om de Ierse grond te kussen. kreeg een gunstige weerklank in Dublin, Belfast en Londen. Alleen de anti-paapse Noordierse dominee Ian Paisley sprak zaterdagavond de mening uit, dat de woorden van Johannes Paulus II vee leer een aansporing waren om geweld' te plegen, in plaats van ermee op te hou den. Leiders van de Voorlopige IRA hebben ontkend dat ze de mogelijkheid van een wapenstilstand in overweging zullen ne men. „Hoewel we een politieke strijd voeren, zijn we trouw verschuldigd aan de paus van Rome", zo luidde een ver klaring die op naam van de IRA werd gepubliceerd. Namens de IRA werd later verklaard dat een reactie pas te ver wachten was als een een voltallige ver gadering van de in het uiterste geheim werkende raad van de Provisionals zou zijn gehouden, hetgeen dagen zou duren. Ook zouden alle IRA-leden moeten wor den geraadpleegd. Waarnemers zijn toch van oordeel, dat men nu een periode van relatieve rust in Ierland mag verwachten. De Voorlopige IRA kan er niet opereren zonder dat de bevolking helpt vrijwillig of onder dwang. Maar het Ierse volk bevindt zich nu volledig in de ban van paus Johannes Paulus. De paus heeft zijn vermanende bood schap in verband met het geweld zondag nog herhaald in het mistige Westierse Galway, waar 300.000 geestdriftige jonge Ieren verzameld waren op de renbaan. Tijdens de eucharistieviering gaf Johan nes Paulus daar in zijn preek uiting van zijn grote liefde voor de jeugd. Tot de juichende jongens en meisjes zei hij: „Van u hangt de toekomst van Ierland af". Er waren veel Noordierse jongeren aan wezig. Twee ervan hadden ernstige ver wondingen opgelopen tijdens aanslagen in Ulster. De paus wees al die jeugdige mensen op hun gewetensplicht een christelijk standpunt in te nemen tegen over het bloedvergieten. „Christus heeft gezegd, dat wij elkaar moeten bemin nen", verklaarde hij. „Waar moet het heen met de wereld, als overal haat en moordzucht gekoesterd wordt? Wanneer het zo doorgaat, zullen wij eraan ten on der gaan". De paus voegde hieraan toe, dat hij deze vredesboodschap ook naar de Verenigde Naties in New York zou brengen. Maar de Ierse jeugd kreeg van hem nog een andere raad. „Hoedt u voor nieuwlichte rij. Laat u niet om de tuin leiden door degenen die u meer vrijheid beloven, maar die integendeel opnieuw slaven van u maken". Materialisme Dit laatste onderwerp had de paus de dag tevoren al aangesneden tijdens zijn eucharistieviering in het reusachtige Phoenix-park van Dublin, namelijk een uur na de aankomst van de pauselijke jumbojet Saint Patrick uit Rome. De mis werd geconcelebreerd door 200 andere bisschoppen en gewone priesters, die alle delen van Ierland vertegenwoordigden. In het park waren naar schatting meer dan een miljoen gelovigen verzameld uit heel Ierland. De paus prees hen voor hun grote godsvrucht en hun onwankel bare trouw aan Rome, maar hij waar schuwde hen voor de gevaren van het materialisme dat de laatste jaren ook in het land van Sint-Patrick het oude Roomse geloof aantast. Zondagmiddag was de paus in het 100- jarige Ierse Mariaoord Knock, waar hij opnieuw opgewacht werd door een onaf zienbare menigte, die op 400.000 mensen geschat werd. Paus Johannes Paulus ging eerst 2500 zieken en invaliden be groeten en zegenen in de basiliek van Knock, waarna hij buiten in de regen nog een plechtige mis opdroeg. In zijn preek bad hij de Heilige Maagd, van Ier land weer een vredig land te maken en vooral de jeugd te weerhouden van het gebruik van geweld. Hij sprak opnieuw de hoop uit, dat Ierland ook in tijden van economische welvaart zoals we nu bele ven, even gelovig zou blijven als