Glastuinbouw in Veenstreek met de rug tegen de muur Teleurstellende bijeenkomst over Zoeterwouds woonwagenkampt Hoogvliet hoojj in centrum thi^ Oran je feest Alkemade-Oost brengt zonnetje mee OP 3 OKTOBER GESPREK TUSSEN STIVEEN EN PROVINCIE Geruisloze opening ETAGE OP HEMA Beroepen ,De AarhoF viert feest met bekende Nederlands REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1979 i I ZOETERWOUDE De voorlichtingsavond over het-woonwagenkampje dat aan de Noord- buurtseweg nabij het gemeentehuis zal moeten verrijzen is voor een groot aantal van de onge veer dertig aanwezigen, nogal teleurstellend verlopen. De omwonenden van de aangewezen plek voelden zich geremd om vragen te stellen en bezwaren naar voren te brengen door de aanwezigheid van vier woonwagenbewoners uit het kamp in Leiden. De woonwagenbewo ners op hun beurt waren teleurgesteld door het terughoudende gedrag van deze mensen. Overi gens was de avond, gisteravond in het gemeen tehuis werkelijk als voorlichtingsavond be doeld ién krijgen de omwonenden later de gele genheid om te praten over de door hen inge diende bezwaarschriften. Voor deze voorlichting zorgde onder andere de heer Kersten van het ministerie van CRM. Hij schilderde de woonwagenbewoners af als slachtof fers van de geschiedenis. Het huidige beleid is er op gericht dat gemeenten uit de Leidse regio weer plaats moeten maken voor woonwagens, zodat de bewoners zich deelgenoot kunnen gaan voelen van het gebeuren in deze kleine plaatsen zoals Zoeter woude. Ook Van Eijk, vertegenwoordiger van de provincie hield een pleidooi voor de groep woon wagenbewoners in Nederland en die van het over volle kamp in Leiden in het bijzonder. Het bouwen van huizen voor deze groep van Nederlanders is geen oplossing omdat zij daar mentaal nog niet aan toe zijn. Het is zeer waarschijnlijk dat in de ko mende jaren het verlangen om in gewone huizen te wonen wèl groter wordt omdat de jongeren in een andere situatie opgroeien, gaf Van Eijk als re- aktie op een vraag uit het publiek. De heer Mentzij vertelde over de erbarmelijke si tuatie op het grote kamp in Leiden. Zelf is hij se cretaris van de regionale woonwagencentra en als zodanig kon hij dan ook antwoorden dat er in Lei den zeker belangstelling bestaat onder de woonwa genbewoners om naar Zoeterwoude te komen. Voor „zigeuners" hoeft Zoeterwoude niet „bang" te zijn omdat deze helemaal nit in Leiden aanwezig zijn. Het kampje in Zoeterwoude wordt ingericht voor drie wagens, men hoeft ook niet bang te zijn dat dat het kamp toch groter wordt omdat de poli tie een vierde wagen onverwijld weg kan slepen. Wethouder Maan schetste in grote lijnen waarom juist de plaats aan de Noordbuurtseweg voor reali sering van het kampje is gekozen. Deze plaats is goed toegankelijk, niet te duur en vooral geldt dat de integratie met de Zoeterwoudse bevolking, een van de belangrijkste uitgangspunten, volop plaats kan vinden. Oorspronkelijk was ook nog gedacht aan situering nabij de Antoniusstraat, op het ter rein van de gesloopte Bernardusschool, aan het Weddepad, een plaats in Westeinde 111 Stompwijkseweg en op het terrein van de Herder. Zowel gemeente, als provincie, al o gaven de voorkeur aan de nu gekozen plaa De naaste omwonenden denken daar andei li Dat bleek al bij informele gesprekken in de ei Bezwaren als waardevermindering van he huis en waarom precies naast mijn deur door hen naar voren gebracht. Kees Strav c Politiek Zoeterwoude probeerde nog eens o naar een ongedwongen discussie tussen om* e den en woonwagenbewoners te forceren d vast mede te delen dat PZ vóór het woon kamp zal stemmen, het mocht niet