Hennie Hollink schokeffect voor FC Twente FC Den Haag Passeren Swinkels ongefundeerd zonder Schoenmaker TEVIGE AANPAK NA MILDE HAND /AN KOHN li Sportwereld Zware straf Pezzey HUISMAN LEIDEN B.V. Trainer Hup weg bij Scheveningen Rentree Tebroke Tal vrijwel geplaatst Handballer Deckarm eindelijk uit coma ORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1979 PAGINA 17 NSCHEDE De selectie an FC Twente heeft gister- niddag ook op het trainings- eld kennis gemaakt met [ennie Hollink. Terwijl jmmercieel directeur Ton an Dalen een spervuur van ragen van supporters op- allend geduldig beant- 'oordde, onderwierp de Al- ïelose oefenmeester een oor blessures van onder an- ere Epi Drost, Bert Strijd- een en Niels Overweg verre an complete spelersgroep an zijn eerste training. De efenstof was zonder meer ittig te noemen en zal stel- ig model staan voor de les- en die Hollink het komende sizoen voor zijn nieuwe dis- ipelen in petto heeft. tegenstelling tot zijn vroegtijdig vertrok- ;n voorganger Spitz Kohn, wiens grootste racht op het technisch-tactische vlak ligt, ïtleent Hollink zijn waarde als trainer noral aan de mentale injecties, waarmee zijn spelers pleegt te stimuleren. Het ligt maar net aan aan welk type iemand in voetballerij de voorkeur geeft, maar niet ontkennen valt dat FC Twente op dit iment weieens zeer gebaat kon zijn bij :n oefenmeester die niet schroomt de vin- ir te leggen op de plek waar de schoen het leest wringt. Voor een team als FC Twen- dat door de milde hand van .Kohn - iest voor hem dat zoiets in de vaak maat- schappijvreemdé voetbalwereld blijkbaar niet altijd kan - heeft gemeend niet weke lijks op de tenen te hoeven staan, zou de komst van Hollink dan ook weieens een goede greep kunnen zijn. De selectie heeft er behoefte aan stevig aangepakt te wor den, al zal niet elke speler dat graag bea men. Of Hollink, ongetwijfeld een prima kracht om het zogenaamde schokeffect te berei ken, ook op langere termijn de ideale man is om Kohn op te volgen dient te worden afgewacht. Ook al omdat de 47-jarige trai ner nog niet kan bogen op een lange staat van dienst in de absolute top van het natio nale betaalde voetbal en uiteraard op Euro pees niveau nog zijn debuut moet maken. Het zou echter niet juist zijn Hollink slechts te gaan beschouwen als de tijdelijke ver vanger van Kohn. die medio 1980 weer zal moeten plaats maken voor een nieuwe, de finitieve keus. Kortom, Hollink verdient een eerlijke kans om zich met de huidige, toch kwaliteitsrijke keuzegroep, waar te maken. Kiem Spitz Kohn heeft zich de tijd niet meer gegund te wachten op de dag dat zijn nieuwe spelersgroep voor een groot deel door hemzelf ver langd, de op papier aanwezige klasse ook op het veld tot uiting bracht. De kiem voor de ontwikke lingen die uiteindelijk hebben ge leid tot het niet geprogrammeerde afscheid van Kohn als trainer van de Enschedese eredivisieclub, werd overigens al veel langer dan een jaar geleden gelegd. Kohn kreeg toen al de indruk dat de plan nen, die van hem in 1980 de technisch di recteur van FC Twente zouden hebben moeten maken, niet zouden kunnen door gaan in verband met de zwakke financiële positie van de club die het zich om die re den niet kon permitteren de technische staf uit te breiden. De Luxemburger kreeg meer tegenslagen te verwerken. Vooral toen vorig seizoen een flink stuk kwaliteit uit zijn handen wegglipte (de verkoop van Frans Thijssen, Arnold Mühren en Piet Wildschut) gaf dat de ambitie van Kohn een geduchte knak. Hij werd toen pijnlijk getroffen door het bestuur, dat wees op de financiële onmogelijkheden het talent vast te houden. Zoals gebruikelijk trachtte