Nieuwe strijdmiddelen kunnen de wereld in ontzetting brengen Verrassende lijn in eiken. JU VOLGENS DE BIOLOGIEBOEKJES ZIJN DE OERWOUDEN ROND DE AMAZONE DE LONGEN VAN DE MENSHEID. DE KRANT WEET HOE LANG NOG. kerk en wereld DE OORLOG DIE NOOIT KWAM (II) Sierlijken solide. 1395,- IN1 M INTERMEUBEL VANDERKLUGTBV. GEZOND SLAPEN BIJLAGE Gezond slapen: specialistenzaak TENDENS NAAR BETERE MATRASSEN LEIDSE COURANT VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1979 Bijgaand het tweede ar tikel over oorlogsvoe ring, dat de heer H. Al- gra, oud-hoofdredacteur van het Friesch Dagblad en oud-lid van de AR- fractie in de Tweede Ka mer, op ons verzoek in het kader van de Vre- desweek schreef. In de krant van gisteren zijn bijdrage over gas in de Eerste Wereldoorlog, vandaag over het ont werpen van nieuwe wa pens. Op 31 augustus 1939 ontketende Hitler de aanval soorlog tegen Polen en een dag later verklaarden Engeland en Frankrijk de oorlog aan Duitsland. Hun bondgenootschappelijke verplichtingen noop ten hen daartoe. De volgende dagen was het in Londen op straat te zien, dat er oorlog was. De conductrices voor de bussen, de politiemannen en de mensen van de reinigingsdienst, die op straat hun werk deden, droegen allemaal een tasje met daarin een gasmasker. Binnen enkele dagen wa ren één miljoen gasmaskers in Engeland uitge reikt, met de verplichting, dit middel tegen gifgas sen altijd bij zich te dragen. Blijkbaar rekenden de Engelsen met de mogelijkheid, dat een bevolking scentrum als Londen het doel zou worden van een gasaanval. De Engelse regering achtte de Duitse legerleiding met Hitier als opperbevelhebber daar materieel en moreel toe in staat. Inderdaad be schikte Hitier op dit gebied over grote mogelijkhe den. De schildering van prof. Van Embden was niet maar een overspannen fantasie. Niet gebruikt Het staat vast, dat de Duitse legerleiding over de mogelijkheid beschikte, met moordende gassen heel wat te doen. Al weet niemand precies in wel ke mate het gebruik van zo'n wapen een beslis sende factor had kunnen worden in de'Tweede Wereldoorlog. Maar de Duitsers hebben dit wapen nooit gebruikt. Ook niet, toen de situatie militair gezien wanhopig werd. Ook zelfs niet, toen Hitier meende, dat ook het Duitse volk verdiende uitgeroeid te worden, omdat het niet tot het einde toe bleek te kunnen volharden. Zijn laatste bevelen hadden een vrese lijke ramp voor zijn eigen volk kunnen zijn. Die bevelen werden met dat doel uitgevaardigd. Maar zij werden niet meer uitgevoerd. De opmars van de geallieerden was daartoe te snel en bovendien piekerden mannen als Speer er niet over, deze na tionale zelfmoordplannen te steunen. Maar ook in dat waanzinnige stadium heeft Hitier nooit bevel gegeven, het gifgas als strijdmiddel in te zetten. Het is trouwens zeer dé vraag, of toen nog aan zo'n bevel gevolg zou zijn gegeven. Waarom werd het gebruik van gifgas, waarover men in zulk een mate beschikte, achterwege gela ten? Om de. eenvoudige reden, dat men heel goed wist, dat de vijand geen etmaal nodig zou hebben om al met gelijke munt te betalen. In de laatste fase van de Tweede Wereldoorlog was op een van de eilanden in de Middellandse Zee, toen nog diep in het geheim, een Amerikaanse eenheid geves tigd die direkt gas met gas zou kunnen beant woorden. En daarom is van de profetie van prof. Van Embden niets uitgekomen. Andere wapens Reide partijen hebben dus het gas, buiten hun plannen gehouden en de Tweede Wereldoorlog is volstrekt anders verlopen, dan