baten, zwaren bleven overeind. De glastuinbouw wacht angstig op de beslissing van de provincie. Als eerste van vier winkels in een nieuw com plex aan de Van Mandersloostraat te Alphen aan den Rijn, heeft gistermorgen de damesmo dezaak Vinke de winkeldeuren geopend, overi gens zonder feestelijk vertoon. De festiviteiten rond de opening zijn gepland in november, als ook de andere winkeliers zich in dit complex hebben gevestigd. Op de „rol" staat dan onder meer, het aanbie den van een kunstwerk aan de gemeente, van een Haagse kunstenaar. Het beeldhouwwerk zal worden geplaatst voor het gebouw. In het complex zal naast Vinke, een herenmode zaak van Bosch Bontje komen en de van Dissel, die zich nu in een behelpen op het Aarhofplein. Wat er ste winkel komt, is nog niet bekend wordt door Zeebeleg B.V., de het projekt en eigenaar van Vinke, handeld met enige kandidaten. Aan de de Rijn, komt verder nog een een terras van 140 m2. De 15 woningen die boven op de wint t gebouwd, zullen naar verwachting rond tober te koop worden aangeboden, complex blijft in handen van Zeebeleg. Voorzitter winkelcentrum De Aarhof: ALPHEN AAN DEN RIJN De Hema in Alphen aan de Rijn, die gevestigd is in het winkelcentrum de Aarhof, gaat er volgend jaar een etage bovenop bouwen. Volgens be drijfsleider Steegers van de Hema is het zeker, dat de plannen die er al geruime tijd in de kast lagen, uitgevoerd gaan worden. Vermoedelijk zal eind van het volgend jaar begonnen wor den. Voor de Hema zal dat een verdubbeling van de ruimte betekenen. Het magazijn moet volgens Steegers 1000 m2 groot worden. Over de verkoop-eta ge wordt nog onderhandeld met de gemeente. CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Katwijk aan Zee, D. Slagboom te Barendregt. Tweetal te Soestdijk J.P. Boiten, kan didaat te Zeist en T.J. Kok. kandidaat te Wageningen. Tweetal te Drieber gen G. Bouw te Scheveningen en J. der Vlies te Nieuwpoort. Beroepen te Leiden R.van de Kamp te Leeuwarden. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Wassenaar, als predi kant voor buitengewone werkzaam heden (Gereformeerde Bond) L.J. Ge- te Zwolle. Beroepen te Scheveningen C.J. Holle- is, laatstelijk zendingspredikant te Kameroen, wonende te Marken-bin- Aangenomen naar Nieuwendijk J.E.W. Nicolaï te Zevenhoven, die be dankte voor Elburg, toezegging en r Waardenburg Neerynen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Woubrugge (parttime) dr. W. van der Zwaan te Leiden, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling Dr W. van der Zwaan te Leiden. Aangenomen naar Oosterwolde (Friesland): H.D.de Wit te Lisse VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE Beroepen te Winschoten W. de Goe de te Den Haag. ALPHEN AAN DEN RIJN De voorzitter van de winke liersvereniging van de „Aar- hof", J. Allart, heeft gisteren op de persconferentie waar het feestprogramma bekend werd gemaakt, gesteld, dat het cash-and-carrybedrijf van Hoogvliet in het Alphcnse centrum thuis hoort en niet op de Schans. Zoals bekend heeft Hoogvliet het plan om naar die „buitenplaats" in Alphen te verhuizen omdat hij zijn winkel in de Prins Hendrik straat te klein vindt en de parkeermogelijkheden voor zijn cliënten te gering. De plannen zijn bij het Alphense gemeentebestuur met gemeng de gevoelens ontvangen, mede ook omdat een vestiging van Hoogvliet in strijd is met het bestemmingsplan. Allart maakte gisteren duide lijk -waarom de plannen van Hoogvliet de Aarhofwinkeliers niet zinnen. Volgens hem zou een vestiging van Hoogvliet „in de weide" een precedent scheppen met als gevolg dat zich nog meer van dat soort grote zaken daar zouden