Kohn zelf die problemen te overwinnen, zonder er ande ren mee lastig te vallen. Zoals hij ook niet afgaf op de leiding van FC Twente toen deze hem min of meer verbood in te haken op een gigantisch aanbod van A.Z.'67. Spitz Kohn leek alle moeilijkheden op het voet- balvlak aardig het hoofd te hebben gebo den na een periode van enkele weken rust. Na het interim tijdperk Jan Morsing, werd het grootste deel van zijn verlanglijstje - nieuwe spelers op vitale plaatsen in het elf tal - ingewilligd en leek Spitz Kohn met enige animo te gaan starten aan de opbouw van het nieuwe Twente. Hoewel hij ook toen zijn voorzichtige karakter en het ge brek aan zelfvertrouwen niet kon camou fleren. Toen medio dit jaar kwam vast te staan dat hij dit seizoen zou moeten werken zonder een fuli-time trainer naast zich, waardoor hij in plaats van minder meer op het veld zou moeten staan, raakte het ver trouwen van Kohn in een ideaal professio neel werkklimaat weer ondermijnd. Zozeer dat er niet veel meer voor nodig was om definitief de handdoek in de ring te gooien. En dat gebeurde dan toen de op papier toch niet van kwaliteit gespeende spelersgroep de trainer, die met FC Twente vergroeid was, keihard in de kou liet staan door in het warme Athene de grootste afgang van Nieuwe trainer Hennie Hollink nam de spelersgroep van FC Twente stevig onder handen. zijn historie te beleven door kansloos met 4-0 van het toch onbetekenende Panionios te verliezen, In de kou Juist de spelers, die in de vijftien jaar van zijn dienstverband met FC Twente - een zeker tegenwoor dig ongekend groot aantal jaren - steeds door Kohn de hand boven het hoofd werd gehouden, gaf de beslissende tik die Kohn's einde betekenden. Moegestreden kwam hij met de leiding van de Ensche dese eredivisieclub overeen dat het beter was dat beide partijen uit el kaar gingen. Het is te hopen dat de spelers van FC Twente de verantwoordelijkheid volledig beseffen en tot het uiterste zullen gaan om alsnog een plaats bij de beste vijf te berei ken. Al was het alleen maar om Spitz Kohn het gevoel te geven, dat hij met zijn beslis sing FC Twente voor gezien te houden tot het eind toe de belangen van de elyb waar aan hij in de loop der jaren zo verknocht is geraakt, heeft gediend. WILLEM PFEIFFER llebregts be- L uden leiding r VEMUNDE Door een le plaats in de vierde in de strijd om het open duitse kampioenschap ilden Erik en Sjoerd Vol gt de leiding in de Flying Limanklasse. ace werd gewonnen door itten Pat Blake en Chris- louchin, die door dit re it oprukten naar de twee- aats in de algemene rang ing. Hendrik van de eindigde met co-équipier lobels op de vijfde plaats, resentaties van de Volle- s in de Lübecker bocht Travemünde worden ge- lerkt door een evenwich- ;arakter. Na de „verken- itocht" in de eerste race, ien negende plaats ople- olgden twee eerste sen in de tweede en derde Gisteren ontstond in de le rondgang een duel tus- de Britse en Nederlandse Met minieme voorsprong ;n de Britten winnend de finish. IlilllUllllliUIIII Dtto/tOtO HAAG De cijfers van de prijsvragen van de afgelopen 3.420 943,-. nbedrag: 1.654.188.54 ijs. 2 winnaars, die elk bruto 986,10 ontvangen ijs. 10 winnaars, die elk bruto 49,40 ontvangen. 193 winnaars, die elk bruto .90 ontvangen. rijs, 8164 ijs, 17ai9O0n 0 ontvangen. g toto-normaal/systeem 38. 557.419,-. inbedrag: 264.774.03. elk die elk |njs. 5122 ontvangen. enorme aantal derde-prijs- daalfie het prijzenbedrag in irijsklasse per winnaar onder ,50. Het bedrag van de derde an daarom niet worden uitge- en vervalt volgens artikel 18, /an het regelement. De helft lil prijzenbedrag valt toe aan de prijs, de andere helft valt toe tweede prijs. J toto-gelijk 38 70.748.