Bedevaart van vrede en verzoening Werkgevers ontduiken vervoers-cao IEIS PAUS JOHANNES PAULUS NAAR IERLAND: u België zet heffing voor buitenlandse automobilisten door haters: Geheimzinnigheid ond proces Schillebeeckx Loet worden opgeheven slaat andere modeweg in NMB girosparen: 1% meer rente en f 7,50 spaarpremie. NMB INNENLAND/BUITENLANP LEIDSE COURANT ZATEROAG 29 SEPTEMBER 1979 ideren uit West-Belfast oefenden gisteren al even met hun vlaggen, banieren en spandoeken waarmee ze van- Rii htend de paus zouden ontvangen. Met hele groepen zijn schoolkinderen en anderen naar Drogheda getrokken Tror i de Heilige Vader te zien. (Van onze speciale verslaggever Roger Simons) DUBLIN Paus Johannes Pau- lus heeft in Rome al laten horen dat zijn reis naar Ierland en de Verenigde Staten „een bedevaart van vrede en verzoening" zal zijn. Bijna alle Ieren geven het toe, dat ze een dergelijke pel grimstocht hard nodig hebben. Het begint nu wel tot hen door te dringen dat de paus niet alleen naar hun eiland komt om hen vriendschappelijke klopjes op de rug te geven, als beloning voor hun grote godsvrucht en hun eeuwenlange onwankelbare trouw aan Rome. Iedereen wacht benieuwd af wat de paus zal zeggen in verband met de moorddadige Ierse tweedracht. Van Britse zijde werd gisteravond nog door minister van Noord-Ier- land Atkins de hoop uitgesproken, dat de paus het geweld in Ierland scherp zal veroordelen. De gevier de kerkvorst zal dit vermoedelijk wel doen wanneer hij vanmiddag het volk toespreekt, dat dan van heinde en verre naar het plaatsje Drogheda zal stromen om hem te zien. Drogheda, een kleine zeeha ven aan de Boyne, telt hooguit 25.000 inwoners. Het plaatsje ligt op nauwelijks 45 kilometer van de Noordierse grens. De paus zal ner gens dichter bij het gevaarlijke Ul ster komen. Toen we gistermiddag in Drogheda een kijkje gingen nemen, heerste daar een drukte van belang. Mgr. James Lennon, die de paus welkom zal heten, vertelde ons: „Als we met alles tijdig klaarkomen, zal dat- het eerste mirakel van Drogheda zijn". Een kilometer of vijf buiten het stadje werd toen nog druk ge timmerd aan een reusachtig mo dern altaar temidden van uitge strekte akkers, gratis ter beschik king gesteld door een rijke boer. Zaterdagmiddag plaatst mgr. Len non op dat altaar het merkwaardig goed geconserveerde hoofd van Ierlands nieuwe heilige, St. Oliver Plunkett, dat in normale omstan digheden vereerd wordt in de fraaie St. Peter's kerk van Droghe da. Dit historische stadje bevindt zich in het diocees van Armagh, waar van de andere helft aan de overzij de van de grens in Ulster ligt. Drogheda verwacht dan ook dui zenden Noordierse katholieken. Ze komen naar het zuiden in vier spe ciale treinen, minstens zeshonderd speciaal gecharterde autobussen en ontelbare auto's. Hoewel mgr. Lennon ook de auto riteiten van het Noordierse Belfast geïnviteerd heeft om zaterdag aan wezig te zijn op de pauselijke plechtigheid in Drogheda, is die uitnodiging vooralsnog onbeant woord gebleven. Groot-Brittannië zal zich vermoedelijk alleen laten Journalisten Het pauselijke bezoek aan Ierland trekt in ieder geval enorm veel Britse en andere buitenlandse pers mensen aan. De Ieren hebben ken nelijk nog nooit zoveel journalisten bij elkaar gezien. Hun getalsterkte bedraagt nagenoeg 3000. De Vere nigde Staten worden uitgebreid vertegenwoordigd door mediamen sen die de overkomst van de paus razend belangrijk vinden, niet al leen omdat hij volgende week hun eigen land zal bezoeken maar ook omdat daar zoveel Ieren