f Staatssecretaris Brokx slaat eerste paal in wijk Middelland C V Groen licht voor (brom)fietsroute van dorp naar Voorweg Alphenaar moet duiventil afbreken Ambtsgebed" raad Alphen afgeschaft Kosten verwerkin huisvuil rijzen de pan uitv Zoeterwoudse missieveiling REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1979 PAGIN, TER AAR Staatssecretaris G. Brokx heeft gistermiddag in Ter Aar de eerste paal geslagen voor de bouw van de eerste negenenzestig woningen in de nieuwe wijk Middelland. Het komplex nieuwe wonin gen maakt deel uit van een bouwstroom die uitgesmeerd is over negen gemeenten in de Rijnstreek. Deze gemeentelijke samenwer king startte acht jaar geleden. De woningen worden gebouwd door een aannemersbe drijf uit Noorden. De staatssecretaris was er dankbaar voor dat men juist hem had gevraagd om in Ter Aar de eerste stoot voor de nieuwe bouwstroom te ko men geven. De heer Brokx zei het prettig te vinden dat er ook een aantal woningen gerea liseerd kan worden in de premie-A-sector. Dat houdt in: woningen met een hoge rijksbijdrage. Hiermee wordt het eigen woningbezit mede gestimuleerd. Om woningen te kunnen bouwen moet er grond voorhanden zijn alsook de vaklieden die het werk moeten doen. Dat zijn problemen waar ook de overheid mee geconfronteerd wordt. Nog altijd kent ons land een woning nood en er zijn zo'n tachtigduizend gevallen die om een direkte oplossing vragen. Maar de overheid heeft ook te maken met een bijna zichtbare bodem van de schatkist. Extra blij is de heer Brokx dan ook met het feit dat er vol gend jaar tienduizend huizen extra neergezet kunnen worden. De staatssecretaris zei er Staatssecretaris Brokx heit de eerste paal de grond in. voorstander van te zijn om de koopwoningen in de premie-sector zo kort mogelijk te houden bij de huurwoningen, zodat ook de mensen met een minder gevulde beurs de kans hebben om te komen tot een eigen woning. Streekplan Gedeputeerde drs. Borgman wees op de ge maakte streekplannen voor dit gebied en wees op het verschil van inzicht tussen de provincie en de gemeente inzake eengezinswoningen. Moeten die nu wel bij het contingent voor de gemeente getrokken worden of niet, zo vroeg hij zich af. In dit geval heeft Ter Aar gelijk ge kregen en gaan deze nieuwe huizen voor één- en tweepersoonsgezinnen niet van de bouw- contingenten af. Ter Aar heeft daarin dus eni ge ruimte gekregen. „Bij een dergelijk feest als vandaag", aldus Ter Aars burgemeester Verhoef, „geeft men altijd een cadeau, meestal aan degene die de eerste paal slaat. Wij hebben gezocht naar iemand die veel voorbereidende arbeid heeft verricht om tot de realisering van Middelland te komen. Daarom stel ik er prijs op een cadeau te over handigen aan wethouder G. van Harten". Met het slaan van de eerste paal is er een be gin gemaakt met een geheel nieuw stuk Ter Aar. Als alles volgens de plannen verloopt zul len over ongeveer een jaar de eerste bewoners hun nieuwe woning kunnen gaan betrekken. Raad Oegstgeest schoorvoetend akkoord n* verhoging reinigingsrechten OEGSTGEEST „Hoe kunnen wij de stijgende kosten teugelen", vroeg men zich in de Oegstgeeste raad meerc malen af toen gisteravond gesproken werd over kosten huisvuilverwerking. De prijs die hiervoor betaald n worden rijst die laatste jaren de pan uit. Wethouder en i burgemeester J. J. Thorn de de raad voorzat wees er op de burgers van Oegstgeest méér vuil produceren, dat de nen van de personeelsleden die het vuil moeten verwer sterk gestegen zijn en voorts dat er een aanzienlijk bed betaald moet worden aan de intergemeentelijke rege vuilverbranding. Allemaal factoren die mede bepalend i De CDA'er Van der Reyden hield een lang betoog dat uitm< de in een verzoek aan de wethouder van financiën, de heer Belle, om een notitie te maken waarin, over de komende jaar, de stijging van de kosten zichtbaar wordt. De socialist K lbeck