Plan voor aa nleg van kunstmatige schiereilanden in Zuidhollandse plassen Koudekerk stopt wateroverlast op volkstuinen Plan voor fietspade langs Hazerswoud^ Zuiddijk uu\y thills Alphense Kulturele Raad verdeeld ovf subsidie aan christelijk vormingswerk ILLEGALE LIGPLAATSEN MOETEN VERDWIJNEN De Schakel heropend NEDERLAND APPARTEMENTEN VAKANTIELAND REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 25 SEPTEMBER 1979 PA» RIJNSATERWOUDE De nota van uitgangs punten, gemaakt door het recreatieschap Noord- Zuidhollands Plassengebied, stond gisteravond ter discussie in de openbare vergadering van de streekcommissie Alphen aan den Rijn en Omge ving. De nota is opgesteld door het recreatie schap ter voorbereiding van het Basisrecreatie- plan dat op zijn beurt weer het uitgangspunt be hoort te zijn van de bestemmingsplannen; het definitieve van wat er in de gemeente gaat ge beuren. De nota bevat een inventarisatie van de bestaande plannen van Rijk, provincies en ge meenten en een groot aantal knelpunten die met deze plannen verband houden. In de verga dering van gisteravond werd een aantal 'knel punten' en mogelijke oplossingen van knelpun ten aangedragen. Twee onderwerpen namen het grootste gedeelte van de vergadertijd in beslag, de ligplaatsen van boten en de kwestie rond het uitstervingsbeleid van de gemeenten inzake de woonboten. Vooraf even de werking van het recreatieschap zoals deze werd uitgelegd door de heer Peters; in spraakcoördinator van de streekcommissie (tijdens de vergadering af en toe Drs. P. genoemd). In totaal nemen 14 gemeenten deel in het recreatieschap. Hiervoor betalen zij een contributie van 315 gulden (Rijnsaterwoude)tot rond de 40.000 gulden (Amster dam) Het uiteindelijke streven van het recreatie schap is om het Basisrecreatieplan op te stellen. In dit plan wordt getracht de 'gulden middenweg' te vinden tussen het behoud van natuur en landschap en de recreatie. Aan de deelnemende gemeenten is het dan, om aan de hand van deze handleiding het bestemmingsplan samen te stellen. De gemeenten zijn niet verplicht om zich aan het basisplan te hou den maar „De provincie neemt het basisplan als toetsing voor het in te dienen bestemmingsplan. Verder geeft het ministerie van CRM vijfenzeven tig procent subsidie als in het bestemmingsplan ge bruik is gemaakt van het basisplan en natuurlijk is het zo dat de gemeenten niet voor niets hun gelde lijke bijdrage leveren", aldus een overtuigende heer Peters. De wens voor de aanleg van meer ligplaatsen voor boten bleek zeer sterk te leven. Uit alle hoeken van de zaal kwam de wens naar voren om oplossingen te zoeken voor de grote behoefte aan ligplaatsen. De nota oppert voor verschillende plaatsen het op spuiten van een schiereiland in de meren. Een der gelijk 'kunstmatig' eiland kan voorzien in een groot aantal ligplaatsen. Want één ding is zeker voor de toekomst, de illegale ligplaatsen moeten verdwij nen. Voorbeeld van een dergelijk schiereiland is het plan om in het zuidelijk gedeelte van het Braa- semermeer een dergelijke aanlegmogelijkheid te creëren. De heer Marks uit Woubrugge vertelde hierop het verhaal van het gat dat er door de zand zuigers is gegraven onder het veen in het Brase- mermeer Bij eventuele aanleg van het eiland zou het zondermeer in de wijsheid van het spreek woord 'zand zoekt zand' verdwijnen in het 'gat'. Het verhaal werd door de streekcommissie voor kennisgeving aangenomen. Een groep watersporters die het bijzonder moeilijk gaat krijgen in de loop der jaren zijn de bezitters van een motorboot. In ieder plan dat wordt voorge steld staat de zeilsport in het middelpunt. De snel heid voor motorboten moet worden beperkt (wel noodzakelijk). In de nota wordt vermeld "Het zei len wordt door alle participanten gezien