kun nen vestigen. En dat zou dan ten kosten gaan van het Al phense centrum dat daardoor minder consumenten zou trek ken. Allart noemde als voor beeld de plaats Vlissingen waar volgens hem een identie ke situatie ervoor zorgde dat het centrum in verval raakte. Allart stelde dat het voor de „Aarhof" trouwens noodzake lijk zou zijn dat zaken als Hoogvliet en andere trd ters, in het centrum L komen of blijven. „ZeljT het oog op de toekomst concurrentie uit de rejl groter wordt", zei Allan* De voorzitter van de liersvereniging zei te Li dat het gemeentebestuie ook een stokje zal stekej 0I Hoogvliets plannen en houden aan het beleid afgelopen jaren „met was gevoerd, namelij sterke concentratie va keiiers in het centrui parkeerprobleem van vliet dat als argumen aangevoerd vond Alla relevant. „Dat lost zich op als de Conradstraat getrokken". Wat de winkeliers van hof ook zorgen baarde hun eigen parkeerprol Volgens Allart was het digingspunt bijna berei name in het weekend I autoaanbod van de con: ten nog nauwelijks verwerkt. „Ik hoop d: dat het plan van de ge om een tweede laag parkeerdak te bouwen, te termijn zal worden voerd. Anders kan h< wel eens spaak lopen, zou dan een rem beteke fj de ontwikkeling van AP1 aldus Allart. Naast de kritische noot lart gisteren liet horen, verder voor de Aarhof liers geen enkele red klagen. Integendeel, de winkeliers draait i« „goed tot buitengewoon ALPHEN AAN DEN RIJN Het winkel centrum „De Aarhof" te Alphen aan den Rijn gaat het eerste lustrum vieren met be kende Nederlanders. Zij staan centraal in een feestprogramma dat ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan werd samengesteld. De bekende Nederlanders zullen zich tussen het winkelende publiek begeven en vragen stel len over De Aarhof. „Winnaars" worden doorgestuurd naar de presentator, eveneens een bekende Nederlander, die een milieu vriendelijk tasje zal vullen met enige cade aus. De festiviteiten beginnen vanavond en zullen drie opeenvolgende weekenden (vrij dags en zaterdags) duren. De bekende Nederlanders die vanavond tussen 19 en 21 uur het spits zullen afbijten zijn Her man Emmink en Pierre van Ostade. Herman Emmink zal gaan winkelen terwijl Pierre van Ostade als presentator zal optreden. Dë muziek wordt verzorgd door het Looporkest in dixie- land-stijl „La Marotte". Zaterdag 22 september: presentator; Pierre van Ostade; bekende Nederlanders, Barend Ba- rendse (1012 uur) en Ellis Berger (1416 uur). De muziek wordt weer verzorgd^ Marotte". Vrijdag 28 september: presentator; Pi Ostade; bekende Nederlandse; Com (1921 uur). Muziek: „La Marotte". Zaterdag 29 september: presentator Emmink; bekende Nederlandse, Anit (1012 uur en 1416 uur). Muziek w verzorgd door de boerenkapel „De Eer Vrijdag 5 oktober: presentator Barry bekende Nederlander, Anton Geesinlich uur); muziek; „La Marotte". Zaterdag 6 oktober: presentator: Pit Ostade; bekende Nederlanders Rita Coi 12 uur) en De Mounties (1416 uur), boerenkapel „De E ndracht". Tijdens de festiviteiten zullen in De „lustrumstalletjes" worden geplaatst gastvrouwen het publiek zullen tract hapjes. Naar verwachting zullen tu 45.000 en 60.000 hapjes worden weggej r* Peppi en Kokki zullen op woensdag 3 zi< voor de kinderen een voorstelling geve n C bij. Deze duurt van 14 tot 16 uur. Pla voor 500 kinderen. Hoe de gratis te vers kaarten hiervoor zullen worden verdeë niet bekend. ALKEMADE Het provinciaal be stuur van Zuid Holland heeft 3 okto ber een gesprek met STIVEEN (stichting tot verbetering van de agrarische structuur in de Veen -en Rijnstreek) over de glastuinbouwlo- katies in de gemeente Alkemade. Deze