Staatssecretaris wil vrije pakkettenkeuze aan banden leggen CeidócSomo/nt irectie Smit en havenslepers somen nader tot elkaar Herbezinning op HAVO is noodzakelijk Collectie Edgar Vos: ook aandacht voor grotere maten Twee Christen-Turkse gezinnen mogen voorlopig blijven Geen heropening gas- overleg met Algerije Aftrekbaarheid hypotheekrente Geen protest tegen zeeroverij Thailand Akkoord over bouw-CAO CDA eist beter overleg van Pais met universiteiten JNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 25 SEPTEMBER 1979 dio Medische \nst krijgt n subsidie onze sociaal economische redactie) ITELVEEN De Zie- [mdsraad is niet bereid pubsidie uit de zieken- jlpot te verstrekken aan tadio Medische Dienst, Onderdeel van het Rode |s. Naast het geven van ^medische adviezen aan [>en op zee verlenen art- van de RMD zonodig ter plaatse aan boord schepen, die in de Ne- jndse kustwateren va- Heel van de kosten wordt het Rode Kruis gedragen, rs verlenen een vrijwilli- fidrage en het rijk subsi- t. Het Rode Kruis kan steeds groter wordende liet meer opbrengen, zo- RMD in gevaar komt. inde naar een oplossing van regeringszijde ge- aan een bijdrage uit de (nfondspot. De Zieken- •aad wil hiervan niets onder meer omdat de Iers wettelijk verplicht kosten van geneeskun- ■erzorging van hun zee- aan boord en in het bui- id te betalen. ekenfonds- ens wordt 10.000 |onze sociaal economische jtie) ItELVEEN De loon- 5 van de verplichte zie- inds verzekering komt 5nd jaar boven de 40.000 %n te liggen. De Zieken- sraad zal donderdag de tssecretarissen van isgezondheid en Sociale in adviseren de, tot loontrekkenden ver- |t verzekerd zijn in een [nfonds, te bepalen op D gulden per 1 januari loongrens stijgt daarmee 2300 gulden want ze be et nu 38.150 gulden. De ng houdt verband met de pging van de lonen in het «gaande jaar. Het aantal fkerden, nu ruim 7 mil- 'zal er dan niet aanzien- ioor omhoog gaan. J): hef loon- terstand itenaar op ECHT Uit de cijfers liet centraal planbureau jidelijk dat de loonvoet- pg bij de overheid ander- procent achterblijft bij |i het bedrijfsleven. Deze jrstelling moet worden leven, zodat met recht jvorden gesproken over ariteit van ons allen". ^Bitter W. Wieringa van de ^^telijke Ambtenarencen- iCFO zei dit gisteren op Jderatieraad van het CFÓ (19(!recht. Hoofdbestanddeel 5 miet beleid van de Christe- j Vakbeweging is altijd ge en zal dat ook in de toe- me|t blijven de solidariteit 'ureh de bedrijfstakken en senth actieven en niet-actie- i, tebldus Wieringa. L979 .v^en kans op nimumprijs 979or jenever HAAG Een mini- prijs voor jenever en an- [edistilleerd lijkt voorlo- lan de baan nu pogingen rs. L. van Son, voorzitter let produktschap voor ge lieerde dranken, er niet klaagd is de fabrikanten gedistilleerd te winnen "een regeling die een bo- rijs mogelijk moet ma- [esprek dat drs. Van Son •soonlijke titel met de fa tten voerde is afgelopen :inde vastgelopen. De lateurs, verenigd in de al- vereniging van distil- en likeurstokers, wa- M Af" niet toe te brengen in te URpen met een basisak- 1, op grond waarvan het |terie van economische aan het produktschap irijsvormende bevoegd en toekennen. TWEE VREEMDE TALEN MOGELIJK VERPLICHT NIJMEGEN De kans is groot dat het ministerie van onder wijs de mogelijkheden om in het middelbaar onderwijs zelf een pakket te kiezen aan ban den gaat leggen. Staatssecreta. ris De Jong zei gisteren tijdens een bijeenkomst op de universi teit van Nijmegen dat hij over weegt om met aanvallende voorschriften te komen voor de samenstelling van het vakken pakket. denkt de staatsse cretaris er over om in elk vak kenpakket twee vreemde talen verplicht te gaan stellen. Het ministerie haakt daarbij in op de kritiek die er al vanaf het begin van het functioneren van de mamoetwet