pleitte voor de instelling van een commissie ad hoc die kostenaspect aan een onderzoek moet onderwerpen. De lib -en len toonden zich coulant ten opzichte van het gemeentevooi nen en ging akkoord. De liberaal Steenkamp noemde wel de diaan rentiatie die het mogelijk moet maken dat degenen die meest vervuilt ook het meeste moet betalen. De heer Bed!nei wilde wat meer argumentatie op het gebied van de huisvuil >P.c werking. „In Leiden wordt het huisvuil tweemaal per week :u'n gehaald en komt eenmaal in dé maand de kraakwagen la !em hoe zit het daar met de reinigingsrechten die betaald wort n0§ De voorzitter zegde toe dat in de commissie openbare werker^u gehele huisvuilverwerking onder de loep wordt genomen, financiële uitvloeisels worden doorgespeeld naar de comm financiën". De raad had er vrede mee, dat de zaak op de hel!en gaat.... G. J. Boven koninklijk onderscheiden WASSENAAR Bij zijn af scheid als commissaris van po litie in Wassenaar is de heer G. J. Boven een koninklijke onderscheiding ten deel geval len. Hij werd ridder in de Orde van Oranje Nassau. Bur gemeester mr. K. Staab maak te dat gisteren bekend tijdens een afscheidssamenkomst in het Wassenaarse raadhuis voor leden en oud-leden van het politiekorps en van de Wasse naars e reserve-politie. De bur gemeester bood de scheidende politiechef, die bijna 30 jaar aan het Wassenaarse korps verbonden is geweest, namens het gemeentebestuur een af scheidsgeschenk onder couvert In de middaguren^ was er, eveneens in het raadhuis, een bijzonder drukbezochte recep tie waarop vele honderden be langstellenden afscheid kwa men nemen van de heer en mevrouw Boven. De receptie eindigde met een serenade, ge bracht door de drumband van de gymnastiekvereniging RAAD KEURT HERZIENING BESTEMMINGSPLAN GOED HAZERSWOUDE De gemeen teraad van Hazerswoude heeft de eerste herziening van het be stemmingsplan Voorweg vastge steld. Hierdoor wordt het het ge meentebestuur mogelijk om op korte termijn een (brom)fiets route töt stand te brengen tus sen het westelijk deel van het dorp en de Voorweg, nabij de Middelweg. Gepland is een pad op de Zuiddijk, dat de verbin ding tussen de Voorweg en de Provinciale weg (de bestaande rijwieltunnel daaronder) zal vormen. Hoe het plan zal wor den gerealiseerd, gaat binnen kort punt van bespreking vor men. Aldus de wethouder van o- penbare werken, J. D. de Wit, die bij afwezigheid van burge meester J. ten Heuvelhof (met vakantie) de voorzittershamer hanteerde. Snelheid is en was geboden voor de gemeentebestuurders. Immers, het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft een toezegging van een subsidie van 517.000. gedaan, mits het werk voor 9 juli 1980 ter hand wordt genomen. Omdat deze toezegging op 9 juli van dit jaar ten gemeentehuize ar riveerde (nadat pas op 27 oktober 1978 de aanvraag was ingediend), moest met man en macht aan de plannen gewerkt worden. En, er werden hierin, wat voorzitter De Wit beaamde, foutjes gemaakt. Verontruste bewoners in de streek waar het fietspad is gepland, kwa men in het geweer, maar zagen voor het grootste gedeelte hun be zwaren niet gehonoreerd. Het pu bliek moet zich overigens niet overrompeld voelen door het plan, aldus De Wit, want al in de begro tingsvergadering van vorig jaar is hierover gerept. Het is trouwens niet uitgesloten dat bewoners van de Zuiddijklaan door het voeren van procedures de realisering van het plan deels kunnen ophouden. De loco burgemeester: „Dan is het niet denkbeeldig dat het in hun woonstraat drukker wordt wat het verkeer aangaat". Bezwaren die zijn geuit betreffen de het lawaai of andere hinder die gebruikers van bromfietsen op het aan te leggen pad kunnen veroor zaken, werden door de bestuurder net helemaal van tafel geveegd. Maar, aldus De Wit, ook zij hebben récht om met hun voertuig van het pad gebruik te maken. Waarbij hij opmerkte dat nu niet zomaar