Klassieker voor Zoetemelk na goedkeuring Post Zware wasmachine kost Hlburgse Jopie van Geloven biljartkampioenschap op dames-landdag Timman breekt af tegen 'zwakste van toernooi1 SPORTTRIBUNE m LEIDSE COURANT MAANDAG 1 OKTOBER 1979 CHAVILLE Hoe goed Joop Zoetemelk in de ploeg van Peter Post past, bleek in de Grote Herfstprijs. Op bijna 33- jarige leeftijd won Zoete melk voor de tweede keer de voorlaatste klas sieker van het seizoen. In 1977 versloeg hij de Belg de Muynck en Kuiper in de eindsprint op de wie lerbaan van Versailles, gisteren in Chaville, een voorstadje van Parijs, ar riveerde hij alleen bij de eindstreep met 40 secon den voorsprong op een omvangrijke groep met vrijwel alle vedetten van het huidige peloton. Het was de 22e overwinning in Zoetemelks beste sei zoen, dat in de week voor het wereldkampioen schap overschaduwd werd door een dopingaf- faire. De derde overwinning in een eendagsklassieker (in 1976 ook nog Waalse Pijl) kwam misschien niet in samenwer king, maar wel met goedkeu ring van Peter Posts ploeg tot stand. De dag voor -de Franse klassieker heeft Post Zoete melk toch weten te overtuigen voor zijn formatie te tekenen. Hoewel het Franse persbureau AFP gisteren nog wist te mel den dat Zoetemelk vandaag zijn langjarige verbintenis met de Franse stal Mercier voor een jaar zou verlengen, ver klaarde de winnaar later op de dag voor de Nederlandse ra dio: „Het is voor negentig pro cent zeker dat ik bij Post ga tekenen. Dat is in mijn voor deel in verband met de Ronde van Frankrijk. In de Toer kan ik met de renners van Post tijd winnen in de ploegentijdritten en bij de tussensprints met bo nificaties". De herfstprijs was een klassie ker waarin slechts de finale een wedstrijd was. Het peloton bleef tot de laatste 40 kilome ter bij elkaar. Voor het peloton uit fietste vanaf de start het Franse duo Pipart-Gautier met een maximale voorsprong van een kwartier. In de slotfase kwamen zo'n 25 sterken voor aan bij elkaar. In de harde koers, die volgde ontsnapte tien kilometer voor het einde een groepje met onder andere Cees Priem, de Zweed Nilsson en Henk Lubberding. In paniek Giuseppe Saronni raakte door die ontsnapping in paniek. De Italiaan verdedigde zijn kan sen voor de overwinning in het klassement om de super prestigetrofee. Tourwinnaar Bernard Hinault is leider in het regelmatigheidsklasse ment van de internationale topwedstrijden. Het tweetal loerde naar elkaar. Hinault hield de Italiaan voort durend voor zich en volgde hem moeiteloos, toen deze het gat naar de kopgroep dich treed. „Dit is mijn kans", dacht Zoetemelk. „In de sprint ben ik kansloos, maar met een solo kom ik misschien weg". Zoete melk demarreerde, nam 100 meter en zag tot zijn verbazing echter niemand reageren. De ploeg Post, in de groep verte genwoordigd met wereldkam pioen Jan Raas (vorig jaar win naar), Cees Priem, Johan van de Velde, Henk Lubberding en Gerrie Knetemann, weigerde een trap te veel te geven in de achtervolging van de toekom stige ploeggenoot. Zoetemelk, per traditie uitstekend in con ditie in het naseizoen, was sterk genoeg om in de laatste vijf kilometer zijn voorsprong vast te houden en zelfs uit te bouwen tot 40 seconden. Een zege dus ook voor de ploeg van Post. De eindspring van de achter volgers werd gewonnen door Saronnie voor Raas en de Belg Willems. Hinault werd zesde en zag zijn voorsprong in het super prestigeklasse- ment op Saronni aanzienlijk Joop Zoetemelk passeert de finish en heeft weer eens een klassieker op zijn naam gebracht. slinken. Dat verplichtte de tourwinnaar om over twee weken alsnog te starten in de Ronde van Lombardije. Zelfs Zoetemelk (derde) be hield een kans op de