-. I nbed rag. 33.605,30 js, geen winnaars. 1/5 deel van ïdrag gaat naar de jackpot van 39. Het overige 4/5 deel wordt, ijke delen verdeeld over de 2e prijs. 3 winnaars, die elk bruto 20 ontvangen. [ijs, 23 winnaars, die elk 350,60 kngen. gijs, 840 winnaars, die elk 12,60 ijsT 1207 winnaars, die elk 7,30 week 39. 2 184,35 DEN HAAG „Eric Swinkels dient onverwijld in de Nederland se ploeg opgenomen te worden, die van 2 tot en met 7 oktober in Mon- tecatini (Italië) zal deelnemen aan de wereldkampioenschappen skeet (kleiduivenschieten). Er bestaan geen redenen Swinkels buiten de ploeg te houden". Dat is de eis van Mr. Groen, die de belangen behar tigde van de topschutter tijdens het door hem aangespannen kort geding tegen de Koninklijke Ne derlandse Schuttersassociatie (KNSA), dat gistermiddag in Den Haag diende. Woensdag werd Erie Swinkels, zilve ren medaillewinnaar in Montreal, te legrafisch door de KNSA medege deeld dat hij was gepasseerd voor de wereldkampioenschappen. Het tele gram voerde geen reden aan en ein digde met „brief volgt". Swinkels wachtte de brief niet af. Hij conclu deerde dat zijn deelneming aan de Olympische Spelen van volgens jaar in Moskou ernstig in gevaar werd ge bracht door de onberedeneerde stap van de KNSA. De wedstrijden in Montecatini gelden als een van de laatste selectiewedstrijden voor de Spelen. Voor het niet-opnemen van Swinkels in de ploeg kon Mr. Meijer, die de KNSA vertegenwoordigde, voor de Haagse rechtbank geen reële reden opgeven. Die moet ook meer gezocht worden in de bestaande controverse tussen bestuursleden en de KNSA en Swinkels. In dat conflict speelt ex- bond^coach Leo van Oorschot, die op aandrang van het NOC in juni werd opgevolgd door Jo Salet, kennelijk een dubieuze rol. Bekend was dat de verhouding tussen Van Oorschot en Swinkels al geruime tijd niet opti maal was. Nadat Van Oorschot na overleg zijn functie als coach had neergelegd, hield hij een vinger in de pap als lid van de Landelijke Techni sche Commissie. Mr. Meijer vertolkte in zijn verdedi ging de mening van de KNSA als volgt: „In juni heeft het hoofdbestuur van de KNSA het zonder Van Oor schot gedaan. In oktober wil de KNSA bezien of het mogelijk is zon der Swinkels ook resultaat te beha len. Bij wijze van proef is hij buiten de ploeg gehouden (Van onze sportredactie) DEN HAAG Morgenavond vervolgt FC Den Haag de competitie met een moeilijke uitwedstrijd tegen PEC. De Zwollenaars hebben tot nu toe weinig gepresteerd en be haalden vier punten uit evenveel wedstrijden. De Zuider- parkers pakten er vier meer, zodat voorzichtig van een sleu telwedstrijd gesproken kan worden. Het is vrijwel zeker dat Lex Schoenmaker niet binnen de lijnen zal verschijnen, want een spierblessure in de bil maakt spelen onmogelijk. Ook André Wetzel is niet volkomen fit. maar het lijkt erop dat hij bijtijds zal zijn opgelapt. Henk van Leeuwen is daarentegen zeker speelklaar en heeft momenteel minder hin der van zijn knieblessure. Ook Dick Advocaat kent nagenoeg geen problemen meer. De strijd tegen PEC zal beslist niet mee vallen, mede omdat „Veldmaarschalk" Rinus Israel (37) nog vaak tot de uitblinkers behoort, evenals spelbepaler Koko Hoek stra (31). Bovendien valt met de evenoude doelman Bert van Geffen niet te sollen Het betaalde jeugdelftal van FC Den Haag speelt morgen een belangrijke wedstrijd tegen de jeugd van AZ'67. De FC leidt met acht punten uit vier wedstrijden, terwijl de Alkmaarders twee punten minder hebben vergaard. Deze ontmoeting vindt in het Zuiderpark plaats en start om 14.30 uur. DEN HAAG Bert Moolenbel is de nieuwe voorzitter