en Polen wonen. De pauselijke aanwezigheid van bijna drie dagen in de Ierse re publiek wordt integraal in beeld gebracht door de televisie. Van Du blin gaan de beelden via landlijnen en communicatiesatellieten naar alle delen van de wereld. Men schat dat ongeveer één miljard kij kers het pauselijke feest zullen meemaken. Het welslagen van deze indrukwekkende operatie hangt evenwel in grote mate af van de Ierse PTT, die jammer genoeg zelfs in eigen land geen beste naam heeft. Merkwaardig is dat communistisch Polen ook journalisten en fotogra fen naar Ierland heeft gestuurd. In het perscentrum van Dublin, waar iedereen elkaar in de weg loopt, vroegen we één van die Polen of hij gekomen was omdat paus Jo hannes Paulus een ex-landgenoot van hem is. „Ik zal je eerlijk be kennen", antwoordde deze Poolse collega, „dat het oorspronkelijk niet in onze bedoeling lag hier wat aan te doen. Er werd in ons land geen aandacht besteed aan de reis van de paus. Tot onze bazen erach ter kwamen dat de Poolse katholie ken er alles van wisten, dankzij in formatie afkomstig van bisschop pen en andere priesters. Toen zat er voor ons niets anders meer op dan de pauselijke reis mee te gaan bekijken". Onze openhartige Poolse collega scheen dit geen vervelende opdracht te vinden. Tot op het laatste moment voor het bezoek van de paus werd in Ier? land nog gekibbeld over wat het al lemaal zou kosten. De totale uitga ven worden op ruim 4 miljoen pond geraamd (ongeveer 18 miljoen gulden). De Ierse bisschoppen heb ben geprobeerd het grootste deel hiervan in te zamelen. Maar hoe wel hun gelovigen erg royaal ge weest zijn, komt de Kerk toch nog 400.000 pond te kort. Vooralsnog hebben de bisschoppen er geen idee van op welke manier ze dit deficiet zullen dekken. Nieuwe collectes zouden onprettige reacties kunnen uitlokken. Dat probleem wordt be sproken zodra de paus uit Ierland vertrokken is. :HEY, oename valse 'R uitenlandse Pl oma's ECHT (ANP) Het mt de laatste tijd vaker or dat buitenlanders die Nederland willen stude- i toegang tot de universi- t proberen te krijgen met rvalste diploma's. constateert de Nuffic, de derlandse Stichting voor lernationale Universitaire menwerking, die belast is it het geven van adviezen de waarde van de studie- spieren van buitenlanders in ons land willen gaan leren. De organisatie heeft een brief geschreven aan Nederlandse universitei- en hogescholen, waarin advies wordt gegeven !efeer attent te zijn op verval- f"' gen. r me ÏHBO -actie franje Kruis :oot succes jnpan HARLEM (ANP) - De tuin 'ie „Een leven heb je zo ge- iooisu 1" van het Oranje Kruis is te Lii groot succes. Tot half ket ei itember hebben ruim ze- ;iiken nhonderd Nederlanders ligbaciJi bij de kruisvereniging ;r6'n8 gegeven voor een EHBO- rsus. zei de voorzitter van het anje Kruis, dr. H. A. de 000,- n§e' vandaag tijdens de al- ertuii nene bondsvergadering in arlem. Hoeveel mensen zich htstreeks bij de plaatselijke rsHBO-verenigingen hebben igbadigegeven is niet bekend. opeitl CV ederlands rkensvlees ij van trichinen jJSWIJK (ANP) De lgpderne, wetenschappelijk it rouwbare en minder vlieJstbare onderzoekmethode ons land garandeert dat derlands varkensvlees j is van trichinen, de Westduitse regering ons 000, d een verouderde methode onderzoek wil opdringen, me et het ministerie van land- fraaie jw en visserij maatregelen terras nen die een ongestoorde artgang van onze export et rzekeren. Dit stelt het pro- ktschap voor vee en vlees in reactie op het voornemen West-Duitsland de invoer varkens en