^olitie heeft behoefte aan rofessionele voorlichters E VVD KRIJGT MOEITE MET SLIKKEN Groot Londen-tour B O N IINNENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1979 PAGINA 9 >and ig te i UNA (1) Tweede Kamer ipf al jaren met een <nd ruimtegebrek. zijn er plannen taakt om achter het \enhof, aan de van Monopolyspel be lde „Lange Poten" tweede Tweede Ka neer te zet- \vaardoor de volks- tegen woordigers, ad- istratieve mede- kers, journalisten en „Kamerbewo- wat ruimer ge west kunnen wor- Een ontwerp voor nieuwe gebouw is rouwens nog steeds want een prijs- onder 111 archi- en heeft geen enke- touwtekening opge- d die de Binnen- bevolking tot jui- bracht. al wel een „pro- ma van eisen Een bouwbegeleiding- scommissie, waarin Ka merleden. Kamerperso- neel en pers zijn verte genwoordigd heeft een lijst opgesteld van alle voorzieningen, die in het nieuwe gebouw aangebracht moeten worden. Iedereen die regelmatig in de Kamer werkt, heeft suggesties voor die lijst kunnen doen. Vele suggesties zijn door de commissie overgenomen. Parle mentair museum? Hart stikke leuk idee. Trim- zaal? Akkoord. Dou ches? Uitstekend. EHBO-post? Uiteraard. Kioskje? Welja. Sauna? Wilt u dat even herha len? Juist ja, een sauna dus. Mogen we daar nog even over nadenken? En de bouw begeleiding scommissie dacht diep SAUNA (2) Inmiddels weten we wat het sauna-beraad heeft opgeleverd. In het interne mededelingen blad van de Tweede Kamer lazen wij afgelo pen week onder het kopje „Wensen voor de nieuwbouw" het vol gende. „Afgewezen is de suggestie om een sauna in het program ma van eisen op te ne men. De commissie is van mening, dat wie anderhalf uur de tijd heeft om naar de sauna te gaan, ook wel tijd heeft om deze in de stad te bezoeken". Wat een argument! Nee, wij we ten wel beter. Wij heb ben sterke aanwijzin gen, dat de ware reden om geen sauna te bou wen van gans andere aard is. De commissie is er gewoon niet uitgeko men of er nu een ge mengde sauna zou moe ten komen of niet. Ba dend in het zweet heeeft het gezelschap toen maar besloten om helemaal geen sauna in het nieuwe pand op te nemen. Jammer hoor. Wij hadden dat al hele maal voor ons gezien. „Neelie, gooi jij nog even een schep water op het stoom roos ter?" GEDONDER Met grote regelmaat vinden in de Tweede Kamer naast de open bare algemene vergade ringen ook openbare commissievergaderin gen plaats. De sfeer tij dens zo 'n commissiever gadering is meestal to taal anders dan die bij de zgn. plenaire verga deringen. Men zit met een kleine club, meestal in een kleine zaal, bijel- kaar en dat maakt de stemming bijna automa tisch wat losser en ge moedelijker. Het taalge bruik is er dan ook naar. Twee mooie voor beelden uit de deze week gehouden verga dering van de Commis sie voor Volkshuisves ting kunnen dit illustre ren. Het is bekend dat de VVD zich sterk verzet tegen een beperking van de mogelijkheid om hypotheekrente voor het eigen huis af te trekken van de belas ting. De VVD-er Wim Keja heeft zelfs al ge dreigd: „Ik zeg mijn Kamerlidmaatschap op als die aftrekbaarheid wordt aangetast". Tijdens de commissie vergadering herhaalde VVD-woordvoerder Pol de Beer het standpunt van zijn partij nog eens. „Een beperking van de aftrekbaarheid van hy potheekrente is voor ons niet bespreekbaar", zo zei hij. Waarop PvdA-er Hans Kom brink reageerde: „En als het nu toch gebeurt, treden jullie dan als blok af?" De Beer (la- chend):„Er is nog maar één man die het zo heeft gesteld. Maar dat het gedonder in de gla zen zal geven, is duide lijk". Even tevoren was het Kombrink zelf geweest, die zich aan „onparle- men tair taalgebruik had schuldig gemaakt. In zijn speech, gericht aan het adres van staatssecretaris Brokx volkshuisvestinghaal de hij enkele malen een motie aan die zijn frac tiegenote Nora Salo mons enige tijd geleden had ingediend. Op dat moment kwam Nora de vergadering binnen, hetgeen Kombrink de uitspraak ontlokte: ....