van de afdeling Den Haag van het handbalverbond. Molenbel, die Jaap Starrenburg opvolgt, was voorzitter van Animo. ZEIST Van Leur van FC Utrecht heeft als eerste speler van de betaalde jeugd na drie gele kaarten een schrosing gekregen: twee wedstrijden en een voorwaardelijk. PARIJS Jean Pierre Soisson, de Franse minister voor sport, heeft zich uitgesproken voor een kleine Franse afvaardiging naar de Olympische Winterspelen en en -Zomerspelen. Er wor den slechts deelnemers uitgezonden die een kans op een finale plaats hebben. LONDEN De Afrikaanse Sportraad zal alles doen wat in zijn vermogen ligt om Groot-Brittannië te verhinderen deel te ne men aan de Olympische Spelen in Moskou. Dit naar aanleiding van de komst van de Zuidafrikaanse rugbyploeg de Barbarians naar Groot-Brittannië. FRANKFURT De Oosten rijkse international Bruno Pezzey, uitkomend voor Ein- tracht Frankfurt, is door de tuchtcommissie van de West- duitse voetbalbond geschorst tot 15 december. Daarnaast werd hem een boete opgelegd van 4000 mark. Pezzey had op 8 september in het duel tussen Eintracht en Bayer Leverku- sen Jürgen Gelsdorf in het on derlijf geslagen. Omdat de bal op dat moment niet in de buurt van beide spe lers was, had arbiter Walz het voorval niet waargenomen. De Westduitse televisie zond ech ter die avond een samenvat ting van de wedstrijd uit, waarin de overtreding van Pezzey zichtbaar was. Aan de hand van de beelden en de ge tuigenis van Gelsdorf achtte de tuchtcommissie Pezzey schuldig. RECTIFICATIE In onze ruil-in-rij-weg-show-adver- tentie van woensdag 26 september is helaas een foutje geslopen. Ons bedrijf is namelijk WEL OP ZATERDAG 29 SEPTEMBER DE GEHELE DAG GEOPEND AUTOMOBIELBEDRIJF Leiden - Levendaal 80 - Tel. 071-14.43.45. SCHEVENINGEN Trainer Gerrie Hup is opgestapt bij de zondag derdeklasser Scheveningen. In overleg met het bestuur werd besloten de overeenkomst van Hup met onmiddellijke ingang te beëindigen. De betrok kenen wensten geen commentaar te geven op de situatie. Het vertrek van Hup komt niet onverwacht. Hij deed de laatste tijd enkele ongenuanceerde uitspraken en bovendien lieten de prestaties, evnals vorig jaar, veel te wensen over. Scheve ningen staat momenteel zelfs onderaan. UTRECHT Gerard Tebroke zal zondag zijn rentree ma ken in Utrecht. De atleet, die geruime tijd uitgeschakeld was door een blessure, zal deelnemen aan de tien kilometer lange Singelloop. Hij bevindt zich in een sterk gezelschap. Tot de deelnemers be horen onder meer de Belgen Polleunis en Lismont en nationale vedetten als Berm, Lok en Nijboer. Sportcarrousel in Voorschoten VOORSCHOTEN Zaterdag wordt in Voorschoten een sportcarrousel gehouden waarvan de organisatie ver zorgd wordt door elf vereni gingen. Het doel van de sport- carroussel is een vorm van re creatie, waardoor ieder de ge legenheid krijgt zich te bewe gen en ongedwongen kennis te maken met de diverse vor- Boycot tegen Egyptische handballers SPLIT Algerijnse handbal lers hebben gisteren in Split tijdens de Middellandse Zee- spelen geweigerd aan te tre den tegen hun Egyptische col lega's. men van sportuitingen in het eigen dorp. Iedere sportvereniging zorgt voor een opdracht. De deelne mers moeten van de 11 stati ons er minstens 9 bezoeken en de opdrachten uitvoeren. De start is zaterdagmorgen om 11.30 uur. Deelnemende vere nigingen zijn HVV, Gemini, Bataven, Blitz, Forescate, Randstad Sport, SVLV, Slank en Kwiek. Avanti, Water vrienden en daarnaast is de gemeentelijke dorpstoren opengesteld. Dit jaar is voor het eerst een zwemvereniging ingeschakeld, waardoor ook de zwemlustigen aan bod kunnen komen door middel van het instruktiebad. De