Tweehonderd mensen geëvacueerd uit Hamburgse stadswijk 1 Young: niet eenvoudig Carter te verslaan Britten nemen voor miljoenen ponden hasj in beslag Per 1 juli 1980 verbod op „legbatterijen" Muzorewa en Smith wensen meer haast ff Kroetsjov eerste mens in ruimte Onderzoek in Canada naar Amerikaans KLM-kantoor BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 18 SEPTEMBER 1979 PAGINA 10 (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Tweehonderd mensen in de Hamburgse stadswijk Eidelstedt zijn gisteren uit hun huizen geëvacueerd in verband met de vondst van onvoorstel bare hoeveelheden gifgas en munitie op het terrein van de stilgelegde chemi sche fabriek Stoltzenberg. Zestig fa brieken in de omgeving met in totaal ongeveer 1500 werknemers zijn voorlo pig gesloten. Hoelang de evacuatiemaa tregel (de mensen moeten hun huizen van tien uur 's-morgens tot vier uur 's- middags verlaten) zal duren is nog on bekend. Elke dag worden nieuwe, verrassende vondsten gedaan en het schandaal neemt daarmee steeds grotere vormen aan. Tot nu toe zijn 500 ton gif en munitie van het terrein verwijderd waaronder acht grana ten met het uiterst gevaarlijke zenuwgas tabun die zondag op aanwijzing van een voormalige werknemer in een dichtgetim merd toilet waren ontdekt Deze heeft de autoriteiten er ook opmerkzaam op ge maakt dat in vaten onder de grond de gas sen sarin en soman verborgen zijn. Om wat voor spul het gaat drukte een brand weerman zo uit: „Een keer inademen, en de mens is dood". Het gaat bij deze gassen om wapens die Duitsland aan het eind van de Tweede Wereldoorlog heeft ont wikkeld maar die nooit zijn gebruikt om dat de producenten er niet zeker van wa ren of ze ook schadelijk voor de eigen troepen zouden zijn. Op het terrein rond de fabriek lijkt het wel oorlog. De politie grendelt de stads wijk hermetisch af. Specialisten van het Duitse leger en van de brandweer grazen met gasmaskers op en uiterst voorzichtig het gebied af. Het is namelijk niet uitge sloten dat in diepere lagen (er is vroeger turf gestoken) nog vaten met gif liggen die door ouderdom en roest kunnen in storten waardoor het gif vrij zou kunnen komen. Politiebeambten onderzoeken de papieren van het bedrijf en ondervragen de circa 250 voormalige werknemers van het be drijf om te weten te komen wat er precies Deze van gasmasker voorziene chemische deskundige van het Westduitse leger bij een groot aantal containers met zwaar vergiftig gas, dat gevonden is in een oude fabriek in een stadswijk van Hamburg. ligt opgeslagen. Politiek schijnt het schan daal dat al een mensenleven heeft geëist (een achtjarig jongetje dat met munitie speelde) ook nog wel een staartje te gaan krijgen. Verschillende instanties schijnen al op zijn laatst eind maart op de hoogte te zijn geweest van de opslag van het ge vaarlijke materiaal dat nauwelijks bevei ligd was. Op verzoek van de CDU van de stadsstaat Hamburg zal een officieel parle mentair onderzoek worden ingesteld. Te gen de huidige eigenaar van de firma, de 66-jarige Martin Leuschner is een gerech telijke procedure op gang gebracht. Pikant is dat de bekende schrijver Gunter Wallraff al tien jaar geleden in een van zijn omstreden reportages, „verboden be wapening", op het bestaan van de firma Stoltzenberg en de aanwezigheid van de uiterst gevaarlijke gifgassen daar heeft ge wezen. Wallraff probeerde te bewijzen dat in de fabriek verboden C-wapens (chemi sche wapens) werden geproduceerd en dat deze onder andere aan het Westduitse le ger werden geleverd ondanks het feit dat de Bondsrepubliek in 1954 het WEU-ver- drag (Westeuropese Unie) tegen