alle bromfietsgebruikers als snel heids- of andere maniakken moe ten worden beschouwd. De voltal lige raad (CDA-er B. Poot is nog ziek) was van mening dat realise ring van het fietspadplan slechts een start is van de oplossing van het verkeersprobleem, dat al jaren de kop opsteekt in de Dorpsstraat. De woningbouwvereniging Volk sbelang is van plan een aantal hui zen in de wijk Groenestein te re noveren. Zes van de dertig in Rhynenburch-oost in aanbouw zijnde woningen zullen dan als „opvang" voor de gezinnen uit Groenestein fungeren. Volgens loco burgemeester De Wit heeft men aanvankelijk met plannen rond gelopen om deze mensen tij dens de renovatie in caravans on der te brengen. Het ziet er echter naar uit dat hiervan zal worden afgezien en dat in Rhynenburch- oost een voorlopig onderdak voor hen zal worden gevonden. Niet al te veel soelaas derhalve voor de lijst van woningzoekenden, die nog altijd zo'n driehonderd namen bevat. In Hazerswoudse kringen leeft nog immers de wens dat de Streek-mu- ziekschool Rijnakkoord het onder wijs gaat uitbreiden tot de basis scholen voor het geven van alge mene muziekvorming. De subsidie die verstrekt wordt, aldus me vrouw Van der Lecq (PvdA), dient voor zoveel mogelijk kinderen ge hanteerd te worden. Dat bet wijk- comité Rhynenburch een gemeen telijke bijdrage krijgt (SGP-er J. Kaashoek is hiertegen), acht een ieder zinvol. „We willen met hen rekening houden", aldus De Wit. Maar het comité „loopt wel eens te hard", zodat het niet stante pede de inspanningen door het gemeen tebestuur beloond ziet. SGP-raadslid J. Kaashoek heeft b. en w. medegedeeld dat hij per abuis tegen de gegrondverklaring van het beroepschrift van de heer A. van Rijn uit Alphen aan den Rijn heeft gestemd. Hij heeft dit eveneens het provinciebestuur doen weten. Voor PvdA-er Fr. Struben een reden om hierop kort in te gaan. Hij: „Ik heb bezwaar tegen de manier waarop hij dit deed". Volgens de socialist had Kaashoek alle informatie tijdens de vergadering van 31 augustus. Struben vindt het niet goed te keuren, zoals Kaashoek een en an der naar buiten heeft geventileerd; onder meer in het Alphens Dag blad, in een artikel waarvan Kaas hoek het deed voorkomen als zou den er door ambtenaren foutjes zijn gemaakt. Het duivenhok dat van de gemeenteraad moet worden afgebroken. ALPHEN AAN DEN RIJN Alphenaar W. F. de Leeuw moet van de gemeenteraad zijn duiven hok dat hij gebouwd heeft op zijn woning aan de Kortsteekterweg, weer afbreken. De raad ver klaarde gisteravond het beroep dat De Leeuw had aangetekend tegen het intrekken van zijn vergunning, ongegrond en volgde daarmee het advies van de „commissie voor de beroepschrif ten" en het college van B. en W. De laatste stro halm waar De Leeuw zich nog aan kan vast klampen is een nieuw beroep aantekenen tegen het besluit van de gemeenteraad, bij de Raad van State. De geschiedenis van het duivenhok is een opmerke lijke. Op 5 juni 1978 vroeg. De Leeuw een vergun ning aan om zijn woning te veranderen en een dui venhok te bouwen. 24 oktober van dat jaar verleen de b. en w. hem de vergunning. Toen De Leeuw zijn plannen verwezenlijkte, kwamen er protesten uit de buurt. B. en w. trokken daarna op 24 april 1979 de vergunning in omdat het in strijd zou zijn met het bestemmingsplan. Als reden stelden b. en w. onder meer dat bij nader inzien ten aanzien van het dui venhok ten onrechte de overgangsbepaling was toe gepast. En ook, dat met inbegrip van het duivenhok en de andere verbouwing de uitbreiding van zijn wo ning zou neerkomen op 34% terwijl 15% was toege staan. De Leeuw die inmiddels wel zijn duivenhok had af gebouwd, ging tegen de plotselinge koerswijziging van b. en w. in beroep op 1 juni 1979. Hij vocht onder meer het percentage van 34% aan en stelde dat de aanbouw een vervanging was van een keuken en schuur terwijl voor die tijd ook een duivenhok aan