Crusaders timmeren na 25 jaar harder aan de weg dan ooit Popspraak I Platen Concert agenda Wilton Felder (links) met Joe Sample en 'Stix' Hoople, houdt zich al meer dan 25 jaar met muziek bezig. Er heerst een nachtclub-achtige sfeer wanneer de eerste tonen van 'Street Life' van de Amerikaanse band The Crusaders uit de speakers komen. Zweverige saxofoonklanken van Wilton Felder vullen de ruimte, voordat zangeres Randy Crawford met prachtige vocalen het leven van de straat bezingt. 'Streetlife' gaat de eerste Nederlandse hit worden voor The Crusaders. De band, die al meer dan 25 jaar bij elkaar is, lijkt hier eindelijk te gaan doorbreken. De groep gaf eerder deze week een voortreffelijk concert in een uitverkochte Jaap Edenhal in Amsterdam. Zou ons land eindelijk het jazzy-funky geluid van de groep gaan waarderen? Wilton Felder is een vriendelijke al wat kalende neger, die in het Hilton hotel in Amsterdam op een rustige manier praat over de groep. Hij maakt van het interview niet de routine-klus, die even wordt afgewerkt, hoewel hij er al honderden moet hebben gegeven. Voordat je goed en wel beseft wat er gebeurd, is het gesprek al een goed eind onderweg en vertelt hij, dat zijn collega's Joe Sample (toetsen), Nesbert 'Stix' Hooper (drums) en hij erg blij zijn met de het succes van de single en de gelijknamige elpee. Heel Europa lijkt in de ban van The Crusaders. ,,Door hetvsucces van 'Street Life' zullen we waarschijnlijk vaaker dan in het verleden voor concerten naar Europa komen. Het zal nu wel twee maal per jaar worden inplaats van een keer." vertelt hij. The Crusaders, die een instrumentale band is, heeft voor de single 'Street Life', vocalen in het titel-nummer verwerkt. Of het succes ook betekent, dat de groep nu meer platen met zang gaat maken weet Wilton nog niet. ,,Het nummer leende zich er uitstekend voor om gezongen te worden. We hadden een tekst dus waarom niet. Daarbij komt, dat in dat ene nummer het concept van de hele elpee is verwerkt. Voor we de langspeler gingen maken, kwam iemand op het idee om het straatleven te belichten. Niet alleen de omgeving waar we zijn opgegroeid, maar ook andere buurten in de wereld komen muzikaal ter sprake. We hebben ieder een bepaald aspect van dat leven belicht. Er zijn nummers als 'The Hustler' wat natuurlijk een minder fraaie kant laat zien, maar er is bijvoorbeeld ook een nummer, dat 'Carnaval in the night' heet. Dat we deze hele elpee hebben opgedragen aan een onderwerp betekent niet dat we altijd concept-elpees maken. Je creëert natuurlijk wel een zekere balans en in de elpees zit een zekere lijn. We gaan in die richting verder al hebben we het op de komende platen niet altijd over één thema, de verschillende nummers zullen echter wel met elkaar te maken hebben". Saxofonist Wilton Felder kan met een zekere weemoed over het verleden vertellen. ,,ln het begin van onze carrière werden de platen vervaardigd op een twee sporenmachine. Tegenwoordig is een 24- sporen bandrecorder geen uitzondering meer. Er is een groot verschil in opname techniek. De electronica heeft er voor gezorgd dat niets meer onmogelijk is. Vroeger ging je de studio in, nam een nummer op en dan was het klaar. Als je een fout gemaakt had, kon je die niet even verbeteren omdat dan het hele liedje opnieuw op de band moest worden gezet. Tegenwoordig kan een compositie foutloos in de groeven staan. Als ik opname- technisch zou moeten kiezen tussen nu en vroeger, dan prefereer ik de manier waarop tegenwoordig de platen worden gemaakt al had de vroegere wijze van werken ook zijn charmes. De manier waarop wij platen maken is niet veel veranderd, want we gaan nog steeds met zijn