ziekenfondsraad is foor eigen bijdrage ■Jroei-stop bureaus voor rechtshulp Femina presentccrUfruitshow om van te watertanden Wiegel wil BB reorganiseren Nieuwe mode Frank Go vers geïnspireerd op China TELEURSTELLING OVER JONGSTE JUSTITIE-BEGROTING ergoeding boeren moeilijk voor natuurbeheer Kostenstijging gezondheids zorg verontrustend S3 LENING 1979 PER 19S5/19S9 1NNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1979 PAGINA 11 Jolks- erzekering iekte- osten n studie MSTELVEEN De Zie- nfondsraad heeft besloten n studie te gaan makeh ar de wenselijkheid en ugelijkheden van een ver- ichte beperkte volksverze- ring ter vervanging van huidige ziekenfondsverze- ring. nleiding hiertoe was de dis- isie over het feit, dat som gen slechts een beperkte •nstbetrekking hebben maar h aanspraak kunnen maken een volledig pakket zieken- idsvoorzieningen. Volgens woordvoerder van de vak- weging zouden deze en an- re onevenwichtigheden tus- premies en rechten met volksverzekering worden ggewerkt. Anderen waren daarmee niet eens maar de erderheid van de Zieken- idsraad was wel bereid een die op te zetten. (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTELVEEN Een meerderheid van de zieken fondsraad vindt, dat van zie kenfondsverzekerden bijdra gen mogen worden gevraagd in de kosten van ziekenver- voer, fysiotherapie, kraam zorg, verwijs- en herhaling- skaarten en plastische chi rurgie. Aan staatssecretaris mevrouw Veder-Smit van Volksgezondheid zijn daar over gisteren desgevraagd voorstellen gedaan, die in 1980 circa 200 miljoen gul den besparingen kunnen be tekenen. Met name de verte genwoordigers van de vak beweging hebben zich hierte gen fel verzet. De vraag hoe ook in de ge zondheidszorg in het kader van Bestek '81 ombuigingen mogelijk zouden zijn, houdt de gemoederen sterk bezig sinds mevrouw Veder aanvankelijk de gedachte lanceerde de zie-' kenfondsverzekerden tien gul den per ziekenhuisdag te laten bijdragen in de verpleegkos- ten. Later zijn er verschillende andere plannen gelanceerd om de gezondheidsuitgaven te be perken en donderdag hield de ziekenfondsraad, die om ad vies was gevraagd, er zich mee bezig. Een groot aantal belang stellenden demonstreerde tot in de vergaderzaal met span doeken en borden tegen de (verdere) invoering van wat werd genoemd eigen risico. Van de zijde van de voorstan ders (onder meer werkgevers en ziekenfondsen) werd be toogd, dat de wet het heffen van bijdragen voor verstrek kingen toestaat en dat ook nu al deze mogelijkheid wordt ge bruikt. Het gaat er nu om, zei den ze, het goede in stand te houden. En het is toelaatbaar zolang een doelmatige gezond-, heidszorg niet in gevaar komt. In de toekomst zal elke nieu we verstrekking moeten wor den bezien op de mogelijkheid van het heffen van financiële bijdragen van de verzekerde. De tegenstanders (met name de vakbeweging en enkele kroonleden) stelden, dat er aanleiding is om het hele sy steem te bekijken. Als de huis artsen bijvoorbeeld patiënten te snel verwijzen naar een spe cialist dan moet men dit niet oplossen door de patiënt te la ten betalen. Dan gaat de pa tiënt immers zelf, uit financië le overwegingen, beslissen of hij naar een specialist wil. Een eigen bijdrage is dan ook, zo werd gezegd, niet in het be lang van de gezondheidszorg. Daar komt nog bij, dat mensen Op de bijeenkomst van de Ziekenfondsraad protesteerden gehandicapten tegen de plannen voor een eigen risico. met lage inkomens zwaar kun nen worden getroffen. Er is geen sprake van bezuinigin gen, maar van verschuiving van de kosten van het zieken fonds naar het individu, moge lijk ook naar de bijstand. Als de staatssecretaris de meest vergaande