Centrale sortering van CCWS wordt opgeheven Aan uitbreiding van bloementeelt schijnt eind te zijn gekomen PPIfffT BLrEMEIM B#LLEIM STORM TOMATENAANVOER UITGERAASD GLADIOLENOOGST STAAT VOOR DE DEUR LAND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 1 OKTOBER 1979 PAGINA 11 GROEI LAATSTE JAREN SLECHTS VIER PROCENT DEN HAAG Aan de uitbreiding van de bloementeelt onder glas schijnt en einde te zijn gekomen. Terwijl in de jaren 1973 tot en met 1975 een uitbreiding plaats vond van de beteelde oppervlakte met ge middeld 12 procent per jaar, bedroeg deze de laatste drie jaar gemiddeld slechts 4 procent. In 1978 waren er van dat soort bedrijven 416 minder dan in 1975. Hoewel de teeltgebieden rond de drie grootste bloemenveilingen, na melijk Aalsmeer, Honselersdijk en Rijnsburg grotendeels de ontwikkelingsgang van het areaal bepalen, bestaan per gewas toch wel verschillen. Ook tussen de teeltcentra onder ling loopt de teelt niet altijd gelijk. Zo is op merkelijk dat er in en rond Aalsmeer een toename is van snijgroenteelt, waar tegen over staat een daling met niet minder dan 34 procent van het areaal trosanjers. In het Westland wijkt alleen de teelt van trosanjers en anthuriums sterk af van het landelijk beeld. Die teelten daalden er met respectieve lijk 2 en 6 procent. Rozen zich bezig hield met telen van bloemen onder glas 7.963 en totale oppervlakte van 3.298 ha terwijl hun aantal in het afgelopen jaar 7.936 bedroeg met 3.475 ha. Behalve de teelt van het snijgroen en van Amerikaanse anjers stegen het laatste jaar alle andere teelten in omvang. In 1977 hiel den 1.213 Nederlandse bedrijven zich bezig met de teelt van rozen; afgelopen jaar waren er 1.177. Anjers 856 bedrijven, thans 737. Tro sanjers 736 in 1977, afgelopen jaar 737. Chry santen volgen na de rozen op 1.064 bedrijven en'444 ha., afgelopen jaar 1.107 bedrijven met 447 ha. De freesiabedrijven kwamen van 936 met 316 ha op 972 bedrijven met 44 ha. De grootste groei maakten de gerberabedrijven door, namelijk van 160 bedrijven met 92 ha in 1977 tot 194 bedrijven met 128 ha het afge lopen jaar. De gerberateelt heeft met 6.598 m2 per bedrijf de gemiddeld grootste bedrijf somvang; dan volgen de rozen met gemiddeld 5.845 m2 bedrijf. Potplanten Terwijl rond Aalsmeer de rozenteelt derde, steeg deze in 1977 met 10 en afgelopen jaar met 13 procent. De derde op de ranglijst, Flora in Rijnsburg hield het vrijwel ongewij zigd op de bollenteelt. De freesia wordt er op 104 bedrijven geteeld met een totaal areaal van 12 1/2 ha. Hoewel teelt van rozen, trosanjers en gerbera er verhoudingsgewijs sterk is toegenomen, heeft de absolute stijging weinig te beteke nen. Zo steeg de rozenteelt met 34 procent, van trosanjers met 24 en gerbera met 113 pro cent. Evenwel steeg het totale areaal in de Éollenstreek met respectievelijk slechts 4.550, 7.480 en 5.670 vierkante meter. In 1977 be droeg het aantal bedrijven in ons land dat Een apart hoofdstuk vormen de potplanten, welke ondanks de daling van het aantal bloemkwekerijbedrijven in ons land, toch aanzienlijk toenam. Uit een onderzoek dat het Produktschap voor siergewassen instelde bleek, dat afgelopen jaar er 41 potplanten be drijven bij kwamen en steeg tot totaal 1.903. Het areaal steeg tot 476 ha of met 9 procent. De gemiddelde bedrijfsoppervlakte van de potplanten nam toe tot 2.501. Zowel in het Westland, Aalsmeer als de bollenstreek breidde de potplantenteelt zich uit. De gemid delde bedrijfsomvang potplanten was in het Westland 4.679, Aalsmeer 3.234 en Bollen streek 1.504 m2. De meeste perkplantenbe- drijven bevinden zich in het Westland, name lijk 73, in Aalsmeer 26 en de Bollenstreek 18. Weer primeurs 's-Gra venzande In de afgelopen jaren heeft veiling Westland-Zuid te 's-Gra venzande zich een goede naam