wezig was geweest. Hij memoreerde dat het nieuwe duivenhok nota bene op advies van de gemeente, op het dak van de aanbouw was geplaatst. De Leeuw verwees verder naar de buren die „al jaren" een soortgelijk duivenhok op dezelfde plaats hadden. Om „inkijk", dat was een van de bezwaren van de buurt, te voorkomen, was De Leeuw bereid om de toegang naar het duivenhok te verplaatsen. Het argument van de inkijk vond hij toch al niet zo sterk omdat een kijkje bij de buren ook mogelijk zou zijn vanaf het platte dak waarop het duivenhok stond. De Leeuw verwees ook nog naar de kosten die de af braak met zich mee zou brengen en verder dat hem de mogelijkheid zou worden ontnomen zijn grote liefhebberij uit te oefenen. Nadat zowel b'. en w. als de commissie van de be roepschriften was gebleken dat een vergelijk met de buren er niet in zat, werd het beroep van De Leeuw ongegrond verklaard. Het voorstel van de „commissie voor de beroep schriften" werd gisteravond door de raad overigens zonder slag of stoot geaccepteerd. De Leeuw kan nu zijn gelijk nog trachten te halen bij de afdeling recht spraak van de Raad van State. Tot die tijd kan hij in ieder geval nog zijn hobby blijven uitoefenen. De eerste avond van de missieveiling in het Zoeterwoudse Ons Huis is uitstekend verlopen. Aan het eind van de avond bleek dat de Zoeterwoudse missionarissen, voor wie de opbrengst bestemd is, al op 14.051 gulden kunnen rekenen. Na een rustig begin bracht veilingmeester Koos Paardekooper tot de klok van 1 uur zo'n 350 artikelen, variërend van antiek en curiosa tot levensmiddelen, aan de man. Meer dan 200 kooplustigen waren bij de eerste avond van de missionarissenveiling, die voor de vijfde keer gehouden wordt, aanwezig. Nieuwigheid was de premie die bij het overschrijden van elke duizend guldengrens extra verdiend werd. De heer Velthuizen werd winnaar van een pony veulen, de hoofdpremie. Vanavond 8 uur zijn er weer vele interessant^ stukken te koop in Ons Huis. 99 ALPHEN AAN DEN RIJN Het „ambtsgebed" dat tot nu toe aan het begin van elke raadsvergade ring te Alphen aan den Rijn door de voorzitter werd uitgesproken, is afgeschaft. Een voorstel van de PvdA hierover werd door de raad met 15 stem men voor (PvdA-WD-PCA) en 14 stemmen tegen (CDA-SGP) aangenomen. De PvdA zei in het voorstel onder meer, het te betwijfelen of „een ambtsgebéd in een bestuurlijk lichaam als de gemeenteraad nog wel in overeenstemming was met de heersende gevoelens van de bevolking." Daarbij verwees de fraktie naar de vele ge meenteraden en provinciale staten, waar om die reden het gebed in de loop van de jaren was afgeschaft. „In onze huidige sarpenleving is het geloof voor velen niet meer een vanzelfspre kend uitgangspunt voor het bestuurlijk handelen", aldus de PvdA. Volgens de fraktie was het dan ook moeilijk om op zin volle wijze het gebed te handhaven „indien de geloofwaardig heid door velen in twijfel wordt getrokken of niet onderschre ven." Tegen het voorstel keerden zich de volledige CDA-fractie en SGP'er Van der Lee. Van der Lee die ook namens de CDA-frac tie sprak, stelde onder meer, dat er geen alternatief was voor een ambtsgebed „dat vanwege haar Evangelische boodschap ook een opdracht inhoudt." En: „De boodschap van het Evangelie zegt zonder meer: „Wie niet voor mij is die is tegen mij", zei hij. Het gebed vond hij „het voornaamste stuk dankbaarheid dat God van ons vordert." Van der Lee deed een beroep op de raad om het voorstel niet te ondersteunen „maar als Godonterend en verwerpelijk te achten." Waagmeester (PCA) zei onder meer, het onbegrijpelijk te vinden dat Van der Lee als SGP'er ook het woord voerde voor de gehe le CDA-fraktie. Verder vond Waagmeester dat Van der Lee op een „ongepaste manier" gebruik had gemaakt* van teksten. Waagmeester wees er op dat „het leven in een theocratie voorbij was." Hij vond dat het ambtsgebed niet meer