voorstellen van de ziekenfondsraad zal ac cepteren, zou dit onder meer. tot gevolg hebben: taxivervoer binnen 15 kilo meter wordt niet meer ver goed, over grotere afstanden moet men f.50,- per maand zelf betalen met een maximum van f.100,- per jaar. bij fysiotherapie krijgt men niet meer kosteloos een veel heid van behandelingen, ter wijl ook de duur van de be handeling wordt beperkt. ook bij medische indicatie moet bij opname in een kraa minrichting f.30,- per dag zelf betaald worden. voor elke verwijskaart (èn herhalingskaan) van huisarts naar specialist moet f.10,- wor den betaald met een maximum van f.100,- per jaar. de kosten van plastische chi rurgie komen voor de helft voor eigen rekening met een maximum van f.3000,-. Aangezien het niet ondenk baar is, dat een ziekenfonds verzekerde in een situatie komt, waarin hij in één jaar voor verschillende verstrek kingen moet bijbetalen, wil de ziekenfondsraad nog nagaan of er een soort jaarmaximum voor eigen bijdragen moet ko- (Van één onzer verslaggeefsters) [STERDAM De teleurstelling onder de rocaten die verbonden zijn aan de Buro's ir Rechtshulp, is groot. Ook in hun bran- heeft het verschijnsel „bezuiniging" toe- lagen.Op Prinsjesdag verscheen als on deel van de miljoenennota de justitiebe- ting voor het jaar 1980. Uit deze begro- bleek dat er slechts een bedrag van m vijftien miljoen gulden kon worden petrokken voor de Buro's voor Rechts- Een geldsom van negentien miljoen en wordt echter door deze juridische ijnslieden beslist noodzakelijk geacht te kunnen voorzien in de behoefte aan ïtshulp. juist nu, in een tijd van economische ach- ;ang, is die behoefte aan rechtshulp bij de iaal-economisch zwakste groepen in de sa- gingsmaatregel is onaanvaardbaar. Aldus luidt het commentaar op de justitiebegroting van een woordvoerder van de Landelijke Vereniging van Medewerkers aan Buro's voor Rechtshulp (LOK) te Amsterdam. De LOK zet zich in om de rechtspositie van de leden van de onderlig gende groepen uit de samenleving (zoals woon wagenbewoners, gedetineerden, gastarbeiders en werknemers met een maximaal netto salaris van 1700 gulden per maand) te bewaken en waar nodig te verbeteren. Sinds 1974, het jaar van de oprichting van het eerste Buro voor Rechtshulp, heeft de overheid de verantwoordelijkheid voor een goede juridi sche hulp op zich genomen en de uitbreiding van een landelijk net van dergelijke bureaus sterk bevorderd. Moménteel telt de LOK acht tien hoofdbureaus, gevestigd in alle arrondisse mentshoofdsteden (behalve in Almelo en Zut- phen), waaraan honderdzestien juristen hun ileving het grootst. Een dergelijke bezuini-- medewerking verlenen. „We zagen dan ook zonder angst en beven de miljoenennota tegemoet", dit merkt de LOK- vertegenwoordiger op. „Vooral omdat minister De Ruiter van justitie in juni duidelijk had ge steld, dat zijn beleid erop gericht is de groei van dergelijke rechtskundige bureaus te bevorde ren. Dat ook wij het alom toeslaand verschijn sel „bezuiniging" niet konden ontduiken, lag geheel buiten ons verwachtingspatroon". De medewerkers aan de Buro's voor Rechts hulp moeten zich dus behelpen met een budget dat ruim drie-en-een-half miljoen gulden lager is uitgevallen dan het bedrag dat zij noodzake lijk achten. Woordvoerder van de LOK ziet de toekomst van de juridische welzijnsinstellingen somber in: „In 1978 kwamen 120.000 mensen bij ons om rechthulp vragen, naar verwachting zal dat aantal in 1979 met 20 procent toenemen. Door de bezuinigingsmaatregel kunnen er hooguit tien a vijftien juristen aan onze vereni ging worden toegevoegd, in plaats van het beslist als noodzaak geachte aantal van 67. Hierdoor zal een rampzalige