slepende zaak, die sedert het verschijnen van het streekplan Zuid- Holland Oost ter discussie is, gaat een beslissend stadium bereiken. In dien de provincie vasthoudt aan de vestiging van tuinbouw in de zoge naamde 'randlokaties' zijn acties van de tuinders niet meer te tegen te houden. De heer A.H. Verdel: „Het geduld is op" en „Wij staan met de rug tegen de muur". Ook de woning- bouwbehoefte van de gemeente Al kemade speelt in dit hele gebeuren een belangrijke rol. In principe is de gemeenteraad voor de bouw van wo ningen in de kleinere kernen zoals Rijpwetering, Oude Wetering, enzo voort. In dit geval kan de tuinbouw zich in de 'alternatieve lokaties' uit breiden. De Provinciale Planologi sche Dienst (PPD) houdt tot nu toe echter vast aan het 'landschappelijk' standpunt; de dorpjes moeten lande lijk blijven, de glastuinbouw mag de recreatie niet in 'gevaar' brengen en Roelofarendsveen moet maar gaan bouwen op goede tuindersgrond. De basis voor het gesprek van 3 okto ber is het door STIVEEN samengestel de rapport 'Glasbouwlokaties Veen- en Rijnstreek'. In dit rapport gaat STI VEEN uitvoerig in op de door de PPD aangewezen lokaties voor nieuw te ves tigen glastuinbouw. De lokaties zijn ge legen in het oostelijk deel van de Veen- der- en Lijkerpolder, afgescheiden van het overige deel van de polder door de rijksweg E10. Deze randlokaties zijn door STIVEEN per lokatie onderzocht op een verantwoord vestigen van glas tuinbouw. De conclusies van het rap port over de lokaties spreken voor zich: 'Bijzonder slechte bodemgesteldheid, aanwezigheid van een breed onbruik baar dijklichaam, 100 meter brede be- bouwingsvrije strook vanuit het mid den van de Rijksweg, aanwezigheid van leidingen voor gas, olie en water, ongunstige verkaveling en extra in richtingskosten voor de tuinder". Vol gens de A.R. Meima, directeur van de coöperatieve bloemenveiling "Een dracht Maakt Macht" en tevens voor zitter van STIVEEN, kan het vasthou den aan de randlokaties door de pro vincie, ernstige gevolgen voor de tuin ders hebben. „De tuinders zorgen nu voor een grote werkgelegenheid. Met het veilingpersoneel erbij, zo'n duizend arbeidsplaatsen. Dat betekent dus dat de tuinbouw een belangrijke plaats in neemt. Bovendien gaat ongeveer 85 procent van de veiling naar het buiten land. Dat betekent aan omzet zo rond de zestig miljoen gulden. Het zou onzin nig zijn om dit 'bedrijf' goede toekoms tmogelijkheden te ontnemen door ves tiging van glastuinbouw in ongeschikte gebieden". De heer A.H. Verdel vult aan: „Ongeveer twintig jaar geleden hebben wij hier in Alkemade de duur ste ruilverkaveling van Nederland ge had voor de tuinbouw. Alle medewer king kregen wij toen van de overheid. Rond de elf miljoen gulden was ermee gemoeid. Nu is het plan, om hetgene wat in de loop der jaren is opgebouwd, weer te gaan af breken. De tuinders nemen dit niet" alternatieve locaties' In het rapport wordt tevens gesproken over één van de alternatieve locaties voor de tuinders in de gemeente Alke made. Het zogenaamde 'derde tuin bouwgebied' ten westen van Nieuwe Wetering. Het gebied, met een opper vlakte van 37 hectare, ligt tussen de Achterweg, de Molenweg en de Korte Oostweg. De locatie was reeds voor de tuinbouw bestemd in het bestemmings plan 'landelijk gebied-oost'. In het ge bied bevinden zich reeds drie tuin bouwbedrijven. De Gedeputeerde Sta ten hebben echter de goedkeuring aan het plan onthouden. De recreatie zou gevaar lopen door vestiging van tuin bouw in het gebied. Landschappelijk is het volgens de PPD onverantwoord. Het bij de Kroon ingestelde beroep te gen deze onthouding loopt nog