^ala-première ,Kort Amerikaans' sliet in Leids Trianon-theater Verkeers circulatieplan roept twijfels op bij Kamer v. Koophandel idse Banenmarkt wil vooral ngdurig werklozen helpen DIRECTIE WEIGERDE MEDEWERKING' ?or zestig mille aan Iding gestolen 7EMESTAFETTE DE ZIJL Interfacultaire cursus „Mens en milieu in de Sahel" is het thema van een in terfacultaire cursus milieukunde die de komende twee maanden aan de Leidse Universiteit wordt gegeven. De cursus, die tot en met woensdag 31 oktober duurt, is georganiseerd door het Instituut voor Internationale Studiën van de Leidse Universiteit Hij bestaat uit ze ven symposia, die iedere woensdag vanaf twee uur worden gegeven in de collegezaal van het Botanisch Laboratorium aan de Nonnensteeg 3 in Leiden. Inlich tingen over de cursus, die overigens vorige week woensdag 12 september al is begonnen, zijn te krijgen bij het Instituut voor Internationale Studiën, Hugo de Grootstraat 27, tel 149641 tst 326. Het vijfde zegel Het Filmhuis in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Brees- traat 66 vertoont morgen, in het kader van een cyclus van Hongaarse films de film „Het vijfde zegel" van cineast Zol- tan Fabri. De film handelt over een groepje mannen dat in de winter van 1944-45 wordt gearresteerd. Voornaamste thema in Fabri's film is het feit dat mensen in een dergelij ke situatie in een onontwarbare gewetensnood en dilem ma's kunnen worden gebracht, dat de gewone moraal op houdt te bestaan. De filmvoorstelling begint om negen uur. De toegangsprijs is vier gulden, voor CJP-houders drie gul den vijftig en voor leden van het Vrijetijdscentrum drie gulden. Leden voor zangkoor Het Sint Lodewijkkoor heeft dringend nieuwe leden nodig. Het koor staat onder leiding van de beer J.J. van der Meer. Er wordt iedere vrijdagavond van half acht tot half tien gerepeteerd in de zaal aan de Steen- schuur 19. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij de heer C. Schmidt, Schubertlaan 100 in Leiden, tel 764956 of bij de heer G. Kok, Pelmolen 13, Leiden, tel 122094. C A-concert Het Caecilia Consort Het „Caecilia Consort" treedt morgen op in de Stadsge- hoorzaal. Het strijkorkest geeft het concert in het kader van een serie concerten die kledingmagazijn C A overal in den lande organiseert. Medewerking aan het concert dat onder leiding van Maurits Bosman staat, wordt verleend door Marijke Smit-Sibinga op clavecymbel. Voor de pauze worden „Introduttione Teatrale" van Pietro Locatelli, „Concerto in La maggiore no 4" van Antonio Vivaldi en „Symfonie no 10" van Felix Mendelsohn-Bartholdy ten ge hore gebracht. Na de pauze speelt het „Caecilia Consort" „Serenade voor Strijkorkest opus 20" van Edward Elgar, „Rondo in A dur-D 438" van Franz Schubert en twee wal sen opus 54/no 1 in A grote terts van Antonin Dvorak. Het concert begint om kwart over acht. Discussie Buurthuis „Groenoord" houdt in het kader van de activi teiten voor volwassenen vanaf morgen iedere veertien da gen een discussie-bijeenkomst over zaken die in de buurt „Groenoord" spelen. Morgen wordt in het buurthuis aan de Musschenbroekstraat de film „Hier en daar een Marok kaan" vertoond. De film probeert een beeld te geven van problemen die Marokkanen in Nederland ondervinden. Zaterdag 22 september is er vanaf twee uur een platen- markt. Het buurthuis biedt vele oude en nieuwe platen te koop aan, maar iederen kan zijn platen meebrengen om te ruilen of te verkopen. Onder het Melkwoud De acteur Carol Linssen