het al tijd geweest is. Aan twaalf zieken, onder wie een baby en een 92-jarige man (de kleinzoon van een van de vrouwen die honderd jaar geleden de verschijning van Knock ge zien zouden hebben), werd door de paus het sacrament der zieken toegediend. Na de mis maakte hij bekend dat de nieuwe kerk van Knock voortaan officieel de ti tel van Basiliek van O.L. Vrouw, konin gin van Ierland, mag dragen. De paus heeft aan deze basiliek een gou den roos geschonken „uit dankbaarheid aan Maria, de moeder van God". Dit ca deau heeft een speciale betekenis voor Knock. In de verschijning van een eeuw geleden werd namelijk door twee vrou wen opgemerkt, dat Maria een gouden roos in de handen hield. De paus zag er erg moe uit, toen hij gis teren in de late uren weer naar Dublin vloog. Vandaag zou de paus nog de oude stad Limerick, in het westen van cen traal Ierland, bezoeken, om daarna van de vlieghaven van Shannon met de Saint Patrick naar New York te vliegen. Zijn driedaagse bezoek aan Ierland is merkwaardig goed verlopen, zonder pro blemen, incidenten of ernstige ongeluk ken. Alleen hebben de toegestroomde gelovigen en dit vooral in Dublin veel last gehad van zakkenrollers, die naar verluidt niet alleen van Ierse, maar vaak ook van Engelse nationaliteit wa ren. Volgens de politie van Dublin zijn hele bendes Britse „pick-pockets" speci aal naar Ierland gekomen om daar tij dens de langdurige pauselijke plechtig heden rustig aan de slag te kunnen gaan. Zware veiligheidsmaatregelen waren genomen om problemen tijdens het pauselijk bezoek te voorkomen. (Van onze speciale verslaggever in Ierland, ROGER SIMONS) DUBLIN Paus Johannes Paulus II heeft vanmiddag bij zijn vertrek uit Ierland naar New York de bood schap achtergelaten, dat de Ieren zich moeten houden aan de traditionele geloofs belijdenis en zich hoeden voor de nadelige invloed van materialistische le vensbeschouwingen. Hij heeft Ierland ook op het hart gedrukt een einde te maken aan het bloedver gieten. De troebelen in Noord-Ierland waren voor de paus driemaal aanleiding om tij dens zijn bezoek van nauwelijks drie da gen aan de Ierse republiek de vinger op de wonden te leggen. Hij toonde veel be grip voor de historische problemen van dit groene eiland, maar wees alle Ieren toch op het feit, dat geweld niets oplost. In Drogheda, op nauwelijks 45 kilometer van de grens van Ulster, richtte hij zich zaterdagmiddag op ontroerende wijze rechtstreeks tot degenen die menen dat ze, wat het plegen van politieke moord aanslagen betreft, het recht aan hun kant hebben. „Op mijn knieën vraag ik u geen geweld meer te gebruiken", zei de paus. „Moor den is onchristelijk en heeft tot gevolg, dat de problemen onopgelost blijven". Hij wees de ouders van jongeren, die aanslagen plegen, gestreng op hun more le plicht hun kinderen in te tomen en hen tot betere gevoelens te brengen. De paus maakte van zijn aanwezigheid in Drogheda, waar de plechtigheid bijge woond werd door duizenden Noordieren en tenminste een kwart miljoen gelovi gen uit de Ierse republiek, ook gebruik om de autoriteiten te berispen. Die woor den waren zowel bestemd voor de Ierse Ms de Britse leiders. „Er moet iets gedaan worden om de oor zaken weg te nemen die aanleiding ge ven tot geweld", zei paus Johannes Pau lus II. Hij bedoelde daarmee het uitblij ven van een nieuw politiek initiatief om in Ulster een einde te maken aan iedere vorm van sociaal en economisch onrecht. Als dit laatste gebeurde, zou er geen bloedig republikeins verzet meer nodig zijn. Weerklank De toespraak van de paus in Drogheda

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9