In Bonn wordt dit jaar veel herdacht abinet geeft zichzelf I revet van onvermogen utobeperking f) Terschelling joet blijven nenland/buitenland .itensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenftofbuitensteBinnerL NMB girosparen: 1% meer rente en f 7,50 spaarpremie. NMB fD moet „oppositie-beleid van CDA slikken lDDENVERENGING: LEIDSE COURANT ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1979 PAGINA 9 giaj )EWEER nog maar even sjesdag terug te 1329ij Het gebruikelij- en mjezonnetje heeft Hm (20-ff; jaar moeten HLM>- °P detV js. FotoftoaaJ misschien ian 2, Velijk over zijn 15-13510, maar in reali- •d het Binnenhol ff door een zich inzettende re en windkracht nog massaal *\jge publiek kon, "b van een arse- I»enschermen de woord voor 4 volgen via de lide luidsprekers, ten opgesteld. De verontrustende woor den die werden uitge sproken bleken de no dige invloed te hebben op het weer, want na afloop was de wind tot be scheiden stormpje kwam de regen met dubbele snelheid aard- waarts. Het hondeweer had dan ook een kleine chaos tot gevolg bij het vertrek van Koninklijke familie en genodigden. De ko ningin moest met veel moeite tegen de storm in naar haar koets wor den geloodsd, terwijl prinses Beatrix nog maar net kon verhinde ren dat haar robe met de wind werd meege voerd. De leden van het kabi net stonden geruime tijd in weer en wind op het bordes te kleumen, voordat zij werden ver lost door wagen-met chauffeur. En iedereen had een beetje het ge voel dat de Troonrede eigenlijk niet anders was geweest dan de weersvoorui tzich ten voor 1980. FRITS (1) Kort na de start van deze rubriek hebben wij een aflevering gewijd aan het Tweede-Ka merlid Frits Portheine. De aanleiding daarvoor was het feit, dat deze VVD'er het nogal eens presteert de Kamer niet geheel nuchter voor te zitten, wat tot vermake lijke maar tegelijk ook afkeurenswaardige ta ferelen leidt. In de ogen van vele collega's is hij daardoor niet meer ge schikt om in de Stoel te zitten, wat voor ons dan weer reden is om nog maals aandacht voor deze liberaal te vragen. Afgelopen dindag. Prinsjesdag dus, moest er opnieuw een voor dracht opgemaakt wor den voor de functies van voorzitter en on- dervoorzitter(s). Nadat Dick Dolman (PvdA) en Maarten Schakel (CDA) gekozen waren tot respectievelijk eerste en twee man, was de spanning te snijden bij de volgende stemming. De uitslag bood niet on middellijk soelaas. Voorzitter Harry van den Bergh van de stem- commissie begon met te vermelden dat een aan tal minder bekende VVD'ers één of twee stemmen hadden gekre gen. Vervolgens: „Kap- peijne van de Coppello 34 en Portheine 74". Frits (2) „Old Fritz has done it again werd er hier en daar gemompeld. Later op de traditionele Prinsjesdag-receptie in de Rooksalon werd dui delijk hoe Portheine ge manoeuvreerd had. Een PvdA-lid vertelde met een zeer geïrriteerde klank in zijn stem, dat Portheine de socialis ten, die goed zijn voor 53 stemmen, een ver haal op de mouw had gespeld. „Als jullie mij niet steunen, stemmen wij niet voor Relus Ter Beek als voorzitter van de Vaste Commissie voor Buitenlandse Za ken", zou de VVD'er gezegd hebben. Na vraag dinsdag bij de li berale fractie leerde de socialisten, dat de VVD in het geheel geen kop peling had gelegd tus sen Portheine en Ter Beek. Nadat hij zich aldus van de PvdA-stemmen had verzekerd, was Frits klaar voor zijn meester stuk. Hij stapte naar zijn eigen fractie en vertelde vol trots dat de socialisten hem graag weer terug wilden als ondervoorzitter. Toen kon de VVD niet an ders dan Portheine maar weer kandidaat stellen, in plaats van Annelien Kappeijne van de Coppello, die de meesten veel liever als plaatsvervangend presi dente zouden