verworven, met nieuwe groentege wassen. De uitbreiding van het Westlandse groente-assortiment staat boog in haar vaan del. Na de introduktie bij haar leden van onder meer ijsbergsla, rettich, courgettes, Chinese kool, broccoli en knolvenkel, kwamen er vorige week de gele tomaten en de rode en witte bosrettich voor de veilingklok. Ter wijl we bij de paprika's al gewend zijn aan de rood, groen, geel en wit ge kleurde vruchten, hou den we het bij de toma ten nog steeds op de rode versie. Vooral in de ho tels en dergelijk wil men echter steeds meer met kleurige groenten varië ren. Daarom zien de te lers ook afzetkansen voor gele tomaten. De handel toont dan ook een grote interesse. De radijsachti ge produkten zijn bij Westland-Zuid sterk in opmars. Dit jaar zullen er 30 miljoen bosjes en zak jes radijs worden ver kocht. Sinds vorig jaar is daar de rettich (witte rammenas) bij gekomen. Hiervan passeren er dit jaar reeds 3 miljoen de klok. Een dezer dagen werd de bosrettich bij de handel geïntroduceerd. Dit is een kleine uitvoe ring van de rettich, ter grootte van de bekende bospeen. In West-Duits- land wordt dit produkt ook reeds geteeld. Zowel de witte als de rode bos rettich brachten 50 cent per bosje op. Secretaris van landbouwschap neemt afscheid DEN HAAG De secre taris van het Landbouw schap, ir. H. H. Smeenk (63) legt op 1 oktober zijn functie neer. Hij wordt op die datum op gevolgd door de huidige plaatsvervangend secre taris, drs. M. L. de Heer (50). Ir. Smeenk neemt na een meer dan dertigjarige car rière bij het landbouw schap afscheid, aldus heeft het schap meegedeeld. Ir. Smeenk trad in 1946 als secretaris van de akker- bouwcommissie (nu: hoof dafdeling Akkerbouw) in dienst bij de stichting voor de Landbouw, de voorlo per van het landbouw schap. Sinds 1966 was hij algemeen secretaris. Hij blijft aan het schap ver bonden als adviseur in al gemene dienst. De komen de man werkt sinds 1961, toen hij werd aangetrok ken als medewerker van de sociaal-economische af deling (EG-aangelegenhe- den), bij het landbouw schap. Hij kreeg in 1967 de leiding over deze afdeling :en is sinds 1972 plaatsver vangend algemeen secre- REUZETOMAAT Deze tomaat van maar liefst 1240 gram is bij wijze van experiment door een boer in Zurich (Zwitserland) ontwikkeld. Wel realiseerde de man zich dat tomaten van deze afmeting niet voor de verkoop geschikt zijn. Ter illustratie zijn naast de reus een normale tomaat en een kleinere Cocktail-tomaat gelegd. VANDAAG STAPELWAGENS IN GEBRUIK Honselersdijk Het be stuur van de CCWS in Hon selersdijk heeft besloten om met ingang van 1 de cember de centrale sorte ring in het veilinggebouw van het snijgroen, op te heffen. De redenen hier voor zijn de sterk gestegen kosten voor het sorteer- werk terwijl voor de toe komst ook een afnemende aanvoer van het snijgroen wordt verwacht. In overleg met de onderne mingsraad, vakbonden en ar beidsbureau is besloten dat het in hoofdzaak vrouwelijk, personeel van de afdeling, zoveel mogelijk in andere af delingen van het veilingbe drijf worden geplaatst. Dit betreft in totaal ongeveer 25 personeelsleden. De vrijko mende ruimte van het ge bouw wordt dan gebruikt voor het verwerken van de importbloemen. Het aange voerde snijgroen wordt on dergebracht in de vrijkomen de koelcel. De groensorteerafdeling heeft vorig jaar het „koperen jubileum" gevierd en bestaat dus ruim 13 jaar. De centrale sortering werd indertijd inge steld vanwege de sterke uit breiding van de teelt maar vooral ook door het tijdro vende werk van het sorte- ring, waarvoor de CCWS de speciale machines aanschafte terwijl door de kwekers het werk veelal met de hand moest worden uitgevoerd, waarvoor men ook niet altijd over het nodige personeel be schikte. De CCWS had een vrij vaste