van boven Door PSV uitgeleende spelers stellen zich bij Willem II ten toon Ahx komt bliksemstart Fevenoord niet meer te DE WINST VAN COLLECTIVITEIT OVER INDIVIDUELE KWALITEITEN MAANDAG 1 OKTOBER 1979 ROTTERDAM „Wat is er met Ajax aan de hand?", zal de vraag zijn waarop in kringen van de landskampioen zo snel mogelijk ant woord moet worden gevonden. Kwaliteit is er in voldoende mate maar er schort iets. En ,'t dat „iets" zal moeten worden opgespoord. Want zoals Feyenoord zaterdagavond in een berstensvolle Kuip Ajax bijna vernederde, moet een diepere oorzaak hebben dan al leen de simpele constatering dat Feyenoord weer „als totaal en als vanouds" speelde en Ajax zichzelf in moeilijkheden bracht door dat de kwaliteit er met geen mogelijkheid uit te halen was. Op alle gebied heerste Fey enoord, dat moeiteloos en veel sneller com bineerde, een felheid toonde waaraan Ajax niet toekwam en bovendien zulk een wils kracht demonstreerde dat Ajax' doelman Piet Schrijvers terneergeslagen mompelde: „Het was bijna angstig zoals Feyenoord over ons heen kwam". Weggespeeld mag dan een te groot woord zijn, het feit blijft dat Ajax geen afdoend verweer had tegen dit zeer sterk spelend Feyenoord. (Van onze correspondent) TILBURG Hoewel de Brabant se „broederstrijd" tussen Willem II en PSV onbeslist eindigde, mag PSV de 1-1 opvatten als een nederlaag. Het leverde za terdagavond in de generale re petitie voor het Europa Cuptref- fen van woensdag met Gijon een bijzonder matige prestatie en kon geen moment het enthousi asme en de inzet van Willem II evenaren. Bij PSV zat Wildschut weer op de bank en verscheen Koster als rechterspits in het basiselftal, waardoor René van de Kerkhof naar links verhuisde. Willem II miste de geroutineerde libero Roem- gens, die vorige week geblesseerd raakte. Zijn vervanger was de jonge Ro bert Hoofs, die zijn eerste volledige wedstrijd in Willem U's hoofdmacht speelde. De verdediging van Willem II heeft nau welijks moeite gehad met de gerenom meerde aanvallers van PSV. De Eindho- venaars opereerden chaotisch en konden slechts in het laatste kwartier hun stem pel op de wedstrijd drukken. In de vierde minuut was het al raak. De gevaarlijke spits Bud Broeken was door zijn bewaker Poortvliet vrij gelaten en kreeg alle tijd om de bal op maat af te geven aan Henk van Rooij, die Van Be- veren passeerde: 1-0. Even leek PSV terug te slaan, toen Lub- se in dezelfde minuut op de paal kogel de. Daarbij bleef het wat PSV betrof in de eerste helft. Aangegrepen De beide door PSV aan Willem II uit geleende spelers, Van Mierlo en Hoyer, lieten hun eigenaar zien dat ze de gelegenheid om in de eredivisie te kunnen spelen met beide handen aan gegrepen hebben. Van Mierlo was in de 70 minuten dat hij speelde een le vensgevaarlijke aanvaller, die zijn oud-ploeggenoten keer op keer op snelheid klopte. De directe bewaker van Van Mierlo in de eerste helft, Huub Stevens, kon hem een paar maal slechts ten koste van een overtreding stoppen, waarvoor hij terecht een gele kaart kreeg. Hoyer be moeide zich met de bewaking van Valke en liet de kleine middenvelder niet in zijn spel komen. Zelf was Hoyer voort durend aanspeelbaar. In de tweede helft bleef Willem II met uitvallen de gevaarlijkste ploeg maar kreeg steeds meer moeite met het con troleren van de wedstrijd. Het kreeg daarbij overigens steun van de zeer zwak leidende scheidsrechter Jan Beek. Tot tweemaal toe deed hij alsof zijn neus bloedde bij overtredingen in het strafschopgebied van Hoofs tegenover Koster. Bij het derde duel durfde de Til- burger kennelijk niet meer en kon Kos ter beheerst gelijk maken na een pas? van naar het middenveld opgeschover Brandts. Rijvers bracht Wildschut er Postuma in het veld voor Valke en Will} van de Kerkhof, maar ook de invallen konden geen beslissing forceren. Vier minuten voor het einde had Henk van Rooij de winnende treffer „op he voorhoofd". Uit een voorzet van de -al weer- vrijgelaten Broeken kopte Vai Rooy hard en laag in. Ditmaal was Vai Beveren ter plaatse en behoedde PS\ voor een nederlaag. Scoreverloop: 4.Van Rooij 1-0, 68,Koster 1-1 Scheidsrechter.Beck. Toeschouwers:20.400 (uit verkocht). WILLEM II: Samardzlc. Koslc, Huybregts, Hoof» Havermans; Bastlaansen