varkensvlees verbieden. Deze maatregel if zo zeiden de Duitsers on- ;s, ingaan als de kwaliteit het vlees niet beantwoordt Hf-de Duitse veterinaire be- .000, Indi STAATSSECRETARIS SMIT-KROES: (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Vervoerson- dernemers blijken regelma tig de in deze sector gesloten cao te ontduiken door het transportmiddel in eigen dom over te dragen aan de werknemers. Deze verhuren de wagen dan weer aan de feitelijke werkgever. Omdat de chauffeur nu een eigen auto bezit zal hij door het rijden van veel kilometers meer proberen te verdienen. Dit omdat binnen het be- roepsgoederenvervoer tarie ven zijn vastgesteld op gere den kilometers. Dat bedrag ligt opp 75 cent per kilome ter. De werkgever en huur der van de auto profiteert door het verkrijgen van meer ladingen. Deze constructie is vanmiddag door staatssecretaris Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) in een rede voor de Katholie ke Vervoerders Organisatie (KVO) bekend gemaakt. De staatssecretaris sprak het ang stige vermoeden uit dat het hier om een zeer ernstig pro bleem gaat. „Hopelijk gebeurt het nog op kleine schaal", al dus Smit-Kroes, die zei zelf dergelijke contracten te heb- j ben gezien. Op het ministerie i sprak men van „het topje van een ijsberg". Statistische gege vens over de omvang van de zaak bezit men echter niet. De cao bij de beroepsvervoer ders is juist ingesteld om af te komen van het systeem waar bij chauffeurs hun salarissen alleen zagen bepaald door het aantal gereden kilometers. Met de door staatssecretaris Smit- Kroes gesignaleerde praktij ken kunnen zij nu echter bui ten hun cao-loon om, extra in komsten binnenhalen. Op deze genoemde constructie zijn ook nog een aantal varianten denkbaar, die mevrouw Smit- Kroes echter niet uit de doe ken wilde doen. (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Het staat nu vast dat Nederlanders vanaf januari aanstaande een speciaal vignet zullen moeten kopen om in België van de autosnelwegen gebruik te mogen maken. De Belgische.regering heeft gisteren definitief besloten dat het autowegenvignet niet alleen voor de Belgen verplicht zal worden, maar ook voor alle buitenlandse automobilis ten. Dit besluit kan tot een flinke ruzie leiden met de Ne derlandse regering. Minister Van der Klaauw van buiten landse zaken heeft deze week al laten weten dat ons land zo'n eenzijdige maatregel van de zuiderburen niet kan aan vaarden. Hij wil de zaak in het kader van het Benelux- verdrag aan de orde stellen en als dat niet helpt op EG-ni- veau. Met het invoeren van het snelwegenvignet hoopt de Belgische regering de belastingopbrengst met 240 miljoen gulden te kunnen verhogen, hoewel de prijs van het vignet nog niet vast staat. Wel wordt er gesproken over bedragen van 70 gulden per jaar voor grotere 'en 40 gulden voor klei nere auto's. TERDAIVI (ANP) Vier pater domini on uit Rotterdam hebben in een brief li confraters, medezusters en anderen van ze solidariteit verwachten, uiting gege- i aan hun wrevel over de geheimzinnig- ;|d rond het proces dat door de Vaticaanse «ïgregatie van de geloofsleer is aangespan- II tegen de Nijmeegse theoloog prof. dr. E. Iiillebeeckx (64). vier paters vinden dat dit proces de hele r lërlandse katholieke kerkprovincie aangaat, ïdat er volgens hen te veel op het spel staat, bf Schillebeeckx, die aan de Katholieke Uni- rsiteit Nijmegen systematische theologie do- ert, heeft vorig jaar een aankondiging ont- pgen van een onderzoek naar de rechtzinnig heid van zijn laatste