trofee. Bij een overwinning in Como en een niet hogere plaats dan de vierde van Hinault wordt hij winnaar. Daar gokt Zoetemelk niet op. „Ik kijk liever naar vol gend seizoen", zei hij in Cha ville. „Ik geloof dat ik op 33-ja- rige leeftijd nog steeds erg sterk ben en ik ook op die leef tijd in de sterkste ploeg die er is een laatste gooi naar een touroverwinning kan doen". Ahoy Gisterochtend beleefden ruim 1400 toeschouwers ip het Rot terdamse sportpaleuhAhoy de opening van het wielersei- zoen op de winterbaan 1979/1980. Het belangrijkste onderdeel was een demywed- strijd over 15 kilometer voor amateurs. Bij afwezigheid van vedetten Gaby Minneboo en Matthe Pronk ontstond een spannen de strijd, die uiteindelijk winst opleverde voor Van Keuk. Hij maakte een tijd van 15 minu ten en 57 seconden. Tweede werd Hellemons en derde Van Tol. Voorts werd de 1 kilome ter achter dernies gereden. Dit mini-onderdeel werd een over winning voor Van Rossum in 56,75 seconden. Tweede werd Dekkers in 59,13 seconden. Johan Kuiken won de individu ele achtervolging over 4 kilo meter. Hij maakte tegen de Engelsman Derek Hunt een tijd van 5 minuten en 9,66 secon den. ROTTERDAM "Als dochter van een kaste lein ben ik feitelijk op het biljart geboren. Maar verwacht vandaag niet te veel van mij, want ik heb enorme pijn in mijn rug. Het zal wel spit zijn. Ik ben al acht jaar gescheiden en moet me thuis met alles zelf redden. Geen probleem, maar de wasmachine was net even te zwaar voor een vrouw om alleen op te til len. En zulke dingen heb je natuurlijk nodig als je met twee kinderen alleen thuis zit", al dus Jopie van Geloven uit Tilburg, een 41-jari- ge biljartster en gisteren in het Rotterdamse Biljartcentrum Weena favoriet voor het kam pioenschap tijdens de Nationale Landdag voor Damesteams I979 van de Koninklijke Neder landse Biljartbond. Het kampioenschap ging mede door haar rugklachten haar neus voor bij. Ze won al haar partijen maar Annet Pee- ters uit het Limburgse Nuth, die maar vijftig caramboles moest maken tegenover Jopie van Geloven zeventig speelde enkele partijen met minder beurten. Jopie van Geloven: "Ik was een jaar of vijf toen ik al in de zaak van mijn vader stond te biljarten. Ik kon net boven de tafel uitkomen. Dat ging zo. Het was oorlog en vriendjes en vriendinnen waren er niet en het enige vertier was het bil jart. Toen ik achttien jaar werd mocht ik lid van de Biljartbond worden. Als enige dame speel de ik altijd tegen heren. De meeste waren bang voor mij. Toen de kinderen kwamen ben ik er natuurlijk een tijdje uit ge weest, maar na mijn scheiding ben ik weer volop gaan spelen. En het gaat de laatste jaren beter dan ooit. Gelukkig komt het biljarten voor dames er steeds meer in. Deze landdag wordt voor de tweede keer ge houden. De Koninklijke Neder landse Biljartbond aanvaardt gelukkig de dames". Jopie van Geloven wordt in Til- van zeven, burg en omstreken op handen gedragen. Voor haar nieuwe vereniging "Sieger" heeft ze op het ogenblik drie partijen achter de rug, twee gewonnen en één verloren. Jopie van Ge loven gekleed in een prachtig zwarte spencer en zwarte broek: Je moet je als vrouw natuurlijk behoorlijk kleden aan het biljart. Dat doen de meeste heren wedstrijdbiljar ters ook. In Veldhoven, bij de voorronden van deze landdag, stonden vrouwen te biljarten in jurken. Trouwens, rn een jurk kan je je ook niet zo fijn bewe gen Henny van Noort kwam niet verder dan 25. Jopie van Gelo ven maakte een hoogste serie Supporters Lopen we met Jopie van Gelo ven mee naar wedstrijdtafel negen. Daar moest haar eerste partij aantreden tegen Henny van Noort, Jopie van Geloven stoot een gemiddelde van bijna drie. Lou