Leidse biertappers plaatsen zich voor nationale tapstrijd ^Grijpstra en De Gier, Vriendelijk duo in Jnagere politiethriller II lil ■■■HA Groot festival besluit feestelijkheden DEZE WEEK IN LEIDSE BIOSCOPEN En Verder LEIDSE COURANT VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1979 PAGINA 7 de Gooyer en Rutger Hauer in hun rubberbootje op het IJsselmeer. nest 5' Hau P hef info i vak LIDO I en Eurocinema I kaïn II (Alphen) - Grijpstra de Gier (12) met Rijk Gooyer en Rutger lauwer. Regie: Rob uitHouwer tmc <0 ilfier films lang hebben lemproducent Rob Houwer en an Q-egisseur Paul Verhoeven zerifcen naar Nederlandse be- bl&rippen ijzersterk duo ge- maar toen Houwer nte kennen gaf Jan Willem van de Wetering's „Het heèijk in de Haarlemmer- te willen ver- waafilmen, gaf Paul Verhoe* oeteiven de voorkeur aan zijn eigen „Spetters". Houwer •ssei^ing toen met de van Pim itoride la Parra „gescheiden" 6corpio Wim Verstappen in zee en het resultaat is kis „Grijpstra en de Gier" lvan heden af in veertig bi- Jpscopen te zien. Van de Wetering's roman imoet het voornamelijk heb ben van de oer-Amsterdam- ise sfeer en van de relatie tussen de in zijn huwelijk te leurgestelde rechercheur Grijpstra en diens jongere meer romantische collega De Gier. Het plot is zwak en dat wreekt zich tenslotte toch in het scenario, waaraan Ver stappen zelf de laatste hand legde en meer eigentijds maakt,e. De markante tegen stander van het tweetal, de oud-politieman Habberdoe- das van Meteren, die het vanwege zijn huidskleur in Nederland niet verder dan parkeerwachter heeft ge bracht, is nu geen papoea maar komt van Sint Maar ten. Drugs spelen een belan grijker rol in de film dan in het boek en er worden in de dialoog nogal eens toespelin gen op de ww en de wao ge maakt. Hoewel qua postuur niet de ideale Grijpstra maakt Rijk de Gooyer van de uitgeblus te politieman een zich achter zijn cynisme verbergend zeer menselijk typetje en de wijze waarop hij met Rutger Hauer als zijn meer amou reuze jongere collega tal van róutineklusjes oplost in schilderachtig Amsterdam is door Wim Verstappen met een flinke dosis humor goed getroffen. Hun relatie tot Donald Jones als de parman tige Habberdoedas komt be ter uit de verf dan die van Hauer tot de weduwe van de gehangene, een betrekkelijk kleine rol van Willeke van Ammelrooy. Aan het slot heeft rnen nog een spectaculaire climax willen inlassen met een ach tervolging op het IJsselmeer, maar dan blijkt toch wel dat Nederland op het gebied van het stuntwerk nog in de kin derschoenen staat. Het wordt een beetje een anti-climax na een genoege- lijk, maar wat mager ver haaltje over twee vriendelij ke politiemannen, die liever de grote jongens in de drugs handel pakken dan de „goe de" moordenaar, die dan ook met veel bravoer de benen kan nemen met de op brengst van de buit. Wim Verstappen heeft zijn best gedaan en een technisch goede film afgeleverd, maar Paul Verhoeven had waar schijnlijk gelijk toen hij er de voorkeur aan gaf een ei gen scenario te verfilmen. MILO Willeke van Ammelrooy als de weduwe en Ruiger Hauer als de jonge brigadier De Gier in Wim Verstappen's „Grijpstra en De Gier" Jan Foudraine in Wassenaar WASSENAAR In het Wassenaars Meditatie Cen trum „Gyan Kutir" zal dinsdag 25 september Dr. Jan Foudraine spreken over zijn ervaringen met de India se verlichte meester Bhagwan Shree Rajneesh. Dr. Jan Foudraine, zijn Indiase naam is Swami Deva Amrito, is schrijver van de bestsellers „Wie is van Hout" en „Oorspronkelijk Gezicht". Sinds enkele jaren kent Wassenaar een goedlopend Yoga instituut. In dit Meditatie-Centrum vinden tal van aktivi- teiten plaats die vooral gericht zijn op ontspanning en be weging. Zo worden er yogalessen gegeven en bestaat de mogelijkheid tot gesprekstherapie en massage behandelin gen. Met ingang van 1 