de pro- duktie en het gebruik van C-wapens heeft getekend. Onder deze wapens behoren ook sarin, ta bun, soman en het zogenaamde stiksto- flost, die nu bij de fabriek zijn ontdekt. Onder het mom van een ambtenaar van het ministerie van Defensie had Wallraff een telefoongesprek met Leuschner ge voerd, die toen nog procureur van de fir ma was, waaruit bleek dat het bedrijf meerdere keren gifgassen aan de Bundes- wehr geleverd had. Zowel het ministerie als de onderneming ontkende echter de bewering van Wallraff. Ook gisteren heeft een woordvoerder van het ministerie van Defensie ontkend dat er verbindingen met het bedrijf bestaan. Deze gedachte was weer opgekomen om dat er op het terrein ook lege kisten met het opschrift „Bundeswehr" zijn gevon den. Het leger heeft volgens deze verkla ring slechts een keer, in het midden van de jaren zestig, een bestelling geplaatst voor vijftien kilo stikstoflost, om er „af- weermaatregelen" mee te beproeven. Sinds 1970 betrekt men deze proefgassen echter uit het buitenland. De firma Stoltzenberg is in 1928 al eens in het nieuws gekomen toen er een tank met tien ton van het gifgas phosgen ontplofte. Tien omwonenden kwamen toen om het leven en 300 werden deels ernstig ge wond. Frankrijk en Engeland werden door het ongeluk op de gedachte gebracht dat Duitsland de bepalingen van het vre desverdrag van Versailles gebroken had. Noorwegen stemt rechts OSLO (Reuter) Als de pro vinciale en gemeenteraadsver kiezingen die in Noorwegen gehouden zijn, kamerverkie zingen waren geweest, dan zou de socialistische minderheids regering van premier Odvar Nordli zijn gewipt en zou een niet-socialistische meerder heidsregering met ruime arm slag aan het bewind gekomen zijn. Nordli, wiens partij sinds veer tig jaar de doorslaggevende factor in de Noorse politiek is, sprak zijn grote teleurstelling over de uitslag van de plaatse lijke verkiezingen uit Prins Alfred dient zijn ontslag in GENEVE (KPI-DPA) De vertegenwoordiger van het hoge commissariaat voor vluchtelingen, de Oostenrijk se prins Alfred zur Lippe- Weissenfeld, heeft zijn ont slag aangeboden. De prins wordt ervan beschul digd zich kunstschatten te hebben toegeëigend die af komstig zijn uit kerken en musea in het door Turkije be zette noordelijke deel van Cy prus. Bij een huiszoeking wa ren vrijdag talrijke kunstvoor werpen in de woning van de prins gevonden. Atoomcommissie VS: geen kern centrales in be volkt gebied (Van onze correspondent) WASHINGTON De Ameri kaanse commissie voor het toezicht op de kernenergie (Nuclear Regulatory Commis sion) zal de regering aanbeve len eventuele nieuwe kerncen trales niet meer te bouwen in dichtbevolkte gebieden. Omdat grote ongelukken met kerncentrales tot voor kort als hoogst onwaarschijnlijk wer den beschouwd, is bij de bouw van de huidige 72 reactoren in de V.S. vrijwel geen rekening gehouden met gevaar voor omgeving. Door het recente ongeluk in de centrale bij Har- risburg is de commissie echter tot andere gedachten geko- (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN MAANDAG Na een dolle jacht op zee. ter hoogte van de kust van Cornwall, werd gisteren door de Britse douane 2,5 ton hasj buit gemaakt.Bij een verder on derzoek in Noord- en Zuid-Londen werd nog eens anderhalf ton gevonden. De totale marktwaarde van de hasj komt op ongeveer 27 miljoen gulden. Het is de grootste vangst die de Britten ooit gedaan hebben. Dankzij het optreden van de douaniers zitten veertien personen in de gevangenis. De Britse douane wist al maanden dat ergens een reusachtige voorraad drugs aan land gebracht zou worden. Gisterochtend lagen