ritiek op bloedtransfusie Rode Kruis Gasbedrijven: prijsverhoging nog onduidelijk t V Goedkopere koopwoningen blijven buiten schot Industriebond wil looneis niel uitsluiten —Inland in tricht op Pais IQ: ten deren ïgen Bosch 11 Geen vervolging van chirurg na fatale ingreep Echte boter op tafel, hoor dames! Of je 't nou voor het lekker doet, voor de natuurlijke vitaminen of gewoon voor de gezelligheid. Niet te versmaden. Ministerie gaat verwerking afvalstoffen verplicht stellen Dode en gewonde bij steekpartij Man doodt ex-vriendin en pleegt zelfmoord Bekentenis in moord Peter Voorn weer LEIDSE COURANT WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1979 jlGEN (ANP) Dr. fibinga, medisch directeur j Stichting Rode kruis pk Groningen-Drente, lat er een wetswijziging om het verouderde sy- |tn bloedtransfusie te ver- medisch directeur krijgen zo wel de patiënt als de donor te weinig be scherming, terwijl het niet meer in deze tijd past dat een ideële instelling als het Rode Kruis, dlthans het hoofdbestuur, in de praktijk de verantwoording draagt. Dr. Smit Sibinga hekelt in het bijzonder de verouderde wetgeving op dit gebied. „Het ministerie van volksgezondheid en mi lieuhygiëne moet de hoogste verantwoor ding en 'de laatste controle hebben en dat is tot nu toe nog steeds niet voldoende het geval geweest", aldus de arts, die zich ver der sterk kant tegen de zogenaamde „plasma-avonden". Op deze door tal van Rode Kruisafdelingen in het land georga niseerde bijeenkomsten die tot doel heb- jben plasma in te zamelen gebeuren vol gens dr. Smit wel eens „nare dingen". „Mensen die flauw vallen, bloedvaten die beschadigd worden en mensen met bloe darmoede die nog eens bloed gaan geven". De Groninger arts is verder van mening dat het Rode Kruis winst maakt bij de ex port van het bloedstollings-preparaat PPSB. Dit laatste wordt ten stelligste ontkend door directeur dr. H. Krijnep van het cen traal laboratorium van de bloedtransfusie dienst van het Rode Kruis. Het preparaat PPSB, waarvan in Nederland een over schot bestaat, aldus dr. Krijnen, wordt in derdaad uitgevoerd naar West-Duitsland, maar dat daarbij winst zou worden ge maakt is pertinent onjuist Dr. Krijnen is het ook niet eens met de kritiek van Smit- Sibenga op de bloedplasma-avondën. „Die avonden zijn bijzonder belangrijkl", zegt dr. Krijnen, „Vijftig procent van het bloedplasma dat in ons land nodig is, is af komstig van dergelijke avonden". Hij ont kende dat er op die avonden „wel eens nare dingen gebeuren". Er valt inderdaad wel eens, iemand flauw, maar dat gebeurt ook bij de bloedbanken, aldus dr. Krijnen, die van mening is dat de medische contro- le bij de plasma-avonden voldoende is. 1CHT De afde- tricht van de FNV ister Pais van on steren een protest- uurd, waarin zijn i om geen toe- te geven voor de een nieuw acade- kenhuis in die ampzalig" wordt fcfdeling vindt een ïstap in grote tegen- »t toezeggingen die 1 de universiteit van tjn gedaan en vraagt I af welk belang nu loet worden aan de jbals die voorkomen ■pectieven nota, die 'ans van de werkge- Limburg is be- s voor S50|rland op pen- rijd )L (ANP) Drie aSse deelnemers aan ationale beroepen- en in het Ierse »ben een bronzen gehaald. Hars zijn de instru- "ir L. van der Broek *n, de schilder W. ]k uit Vleuten en de Iffeerder C.Kallen n.uizervorst in Lim- beroepenwedstrijden jaar voor de 25e den. Er deden ver- (ANP) Volgens rder Ten Hopen jandelijk Steunco- rderen de Christen- n de Grote Kerk lo de pogingen van m Den Bosch om an hen onder te in de Duitse deel- inland Palz. Voor- hiermee akkoord len ze echter wel >eveel mensen in itaat Duitsland op kunnen worden en anties er zijn voor it verblijf in dat 9 satoren van de ker- |dmelo