oktober start een serie van 6 bijeen komsten waarop men kan kennismaken met Bhagwans ideeën over dans en theater. Voor meer informatie kan men zich wenden tot het Medi tatie Centrum, Santhorstlaan 40 in Wassenaar, tel. 01751- 14897. Laatste orgelbeiaardconcert in Voorschoten VOORSCHOTEN Het laatste orgel-beiaardconcert van dit seizoen wordt maandag 24 september ge geven door organisten Hans van Nieuwkoop en Rijk Jansen en beiaardier Addie de Jong. Het concert dat in de Voorschotense Dorps kerk gratis te beluisteren is, begint om 20.00 uur. Hans van Niewkoop en Rijk Jansen zullen elk een orgel bespelen. Zij hebben gekozen voor werken van Böhm, Bach, Soler, Hayden en Krebs. Van links naar rechts het winnende team van café-restaurant Landzicht, de he ren Ludwig Eggenhuizen en Wil Langeveld en van de eenmanszaken Leo Kamp- hues, Hocuram B.V. LEIDEN Zo ongeveer alle kasteleins die de afgelopen anderhalf jaar in deze rubriek zijn verschenen, waren gistermiddag in het St. Antoniusclubhuis aan de Lange Mare aanwezig om hun vakmanschap te beproe ven in de districtkampioenschappen „bier tappen". Kampioenschappen waaruit de beste tappers en tapsters geselecteerd wer den voor de Nationale Biertapwedstrijden, die op woensdag 9 januari 1980 in het RAI- gebouw in Amsterdam zullen worden ge houden. Maar zelden zag je op één dag de ganse Leidse horeca zo verzoenend en tege lijkertijd zo strijdlustig met elkaar omsprin gen, als gisteren, een dag waarop het gerste nat totaal binnen zijn commerciële oevers bleef en slechts diende als offerande aan acht streng maar rechtvaardig-ogende jury leden. Zowel bij het heren- en dames-enkel- spel biertappen als bij het gemengddubbel werd flink wat transpiratie geplengd om te kunnen finaleren in het Leidse schenkwe- zen. De kroon op het werk van een goed vakman was in feite niet de aardige beker die aan het slot van de finale werd uitge reikt, maar het schuimend manchet op het biertje, dat met benadrukte koelheid uit de hevelkraan of het flesje was geschonken. Hoe schoner het manchet, hoe beter de kan sen om bij de beste drie te eindigen. Maar liefst 30 deelnemers (individueel en in teamverband) uit het biergilde van Leiden en omgeving deden aan het districtstoernooi mee. Voor het eerst na zeven jaar was het het bestuur van Horeca-Leiden weer eens gelukt om de organisator van het biertap- spel, het Centraal Brouwerij Kantoor, en de caféhouders achter de jury-tafel en de tap te krijgen. Voortapper H.J. Holterman, „de man met de gouden handen," (zo werd hij althans aangekondigd) liet aan het begin van de strijd zien hoe het spel gespeeld moest worden: netjes de kroonkurk van het flesje in een bakje doen, het bierflesje goed afdrogen, de bierviltjes niet laten liggen, bij de bierkraag niet vergeten dat deze tweè vingers dik moet zijn, soepel tappen in één slag en als dat allemaal zonder kleerscheu ren gebeurt, dan maar met een correct ge heven dienblad op de jury-tafel af. Het was allemaal sneller gezegd dan gedaan. De Leidse café-houders zijn over het alge meen jongens die hun vak uitstekend ver staan, al lopen er honderd klanten om je heen en zitten er twintig mensen aan de bar als dorstige leeuwen op je vingers te staren, dan breng je hen niet uit hun evenwicht. Maar als er een achttal juryleden (waaron der overigens twee aardige dames) op je tap- prestaties gaan zitten letten en er is nog eer mee te behalen ook dan voel je je niet meer zo kiplekker. Vandaar dat de commentaren er gisteren bij tijd en wijle niet om logen. Zo gebeurde het, dat van een kastelein die rij kelijk en met ongecontroleerde spuitkracht een flink schuimend pilsje stond te brouwen werd gezegd: „Hé jö, gaf mij ook een glas melk." En van een andere vakbroeder met een enorme manchet op zijn bierglas: „Het is een mooi pilsje, maar jij hebt zeker