beeldt morgen het epos „On der het Melkwoud" van Dylan Thomas uit in de Leid se Schouwburg. In dit spel voor stemmen legt Thomas de meest intieme roerselen bloot van die buitengewoon gewone mensen die in een klein vissersstadje in Wales leven. Ongeveer 500 zielen bewonen de drie eigenaardi ge straten en enkele smalle zijlanen en verspreide hof steden die deze vervallen badplaats vormen, een bin nenwater van het leven. De bewoners getuigen tot op heden van een zeer eigen, gekruide levensaard. De voorstelling begint om kwart over acht LEIDSE COURANT EN De gala-premiè- •an de nieuwe Neder- speelfilm „Kort Intlrikaans" naar het ge- lamigc boek van de in itgeest geboren schrij- [Jan Wolkers zal niet, was verwacht, in het ie bioscoop-theater Tri- aan de Breestaat [tsvinden, maar in Arn- Zowel de gala- als de •première worden ge len op woensdag 10 ok- in het Rem brand t-the- als afsluiting van de lemse filmweek. Don- ig 11 oktober gaat de <r het publiek ien in ongeveer 50 lan- ;e bioscopen. De reden Ie Sleutelstad, waar het ;te deel van de filmop- n zijn gemaakt, niet r van de gala-première zich mag opeisen, volgens de filmprodu- doordat de directie van on van meet af aan geweigerd haar mede- ing te verlenen. H en publiciteitschef Peter |ers van de Hilversumse iaatschappij Cinetrum, Bnntwoordelijk voor de pro- Ie van Kort Amerikaans, teleurgesteld te zijn in de 2ing van de Trianon-di- rectie. Het oude Trianon-the ater zou volgens Kanters de mooiste plaats ziin geweest om de gala-premiere te hou den. Vooral omdat de bio scoop zowel in de roman van Wolkers als in de film een be langrijke rol speelt. „Wij heb ben constant geprobeerd, met alle medewerking van de ge meente Leiden, de directie te bewegen de grote première in Trianon te houden. Onze po gingen liepen steeds op niets uit. Dat heeft ons enorm geïr riteerd. Bij Trianon wilde men niets van ons plan we ten. Men zei alleen geïntere- seerd te zijn in de vertoning van de film en de desbetref fende kaartverkoop. Toen er op geen enkele manier meer met Trianon te praten was over een eventuele gala-pre mière in Leiden, is er besloten Kort Amerikaans in Arnhem ten doop te houden." De bejaarde directeur N. Ortje van het Leidse theater ont kent de beschuldigingen van de publiciteitschef Kanters van Cinecentrum. „Ik heb nooit met Kanters over de gala-première gesproken. Het stond al lang vast. dat de gala voorstelling als afsluiting van de filmweek in Arnhem zou worden gebruikt. Dus waar heeft die man het over". Opnamen van 'Kort Amerikaans' bij het Trianon-theater 43 jloog' start Vrouwentrefpunt SoJHOUT Het Vrouwentrefpunt Voorhout opent van- ,ur*het nieuwe seizoen met een optreden van de toneel- sroloog. Iieelstuk „Spiegeling" handelt over het verdriet en de sheden, maar ook over de vreugde en het plezier in het xse leven van vier vrouwen van verschillende leeftijden [erschillende situaties. Na afloop van het toneelstuk kan de acteurs gediscusiëerd worden. Vanaf 20.00 uur kun- Se vrouwen uit Voorhout en omgeving terecht in de aula Tize Sint Agnes aan de Herenstraat. De toegangsprijs be ft,50 gulden. JN Een 37-jarige bewoner uit Katwijk heeft giste- i de Leidse politie aangifte gedaan van de diefstal |n grote hoeveelheid kleding ter waarde van 60.000 i. De kleding bevond zich in een vrachtwagen, die ge- trd stond op het Leidse Schuttersveld. Tdingroof is vermoedelijk tussen zondag en dinsdag ge- 3 de tijd dat de vrachtwagen onbeheerd op het parkeerter- ieft gestaan. De dieven zijn de vrachtwagen binnengeko- soor het forceren van het achterportier. Hun buit bestond leren jacks, een grote hoeveelheid herenjassen, dames- Tlerkleding. Van de daders ontbreekt voorlopig nog ieder IN Zwem en waterpolo-vereniging De Zijl/LGB morgen in zwembad de Zijl, adres Pararaaribostraat in: den, de jaarlijkse zwem-bedrijfsestafette. 