als de be langrijkste, meest kenmerkende tak van watersport voor het plassengebied" en in het rapport van de gedachtewisseling tussen de gemeenten "De zeilers hebben bijna nooit last van surfers, wèl met grote boten. Daar zit men soms aangeschoten en zonder opleiding achter het stuur". Tegen het laatse werd door een belangstellende bezwaar gemaakt en werd in het gelijk gesteld door de streekcommissie. „De woonboten horen niet thuis in het recreatie- plan" bracht iemand uit de zaal naar voren „De mensen hebben hun geld in een huisje gestoken zoals anderen dat in een huis hebben gedaan. Er moet scheiding worden gemaakt tussen de mensen die de woonboot permanent bewonen en de boot 'voor het weekend'" De streekcommissie kon zich geheel vinden in deze uitlating en wilde aan dit on derwerp geen twijfel meer laten bestaan. „De mees te gemeenten willen een uitstervingsbeleid want ze zien de woonboten aan als de grote vervuilers. Wij zijn van mening dat er scheiding gemaakt moet worden tussen de twee 'soorten' woonboten. De permanent bewoonde woonboten moeten buiten het recreatieplan worden gelaten". De heer Marks bracht nog nog in dat „moeten de woonboten dan toch verplaatst worden of 'uitsterven' dan in ieder geval een volledige schadeloosstelling". Boskoop Show 1979 BOSKOOP De Boskoop Show 1979 wordt morgen om 15.00 uur geopend in de Be urshal aan de A.P. van Ne slaan. De show heeft dit jaar een nieuwe opzet. De plan ten kunnen desgewenst met een worden meegenomen. Tevens is het mogelijk de planten te bestellen. Tijdens de show wordt over de planten gratis advies verstrekt door deskundigen. De bedoe ling van de tentoonstelling is om Boskoop en omgeving en vooral de boomkwekerij en haar produkten onder de aan dacht te brengen. Kloosterjubileum LANGERAAR Gisteren werd er in Langeraar een zeld zaam jubileum gevierd. Het was toen namelijk vijfenzes tig jaar geleden dat Urbina van Dam intrad bij de Zusters van de Voorzienigheid te Am sterdam. Toen ze daar in 1914 aan de Lauriergracht intrad kreeg de in 1895 geboren tuindersdoch ter een opleiding tot kleuter leidster. Na haar diplomering was ze als zodanig werkzaam in Kwintsheul en in Amster dam. Na 1961, het jaar waarin ze zich terugtrok uit het kleu teronderwijs, deed ze huishou delijk werk in het klooster aan de Lauriergracht. Sinds drie jaar woont zuster Urbina in het bejaardentehuis Mariën- gaarde in Warmond, maar haar kloosterjubileum werd in' Langeraar gevierd met een Eucharistieviering in de paro chiekerk. 's Middags was er een drukbezochte receptie in het Parochiehuis, waar ook Arti et Religioni van de partij was. Kunstwerk op Nieuwkoops Armenerf" de NIEUWKOOP Als Nieuwkoopse gemeenteraad daar donderdag mee instemt zal het zgn. „Armenerf' te Noorden met een beeldhouw werk worden verfraaid. Het betreft het beeld de „Twee Ge neraties" van de kunstenaar Jan van Ipenburg. Een ander beeld - „Een Vogel" genaamd - dat voorheen op het Regthuys- plein was geplaatst, zal wor den overgebracht naar het ga zon van het gemeentehuis aan de Achterweg. In de periode 13 t/m 31 juli werd door de gemeente Nieuwkoop een beeldenten toonstelling van de Carolus- kring geëngageerd. Aan deze tentoonstelling, waar een ver heugend aantal bezoekers een kijkje nam, was een enquête verbonden voor een keuze van een door de gemeente te ver richten kunstaankoop. Velen lieten het oog vallen op het beeld de „Twee Generaties" van Jan van Ipenburg 7.500,-). Als mogelijke plaats is op vele formulieren aange geven het gazon bij het ge meentehuis. Het college v; n W stelt nu aan de r.i jor om dit beeld aan te koptn. Omdat een ander kunstwerk al naar het terrein bij het gemeentehuis wordt overgebracht geeft bet college een andere situering voor het n te kopen beeld aan, nl. 1 