Labourcongres bedreigt leiderspositie Callaghan Nieuwe burgemeester van Rome staat voor zeer grote problemen (jjjjfi vuamectetilg Kleedt u zich eens echt feestelijk OPMERKELIJKE TRUI OPMERKEUJKE PRIJS (telefoontjes! COMPUTER. PROGRAMMEUR(SE) BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 1 OKTOBER' 1979 PAGINA 4 GREEP NAAR DE MACHT DOOR LINKERVT .EUGEL LONDEN De Britse Labourpartij, die volgens sommige politieke waarne mers op het punt staat zichzelf te ver nietigen, congresseert deze week in de Engelse badplaats Brighton. Het con gres zal uitvoerig debatteren over voor stellen ingediend door de extreem link se fractie van ex-minister Tony Benn (54), die een dramatische wijziging van de partijstructuur beogen. Benn en zijn linkse vrienden beweren, dat ze de Labourpartij democratischer willen maken. Zodra ze dit tot stand gebracht hebben, zou het ware debat over de poli- tiek-economische toekomst van Groot- Brittannië eindelijk kunnen beginnen. Zijn tegenstanders van de conservatieve rechtervleugel, geleid door ex-premier Jim Callaghan (67), die trouwens nog steeds aan het hoofd van de partij staat, slingeren Benn het verwijt naar het hoofd, dat hij Labour in een Marxistisch avontuur wil storten en daarbij pogingen onderneemt om zelf partijleider te wor den. Als het congres Benns voorstellen goedkeurt, kan dit een ernstige scheuring veroorzaken in de schoot van Labour. Groot-Brittannië zal dan na verloop van tijd twee socialistische partijen kunnen hebben: een Marxistische en een sociaal democratische. Die mogelijkheid lacht vooral de oudere partijleden niet toe. Zij zijn van oordeel, dat de huidige crisis veel ernstiger en gevaarlijker is dan de talrijke andere interne conflicten uit de lange en bewogen geschiedenis van de Britse La bourpartij. De drie structurele hervormingen, voor gesteld door Labours linkervleugel, zijn in de eerste plaats, dat het verkiezingsmani fest van de partij voortaan niet meer op gesteld zal worden door de partijleiding en de parlementaire fractie, maar door het nationaal bestuur van Labour. Aange zien het partijbestuur tegenwoordig over wegend links georiënteerd is, zou een der gelijke wijziging de fractie-Benn de moge lijkheid bieden om haar extreme politiek te propageren via het verkiezingsmani fest. Nieuwe keuring In de tweede plaats zouden volgens Tony Benn en zijn vrienden alle socialistische afgevaardigden zich geregeld moeten on derwerpen aan een nieuwe keuring, uit gevoerd door partijleden van hun eigen plaatselijke afdeling. Lauwe socialisten zouden dan verzocht worden plaats te ma ken voor meer militante kandidaten, die beloven de strakke richtlijnen van Benn en de zijnen nauwgezet te volgen. De derde verandering die Benn er door tracht te krijgen, heeft kennelijk tot doel te voorkomen dat in de toekomst nog ge matigde Labourleden, zoals Jim Callag han, tot nationaal partijleider gekozen zouden worden. Tot nu toe is die verkie zing het traditionele voorrecht van de parlementaire Labourfractie. De leider wordt gekozen door zijn vrienden. Benn is van oordeel, dat die keuze overgelaten moet worden aan heel de partij. Jim Callaghan ziet deze suggestie van de linkervleugel als een directe aanslag op zijn leiderschap. Hij heeft vruchteloos ge poogd te beletten, dat het partijcongres de drie voorstellen zal bespreken. De invloed van Tony Benn en zijn aanhangers in mi litante vakbondskringen is evenwel groter dan die van Callaghan. Gezag verloren Het debat in Brighton zal gevolgd worden door een stemming. De fractie-Benn maakt toch de kans om de rechtervleugel te verslaan. Maar zelfs wanneer dit ge beurt, zal Callaghan niet direct ontslag nemen als partijleider. Hij kan nog tot ok tober van volgend jaar aanblijven. Jim Callaghan is van nature een