personeelsbezetting voor het sorteerwerk. Verwacht wordt dat een deel van het perso neel kan worden ingescha keld voor het behandelen van de importbloemen, die vanaf november van meer betekenis wordt. De aanvoer van snijgroen bedraagt thans nog ongeveer 11/2 miljoen bos per week, maar de prij zen laten veel te wensen over. Dit is voor een deel het gevolg van toegenomen aan bod van statice middels de import, welke teelt teel ook in ons land sterk toeneemt, hetgeen mede van invloed is op de gang van za ken van de freesia. Areaal Het areaal van het snij- groenkwekers blijft wel gele genheid bestaan in de veilng zelf sorteerwerk te doen. De maand november in een overgangstermijn voor de kwekers teneinde hun bedrijf bij de gewijzigde situatie aan te passen. Het bestuur van de CCWS heeft de kwekers op de hoogte gesteld van de ver eiste afmetingen welke gel den bij sorteren van het snij groen. Zoals thans de situatie is blijft de invoer van statice voor het seizoen 1979-1980 op een vrijwel gelijk peil, name lijk twee miljoen. De grootste hoeveelheid is van de trosan jers met 13 miljoen tegen 10 miljoen voor de huidige peri ode voor de CCWS. Stapelwagens groenafdeling komt vrijwel gelijktijdig met de invoering van het gebruik van nieuwe stapelwagens in de CCWS- gebouwen. Vandaag zijn na melijk de eerste snijbloemen- stapelwagens in dienst ge steld, hetgeen overschakelen betekent op een ander tran sportmiddel, waarbij een groot deel van het veiling- personeel is betrokken. Het is mede om die reden dat het gebruik van nieuwe sta pelwagens geleidelijk aan zal worden ingevoerd tot in de zomer van 1981. Begonnen wordt met stapel wagens voor trosanjers, ama- rillys, nerine en lelies, in no vember voor gerbera en or chideeën en in december voor de tulpen. Hierbij is re kening gehouden met de ver- pakkingverschillen voor de diverse produkten. Uiteraard betekent de aanschaf van de m. Het heeft wel lang geduurd, maar in de afgelopen week werd het dan werkelijk heid. De storm in de aanvoer lijkt uitge raasd. Toch bleef de aanvoer nog aanmer kelijk groter dan vorig seizoen. Dit was er dan ook de oorzaak van dat het prijsher stel niet direkt indrukwekkend was. De gemiddelde prijs voor de A-I-tomaten liep op van 56 cent naar 75 cent per kilo. Op de West-Duitse markt is er nog steeds weinig concurrentie van andere landen. Het is wel zo, dat eind september begin oktober de Spaanse export op gang begint te komen. Het ziet er op het ogenblik naar uit dat deze export kleiner uit gaat vallen dan in 1978. Dit is een prettige bijkomstig heid voor de Hollandse tomatentelers. Tot op heden, kan er als het hele tomatensei- moet door veel bedrijven geld bijgelegd worden. Voor de nateelt is er nog hoop op hogere prijzen, die nog wat goed kunnen maken. Deze teelt is tot op heden ook be slist geen succes. Het aanbod zal verder afnemen, daardoor ontstaat er meer ruim te op de markt. Als gevolg hiervan mag aangenomen worden, dat de prijs behoed zaam verder oploopt. Het aanbod van vleestomaten steekt nog steeds met kop en schouders uit boven de aanvoer van vorig jaar. Dit staat een betere prijsvorming zonder meer in de weg. Op donderdag 27 sept. werd er voor de 3 x B 1.16 per kilo betaald. De prijs lijkt de komende week wat aan te trekken. doos voor de heel grote vleestomaten, de BBBB. De pootjes hadden ïemogen. Komkommers vast in prijs In de afgelopen verslagweek daalde het komkommeraanbod verder en kwam 1.6 miljoen stuks beneden de aanvoer van vo rig seizoen te liggen. De prijzen bleven daardoor vrij vast. De zwaardere sorterin gen moesten het meest inleveren, nl. 6 cent per stuk. De lichtere sorteringen werden daarentegen beter betaald. De sortering 61/76 bracht gemiddeld 58 cent per stuk op. De sortering 51/61 noteerde een prijs van 