situatie ontstaan. De wachttijden zullen onaanvaardbaar lang worden, de kwaliteit van de verleende hulp zal in gedrang komen, uitbreiding van de spreeku ren zal niet mogelijk zijn en een cliëntenstop is te verwachten. Daarnaast zullen ook andere werkterreinen van onze bureaus in de knel ko men zoals: het opleiden van nieuwe mede werkers, het geven van voorlichting over rech tskundige zaken en het signaleren van maat schappelijke en juridische knelpunten als oor zaak van behoefte aan rechtshulp. Ook zal de nieuwe Wet op de Rechtshulp niet ingevoerd kunnen worden, omdat er intussen niet een toereikende organisatie kan worden opge bouwd om deze wet uit te voeren". Rechthulp zal volgens de LOK-woordvoerder voor vele Nederlandse burgers een onbereikba re luxe blijven. „En dat is ongehoord in een so ciale verzorgingsstaat, waar rechtshulp een overheidstaak moet zijn". ADVERTENTIE 'k Heb hele grote fruitmanden, fruit manden... dat belooft een Femina-tophit te worden. Vijftig "fruitkunstenaars" presenteren op Femina een show van appetijtelijke fruit - arrangementen. Vele honderden kilo's inheems en exotisch fruit zijn erin verwerkt. Prachtig in één woord. Verder op Femina Een vooruitblik op de Wereldkampioen schappen Kappen. Demonstraties dames- en herenkappen. Najaarsmodeshows voor hem en voor haar. De ene verrassende interieur presentatie na de andere. Duizend-en-een nieuwtjes op alle gebied. Van huishoudelijke artikelen tot geluidsapparatuur, van doe-het-zelf spullen tot speelgoed. Opend: 10-17 u./l9 - 22.30 u., zond. 10-17 u. Een feest voor de hele familie. Win een juweeltje van een SEIKO horloge Femina organiseert een vrolijke rijm-regel-wedstrijd. ledereen die een Femina-toegangsbewijs heeft, kan er aan mee doen. Wie de aangegeven regel 't origineelst aanvult, gaat met een prachtig Seiko horloge naar huis. Iedere dag en avond prijs uitreiking! Wees bij de tijd. Kom naar Femina. 28 september t/m7oktober79 A hoy'Rotterdam stations voordelige Trein-Toegangsbewijzen te koop. toegangsprijzen: (6,50 volwassenen, /4,-kinderen, (4,50 65+ers. onze parlementaire re dactie) EN HAAG Het vaststel van financiële vergoe den voor boeren die hun rijfsvoering aanpassen msterdam: ladhuis/opera MSTERDAM De rege- Bg heeft het Amsterdam- w voorstel, op het Water- oplein een nieuw stadhuis I bouwen in combinatie fet een muziektheater, defi- jief aanvaard. Het Rijk I voor 230 miljoen gulden idragen in de bouwkosten j daarbij de prijsstijgingen II na 1 januari van dit Br compenseren. totale bouwkosten worden amd op 350 miljoen gul- Dat is tachtig miljoen der dan de bouw van een ziektheater en een stadhuis nderlijk zou hebben ge- De exploitatie van het uwencomplex komt voor ening van de gemeente, ouder Sinnige van finan- verwacht dat het muziek- ter in 1985 kan worden nd. Het stadhuis zou een later klaar kunnen zijn. aan het beheren van natuur- en landschapswaarden blijft problematisch. Dit omdat de commissies die de hoogte van de vergoedin gen moeten vaststellen, moei- slag over 1978 van de Stichting voerin8 aanpassen aan waar lijk vergelijkingsgebieden Beheer Landbouwgronden ^en van natuur en landschap kunnen vinden waaraan de (SBL). kunnen volgens regerings hoogte van de vergoeding aan plannen van 1975 daarvoor de boer moet worden gekop- Boeren die iri daarvoor aange- een beheersvergoeding krij- peld.vDit blijkt uit het jaarver- wezen gebieden hun bedrijfs- gen. DEN HAAG Minister Wiegel wil het aantal BB-kringen terugbrengen van 46 naar 28. Het aantal noodwachters zal worden teruggewbracht tot ongeveer vijftigduizend man. Een en ander heeft hij de Tweede Kamer meegedeeld. Beide maatregelen maken deel uit van een „operatie" die moet leiden tot een levenskrachtige BB-organisatie. De nieuwe krin gindeling, waarover nog overleg wordt gevoerd met de commis sarissen der koningin, is gebaseerd op ondermeer de nieuwe provinciegrenzen. De reorganisatie zal ertoe leiden dat er onge veer 150 noodwachtcolonnes komen, elk met een sterkte van 265 man. Het beroepspersoneel in de BB wordt terugebracht tot vijf honderd man nu zevenhonderd). GRONINGEN (ANP) De 26-jarige Amsterdammer en de 21-jarige Groninger, die in juni van dit jaar 45 blan co paspoorten hebben gesto len uit het stadhuis in Gro ningen, zijn gisteren veroor deeld tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. In f*?n verklaring tijdens de rechtzitting had het tweetal verklaard een anti-imperialis tische strijd te voeren. De rechtbank in Groningen meende dat politieke en ideo logische opvattingen het ple- Twee en een half jaar voor paspoortroof gen van ernstige strafbare fei ten niet rechtvaardigen, omdat er in ons democratisch stelsel vele wettige wegen openstaan om gedachten omtrent een an dere samenleving te uiten. De officier van justitie had drie jaar tegen de twee mannen geëist. DS'70: Vakanties studenten absurd lang AMSTERDAM (ANP) Aan de absurd lange vakan- Van Hartog is een dergelijk ties van de studenten in ons streven zeker niet onredelijk land moet een einde komen, gezien het feit dat de werkne- Als die meer in overeen- mers tenslotte de studie moge stemming zouden worden lijk maken. gebracht met de vakanties van de werknemers, zou de duur van alle studierichtin gen aan de univeristeiten met zeker een jaar kunnen worden verkort. Dit heeft de heer Van Hartog, voorzitter van DS'70, gisteren gezegd op een partijbijeen komst in Amsterdam. Volgens Nieuwe commandant BRUNSSUM Tijdens een korte, stijlvolle militaire cere monie waarbij deputaties van de legers van de zeven landen die bij de verdediging van cen traal Europa betrokken zijn aanwezig waren, heeft gene raal Franz Joseph Schulze gis termiddag het commando over het geallieerde hoofdkwartier in Brunssum officieel aan ge neraal dr.F.von Senger und Etterlin overgedragen. Dat ge beurde in tegenwoordigheid van een groot aantal burgerlij ke en militaire autoriteiten AMSTERDAM De najaarshow van couturier van Frank Go- vers bleek weer eens een spektakelstuk. Een vuurwerk van bro katen lamée'sglim- en schitterwerk werd op een boeiende wijze opgediend in de Amsterdamse Koepelkerk. Ooorverdovende muziek hoewel een goede acoustiek rook- en knaleffec ten, kortom geen show om je bij te vervelen. Zijn collectie staat ditmaal in het teken van China. Geïnspireerd door de Chinese opera, onlangs in ons land geweest, brengt hij vele Oosters aan doende creaties. Compleet met pagodehoedjes, eveneens met fonkelende steentjes geborduurd. Er zit echter wel een zekere lijn in hoewel zijn rokken, zowel nauw als superwijd en lang zo wel als kort zijn. Maar het vierkante jukstuk dat de schouders nog eens extra verbreedt, komt in de meeste modellen steeds te rug. Het moet wel een hele kostbare collectie zijn, want de mate rialen alleen al plus de rijke borduursels lijken mij onbetaalbaar. Je /vraagt je dus af wie deze sensationele kleding zal dragen. Al zat de Koepelkerk tjokvol met zijn, over het algemeen jeugdige clientele. Dus wie weet. In ieder geval brengt hij behalve de folkloristische invloeden uit China ook diverse prachtige en draagbare tailleurs en japonnen voor feestelijke gelegenheden. Veel zeven-achtste tunieks, vaak a-symetrisch gesloten, op nau we, maar vaak ock op dubbele lagen wijd dansende rokken, in schitterende kleuren, worden kousen of panties en schoentjes in precies dezelfde tinten gedragen. De