vechter. Hij zal allicht tot op het laatste moment pro beren het roer om te gooien. Maar omdat hij zoveel van zijn gezag ver loren heeft en een nederlaag op het partij congres zijn aanzien een nieuwe deuk zal geven, is het ook mogelijk dat Callaghan dan na verloop van tijd een diplomatieke ziekte zal voorwenden. Wie alleen partij leider is in naam, krijgt daar gauw genoeg van. Labour kan hem veel verwijten maken. Dit is het eerste partijcongres na de sma delijke socialistische verkiezingsnederlaag van afgelopen mei. Alle Britse socialisten zijn de overtuiging toegedaan, dat hun partij momenteel nog zou regeren als Cal laghan precies een jaar geleden niet de fa tale politieke vergissing begaan had om geen parlementaire verkiezingen uit te schrijven toen Labours kansen onbetwist baar gunstig waren. Callaghan wilde zijn gematigde loonpoli tiek handhaven tot het weer lente werd. „Ik doe dit voor het welzijn van het land", zei hij. Zijn grote politieke flater was ech ter meer bevorderlijk voor de invloed van de linkse fractie in de Britse socialistische partij dan voor de natie. Die fout werd ge volgd door een lange, koude winter, waar in militante vakbonden zorgden voor een flinke dosis sociale onrust, die bij de kie zers nog zwaar op de maag lag toen zij af gelopen mei naar de stembus geroepen I werden. Met een kruisje ondertekenden zij toen het vonnis, dat de fractie-Benn al uitgesproken had om Labour te verlossen van invloeden, die volgens de gewezen L edelman Anthony Wedgwood-Benn. alias r burggraaf Stansgate, niet socialistische ge- jï noeg zijn. ROGER SIMONS (Van onze correspondent Piet Turn- mers) ROME In de persoon van de 47-ja- rige Luigi Petroselli doet een spij- keoharde partij-communist zijn in trede in het Capitool als burgemees ter van Rome. Op hem rust de taak om in de zetelstad van de katholieke kerk het rode wonder te laten ge schieden, dat tijdens het driejarige bewind van zijn voorganger, prof. Giulio Argan is uitgebleven. Een wonder, dat de Italiaanse hoofdstad moet bevrijden van een reeks onaf zienbare problemen, waaronder een schuldenlast van 10 miljard gulden. Die problemen hebben zich opgehoopt tijdens het 30-jarige onafgebroken be wind van christen-demokratische voor gangers. Zij hebben deze op hun beurt voor een deel geërfd van het fascisti sche bewind, dat enorme sommen over heeft gehad voor de opbouw van een kostbare strijdmacht en het voeren van dure oorlogen, maar te weinig voor de kwaliteit van het bestaan. Argan en de zijnen zijn echter evenmin een stap na der gekomen tot een oplossing van de ontzaglijke problemen, met name op het gebied van huisvesting, stadsver nieuwing, criminaliteit, verkeer en cul tuur, waarvoor de gemeente Rome zich ziet geplaatst. De thans 70-jarige Argan met zijn zwakke gezondheid was daar ook niet de man naar. Hij was geen echte politi cus en geen harde vechter, maar eerder een behoeder van Rome's grote verle den. In 1976, het gloriejaar van de com munisten die toen de grootste fractie in de Romeinse gemeenteraad kregen, werd hij als onafhankelijke gekozen op de communistische lijst. Na de verkie zingsoverwinning werd hij de meest aangewezen figuur geacht om de zware taak van zijn christen-democratische voorgangers over te nemen. Argan gaf al te kennen, niet de hele termijn van vijf jaar te zullen uitdienen, maar op zijn 70ste verjaardag afscheid te willen nemen. Dat is thans geschied, met nog twee jaren tot de verkiezingen van 1981 voor de boeg. De overige twee jaren van de ambtster mijn worden volgemaakt door Luigi Petroselli. Deze zoon van een typograaf uit Uiterbo met doctorstitels voor ge schiedenis en filosofie, is een heel an dere figuur dan de kunsthistoricus Ar gan. Hij is relatief jong en geldt als een echte doordouwer. Op