2 'ol'drijf mag een onbeperkt aantal ploegen worden inge- en. Een team bestaat uit vier personen die ieder vijftig moeten afleggen. Elke zwemslag is toegestaan. De wed- die in het binnenbad worden gezwommen, beginnen rart over acht. I3P LEIDEN De Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rijnland heeft ernstige twijfels over juistheid van de uitgangspunten waarmee het gemeen telijke Verkeerscirculatieplan (VCP) is opgesteld. Dit stelt de Kamer in haar reactie op het derde deel van het VCP. De Kamer vindt dat de regionaal-verzor gende functie van het Leidse hoofdwinke- lapparaat niet alleen uit economisch, maar zeker ook uit sociaal-cultureel oogpunt, moet worden versterkt. Een van de be langrijkste voorwaarden om dit te berei ken is volgens de Kamer extra-aandacht voor de verkeerssituatie in de Leidse bin nenstad. Bij het bestuderen van het VCP komt de Kamer evenwel tot de conclusie dat het plan een relatief grote aandacht aan de fiets, fietsroutes, de voetganger en voetgangersroutes besteedt. En dat de re den waarom er parkeergarages moeten komen eenzijdig wordt gemotiveerd met de stelling dat er een toenemende behoef te is aan stallingsruimte voor de binnen stadsbewoner. In haar reactie op het VCP stelt de Kamer dat het plan zodanig moet worden opge steld dat de city-ring of de enige door gaande, of verreweg de eenvoudigste doorgaande verbinding vormt. Een derge lijke benadering zou een natuurlijke scheiding van doorgaand- en bestem mingsverkeer teweeg brengen. Volgens de Kamer kan de city-ring pas dan goed gaan functioneren wanneer er aan verbe- tring op de aansluitingen met de Plesman- rotonde, het Stationsplein, het Schutters veld en het Levendaal hoge prioriteit wordt gegeven en wanneer er spoed wordt gezet achter het tweezijdig berijd baar maken van de Valkbrug. Parkeren Ten aanzien van de parkeerproblematiek in de binnenstad merkt de kamer op dat er te weinig parkeerplaatsen zijn, dat de aanwezige parkeerplaatsen te verspreid over de binnenstad liggen en dat er onvol doende controle op het foutparkeren is. De Kamer vindt het teleurstellend dat de parkeergarages in het Verkeerscirculatie plan eerder als „rekenvoorbeeld" en niet als „wenselijk en realiseerbaar" zijn opge nomen. Bovendien zijn de garages bedoeld voor kortparkeerders, terwijl een combi natie van kort- en langparkeerders een gunstiger exploitatiebeeld voor de par keergarages oplevert. De lokaties „San ders" en „Kaasmarkt" zijn volgens de Ka mer uitermate geschikt voor de bouw van parkeergarages. „Een lokatie aan de west zijde van het hoofdwinkelapparaat wordt node gemist", aldus de Kamer in haar commentaar. Andermaal wijst zij op de mogelijkheid om een parkeerdek aan de Boommarkt te realiseren. Schiphollijn De Kamer vindt het ronduit teleurstel lend dat de aanleg van de Schiphollijn niet in het VCP is opgenomen. Tijdens een vergadering van de raadscommissie voor economische aangelegenheden kreeg Kamer-voorzitter J. Koningsveld gistera vond de kans nader op deze zaak in te gaan. Hij stelde dat er nadat het plan om een Schiphollijn aan te leggen bekend was geworden, er veel