Ieren hopen op verzoening als gevolg van pauselijk bezoek ^Hongkong ziet handel in pausbezoek aan Ierland rits vliegtuig met twee ewusteloze piloten neergestort van besmetting door straling in Karlsruhe 3^'genaar gifopslag in amburg krijgt rekening rl^n 10 miljoen gulden Ernstig geval LEIDSE COURANT VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1979 PAGINA 15 TENLAND (Van onze speciale verslaggever in Ierland, Roger Simons) DUBLIN Het schijnt de Ieren nog steeds te verbazen, dat de paus zaterdag naar hun landje komt. Ze vragen zich af waar ze die hoge eer aan verdiend hebben. In afwachting van het bezoek beginnen ze paus Johannes Paulus al een beetje als een van de hunnen te beschouwen. Ze noe men de Heilige Vader familiaar „J-P II". In de honderdjarige „bruine pub" van John Kavanagh, een van de beste plaatsen om „echte" Dublinners te leren kennen, zei ons een vaste klant: „Het feit, dat J-P II een Ierse secretaris heeft, zal wel iets te malden hebben met zijn overkomst". „Bovendien", zei hij, terwijl hij zich vast klampte aan zijn glas zwarte Guinness en aan de kraag van m'n colbertje, „bovendien is Ierland de laatste halte voor New York. Je weet toch, dat als je hier voorbij vliegt, je praktisch niets anders meer tegenkomt dan het water van de Atlantische Oceaan". Vol gens de meeste Ieren is water alleen goed om er bier of whiskey van te maken. Uit -deze conversatie mag niet afgeleid wor den, dat de pauselijke visite aan Ierland het belangrijkste onderwerp is van de gesprek ken in Dublin's kroegen. Wedrennen voor paarden genieten daar nog altijd de voorkeur. Wat niet belet, dat de kans om over „J-P II" te praten, gretig aangegrepen wordt als je er zelf over begint. Elke Ier heeft zijn eigen opinie over de bete kenis van de historische gebeurtenis, die hun landje wacht. Sommigen zien er alleen de lu cratieve financiële zijde van. In Limmerick, waar de paus maandag verwacht wordt, wrij ven de hoteliers, restaurateurs, kroegbazen en andere zakenmensen zich de handen. Ze verwachten, dat het pauselijke bezoek hen een extra miljoen Ierse ponden zal opbren gen. Vooral in het kalme najaar is dat een bij zonder welkom bedrag. Andere Ieren denken direct aan de beruchte troebelen, die al jaren aanslepen en in hun door de Engelsen verdeeld land nog geregeld mensenlevens kosten. Zal het bezoek van de paus daar iets aan veranderen? „Ik hoop het uit de grond van mijn hart", zei ons een jonge huisvrouw, met wie we een praatje maakten op de bovenverdieping van een hotsende Du- blinner tweedekkerbus. „Al dat bloedvergie ten is een nachtmerrie, meneer. Als de Heili ge Vader er niets aan kan doen, wie zal het dan wel kunnen?". Een andere busreiziger mengde zich in het gesprek. „Ik denk, dat het pauselijke bezoek een gunstige invloed zal hebben. Ik zie het als een bijdrage tot de hereniging van Ier land. Misschien zullen de troebelen nu gauw voorbij zijn". Op straat ontmoetten we een heer, die heel wat minder hoopvol gestemd was. „De paus kan weinig of niets voor ons doen", meende hij. „Zijn bezoek zal niets veranderen aan de Ierse situatie. Tenslotte is het een politiek probleem. In het verleden werd al zo vaak zonder succes door politici en kerkelijke lei ders een beroep gedaan op degenen die dit land geweld gebruiken om hun doel te berei ken. Ze werden verzocht hun wapens neer te leggen en hun leven te beteren, maar het heeft allemaal niet geholpen". Belangrijke boodschap Ierse politieke en kerkelijke kringen hechten nochtans grote betekenis aan de voornaamste boodschap, die paus Johannes Paulus naar Ierland gaat brengen. Zij