tgn. Armenerf te LANGERAAR De Lange- raarse jeugdsociëteit „De Schakel" draait weer. Nadat een jaar of twee geleden van hogerhand sluiting werd ge last wegens overlast aan om wonenden is er met man en macht gewerkt om te komen tot een nieuwe home voor de jongeren. Mede dank zij het Teraarse gemeentebestuur is dat er gekomen en de eerste burger, de heer P. J. Verhoef, heropende dit weekeinde een herboren Schakel. Het bestuur van de sociëteit moet vrijwel helemaal op nieuw gaan beginnen. Het le dental is in die twee jaar dat De Schakel op non-aktief stond drastisch terug gelopen. Ook het aantal medewerkers is aanzienlijk gedaald. Middels een feestprogramma wat maar liefst gedurende deze hele week wordt uitgevoerd hoopt het bestuur de aandacht weer op zich te vestigen. Zaterdag middag was er Open Huis, ter wijl het plaatselijke jongeren koor Vita Nova zondagmiddag De verbouwde „Schakel" voor een koffieconcert zorgde, 's Middags mochten Lange- raarse kinderen gratis naar enkele films komen kijken. Op verzoek van de burge meester heeft het Schakelbes- tuur ook gedacht aan de be jaarden. Voor hen tradt giste ren een cabaretier op, terwijl de aanwezigen koffie en een borreltje kregen aangeboden. Het verdere programma ver meldt tot aan het eind van de week o.a. filmvertoningen, een schaaksimultaan, een kinder programma en een fakir, a.s. vrijdagavond. Een programma „voor elk wat wils". Hopelijk voor de Langeraarse jeugd kan de sociëteit binnen afzienbare tijd weer volop gaan draaien. HOOGMADE De eerste bejaardensoos voor de ouderen in Hoogmade gaat morgen weer van start. De soosmidda- gen worden bij toerbeurt ge houden in Huize van der Ploeg en paviljoen De Does van 's middags twee tot vijf uur. Ter leniging van de kos ten worden elke vrijdagavond kaartavonden gehouden in beide etablissementen. Kosten van deelname bedragen 2,50 gulden. De eerste kaartavond, die ook bij toerbeurt beide lo kaliteiten zullen aandien is ko mende vrijdag in Huize van der Ploeg. WOUWBRUGGE De on langs in de dorpen Hoogmade en Woubrugge gehouden col lecte t.b.v. het Anjerfonds, een jaarlijks terugkerende gebeur tenis, heeft dit jaar een bedrag van 800,opgebracht. Een som van 101,34 werd opge haald in Woubrugge en enkele guldens minder, 98,23, in Hoogmade. Deze bedragen ko men ten goede aan de beide muziekverenigingen in de ge meente. Een bedrag van f 598,69 werd afgedragen aan de landelijke organisatie van het Anjerfonds. HAZERSWOUDE Het da gelijks bestuur van de afdeling Rijnstreek van de Industrie bond FNV bestaat uit G. Th. van Goozen (voorzitter), H. Mensch (Secretaris) en J. Grif fioen (penningmeester). Zij werden als zodanig gekozen tijdens de oprichtingsvergade ring van de nieuwe afdeling. Piet Spijkers, van het hoofdbe stuur, wees er met nadruk op dat de leden zich vooraf beter moeten uitlaten over de te vol gen liiri in de komt onderhandelingen. Vrouw (24) aangereden HAZERSWOUDE Een 24- jarige inwoonster van Ha- zerswoude-dorp is gistermor gen gewond geraakt bij een ongeval op de kruising Ge- meneweg/Dorpsstraat. De vrouw stak onverwachts de straat over en kon niet meer ontweken worden door een Zoetermeerse automobi list. De vrouw moest met on der meer een bovenbeenfrac tuur naar het ziekenhuis ver voerd worden. Het stukje fietspad zoals dat nu al bestaat langs de Zuiddijk. HAZERSWOUDE Tijdens de donderdag avond te houden openbare raadsvergadering wordt door b. en w. van Hazerswoude de eerste herziening van het bestemmingsplan Voorweg ter vaststelling voorgelegd. Het be treft de aanleg van een fietspad vanaf de Provinciale Weg naar de Middelweg/Voor weg via de Zuiddijk. Zoals bekend wil de minister van Verkeer en Waterstaat een subsidie verlenen, mits voor 9 juli 1980 met de werkzaamheden een aanvang is geno