belangstelling in de za kenwereld bestond om zich in Leiden te vestigen. De laatste tijd is die belangstel ling afgenomen. Volgens de heer Koning sveld hebben de zakenlieden zich laten af schrikken vanwege een bespeurbare vaagheid in beleid van het Leids gemeen tebestuur. Hij spoorde wethouder me vrouw Faase aan met name ten aanzien van de realisering van kantoorcomplexen, congres- en vergaderruimte en een hotel op het Schuttersveld voortvarend te han delen. -jNDERDAG 27 SEPTEMBER IN STADSGEHOORZAAL p(EN Werkzoekenden Je regio's Leiden, Al- ^aan den Rijn en Lisse, 'ra n donderdag 27 sep- i0 r precies twaalf uur de /ic n op de Leidse Banen- een baan te vinden. 1 tig bedrijven zullen 12 j de Stadsgehoorzaal K iden banen in Leiden geving maar ook wat k r uit de buurt, aanbie- Iet is vooral de bedoe- de meer langdurig ozen aan werk te hel- - Iets wat via het Ar- 9 lureau niet altijd lukt. jkn ongedwongen sfeer ftn de werkzoekenden ^ect contact treden met evers en zo nodig sol- ïtyiegesprekken aan- Zowel werkgevers als lemers kunnen verder Jiatie inwinnen over higsbevorderende fegelen, subsidies, scho- 'Ogelijkheden, lonen, s enz. rste banenmarkt van lolland belooft een groot succes te worden. Eerder ge houden banenmarkten in Utrecht en Haarlem moeten als voorbeeld gelden. Tijdens de in Utrecht gehouden markt kregen 73 mensen bijna direct een baan aangeboden. Bij on geveer 156 mensen, die tijdens de Utrechtse markt op een baan inschreven, is een sollici tatieprocedure aan de gang. Tijdens de banenmarkt in Haarlem vonden op eén dag alvast 41 mensen een baan. Het Gewestelijk Arbeids Bu reau, de gemeente Leiden en de Leidse Vereniging voor In dustrie, die de ontmoeting tus sen werknemer en wergever tot stand hebben weten te be ngen door middel van een ba nenmarkt, verwachten daar om dat ook in Leiden de markt een succes wordt en dat de markt drempelverlagend zal werken naar het Arbeids bureau toe. Behalve stands van banenaan- bieders is er op de markt ook een stand van het Gewestelijk Arbeids Bureau waarin veel aandacht wordt besteed aan omscholingsmogelijkheden en de "Vacaturebank. Iemand van de loontechnische dienst van het GAB geeft informatie over loonzaken. Voorts zijn de vak bonden FNV en CNV op de markt aanwezig. Tolken zul len aanwezig zijn om eventue le taalproblemen tussen werk gevers en buitenlandse werk nemers op te kunnen vangen. Grote deelnemers zijn de Rijkspolitie met een vacature aanbod van 600 plaatsen en Fokker met 500 arbeidsplaat sen. Andere grote vacature- aanbieders zijn de Landmacht en de Luchtmacht, maar ook Hoogvliet en de metaalbran che. Onderzoek Aan de banenmarkt in Leiden wordt tevens een onderzoek verbonden. Dit om een beeld te kunnep krijgen van het ef fect van het evenement en eventuele knelpunten te kun nen signaleren. Zo zullen er vragenlijsten worden uitge deeld en ongeveer 350 bezoe kers wordt een interview afge nomen. Dit onderzoek wordt gehouden door de Leidse Ver eniging voor Industrie en is opgesteld in samenwerking met het ministerie van Sociale Zaken, de gemeente en het ar beidsbureau. Daar in de buurt van de Stads gehoorzaal, waar het evene ment plaats heeft, bijna geen parkeergelegenheid is, wordt er een speciale busdienst inge steld die om elk half uur van het parkeerterrein van de Groenoordhallen naar de Stadsgehoorzaal rijdt. Deze bus vertrekt op het hele en halve uur en vertrekt weer van de Stadsgehoorzaal aan de Brees- traat om kwart over en kwart voor het hele uur. Deze busrit- ten zijn gratis voor de bezoe kers van de Banenmarkt. De markt wordt donderdag morgen om negen uur officieel geopend door de Directeur Ge neraal van de Arbeidsvoorzie ning mr. W.A. Renardel de Lavalette. De markt is geo pend tot 's avonds half tien. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Jacob Gerardus Izaak Remco zn. v. J. van Delft en A. C. Schimmer; Timmy Arnoldus zn. v. A. Duffels en M. A. P. van der Zwaan; Michlel Samuel zn. v. F. M. Eljs en W. G. van der Burg; Hans zn. v. A. M. van Broekhuizen en M. Schippers; Jo- landa dr. v. J. Klinkenberg en J. M. Noort; Wouter Hendrikus Laurentius zn. v. J. G. M. Bakker en M. A. M. van der Voort; Yavuz zn. v. M. Oral en S. Uyanik; Freddy zn. v. J. Vlasman en A. van der Plas; Richard Wilhelmus Johannes zn. v. L W. M. Meeuwe noord en L. A. Romples; Wouter zn. v. D. C. Dul|ndam en M. Plug; Corne lls Petrus Jacobus zn. v. H. C. van der Poel en C. A. M. Heemskerk. Overleden: A. H. Wendelgelst geb. 12 mei 1394. gehuwd geweest met H. Knoop; W. F. Marcelis geb. 1 mei 1904 man; D. Visser geb. 19 jan. 1910 man; H. van der Laan geb. 8 sept. 1931 man; A. J. Nieumeijer geb. 29 jan. 1893 man. Ondertrouwd: A. Brancas en G. Sin- gellng: W. F. Braat en F. A. Gerret- sen; H. J. Boelee en K. Goedhart; R. J. M. Bilderbeek en B. M. J. Grimber gen; W. C. Bies en D. de Vink; B. C. P. Gutman en M. de Knegt; J. P. Jas- perse en A. H. P. van der Perk; J. de Kier en S. H. van Luyken; L. J. Ou- werkerk en E. M. Uiterdijk; N. W. V. M. Peters en j. G. M. de Gri|s; T. Schalekamp en C. G. M. van Dijk; H. J. Smid en M. Drlessen; J. C. G. van Velzen en A. H. V. Aanhaanen; F. D. Wetters en J. C. M. de Groot. Gehuwd: F. A. M. Straathof en A. Mo- levelt; R. Graadt van Roggen en A. C. M. van de Wetering; W. S. de Vries en H. L. ter Haar; P. C. van Leeuwen en A. van der Stoep; A. van der Heij den en J. J. van de Veerdonk; L. A. van der Meer en M. E. van den Berg; J. T. Lutgerlnk en L. van Wijk; W. NagtegaaJ en A. M. G. Boom; A. J. M. Witteman en L. C. Hoekstra; L. P. H. van Es en K. du Prle; P. L van der Schrier en W. Salman. IllljUUIIIIIUllUJUIIIIIlUIIUIllUUIIIIIIIIIIIIIIIII LEIDERDORP Burge meester M A. van der Have opent vrijdag 21 september een tentoonstelling van schil derwerken van wijlen J.C. Roelandse, een uit Leiderdorp afkomstige kunstschilder. De opening vindt plaats om 19.00 uur in Verpleeghuis „Ley- thenrode" in Leiderdorp. WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1979 PAGINA 3 Eremedaille voor NZH-garagechef J.H. Kuiters Wethouder mr. C.J.D. Waal (links) heeft in zijn functie van loco-burgemeester de ereme daille in zilver in de orde van Oranje Nassau aan de heer J.H. Kuiters uitgereikt. Al veer tig jaar is de heer Kuiters bij de NZH werkzaam. Op zeven tien-jarige leeftijd begon hij als trammonteur met elektronica als specialisatie. Daarna Is hij van de technische naar de ver voersdienst gegaan. Momen teel is hij garagechef van de busdienst. Iedere dag Is de ju bilaris al om vier uur 's och tends In de loodsen aanwezig. Hij Is er verantwoordelijk voor, dat de ruim honderd bussen in de vroege morgenuren op tijd vertrekken. Het probleem van ziekte of verslapen moet door J.H. Kuiters opgelost worden. Een collega verklaart; „Het Is geen geringe opgave om met al die ochtendhumeurige men sen te werken, maar hij Is de vrolijke noot in het bedrijf en daarom de aangewezen figuur voor dit werk".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3