allen de studio in en nemen het materiaal in een keer op. We houden er niet van om de plaat in stukjes en beetjes te doen. Het voordeel is echter, dat als iemand een fout maakt hij het rustig alleen kan overdoen". ,,De concerten en elpees, die jaarlijks moeten uitkomen, worden door onze productie maatschappij vastgesteld. Om je een voorbeeld te geven. De Europese tournee eindigt op 28 september. Op 8 oktober gaan we de studio in voor mijn tweede solo-elpee. In november wordt de nieuwe Crusaders' plaat opgenomen en in december produceren we de nieuwe langspeler van Randy Crawford. Belangrijk is dat een Crusaders' elpee voor alle andere werkzaamheden gaat. Zo'n plaat wordt in ongeveer een maand opgenomen. Het duurt alles bij elkaar: van het schrijven tot hij in de winkel ligt, twee maanden". „De nieuwe nummers proberen we nooit üit tijdens een optreden. Op de eerste plaats omdat ze geschreven worden vlak voordat we gaan opnemen en ook omdat we het nieuwe materiaal alleen met elkaar bespreken. We spelen alleen muziek waar we zelf in geloven en gezien de steeds groeiende populariteit is het publiek er ook tevreden over". Wilton Felder kan het geluid van The Crusaders niet omschrijven. „Het is uniek" zegt hij alleen. „Bij een omschrijving zouden mijn jeugd en achtergrond meespelen, maar de muziek komt bij mij anders over dan bij iemand anders". Wilton, die zegt erg tevreden te zijn met The Crusaders maakt net als de andere twee leden ook solo-elpees. „Dat geeft je de kans ook eens een andere kant te laten zien, die niet tot uitdrukking kan komen binnen de groep. In The Crusaders maken we alle drie deel uit van een band. Het geluid wordt veroorzaakt, doordat iedereen een bepaald deel van zichzelf geeft. Er zijn best nummers, die ik graag zou willen spelen, maar die niet thuis horen in het concept van de band. Op een solo-elpee is het mogelijk zo'n nummer op te nemen. Daarbij is zo'n plaat een beetje een egotrip omdat je het helemaal alleen voor het zeggen hebt. Alle musici moeten spelen wat jij wil. Op de solo-platen doen ook nooit de andere Crusaders mee. Eén uitzondering daarop is de nieuwe elpee van Joe Sample, waarop 'Stix' Hooper meespeelt en dat komt eigenlijk omdat Joe geen goede drummer heeft kunnen vinden, die hem begrijpt zoals 'Stix' dat doet". The Crusaders hebben nog nooit zonder werk gezeten. Al duurde het tot 'The young rabbits' in 1975 voordat ze enig plaat succes hadden. Hun reputatie als voortreffelijke musici was al snel na de oprichting een feit. Ze waren al snel veel gevraagde sessie-muzikanten. „Als wij niet in de studio waren of op tournee, kwam dat niet omdat we geen werk hadden, maar omdat we even rust wilden. Het drukke schema door de nog steeds groeiende populariteit wordt voor een deel ook gevuld door productie werkzaamheden. Ze werkten mee aan de laatste twee B.B.King elpees en produceren eind dit jaar de plaat van zangeres Randy Crawford. „We zijn niet echt op zoek naar productie werk, want dat komt wel als het zover is. Voorlopig blijven we individueel en als The Crusaders platen maken. We stoppen als groep als we het niet leuk meer vinden om muziek te maken en we het bevredigingspunt bereikt hebben. Maar voorlopig is het nog niet zo ver". HANS PlëT 1-18! 1 oktober Lene Lovich, Paradiso in Amsterdam. 3 oktober The Misfits, Haags Muziek Café in Den 4 oktober Dr. Feel good, Exit, in Rotterdam. Lazy Bones, Haags Mu- jziek Café in Den Haag. 5 oktober Dr. Feel good, Paradiso in Amster dam. Trio Hein van der Gaag. Haags Muziek Café ge^in Den Haag. pa 6 oktober Udo Jür- Jaap Edenhal in de Ij Amsterdam. Dr. Feelgood, il eei Midas in Alphen aan de aal<Rijn. Het Krokus kwartet, '9S 4 Haags Muziek Café in Den i1®] Haag. 7 oktober Inner Circle, JParadiso in Amsterdam. _27jLeo Kottke, Stads- in Amster- nar,'dam. Udo Jürgens, Con- rejgresgebouw in Den Haag. (vari{Will Matla Band, Haags a Wit Muziek Café in Den Haag. 27(8 oktober John Den- gediver, Ahoy in Rotterdam. 