verplaatsing van de ene vereniging naar de andere mag te voet, per fiets en zelfs per auto gebeuren. De opdrachten zijn aangepast naar leeftijd, waardoor ook gezin nen deel kunnen nemen. De sportcarrousel is een onderdeel van de aktie „Verlevendiging Dorp" en betekent de afslui ting van het zomerseizoen. RIGA Mikhail Tal uit de Sovjet-Unie heeft na de vijf tiende ronde van het interzo- ne-schaaktoernooi in Riga nog steeds de leiding met twaalf punten. De oud-wereldkampioen be ëindigde de partij tegen de Hongaar Andras Adorjan met een remise. Tal heeft nog één punt nodig uit de resterende drie ronden om zeker te zijn van een plaats in het kandida tentoernooi. Ook Ribli en Po- loegajevski hebben goede kan sen bij de eerste drie te eindi gen. Eerherstel Thorpe WASHINGTON Vijfen twintig jaar na zijn dood en zesenzestig jaar na zijn disk walificatie door het Internati onale Olympisch Comité (IOC) heeft het Congres van de Verenigde Staten een reso lutie aangenomen bij het IOC een verzoek tot rehabilitatie van Jim Thorpe in te dienen. Al eerder, in 1975, had de atle- tiekbond van de Verenigde Staten Jim Thorpe postuum weer de amateurstatus ver leend en een gelijkluidend verzoek aan het IOC gericht. Jim Thorpe won in 1912 bij de Olympische Spelen in Stock holm de gouden medaille op de tien- en de destijds nog be staande vijfkamp. Een jaar la ter werd hij gediskwalificeerd en moest zijn medailles terug geven, omdat hij in de periode tussen 1909 en 1912 als „semi- prof" voor zestig dollar in de maand honkbal gespeeld had. Zijn gehele verdere leven streed de Indiaan vergeefs voor zijn rehabilitatie, waar voor na zijn dood talrijke orga nisaties en in 1975 zelfs presi dent Ford zich alsnog zouden inzetten. SAARBRUCKEN De Westduitse handbalinterna tional Hans-Joachim Dec karm is weer volledig bij be wustzijn. Vier maanden ge leden raakte hij in coma na een val tijdens de Europa Cupwedstrijd met zijn club Gummersbach in Hongarije. Deckarm kwam meer dan honderd keer uit in het West duitse team en hielp de Duit sers in 1978 aan de wereldtitel. Ilona Venema interim-train- ster handbalsters DEN HAAG De ex-Hon- gaarse Ilona Venema-Ignacz is gisteren door het Neder landse Handbalverbond (NHV) aangesteld als inte- rim-trainster van de Neder landse damesploeg. De verbin tenis loopt tot 1 januari 1980. Ilona Venema is de opvolgster van Simon Flendrie, die on langs ontslag nam na proble men met de selectie. Ilona Venema-Ignacz is 36 jaar en was tot op heden trainster van de damesploeg van Sittar- dia. Zij heeft jarenlang ge speeld voor Vasas Boedapest en was drie jaar bondsbestuur- slid van de Hongaarse hand- balbond. In Hongarije volgde zij aan de universiteit een sportopleiding met specialisa tie handbal. Ilona Venema-Ig nacz zal Oranje voor het eerst begeleiden tijdens de dubbele interlandwedstrijd tegen Noor wegen, die op zaterdag 6 en zondag 7 oktober wordt ge speeld. Van 13 tot en met 18 november volgt een vierlan- dentoernooi, het zogenaamde Hollandtoernooi, waarin Ne derland uitkomt tegen Honga rije, Tsjecho-Slowakije en Po len. Winst Sandow DEN HAAG Het vierde on derdeel van het toernooi om het wereldkampioenschap mo derne vijfkamp voor junioren, de 300 meter zwemmen, is ge wonnen door de Westduitser Christian Sandow. Hij noteer de een tijd van 3.22,6, goed voor 1252 punten. Hij had een ruime voorsprong op de Amerikaan Mike Storm» die tot 3.24,2 kwam, hetgeen hem 1240 punten opleverde De derde plaats was voor de Westduitser Jürgen Klaber en de Canadees Bob Noble met 3.24,5, waarmee zij 1236 pun ten aan hun totaal konden toe voegen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 17