zien. Maar aangezien het bloed kruipt waar het niet gaan kan, stemde de liberale fractie zeil bijna en bloc voor An nelien. De PvdA, op een stuk of wat lolbroe ken na, die minder be kende VVD'ers als Van de Ven of Braams op hun papiertje schreven, sprak zich keurig uit voor Portheine, evenals het CDA, dat vanwege de coalitie met de VVD niet anders meende te kunnen doen. Curieus dus: een ondervoorzit ter, die eigenlijk door geen van de leden ge wild wordt. KUNST Cultureel verdrag met Zuid Afrika. „Nee (die pe stilte),ik weet niet of het daaronder valt". Mejuffrouw drs. A.G. Kunst, hoofd biblio theek en documentatie dienst van de Tweede Kamer wordt enkele tinten bleker als wij haar wijzen op de cultu rele verdragen met Zuid-A frika:,Neeik weet niet af het daaron der valt". Een eenvou dig driedaags bezoek van haar Zuidafrikaan- se parlementaire collega voor werkoverleg, daar kan toch geen bezwaar tegen zijn? Sinds medio 1978 heeft de regering alle bestaande culturele verdragen met Zuid-Af- rika opgeschort, omdat het land niet bereid bleek een critische dia loog over het apar theidssysteem aan te gaan, zeggen wij. Oh ja,?... nee u bent de eerste die mij dat ver telt, was de reactie van presidiumlid Maarten Schakel (CDA), toen wij vroegen of hij van dat bezoek afwist. De grif fier kon ons verzekeren dat het in ieder geval niet op de agenda had gestaan. Wij hebben het donkerbruine vermoe den dat mejuffrouw Kunst zo'n beetje haar eigen contacten bepaalt zonder zich bewust of onbewust te storen aan bepaalde regerings voornemens. CA REL GOSELING, RIK IN T HOUT, FRANS WEERTS Een makkelijke manier van sparen waarbij uw geld niet vast staat en waarvoor u nooit per soonlijk naar de bank hoeft. Op een NMB girospaarrekening krijgt u 1% meer rente dan op de gewone spaarreke ningen. En bovendien geeft de NMB u t/m 12 oktober een spaarpremie van f 7,50 wanneer u een NMB girospaarrekening opent met een eerste inleg van ten minste f 50,-.* *Alleen tijdens deze aktie is de minimum inleg van f250,- op de girospaarrekening verlaagd naar f 50,-. MIDDENSTANDSBANK De NMB denkt met u mee. Coupon Stuur mij meer informatie over girosparen bij de NMB. I Open voor mij een NMB girospaarrekening. I Ik heb een betaalrekening ja/nee rekeningnummer I I I 1 I I I 1 1 I I Naam:_ BONN In Duitsland is men gek op ronde getallen en daarom wordt er dit jaar heel wat afherdacht. Nare gebeurtenissen uit de jaren 1919 (revolutie) en 1939 (be gin van Tweede Wereldoor log). Maar ook een aangena mer, zij het met weemoed doordrenkt „nieuw begin" in het jaar 1949. Daarom dus: 30 jaar Bondsrepubliek, 30 jaar grondwet (de heilige „Ver- fassung"), dertig jaar Bonn als hoofdstad van de Federa tie, 30 jaar Bondsdag (het Westduitse parlement). In het najaar wordt er ook aan de andere kant van de scheidsmuur grootscheeps feestgevierd: dan bestaat de DDR namelijk 30 jaar. Zowel aan deze als aan gene zijde van de grens gebeurt er een en ander met de nodige ernst en gepaste waardigheid, maar zonder al te grote spon taniteit vanuit de bevolking. De partijleiders in Oost-Ber- lijn is het er vooral om te doen er bij de Oostduitsers nog eens in te hameren, wel ke zegeningen het socialisme allemaal heeft gebracht. Meer dan levensgrote aan plakborden in heel het land roepen dit de bewoners toe. In West-Duitsland zit er in de herdenkingen vooral een manende toon: Mensen, reali seer jullie toch eens dat we al dertig jaar in vrede en vrij heid leven; zo lang is het nog nooit met ons goedgegaan. De Bondsrepublikeinen kun nen als ze dat willen - maar dat is nog maar de vraag - uitvoerig van alle herden kingsplechtigheden kennis nemen. De media besteden er ruime aandacht aan (de radio presteerde het zelfs