Lenzen, van de contactraad re creatiesport van de KNBB:" Dat is heus niet slecht. Van de 25.000 biljarters die bij de bond zijn aangesloten kan 2/3 niet zo sterk spelen. Het da mesbiljarten zien wij bij de bond als recreatiesport. Daar krijgen we extra-subsidie voor". Jopie van Geloven, die niet alleen met haar vereniging libre speelt maar ook heeft in geschreven voor de tweede klasse bandstoten en tweede klasse driebanden in haar dis- trikt, ziet het dames- biljarten als echte wedstrijdsport. Ze traint er veel voor. Niet meer in' het cafe waar ze„ op het biljart geboren is", maar elders, om- voor dat het café verkocht is aan haar broer. Biljarten hoeft geen kroegsport te zijn. Overal leeftijd rond de 65- plus is. De zijn toch grote zalen met vele supporters van Jopie zijn haar twee kinderen en een vriende lijke heer, die een goede rela tie heeft met de biljartster. Jo pie van Geloven verzekerde ons dan ook voor de wedstrijd Bier Wie in het Biljartcentrum Wee- Een dame met een keu aan de groene tafel is nog steeds iets bijzonders. Dat het de goede kant op gaat met de vrouwelijke biljart-activiteiten bleek gisteren in Rotterdam tijdens de dameslanddag. Henny van Noort uit Nijmegen was niet alleen gekomen. Ze had haar dochter bij zich en haar hoogst charmante klein dochter van een jaar óf twintig die zo nu en dan maar eens met het hoofd moest knikken als omalief voor de zoveelste keer miste. Oma moest er 45 maken en Jopie van Geloven 70. Applaus voor de bejaarde dame uit Nijmegen die met een serie van drie van start ging. Daar kon Jopie van Geloven geen goede beurt tegenover stellen. Maar even later was het toch kat en muis. In 31 beurten maakte Jopie haar partij klein libre uit. Oma koel glas helder bier consume ren. Daarnaast was er erg veel publieke belangstelling voor dit toernooi. Begrijpelijk want je laat je moeder, oma of in som mige gevallen je lieve blondine, compleet met paardestart om dat anders het paar voor je ogen hangt, toch niet alleen naar de biljartzaal gaan. Het damesteam van B.V. Zuid Limburg uit Nuth pakte de eer ste prijs voor B.V.Tilburg. Op de derde plaats kwam B.V.A- mok uit Tiel voor VBV uit Nij megen en B.V.Exclusief uit Den Haag. BV Zaanstreek uit Zaan dam, vorig jaar winnaar op de eerste landdag, moest genoe gen nemen met een achtste en laatste plaats. ARTHUR VAN RIJSWIJK RIO DE JANEIRO Jan Timman wacht in het ir terzonale schaaktoernooi in Rio de Janeiro no steeds op zijn eerste overwinning. De Amster damse grootmeester brak tegen de Canadee Hebert in de zesde ronde de partij na 40 zette af in een stelling, die op het eerste oog nauwe i lijks winstkansen oplevert voor de Nederlander Remise lijkt het meest logische resultaat. Zaterdag nog had Timman voor de radio in de rubriek 'li'" de Rooie Haan' verklaard dat Hebert tot de zwakste speler van het toernooi gerekend moest worden. "Maar", z< voegde Timman er aan toe, "mijn start in dit toernooi is ze ker niet denderend. Tegen twee volstrekte outsiders heb il remise gespeeld. Tegen Sunye stond ik in de eerste rondt beter, maar wist ik er geen vol punt van te maken. Teger Harandi heb ik in de voortzetting goed gespeeld en e nog hoewel de stelling verloren leek remise uitge haald". Over de afgebroken partij uit de derde ronde teger Balasjov vertelde Timman, dat hij in eerste instantie een re mise-aanbod van de Rus had afgeslagen. "Op dat mc stond ik duidelijk beter. In het vervolg heb ik wat te onder nemend gespeeld. Balasjov heeft daarvan uitstekend ge profiteerd. Al beschouw ik de afgebroken stand zeker nie als hopeloos. Ik heb duidelijk nog niet verloren". Teleurstellend Uit de eerste drie ronden verzamelde Timman