worst- vingers, als je zo'n kraag tapt." Maar dat was gelukkig allmaal nog slechts tijdens de voorrondes. Het serieuze werk vond pas na de pauze plaats. Toen begon het betere tap- werk pas. De besten of misschien wel diege nen met de meeste mazzel waren overgeble ven. Op naar de finale. Toptappers Als snel zou blijken dat bij de individuele toptappers uit de eenmanszaken er een gelij ke competitie plaatsvond tussen de verschil lende soortens bedrijf. In de tweede ronde viel het oog op de prestaties van de direc teur van de bar-dancing de Koets-o-Theek, Leo Kamphues, Bram van Soest van café restaurant Bellevue en de kastelein Kees Hoff van café de Gouden Leeuw. In deze volgorde eindigden zij uiteindelijk ook als eerste, tweede en derde prijswinnaar. Ook bij de teams splitsten zich op een gegeven moment drie finalisten af, met ieder een ei gen type bedrijf. Dat waren: het café-restau rant Landzicht 'uit Zoeterwoude (de enige niet Leidse deelnemer), café de Morschpoort en de Hocuram B.V., onder meer eigenaar van de dancing de Koets-o-Theek. Beeld van de strijd in het St.-Antoniusclubhuis. LUXOR The Warriors (16) Pittige film over een jeugdbende in New York die O- wordt bedreigd. Vol stevige ^8 1 kloppartijen en achtervolgin- l'jk gen, waarbij de ondergrondse een grote rol speelt (vierde week). CAMERA Satiricon (16) Boeiende film van de Itali aanse regisseur Frederico Fel- •an lini (reprise, tweede week). LIDO II In de ban van de ring (a.l.) Niet helemaal geslaagde verfilming van het beroemde boek van Tolkien door regisseur Ralph Bashi. De fantasie die nodig is om het boek te lezen, is verdwe nen in de verfilming en dit doet afbreuk aan het geheel. Razend knap is wel de ge bruikte animatie-techniek. De tekenfilm is overigens beslist niet geschikt voor jeugdige kijkers, die zullen weinig ple zier beleven aan de voor vol wassenen gemaakte rolprent (vijfde week). LIDO III C'erayomo tanto amati (16) Wrange ko medie door regisseur Scola opgedragen aan Vittorio de Sica. Drie mannen en een vrouw beginnen na de Twee de Wereldoorlog vol idealisti sche plannen in een vrij Italië om met het verstrijken van de jaren te ontdekken dat alle- voorgenomen hervormingen slechts leiden tot bittere mop perpartijen (vierde week). STUDIO I never promi sed you a rose garden (16) Knap verfilmde genezing van een psychisch gestoord meisje naar ee"n autobiografie van de schrijfster Hannah Green (tweede week). REX Ik zal je pakken (16) Zouteloze sexfilm. TRIANON Uit elkaar (12) Een zeer persoonlijke film van Herman van Veen. Het is de eerste film van de melancholieke cabaretier, die ook de hoofdrol speelt. Moni que van de Ven speelt de ex- vrouw en Marlous Fluitsma de vriendin van de hoofdper soon (zesde week). Shakey Sam's Blues Band, zaterdag 29 september te gast bij Hot House. JAZZZOLDER HOT HOUSE TIEN JAAR LEIDEN Stichting Jazzzolder Hot House bestaat tien jaar. Een gebeurtenis waar best wel even bij mag wor den stilgestaan, maar eigenlijk ook weer niet te lang. Want als je twee maal vijf jaar achtereen je stadgeno ten met behoud van kwaliteit en goede smaak en onder verschillende omstandigheden wekelijks een voortreffe lijke jazz-schotel heb weten te presenteren, dan zit het organisatorische in je bloed: non-stop. Het tien-jarig be staan van Hot House wordt op zaterdag 29 september gevierd met een groot „jazz-festival", te houden in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. Twaalf uur achtereen van drie uur 's middags tot drie uur 's a- vonds jazz van de bovenste plank, uitgevoerd door een keur van klinkende vaderlandse artiestennamen. Maar dat is nog niet alles: in de week voor het festival ge beurt ook al het een en ander. Morgen (zaterdag) vindt er een promotiemiddag plaats onder de titel „Hot House naar buiten", die zich geheel concentreert in de