zijn 17de jaar werd hij lid van de communistische jeugdbond en een jaar later van de communistische partij. Door het stellen van een paar opmerkelijke daden als burgemeester zou hij thans het ge schonden imago van de communisten wat kunnen oppoetsen en dat is hard nodig met het oog op de verkiezingen van 1981. Allerwegen krijgen de communistische partijleiders, allereerst uit eigen kring, het verwijt te horen, dat zij het er niet veel beter van af brengen dan hun christen-democratische voorgangers. Een der ergst vastgeroeste remmen op het stadsbestuur wordt bediend door de ontzaglijke bureaucratie van het amb-, telijke apparaat, die iedere slagvaardig heid smoort. Tegenover een groei van papieren plannen en rapporten tot to renhoogte, staat een voortdurende af nemende bestuurskracht. Het ambtelijk apparaat van Rome wordt momenteel in het kader van het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen nog eens uitge breid met 30.000 mensen. De nieuwe burgemeester Petroselli wordt gezien als iemand die in staat moet worden geacht door de machtige muren van de bureaucratie heen te breken. Hij zal echter altijd weer moe ten aankloppen bij ministeries, die be mand worden door christen-democra ten. Of zij bereid zijn hem de helpende hand toe te steken voor het voeren van een voortvarend bestuur, is echter de Petroselli erin zal slagen op gelijke wij ze als zijn voorganger hoffelijke betrek kingen te onderhouden met het Vati- caan dat zich, met weinig succes overi gens, danig heeft geweerd tijdens de verkiezingscampagne van 1976 en uit eraard niet ten gunste van de commu nisten. De vicaris van het bisdom Rome, kardinaal Ugo Poletti, heeft toen onder andere uitgeroepen dat Rome in de handen van goddelozen zou vallen als de communisten aan de macht zou den komen. Hij ging toen voorbij aan het feit, dat veel Italiaanse communis ten practiserende katholieken zijn, het geen niet gezegd kan worden van alle christen-democraten. Burgemeester Argan is er in geslaagd, goede betrekkingen te onderhouden met het machtige bolwerk midden in zijn stad. In zijn eerste redevoering toonde hij groot begrip voor de bijzon dere postitie van Rome als zetel van een wereldreligie. Evenals de socialisti sche president Pertini behoorde Argan in het bewogen jaar 1978 tot de eersten, die deelden in verdriet en vreugde rond het overlijden van twee pausen en de installaties van twee nieuwe. Petro selli zal dat misschien minder van har te afgaan, maar hij is politicus genoeg om een open conflict met zijn Vaticaan se stadsgenoten te vermijden. Maak kennis met de nieuwe VIONNET 'Al 15 jaar staat DE mode centraal bij VIONNET; vrouwelijken stijlvol. Steeds het modebeeld op de voet volgend. Om nog beter aan uw wensen te kunnen voldoen opent VIONNET op 2 oktober a.s. een nieuwe verkoopruimte, BREESTRAAT 110. Uitgebreider dan het vorige pand, BREESTRAAT 112; zodat VIONNET u nog meer variatie en ideeën kan bieden. Kom eens langs en maak kennis met de nieuwe VIONNET, BREESTRAAT 110. DEN HAAG Gemeenten kunnen veel geld „verdie nen", soms tot vele tonnen toe, door te besparen op het eigen energieverbruik. Dat wordt de gemeentebesturen voorgehouden in een brochu re van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Het zou volgens de VNG goed zijn een lid van het college van b en w aan te wijzen om de energiebesparing te coördi- VNG: Energie besparen is geld verdienen neren. Ook verdient het wel licht aanbeveling een speciale secretaris voor energiebespa ring aan te stellen. Het salaris van deze extra man wordt im mers snel terugverdiend. Voorbeelden van de VNG: Til burg bracht het aantal tl-bui- zen in gemeentelijke gebou wen terug, legde automatische j schakelaars aan en bereikte zo een besparing van 450.000 kwu per