Randstad Sport: positieve verrassing in vierde klasse SJZ kan alvast wennen aan derby sfeertje Ondanks veel problemen nog altijd springlevend NN Donar: de derde lastige tegenstander voor Parker SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1979 PAG^_ LEIDEN Na Amstelveen en EBBC Den Bosch wacht Parker Lei den vandaag: op nieuw een lastige tegenstander. Nati onale Nederlanden Donar, de „eeuwi ge" nummer drie van het Nederland se basketbalwe reldje, vormt vana vond om zeven uur in de eigen Gro ningse Evenemen tenhal de tegenpar tij- Donar is ook dit seizoen weer een van de vaste play-off-kandidaten. Een team dat duidelijk te sterk is voor de meeste eredivisie-colle ga's, maar ook altijd weer tekort komt in ontmoetingen met echte toppers als EBBC en natuurlijk ook Parker. Een vreemd gegeven eigenlijk: in Donar wordt immers jaarlijks een nogal fors kapitaal gestopt; financieel ge zien zou de achterstand op de Bosschenaren en Parker in feite dan ook kleiner moeten zijn. Nu dat ook dit jaar weer niet zo lijkt te zijn, mo gen de Leidenaars zich ondanks het nadeel van Winst in Groningen is ook belangrijk voor het in wielertermen zo vaak gememoreerde moreel. Een overwin ning in de Evenemen tenhal betekent iets. Nog afgezien dan van de twee winstpunten die de, door Parker zo fel begeerde eerste plaats in de regulaire competitie weer iets dichterbij zou brengen. Mogelijkheden op die eerste plek die na het gewonnen treffen met Den Bosch zaterdag weer wat groter zijn ge worden. Hoewel het Leidse spel in die wed strijd ook zwakke pun ten kende, kan na dat duel worden gesteld dat Leiden EBBC dicht is genaderd, zo niet net is voorbij gestreefd. Maar dat zijn conclusies die pas aan het eind van net jaar zullen kunnen worden getrokken. Als Parker in de p] het echte EBB( zal ontmoeten, het liefst eerst den. Een progi indeling die zou nen dat Leiden i ste doel (numij worden in de competitie) in i val zou hebben Piet Weduwer: „Blij met een gelijkspel tegen SJZ". VOORSCHOTEN Het is al vaker gesteld: het kan vreemd lopen in een vierde klasse-zondag-competitie. Eerder nog dan in andere afdelingen van het KNVB-voetbal is het als ploeg in de vierde klasse mogelijk te verrassen. In negatief opzicht (als kampioenskandidaat van start gaan en uitein delijk blij zijn met handhaven) maar ook in positief op zicht. Het Voorschotense Randstad Sport lijkt dit seizoen zo'n positieve uitschieter te gaan worden. Als potentiële kanshebber voor degradatie aan de voetbaljaargang begon nen, veroverde Randstad in de eerste vier wedstrijden zes winstpunten. Ter vergelijking: vorig seizoen speelde Rand stad tot in december slechts drie punten bijeen. Een opval lend totaal derhalve. Vindt ook Piet Weduwer. De man die onverbrekelijk verbonden is met zijn Randstad Sport („Noem het maar een ziekte") en die nu, na vele andere bestuursfuncties als vertegenwoordiger van de afdeling zondag in het Voorschotense bestuur zitting heeft genomen, zag het bij aanvang van deze competitie ook niet zo scherp zitten. „Maar, wat wil je ook? In vergelijking met vorig seizoen zijn er vier basis-spelers van het eerste vertrokken, ter wijl er geen nieuwe aanwinsten konden worden genoteerd. Met de wetenschap in het achterhoofd dat het de laatste twee jaar toch al niet zo voorspoedig liep, moet je dan toch wel lichtelijk pessimistisch aan zo'n karwei beginnen?" Handhaven „Hoe handhaven we ons dit jaar?" Die vraag stond dan ook centraal bij de Voorschotense keuzeheren. Het antwoord werd voorlopig overtuigend gevonden in een elftal zonder uitblinkers, maar met veel werkkracht. „Dat is op dit mo ment het sterke punt van Randstad. Er wordt voor elke me ter grond geknokt. Iedereen wil alles voor elkaar doen. En op die wijze kan je resultaten krijgen, dat is nu wel duide lijk." Resultaten dié trainer Theo Valkenhoff (onder meer oud Hol land Sport-speler) bereikt met een elftal waarvan diverse jon gens vorig jaar nog zonder aspiraties in het tweede team uitkwa men. „Jaap Jansen bijvoorbeeld. Een speler die het nu in het eerste leuk doet. Of Paul Beije, ook een jongen die vorig jaar nog niet aan het eerste dacht. Mede door hen is Randstad Sport op dit moment verdedigend