sommigen met zo grote stelligheid verwachtten. Maar beide partijen hebben wel naar heel andere vreselijke middelen gezocht. De Duitsers kwamen tegen het einde van de oorlog met de VI en de V2. De Amerikanen met een nog veel vreselijker wapen: de atoombom. Amerika kon dat vreselijk wapen gebruiken, om dat men in Washington wist dat Japan daar geen antwoord op had. Japan had geen atoombom en Amerika wel. Dat besliste tenslotte de oorlog in het Verre Oosten op snelle en onverwachte wijze. Conclusies De Tweede Wereldoorlog is in het Verre Oosten beslist door de inschakeling van het atoomwapen. Sommigen, die nog altijd geloven in de dwaalleer, dat een volgende oorlog begint waar de vorige eindigde menen dus te weten, dat de volgende we-, reldoorlog een atoomoorlog zal zijn. Maar dat is zeer de vraag! De Tweede Wereldoorlog werd geen gasoorlog, omdat niemand dit wapen durfde in te zetten uit vrees voor wat men dan onmiddellijk zelf op zijn brood zou krijgen. Want beide partijen wisten van elkaar, dat ze dit wapen hadden en wisten niet van elkaar welke mogelijkheden omtrent dat ge bruik nog geheim werden gehouden. Daarom was het risico te groot. Zo is het denkbaar, dat bij een derde wereldoorlog beide partijen volledig afzien van het gebruik van strategische atoomwapens, omdat zij weten dat hun tegenstander met dat wa pen onmiddellijk zal terugslaan en niet weten, wat voor nieuwe en verrassende dingen de tegenstan der in dat opzicht nog geheim heeft weten te hou den. Daarom is elke vredesactie, die zich versmalt tot een verzet tegen het atoomwapen, een bewijs van traditionalisme en daaruit voortvloeiende kort zichtigheid. De redevoeringen van prof. Van Embden kunnen misschien helpen, dit te bevesti gen. Nieuwe wapens De voorgaande conclusie is niet als geruststelling bedoeld. Integendeel. Zij dient alleen om kortzich tige verhalen, die alleen met het atoomwapen be zig zijn, de pas af te snijden. Een derde wereldoor log, dat mag men wel stellen, zal onvoorstelbaar gruwelijk en hard zijn. Maar welke wapens dan van beslissende betekenis zullen zijn, dat weten wij niet. Wij weten wel, dat er gewerkt wordt - zoveel mo gelijk in het geheim - aan de uitvinding en ver vaardiging en perfectionering van een breed scala van wapens. Zij die soms door een kier van de schermen mogen zien, weten daarvan. In zoverre, dat zij met stelligheid kunnen zeggen dat buiten de atoomsector er méér wordt gedaan aan de voorbereiding van nieuwe wapens, dan binnen die sector. Een enkel voorbeeld: de laser. De naam is kuns tmatig gevormd (Light Amplification by Stimula ted Emission of Radiation). Het gaat om verster king van een lichtstraal door een bepaalde prikke ling van een stralingsbron. „Laser is de vervulling van een van de oudsl menselijke dromen op het terrein van de tech niek, namelijk het uitzenden van een lichtstraa die zó sterk is dat hij de hardste en de meest tege hitte bestand zijnde stoffen doet verdampen (Dr.Schawlow, een van de beide geleerden die 01 geveer 20 jaar geleden in Amerika voor het eer de mogelijkheid aantoonde om zulke lasers te pn duceren). De geschiedenis van de laser is dus nog maar p; begonnen. Maar wie de omschrijving van een va de beide ontdekkers leest, heeft maar weinig fai tasie nodig om te begrijpen, wat hier aan de han is. Om het eens kras te zeggen: er wordt aan mogelijkheid gewerkt om „een tank te doen ve dampen". Dit alles bevestigt, wat al eerder is opgemerkt: hi is eenzijdig en dus kortzichtig te denken, dat ee derde