48 cent per stuk. De sorte ring 41/51 kwam er met een prijs van 40 cent per stuk naar verhouding het beste vanaf. Uit de invoergegevens van West- Duitsland blijkt, dat de aanvoer van Roe meense komkommers op gang gekomen is en dat dit land thans grotere hoeveelhe den exporteert dan vorig jaar. Naar ver wacht zal de binnenlandse aanvoer klei- 3 groter gemogen, Paprika-prijs aantrekkelijk Voor de groene paprika's werd er op don derdag 27 september op Veiling Westland Zuid gemiddeld 2.84 per kilo betaald. Dit is gezien het prijsbeeld van de eraan voorafgaande weken een dijk van een prijs. Vorig jaar werd er voor een kilo groen in dezelfde verslagweek gemiddeld 1.52 betaald. Voor de groene sorteringen wordt er wel op een groter aanbod gere kend, hierdoor zal de prijs meer onder druk komen. Ook bij de rode paprika's kon er gesproken worden over een prima prijsontwikkeling. De gemiddelde prijs voor een kilo rood lag op 3.20. Hierbij moet wel de kanttekening gemaakt wor den dat de aanvoer aanmerkelijk afnam en ook beneden de aanvoer van vorig jaar kwam te liggen. Voor de rode paprika's worden er weinig veranderingen ver wacht. Overige gewassen Andijvie wordt nog steeds in ruime mate aangevoerd, als gevolg hiervan ontstaat er weinig verandering in de prijs. In de afge lopen week werd er 33 cent per kilo be- wel taald. Veel verbetering wordt er voorals nog niet verwacht. Het iets kleinere aan bod van spinazie kon er niet toe bijdragen dat er een prijsdaling voorkomen kon worden. De prijs daalde iets en de klok bleef op 49 cent per kilo staan. De prijs lijkt weinig te veranderen. Door het afne mende aanbod van ijsbergsla verloopt de prijsvorming volgens een vrij vast pa troon. Er kwam een gemiddelde prijs van 94 cent per stuk tot stand. De aanvoer van prei blijft ruim, de prijs zal rond de 65 cent per kilo blijven schommelen. Door het terugvallen van de aanvoer van sper ziebonen en snijbonen klommen de prij zen aanmerkelijk. Voor sperziebonen re sulteerde dit in een prijs van 2.25 per kilo en snijbonen liepen zelfs op naar f 4.35 per kilo. Een duidelijk prijsherstel bij rettich kwam tot uitdrukking in een prijs van 60 cent per stuk. Vaste prijzen lijken heel goed mogelijk. Courgettes wer den door het afnemende aanbod ook beter betaald gezien de prijs van 54 cent per stuk. De prijs lijkt verder op te lopen. De zelfde ontwikkeling deed zich bij koolrabi ook voor, hier lag de prijs op 56 cent per stuk. De grote aanvoer van radijs drukt de prijs duidelijk. Er werd 23 cent per bosje betaald. Verbetering in deze situatie lijkt haast onmogelijk. VERTEKEND BEELD IN DE BLOEMENHANDEL de snij- hele uitgafe voor het bedrijf. Eigenlijk geven de bloemenprijzen aan de CCWS over de afgelopen week een verte kend beeld. Er zijn produkten zoals free sia, anjers, en vooral lelies en gerbera waarvan de gemiddelde prijzen op het eerste gezicht reden tot juichen zou kun nen geven, hoewel in feite daar geen aan leiding toe bestaat. Bij het vergelijken van de prijzen bij die van het vorig jaar moet namelijk rekening worden gehouden, dat het toen heel slecht zat met de bloemen. Daar komt voor de freesia bij, dat nu de aanvoer van ruim 3 miljoen de helft be droeg van die in dezelfde week van het vorig jaar en mede daardoor ook de prijs nu zelfs ruim het dubbele bedroeg, name lijk 23 cent tegen 10 cent vorig jaar en de hoogste notering daar nog bovenuit kwam. Daardoor was de totale aanvoer aan de CCWS weliswaar ruim drie mil joen bos of stuks minder dan vorig jaar, maar lag het omzetcijfer drie miljoen ho ger, waarmee dus met vergelijkende cij fers rekening moet worden gehouden. En verder zitten de kwekers nog in spanning over de nieuwe aardgasprijs welke deze week zullen gaan gelden. De toale aanvoer aan de CCWS bedroeg afgelopen