„Maar ik heb haar niet nodig om u te ver tellen, wat er in die mo tie stond". Onmiddellijk greep Brokx de micro foon. „Ik vraag me af, wanneer de heer Kom brink mevrouw Salo mons wél nodig heeft", ginnegapte hij. Maar Kombrink sloeg kei hard terug. Hij schrok duidelijk van zijn eigen woorden, maar het was eruit voor hij het wist: „De staatssecretaris heeft daar geen moer mee te maken HASJ Nu we het toch over Kombrink hebben, kunnen we u in één moeite door vertellen, hoe deze 32-jarige par lementariër laatst onge wild werd betrokken in een vermakelijke affai re, die binnen de muren Hans Kombrink. der Kamer menig lach salvo heeft teweegge bracht. Het begon met een briefje, dat een journalistieke collega van ons, afkomstig uit de orthodoxe flank van ons persbestel, aan Ka mervoorzitter Dick Dol man stuurde. Daarin schreef hij, dat hij bij enkele werkkamers van PvdA-fractieleden een verdachte hasj-lucht had opgesnoven. Hij wilde zich er verder niet mee bemoeien, maar het leek hem toch goed als Dolman eens poolshoogte zou gaan nemen. Nog dezelfde dag stelde Dolman een onderzoek in en wat bleek? Hans Kombrink had beslag weten te leg gen op een nieuw soort nicotinevrije sigaretten, die hij aan verschillen de collega's had laten proeven. De betreffen de rookwaren bleken echter een zodanige geur te verspreiden, dat iemand met een onge oefende neus zou kun nen denken: voorwaar; hier worden zachte ge estverruimende midde len genuttigd. In deze trant schreef Dolman een briefje terug aan dé aanklagende journalist.' Op onze vraag of de be treffende collega ooit wel eens echte hasj had geroken, antwoordde hij verschrikt: „Nee, na- tuurlijk niet". En toen kwam de aap uit dé mouw: hij was over het bewuste geurtje getipt door niet nader door hem genoemd lid van de VVD-fractie. En vertwijfeld vraagt onze collega zich nu af of hij misschien het slachtof fer is geweest van een' fraaie grap. ppeirEWONE POLITIEMAN MIST OPLEIDING EN ERVARING' DEN HAAG Sinds tien jaar gele den een gesprek tot stand kwam over de verhouding tussen de politie en jus titie enerzijds en de nieuwsmedia an derzijds, is het denken over dit vraag stuk in het eerste kamp niet veel ge vorderd. Een teleurstellende zaak, want de taak en vooral het functione ren binnen de samenleving van met name de politie hebben in de tussen liggende periode bloot gestaan aan steeds heftiger kritiek. De nadruk daarbij ligt allang niet meer primair op wat altijd het spanningsveld is ge weest: recherche, criminaliteit. Het gaat ook om de manier hoe een korps participeert in het maatschappelijk bestuur, hoe het meewerkt aan het verbeteren van de samenleving. Deze ontwikkeling vergt een slagvaardig voorlichtingsbeleid, gevoerd door pro fessionele krachten, maar men heeft er binnen de politie nauwelijks oog voor. De klacht komt van de heer N. Laterveer, chef bureau voorlichting van de Haagse politie. Hij uit hem aan de vooravond van het gesprek, dat maandag en dinsdag in Amersfoort gevoerd gaat worden over een discussiestuk, waarmee het overlegorgaan politie-justitie-pers ter tafel is gekomen. De nota betreft vooral de voorlich ting bij de korpsen buiten de grote steden. In Amsterdam, Rotterdam en Utrecht marcheert de zaak al enigszins, terwijl Den Haag en Eind hoven zelfs werken met beroepskrachten die uit het voorlichtingsvak in plaats vanuit de po- litie-gelederen zijn gerecruteerd. len. Geef de voorlichting prioriteit en laat des noods een dienstwagen minder rijden". Dat deze visie in het discussiestuk ontbreekt, waarover vertegenwoordigers van politie, justi tie en pers maandag en dinsdag praten, ont moedigt de heer Laterveer en geeft hem weinig hoop op verbetering in de toekomst. Toch acht hij verbetering broodnodig. „Er is", zo zegt hij, „onvoldoende besef voor het feit, dat uitlatin gen van de politie, wanneer ze door de media verspreid worden, reacties oproepen uit alle ge ledingen van de samenleving. Ze worden be sproken in de gemeenteraden. Actiegroepen springen erop in. Kamerleden kunnen vragen stellen. Dit vergt een zo evenwichtig en duide lijk mogelijk voorlichtingsbeleid". Samenleving Beroepskrachten Laterveer (midden): „Voorlichter bij politie moet weten wat om hem heen ge- „Beroepskrachten, daar