paste in de Al- phense raad. „Samen bidden wordt pas mogelijk als je deelge noot bent van eikaars geloof. En dat is in deze raad niet het ge val", aldus Waagmeester. Den Daas van de VVD meende eveneens dot het ambtsgebed een achterhaalde zaak was. Hij stelde dat het beter zou zijn om dit „elders uit te spreken, thuis of in fraktieverband", voordat de raadsvergadering begon. „Op deze wijze voorkomt men ook een ontluistering van het gebed, waarvan vooral sprake is in ru moerige tijden wanneer de verkiezingen hun schaduwen vooruit werpen of wanneer het gebed wordt uitgesproken in een sfeer van animositeit, naijver en ruzie." Den Daas zei verder dat „het allerbeste gebed" niet bestond uit woorden maar „uit de vervul ling van zijn plichten." „Derhalve zijn wij van mening dat uit eerbied voor het gebed, beter tot afschaffing ervan kan worden overgegaan", aldus Den Daas, waartoe na de stemming dan ook inderdaad werd besloten. Een compromis dat de VVD voor de vergadering aan het CDA had aangeboden om als alternatief voor het begin van elke raadsvergadering „een ogenblik stilte in acht te nemen om zo ie der pesoonlijk in de gelegenheid te stellen om te kunnen bidden, was door de CDA-fraktie van de hand gewezen, zo werd in de wandelgangen na afloop duidelijk. beh Vluchteling lichtte Boskoop op voor zeventien mille Me i BOSKOOP/DEN- HAAG Het was gecompliceerde zaak Ifoc een mengeling van stiene bare feiten waarvoor 30-jarige in Boskoop nende verdachte zich v|' de Haagse rechtbank te verantwoorden. Niet in leen dat hij onder v.bijv naam kans had gezien jj"' minister van justitie te wegen tot het verschal de j van een verblijfsverg eiel ning als politiek vluc Als ling, maar hij zou ookadv gemeente Boskoop zeventienduizend gul j hebben opgelicht steunfraude. Dan speelde nog een rol juist dezer dagen ontvanjeb verzoek van Denemarkenkar uitlevering van de man ;po vermoeden dat hij betrok ;eb was bij een daar geplee ils overval op een bank. Tenslals kwam de verdediger van var dachte met het verzoek onde man onmiddellijk in vrijlkoc te stellen, waarover de restri bank op een ander tijdstip) beslissen en eveneens over str? verzoek tot de uitlevering.gek Er kwam nu een eis van v maanden gevangenisstraf k gen verdachte. Reeds eever heeft de rechtbank zich de affaire beziggehouden. De in Praag geboren verdL te zou om bepaalde rede naar Denemarken zijn ui~ wezen, waar hij een aanta ren woonde. Daar wisseldf officieel van naam, hetgee wettelijk is toegestaan. JV het Internationaal Jurid Instituut heeft inmiddels richt, dat iets dergelijks in derland niet is geoorloofd in officiële stukken de orig le naam moet worden bruikt. Maar verdachte niet zo lang geleden ziel Boskoop vestigde nam opnieuw een andere naam 3 van Karei L. en diende ie aanvraag in voor e i verb A. vergunning, die hem dus onrechte werd verleend, wege de valse naam trok dachte onrechtmatig een sdaai le uitkering hetgeen oplie| Op zeventienduizend gulden, ich Het was voor dit laatstgenectu de feit in het bijzonder da on officier drie maanden ge nt genisstraf eiste hoewel dat n de dagvaarding was opgi nen. Verdachte, die inmid an met een Nederlands meisjde het huwelijk is getreden, (de klaarde middels zijn Enjolg tolk dat hij niet naar Ne land was gekomen om mis lor te plegen, maar een a re naam aannam om met verleden te breken. Zijn dediger bepleitte vrijspraal deze zaak zal de rechtban 11 oktober vonnis wijzen. DE EHBO Aarlanderveit' iy AARLANDERVEEN -bin plaatselijke E.H.B.O.-vozel ging hield gisteren ittbot Jeugdhaven haar jaarveri »nd ring. Na de openings woo L van voorzitter H. Groen c Woud, deed de secretaris t ding van de vele succiker van de wedstrijdploeg iiarp afgelopen jaar. Het iet naamste succes was de de lijr me aan de Districtsweds id, waar de ploeg de Kring n ze vertegenwoordigen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4