wereldoorlog zal starten als een atoomooi log. Het is minstens zo waarschijnlijk dat geen va beide partijen - zoals in de Tweede Wereldoorlc met het gas - zich zal wagen aan een atoomaanv; doch de wereld wél in ontzetting zal brengen d< wat er aan nieuwe strijdmiddelen te land, ter en in de lucht zal worden geprobeerd. De conclusie is dus, dat het streven naar vrede e veiligheid meer dan ooit een levenskwestie is vot de gehele mensheid, en dat men misschien degi nen, die allerlei ongekende nieuwe wapens voo bereiden, extra kansen^geeft door alléén ov< atoomwapens te praten. H. ALGR Robuust,massief eiken bankstel met een verras sende vormgeving. Let maar eens op het gedurf de ontwerp van de arm leuningen. Voor eiken liefhebbers met een zeer persoonlijke smaak. Keuze uit vele prachtige bekledingsstoffen Als bankstel 3495,- De massief eiken salon tafel is speciaal voor dit bankstel gemaakt. Het blad is 138 x 61 cm en 4,5 cm dik. Pronkstuk opnieuw ontdekt Deze gezellige, eiken spijskast komt zó uit de woonkamer van een oude boerenhoeve. Massieve zij kanten,deuren en boven blad. Afmetingen: 150 cm hoog, 90 cm breed en 45 cm diep. Gedrfligheid vraagt om stevige dis. Massief eiken, boeren eetkamer. Ronde tafel met een doorsnee O/TC van 120 cm. OO^" In rechthoekige uitvoering (140 x 85 cm) 795,-. De stevige stoelen met komfortabele zadelzitting kosten per stuk 269,- |3:?'|3l|; 3 Allebei gratis om mee te nemen! •Intermeubcl's Woonplannen Map. Schuif- en indeelsysteem met schaal- modelletjes en mm-papier. •lntennenbel Magazine •Prijsgarantie De unieke prijsgarantie van Intermeubel: als u hetzelfde artikel, onder dezelfde leveringsvoorwaarden, binnen 3 weken na aankoop ergens anders voor een lagere prijs ziel, dan geeft Intermeubel u het verschil De geruststellende zekerheid van Intermeubel-kwaliteit: 5 Jaar garantie op konstruktie en binnenwerk. Meubelen Klassiek en Modem, Haarlemmerstraat 198-200, Lelden, Tel. 071 -131846/131847/131848. Afd. Slaapkamers, Haarlemmerstraat 198,Tel. 071 -131848. Afd. Woningtextiel, Haarlemmerstraat 256-258, Tel. 071 -122154. "de Knoest" geloogd Eiken Meubelen, Haarlemmerstraat 170, Tel. 071-122963. I intermeubel I Zowel een te hard als een te zacht bed leidt tot rugklachten en vermoeidheid. Nu zijn er tegen woordig verschillende kombinaties van matras en ondergrond waar u wèl gezond op slaapL Maar wist u dat elke lichaamsbouw en elk gewicht weer andere eisen stelt aan 'n bed? Uw Intermeubel adviseur helpt u bij de juiste keus. Hij heeft er het vakmanschap en de ervaring voor. Ga eens met hem praten en kom de verschillende mogelijkheden zelf uittesten. Nederlanders geven meergeld uit aan hun matras. Er wordt terecht meer waarde gehecht aan goede steunende en verende eigenschappen dan aan voordelige aanbiedingen. Vooral de uitstekende polyether matrassen zijn erg populair. Sterk in opkomst zijn ook de boxsprings en de verstelbare lattenbodems. Donzen dekbedden: goed advies blijft noodzaak Steeds meermensen gaan over op dekbedden. Er zijn nogal wat verschillende mogelijkheden. En elke soort heefi zijn eigen isolerende en ademende eigenschappen. Ook de prijzen lopen sterk uiteen. Wilt u een dekbed van zuiver ganze- of eendedons dan betaalt u voor dit natuurprodukt uiteraard meer dan voor een synthetisch dekbed. Daarom is deskundig advies uiterst belangrijk. Uw Intermeubel- adviseur is 'n specialist in dekbedden. En hij heeft een j uitgebreide kollektie vooru A:;

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6