steeds. Volgens STIVEEN is dit een goede lo catie voor de tuinbouw. In de tweede alternatieve locatie, in de Googerpol der, komt de huizenbouw van de ge meente Alkemade in het spel. Het streekplan vermeldt twee bouwlocaties op een strook grond naast de glastuin bouw. Dit gebied, is uitermate geschikt voor de tuinbouw door de goede grond en de gemakkelijke manier van uit breiden voor de tuinders. De heer A.R. Meima: „Deze locatie hebben de tuin ders nodig om de toekomst met enige zekerheid tegemoet te treden. De bouw van huizen op deze plek zal in de loop der jaren betekenen dat het aangren zende tuinbouwgebied wordt opgeslokt door de huizenbouw, want tuinbouw is dan, door het feit dat je geen armslag hebt om uit te breiden, niet meer mo gelijk". Veel hangt af van de houding van de gemeenteraad inzake de glastuinbouw. Op 8 oktober wordt de problematiek, na vele 'gesloten' vergaderingen, in de openbaarheid behandeld. Het belan grijkst wordt echter de beslissing van de provincie. Wordt er vastgehouden aan het landschappelijk standpunt of biedt de provincie een goede toekomst voor de glastuinbouw. De heer A.R. Meima: „In ieder geval zijn er vorig jaar twee moties aangenomen bij het streekplan die inhouden dat er nog steeds over de glastuinbouw gepraat kan worden". HUIB HIKKE Vëel belangstelling was er voor de Taptoe. ROELOFARENDSVEEN- OUDE WETERING Het door Oranje-comité 'Juliana Alkemade-Oost' samenges telde feestprogramma, is gisteren van start gegaan met een gezellige opening soptocht. Aan deze tocht ver leenden de plaatselijke mu ziekvereniging 'Liefde voor Harmonie', het jeugdcorps 'De Burcht' uit Leiden en het muziekcorps 'Nomero' uit Rijpwetering hun mede werking. De gisteravond ge houden Taptoe, door de mu ziekverenigingen 'De Burcht' en 'Liefde voor Har monie', werd ook een succes. Onder grote publieke be langstelling werd er een show van allure gegeven. Het programma biedt feestelij ke aktiviteiten voor drie da gen. Ondermeer was er van daag de 'Kermismarkt', geor ganiseerd door de winkeliers vereniging R.A.A.K. en heeft het Oranjefeest voor vanavond een lampionnenoptocht in pet to. De optocht vangt om 19.30 uur aan. Het programma voor morgen ziet er als volgt uit. Half negen morgenochtend wordt er een viswedstrijd ge houden. Inschrijving voor dit visfestijn kan tot een halfuur voor de aanvangstijd in de ga rage van de heer Hooymans, Langeweg 11. Eén van de hoogtepunten van morgen is het Kinderbloemencorso. De optocht begint om 10.00 uur. Degenen die actief meedoen aan het corso worden verzocht om uiterlijk 9.00 uur morgen ochtend, de versieringen ter keuring aan de jury te laten zien op het vertrekpunt van de optocht, het schoolplein van de 'Ignatius'. In de middag, 12.00 uur, is er het stoere 'Ton- knuppelen' voor mannen van 18 jaar en ouder op het D.O.S.R.-terrein. Omstreeks 14.00 uur beginnen tal van slotfeesten zoals het 'Tobbetje steken', 'Paraplu hangen' en 'Mastklimmen'. De activiteiten spelen zich af op de Wilgen- straat te Roelofarendsveen. De bejaarden worden door het Oranje-comité extra in het zonnetje gezet met de traditio nele 'Bejaardenmiddag'. Aan dit festijn geven vele artiesten hun medewerking. Het feest, in de veiling aan de Sotaweg, begint om 14.00 uur. Aan veel van de Oranje-festi viteiten geeft de muziekvere niging 'Liefde voor Harmonie' het muzikale tintje. Om dit in het vervolg te kunnen blijven doen, doet de vereniging een beroep op de inwoners van Al kemade-Oost om het te bezor gen zakje met een geldelijke bijdrage te vullen ter bekosti ging van het instrumentarium.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4