binnen stad, waaronder het Stadhuisplein. Van half twee tot een uur of vijf kan men kijken en luisteren naar optre dens van de muziekvereniging K&G, een kindervoor stelling op het stadhuisplein (halverwege de middag) met als slot een optreden van Ritmico Especial. Dins dagavond 25 september aandacht voor het cultuurbeleid in Leiden, waarin onder meer de situatie van de geïm proviseerde jazz aan de orde zal komen, tijdens een fo rum-discussie in het LVC-gebouw. Te beginnen met wat Hot House zijn publiek als eerste van een rij feestelijke en culturele versnaperingen voorschotelt. Zaterdagmiddag 22 september. Volgens de organisatoren en heren-van-het-eerste-uur van de jazz-stichting, Frank Enk huizen en Ton de Goeij, wordt dat een gezellige promotie middag met Leidse orkesten en een leuke voorstelling voor de kinderen. Een theatervoorstelling die op het Stadhuis plein zal worden verzorgd door Cor van der Plas en waar aan het orkest „De Onderste Steen" zijn steentje zal bijdra gen. Dinsdagavond 25 september zal geheel en al in het teken staan van een forumavond, waarop gediscussieerd zal wor den over het cultuurbeleid in Leiden. Een groot aantal be kende mensen doet aan deze discussie mee, zoals wethouder P. Schoute (cultuur), de directeur van de Leidse Schouw burg, H. van Dam, R. Kemper, medewerker van de straat theatergroep Gajes en de jazz-journalist F. van Leeuwen. Gesproken zal worden over onderwerpen als inspraak bij welzijnsplanning, de huidige rijksbijdrageregelingen, de houding van de overheid in zake cultuur en het Leidse be leid op het gebied van de geïmproviseerde muziek. Het is de bedoeling dat het publiek meedoet aan de discussie en daar bij zijn mond flink roert. Frank Enkhuizen: „Alsjeblieft, laat het geen saaie avond worden, maar zorg ervoor dat als men wat te zeggen heeft, dat het ook eens goed wordt gezegd. Er is nu een mooie gelegenheid voor. We hopen dat de politici uit de gemeenteraad hierbij van de partij zullen zijn." Hal verwege de avond wordt er ook nog een voorstelling gege ven door de toneelgroep Imperium, die in een uur durende een-acter op een van de aangesneden onderwerpen zal in gaan. Aanvang van de Hot House forumdiscussie 20.00 uur. Slotfeest „Op zaterdag 29 september", aldus Ton de Goeij. „wordt een non-stop jazz-festival gehouden, waaraan uitsluitend Neder landse groepen meedoen". „Doorlopend feest wat ons be treft, dat om 's middags drie uur begint en diep in de nacht zal eindigen". Er wordt opgetreden door Harry Verbeke, Keshavan Maslak/Loek Dikker. Free Fair. Barrelhouse met Hans Dulfer en Willem van Manens Big Band. In de boven zaal van het LVC spelen van half acht (gelijktijdig met Free Fair op de begane grond) Shakey Sam's blues band en de Herman de Wit-groep. Tijdens het middagprogramma van het festival wordt voorts aandacht besteed door radio-pre sentator Harm Mobach aan de door Hot House samengestel de L.P. van een optreden van Ben Webster. Het allerlaatste optreden van „Big Ben" op 6 september 1973, twee weken voor hij op 64-jarige leeftijd overleed. De realisering van de Hot House-activiteiten wordt mogelijk gemaakt door subsidies van CRM, gemeente Leiden, LVC, LAK, Leids Universitair Fonds en de provincie Zuid-Hol land. Aanvang van het tweede lustrumfeest: 15.00 uur. Toe gang 15.- na 19.30 uur 12,50. Het normale jazz-seizoen van Hot House begint zaterdag 6 oktber met een optreden van de groep Bunker Sextet. EUROCINEMA III (Alphen aan den Rijn) In de ban van de ring (a.l.) Zie Lido II (eerste week). EUROCINEMA IV (Alphen aan den Rijn) De vier vuisten van de duivel (12) Een van de succesvolste Tri nity-films met Bud Spencer en Terence Hill in de hoofd rollen (tweede week). De groep Free Fair speelt op het festival uitsluitend eigen composities.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7