2-iSouthside Johnny As- 43[bury Jukes, Paradiso in Amsterdam. Wierr9 oktober Boston, igeriAhoy in Rotterdam. Barry White, Jaap Edenhal in ■■■^Amsterdam. 10 oktober Barry Whi te, Doelen in Rotterdam. .12 oktober Dr. Feel- lI6'good. Paard van Troje in Den Haag. 13 oktober Cliff Ri- Doelen in Rotter- knfcaiTi- oktober Cliff Ri- ,ge ,chard, Jaap Edenhal in t staAmsterdam. udo Jürgens, :oudiDoelen in Rotterdam, t waSteel Pulse, Paradiso in (Amsterdam. 15 oktober Lou Reed, naarlCarrè in Amsterdam. Su- i tenpertramp, Ahoy in Rotter- tijdfciam. hi6 oktober Super- vrftramp, Ahoy in Rotter- net «dam. uw t-19 oktober Manhattan meiTransfer, Carré in Amster- er °Jdam. oktober Rory Gal- 2arölagher, Vredenburg in a '*21 oktober Eduard 'Branduardi Circustheater 7jejln Den Haag. voo23 oktober Lionel eie .Hampton, Carré in Am- kop?4 oktober Lionel Congresge- ybpuw in Den Haag. Chick reiCorea en Gary Burton, in Utrecht, enAbba. Ahoy in Rotterdam. hon(25 oktober Lionel (Hampton, Vredenburg in nu (Utrecht. n ee27 oktober Klaus verVSchuIze en Athur Brown, ^f^aradiso in Amsterdam. ""*28 oktober Camel, Doelen in Rotterdam. 30 oktober Camel, at Carré in Amsterdam. 31 oktober Rufus Chaka Kahn, Carré in Amsterdam. november Dire rojefstrait8. Ahoy in Rotter- november Rain- Ahoy in Rotterdam, november Harry Congresge in Den Haag. november AC/DC, Edenhal In Amster- november The Concertgebouw in november The Vredenburg in december XTC van Troje in Den XTC Exit Rotterdam. december XTC Pa- te Amsterdam. The Rousers Af gelopen week is de eerste single „Magazi ne girl" van The Rou sers verschenen. De jongens komen uit Broek op Langedijk, werken overdag in een kaasfabriek, noe men zichzelf een typi sche „polderband", die 's avonds „new- beatmuziek" speelt. Zo weet ik er nog wel een paar, zult u zeg gen, ware het niet dat The Rousers hun in eigen beheer opgeno men single zo wat de hele wereld hebben rondgestuurd met als resultaat dat de be kende producer Mike Chapman (Blondie, Smokie) direct bij hen aan de bel hing. Chapman bood aan, in het vervolg The Rousers te produce ren en platenmaat schappij Ariola heeft de distributie van „Magazine Girl" op zich genomen. Er ge beurt weer wat in Ne derland. Benefiet Deze week organiseerde het MUSE (Musicians United for Safe Energy) een drietal benefiet-concerten in de New Yorkse Madi son Square Gardens. De opbrengst hiervan komt ten goede aan aktiegroepen, die zich verzetten tegen kern energie en die heftig pleiten voor de ont wikkeling van alterna tieve energiebronnen als zonne- en winde nergie. MUSE is op gezet door Jackson Browne, John Hall (van Hall Oates) en Graham Nash. Naast deze drie verleenden The Doobie Brothers, Bonnie, Raitt, James Taylor, Bruce Spring steen, Ry Cooder, Chaka Kahn en Jesse Colin Joung hun me dewerking. Zowel beeld als geluid van de concerten zijn op genomen, hetgeen kan resulteren in een film en een „live"-el- pee. Gruppo Sportivo Ex-Sportivo-lingen Max Mollinger en Pe ter Calicher zagen we tijdens het Rotter damse New Popfesti val druk met de film camera in de weer. Dit alles ten bate van het nieuwe poppro gramma van de VPRO, dat vanaf 30 september regelmatig op de buis te zien zal zijn en afgestemd is op de nieuwe popge neratie. Naast Bob Visser, bekend van het radioprogramma „Tilt", heeft Max plaatsgenomen in de redactie van deze nieuwe poprubriek. Onze verwachtingen