vier douane-kotters op de loer tegenover een rustige baai van Cornwall. Na verloop van tijd daagde uit de ochtendmist een omgebouwde vissersboot op, die drie dagen tevoren het anker gelicht had in een haven aan de Middellandse Zee. Een serie rubberbootjes ging langszij dit vaartuig liggen. De vracht van het grotere schip werd overgeladen, waarna de rubberbootjes terugkeerden naar de kust. De smokkelboot vertrok dadelijk, maar hij werd in een vrij dik ke mist nagezet door de kotters van de douane. De wilde jacht, met snelheden van meer dan 24 knopen, duurde anderhalf uur. Drie douaniers drongen aan boord van het achtervolgde schip en arresteerden de vier opvarenden. Ondertussen hadden politiemacht en douaniers in een landhuisje op de kust van Cornwall de volledige lading kleverige indische hennep ontdekt en in beslag genomen. Drie personen werden hierbij gearresteerd. Razzia's in Londen leverde nadien de arres tatie van nog zeven medeplichtigen op. ROGER SIMONS Valentina en Leonid Koslov. Bolsjoi- dansers krijgen asiel in Amerika LOS ANGELES (AP) - Russische dansers Leonid slov en Valentina Kos van het Bolsjoi-ballet hel politiek asiel gekregen Verenigde Staten. Dit isl officiële zijde bekei maakt. De dansers zochten gist! hun toevlucht tot de An kaanse autoriteiten voordi andere leden van het dan zeischap in Los Angeles boord gingen van een Ux voor hun terugkeer naar kou. Het Bolsjoi-ballet i J zondagavond een toernee 5 de Verenigde Staten af. H'; VV «■pa; BOEDAPEST „Nikita Kroetsjov? Hij was de eerste mens in de ruimte". Dit was het antwoord van een communistische jongerenleider in Hongarije, beproefd op zijn politieke kennis. Een andere dacht dat de vroegere Russische premier presi dent van de Verenigde Staten was. Enkele van de ondervraagden dichtten Josef Stalin het opperbevel over het Duit se leger toe en ook het gouverneurschap van Hongarije in de jaren vijftig. Het waren een paar van de meer opzien barende antwoorden in een enquête die in 1976 en 1977 werd uitgevoerd in de liga van communistische jongeren (KISZ) en die nu zijn gepubliceerd in haar publikatie „Jonge Communist". Er blijkt uit dat het jonge kader hier en daar kennis van de geschiedenis en lopende zaken mist. Van de ruim 800 KISZ-leiders van tussen de 14 en 30 jaar uit alle lagen van de be volking en alle delen van het land, bleek 17 procent niets te weten over Lenin en 31 procent niets over Stalin. Kroetsjov was een bekende naam voor maar 42 pro cent. Onder degenen die iets afwisten van Lenin, die in 1924 op 54-jarige overleed, zeiden er een paar dat goed vriend van Karl Marx was g die in 1883 stierf. Waar het de huidige politieke situ Hongarije betreft, deden de sche jongerenleiders het niet veel Vierenzestig procent der ondervrs wist niets te vertellen over 's lands ke organisatie op brede basis, het p tisch volksfront (PPF). Maar 8 p kon de naam noemen van zijn 1 tO' voorzitter. Ex-president Taraki bij gevecht gedood KABOEL (AFP) Ex-presi- dent Noer Mohammed Taraki van Afghanisten is gisteren overleden aan kogelwonden, zo is meegedeeld vanuit het militair hospitaal waarheen hij was vervoerd na een schietpartij in het presidentië le paleis op vrijdag. Met Taraki kwamen in het vuurgevecht tussen voorstan ders van Taraki en voorstan ders van de nieuwe president Hafizoella Amin, toen nog pre mier, tussen de 50 en 60 men sen om het leven. Amin bracht gisteravond geen hulde aan zijn voorganger toen hij zijn installatietoespraak hield, waarmee hij stilzwijgend toe gaf dat hij deze met geweld had moeten verdrijven. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Na de Amerikaanse is na ook de Ca- nadase justitie begonnen met het onderzoek naar finan ciële handelingen op het Amerikaanse KLM-bureau in New York. Mogelijke financiële onregelmatigheden bij het KLM-kantoor in New York, dat activiteiten ontplooit in heel Noord-Amerika, werden vorig jaar aan het licht gebracht door de voormalige KLM-accountant Jos de Wit. Volgens De Wit wilde de KLM hem overplaatsen, omdat hij teveel wist. Hij is nog steeds in een juridisch gevecht met de KLM gewikkeld. De Amerikaanse jus titie is nog steeds bezig met het onderzoek naar de gedragingen van het KLM-kantoor en zijn directeur Frits Tielman, die on langs zijn ontslag genomen heeft. VS vasthoudt in Cuba-zaak ude da Fan >ck RICHARD NIXON IN PEKING Ex-president Nixon van de VS brengt momenteel, op uitnodiging van de Chinese regering, een bezoek aan China. Bij zijn aankomst in Peking werd hij begroet door de Chinese minister van cultuur Huang Zhen (tweede van rechts). NAIROBI De aftredende Ameri kaanse afgevaardigde bij de VN, An drew Young, heeft gisteren op een pers conferentie in de Keniase hoofdstad Nairobi gezegd dat senator Kennedy het landsbelang en het partijbelang zal laten voorgaan en zich niet mede kan didaat zal stellen voor het president schap. Young gaat campagne voeren voor Carter wanneer hij zijn functie bij de VN definitief heeft verlaten. Hij zei niet te geloven dat Carter zo slap is als uit de opiniepeilingen zou kunnen worden opgemaakt „En ik geloof niet dat iemand hem zo gemakkelijk zal verslaan". De negergemeensachap, andere minder heden en de vrouwen kregen van Young een veeg uit de pan. „Ik geloof niet dat zij het recht hebben kwaad te zijn. Alles waarom in 1976 tijdens de verkiezing scampagne was gevraagd heeft Carter verwezenlijkt. De dingen die de mensen niet leuk schijnen te vin<jen, zijn allemaal goede dingen, zoals het Panamakanaal- verdrag dat de VS waarschijnlijk heeft behoed voor oorlogvoering in Midden- Amerika. Ik verwacht dat SALT zal wor den geratificeerd, ik verwacht vooruit gang in het Midden-Oosten, ik verwacht succes in het zuiden van Afrika". Young prees de Zuidafrikaanse premier Botha om zijn recente contacten met ne gerleiders. „Dat is een van de intelligente re dingen die hij heeft gedaan. Ik heb veel hop voor Zuid-Afrika". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regeringen van Ne derland, West-Duits land, Groot-Brit- tannië en Denemarken zullen met in gang van 1 juli 1980 het gebruik van legbatterijen in de pluimveesector verbieden. In de betreffende wetsvoor stellen zal een overgangstermijn van zes tot acht jaar in acht worden geno men voordat alle legbatterijen feite lijk moeten zijn afgeschaft. Een werkgroep van de betreffende vier landen heeft hiertoe besloten. Een brief van de werk groep is gisteren in de EG-landbouwraad be sproken. De vier landen zullen tevens een notitie over de problematiek opstellen met het oog op het invoeren van een EG-regeling inzake legbatte rijen. Dit zou moeten resulteren in een EG- richtlijn, die op 1 september 1981 zou moeten ingaan. De vier landen hebben met opzet voor een rui me overgangsperiode in hun respectievelijke wetgeving gekozen om de sociaal-economische gevolgen voor de producent, alsmede de belan gen van consument en de kwaliteit van het produkt voldoende te kunnen bekijken. De Deense regering heeft onlangs besloten het ver bod op de invoering van legbatterijen op te hef fen. Het is dan ook waarschijnlijk dat daar, tij delijk, alsnog op legbatterijen zal worden over geschakeld, dit mede met het oog op de slechte Deense concurrentiepositie in deze agrarische bedrijfstak. 