blousende lijfjes met vleer muismouw tot in de taille vallen soepel om het lichaam door de ragdunne organza's en zijden mousselines. Ook in leer zijn er verschillende goede pakken. Zowel met rok als pantalon in fraaie felle kleuren, eveneens geborduurd met kleurig goud- en zilverwerk. De smal gepijpte pantalons in glanzende zijde met geborduurde matelasé jasjes zijn zeker ook een vermelding waard. Daarentegen worden de pompeuze harembroeken -en de wijde paljasachtige overalls mij toch wat te circusachtig. TOSCA LEENDERS Zoals de traditie wil vormde de „bruid" de finale van de presentatie van de Govers-collectie. Koppelbazen na miljoenen fraude gearresteerd NIJMEGEN (ANP) De rijkspolitie in Nijmegen heeft de afgelopen week in samenwerking met interpol vijf koppel bazen aangehouden die in ongeveer een jaar tijd ruim een miljoen gulden hebben verduisterd. Hun firma in Geldermalsen die begin 1978 faiiliet ging blijkt verder voor een bedrag van ruim zes miljoen gulden in het krijt te staan bij de belasting, het GAK en enige particuliere schuldei sers. De gearresteerden, allen Nederlanders, variëren in leeftijd van 30 tot 41 jaar: Twee van hen werden in Nederland aange houden, twee in Saint Tropez in Frankrijk en de vijfde in Bonn in Duitsland. Per 1 november nieuwe adoptiebepaling DEN HAAG Door de wetswijziging die op 1 no vember van kracht wordt, kan een kind geadopteerd worden door zijn stiefouder of eigen ouder. Dit heeft het ministerie van justitie giste ren meegedeeld. Tot nu toe was een van de voorwaarden van adoptie dat het kind geen wettig of na tuurlijk kind mocht zijn van degenen die hem adopteerden. Deze bepaling vervalt nu. Kinderen vanaf twaalf jaar moeten wel door de rechter worden gehoord, voordat de adoptie wordt uitgesproken. Adoptie is niet mogelijk als het kind vanaf vijftien jaar er be zwaar tegen heeft. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het aantal diagnostische verrichtingen (laboratoriumproeven en on derzoek) in de Nederlandse gezondheidszorg is vergeleken met vorig jaar gestegen met naar schatting 30 tot 40 procent. Ook het aantal therapeutische behandelingen is ge stegen, maar minder snel. De enorme stij ging moet voor een groot deel toegeschreven worden aan een steeds verder groeiend aan bod van voorzieningen, waarbij het aanbod de vraag lijkt te bepalen en niet andersom. Dat betekent: hoe meer bedden, hoe meer pa tiënten worden opgenomen. Tot deze conclusie kwam een delegatie van de Wereld Gezondheids Organisatie (WHO) die deze week een studieconferentie heeft gehou den over de oorzaken van de voortdurende stij ging van de kosten in de gezondheidszorg. De WHO-delegatie noemt die stijging verontrus tend „en dat terwijl eigenlijk niemand dat wil". Maar de politici gaan er volgens hen altijd nog van uit dat de gezondheidszorg nog verder moet worden uitgebreid.Volgens de WHO-dele gatie is verdere studie naar de oorzaken van die stijging noodzakelijk om te verhinderen dat de kosten in de gezondheidszorg een steeds groter deel van het nationaal inkomen gaan vormen. De meeste landen in de wereld hebben te wei nig groei, terwijl de gezondheidszorg in veel Westeuropese landen, waaronder Nederland, een te snelle groei doormaakt, aldus de WHO- delegatie. ADVERTENTIE STAAT DER NEDERLANDEN bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 2 oktober 1979 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 1 november aflossing in 5 jaarlijkse termijnen van 1 november 1985 af Vervroegde aflossing is niet toegestaan inschrijving 2 oktober a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 1 november 1979 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11