verwachten, dat de Heilige Vader zaterdagmiddag in de omge ving van het historische stadje Drogheda, dichtbij de grens tussen zuid en noord, een dringende oproep zal richten tot alle Ieren, om hen aan te sporen zich met elkaar te ver zoenen en voortaan in vrede te leven, in plaats van elkander uit te moorden. In Drogheda worden zaterdag honderddui zenden Noordierse katholieken verwacht. Ze zijn nog altijd diep ongelukkig omdat de paus niet naar Ulster komt. Sommigen hebben het gevoel, dat het Vaticaan hen in de steek laat. Pauselijke raadgevers en diplomaten worden daarvoor aansprakelijk gesteld. In dit ver band noemt men de pauselijke nuntius in Du blin, mgr. Alibrandi. „Wat kun je van die man verwachten", klagen de Noordieren. „Zelf is hij nog nooit in Ulster geweest". Pastoor Des Wilson van de bekende republi keinse wijk Ballymurphy in de Noordierse hoofdstad Belfast is van oordeel, dat het pau selijk bezoek, zoals het nu gepland is, meer kwaad dan goed zal doen. „Het zal de sectari- sche spanningen nog doen stijgen", meent hij. „Door hun deel van Ierland links te laten lig gen", beledigt paus Johannes Paulus de Noordierse katholieken, die al zoveel jaren het slachtoffer zijn van hun rooms geloof". Bisschop Edwin Owen van de Zuidierse pro testantse kerk is in tegendeel van oordeel, dat het pauselijke bezoek niets anders dan goed kan doen. „Ik bid, dat hij onder ons moge rei zen in vrede en veiligheid", zei deze kerk vorst gisteravond in Limmerick. „Moge hij ons bovendien doen beseffen hoe groot het gevaar is waarin wij terecht gekomen zijn ten gevolge van onze ongelukkige verdeeldheid" Luchtmacht Ondanks de indrukwekkende veiligheids maatregelen, die overal in het land genomen worden om de paus tegen de terreur te be schermen, maken de meeste mensen zich nog ongerust over zijn veiligheid. De Ierse lucht macht heeft besloten alle vliegtuigen, die zich tijdens het pauselijke bezoek zonder vergun ning in het luchtruim boven Eire bevinden, te dwingen snel naar hun basis terug te ke ren. Als het moet zal deze krijgshaftige lucht macht zelfs gebruik maken van haar (niet be paald talrijke) machinegeweren. Zaterdag en zondag mogen nergens luchtfoto's gemaakt worden, zelfs niet door persfotografen. De luchtmacht van dit groene eiland zal het pauselijke vliegtuig escorteren zodra het bo ven Eire verschijnt. Die belangrijke opdracht is toevertrouwd aan commandant Paddy Cur- ley en drie andere piloten van de vier Fouga Magister-toestellen, die de Aer Lingus-Boeing met de Heilige Vader aan boord zullen op wachten op ongeveer twintig mijl ter hoogte van Wicklow Head, aan de Ierse kust. Het pauselijke vliegtuig wordt dan begeleid naar de luchthaven van Dublin, waar Ierse en bui tenlandse hoogwaardigheidsbekleders zater dagmorgen tegen tien uur gereed zullen staan om de hoogste gast, die Ierland ooit op bezoek gekregen heeft, te verwelkomen. Als de pauselijke Boeing veilig geland is, zul len de vier straaljagers van de Ierse lucht macht hoog boven Dublin in formatie een reusachtig kruis vormen. Voor honderddui zenden toeschouwers op de begane grond zal dit het teken zijn, dat in Ierland een onverge telijke dag begint. onze correspondent DRUMMEN) |IJS Een Brits vliegtuig met bewusteloze of mogelijk zelfs bemanningsleden aan boord, gisteren gedurende een aantal boven westelijk Frankrijk gecir- waarna het in een wijngaard aan vier de Loire is neergestort. Het el van de Amerikaanse maat- »pij Eagle Aircraft Services was stegen voor een vlucht van Stan- naar Exeter in Engeland. vliegtuig, een Beechcraft, bereikte wm n de normale tijd een hoogte