Vlamingen verstoren „feest" Franstaligen Tot het eind in Zweden een nek-aan-nekrace ntslag geëist van raëlische legerchef Felle kritiek op premier Bazargan Washington poogt geheimen h-bom te beschermen Hafizollah Amin zet Afghaanse president Taraki aan de kant Albeda: looneisen bieden geen oplossing 1 POSTSTEMMEN GAAN BESLISSEN lëliërs Reagan versterkt positie Egyptologen dringen aan op redding van Farao-cultuur ;en grond en op tbank VECHTPARTIJEN IN VOERSTREEK ;eling voor aarlijke licijn in pagITËNLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 17 SEPTEMBER 1979 PAGINA 7 Time: ge zondheid van Begin zorgwekkend NEW YORK (AFP) Drie me dische specialisten hebben na een neu rologisch onderzoek de Israëlische pre mier Menachem Be gin aangeraden zijn werkdag te beper ken tot drie uren en zoveel mogelijk rust te nemen, zo meldt het Ameri kaanse weekblad Time. Volgens Time heeft een van Begins medewerkers ge zegd dat de gezond heid van de pre mier h^rd achteruit gaat. De vraag is niet of, maar wan neer de premier zijn ambt zal moe ten opgeven, zo ci teert het blad deze zegsman. WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft zaterdag formele stappen on dernomen om te voorkomen dat een dagblad in Berkeley (Californië) een brief publiceert waarin de gehei men van de waterstofbom uit de doe ken worden gedaan. Dit is de tweede keer in zeven maan den dat de overheid een dergelijke publicatie wil verhinderen. Het ministerie van justitie heeft bij de rechter een civiele zaak aanhan gig gemaakt tegen het dagblad „The Daily Californien". De officiële reden is dat publicatie van de brief officiële geheimen zou onthullen en andere landen in staat zou stellen hun eigen waterstofbom te ontwikkelen. Een tijdschrift in Wisconsin „Madi son Press Connection" heeft tegen de wens van Washington in, een artikel over de waterstofbom gepubliceerd. KABOEL (UPI/AP) President Noor Mohammed Taraki van Afghanistan is afgetreden en opgevolgd door premier Hafizollah Amin, die een strakkere communistische lijn zou voorstaan. Zaterdag had Taraki het ontslag bekend ge maakt van zijn minister van binnenlandse zaken Watanjar en van zijn minister voor grenszaken Mazdoorjar. Beiden zijn militair en bevinden zich thans in hechtenis. De nieuwe president wordt omschreven als de „revolutionair met de botte bijl", die van zijn land zou gauw mogelijk een mar xistische staat wil maken. Hij was de sterke man achter Taraki, die meer een schrijver en dichter was en zich nauwelijks be moeide met de dagelijkse gang van zaken. Amin geldt als de man die verantwoordelijk is voor de massale gevangenneming en terechtstelling van tegenstanders van het regiem en die de linkse hervormingen doordrukte, die de mos lims in het land tegen de regering in het harnas hebben gejaagd. De twee mannen waren op 27 april vorig jaar aan de macht ge komen, maar volgens insiders was het duidelijk, dat Amin zich van Taraki zou ontdoen als de tijd daar was. Volgens de Afghaanse radio is Taraki afgetreden omdat hij „zich moe en niet goed voelde". Volgens waarnemers geniet Amin de steun van de Russen. Amin werd in 1921 geboren en studeerde onder meer aan de universiteit van Columbia in de VS. Hij sloot zich in de jaren zestig aan bij Taraki's Chalq-vleugel van de communistische partij. Toen hij samen met Taraki aan de macht kwam reorgani seerde hij, als premier, eerst de geheime politie en versterkte zijn macht zeer door medestanders en familieleden op sleutel- posten te benoemen. SITTARD (ANP) Minis ter Albeda van sociale zaken staat achter de redenering van de inustriebonden, dat looneisen geen oplossing bieden voor de problemen waarmee de werknemers momenteel worden gecon fronteerd. De ruimte die er is kan beter worden gebruikt voor ver vroegde uittreding, scholing en verlenging van de vakan ties, zo zei hij zaterdag in Sif- tard in een toespraak op de so ciale markt. De omzetting van de door loonmatiging vrijko mende gelden in extra werk-' gelegenheid is volgens hem het