hebben intus- en dat de kerk niet (toegankelijk is. Deze 1 is genomen om de fgen zichzelf te be- ïns Ten Hopen 'Bustitie deze mensen Ikerk vogelvrij ver- Jjrdvoerder van het i Bosch heeft des- llaten weten dat hij zeggen hoeveel West-Duitsland „Eerst moeten I of de Turken onze willen ondersteu- jtelt hij. iconventie rtekend OL (ANP) 2006 retaris Wallis de n CRM heeft van- ern een internatio- ventie getekend ter ling van de Europe- flora en fauna. inventie is twee jaar 'erkt door de Raad 'pa. Hoewel de con- 36zo por Nederland geen van uridische betekenis jht de staatssecretaris van belang, om- ^■Jrbescherming eigen- H meer landelijk kan Bpangepakt. MAKELAARS VERHEUGD OVER REGERINGSTOEZEGGING (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De bestaande woningmarkt zal waarschijnlijk „redelijk intact" blijven nu de rege ring de afrekbaarheid van hypotheekrente voor hoofdwoningen handhaaft. Daarmee is volgens de Nederlandse Bond van Makelaars (NBM) de don derwolk boven de markt van koopwoningen voor een belangrijk deel verdreven, omdat de lage hypo theekleningen nu buiten schot blijven. Daarmee derhalve ook de koopwoningen in de laagste prijsk lassen, aldus de makelaars. Het is één van de betrekkelijk weinig positieve reacties op de miljoenennota, die het kabinet-Van Agt gisteren heeft uitge bracht. Tal van organisaties hebben namelijk hun teleurstelling erover uitgesproken,, dat hun directe belangen door de voorge nomen matiging ernstig worden aangetast. De BOVAG bijvoorbeeld is „geschokt en verontwaardigd" met een Miljoenennota, „die de auto discrimineert, de inflatie aan wakkert, de werkgelegenheid bedreigt en niets extra's aan de bestrijding van de filevorming doet". De Bovag meent dat het onaanvaarfbaar en disprimerend is om de personenauto te ge bruiken om de ontstane tekorten te dekken. De Algemene Ver laders- en Vervoerorganisatie (EVO) stelt daarbij vast dat deze sector de dupe' wordt van de hogere lasten. „Vooral de honderd duizenden bestelauto's die voornamelijk op benzine rijden wor den zwaar getroffen door de voorgenomen accijnsverhoging", aldus de EVO. De consumentenbonden tonen zich vooral verontwaardigd over de verhoging van de aardgasprijs. Dit zal aldus deze bonden voor een doorsnee gezin niet komen op 240 gulden méér betalen, maar op een bedrag liggend tussen de 360 en 550 gulden. FNV vreest voor werkgelegenheid bij Philips EINDHOVEN (ANP) De Industriebond FNV houdt ernstig rekening met een versnelde afbouw van de werkgelegenheid bij de Ne derlandse Philipsvestigin- gen in de komende jaren. Een verlies van twee- tot vierduizend arbeidsplaatsen per jaar kan in de toekomst weer tot de mogelijkheden behoren. Dat staat in „Phi lips te kijk", een uitgave van de Industriebond FNV. Volgens de bond is na juni vo rig jaar bij Philips de afbouw van de werkgelegenheid min der snel gegaan. Daaraan is de mening van de FNV nu weer een einde gekomen. „Nu de omzet minder stijgt en we te gelijkertijd zien dat door auto matisering en mechanisatie de produktiviteit blijft stijgen, lijkt de weg omlaag weer snel ler te gaan", aldus de publika- tie. De Industriebond wijst erop dat Philips weliswaar sedert vorig jaar zomer adverteert met pagina-grote advertenties, waarin wordt gesteld dat de onderneming meet werk heeft dan men denkt, maar dat er vanaf dat moment geen ar beidsplaats is bijgekomen. De vijfjarige Maaastrichtse ruin Bijoux kon het gisternacht niet langer meer in zijn stal uithouden. Hij brak uit om te gaan stappen, maar dat stappen kreeg een on verwacht einde in een gierput. Daar moest de vernederde Byoux enige uren ver blijven omdat de te hulp gesnelde brandweer grote moeite had het edele dier te bevrijden. ARNHEM (ANP) Het openbaar mi- zijn overleden. De dood was het gevolg jaar door de Inspectie van de Volksge- nisterie in Arnhem zal geen vervolging van het wegnemen van de goede, in zondheid haar werd aangebracht. De instellen tegen een uroloog van het Nij- plaats van de zieke nier. kwestie was toen toen aan het licht geko- meegse Canisiusziekenhuis, door wiens Volgens de justitiële autoriteiten in Am- me" na een ruzie tussen de betrokken medische ingreep ruim vijf jaar gele- hem is het vinden van voldoende bewijs £rol£0^ en een coUeSa in hetzelfde zie den een toen 72-jarige nierpatiënt zou erg moeilijk, omdat de zaak pas eind vorig kenhuis. DEN HAAG (ANP) Het staat nog niet vast hoeveel de gasprijs voor de huishoudingen op 1 januari aanstaan de omhoog zal gaan. De sterke stij ging van de stookolie-prijzen, waar aan de gasprijs is gekoppeld, maakt het waarschijnlijk dat de aardgasprijs voor de kleine verbruikers met onge veer vier cent per kubieke meter zal moeten worden verhoogd. De Vereniging van gasdistributie-bedrijven, de Vegin, zegt dit naar aanleiding van de miljoe nennota, waaruit blijkt dat de minister van eco- nomoische zaken een gaèprijsverhoging van niet minder dan acht cent wil en dat hij daar over overleg wil voeren met de Vegin en de Gasunie. De Vegin herinnert eraan dat de mi nister niet de bevoegdheid heeft de tarieven voor de kleine verbruikers vast te stellen. Wel kan de minister dan de Gasunie een gasprijs voorschrijven, waaronder de Gasunie het gas niet aan de distributiebedrijven mag leveren. Dit is echter thans nog niet aan de orde, aldus de Vegin die nu eerst overleg met de minister wil. ADVERTENTIE DEN HAAG Blik, glas, papier, karton en kunststof fen zullen in de toekomst uit het huishoudelijk afval moe ten worden gehaald om ze opnieuw te gebruiken. Voor glas, papier en karton wil het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne een scheiding aan de bron, dus bij de huisvrouw, be werkstelligen. Glas zou daarbij op grote schaal in daarvoor te plaatsen glas containers moeten worden verzameld. Papier en karton zou vooral door verzamelen de sportorganisaties terug in de verwerking moeten ko men. Deze denkbeelden werden gis teren door de heer Erasmus, ambtenaar van de afdeling af valstoffen op het ministerie van volksgezondheid en mi lieuhygiëne, naar voren ge bracht bij de presentatie van een project over de scheiding van blik uit huishoudelijk af val. Voor blik en kunststoffen - waaronder plastics - denkt men op het ministerie aan een scheiding uit het huishoudelijk afval bij speciaal daarvoor in gerichte scheidingsinstallaties bij de verwerkers van huis houdelijk afval. Probleem is nog het vinden van een afzet markt voor de herwonnen grondstoffen. Uit een proefproject op het terrein van de Vuilafvoer maatschappij VAM in het Bra bantse Mierlo, is gebleken dat als jaarlijks 80 procent van het blik uit het huishoudelijk afval zou worden teruggewonnen om het metaal opnieuw te ge bruiken, dit een energiebespa ring van 18 miljoen kubieke meter aardgas zou opleveren, voldoende om het jaarlijkse verbruik van een plaats met 20.000 inwoners te dekken. Doel van het project was te be zien of het terugwinnen van blik uit huishoudelijk afval mogelijk zou zijn en of dit blik opnieuw geschikt kon worden gemaakt voor industrieel ge bruik. In het Mierlo-project is gebleken dat met een geëigen de scheidingsinstallatie onge veer 80 procent van het aan wezige blik in het huisvuil kan worden teruggewonnen. APELDOORN Bij een steekpartij in de restauratie van een busstation in Apel doorn is gisteren een 40-jari- ge man van Turkse afkomst om het leven gekomen en raakte een 15-jarige meisje uit Joegoslavië gewond. De steekpatij begon toen