week ruim 30 miljoen bos of stuks met een opbrengst van 10.037.384,71 tegen ruim 33 miljoen bos of stuks en opbrengst van 7.765.791,21 vorig jaar. Het waren de potplanten en importbloemen die een gunstige invloed hadden op de cijfers. Zo kwamen er 653.897 potplanten met een totale op brengst van 1.1123.581,73 tegen de 403.763 potplanten met 687.758,98 op brengst vorig jaar. Van importbloemen la gen de cijfers ook wat hoger, namelijk 69.100 bos of stuks en opbrengst 38.002 te gen vorig jaar 40.604 voor 22.795,74. Nog wat gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van vorig jaar zijn: Ameri kaanse anjers 30(20) trosanjers 22(17) an thuriums 1.22(98) jaarfond troschrysanten 36(27) idem geplozen 62(42) normaal troschrysanten 99(78) geplozen normaal 52(38) freesia 23(10) snijgroen 16(16) ge rbera 44(28) gladiolen 13(11) irissen 13(16) leliekelken 72(33) lelietakken 42(34) grote cymbidia 96(97) idem klein 45(43) grote rozen 30(26) idem klein 21(17) sonia 23(23) belinda 20(17) red garnette 14(11). Er wer den nog wat importanjers voor gemiddeld 27 cent en tulpen 51 cent. Als totaal dus gemiddeld wat hoger prij zen tegenover vorig jaar zonder dat kan worden gesproken van goede prijzen, al waren die in het algemeen wel redelijk te De virus welke in de maand augustus zich liet gelden in de freesia blijkt daarop een kwade invloed te hebben gehad, gezien de geringe aanvoer van deze bloemen. De uitbreiding van de rozenteelt begint zich nu te demonstreren in de aanzienlijk groter aanvoeren, vooral van de grote soorten. De jonge aanplant begint nu re sultaat op te leveren hoewel dat nog niet van invloed was op de prijzen. De aanvoer- van potplanten mochter de afgelopen week ook weer best zijn en de bloeiende f>lanten worden goed betaald, in tegenstel- ing met de groene planten. Mede doordat de achterstand veroorzaakt door het barre winterweer door de kwe kers nog steeds niet is ingelopen, zijn de verwachtingen inzake de nieuwe gasprij- zen hooggespannen. Tot dusver wordt de rentabiliteit in de snijbloementeelt geschat op min 14 en dat is een kwade situatie! De gemiddelde prijs van de potplanten blijkt in de maand augustus met 6,81 pro cent te zijn gestegen vergeleken bij de prijzen van het vorig jaar. Uiteraard is dat van invloed op het totale omzetcijfer vooral gezien de sterke toename van het aantal potplanten, gedurende augustus met bijna ongeveer 40 procent. Het is bijna zo verSommige gladio- lenkwekers hebben de rooimachines al weer uit de mottenballen gehaald en na gekeken. Want binnenkort zullen deze machines hun stalen bekken weer gulzig in de vette kleigronden slaan: de gladiole- noogst staat voor de deur. De start zal dit jaar later vallen dan gewoonlijk, omdat de kwekers het gewas de gelegenheid willen bieden althans nog een deel van de in deze zomer opgelopen achterstand in te lopen. Of dat lukken zal is vers twee en bovendien kan men het oogsten ook niet blijven uitstellen. Weliswaar is het van daag geen punt om grote aantallen per dag te rooien als.de weersomstandighe den maar gunstig zijn. Dat laatste heeft men niet in de hand. Daar komt nog bij dat de gerooide gladiolen ook nog eens een keer verwerkt moeten worden. En niet te vergeten: gedroogd. Als met dat laatste punt verwaarloost, loopt men bin nen de kortste keren tot op kniehoogte door de zieke knollen te waden. De pro- duktie van gladiolen heeft zich bijna ge heel verplaatst naar het zuiden van des lands. Vooral de Zuidhollandse Eilanden, de Noordwest-hoek van Brabant en Lim burg. De teelt vindt plaats op voor het merendeel grote akkerbouwbedrijven die de mogelijkheid bieden de teelt sterk te mechaniseren. De gladiolenteelt is begon nen in de oude bollenstreek en met name in Noordwijk. De belangrijkste verede laars van dit gewas