om de nieuwsberichten te beginnen met de feestrede van de voorzitter van de Bondsdag op hetzelfde moment dat er in Keulen een machine van de Lufthansa met meer dan 120 mensen was gekaapt, en de televisie zendt regelmatig live-opnamen van de gebeur tenissen uit. Dat is trouwens een goede gewoonte in de Bondrepubliek: bij enigszins belangrijke onderwerpen worden de parlementaire de batten erover rechtstreeks uitgezonden. Vergeleken met het Binnen hof heeft de Bondsdag een heel andere stijl van verga deren, waar je als Nederlan der maar moeilijk aan kunt wennen. Er mag driftig wor den geapplaudisseerd of met de handen op de bank gesla gen en dat gebeurt dan ook te pas en te onpas, zij het uit sluitend en alleen voor de ei gen publieke vrienden. Dit levert vanzelfsprekend nogal kudde-achtige taferelen op. Spontane debatten als in onze Tweede Kamer zijn er nauwelijks. Afgezien van de „Zwischen- rufe" - opgewonden, meestal onverstaanbare kreten van de banken der tegenstanders - mag een spreker alleen maar worden geïnterrum peerd als de voorzitter daar om officieel is gevraagd. De spreker kan bovendien een interruptie weigeren, wat het geheel er niet levendiger op maakt. Tenslotte wreekt zich bij de debatten het driepar- tijensysteem. Uitzonderingen daargelaten (het debat over de verjaring van oorlogsmis daden bijvoorbeeld) is de ar gumentatie van regeringspar tijen of oppositie meestal uit gesproken zwart-wit. Kleur in de debatten is er wel op een andere manier gekomen, namelijk sinds en kele weken geleden een ja renlang volgehouden taboe geruisloos werd doorbroken in de televisiebeelden waar de Bondsdag plotseling niet meer zwart-wit maar in kleur op de buis verscheen. Officieel heette het dat het apparatuur in het parlement hopeloos was verouderd en dat er geen onderdelen meer voor te krijgen waren. Ook vond men het neutrale zwart-wit niet meer passen in deze tijd. Maar boze ton gen beweren dat de West duitse volksvertegenwoordi ging pas in al zijn kleuren pracht aan den volke mocht worden vertoond, toen de „Apparatsii" van de Oost- duitse Volkskammer in een helblauwe eenheidskleding daarin waren voorgegaan. Ami van Vree De Bondsdag bijeen nu ook in kleuren op de televisie. HAAG Bestek '81, [ee het kabinet Van liegel kort na zijn aan- Jj„puin wilde gaan rui ling uit van de grond- e dat het particuliere (sleven weer moed worden ingeblazen. Verwonderlijk, omdat rider Van Agt, nadat "febleken was dat de bepaalde eisen niet [willigen, vrij plotse- lar de VVD was omge- De maatregelen, die |uwe coalitie had be- kwamen in hoofd- r op een stabilisatie Ij collectieve lasten en jrlenen van subsidies :steringen. Dit om de verhogen en lor naar men hoopte fkgelegenheid te ver- Daarbij was het meegenomen dat de weging haar leden de l predikte. 'erhalf jaar later ziet igeringsprogramma er bgengesteld uit. De col- lOfe lasten mogen weer waardoor slechts twin- Ldftent van het (beetje) ex- IHBomen van ons land in goede kan komen aan fate sector. Dat lijkt dan in orden gecompenseerd ten imponerende hoe- id gerichte steunmaatre- zoals verbetering van de STR )g van de arbeidsmarkt voeren van een sector- maar wie daar wat die- Jktottfduikt merkt dat de on- Roosfinëen die we* ze^ gro" mogen betalen. Dat i bijvoorbeeld gebeu- irdat het fonds, waaruit g csjvesteringssubsidies ko- ;n aderlating ondergaat half miljard. Vandaar werkgeversvoorzitter an Veen bij het lezen □mfoife Miljoenenota nu niet lekend in jubelen uitbarstte. Bea>4genover doet de rege ring wel haar uiterste best om Van Veens tegenpool, FNV- chef Wim Kok, onder de kin te kietelen. Kosten noch moei te worderi gespaard om de koopkracht van allen tot en met modaal (32.000 gulden bruto) te handhaven, terwijl