twee mannen de restauratie bin nenkwamen, waar de man en het meisje in gesprek waren. Eén van de twee trok een mes. De politie heeft twee mannen aangehouden die aan het sig nalement voldoen, maar ont kennen iets met de zaak te doen te hebben. HERTEN Op een parkeer plaats voor een sporthal in het Limburgse Herten heeft een dertigjarige man gister avond zijn 24-jarige ex-vrien din met een pistool doodge schoten en daarna zichzelf met dit wapen van het leven beroofd. Een jongetje was de enige getuige van het voor val en alarmeerde de politie De politie vermoedt dat de man wraak heeft willen ne men, omdat de vrouw binnen een jaar na de breuk met hem met een ander was getrouwd. De man had een vergunning voor het bezit van het pistool. AMSTERDAM Een 24- jarige man van Algerijnse afkomst heeft bekend be trokken te zijn geweest bij de moord op de Amster damse hoedenontwerper Peter Voorn. Voorn werd op 17 augutus gewurgd ge vonden in zijn woning. Die man, die vrijdag al werd aangehouden, heeft nu toege geven de woning te zijn bin nengegaan op zoek naar geld en sieraden en uit paniek Voorn te hebben omgebracht. Hij zou dat samen met een aantal landgenoten hebben ge daan. Naar hen, vermoedelijk drie of vier mensen, wordt nog gezocht. UTRECHT Na de voedings- dien- mende jaar een looneis achter de dustriebond achter de rug zijn. De eerste drie bonden willen hoe dan sten- en vervoersbonden van de FNV hand moet worden gehouden: Het ook een looneis, terwijl de Industrie- heeft nu ook de Industriebond uit gaat hier echter om een voorlopige bond, doorgaans de meeste radicale een discussie met de achterban de conclusie, die mogelijk kan worden De uitspraken van voedings- diensten- binnen de FNV, nu een gematigder conclusie getrokken dat in het ar- herzien als volgende week alle hon- en vervoersbonden gaan overigens al standpunt inneemt, beidsvoorwaardenbeleid voor het ko- derd ledenvergaderingen van de in- verder dan die van de industriebond. Inkomen kleine zelfstandige kan 8,5% stijgen DEN HAAG (ANP) Het inkomen van de zelfstandigen in het mid den- en ldeinbedrijf zal volgend jaar met 8,5 pro cent kunnen stijgen, na een groei van zes pro cent dit jaar. Dit is een conclusie van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf in een rapport getiteld „Economi sche Verkenning Midden- en Kleinbedrijf 1979/1980". Het EIM verwacht dat de winst toename van de zelfstandigen in deze bedrijfstak globaal ge nomen nog enigszins zal ach terblijven bij de stijging van het loon van hun werknemers. De 'inkomensontwikkeling loopt per sector sterk uiteen. Zo wordt voor 1980 in de dienstverlening en de nijver heid een relatief grote stijging van het overige inkomen ver wacht, doch in de detailhandel en de horeca een relatief klei- De zomer gaat afscheid ne men. Ons land is geleidelijk in een krachtige westelijke lucht stroming gekomen. In deze stroming worden voortdurend gebieden met bewolking en re gen aangevoerd, die regelma tig over ons land trekken. Wel worden deze gebieden afge wisseld door opklaringszones, maar deze opklaringen zijn over het algemeen maar van korte duur. Zonnig, warm en bestendig nazomerweer wordt op het ogenblik alleen nog aangetroffen in de streken rond de Middellandse Zee. Met name in Spanje worden nog regelmatig middagtemperatu- ren tot dicht bij de 30 graden waargenomen. Vooruitzichten voor vrijdag: Aanhoudend wisselvallig -en weinig verandering in tempe ratuur. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min. temp.: omstreeks 11 gra den. Weersgesteldheid van gisteren Luchth. R'df Twente Vlisslngen Bordeaux Frankfort motregen ADVERTENTIE WEER OF GEEN WEER.T IS BABYLON WEER.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13