jaar. Nijmegen „verdient" door betere isolatie jaarlijks l een kwart miljoen aan stook kosten. Acht kilo hash per post uit Nederlandse Antillen DEN HAAG De Haagse politie heeft een man en een vrouw aangehouden, die hebben geprobeerd via een post pakket uit de Nederlandse Antillen acht kilo hash binnen te smokkelen. Een buurvrouw van het tweetal, die zonder het te weten bij deze affaire was betrokken, werd na een nacht cel vrijgelaten. De beambten van het post- en douanekantoor hadden argwaan gekregen bij de mededeling dat er kleding en cosmetica in het zware pakket zou zitten. Het pak werd opengemaakt toen de 28- jange Haagse vrouwelijke verdachte het met haar buurvrouw donderdag tegen de avond kwamen ophalen. Op het moment dat dit gebeurde zei de verdachte plotseling even naar buiten te moeten om haar auto, die naar haar zeggen verkeerd gepar keerd stond, te verplaatsen. Zij kon toch worden aangehouden. Gisteren werd in de loop van de dag de 29-jarige Hagenaar gear resteerd die met de vrouw samenwoont. Het bleek dat het duo de buurvrouw had gevraagd mee te gaan naar het kantoor om het pakket op te halen. Toen duidelijk was geworden dat de buurvrouw in het geheel niets te maken had met de smokkelaf- faire, kon zij naar huis. De verkoopwaarde van de partij hash is volgens de politie zestienduizend gulden. Huis Argentijnse politicus opgeblazen BUENOS AIRES (AP) Ongeveer twaalf geünifor meerde stadsguerrillastrij- ders hebben gisteren in Bue nos Aires de woning van de Argentijnse staatssecretaris voor economische coördina tie en planning, Guillermo Walter Klein, opgeblazen. Klein en zijn 12-jarige dochter Marina raakten onder de brokstukken vin het huis be dolven, maar konden beiden na drie uur ongedeerd uit hun benarde positie worden be vrijd. Twee bewakers kwamen om het leven. Multikleur pullover van 1Q0% Shetland zuiver scheerwol. Met ronde hals en V-hals. Merk: Golder Alleen deze week van 28,- voor 24,- J MANNENMODE vIedereen vindt het gezellig om s feestelijk gekleed te gaan: thuis *1^1* *0 of uit. Wij hebben van alles - g. is. voor de gezellige uurtjes. Lange japonnen, maar ook korte cocktail-jurken. Er zijn lange rokken om met een blouse te combineren. Een mooie shawl of stola maakt het geheel af. Vanaf f 245,- Breestraat 151 - 153 telefoon 071 - 124586 E exclusief 4% BTW 071-122244 1 BU PLAATSING VAN E DEZELFDE TEKST E op 3 achtereenvolgende E dagen E slechts 2x betalen op 6 achtereenvolgende dagen I slechts 3x betalen I Diversen Verliefd - verloofd? Vraag ons UITZETBOEKJE! Kompleet met verlanglijstjes en een leuke tentie. Oudshoorn, Haarlem merstraat 160, Lelden. KUNSTGEBITTEN REPARATIE^ klaar terwijl u wacht. Elke dagv beh. zat. van 9-11.30 en 2-4 uur^j Maand.- en dond.avond van 19-j 19.30. Fa. v. Berge HenegoU' wen, Schelpenkade 47, Leiden Tel. 120794. KINDERPARADIJS vind) enorme sortering speel- in natuurlijk veel specialt aanbiedingen (voor clubs er verenigingen speciale kondi- ties). Oudshoorn. Haarlemmer straat 160, Lolden. Tegelhandel „Mastrigt"; Oud< Vest 111, Leiden. Tel. 071 133893 voor al u TEGELWERK Wij zijn leggen van plavuizenvloeren. jaar garantie. Voor 3 oktober warm gerookt PALING uit eigen rokerij stai met kraam naast Wlenerwak hoek Steenstraat, van Wijk. HERENKAPSALON, Erne! Langezaal. Alleen volgens i spraak. Teletoon: 071-13396f 1ste Binnenvestgracht 29, t Morspoort Leiden. International School Computer Programmers RIJKSERKENDE DIPLOMA'S twee-jarige Avondopleiding te Leiden Vooropleiding: Mavo-4, Havo, MBO, HBO, VWO. Voor uitgebreide kosteloze informatie, coupon onge- frankeerd insturen naar I.S.C.P. antw. nr.21. 6160 VK Beek LB. Tel. 04402-2277 ook na 18.00- Naam:, Opl.: Adres:Tel.: PostcodeWoonpl.: L.C.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4