Van Gestel), Swaans Hoyer; Broeken, Van Rooij, Van Mierlo Bijster veld). PSV: Van Beveren. Brandts, Van Kraay, Ste vens. Poortvliet; Valke Wildschut). Van de Kuylen, Willy van de Kerkhof (78 Posthuma) Koster, Lubse, Rend van de Kerkhof. Ton van Engelen heeft last van een onwillige rechterpols waardoor hij nogal eens actie-in-tweeën uitvoert, de bal loslaten en hem dan alsnog grijpen. Ditmaal is hij ook Schoenaker te snel af bij een van de weinige kansen die Ajax kon creëren. Het bewijst tevens eens te meer dat ook topploegen zich vastbijten in een „grote tegen stander" en dat zulks niet al leen is weggelegd voor minde re goden. Uren tevoren haJ Vaclav Jezek op zijn mannen ingepraat en hen voorgehou den dat met agressiviteit en zelfvertrouwen de punten thuis konden blijven. Traditiege trouw deed de confrontatie met grootmacht Ajax de rest. Maar veel meer bij Feyenoord dan bij de tegenstander, wat toch enige afbreuk deed aan het duel omdat de gelijkwaar digheid ontbrak. Er was tegen dit Feyenoord geen kruid ge- wassen. Van het begin af da- verde de ploeg op Ajax af en I er overheen. Alleen als het o enorm veel werk verzettende middenveld - een briljante Wim Jansen die nog steeds beter lijkt te worden en Van Hane- gems specialiteit, de kromme bal, kwistig hanteerde, een overzettelijke René Notten en een zich knap in zijn taak van „overnemer" werende Stafleu - éven adem moest happen, kon Ajax dat daal van het veld overvleugelen. Maar ook niet meer dan dat want voor het doel van Van Engelen, die elke actie in tweeën uitvoert omdat hij meestal de bal losliet - wat als oorzaak heeft dat hij met een onwillige rechterpols suk kelt maar door de vele wed strijden geen tijd heeft om er serieus iets aan te laten doen - was Ajax uitgesproken zwak. Voorkeur Het trainersduo Beenhakker- Haarms had toch de voorkeur gegeven aan de geroutineer de Henning Jensen als cen trumspits boven Ton Blanker die later wel inviel (voor Schoenaker) maar evenmin indruk kon maken. Voorts is Simon Tahamata compleet uit vorm en deed Ling wel ver rukkelijke dingen maar ein digde hij zijn acties veelal met de bal achteruit te leg gen. Een aanval, die door het compacte verdedigingsblok van Feyenoord in de eerste helft dan .ook slechts één schot werd toegestaan. Maar er schortte meer aan Ajax. Het toch waarlijk niet on aanzienlijke middenveld Arne- sen-Schoenaker-Lerby was niet bij machte de strijd te ver plaatsen en speelde bovendien steeds slordiger, en jn de de fensie klopte het helemaal niet. Er ontstond gaandeweg pa niek, die zelfs Krol aantastte. Voor de rust moest Schrijvers alles doen om bij een vrije trap van Van der Lem de bal te be machtigen die Krol in paniek, omdat Jan Peters kwam aan- denderen, foutief terugspeelde en in de tweede helft stelde hij zijn doelman nogmaals op de proef terwijl de technicus ook nog eens de bal loodrecht de lucht injoeg. Allemaal sympto- nen dat ook Krol het op den duur niet meer wist, dolges- peeld als hij was door de wer velende combinaties van de Feyenoorders en teleurgesteld omdat hij zijn activiteit moest inperken. Daarvan was Jan Pe ters, geprikkeld omdat hij te gen Excelsior niet was opge steld de zondag tevoren, de oorzaak. Jezek: „Jan Peters heeft voor honderd procent voldaan. Het was de bedoeling dat hij Krol in zijn rushes zou afstoppen maar ook dat hij zich bij balbezit razendsnel in de aanval zou begeven". Zonder zich ditmaal bijna roe keloos in het gevecht te stor ten, speelde Jan Peters in de vorm „waarvoor hij is ge kocht". Twee juweeltjes van doelpunten waren het gevolg van zijn, veel meer dan voor heen, overwogen spel. Mag niet „En we hadden het geluk dat we snel scoorden, wat bij ons altijd een probleem is", aldus Jezek die zowaar oorzaken zocht om het verlies van de tegenstander wat te relative ren. Maar een ploeg als Ajax, met zo veel talent, mag - en kan in normale doen ook na een achterstand van 2-0 na elf minuten niet verslagen zijn. Dit Ajax wel, mede om dat Feyenoord geen moment verslapte, de collectiviteit be hield en geen duimbreed veld wenste af te staan. Welk een sensatie in de Kuip na de bliksemstart van Feye noord, dat de felheid door de goed leidende Weerink meer zag bestraft dan Ajax, waar voor hij