Lof doet Ton Hanker niets Correspondentieschaakpartij kan speler jaren bezig houden Een van de veertig Dick Smit een dér drie Nederlandse groot meesters „Ik wil graag mens blijven" PAG m )RT LEIDSE COURANT ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1979 pros, numrr, Ton Blanker: snel naar de top. Jensen: vechten voor plaats. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM De naam Uli Hoeness zal altijd in het geheugen van Ton Blanker gegrift blijven. De manager van Bayern München gaf het sein voor een stroomversnelling in de ontwikkeling van de Ajacied. In een voorwedstrijd van het Bernabeutoernooi in Madrid speelde Blanker een opvallende partij, die interesse opwekte bij de Westduitse oud-international. De inlichtingen, die Hoeness vroeg verontrustten Ajax in die mate, dat Blankers C-contract onmiddellijk werd gewijzigd en hij tot de A-selectie werd bevorderd. Enige maanden geleden was Blanker nog een anonieme speler, nu is hij degene die Henning Jensen, een aankoop van zes ton, naar de reservebank liet verdwijnen hoewel de Deen de strijd om de spitspositie niet uit de weg is gegaan en hij wellicht vanavond tegen Feyenoord hier als overwinnaar uit tevoorschijn komt. ,.Ze noemen me nu al een tweede Cruijff. Ze doen maar, maar ik trek me er niets van aan. Ik ben gewoon Ton Blanker en negentien jaar oud. Ik word er koud noch warm van. Wat heb ik nog gepresteerd, niets toch zeker? Die wedstrijdjes in Madrid waren natuurlijk leuk. Ik voel er echter niets voor om daar nog langer bij stil te blijven staan. Die verwachtingen drukken geen zwaar stempel op mij. Nooit en te nimmer zal ik me een tweede Cruijff noemen. Daarom laat ik die uitspraken maar aan me voorbij gaan". „Plotseling werd ik naar de A-selectie gehaald. Klaarblijkelijk was er behoefte aan een type speler als ik. Het enige dat ik kan doen is me voor de volle honderd procent geven. Ik kan niet afgaan, omdat ik geen naam heb te verliezen". Baantje bij vader Geen enkel diploma heeft Ton Blanker in zijn zak. In die richting ligt zijn interesse niet. Voetbal is het enige dat hem interesseert. Hij heeft nog altijd een baantje bij zijn vader in het bedrijf, maar door de recente ontwikkelingen richt hij zich volledig op Ajax. „Mijn ouders, bij wie ik nog woon, steunen me voor de volle honderd procent. Er wordt door hen geen druk op me uitgeoefend". Veel rijk getalenteerde spelertjes zijn daar op stuk gelopen. Niet alleen de ouderlijke invloed speelt een rol van betekenis, maar ook de publiciteit. „Door die enorme belangstelling zijn vele jongens kapot gegaan. Ik trek me er echter niets van aan. Ook niet wanneer 300 journalisten of 20 trainers me constant aanspreken". Recentelijk nog zag het er naar uit, dat Ton Blanker nooit in aanmerking zou komen voor voetbal op het hoogste niveau. Na al op jeugdige leeftijd door jeugdtrainer Nol Boerkoel van DWS naar Ajax te zijn gehaald, leek Blanker een gouden toekomst te zijn beschoren. Het pakte echter allemaal anders uit, want de welbespraakte Amsterdammer maakte een lelijke schuiver met zijn bromfiets en brak beide bovenbenen. „Dat is een ontzettend moeilijke tijd geweest. Een hele ijzerwinkel zat in mijn benen. Eerst voorspelden de doktoren, dat ik met die plaat en schroeven moest blijven lopen. Net toen ik terug was op het oude niveau, wezen foto's uit, dat de boel uit mijn benen kon worden verwijderd. Nogmaals moest ik het opbrengen na enige tijd stilstand terug te komen". Tegenslagen heeft Ton Blanker derhalve leren verwerken. Hij zal nog wel meer klappen krijgen, want het is duidelijk dat Henning Jansen niet tot de beëindiging van zijn contract bij Ajax op de reservebank wil blijven zitten. ZWOLLE Deze zomer vloog de Zwolse schaker Dick-Smit naar het Finse Jërvehpaa (bij Helsinki) om.daar tijdens het congres van de ICCF (International Correspondence Chess Federation)'de eretekenen bij het verworven grootmeesterschap in het correspondentieschaken in ontvangst te nemen. Met Smit telt de wereld nu in totaal veertig correspondentie- grootmeesters, onder wie tien Russen. Drie zij er nu in Nederland, want Kornelis Muldër van Leens Dijkstra (in 1977) en de in Woudenberg wonende Henk Sarink (in 1978)~gingen dë thans 55- 3P ^ft. LLE Zwollenaar Dick heeft een geprononceerde ig over het correspondentie- ken, dat een belangrijk deel vzijn leven uitmaakt en waar hij een warm pleitbezorger iworden. Omdat