daarboven op een pakket maatregelen \yordt geplaatst, dat een forse nivellerende werking heeft op de inko mensverschillen. Immers, de verhoging van een aantal indi recte lasten (energie, sigaret ten, alcohol), is alleen voelbaar in de portefeuilles van de be ter gesalarieerden, die boven dien moeten slikken dat de in flatiecorrectie in de inkom stenbelasting weer naar tach tig procent is verlaagd. Kortom: het lijkt alsof het- CDA de VVD-collega's in het kabinet aan hun stoelen heeft gebonden en een prop in de mond geduwd. Maar waarom in vredesnaam Het beste ant woord op deze vraag kwam deze week van het Gerefor meerd Politiek Verbond, dat in de persoon van dr. H.S. Verbrugh vertegenwoordigd is in de Tweede Kamer. „Wij be grijpen en waarderen het dat het kabinet zijn bestaan verde digt," aldus" Verbrugh in een reactie op Troonrede en Mil joenennota. Deze reactie was daarom zo goed, omdat zij in een notedop samenvatte waar premier Van Agt maandag in een bijeen komst met hoofdredacteuren - dezen worden elk jaar zoals dat heet „gebriefd" over de achtergrond van het te voeren regeringsbeleid - een vol uur voor nodig had. „Wij staan machteloos," aldus de minis ter-president. Hij doelde daar mee op de „kennelijke" weige ring van de Nederlandse sa menleving om het bouwwerk van de collectieve sector, met name de sociale uitkeringen, te renoveren. Gegeven deze si tuatie, „die onze samenleving doet vastlopen", had het kabi net geen andere keus, aldus Van Agt, dan te proberen de werknemers zover mogelijk tegemoet te komen in de hoop hen zodoende te bewegen ook in 1980 af te zien van een net to wat meer gevulde portemo- nee. „Machteloos" dus, of met an dere woorden: het kabinet geeft zichzelf een brevet van onvermogen. De logische con sequentie daarvan lijkt te zijn, dat Van Agt naar Hare Majes teit stapt met het verzoek hem en de zijnen te ontslaan. De premier erkende tegenover de chefredacteuren dat deze rede nering in beginsel juist is. Een kabinet dat geen oplossing kan voorstellen voor structurele problemen, moet plaats maken voor een ander. Maar er zijn redenen, waarom een dergelij ke gang naar Soestdijk beter nog even uitgesteld kan wor den, zo voegde de minister president daaraan toe. „Een andere ploeg zou het niet beter doen". En hier toonde het ka binet zijn ware gedaante. Het wil aanblijven, ook al moet het daarvoor een beleid gaan voe ren, waarvan de uitgangspun ten door de oppositie gedic teerd hadden kunnen zijn. Dr. Verbrugh is daar blij om. Hij ziet dat als de enige manier om te voorkomen „dat er een eenzijdig samengesteld kabinet van de oppositie wordt be noemd". Het GPV wil dat ten koste van alles voorkomen zien, al was het alleen maar ommdat „Defensie bij minister Scholten in veiliger handen is dan bij de schrijvers van de PvdA-nota-Stemerdink, die weer het oude lied zingt van eenzijdig afschaffen, vermin deren en bezuinigen, in de hoop dat de Sovet-Unie dan misschien wel een bloem- kransje om de SS-20 (atoomra ket) hangt". Zo hebben na tuurlijk ook CDA, althans het wat rechtser denkend deel, en de VVD hun redenen om Joop den Uyl nog zo lang mogelijk aan de voor hun goede kant van de regringstafel te hou den. De methode bij uitstek daar voor is wind uit de zeilen ne men. Want wat moet de Partij van de Arbeid nog bij de Alge mene Politieke en Financiële Beschouwingen (9,10 en 11 ok tober), nu de meest essentiële verlangens op haar lijstje wor den ingewilligd. Hans Kom brink, die als opvolger van Dick Dolman (Kamervoorzit ter geworden), de wei in moet als financieel specialist, vertel de mismoedig dat hij ook niet veel andere mogelijkheden zag dan maar eens goed te gaan narekenen of alle beloften over koopkracht handhaven