best wel sterk (ook Ruud de Weger staat uitstekend te keepen), terwijl jongens als Cees Dreef en Ab Achterkamp voorin voor het snelle gevaar zorgen." Na tegenstanders als SOA, DSO („Een goede ploeg"), Bernardus en Laakkwartier wacht Randstad Sport morgen de confrontatie met SJZ. „Een derby die we beslist niet even gaan winnen", stelt Weduwer reëel. „Ik denk zelfs dat zowel SJZ als wij na ne-N gentig minuten voetbal blij zullen zijn met een gelijkspel. Waar ik wel op hoop is een sportieve wedstrijd. Met liefst veel pu bliek. En gezien het verleden van deze wedstrijden mogen we daar ook best op hopen." En verder vooruitblikkend: „Het is zeker niet zo dat we met Randstad Sport nu al denken aan meer dan handhaven. De competitie duurt nog zo lang. Wel is het pretig dat we nu re delijk zonder zenuwen kunnen voetballen. En dat is al een hele verbetering in vergelijking met de vorige jaren..." Huldiging Nog voordat de vierde klasse-topper tuaaen Pandstad Sport en SJZ een aanvang neemt, zal in Voor schoten al een hoog tepunt worden be reikt. Na de voorwed strijd tussen Rand stad Sport en Fore- holte zal zestigjarige Theo den Hollander officieel afscheid ne men van het actieve gedeelte van de voet balsport. Den Hollan der speelde vanaf 1935 bij Randstad Sport, een vereniging die in 1932 onder de naam Rouwkoop werd opgericht. Theo den Hollander zal om kwart over twee in de bloemetjes worden gezet. ZOETERWOUDE Twee derbys staan SJZ de komende week te wachten. Morgen, in Voorschoten volgt het duel met Randstad Sport. Volgende week is het helemaal raak. Dan speelt SJZ, nieuwkomer in de vierde klasse zon dag, tegen plaatsgenoot en aartsrivaal Meer burg. De ploeg uit Zoe- terwoude kan morgen dus alvast wennen aan het typische derbysfeer tje voordat volgende week tegen Meerburg de 'beuk' er echt in moet. SJZ kan terugkijken op een alleszins bevredigend debuut in de vierde klasse. De ploeg van trainer De Visser, die vo rig jaar op zijn sloffen kam pioen van de eerste klasse van de afdeling zondag werd -er werd maar liefst zesenzeventig maal gescoord- is nog ongesla gen. Gewonnen werd van Graaf Willem Vac (2-3) en Al phen (2-0), tegen DOSR en ROAC'79 werd met 1-1 gelijk gespeeld. Positieve resultaten, al was dat ene punt tegen DOSR wel een beetje teveel van het goede vindt trainer De Visser: „Dat gelijkspel was volkomen onverdiend, als we die wedstrijd hadden verloren dan was dat terecht geweest". Hoe dan ook, in gezelschap van Randstad Sport staat SJZ met zes punten op een tweede plaats achter DSO dat zeven punten heeft. „En daarom is dat duel zo belangrijk" zegt De Visser. „Je mag de aansluiting met DSO niet verliezen". Het wordt een zware wedstrijd te gen Randstad Sport, is de me ning van'' trainer De Visser: „Ik weet wel niet zoveel van die ploeg. Het is een menge ling van wat oudere met jonge spelers, we zullen elkaar niet veel ontlopen. Afgelopen zon dag tegen Alphen liep het bij SJZ in ieder geval prima" Volgens De Visser trekt SJZ zich morgen niet massaal terug in de verdediging: „Ik vind dat we zo offensief mogelijk moeten spelen. Daar heb ik trouwens ook de ideale ploeg voor. Ik heb aanvallend inge stelde middenvelders, spelers die zoveel mogelijk proberen diep te gaan". SJZ, zal net zoals in voorgaande ontmoe tingen, in een 4-3-3 opstelling aantreden. Een klein vraagte ken is het meespelen van mid denvelder Gerard Bos heeft van een enkelbl „Gerard heeft niet g( maar ik verwacht wel erbij is. Dat moet oo want Gerard is een bel ke pion in het elftal", inl Bos. ke SJZ, een team dat het zij zet moet hebben, vin 1 h Visser: „Ach, het is een jongens die elkaar vult. We hebben eenf^ technisch en tactisch spelers die worden aai met jongens met een grjng zet. Een groot voordeel deze spelers al zo'n drie jaar met elkaar voetb',\ Wat is volgens De VissP verschil tussen de een klasse waar SJZ voiet nog in speelde, en de klasse? „Weinig klassev* gj ik ben nog geen zwak genstander tegen gekom het tempo ligt beduidei ger, daar moeten we m 1C1 wennen. Hard is het ilin niet in de vierde klassg, fel. Afdelingsvoetbal harder. Een kampioen js i Nee, daar denk ik niet verwacht dat we als middenmoter een een i betekenis