Smit in het ;den ook een gerenommeerd schaker is geweest, weet hij aver hij praat als hij verge- igen gaat treffen. In 1968 zijn keuze echter al op het ispondentieschaken gevallen, lt hij er in 1965 mee had ken- [emaakt door zijn verkiezing Nederlands zestal voor de ipiade. Hij is af en toe nog ^eens achter een bord bij het te vinden, maar dat moet len beschouwd als een vrien- ienst en ook als geestelijke i ling voor zijn denkwerk De keuze van Smit stoelt op voor hem massa's voordelen en de behoefte aan spe cialisme, ofschoon hij erkent, dat als de echte bordschaaktop zich op het corres pondentieschaak zou werpen het aantal grootmeesters in die sectie sterk zou groeien. Drie dagen tijd met recht een denker, een vorser, 1 ien zelfs een perfectionist, die zich e reden niet meer tot een „schaak- ertje" laat verleiden en nog minder ,fte heeft om in simultaans langs wrden te snellen. Het zorgvuldige verk heeft hem in het schriftelijk en tot grootmeester doen stijgen, een liging of bekroning van het enkele geleden al behaalde internationale erresultaat. „Achter het bord verknoei je soms een goede stelling door de beperkte bedenktijd (2,5 uur voor 40 zetten) en de samengeper ste spanningen. Bij correspondentieschaak heb je daar veel minder last van. Je speelt wanneer je gedisponeerd bent, je hebt drie dagen de tijd voor een zet.' Je hoeft er ook geen varianten of analyses voor uit het hoofd te leren, je kunt steeds je eigen aan tekeningen of eerder gespeelde partijen raadplegen en zo vaak je wilt", aldus Dick Smit, die best het woord „spieken" aan vaardt, maar er ook meteen aan toevoegt, dat een correspondentieschaker van ni veau zeer beslist niet de boekjes naspeelt, maar wel degelijk zijn eigen „kunstwerk" wil creëren. Want „kunstwerken" zijn het vaak, opgebouwd met eindeloos geduld en controle tot het moment waarop de zet ter verzending in de postbus glijdt in span ning afwachtend hoe de tegenzet zal zijn. Veel voorbereiding „Ook de grote bordschakers zouden vele jaren van voorbereiding nodig hebben om op ons vlak zo iets groots op te bouwen als een openingsprogram ma dat is uitgetest. Ik speel in het alge meen niet bekende, weinig geanalyse- rerde varianten, zodat ik niet of nau welijks verrast kan worden door een openingsnieuwtje, dat elders is uitge dokterd. Voeg daarbij, dat ik de eind spelen uistekend beheers, dan is mijn succes grotendeels verklaard, dit te meer omdat ik mijn aantal partijen be perkt houd". „De Joegoslaaf Brglez bijvoorbeeld, die gelijk met mij grootmeester werd, speelt momenteel zestig partijen tegelijk. Dat is mij te gortig hoor! Maar ook hij speelt vol gens een goed en vast openingsprogram ma, zodat hij de vele partijen tot in een gevorderd stadium sterk kan bijbenen. Analyses worden ook vastgelegd, waar door geen werk tweemaal behoeft te wor den gedaan. Ook dat is een voorwaarde voor een cortrespondentieschaker: vast leggen van ervaringen, er een goed ar chief op nahoudenTe veel partijen 'bb i< ?an k< onze verslaggever) LDOORN „Ik neem geen risi- n daarom ben ik ook nooit bang", Gerard Rond. Hij is de ,;coming in de top van de Nederlandse mo ss, jagend achter de nu al legenda- e Gerrit Wolsink. Gerard Rond Nederlands kampioen 1979 in de ic-klasse en Gerrit Wolsink over- t te stoppen. De gaande en de ko- le man. Die gaande man kent ie- n als de vliegende tandarts. Van tmende man weet men slechts dat erard Rond heet. :ross is voor Gerard Rond (22) uit en beroep geworden. Een zwaar be- met vreugde en teleurstellingen een goede naam ook een goed inko- - betekent maar een klein mankemen- n de machine tot gevolg heeft dat je niet meer op de resultatenlijst voor- 'urlijk zijn er teleurstellingen, is het domme pech als je een beoordelings- maakt of er iets aan de motor man- Maar dat hoort er bij, dat accepteer daar heb ik weinig moeite mee. Ik on r gauw overheen". :e h ja. je stampt een keer op de grond, je eeden je reageert even af maar het is voorbij. Als je over pech gaat pieke rt üZou je niet meer kunnen rijden. Ik hou °°k altijd dat je maar een aantal ke- jet er seizoen pech kunt hebben. En om- dit jaar veel pech heb gehad kan ik te keer starten met het idee dat ik portie al gehad heb", is een sport die meer vergt dan veel e sporten. Aan de benzine hoef ik (/Jee 1 te doen, wel aan conditie en uit- -/7)Pg. aan concentratie en training. En ieJe wedstrijd zelf. Neem het verschil