is geweest op met name het zogenaamde „pretpakket". Door de ruime keuze- moeglijkheden konden leerlingen een vakkenpakket kiezen, dat precies was afgestemd op hun vaardigheden, maar dat in de praktrijk weinig mogelijkhe den bood voor toelating tot hoger be roeps- of universitaironderwijs. Problemen in de aanlsuiting van mid delbaar onderwijs en vervolgopleidin gen ziet de staatssecretaris ook doordat leerlingen te weinig ervaring hebben in het zelfstandig studeren. Om die re den vindt De Jong het nodig dat ook die vaardigheid tijdens eindexamen op school wordt getoetst. DEN HAAG Herbe zinning op de HAVO is noodzakelijk. Er is niet zozeer sprake van een gebrek aan identiteit, maar wel van een sterke afwissling in de aard van dit schooltype. Door die afwisseling ontstaan niveauverschillen, waar door de doorstroming naar vormen van hoger beroepsonderwijs moei lijker wordt. Dat is een van de conclusies uit het rapport „Tien jaar HAVO", dat het ministerie van ónderwijs en wetenschap pen heeft samengesteld. In het voorwoord schrijft staatssecre taris De Jong dat de onduide lijkheid vooral te maken heeft met het feit, dat het HAVO vaak nog alle kenmerken uit de HBS, MMS en de onder bouw van de kweekschool in zich verenigt. In het rapport worden twee knelpunten genoemd inzake de aansluiting HAVO en hoger beroepsonderwijs: de verschil len met betrekking tot de hoe veelheid vakken, de didacti sche methoden en de onder wijsinhoud. Bovendien kun nen niet alle HBO-instellingen het aanbod van leerlingen ver werken. De conclusie lijkt gerechtvaar digd dat het HBO en het HAVO verder uit elkaar zijn gegroeid. Veel moeilijkheden van de beginnend HBO-stu- dent gaan terug naar de keuze van het vakkenpakket na het derde leeijaar van het HAVO. Heroriëntatie op het HAVO als voorbereidende school vorm is noodzakelijk. Dit moet gebeuren tegen de achter grond van het HAVO als schoolsoort binnen het voort gezet onderwijs, en tegen de achtergrond van wenselijke veranderingen in het HBO. DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris mevrouw Haars van justitie heeft twee Christen-Turkse ge zinnen toestemming gegeven voorlopig in ons land te blijven. Zij behoorden tot de 41 met uitwijzing bedreigde Turken, waarvan het merendeel het afge lopen weekeinde, na een drie weken durende bezet ting van de Grote Kerk van Almelo, is onderdoken. Een echtpaar, van wie de vrouw hoogzwanger is, heeft toestem ming gekregen tot uiterlijk drie weken na de bevalling in Ne derland te blijven. Om te voorkomen dat het gezin onderduikt heeft de man een meldingsplicht opgelegd gekregen. Verder mag-een 41-jarige Turk, die woensdag een kort geding tegen de staat zou aanspannen, voorlopig in Nederland blijven. Het kort geding gaat nu niet door. De advocaat van de Turk, mr. W. van Bennekom, vermoedt dat de staatssecretaris de uitwij zing heeft opgeschort omdat de omstandigheden zijn veranderd. Zwart en grijs zijn de kleuren die domineren in de nieu we wintercollectie van de Amsterdamse couterier Ed gar Vos. Op de foto's een zwart-wit wollen mantelpak, met een fluwelen garnering op schouderstukken, kraag en manchetten en een jersey avond-pyama met daar over heen gedragen een mousseline avondjas afgezet met maraboe-veren. AMSTERDAM De herfstcollectie van Edgar Vos uit de Amsterdamse PC Hooftstraat is ditmaal zeer consequent, zowel van kleur als van lijn. Voor over dag houdt hij het hoofdzakelijk op zwar te en grijze tinten, gecombineerd met wif Fraaie stoffen als tweeds, bouclé's en flannels zijn flatteus voor de elegante tailleurs met korte getailleerde jasjes. Ook composé's, bijvoorbeeld een ruit met effen grijs of het jasje in een andere kleur dan de rok, heeft hij in verschil lende uitvoeringen. De meeste jasjes hebben kleine, ouderwetse