7 ltS WASHINGTON De pel rikaanse president Q-k sluit een „cosmetische sing" voor de kwestie Russische troepen op I uit, zo heeft een zed van het Witte Huis I klaard. De Sovjet-Unie herhaaldelijk verzeker de 2000 tot 3000 man I sche troepen slechts totwgp hebben het Cubaanse op te leiden. Aanvaa van deze verklaring Washington zou een u bieden uit de impasse, tot een dergelijke „co; sche oplossing" is het Huis niet bereid. Washington beweert d i- Sovjet-Unie een gevecl gade op Cuba heeft gel De affaire kan door een senatoren worden aan pen om tegen het SA verdrag (ter beperking v strategische bewapenin® stemmen. De Amerilq minister Vance had hierover een vierde gel met de Russische ambassf Dobrynin. Tevoren was o Witte Huis opnieuw over de zaak geweest. Carters adviseur voor heidszaken Brzezinski zei] dag dat de brigade miss wel betrokken is geweeig, de opleiding van Cuty maar dat de gevechtscapa van de brigade een nieu* ment was. |k Cuba laat laatL vier Amerika-tf - nen vrij WASHINGTON (DPA) Cuba heeft gisteren de 1 vier Amerikanen vrijge die sinds de eerste helft vl jaren 1960 als politieke gi genen werden vastgeho De vier zijn meteen me speciale vliegmachine na V.S. teruggebracht VS verbiedt vliegtuigkanoi i van F-16 WASHINGTON (DPA) Amerikaanse luchtn heeft de opdracht gegeve 20 mm. kanon van het demste jachtvliegtuig va IC NAVO, de F-16, niet te ge ken. Bij schietoefeningen me kanon is in twee gevallen b onverwachte reactie van e vliegtuig opgemerkt. Het p stel wordt in de V.S. en scheidene NAVO-landen bruikt (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Bisschop Abel Muzorewa, de eerste zwarte premier van Zimbabwe-Rho* desië, en zijn blanke scha duw, minister zonder porte feuille Ian Smith, zijn onte vreden omdat de Londense conferentie over de toe komst van hun land niet op schiet Muzorewa en Smith zetten hun eigen menings verschillen opzij wanneer ze eensgezind verklaren, dat het tijdverlies een gevolg is van obstructie, gevoerd door het Patriottisch Front. In de omgeving van conferen tie-voorzitter Lord Carrington spreekt men echter de mening uit, dat er nu serieus gepraat wordt. De sfeer is zakelijk en stabiel. Carrington heeft de twee Afrikaanse delegaties ge vraagd commentaar te leveren op het Britse ontwerp van een nieuwe grondwet. De confer rentie moet het onder meer eens worden over welk soort president onafhankelijk Zim babwe moet krijgen. Nog deli cater is de vraag, of aan de blanke minderheid van Zim babwe, bepaalde politieke ga ranties gegeven moet worden. Van de zijde van het Patriot tisch Front wordt voorgesteld, de blanke aanwezigheid in Zimbabwe op geen enkele ma nier speciaal te erkennen. Dat is onaanvaardbaar voor Ian Smith, die in de delegatie van Salesbury aan de touwtjes trekt. Gelukkig voor hem vond het Front zich voorlopig nog bereid te onderhandelen over de zetelkwestie. koloniën. De houding Groot-Brittannië in dit band is echter vrij soepeL probeert om op een compr aan te sturen. Wat het staatshoofd van het toekomstige onafhankelijke Zimbabwe betreft, zou Groot- Brittannië de voorkeur geven aan een zwarte president die niets te zeggen heeft. Het Pa triottisch Front daarentegen is voorstander van een republiek met een machtige president, naar het voorbeeld van som mige andere gewezen Britse Vandaag worden de gesjf ken voortgezet in afzond* bijeenkomsten van Lord rington met de Afrikaans legaties. De Britse min hoopt hierdoor te verm dat het overleg vastloop gevolg van meningsversch tussen zwarte en blanke 1] van de huidige Rhodesi regering.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 10