Melrennen. Na een bocht hebben pnners een heel stuk weg voor zich In de volgende bocht. Bij motöcross gaat het veel sneller. Elke bocht heeft zijn geheimen, kan ook na elke ronde weer anders geworden zijn. Zo is het hele par koers. Je berekent razendsnel bij iedere sprong de sporen in het zand, je positie en die van de anderen". Gewoon „Ik ben geen dwaze fanaat. Ik wil graag mens blijven, ook al wordt er aan je getrokken. Ik loop rond in een shirt met reclame, maar niet als ik ga eten. Ik doe gewoon, praat met ieder een, hou niet van show en ik ben niet over het paard getild". „Ik heb een hekel aan onbegrip, aan dom oordelen zonder achtergronden te ken nen. Mensen beoordelen je soms op je gedrag, juist voor een wedstrijd als je ge concentreerd loopt te denken. Dat kan me wel eens ergeren. Maar ik ben al voldoen de professioneel ingesteld om tegen een stootje te kunnen". „Als beroepsrenner ben je eigenlijk een kleine zelfstandige. Je moet je eigen za ken regelen en in de crosswereld betekent dat contracten afsluiten, zaken doen met de reclamewereld, veel contacten onder houden en dan ook nog veel racen". „Er bestaat voor mii ook nog iets anders dan motocross. In oktober ga ik trouwen en dan gaat mijn vrouw mee naar de Grand Prix-wedstrijden. Zal me wat rusti ger maken, denk ik. Nu al verlang ik naar het boerderijtje dat we gekocht hebben in Ingen, ergens in de Betuwe". „Voorlopig blijft bet een jachtig leven. La ter ga ik misschien wel boeren of een sportzaak opzetten. Ik maak nog maar niet te veel plannen. Die rust komt nog wel eens en nu is er toch al veel buiten het crossen om. Muziek bijvoorbeeld. Overdag liever pop, 's avonds laat wat ro mantischer. Geloof maar dat die crossjon gens ook mensen zijn". „Je berekent bij Iedere sprong de sporen in het zand, je eigen positie en die van de tegenstander", zegt kampioen Gerard Rond. NEDERLANDS CROSS KAMPIOEN 500 CC, GERARD ROND: Als bordschakers als Karpov (links) en Timman correspondentieschaak zouden gaan beoefenen, behoorden ze meteen tot de supertop. ineens, heeft het nadeel, dat je er minder bij betrokken dreigt te geraken. Rijpen Schrijffouten kunnen fataal zijn. Smit vertelt hoe hij eens, na een prachtig ge speelde partij in het kandidatentoer nooi voor het wereldkampioenschap, zo'n te laat ontdekte schrijffout maak te. Van woede is hij toen weer een aan tal jareh gaan bordschaken. Een zet moet bij Smit en zijn collega's rijpen, zoals dat met goede wijn gebeurt. Denk je 's ochtends zeker van je zaak te zijn, 's avonds kan je een heel ander beeld krijgen. Dat betekent dat je een zet nooit te snel op de bus moet doen. Dat geeft ook het wezenlijke verschil met bordschaken aan: de bedenktijd. Smit: „Je kunt niet beide op topniveau spelen, tenzij schaken je beroep is. Dat geldt bijvoorbeeld voor O'Kelly, Schmid en Barczay, die gedrieën in beide takken grootmeester zijn. Nor maal gesproken echter zijn de 'methodes van spelen te verschillend om in beide op timaal resultaat te kunnen behalen. Dat is zeker zo voor hobbyisten, zoals ik..." De Zwollenaar, die enorme studies van zijn sport heeft gemaakt, vermoedt dat hij weinig kans zou maken als bijvoorbeeld supergrootmeesters als Karpov, Kortsjnoj of Timman zich serieus op zijn terrein zouden gaan begeven („Die mensen doen niet anders dan schaken, hebben boven dien veel meer talent en inzicht..."), maar gelet op zijn uitgekiende openingenpro gramma en enkele specialiteiten dacht Smit ook tegen deze cracks een eind te kunnen komen. Populair Schaken is geweldig populair geworden, vooral ook onder de jeugd, maar in die ge vallen wordt dan voornamelijk aan bord schaak gedacht. Correspondentieschaak houdt je echter dag in dag uit bezig en daar is de jeugd, die actie wil en weinig geduld heeft, doorgaans niet voor te por ren. Internationaal is daarom jeugd-cor- respondentieschaak een flop geworden. Smit, die ook nog teamcaptain is van alle Nederlandse vertegenwoordigende teams in zijn tak van denksport, zegt als 55-jari- ge geen aspiraties te hebben voor een aan val op het wereldkampioenschap, voorna melijk omdat de partijen soms jaren vergen. En nog nimmer is op gevorderde leeftijd iemand wereldkampioen gewor den. Eind 1980 hoopt hij echter wel deel te nemen aan een Canadees grootmeester- toernooi, uiteraard vanuit zijn eigen ver trouwde Zwolse omgeving.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13