schootjes en in plaats van strakke rokken met split ten, zoals je overal ziet, zijn zijn rokken altijd klokkend. Vos heeft dus een heel eigen visie op het modegebeuren en de enige consessie die hij doet zijn de rokken met een rechte achterkant en een halve cirkel aan de voorkant, waardoor er twee silhouetten ontstaan: de een klassiek en recht, de an der zwierig en beweeglijk. Niet gek ge vonden. De roklengte is net onder de knie. Als garnering gebruikt hij vaak ve lours, nappa en suède, wat bij de brede cumberbunds in felle kleuren voor een vrolijke noot zorgen in deze rustige col lectie. Enkele zeer goede, wijd vallende, capes en mantels, zoals bijvoorbeeld een grijze bouclé cape met een felrode jersey voering, hebben evenals de tailleurs en japonnen iets verbrede schouders, maar niet overdreven. De mouwen zijn meest al met groffe plooien ingezet. Ook enkele japonnen met geometrische vlakken in grijs-zwart of zwart-wit zijn opvallend en elegant maar rustig van lijn en kleur. Voor de avond is hij wat uitbundiger geworden. Kleurige, met goud bedrukte en vaak handgeborduur- de ensembles in soepele, doorschijnende mousselines de soie. Onthullende stre- pless bustiers en nauw aangesloten smal gepijpte broeken, die net boven de enkel reiken. Voor wie het decenter wil, zijn er korte en lange avondjaponnen in zij-, de, faconné's, velours en kant. Prachtig zijn de wijde, recht vallende japonnen, gefronst aan de hals of aan de schouder- pas, die mij ook voor een zwaardere vrouw uiterst geschikt lijken doordat ze alle surplussen verhullen. Waarmee ik dus zou willen zeggen dat er ook voor de niet zo slanke en niet zo piepjonge vrouw wel iets in deze collectie is te vin den. TOSCA LEENDERS DEN HAAG (ANP) Minister Van Aardenne ziet geen reden voor her opening van de onder handelingen over de aardgasleveranties door Algerije aan Nederland, en via Nederland aan andere landen in Euro pa. In antwoord op Kamervragen heeft hij laten weten ervan uit te gaan dat Algerije zich zal houden aan de contracten waarin de levering van aard gas aan ons land De contracten behelzen ver voer van het gas per tanker en in vloebare vorm. Voor het vloeibaar maken moet Algerije installaties bouwen die zeer hoge investeringen vergen. In dit land is nu een discussie op gang gekomen over de vraag of hoge investeringen in juist de gas- en olieindustrie wel zo gewenst zijn met het oog op een evenwichtige econmische opbouw. Invloedrijke kringen in Algerije vinden dat investe ringen in de landbouw de voorkeur genieten. Export van gas zou gezien de aanzienlijk geringere kosten beter per pijp en via Italië kunnen geschie den, zo is geopperd. Vandaar de in ons land gerezen be zorgdheid over de toekomstige gaslevering per tanker. Een week na de voorlezing van de Troonrede en de indie ning van de Miljoenennota blijkt de politieke gedachtenwis seling zich niet toe te spitsen op de hoogst belangrijke inhoud daarvan. Nee, vooral na de politieke vergaderingen van het afgelopen weekeinde concentreert de discussie zich op een detail, dat hoe belangrijk op zich ook de aandacht af leidt van de grote problemen waar ons land voor staat Een teleurstellende ontwikkeling. ONGETWIJFELD is die ontwikkeling mede voortgevloeid uit de situatie, waarin de VVD-partijraad zich afgelopen za terdag bevond. Gedwongen uit politieke noodzaak kon die partijraad niet ingaan tegen de voor de VVD niet altijd even aangename kabinetsplannen. Toch was er kennelijk behoefte aan een uitlaatklep voor de ingehouden woede. Die klep werd gevpnden in opmerkingen vanuit het CDA om de rege ringsplannen voor de aftrekbaarheid van hypotheekrente bij te stellen. JAMMER dat het met de politieke discussie deze kant op gaat. Het meningsverschil tussen de Kamerfracties van de