men. Het komt het college van b. en w. als gewenst voor dat er voor de fietsers en bromfietsers een alternatief wordt gezocht voor de route via de Dorpsstraat. Het plan, dat thans aan de raad wordt voorgelegd, is huns inziens een ontlas ting van de verkeersdrukte in de Dorpsstraat en een bescherming van de categorie fietsers en bromfietsers. Waarbij wordt aangetekend dat de Dorpsstraat door de realisering van de nieu we route niet volledig wordt ontlast vanj )fietsverkeer. Van provinciale zijde bestaan er plani ten oosten van Hazerswoude-dorp eenl fietsvoorzieningen aan te leggen, die kelijk een recreatieve functie zullen vei Dit zijn: de Middelweg (die dan verbeter worden), een rijwielpad langs de Voorwe ting Boskoop en een nieuw fietspad la Papenvaart in de richting van de Rijnd Van de kant van twintig personen zijn ren tegen het plan ingediend. Met de van enkelen is in het ontwerp-plan re gehouden. Dat de bezwaren van een aant sonen, die het niet zien zitten dat op het leggen pad bromfietsers worden toeg door de raad zullen worden gehonoreei vooralsnog niet voor de hand liggend. Ii van de kant van het ministerie van Verl Waterstaat is te kennen gegeven dat de s is verleend voor een volwaardig fietspi voor fietsers en bromfietsers). WOONWAGENKAMPJE BIJ TERREIN GEMEENTEWERK^! KOUDEKERK AAN DEN RIJN De com missie Openbare Werken en Planologie in Koude kerk aan den Rijn kon zich gisteravond geheel verenigen met het voor stel van B en W om voor de wateroverlast, die zich op een gedeelte van het volkstuinencomplex voordoet, te volstaan met ophogen van de grond en het omspitten daarvan. Na overleg met de Grontmij. N.V. te De Bilt en het bestuur van „Lutteke Rijn", zal de aanleg van een drainage niet plaatsvinden. De heer J. Wondergem (PvdA) betreurde het overi gens wel, dat men voor de aanleg van de volkstuinen het terrein niet geëgaliseerd had. De door B en W gedane prin cipe-uitspraak betreffende een standplaats voor twee drie woonwagens ten noorden van het complex van gemeente werken was voor de commis sieleden een aanneembaar ge geven. Daar er ook in Bent huizen een geschikte plaats aanwezig is, is het nog niet ze ker of Koudekerk voor een standplaats gaat zorgen. Woensdag zal hierover een uitspraak worden gedaan. Burgemeester G. Swaan hoop te dat wanneer de woonwa gens in Koudekerk een stand plaats zullen krijgen men zal proberen ook de bewoners van deze woonwagens in de woon gemeenschap op te nemen, maar vond het tevens erg moeilijk om op een plezierige Bijvoorbeeld |4Aa 8 dagen Texel v.a. JLJLOy Ongestoord genieten in het buiten seizoen. Fraaie appartementen met alle voorzieningen. Incl. treinreis Ivanaf elk station in NederlandI en bootreis. Lees de gids „NS/Trans Vakantie- r -in herfst, winter, lente". En boek: bij Dabobcr' IWB, uw reisbureau Rdsbureau der N.V. Nederlandse Spoorwegen wijze tot een oplossing Voor de uitbreiding speelplaats van Hum: zal worden gekozen v uitbreiding in nooi richting. Wanneer er geen bei van de ommwonendenl oudercommissie komeif er wel tot uitvoering v overgegaan. In overleg j leerkrachten hebben dé bak en het klimrek, op al een plaatsje gekregen door het verleggen van gen niet nodig zal zijn. Het inzamelen van af 'leek de commissielede) goed idee. Er zullen, wiF.X de raad hiermee evened d< stemt twee glasbakken \[op geplaatst; één in het \$eu centrum Middenwaard I Bernhardstraat) en één Is c complex gemeentewerk^ Ijk nin ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense „Kulturele Raad" heeft zich gisteravond verdeeld uitgelaten over een subsidieaanvrage van de Stichting Christelijk Vormingswerk Jong Volwassenen (CVJV). Het me rendeel van de raad was van mening dat wanneer er subsidie zou worden verstrekt dit moest gebeuren aan een stichting