van W* 3.000 meter en begon daar grote cir- te beschrijven. De Britse rader-con troledienst bemerkte, dat het vliegtuig door de noordenwind in de richting van Frankrijk werd afgedreven. Diverse ra dio-oproepen bleven echter onbeant woord. Vervolgens werd de Franse lucht vaartdienst gewaarschuwd, die het toestel pas drie uur later op de schermen van de radar in Brest zagen verschijnen. Op dat moment circelde de Beechcraft op 10.000 meter hoogte boven Mont St.Michel. Nadat ook oproepen van de Franse lucht vaartdienst niet werden beantwoord, ste gen Mirage-straaljagers op. Zij probeerden met lichtsignalen de aandacht van de be manning te trekken. Alle pogingen waren echter tevergeefs. De Mirages keerden vervolgens naar hun basis terug. Intussen had het vliegtuig cirkels gedraaid boven Fougères, Rennes en een groot deel van Bretagne en dreef het af naar het Loire- dal. Om kwart over tien 's avonds zag de bemanning van het nachtpost-vliegtuig Nantes-Poitiers in het dal van de Loire een felle exploisie. Korte tijd later wer den, verspreid over een groot deel van een wijngaard langs de rivier, de wrak stukken van het toestel en de lijken van de bemanningsleden gevonden. Men neemt aan dat de twee piloten, doordat de luchtdruk en de zuurstoftoevoer in de cockpit wegvielen, het bewustzijn hebben verloren en mogelijk al enige tijd daarna zijn overleden. Door de ingeschakelde au tomatische piloot zou het vliegtuig zijn blijven vliegen, totdat de brandstofvoor raad was uitgeput. een heel jaar. De man werkte in een verdampingsaf deling van het hoofdbedrijf, waar men zich juist met ontsmetting bezig houdt. In de VS hebben eenheden van de Amerikaanse Nationale Garde hebben gisteren in Tucson een stilgelegde fa briek voor de produktie van radioactief tritium bezet. Er stroomt nog steeds ra dioactief gas uit de fabriek en het nog opgeslagen tritium betekent een veilig heidsrisico voor de 300.000 bewoners van Tucson. De kernreactor bij Harrisburg, waar zich een half jaar geleden een ernstig ongeluk heeft voorgedaan, is een toe ristische attractie van de eerste orde geworden. Sedert het begin van de zo mer zijn er zeker 30.000 bezoekers ge weest. iverballenklerenhangers, petten en T-shirts 1jn onze speciale verslaggever in zijn uit Hongkong. In O'Connell Street, tegenover dat de opbrengst van de plaat in onze speciale verslaggever in land Bert van Velzen) JBLIN Het is een boeiend gegeven het hoofd van de Heilige Oliver inkett (St. Ollie) dit weekeinde zal rden meegedragen in een processie. Bi i hoofd, van de vroegere tsbisschoop van Armagh, is al eeuwen goede staat gebleven. St. Ollie zond eken t veel voor de Ieren. Vals chuldigd van paapse samenzwering is 1)£E door de gehate Engelsen gevangen en teiter 'terendeeld op de plaats waar nu de ivon r^e staat in Londen. Het lijkt het eerste gezicht een beetje grimmig, het hoofd voor de dag wordt gehaald ir de paus. Het is een beetje Keltisch mhonderdduizenden pelgrims willen uurlijk weten of St. Ollie vriendelijk K A*fcf. of misprijzend, of sereen, zoals dat i heilige beaamt. 