moeten we heen", al dus de heer Laterveer. „Voor de kleinere korp sen zal dat wat moeilijker zijn, maar zeker alle hoofdcommissariaten in den lande zouden een professionele voorlichter in dienst moeten heb ben in plaats van het contact met de media te laten behartigen door een hoofdinspecteur of inspecteur die er niet voor is opgeleid. Gebrek aan geld? Mocht het geld er al niet zijn, dan moet men het maar ergens vandaan zien te ha- „Het politiewerk strekt zich uit over alle facet ten van de samenleving. Er bestaat geen twee de apparaat, dat zulke verstrekkende bevoegd heden heeft, dat een vergelijkbaar controle uit oefent en dat zo ingrijpt in de persoonlijke le venssfeer. Nogal een pakket. Journalisten kun nen het slechts in heel zijn omvang overzien als ze de voorlichting krijgen van een professionele kracht, van een vakman die actief inspeelt op ontwikkelingen en gebeurtenissen en niet pas sief afwacht of er soms nog vragen komen. Die in staat is te anticiperen en die bovendien de functie en de structuur van de media van haver tot gort kent en begrijpt. Al deze vaardigheden mag je niet veronderstellen bij eer hoofdin specteur of inspecteur, want ze missen de oplei ding en ervaring. Er zijn erbij die het voorlich- tingswerk goed doen, maar dat is toeval", aldus de heer Laterveer. Het benauwt hem, dat het discussiestuk niet rept over het aantrekken van beroepsvoorlich- ters maar louter denkt in de richting van oplei ding voor mensen uit de politie zelf. „Ik wil niet ontkennen dat het belangrijk kan zijn de politie te scholen in de informatica. Maar juist met het oog op de maatschappelijke ontwikke lingen en de daaruit voortvloeiende bezinning is het noodzakelijk ook professionele voorlich ters aan te trekken, krachten die het vak in de vingers hebben, die over ervaring beschikken, die het mediagebeuren kennen, die weten wat er speelt en die uitgerust zijn met voldoende antennes voor het maatschappelijk gebeuren om hen heen". PIET SNOEREN ff HAAG „Het kabinet t, Lubbers beschikt en IVVD slikt". Deze uit- |ak, die sinds het ver- Ijnen van de Rijksbegro- 1980 althans het ont- daarvan, enige opgang ;t op het Binnenhof, t tamelijk goed wie er iteel in Nederland de heeft. Dat is natuur- liets nieuws. Sinds 1945 t altijd de voorman van Ier confessionele par- geweest, meestal de die kabinetten tim- of sloopte. Maar de gaat wel zo lang te tot hij barst. Bijna 35 lijkt in elk geval vol le om flinke scheuren 'oorzaken. heur is bijvoorbeeld dat tenminste een deel van !VD-fractie, gegroepeerd Annelien Kappeijne van ippello en Ed Nijpels, bon geworden zuchtend te igen naar een samen- ing met de Partij van de De reden daarvan is meeste liberale parle- iërs hun achterban ijks nog onder ogen ;n komen. Eigenlijk heb dij niemand anders iets te jijten dan hun eigen mi- rs, die hebben ingestemd een Miljoenennota, gedic- door de zogeheten linker tel van het CDA. Maar ézien het toch wat lastig is igen bewindslieden onder I te nemen, rest de VVD keel anders dan te fanta- I over een mogelijkheid onbetrouwbare CDA" eens goed „terug" te grazen te nemen, bijvoorbeeld door deze partij büiten spel te zetten bij de eerstvolgende kabinetsfor matie. Tot zover gaat het om een wei nig gestructureerd geheel, dat voornamelijk zijn voedingsbo dem vindt in de frustratie van jonge VVD'ers, die de verze nen tegen de prikkels slaan. Er zijn echter tekenen, dat ook het „establishment" van de partij enigszins in beweging is. Zo was daar vorige week Molly Geertsema, die bij de presentatie van de nieuwe be ginselverklaring van de VVD, met veel keelschrapen bena drukte dat er in sommmige opzichten meer overeenkomst is tussen liberalen en socialis ten dan tusssen liberalen en christen-democraten. „De PvdA beschouwt de mens net als wij als verbeterbaar. Het CDA daarentegen gaat uit van het negativisme: de mens is zondig en zal dat altijd blij ven", aldus Geertsema. Zijn woorden hadden nauwe lijks geklonken of de prof. mr. B. M. Teldersstichting, de denktank van de VVD, maak te een opening naar de PvdA. Dit door een visie te