toch wat toleranter was. Zes overtredingen als to taal van beide zijden binnen drie minuten en 2-0 voor de thuisclub binnen elf minuten. Het kon niet op. Jan Peters trad volledig „opgepoetst" aan en glansde dan ook aan alle voetbalzijden. Zijn pass naar Notten, ijzersterk spelend, was de inleiding tot het doelpunt van Van der Lem. Zijn kopbal op de door niets en niemand te onderbreken combinatie Wim Jansen-lvan Nielsen die zich steeds „lekkerder" gaat voelen en aanvallend sterk speelde - Van Deinsen, opge rukt omdat Ling niet meever dedigde en dat ook nimmer zal doen, betekende 2-0. Er zijn wedstrijden aan te wij zen waarin Feyenoord op zo'n moment de zaak wat minder ernstig gaat opvatten. Ditmaal niet want Feyenoord wist dat ..Ajax niet in elf minuten versla gen kan worden. Feyenoord stoomde onvervaard door, Notten te onvervaard ten op zichte van Arnesen wat hem de gele kaart opleverde, die later ook Stafleu (ook tegen Arne sen) en de Ajacied Guido Pen (tegenover Jan Peters) moes ten incasseren. Guido Pen, een reus van een vent die onmiddellijk werd in gezet voor de technisch knap pe Wijnberg die wel de oor zaak was van de grote neder laag van Ajax toen de 4-0 een feit was. Voor de rust al stond Feyenoord op 3-0 door een bekeken treffer van Petursson die een fenomenale pass van Wim Jansen op rechts oppikte, even wachtte tot Schrijvers zich naar hem toe liet glijden en toen de bal rustig over hem heen wipte. Achterom De 4-0 ontstond halverwege de tweede helft toen Budding was aangetreden voor Van der Lem (last van een spiertje in zijn lies waardoor hij in de rust uitviel) met wie Jan Ever- se nog meer te stellen had dan met Van der Lem, die hem in de laatste Feyenoord- Ajax compleet zoek had ge speeld maar ditmaal geen centimeter kreeg. De voorzet op maat van Budding bereik te de toestormende Jan Pe ters die achter Wijnberg om zijn voet tegen de bal zette. Na de rust trachtte Ajax welis waar meer tegenspel te bieden maar dat liep op niets uit. Fey enoord bleef agressiever - „dat zijn we met Jan Peters", gaf Jezek toe - maar werkte vooral keihard en vormde een eenheid waarin steeds rugdekking had en mis stapjes zonder morren werden rechtgezet door ploeggenoten. Van Engelen moest wel de bal voor de voeten van Jensen weggrabbeien en een onver wacht schot van Arnesen de baas blijven maar daar stond tegenover dat een kogel van Vart Deinsen op de benen van Schrijvers uiteenspatte en Pe tursson - steeds geacheveer- der spelend - „vergat" de bal aan de vrijstaande Peters af te spelen. Het was genoeg zo. Ajax was al lang moedeloos geraakt. De ballen werden ingeleverd door totaal foutieve passes, de angst voor een grotere verne dering overheerste omdat bij Feyenoord zelfs de ingewik keldste combinaties lukten. „Met dit elftal ga ik door", zei Jezek. „Albertsen? Hij heeft een blessure boven zijn heup maar hij zou toch niet in de ba sis hebben gestaan. Brard? Hij speelde goed in het C-elftal maar heeft nog een conditio nele achterstand. Nielsen? Uit stekend en hij heeft veel stresssituaties opgelost. Pe ters? Hij liep, zag ik, tegen het eind moeilijk en is daarom ge wisseld. Woensdag wacht im mers Everton en zo spelend hoort hij er zonder meer bij". Voor Jezek op dit moment dus geen problemen. En Leo Beenhakker, ooit jeugdtrainer bij Feyenoord en zeer lang na afloop in de kof fiekamer verblijvend. Hij sta melde slechts dat er nog heel veel zal moeten veranderen bij Ajax. Maar dat had Feyenoord ook al aangetoond. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 8. Van der Lem 1-0. 11. Peters 2-0. 37. Petursson 3-0. 68. Peters 4-0. Scheidsrechter: Weerink. Toeschouwers: 63.500 (uitverkocht). FEYENOORD: Van Engelen; Wijnste- Korput, Van Dein- AJAX: Schrijvers; Meutstege. Krol, Jensen, Tahamata. (Blanker). Lerby; Ling, Eindelijk heeft Koster PSV op gelijke hoogte gebracht. Doelman Samardzic is gepas seerd. Piet Schrijvers nogmaals in de verdrukking tussen de zwevende Peter Petursson en, natuurlijk, Jan Peters. Voor Jan Peters was het een glorieuze avond. Hij scoorde tweemaal, waarvan dit de eerste keer is. Koppend laat hij Piet Schrijvers kansloos en Feyenoord leidt met 20. .whwmwt- vsmuiêêj

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13