zijn daar trouwens nog gevestigd. De handel is trouwens ook nog steeds een monopolie van de oude bollenstreek. Het zijn de twee grote bloembollenveilingen CNB en Hobaho uit Lisse die nagenoeg de gehele handel in dit knolgewas beheersen. Vlotte handel De handel in leverbare gladiolen is mo menteel zeer vlot. Er zijn al grote aantal len verkocht tegen voor het merendeel bevredigende prijzen. De export wil wel lopen met vermoedelijk toch in het ach terhoofd de kans dat de dikke knollen dit jaar niet uit voorraad leverbaar zullen zijn. Zo worden de veertienen van bijv. My Love verkocht voor 10,- per 100 en de maat 12-14 cm van deze cultivar voor 8,-. Ook een massasoort als Spie and Span gaat graag weg. Prijzen van 9,- tot 10,- per 100 zijn geen zeldzaamheid voor de veertienen en een maatje kleiner vindt kopers voor 8,- tot 8,50. Deze gladiool is ook geschikt voor wat men noemt „de rem". Dat wil zeggen dat men de knollen, mits bewaard bij bepaalde temperaturen, zeer lang in voorraad kan houden. Een ander massasoort, Peter Pears, loopt er momenteel nog niet zo geweldig uit. Veer tienen zijn te koop voor 6,- tot 7,- per 100 en de maat 12-14 gaat van de hand voor 5,- tot 5,50. De betrekkelijke nieuwe Hunting Song, Rose Supreme en Victor Borge zijn daarentegen niet hoog.in prijs. Dat houdt mede verband met het forse aanbod van deze rassen. De kwekerij is ondanks die behoorlijke prijzen vandaag toch wat terughoudend als het om verkopen van grote omgang gaat. Men wil eerst meer overzicht heb ben van de omvang van de oogst. Want om te verkopen en straks de exporteur te moeten laten weten dat niet geleverd kan worden, is voor beide partijen een minder prettige zaak. Kerstflora Intussen is het bóllenvak op een heel an der terrein ook al druk bezig met het tref fen van voorbereidingen. Men prepareert zich al op de Kerstflora die dit jaar van 21 t.e.m. 26 december in het Bloembollencen trum te Hillegom zal worden gehouden. Dat is een bolbloemen-happening van na tionale allure geworden die ieder jaar meer kijkers trekt. De bloembollen die dan in bloei staan, moeten echter nu be handeld, gekoeld, geremd, geprepareerd of geprogrammeerd worden. Droeg de Kerstflora tot 1978 duidelijk het stempel van een vakshow met een wat stijve recht-toe-recht-aan-opstelling, vorig jaar schakelde men over naar een veel speelser en zwieriger arrangement. Dat gaf de show een veel boeiender uiterlijk en daarom gaat men dit jaar,op dezelfde toer verder. Bekwame arrangeurs zullen •worden aangetrokken om de kerstflora 1979 gestalte te geven. Tulpen zullen na tuurlijk de hoofdschotel vormen, maar daarnaast komen er ook grote inzendin gen bloeiende narcissen, hyacinten, iris sen, fresia's en niet te vergeten: charman te kleine bolgewasjes die in het bollenbak gemalshalve onder het hoofdstuk „bij goed" worden opgeborgen. Daartoe be hoort in feite alles wat niet tot de tulpen, de narcissen en de hyacinten gerekend kan worden. Bijgoed bungelde er vroeger maar zo'n beetje bij, was in het grote ge heel niet belangrijk, maar een bijgoed-ar tikel als de gladiool heeft de narcis inmid dels uit de kopgroep gedrongen en in een artikel als lelies gaat vandaag ook zeer veel om. Vast staat ook dat de Westlandse telers- groepering Floralia uit 's-Gravenzande dit jaar weer naar Hillegom zal komen met een indrukwekkende groep Hippeas- trums, een koninklijk bolgewas dat ook in kwekerskringen nog altijd hardnekkig Amarylis wordt genoemd. Tijdens de expositie zullen 's middags bloemschikdemonstraties met bolbloemen worden gehouden. Al met al een interessante bolbloemens- how. Stellig zullen velen straks koers zet ten naar de bollenstreek om daar in de cember een vleugje lentesfeer te komen proeven!

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11