één punt wat hij teleurstellend noemde. "Ik mis inspiratie. Mijn in tuïtie laat me wat in de steek. De vorm is er nog niet. A verwacht ik wel dat die in de loop van dit lange toernoo zal komen. Tenslotte heb ik mij met mijn secondant, d« Zweed Andersson, lang en goed op dit evenement voor- bereid". Over zijn kansen om bij de eerste drie te eindigen, wai noodzakelijk is voor kwalificatie voor de kandidatenmat- ches, was Timman nog optimistisch gestemd. "Portisch hac ook een matige start. Petrosjan in feite ook met zijn remi ses. Alleen Hübner en Balasjov springen er goed uit. Sax is volledig van slag en behoort niet meer tot de kanshebbers Ik geef mijzelf nog een goede kans bij de eerste drie te ein digen, al zal de vorm wel snel moeten komen". In de vijfde ronde had Timman vrijaf. Door het vertrek van de Braziliaan Mecking is er een onoverzichtelijke si tuatie ontstaan. De organisatie houdt vast aan het over eengekomen speelschema, waardoor nu elke ronde twee spelers niet in actie komen. Hebert verdedigde zich in de zesde ronde uitstekend. De Canadees moest lange tijd opboksen tegen een iets betere stelling van Timman. Hebert wikkelde de stelling af naar een afgebroken eindspel, waarin beide spelers de dame en vijf pionnen bezitten en die remise als meest waarschijnlijke uitslag zal opleveren. Na zes ronden gaat Hübner aan de leiding. De Westduitser bezit drie punten en twee afgebroken partijen. Tegen de Amerikaan van Russische oorsprong, Leonid Shamkovich, brak hij in de zesde ronde met een pion meer en een veel belovende stelling vrijwel gewonnen af. Dat kan niet gezegd worden van de afgebroken partij van Lajos Portisch, die de tweede plaats deelt met Petrosjan. Portisch heeft licht posi tioneel voordeel tegen de Rus Vaganian, maar zal moeite hebben dit volledig uit te buiten. Petrosjan voegde zich naast de Hongaar door remise overeen te komen met de Braziliaan Sunye. De Rus bezit daarnaast nog een afgebro ken partij tegen de Cubaan Garcia, die de oud-wereldkam pioen ongetwijfeld winnend zal afsluiten. De Rus Lev Poloegajevski is in het interzonale schaaktoer nooi van Riga als tweede geëindigd achter zijn landgenoot Tal. Poloegajevski kwam in de zeventiende en laatste ronde remise overeen met de Roemeen Florin Gheorghiu en ver overde 11,5 punten, 2,5 punten minder dan Tal overigens. De Hongaren Adorjan (winst op Miles) en Ribli (velies tegen Romanisjin) delen met 11 punten de derde plaats en zullen nog een beslissingswedstrijd moeten spelen om een plaats in het kandidatentoernooi. Partij Timman De partij tussen Jan Timman en Jean Hebert had het volgende verloop: Wit: Jan Timman (Nederland) b2-b4, Pc4-e5, 22. Lg2-h3, Tf8-e8, 23. Td1xd8, leoxaö, ü4. iai-ai, g7-g6, 25. Td1-d2, Kg8-g7, 26. Tc2-d1, Td8-d5, 27. Lh3-e6, Td5xd2, 28. Dd1xd2, Dc7-e7, 29. Dd2-a2, Pe5-d7, 30. Le6xf7. Pd7xc5, 31. b4xc5, De7xf7, 32. Da2-b2, g6-g5, 33. e2-e4, Df7-e7, 34. Db2-d4, De7-c7, 35. Dd4-c3, g5-g4, 36. Kg1-g2, h7-h5, 37. h2-h3, Kg7- g6, 38. h3xg4. h5xg4, 39. Kg2-f1, Dc7-e7, 40. Dc3-c4, Kg6-g7, afgebro- i (VSt)—Torre (Phil) 1 —Shamkovich afg.; Vaganian—Portisch afg.; Timman— broken partijen (uit 6), 2/3. Portisch 3 en 1 (6) en Petrosjan 3 en 1 (6), 4. Balasjov 2,5 en 3 (6). 5/6, Velimirovic 2,5 en 2 (6) en Sunye 2,5 en 2 (6), 7/8 Torre 2,5 en 1 (5) en Vaganian 2,5 en 1 (5), 9. Bronstein 2 en 2 (6), 1 (5), 12. «Timman 1,5 en 2 (5), i 3 (5), 15. Sax 1 en 1 (5), 1 (6), 17. Garcia 0,5 en 3 (5), 18. Kagan 0 en 3 (5). Jan Timman is nog niet bijster op dreef in het inter zonale toernooi in Rio de Janeiro. „De vorm is er nog niet", verklaarde de Nederlandse grootmees ter.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 22