beide regeringspartijen over deze zaak is immers niet erg groot. Zeker niet zo groot dat het een breed uitgemeten ruzie rechtvaardigt. Beide partijen lijken het eens te zijn met het regeringsvoorstel om de aftrek van niet hypothecaire rente te gaan beperken. Beide fracties hebben ook de bevorderng van het eigen woningbezit hoog in het vaandel. De meningen lopen uiteen op het punt, waar het cda zegt dat van de hypothecaire leningen de allerhoogste ook niet meer volledig aftrekbaar zouden moeten zijn, omdat hét soci aal woningbezit echt niet meer bevorderd wordt met wonin gen die een waarde hebben van bijvoorbeeld meer dan een half miljoen gulden. Echt dure huizen zijn in die visie ee* luxe, die behandeld moet worden als elke andere luxe. De VVD lijkt van een dergelijke maximering, een bepei king dus in de hoogte van de aftrekbaarheid van hypothecai re leningen, op zich overigens ook helemaal niet zo afkerig te zijn. De VVD-fractie is alleen hoogst benauwd, dat indiei eenmaal een begin wordt gemaakt met een dergelijke beper king, in volgende jaren bij grote financiële problemen de grens van die beperking heel makkelijk omlaag getrokkei kan worden. Het CDA heeft die angst niet, want uitgangs punt van deze partij blijft dat het eigen woningbezit bevoi derd dient te worden. De vrees van de VVD is wellicht mede ingegeven door de angst om binnen niet al te lange tijd niet meer te regeren, en dus geen invloed van betekenis meer te hebben. Het CDA is daar historisch gezien niet erg bang voor. Wellicht ligt hiei een oorzaak van de geconstateerde tegenstelling. Alles over ziend dient gezegd te worden, dat het CDA de beste koers vaart. Maar we mogen dan wel verwachten, dat deze partij op korte termijn duidelijk maakt, waar de maximeringsgrens ligt waar het CDA aan denkt. Niet alleen kan daarmee rege ringspartner VVD gerust worden gesteld, maar tevens zou daardoor de onrust worden weggenomen onder de eigenaars van hypotheken, van wie velen met moeite elke termijn hun rente en aflossing kunnen opbrengen. DEN HAAG (ANP) Minister Van der Klaauw (buiten landse zaken) vindt het niet nodig bij de Thaise regering te protesteren vanwege de daden van zeeroverij die worden be gaan jegens Vietnamese bootvluchtelingen. De bewindsman erkent dat Thaise vissers zich schuldig maken aan zeeroverij maar stelt dat de regering van Thailand voldoen de doordrongen is van de ernst van deze misdaden. De regering van dat land heeft Nederland een nota aangeboden waarin de zeeroverij scherp wordt veroordeeld. Verder heeft Thailand in middels opdracht gegeven voor een onderzoek naar het gedrag van zijn vissers, aldus Van der Klaauw, die er verder op wijst dat de zeerovers strenge straffen in het vooruitzicht zijn gesteld. De minister regaeert met deze mededelingen op vragen die van uit de Tweede kamer waren gesteld en waarin op het indienen van een formeel protest was aangedrongen. Veel bewolking Woensdag stroomt met een matige tot krachtige zuidwes tenwind vochtige oceaanlucht via de Britse eilanden over onze omgeving. Er komt veel bewolking in voor waaruit af en toe wat regen of motregen kan vallen. De temperaturen zullen in de middag ongeveer 16 graden worden. De aanvoer van deze lucht wordt in stand gehouden door een hogedrukgebied dat zich van de Azoren naar Frankrijk uitstrekt en een depressie bij IJsland. Deze bracht vooral in Schotland en langs de Noorse kust regen. Regenachtig was het ook bo ven Polen en Oost-Duitsland, hetgeen samenhing met een lagedrukgebied dat zich van de Balkan naar het noorden verplaatste en nu verder naar de Oostzee koerst. Het warmste plekje in Europa lag in Griekenland. Daar wer den middagtemperaturen rond i gemeten. UTRECHT Werkgevers en bonden heb ben een definitief akkoord bereikt over een