publice ren, van een werkgroep onder leiding van de Groningse hoogleraar dr. S. K. Kuipers, op de rechtvaardigheid van de inkomens- en vermogensver deling. Opmerkelijk daarin is de stelling dat werknemers in een particulier bedrijf moeten kunnen meebeslissen over in vesteringen en de bestemming van de winst, „omdat ze zeker even groot risico lopen als de vermogensverschaffers". Ook is de werkgroep geporteerd voor het laten meedelen van de werknemers in een structu rele overwinst, althans als hun bedrijf een monopolie heeft Dit omdat personeel in die om standigheden te sterk afhan kelijk zijn van hun werkgever en daarvoor een compensatie verdienen. Het rapport van de groep-Kuiper werd met een „zekere trots" door voorzitter Langman van de Teldersstich ting, die als oud-minister van Economische Zaken in eigen kring veel gezag geniet op so ciaal-economisch terrein, aan de partij aangeboden. Tenslotte is er, zo werd deze week bekend, de „gespreks groep Des Indes", genoemd naar het Haagse hotel van sa menkomst, waarin leden van de VVD, D'66 en PvdA elkaar achter de schermen ontmoe ten. En wie duiken daar voor de liberalen op Mr. W. J. Ge ertsema en drs. E. Nijpels. Bei den ontkennen dat er in Des Indes in het geheim pogingen worden gedaan om ooit een coalitie van VVD en PvdA (en D'66) tot stand te brengen. Geertsema (links) en Langman: Openingen naar PvdA Maar wie een blik werpt op de notulen van de groep, neemt zo'n opmerking wel met een korrel zout. Op 29 september 1977, toen men er nog van uit ging dat er een tweede kabi net-Den Uyl zou komen, wilde de groep alvast rekening hou den met de mogelijkheid dat dit kabinet tussentijds ten val zou komen. „Uit het oogpunt van geloofwaardigheid" zou er daarna niet opnieuw een coali tie tussen PvdA en CDA kun nen worden gevormd, zo meende men. „In de tussentijd zou het politiek klimaat rijp de VVD niet langer als me laats te beschouwen, althans het CDA geen voorkeursbe handeling te geven ten opzich te van de VVD". Het socialisti sche Tweede-Kamerlid dr. Hein Roethof, die na oud-mi- nister Jan Pronk het promi nentste PvdA-lid van de ge spreksgroep is, bevestigt dat er in Des Indes verkennende be sprekingen worden gehouden. De bedoeling is te bereiken dat zowel de liberalen als de socia listen van hun vooroordelen jegens elkaar worden afgehol pen. „We zetten op een rij gemaakt moeten worden voor waarover we nu exact van mening verschillen en waaro ver we het eens zijn". Volgens Roethof heeft de groep kun nen ontstaan, nadat VVD'ers en PvdA'ers elkaar hadden gevonden wat betreft een op lossing van het abortuspro bleem (het wetsontwerp, dat uiteindelijk sneuvelde in de Eerste Kamer). „Toen merk ten we voor het eerst dat cr In april 1978 noteerde hij dat er in de VVD „steeds meer stemmen opgaan, die een de- polarisatie tussen PvdA en VVD bepleiten" en dat sommi ge PvdA'ers aan hun partijge noten voorstelllen „om - in de terminologie van Van Agt - tussen ons samenwerking mo gelijk was.En waarom zouden we daarmee niet doorgaan Wat betekent dit nu allemaal voor de hedendaagse politieke verhoudingen Voor het he den en de nabije toekomst kan het antwoord kort zijn: niets. Wie congressen van de VVD en de PvdA bezoekt, weet dat de bases van deze partijen nog niets van elkaar moeten heb ben. Het portret van Joop den Uyl is voor veel VVD'ers nog altijd voldoende om in een re flexbeweging de hand be schermend op de achterzak (waar zich de portemonnee be vindt) te leggen en het conter- feitsel van Hans Wiegel brengt de meeste PvdA'ers onmiddel lijk de rook van directeurensi garen in de neusgaten. Maar ook de vooroordelen van een basis kunnen worden veran derd, als er door de top maar voldoende druk wordt uitgeoe fend. Zie het feit dat de PvdA zich nauwelijks nog herinnert dat zij ooit een anti-KVP-reso- lutie heeft aangenomen. Op wat langere termijn mag het dus niet worden uitgesloten dat PvdA en VVD besluiten samen een kabinet te vormen (met of zonder D'66). En dat zou dan aardig inspelen op het verlangen van die CDA'ers, die vinden dat hun partij het ook maar eens moet meema ken wat het betekent in de op positie te zijn. Al met al lijken de mogelijkheden aanwezig voor een boeiende formatie na het verdwijnen van het kabi net-Van Agt. RIK IN T HOUT Uw krant met North Sea Ferries Sightseeing tour door Londen. Daarna wandelen door het Hyde Park of winkelen in Oxford Street. Een bezoek brengen aan de Tower, St. Pauls Cathedral of kijken naar de aflossing van de wacht voor Buckingham Palace. 