wel kloppen. Morrelen in de marge dus. En Den Uyl zal vermoedelijk ook niet verder komen dan het kabinet te ver wijten dat het zijn eigen doel stellingen heeft verlaten en niet bereid is de immateriële wensen van de vakbeweging in te willigen. Maar ja, het CDA zal daar niet wakker van liggen. De VVD tenslotte, in elk geval de frac tie, voelt zich weliswaar ont zettend in de kuif gepikt, maar blijft zich op het standpunt stellen, dat alles beter is dan een regering, waarin de socia listen het voor het zeggen heb ben. Zo merkte een liberaal Kamerlid op, dat hij zich de gedachtengang van veel joden in de Tweede Wereldoorlog had eigen gemaakt: „laten we maar meewerken, misschien valt het dan nog wel mee". Het dilemma van de liberalen is momenteel dat zij in geen van de maatregelen, die het kabinet nu voorstaat iets kun nen ontdekken, dat de moge lijkheid biedt tot een verzet, wat zou overkomen bij de kie zers. „Wie weet er nou wat in flatiecorrectie is aldus een andere VVD'er. Hij zei bijna te hopen, dat de CDA'ers in de regering accoord gaan met een gedeeltelijk afschaffen van de rente-aftrek op hypotheken van (eerste) huizen, zoals PvdA en een flink deel van het CDA wil. „Dat spreekt aan. Daar zouden we de zaak op kunnen laten stuk lopen". Maar aangezien het uiterst on waarschijnlijk is dat het kabi net zo'n impopulaire maatre gel wil overnemen, lijkt het grote debat over 's lands huis houdboekje een tamelijk bloe deloze aangelegenheid te wor den. Zodat het nog wat langer zal duren eer het kabinet echt op de proef gesteld wordt, na melijk tot het moment dat de vakbeweging officieel weigert zich tot het uiterste te matigen. De regering zal dan niet aarze len, aldus Van Agt afgelopen maandag, passende maatrege len te nemen om onherstelba re schade te voorkomen. De keuze is dan: alsnog fors bezui nigen op sommige departe menten, de rijksbijkdragen aan de sociale uitkeringen als nog flink verlagen of een loo- ningreep toepassen. Minister Andriessen voelt voor het eer ste of het tweede, Van Agt en Albeda neigen meer naar het laatste. En dan wordt het in teressant om te zien of hun ge estverwanten in de Tweede Kamer, de hete adem van de vakbonden in hun nek voe lend, dat wenselijk vinden. RIK IN T HOUT Ima kjllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII! I (van onze parlementaire redactie) AAG B en W van Terschelling moeten het in principebesluit, autobeperkende maatrege- iet eiland in te voeren, laten bestaan. In plaats zou men beter kunnen discussiëren over een to- op de werkgelegenheid op Terschelling waar- recreatie een belangrijk onderdeel vormt. de Vereniging tot behoud van de Waddenzee in van Terschelling naar aanleiding van hun voor iet principebesluit van 1974 opnieuw in de gemeente discussie te stellen. Volgens het college zijn de eco- vooruitzichten van de recreatie op het eiland zó gedwongen autobeperkende maatregelen onge- wijst de Waddenvereniging op een ondezoek van Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf naar het bestedingspatroon van recreanten op Ter- Daaruit is gebleken dat dit patroon in kwantitatie- ïn verandering zal ondergaan door autobeperkende Verplichte beperking van het autogebruik door zal zeer weinig, zo niet geheel geen invloed omzetten van horeca en middenstand, aldus de vereniging op andere voorzieningen die bij van autobeperkende maatregelen op het eiland no- zijn zoals: voorzieningen in de haven voor aan-en fan auto's, aanleg parkeerplaatsen, verkeersmaatre- aanleg van wegen rond de dorpen om verstoppin- /oorkomen. Daarmee zal de aantrekkelijkheid van en de rust (dus de kwaliteit van het produkt recre- aldus de Waddenvereniging. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9