van niet-christelijke signatuur, hoewel van die zijde (nog) geen initiatieven waren ont- Elooid. In een samenwerkingsver- and zouden dan alle levensbeschou wingen aan hun trekken kunnen ko men. De minderheid van de culture le raad was van mening dat de subsi dieaanvrage van de CVJV gehono reerd moest worden. Uiteindelijk werd besloten een (verdeeld) advies uit te brengen aan B. en W. De (poli tieke) discussie werd daardoor ver wezen naar de gemeenteraad. De verantwoordelijke wethouder, me vrouw H. Donker (PvdA) stelde op voorhand wel te voelen voor subsidië ring van de CVJV, voor een „proeftijd" van twee jaar. Zij zei er van overtuigd *n 7iin dat de CVJV zoveel mogelijk te gemoet zou komen aan de wensen die in Alphen leven en dat er daardoor re kening zou worden gehouden met an dere levensbeschouwingen. Verder was haar verteld dat de stichting bereid was om iemand van een andere levensbe schouwing in het bestuur op te nemen. Als voorwaarde had de wethouder ge steld dat de vergaderingen van de stichting wel openbaar zouden moeten gatieve uitwerking hebben op de toe zijn, iets waar deze weinig voor voelde. Verder zo merkte Wethouder Donker op, was het ook afhankelijk van de fi nanciën die de gemeenteraad daarvoor beschikbaar zou willen stellen. Met het door de CVJV beoogde initia tief (vormingswerk voor jongeren van 17 tot 30 jaar), zou een bedrag zijn ge moeid van ruim een ton. Een bedrag dat voor het grootste gedeelte door het Rijk gesubsidieerd zou worden. Voor de gemeente zou dan een j.restpost" over blijven van 30.000,- tot 40.000.-. De commissie „Vorming- en Ontwik kelingswerk" van de culturele raad die zich eerder over de subsidieaanvrage had gebogen was töt de conclusie geko men - op voorzitter Figee van de cultu rele raad na - dat er In Alphen, gezien jjjk om. En terecht, zo meende v| landelijkè ervarings gegevens, er ter Figee: „want het kan nu op li slechts plaats zou zijn voor één stich- ^en aankomen". ting. En om die reden zo meende de j)at Figee daar het gelijk mee ai commissie in meerderheid, zou er ge- zjj(je zaj hebben is niet moeij streefd moeten worden naar een ..alge- voorspellen. Aan de principi» meen of een samenwerkingscentrum". vooral politieke discussie die nu Subsidietoekenning aan een stichting gemeenteraad een vervolg zal W van christelijke signatuur, zou een ne- zullen zeker de nodige woordffE gatieve uitwerking hebben op de toe- steed worden. Een voorproefje^ gankelijkheid van het vormingswerk, gisteravond aan de oppervlali d meende de commissie verder. Voorzit- zichtbaar. A. Slot (CDA) stelde iaj ter Figee had binnen de commissie ge- het meerderheidsstandpunt v» steld dat vormingswerk niet algemeen commissie als negatief had erjjt of neutraal kon zijn en had zich, mede MHet is net of het niet gegund p ook omdat er geen initiatieven van aan de CVJV. Er worden allerlN niet-christelijke zijde waren ontplooid, vluchtjes gezocht om het initiap achter de subsidieaanvrage geschaard. torpederen. Van onverdachte I c Hoewel het uitgangspunt van de cultu- komt er een initiatief en dat nuf1' rele raad was om tot een unaniem tuurlijk gehonoreerd worden", fr standpunt te komen, slaagde men daar glot waarmee hij vast en zeker ale niet in. Vandaar dat het voorstel van hep op wat straks het CDAj de commissie alsmede het verslag van punt zijn. de discussie van gisteravond naar B. en W. zal worden toegezonden. Dit laatste Zijn opponent Kleingeld (PvdA) tic zal evenwel pas gebeuren als de voor- de evenwel dat met het toekennltr zitter van de genoemde commissie, L. de subsidie aan de CVJV „de deUi Kleingeld '(-PvdA), dit ter inzage heeft een- samenwerkingsverband zoi»( gehad. Want daar vroeg hij nadrukke- den dichtgegooid".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4