theologische werken. De brief kwam van kardinaal Seper, prefect van de congregatie van de geloofsleer, het curiede partement dat waakt over de leer van de kerk. Het gaat om de boeken „Jezus, het verhaal van een Levende" en „Gerechtigheid en liefde, ge nade en bevrijding". Het proces wordt half de cember in Rome gevoerd. Een van de domini canen. pater J. Wenting vindt dat het niet aan gaat dat iemand „in het geniep" veroordeeld wordt als ketter. Hij gelooft niet dat Schille beeckx geholpen hoeft te worden (hij kan zich zelf best verdedigen"), maar wel dat er gepro testeerd moet worden tegen de manier waarop dergelijke processen worden gevoerd. In zijn salon in Amsterdam presenteerde Max Hey- mans zijn nieuwe visie op de damesmode. Manne- uit Parijs. quin Tanja Trijbels toont hier een galnze rok, met hangcoltrij en bijpassen jas. AMSTERDAM Max Hey mans heeft een nieuwe weg ingeslagen. Na jarenlang zijn specifieke mantelpakken, sportieve mantels en reisensembles bewonderd te hebben, komt hij opeens met een heel ander soort kleren. Onder de naam „La note de Paris" brengt hij nu overwegend modellen waarbij de naam femme fatale beter zou passen. De (college-achtige) taillers met geplooide rokken en kwieke jasjes met zakken hebben plaats moeten maken voor zevenachtste tunieks op nauwe gladde rokjes, nog net de knie bedekkend. Heel mooi gemaakt, maar in een geheel andere stijl dan we van hem gewend zijn. Een enkel broekpak in zwarte zijde met driekwart wollen jas of een grappig pak in een bruin wollen ruitje met bijpassende helmhoed zijn verre in de minderheid vergeleken bij het grote aantal bruine en zwarte japonnen en tunieks in ijle, vaak doorschijnende stoffen. Diepe décolleté's en splitten, a-symetrisch aangeknipte stola 's en enorme boa 's van struisveren geven deze collectie iets zwoels. Afgezien van een paar goede trench-coats en een zwarte cape met bijbehorend geruit pak miste ik de normale Heymans- kleren voor overdag. Het is hem vaak verweten dat hij altijd hetzelfde is. Misschien dat hij daarom nu eens heeft ingehaakt op de super vrouwelijke mode TOSCA LEENDERS Wie girospaart heeft meer. Een makkelijke manier van sparen waarbij uw geld niet vast staat en waarvoor u nooit per soonlijk naar de bank hoeft. Op een NMB girospaarrekening krijgt u 1% meer rente dan op de gewone spaarreke ningen. En bovendien geeft de NMB u t/m 12 oktober een spaarpremie van f 7,50 wanneer u een NMB gtrospaarrekening opent met een eerste inleg van ten minste f 50,-.* *Alleen tijdens deze aktie is de minimum inleg van f250,- op de girospaarrekening verlaagd naar f 50,-. NEOERLANDSCHE MIDDENSTANOSBANK De NMB denkt met u mee. Coupon Stuur mij meer informatie over girosparen bij de NMB. Open voor mij een NMB girospaarrekening. Ik heb een betaalrekening ja/nee rekeningnummer I I I I I I I I I I Naam: Postcode:— aankruis* j bil minJcrianpcn moer ouder of\oopd jncJe on Jcnckcncn Coupon in een envelop zonder postzegel zenden aan NMB, Antwoordnummer 131,1000 PA Amsterdam. NIEUWE CRITERIA Kabinet geeft 15 miljoen extra voor monumentenzorg (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Werkgelegenheid en het behoud van het am* bacht zijn de nieuwe afwegingsfactoren in het toekenen van rijkssubsidies op monumentenzorg. Dit heeft staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) meegedeeld op een persconferentie over monumentenzorg. Voor het komende jaar zal daarom in het kader van het gerichte aanvullende be leid vijftien miljoen gulden extra voor monumentenzorg worden