0II t is gezegd dat Ierland het land is van iTkeio 'l'Sen en geleerden, zeg maar idel 11olasiici. Men kan daar nu aan isplei voegen dat Ierland ook het land is 4 5 n de scharrelaars. Nu de paus komt is g Kii een geweldige handel ontstaan in ■Ie m ivenirs, die voor het overgrote deel komstïg zijn uit Hongkong. zijn bijvoorbeeld Mariabeeldjes van stic verkrijgbaar die gevuld kunnen rden met wijwater. Maar tot troost de welgestelde gelovigen zijn er ook v dailies van platina die niet afkomstig zijn uit Hongkong. In O'Connell Street, het Piccadilly van Dublin, zijn de meeste winkeletalages aan de paus gewijd. Men kan er een zilveren medaille aanschaffen met de beeldenaar van de paus voor 150 gulden, portretten van de paus, sleutelringen kaarsen gevat in waterglazen, pauselijke klerenhangers, petten en T-shirts met pauselijke motieven in groen en geel. Er zijn bovendien, tot onuitsprekelijk genot van de kitschverzamelaars modellen van het heiligdom Knock in doorzichtig plastic, waarin sneeuwstormen losbarsten als men die schudt. Ze komen ook in de vorm van toverballen. Er zijn tapijtjes met daarin ingeweven de afbeelding van de Heilige Vader. Omdat honderdduizenden Ieren zaterdag en zondag uren lang zullen moeten staan om iets van de paus te zien, is er een prachtig lopende handel ontstaan in klapstoeltjes, waarvan de goedkoopste niet meer dan zes gulden kosten. Voor kleine Iertjes zijn er periscopen. Er is ook een soort pauselijke hitparade, waar op het lied „Vival II Papa" bovenaan staat. Het wordt gezongen door de befaamde zangeres Caitriona Walsh. De tekst van het lied is geschreven door Peter St. John (dat kan bijna niet waar zijn) en het doet een beetje denken aan een oud-Ierse begrafenisdeun. Daar staat gelukkig tegenover dat de opbrengst van de plaat zal worden geïnvesteerd in liefdadige doelen. Met „Viva il Papa" is een ander buitengewoon slecht lied van de eerste plaats in de pauselijke hitparade verdrongen, namelijk Jim Tobin 's Welcome John Paul II" dat ook tamelijk somber klinkt. In boek gelegenheidsliederen treffen wij verder het lied „Papa, You're welcome", dit van Kelley, dat buitengewoon vrolijk klinkt. Een schlagertje. Tenslotte is er een mooi stuk moderne pausmuziek uit Italië van niemand minder dan Freddy The Flying Dutchman en zijn Sixtijnse Band, die onder de titel Wojtyla disco dance" met succes in café 's wordt gedraaid. Ik heb die plaat nog niet gehoord, maar gemeld wordt dat de paus er over in zijn nopjes is. Hij denkt dat deze plaat vooral de jongeren dichter bij de kerk zal brengen. Al eerder is gemeld dat de beruchte dominee Ian Paisley de paus een anti christ heeft genoemd. Enoch Powell, de wel zeer excentrieke Britse parlementariër die beschuldigd is van racisme en fascisme, heeft woensdag de aartsbisschop van Canterbury en de rooms-katholieke bisschop van Armagh ervan beschuldigd de IRA te steunen. Verder stonden er gisteren in Ierland niet veel bijzonders in de krant. Wel, James Galway speelt maandag voor de paus op zijn magische fluit In de hoofdstad Dublin doen verkopers van vlaggen en klapstoeltjes al enkele dagen goede zaken. JPausmobiel is in de pauselijke kleuren (geel en wit) Spoten. De glazen opbouw zorgt ervoor, dat de Is voor iedereen goed zichtbaar is. de Ierse bedevaartplaats Knock wordt de laatste ld gelegd aan een groot altaar. Paus Johannes lus II brengt zondag een bezoek aan Knock. Doodstraf tegen Macias geëist MADRID (AP) In Malabo heeft de openbare aanklager in het proces tegen de afgezette dictator Francisco Macias van Equatoriaal Guinée de doodstraf geëist wegens volken- moord op zijn eigen onderdanen, aldus het Spaanse persbu reau EFE. Behalve van genocide wordt de 57-jarige ex-dictator ook be schuldigd van afpersing, schending van de mensenrechten, mis bruik van overheidsgeld en verraad. Tegen vijf andere beklaag den eiste aanklager Jose Luis Jones gevangenisstraffen van 30 jaar. Sovjetgevangenen maken souvenirs voor Spelen WASHINGTON (UPI) Een voormalige gevangene in de Sov jet-Unie heeft gisteren gezegd dat Russische gevangenen de sou venirs voor de Olympische zomerspelen van 1980 in Moskou