belangrijkste punt in het overleg over het loon- en ar beidsvoorwaardenbeleid, dat het kabinet dit najaar weer met werkgevers en werkne mers voert. „Het regeringsbe leid moet duidelijk maken dat geld wordt omgezet in we^k", aio us Albeda elkom aan Jo- Innes Paulus |t een veeltalig wel- i zal paus Johannes blus straks in de Terikaanse stad Phila- jphia worden begroet, jnneer hij in de eerste ben van oktober naar Verenigde Staten fct. Een handelsmaat- lappij van de gods- Jnstige groepering L de Quakers heeft t- fts met welkomsttek- 1 ontworpen die gre- faftrek vinden. Iens protectie veroordeelde officier IALEM (DPA) De begenadiging :n jonge Israëlische officier, die we ioord op vier Libanezen door een mili- •echtbank tot acht jaar gevangenis- meerveroordeeld werd, heeft in Israël een Zljn- tk schandaal veroorzaakt. eeI! Seidene leden van de oppositie in het Is- j'pe parlement, alsmede een aantal dagbla- 0 *bben gisteren het onmiddellijke ontslag populaire legerchef Rafael Eytan géëist, T JAjP valse voorstelling van de affaire en be- jging van de officier bevestigd zou heb- ovendien wordt hem misbruik van de Is- he bepalingen voor de perscensuur ver- Ejfetis berichten die in de afgelopen week in de „Los Angeles Times" en in de „Herald Tri bune" zijn verschenen, heeft de Israëlische offi cier Pinto een jaar geleden tijdens de Israëli sche invasie in Zuid-Libanon vier Libanezen in een klein dorp verhoord, mishandeld en ten slotte gewurgd. Een Israëlische militaire rechtbank had Pinto tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Bij een behandeling van de zaak in beroep was de straf tot acht jaar verminderd. De Israëlische legerchef had vervolgens op grond van zijn be genadigingsbevoegdheid als chef van de gene rale staf, de straf tot twee jaar gereduceerd. Bo vendien had Eytan toestemming gegeven, dat Pinto gedurende het weekeinde r.iet in de ge vangenis behoefde te zijn. GRENOBLE (DPA) Het twee de wereldcongres van Egyptologen in de Franse stad Gre noble is dit weekend besloten met een dringende oproep tot redding van bedreig de archeologische vindplaatsen in Egypte en Soedan. In een slotverklaring wijzen de 600 deelne mers op de toene mende gevaren die de belangrijke mo numenten uit de fa rao-tijd bedreigen. Gronden, die tot voor kort uit archeo logisch oogpunt nog volkomen intact wa ren gebleven, wor den nu steeds meer economisch benut. De regeringen van Egypte en Soedan geven vergunningen uit voor industrie en woningbouw, zonder dat daarbij steeds voldoende rekening wordt gehouden met het behoud van ar cheologische vind plaatsen. De Egyptologen ma ken zich vooral zor gen om het gebied van Fajoem en de Nijldelta in Egypte en om het dichtbe volkte noorden van Soedan in de Nijlval- lei. Het congres heeft besloten tot een in ternationale inzame ling en tot vestiging van een bureau in Cairo en een Khar toum voor de coördi natie van de redding swerkzaamheden. De regeringen van Egypte en Soedan steunen het red dingsplan. De Egyptologen wil len ook verbetering brengen in het bruikleen-systeem van musea en weten schappelijke instel lingen, om minder aangewezen te zijn op de kunst, ook is gesproken over een databank voor mum mies, waarvoor al enkele landen in zo wel West- als Oost- Europa zich kandi daat hebben gesteld. SAN DIEGO (UPI) Ex-gouverneur Ronald Reagan van Californië heeft gis teren zijn kansen om republikeins presi dentskandidaat te worden, aanzienlijk versterkt. De afgevaardigden naar de conventie van de Republikeinse Partij in Californië besloten met grote meerderheid tot handhaving van het systeem van „win naar krijgt alle stem men". Dat wil zeggen dat de kandidaat die de voorverkiezingen in Californië wint, op de nationale conven tie van de republi keinse partij kan re kenen op de stem men van alle 168 Ca- lifornische afgevaar digden. STOCKHOLM In de voorlo pige einduitslag van de Zweedse verkiezingen hebben de linkse partijen een uiterst kleine meerderheid van 0,1 procent van de stemmen veroverd. Voor de