in de top kC{( spelen. Zolang we ma. onderin bungelen vind best". :d( ver Dertig jaar korfbal in Warmond (Van onze korfbalmedewerker) Warmond Dertig jaar wordt er nu gekorfbald in Warmond. Op een zeer bescheiden schaal welis waar, want slechts vijf ploegen nemen deel aan de competitie. Dientengevolge is ook het spelpeil zeer bescheiden. Toch zijn dit voor Warmond geen rede nen om het dertig jarig jubileum niet uitbundig te vieren. Tenslotte is de toestand al jarenlang stabiel. Het geringe aantal leden dat Warmond door de jaren telde is wel de kern van bijna alle problemen waar Warmond mee te kam pen heeft gehad. „Warmond is een klein dorp" zegt voorzitter Van der Heiden bescheiden als hem naar een oorzaak wordt ge vraagd. „Op dit moment missen we een heel belangrijke groep; de junioren. We hebben niet voldoende jongens en meisjes van vijftien- tot achttien voor een twaalftal". Ook het eerste team lijdt nogal eens onder het geringe ledenaantal. Van der Heiden: „Het is voor een vereniging van 85 leden erg moeilijk om een sterk eerste team op te zetten. Er is soms gewoon een tekort aan spelers". Hiermee verklaart Van der Heiden ook de degradatie van het standaardteam in het vorige seizoen. Overigens is de historie van Warmond in de competitie er al ja ren een van vallen en opstaan. Pendelend van afdeling's eerste klasse naar de derde klasse van het district en terug heeft War mond nooit kans gezien echt door te breken. Veel hoop voor de naaste toekomst heeft voorzitter Van der Heiden niet. In de eer ste weken van deze competitie werd erg wisselvallig gespeeld, zodat een snelle terugkomst niet voor de hand ligt. Ook op de lange termijn is Van der Heide somber, mede als en gevolg van uitblijvende groei in de ledenaantallen. Kort geleden nog werd een huis aan huis folder verspreid door heel Warmond. Het re sultaat was nihil. De voornaamste bron van nieuwe leden blijft hierdoor het jaarlijkse korfbaltoernooi voor de lagere scholen. Maar Warmond is een dorp zonder middelbare scholen, waar door een groot ledenverloop ontstaat als de jeugd naar de mid delbare school in Leiden gaat. Feest Ondanks alle problemen van heden en toekomst gaat Warmond het dertig jarig jubileum uitbundig vieren. Want de problemen spelen tenslotte al jaren en nog altijd zijn ze overleefd. Veel heeft Warmond hierbij te danken aan een kleine groep leden waarop altijd kon worden teruggevallen. Zij vormden de bestu ren, trainden de ploegen, speelden desnoods twee wedstrijden, kortom zij deden alles voor Warmond. De beloning voor hun in zet was het eigen veld dat Warmond vorig jaar kon betrekken. Inmiddels wordt er hard gewerkt om een lichtinstallatie aan te leggen. Plannen voor een gezamenlijke kantine met de tennis- en handbalvereniging zijn in en vergevorderd stadium en alleen de financiering is nog een knelpunt. Betere bewijzen dat War mond ondanks de gering grootte nog springlevend is zijn toch niet te geven? Zinnig Peter Brandt senior is door het bestuur van de Leidse Rugby Club DIOK voor vijf jaar geschorst. De reden van deze nogal forse ingreep is moeilijk te achterhalen. Brandt wordt in ieder geval „verdacht" van het plegen van frauduleuze handelingen op financieel gebied, daarbij zou hij tweedracht zaaien binnen de club. Om als leek tot een beetje oor deel te komen is het wel nut tig te weten dat Brandt DIOK als secretaris (maar meer als manus van alles) gemaakt heeft tot wat het nu is: de tweede rugbyvereniging van Nederland met 160 leden. Ook stond Brandt in zijn bestuur speriode - hij trad enige maan den terug vrijwilig af - aan de basis van de gezonde financië le situatie van de club nu. DIOK was Brandt. Brandt United zelfs, want het gehele gezin Brandt was dag en nacht met de club bezig. Ver diende dagelijks voor de club. Deze Brandt (die door de Ne derlandse Rugby Bond als pr- man is aangetrokken) nu zou fraude hebben gepleegd. Zou tweedracht zaaien binnen de club die hij persoonlijk want zo ligt dat eigenlijk - in de laatste jaren groot heeft ge maakt. Deze Brandt... Enfin. Laten we het er op hou den dat we een bestuur van een vereniging wel eens zinni ger dingen hebben horen zeg gen... Optreden Op het gevaar af vervelend