maken, ook hét zinnebeeld van de Spelen, „Misja de beer". De 53-jarige Nikolai Sjaregin, die tien jaar in gevangenissen en kampen in de Sovjet-Unie heeft gezeten omdat hij als verrader was gedoodverfd, toonde monsters van Olympische souvenirs zoals die in gevangenissen in de Sovjet-Unie worden gemaakt Hij deed zulks op de tweede dag van de Sacharovhoorzittingen over mensenrechten in de Sovjet-Unie. Carter tekent verdrag voor Panamakanaal WASHINGTON (UPI) President Carter heeft gisteren zijn handtekening gezet onder de wet die het Panamakanaalverdrag in werking stelt. Het verdrag voorziet in overdracht van het ka naal aan Panama in 2000. Het verdrag werd vorig jaar geratificeerd door de Senaat, maar een debat over de wet die het in werking stelt eindigde pas woensdag met aanneming door het Huis van Afgevaardigden van een compromisversie met 232 tegen 188 stemmen. De Se naat keurde de wet dinsdag goed. Koeweit wijst vertegenwoordiger Khomeini uit KOEWEIT (UPI) Koeweit heeft een Sjiïetenleider en alle le den van zijn familie naar Iran uitgewezen op beschuldiging van activiteit tegen de regering in strijd met de wetten van het land Dit hebben twee toonaangevende bladen in Koeweit bekendge maakt. De in Iran geboren Abbas al Mohri was de vertegenwoordiger van de Iraanse religieuze leider Khomeini in het gebied rond de Perzische Golf. KARLSRUHE (REUTER) Het Westduitse centrum voor kernonder zoek in Karlsruhe heeft gemeld, dat een van de medewerkers met radio activiteit is besmet in een hoeveel heid die tweemaal zoveel bedraagt als de wettelijk bepaalde limiet voor Doden bij teruggave gronden in Portugal ALENTEJO (AFP) In het Zuidportugese Alentejo zijn gisteren twee boeren omgeko men en talrijken gewond ge raakt bij een treffen met de Nationale Republikeinse Gar de, die optrad bij de teruggave van landbouwgronden aan de oorspronkelijke eigenaar. Na de revolutie van 1974 heb ben boeren in Portugal zich gronden toegeëigend en in ge bruik genomen, die eerst par ticulier eigendom waren. Ze worden nu aan de oude eige naars teruggegeven. n onze correspondent Ami van Vree) n Leuschner, de 66-jarige eigenaar van emische fabriek Stoltzenberg in Ham- waar de afgelopen weken honderden n gif en munitie zijn gevonden, heeft en een rekening gepresenteerd gekre- an 9 miljoen mark (10 rfiiljoen gulden) de kosten die de opruimingswerkzaam- i met zich mee hebben gebracht, ilang zijn politie, brandweer en specialis- in het Westduitse leger hiermee bezig ge en de afgraving van een terrein waar ledelijk ook nóg meer gevaarlijke stoffen de grond zijn begraven, zal nog enige len tijd vergen. Het beheer van zijn bezit ischner inmiddels officieel ontnomen. urgs burgemeester Klose heeft gisteren in' iterview verklaard dat hij zijn ontslagaan vrage al had ingediend, maar dat de Senaat (de regering van de Hanzestad) hem daarna in urenlange en moeizame gesprekken van heeft afgehouden om een alternatief open te laten. De uiteindelijke beslissing van de Senaat is bui ten Klose om genomen. Woensdag is de senator van justitie Dahrendorf, die eerder als ambte naar de veiligheid van de giffabriek schriftelijk had bevestigd, afgetreden. Dahrendorf is in de Westduitse media betiteld als een „zoenoffer" voor het gifschandaal. Staatssecretaris Von Balow heeft gisteren in de Bondsdag (het Westduitse parlement) verklaard dat het ministerie van defensie bereid is om alle ambtenaren van hun wettelijke zwijgplicht te ontslaan als zij ooit bij de aankoop of het ge bruik van militaire strijdmiddelen betrokken zijn geweest.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15