mogen daarom hoog gespannen zijn. Earth Fire Earth Fire heeft uiteinde lijk bij de platenmaat schappij Phonogram getekend. Behalve nieuwkomers als bas sist Bert Ruiter (Ex- Focus) en drummer Appie Tamboer, heeft Earth Fire nu ook een nieuwe manager, good old Frits Hirsch- land, die eveneens Kayak runt. Dit alles moet gestalte krijgen met de elpee „Reality fills fantasy", waar mee de groep van de kabouters Koerts weer met beide benen op de grond moet ko men staan. M.P. Black Jack Elke keer als er vanuit Amerika de zoveelste hard-rock act wordt gelanceerd, slaan bij mij de stoppen door. Gillende vocalen, scheu rende gitaren en bombas tische drums, ik heb het allemaal wel gehoord. Maar de kaarten lijken ge schud en de nieuwe Ame rikaanse hard-rockgroep Black Jack belooft beter schap. hetgeen de inmen ging van producer Tom Dowd (Rod Stewart, Eric Clapton, .Allman Broters Band) al deed vermoeden. Black Jack is niet de eer ste de beste en hun stevi ge rock-muziek is van hoog niveau. Uitschieters als „Heart of Stone" en „The Night" hebben het bekende dubbelloops gi taargeluid van Boston en zanger Michael Bolotin het' rauwe emotione le stemgeluid van Don McCafferty in Nazareth's 'Love Hurts'. De hoes van Black Jack heeft de vorm van een spel kaarten en bevat nog meer troeven. (Polydor 2381 411) M.P. Rebel Music Rebel Mu sic is een dubbelelpee vol historische documenten uit de geschiedenis van de reggae. Zeventien produ cers en maar liefst een entwintig artiesten geven een kleurrijk overzicht van „rocksteady" via „ska" tot „reggae" uit de perio de '68—'76. Klassiekers worden verrassend afge wisseld met zeldzame nummers zoals „Black Man Time" van I. Roy. De dromerige rocksteady in „Concentration" van Den nis Brown gaat goed op gebouwd over in de geo liede reggae van the Hep- tones vol met uit het leven gegrepen statements. Re bel Music is geen com mercieel samenraapsel van alles wat maar naar reggae ruikt, maar een document. Daarom een verplichte aanschap voor ieder die verder dan Bob Marley, Peter Tosh en In ner Circle in reggae is ge ïnteresseerd. (EMI TRLD 403) M.P. The Durocs De kreten „rugrock" en „prock" zul len u (nog) niet zoveel zeggen als rock en pop. Maar voeg deze bij elkaar en de term „prock" is al verklaard. De Amerikanen Ron Nagle en Scott Ma thews vormen het duo The Durocs en zij zien zichzelf graag als prockto- logisten". Al deze verwar ring daargelaten staan de heren beter bekend als de tekst dichters van „Pound of Flesh" en „Don't touch me there" van The Tubes. Ha, bent u daar weer? De naam The Durocs mag new-wave-verwachtingen oproepen, niets is minder waar. De aangenamé „prock" van de groep op hun gelijknamige debuut elpee doet al vlug aan de Beach Boys denken in hun beste jaren. Uitgezonderd het nummer „Seeker" dat zo op de elpee van The Knack had kunnen staan en dat alles gaat er de laatste tijd in als koek. Producer Elliot Mazer (Linda Ronstadt, Neil Young), heeft de muzikale talenten van Ron en Scott maar gelijk met een 48- sporen recorder vastge legd. Het resultaat is er dan ook naar. (EMI/1A 062—85980 M.P.). Errol Ross Errol Ross is in Nederland bekend doordat onder andere Shirley en Oscar Harris komposities van zijn hand op de plaat hebben gezet. Met zijn debuut-elDee .Take it Easy On Yourself komt de Jamaicaan ach ter de schermen vandaan en vertolkt zijn werk zelf. Wat betreft het nummer „Island Girl" mogen we daar best blij om zijn. De rest van het oeuvre gaat door een overmatige pro- duktie te veel de kant op van de aalgladde Europe se disco waarvan we zo zoetjes aan de buik wel vol hebben. (Ariola 200 463) M.P.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 25