CAO voor het uitvoerend, technisch en ad ministratief personeel in de bouwbedrijven UT A-personeel De CAO zal van kracht zijn voor alle 30.000 werknemers, die minder dan 40.000 gulden per jaar verdienen. Daarbij wordt uitgegaan van het „kale" inkomen, dus zonder toeslagen. Dit heeft het algemeen verbond bouwbedrijf (AVBB) maandag meegedeeld. De UTA-CAO zal gelden van 1 juli tot en met 30 juni 1980. Het basis-aantal vakantiedagen in de nieuwe CAO is met 2 dagen tot minimaal 24 dagen per jaar verhoogd. Werknemers tot 18 jaar krijgen tenminste 26 dagen, werknemers van 55 tot 60 jaar tenminste 28 dagen en werknemers van 60 jaar en ouder tenminste 30 dagen. Werknemers van 63 en 64 jaar hebben ten hoogste twee dagen per jaar vrijaf om zich op pensionering voor te bereiden. De werkgever die over het algemeen meer dan 100 werkne mers in dienst heeft, zal jaarlijks een sociaal jaarverslag moeten uitbrengen. onze sociaal-economische ETj redactie) ^TtERDAM De directie van [s Sleepbedrijven heeft de ver- ponden gisterenmiddag mede- èld, dat zij intern naarstig zoekt leen oplossing van het conflict q haar 500 havenslepers die nu al ~*6r dan vier weken staken om ^■tig gulden schoon" per we^k er bij. De directie heeft thans meer be hoefte om de staking te doen beëin digen dan de vorige weken omdat nu in de stukgoedsector weer wordt gewerkt. Zolang daar werd gestaakt kwamen er nog nauwelijks schepen aan om gesleept te worden. Nu is er voor het sleepbedrijf weer werk aan de winkel. Hoewel de vervoi niet achter de staking van de slepers staan - er is immers al een goedgekeurde cao - pro beren zij toch om het conflict te helpen oplossen. Zij hebben de directie van Smit voorgesteld nu reeds af te spreken in de cao voor 1980 een bepaling op te nemen waarbij aan de slepers een loon stijging van 28,50 met terugwerkende kracht tot 1 juli j.l. wordt toegekend. Eenzelfde loonsverhoging krijgen de havenwerkers. In een gesprek hierover heeft de directie gisteren terughoudend gereageerd, zo werd naderhand ver klaard. De bonden vonden dit al een opvallende koerswijziging, want op eer dere suggesties in die richting werd met een ondubbelzinnig neen geant woord. Deze week zal nog verder wor den gepraat. Volgens de bonden gaan de leden meteen aan het werk als hun voorstel, al is dat minder dan de eis van de stakers, wordt aanvaard. Europees geld voor Drenthe ASSEN Het Europees fonds voor regionale ont wikkeling (Efro) zal voor 14.370.000 gulden bijdragen in vier infrastructuur-pro jecten in Drenthe. De bijdra ge beloopt dertig procent van de geraamde kosten. De projecten zijn van belang voor de verbetering van het industriële vestigingsklimaat in Drenthe en staan al ver meld in het integraal struc tuurplan Noorden des lands (ISP). De aanvraag voor de bijdrage was ingediend door het ministerie van economi sche zaken. DEN HAAG (ANP) Onderwijsminister Pais heeft giste ren van de CDA-fractie in de Tweede Kamer te horen gekre^ gen dat hij een ruimere marge moet scheppen voor werke lijk overleg met de academische wereld inzake de vernieu wing van het universitaire stelsel. Voor de toekomst van het wetenschappelijk onderwijs in Neder land acht de CDA-fractie het van vitaal belang dat in het tijds bestek tussen het voorontwerp inzake de tweefasen-structuur en het verschijnen van het wetsontwerp frequent en diepgaand overleg plaatsvindt in die zin dat niet alleen tot elkaar wordt ge sproken, maar vooral ook naar elkaar geluisterd wordt. Volgens het voorontwerp van Pais behelst de eerste fase een vierjarige cursus voor het doctoraal examen. De tweede fase, een post-doc- torale studie, is toegankelijk voor veertig procent van degenen die de eerste fase met succes hebben voltooid.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13