's Avonds een grandioos middeleeuws banket in een van die oude, fraaie Engelse kastelen. De andere dagen een bezoek aan het Castle Ashby, een schitterend gelegen 16- eeuws landhuis met bijzonder exclusieve kunstschatten en een rondgang door de, na het Duitse bombardement geheel verwoeste, maar in hypermoderne stijl herbouwde kathedraal van Coventry. Het is een greep uit het programma van de „Groot Lon den-tour", die uw krant in samenwerking met North Sea Ferries van donderdag 22 tot maandag 26 november 1979 organiseert. De start is donderdag 22 november 's middags om vijf uur met de inscheping op een van de moderne schepen van North Sea Ferries. Diner en amusement is aan boord. Vrijdagochtend vroeg is de ontscheping in Huil waar de luxe touringcar gereed staat. Na een koffiepauze in het Crown Hotel in Bawtry gaat het in de richting Coventry. Daar volgt een uitgebreid bezoek aan de hypermoderne kathedraal, die vlak naast de ruïne van de in de Tweede Wereldoorlog door Duitse bommen vernielde kerk is op gebouwd. Een staaltje van gedurfde architectuur, dat zijn weerga niet vindt, 's Middags wordt in Leamington Spa geluncht in het Manor House Hotel. In de loop van de middag gaat het in de richting van Redbourn, waar twee nachten wordt gelogeerd in het Aubrey Park Hotel (alle kamers met bad/douche, toilet, telefoon en tv), 's Avonds naar het Hatfield House, waar in een der kasteelzalen het middeleeuwse Elizabethan Banquet wordt gebruikt, een bijzonder feestelijk gebeuren. Na het ontbijt op zaterdagochtend wordt koers gezet naar Londen. Na een sightseeing-tour door de stad krijgt u volop gelegenheid te gaan winkelen, musea bezoek of zo maar een eindje te wandelen in het prachtige Hyde Park. Terug in het hotel wacht een uitgebreid diner-dansant met muziek van zo'n onvolprezen Engels dansorkestje. Zondags wordt na het ontbijt koers gezet naar Ashby voor een bezichtiging van het gelijknamige kasteel, dat is gesitueerd te midden van prachtige tuinen. In een van de zalen wordt de koffie met biscuits gebruikt. De lunch is in Lincolm in het White Hart Hotel, waarna ruimschoots gelegenheid is het monumentale kerkgebouw te bezichti gen. Tenslotte gaat het naar Huil, waar een schip van North Sea Ferries ligt te wachten. Diner en amusement aan boord, evenals de volgende ochtend het ontbijt. De Prijs van deze uitstekend verzorgde „Groot Londen- tour" is ƒ565,- per persoon op basis van een 2-persoons standaard hut aan boord en een 2-persoons kamer in het hotel. Voor een special-hut aan boord geldt een toeslag van 40,- p.p. Niet inbegrepen is de olie-toeslag van 9,- p.p. Minimum aantal deelnemers: 40. Gratis kan gebruik worden gemaakt van speciaal busver voer van Den Haag, resp. Rotterdam naar Europoort op donderdag 22 november en 's maandagsmorgens 26 no vember '79 in omgekeerde richting. Zij die met eigen vervoer naar Europoort komen kunnen gebruik maken van het gratis parkeerterrein van North Sea Ferries. Inlichtingen en boekingen bij: North Sea Ferries, mej. Patty v.d. Krogt, tel. 01819-62077 of bij Sijthoff Pers, Bureau Reisorganisatie, Den Haag, tel. 070- 62.45.62, tst. 257 en 370. Aan: North Sea Ferries, t.a.v. mej. Patty v.d. Krogt, Postbus 1123, Rozenburg of aan Sijthoff Pers, Bureau 'Reisorganisatie, Wagenstraat 37, Den Haag. Ik/wij wil(len) metpersoon/personen deelnemen aan de „Groot Londen-tour" van 22 tot 26 november 1979. Naam: Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Telefoon: Er wordt wel/geen special-hut gewenst Er wordt wel/geen gebruik gemaakt van de bus Den Haag/Rotterdam naar Europoort* Handtekening

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9