te worden, in deze Hutspo(r)t weer een actiefoto. Was het drie weken terug LFCer Bles Zuma die door de tegenstander nogal hardhandig de grond in werd gewerkt, dit keer zijn het twee Leidse rugbyers die hun uiterste best doen een echt „grondig" onderzoek te verrichten. En nu weten we natuurlijk wel dat rugby een sport is waarin deze momen ten vaker voorkomen, maar dat twee ploegmakkers zich op het veld zo laten gaan, dat was tot afgelopen zondag onbe kend. Wordt trouwens tijd dat het nieuwe DIOK-bestuur daar (ook) eens tegen optreedt. Ingeboet (1) Het Rotterdamse Zwart Wit '28, dat ook dit seizoen weer onderaan de ranglijst van de eerste klasse zaterdag bivak keert (en als de voortekenen niet bedriegen ook aan het eind van dit jaar erg laag zal eindigen), heeft ook andere tijden gekend. Nog niet eens zo lang geleden (wat is vijf, zes jaar?) speelden de Rotter dammers nog een toonaange vende rol in het zaterdagge- beuren. Hoewel omringd door betaalde clubs en grote zon dagbroertjes was Zwart Wit een naam die stond. Een duel tussen die club en Noordwijk werd ook steevast als toptref- ten aangekondigd. De „Feye- noord—Ajax" van de zaterdag, met Zwart Wit in de rol van de Kuipclub, vanzelfsprekend. Een wedstrijd die echt duizen den toeschouwers trok, be langstellenden die in negen van de tien gevallen „ver rijkt" huiswaarts trokken na weer een aardige wedstrijd... Ingeboet (2) Dat gegeven nu, is er de laat ste jaren wel af. Noordwijk mag zich dan wel in de top van de zaterdag-KNVB heb ben gehandhaafd, het „Ajax van de zaterdag" speelt toch wat minder briljant als vroe ger het geval was. En met Zwart Wit is het helemaal een trieste affaire. Nog altijd spe lend op het fantastische Vaan complex (al is de grasmat dan veel minder geworden) doen de Rotterdammers nu al jaren met succes hun best niet te de graderen. Het kan verkeren, dat is duidelijk. Zoals ook duidelijk is dat de persaccommodatie op dat sportpark wat minder is ge worden. Het „tribunekamer tje" met vrij uitzicht op het hoofdveld is er nog altijd, ak koord. Kou en nattigheid de ren de daar aanwezige journa listen niet. Maar de tijd dat daar koffie (in de rusten an dere drankjes (na afloop) wer den geschonken is nu toch echt voorbij. En ook daardoor heeft het top- treffen van weleer aan smaak ingeboet... Smoesjes U kent ze wel die verklarin- Optreden vereist... gen waarmee spelers en trai ners een opgelopen nederlaag of een matige prestatie goed praten. „De scheidsrechter was partijdig", „als die bal niet op de paal was gegaan dan hadden wc een heel ande re wedstrijd gezien", dat te gendoelpunt vlak voor rust viel op een psychologisch on gunstig tijdstip" en ga zo nog maar een tijdje door. Echt ori ginele smoesjes hoor je nog maar zelden. Theo van Segge- len, net terug van de Universi- ade in Mexico, maakte afgelo pen zondag een uitzondering op die regel. Van Seggelcn speelde niet best en had daar voor de volgende excuses. Zijn eerste smoesje was zwak: „Ik moest weer wennen aan een Nederlandse voetbal". Alsof de ballen in Mexico niet rond zijn. Zijn tweede uitleg voor zijn matige optreden was wel sterk. Het had te maken met geografische invloeden en conditie: „Ik moest nog wen nen aan het hoogteverschil tussen Mexico en Nederland", zo luidde de alleszins bevredi gende verklaring van de mid denvelder. Geladen Nog een verklaring voor de nederlaag van UVS tegen EDO. De Leidse spelers waren ingedeeld in een kleedkamer die zich naast een kleedruimte van een damesvoetbalteam be vond. Het gaat te ver in deze rubriek de kier te memoreren die de afscheidingswand tus sen beide ruimtes riiet geheel waterdicht maakte. Het is hier eveneens niet de plaats met honderd procent zekerheid te stellen dat de jongens daardoor te laat maar wel geconcen treerd op het Haarlemsi balveld verschenen on 1 een uitstekende eerste i spelen. En dat dat tweed deel aanzienlijk minde omdat de dames toen l trokken bleken. We hou ook over op. Maar niet de opmerking te hebtx - maakt dat het UVS-tearnj^e der geval wel „geladen terrein verscheen. En eigenlijk kan dat cfere geen tweede verklarin voor die zoveelste ned tegen EDO... onr I ja, zou

Leidse Courant | 1979 | | pagina 12