uitgetrokken, naast de honderd miljoen gulden op de begroting van CRM. Met de extra gelden worden 1060 arbeidsplaatsen irt directe en indirecte sfeer gecreëerd. Akkoord in Duitsland over opslag kernafval BONN (DPA) De Westduitse regering en de regering van de Westduitse deelstaten hebben gisteren overeenstemming bereikt over de opslag van radio-actief kernafval van kern centrales. Ernst Albrecht, premier van de deelstaat Nedersaksen, ver klaarde in Bonn dat nu niets de bouw van nieuwe kerncentrales meer in de weg staat. Geen huisarrest zieke arrestanten DEN HAAG (ANP) Minister De Ruiter van justitie voelt er niets voor zieke arrestanten naar huis te laten gaan en hen daar een vorm van huisarrest op te leggen. Dit blijkt uit zijn antwoord op kamervragen. De bewindsman vindt dat met het naar huis sturen van arrestanten die ziek zijn, de doeleinden niet bereikt kunnen worden van het in verzeke ring stellen van arrestanten. Daarnaast vindt hij controle op het huisarrest door de politie moeilijk te verwezenlijken. Zuid-Holland gaat meer vrouwen aanstellen DEN HAAG (ANP) De provincie Zuid-Holland gaat meer vrouwen aanstellen. Provinciale Staten hebben dit besloten nu blijkt dat het percen tage vrouwelijke personeelsleden bij de provinciale overheid aanmerkelijk lager ligt dan het percentage werknemers in de hele provincie; respectievelijk 13 en 30 procent. Vrachtwagen op hol: een dode LEUSDEN (ANP) Bij een verkeersongeval in Leusden gisteren een 25-jarige vrachtwagenchauffeur uit Wormcr veer om het leven gekomen. Het ongeluk ontstond toen de bestuurder van een vrachtauto de macht over het stuur verloor en tegen een tegemoetkomende vrachtwagen botste. De chauffeur van deze wagen werd uit de cabine geslingerd en was op slag dood. De eerste vrachtauto bot ste vervolgens tegen een personenauto, waarvan de bestuurder ernstig gewond raakte. De op hol geslagen vrachtwagen kwam tenslotte in een sloot tot stilstand. De andere vrachtauto reed nog 250 meter door zonder chauffeur, alvorens in de struiken langs de weg tot stilstand te komen. Gehuwden en samenwonenden gelijk voor belastingen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Gehuwde mannen en vrouwen en zij die op andere wijze duurzaam samenwonen of samenleven zullen binnenkort voor de fiscus gelijk zijn. Staatssecretaris Noo» teboom (financiën) zal begin oktober een wetsontwerp van deze strekking bij de Tweede Kamer indienen. De thans nog bestaande verschillen in belastingheffing tussen werkende gehuwde mannen en vrouwen en zii die op ander» wijze samenwonen vindt het kabinet eeh achterhaalde zaak. De wijziging in de belastingwetgeving heeft geen budgetaire gevolt gen voor de schatkist. Brabant boos over verplaatsing Nehem naar Den Haag DEN BOSCH (ANP) Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant vinden de voorgenomen verplaatsing van de Her structureringsmaatschappij Nehem van Den Bosch naar Den Haag onaanvaardbaar. De minister van economische zaken, Van Aardenne, heeft giste ren bij de publikatie van de zogenaamde sectornota gezegd dat de regering vindt dat de Nehem in de agglomeratie Den Haag gevestigd dient te zijn. GS van Brabant nu zeggen dat de vorige minister de Tweede Kamer uiteindelijk heeft meegedeeld dat de Nehem in Den Bosch zou blijven. Over deze nieuwe beslissing zou geen overleg met Brabant zijn gepleegd. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uu: nummer 071 - 122248 en per speciale koerier wordt als nog gebracht

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7