uiteindelij ke uitslag is de voorsprong van 2000 stemmen voor socia listen en communisten op een totaal van rond zes mil joen echter een onzekere ba sis. Ongeveer 75.000 Zweden hebben hun stemmen per post uitgebracht of in het buiten land. Traditioneel leveren deze stemmen een meerderheid op voor de burgerlijke partijen. Woensdag worden die stem men geteld. De nek-aan-nekrace tussen het cen trum-rechtse blok en het linkse blok is dus in feite onbeslist, ook al heeft het laatste blok een voorlopige voor sprong van één zetel (175 tegen 174) in het parlement veroverd. Vergeleken met de verkiezingen van 1976 heeft het burgerlijk blok 1,6 pet verloren aan de linkse partijen, hetgeen over eenkomt met zes zetels in het parle ment. De telling van de stemmen leverde De enorme winst voor de Zweedse conservatieven doet partijleider Gosta Boh- man en zijn vrouw veel plezier. gisteren een uiterst spannende avond op. Niet minder dan elf maal was er een wisseling in de leidende positie. In elk geval hebben premier Ola Ull- sten, leider van de liberale minder heidsregering, en Thorbjorn Falldin van de centrumpartij toegegeven dat hun partij een tegenslag hebben ge kregen. Falldin, wiens partij zelfs 22 zetels achteruitging, zei „We hebben een zware klap gekregen. Ik moet mijn deel van de verantwoordelijk heid aanvaarden". Falldin was pre mier van de regering die drie jaar ge leden de socialistische regering van Palme verving, maar vorig jaar uit eenviel op het punt van de kernener gie. Daarover wordt binnenkort een referendum gehouden. De conservatieve partijleider Gosta Bohman kon zich verheugen in een zetel winst van 17 en verklaarde zich bereid tot deelneming aan een drie partijenregering van niet-socialisti- sche partijen. Ook oud-premier Palme van de socia listen had reden tot tevredenheid. Hij zag zijn verkiezingsargumenten ten gunste van betere werkloosheidsbes trijding beloond met drie zetels winst. Zijn fractie blijft met 155 zetels veruit de grootste in het parlement. Voor het vormen van een regeing kunnen de sociliatsen rekenen op de steun van de twintig communistische parlement sleden. [Wankelende Carter Met een van vermoeid-1 I held vertrokken gezicht j nam president Carter j zaterdag deel aan een j loop over tien kilome- ter door heuvelachtig j terrein in de staat j Maryland. Halverwege I I de race zou de presi- j dent wankelend afha- j ken van het gezelschap j e van enkele honderden j renners. Op advies van j i zijn lijfarts staakte hij i de prestatieloop, maar een woordvoerder van het Witte Huis liet later j I weten dat er geen re- I den was tot bezorgd- I heid over de gezond- I heid van de 54-jarige j president. (Van onze correspondent Mare de Koning) BRUSSEL In de Belgische Voer streek, die grenst aan het Nederlandse Zuid-Limburg, is het afgelopen week einde weer fel gevochten tussen Vlaamsgezinde en Francofone actie voerders. Het jaarlijkse „feest" van de Franstalige Voerenaars trok zoveel mi litante Vlamingen aan, dat honderden speciaal ingezette rijkswachters voor de onmogelijke taak stonden om beide partijen uit elkaar te houden. De onrust was het hevigst in het dorp 's- Gravenvoeren, dat gisteren het toneel was van waterkanonnen en gepantserde voer tuigen. Vlamingen hadden een chaos aan gericht in de autokaravaan door spijkers op de wegen te strooien. In het daarop volgende strijdgewoel werden enkele tientallen arrestaties verricht. Tijdens een van de vechtpartijen kreeg ook de burge meester van de Voergemeente. de Neder landstalige, doch Waalsgezinde hereboer Dodemont, pijnlijke klappen van een geü niformeerde sterke arm. Kort tevoren had de burgemeester nog samen met voorzit ster mevrouw Antoinette Spaak van de Francofone Regeringspartij FDF een pers conferentie belegd over hun gemeen schappelijke ideaal om de Voerstreek weer onder het gezag van de Franstalige provincie Luik te brengen. Zaterdag had de rijkswacht ook al enkele honderden Voerenaren ingeslagen, nadat de broer van de Francofone actieleider Happart driftig onder handen was geno men door onbekenden. Vlakbij het feest terrein ging een boerenschuur in vlam men op en Nederlandstaligen, die naar de feesttent optrokken werden met traangas tegengehouden. Die feesttent was overigens reeds een tweede versie, want het oorspronkelijke zeildoek was in de nacht van donderdag op vrijdag al op het terrein van de tenten- leverancier in vlammen opgegaan. De Voerkwestie dateert al van 1963, toen de streek, die slechts zes dorpjes met in to taal 4.000 inwoners telt, bij het Nederland stalige Belgisch Limburg werd ingelijfd. Dat was een in het verre Brussel uitge dacht compromis om op landelijke schaal overeenstemming te kunnen bereiken over de nieuwe taalwetgeving. De „Action Fouronnaise" van Happart en ook de Franse taaipartijen hebben zich daar nooit bij kunnen neerleggen. In 1971 viel de toenmalige regering-Eyskens over een plan om de Voerstreek bij speciaal statuut rechtstreeks onder het gezag van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken te bren gen. De niet-aflatende taalstrijd in België zorgt ervoor dat dit kleine dun-bevolkte gebied politiek dynamiet blijft. )PA) IALEM De Israëli- ring heeft gisteren mene stemmen Israë- burgers gemachtigd kopen op de westelij- en de strook zij daartoe een ver lenen. besluit vervallen de uitgevaardigde ver dingen op dit punt. woordvoerder Arie na afloop van de zon- iouden kabi nets verga- dat de Likoed-regering 1 !mier Begin met deze >iële" machtiging tot de van land een bfelofte igelost die de Likoed- ijdens de verkiezing- gne van ruim twee jaar PP i heeft gedaan. (Reuter) De Japan- ring en drie farmaceu- mdernemingen hebben dat een middel tegen blindheid en verlam- heeft veroorzaakt. Za- tekenden zij een ver- g waarin zij hun ver- urdelijkheid voor ffers aanvaarden, verklaring zal worden ct ter regeling van ver- ne processen over scha- oedingseisen van vele ïen voor ongeveer 4.000 erden. Vastgesteld n chemische stof, g quinoform de gevaarlij- (AP/UPI) Edward Kennedy januari beslissen of kandidatuur voor stelt of een uitda- kant van Carter in de Demo- zal teweeg aangezien de partij rdeeld is, ongeacht of kandidaat zou stellen een enquête zou Ken- New Hampshire, zelfs Jiet-actieve kandidaat- Carter met 2-1 ver- TEHERAN De machtige sji'itische gees telijkheid van Iran heeft gisteren opnieuw een felle aanval gedaan op premier Bazar gan. Een van ayatollah Khomeini's naaste medewerkers, Bani Sadr, drong zelfs aan op het ontslag van de regering, Bani Sadr, de belangrijkste theoretische econoom van de Iraanse islamieten, had vorige week gewei gerd tot de regering toe te treden. Hij ver weet de regering dat zij alleen maar experi menteert eri zonder duidelijke lijn regeert. De kritiek werd gedeeld door twee andere medewerkers van Khomeini. Mohammed Be- hesjti, lid van de raad van deskundigen die zich over een nieuwe grondwet moet uitspreken, en ayatollah Azari-Qomi, die aftrad als openbare aanklager in Teheran uit protest tegen wat hij noemde obstructie van de regering, bekritiseer den het beleid van Bazargan. Deze sloeg evenwel onmiddellijk terug in een rede, waarin hij verklaarde dat zijn regering beroofd is van de macht om de problemen aan te pakken waarmee te land worstelt. Bazargan heeft Khomeini al verscheidene malen zijn ont slag aangeboden, maar op last van Khomeini moet hij aanblijven. Bazargan wees er op dat de regering zich geplaatst tegenover het optreden van contrarevolutionairen en eisen van de ar beidende bevolking. Elk probleem dat ontstond werd echter de regering in de schoenen gescho ven, maar deze had niet de macht ze aan te pakken, aldus Bazargan. Een Iraans dagblad heeft zaterdag gewezen op de vlucht van intellect uit het land. Artsen, in genieurs, professoren en andere mensen met veel know-how, die het land nodig heeft voor de wederopbouw, vluchten uit het land uit vrees dat de vrijheden, die door de revolutie zijn verkregen, weer verloren zullen gaan.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7