Publiek maakt uit wat zedelijk is fieidac Sou/temt oslim-Turken ;uren acties ristelijke ndgenoten af Vormingsinstituut moet worden aangepast aan gehandicapte jongeren inenland n van den Heuvel weg uit Eerste Kamer Regering komt met nieuwe wetgeving: Nodeloze consumptie Den Uyl ziet openheid99 in totalitair China ieuwe bedragen ibeiale uitkeringen Oplossing voor onderwijs begroting Broertjes bij brand omgekomen Mogelijk weer auto's op Terschelling uueer PAG LEIDSE COURANT MAANDAG 17 SEPTEMBER 1979 PAGINA 5 naat afgelopen vrijdag haar ontslagbrief ge stuurd. Mevr. Van den Heuvel heeft haar be sluit zaterdagmiddag bekend gemaakt in het VAR A-radioprogram ma „In de rooie haan". Reden van haar opstap pen is haar woede over de vertraging van de behan deling van de zg. sanctie- wet in de senaat. Met deze wet moet de regering de mogelijkheid krijgen om de naleving af te dwingen van internationale maat regelen (zoals onder meer de boycot van Rhodesië). Het wetsontwerp ligt al twee jaar in de Eerste Ka mer. Na haar verkiezing tot lid van het Europees Parle ment had, mevr. Van den Heuvel al aangekondigd uit de Senaat te zullen vertrekken, echter pas als de behandeling van de sanctiewet achter de rug was. Het hoofdbestuur Van DS'70 heeft verbaasd ge- rageerd op de verklaring tijdens het radio-program ma. Hoewel de ontslag brief al vrijdag was ge schreven, acht het hoofd bestuur het „parlementair hoogst ongebruikelijk" dat mevr. Van den Heu vel haar stap op deze wij ze bekend heeft gemaakt. len van den Heuvel HILVERSUM (ANP) Binnen enkele maanden komt de rege ring met een wetsontwerp op het gebied van de zedelijkheidswetge ving, waarin ondermeer wordt be paald dat de beoordeling van wat op dit gebied toelaatbaar is en wat niet, voor het grootste deel bij het publiek komt te liggen. Dit zei minister De Ruiter van justitie za terdag in het Vara-programma In de Rooie Haan. Tot nu toe bepaalt de wet dat de overheid uitmaakt wat op het terrein van de zedelijkheid aanstootgevend is. Volgens De Ruiter zullen er op de komen de eigen verantwoordelijkheid van het publiek twee uitzonderingen worden ge maakt. De eerste is dat er geen ongewilde confrontatie mag plaats vinden met zaken- die aanstootgevend kunnen zijn. De twee de uitzondering behelst de bescherming van jonge mensen. Net als geldt voor de prostitutie moet het beleid op deze twee punten zijn aangepast aan de plaatselijke situatie, aldus minister De Ruiter. Over de de betrokkenheid van de over heid bij prostitutie zei de minister verder dat de bemoeienis van Rotterdam met de regeling daarvan, binnen de grenzen van de wet kan blijven. Bemiddelen bij huis vesting is volgens de bewindsman moge lijk binnen het kader van de wet. Naar zijn oordeel zou een gemeente niet zo ver kunnen gaan dat ze zou gaan optreden als verhuurder van de werkruimte van pros tituees. i De vorige week door minister Van Aardenne van Economi sche Zaken aan de Tweede Kamer gestuurde Consumptieno ta is een gedegen werkstuk. Gedegen in die zin, dat het een goede en volledige inventarisatie geeft van wat er op consu- mentengebied aan de hand is, de knelpunten in die sector in begrepen. Maar daar blijft het dan wel bij. HELAAS, wat de beleidsvisie op de consumptieproblema- tiek betreft munt het stuk uit door magerheid. Of is het zo, dat het vrijheid-blijheid-uitgangspunt, dat in de nota voor producenten en consumenten duidelijk de ondertoon heeft, als beleidsvisie aangemerkt moet worden? Indien dat zo is, dan is het een voor deze tijd bedroevende beleidslijn. Nu niet alleen principieel vanuit een bepaalde le vensvisie om nieuwe soberheid gevraagd moet worden, maar die soberheid inmiddels ook een keiharde economische nood zaak is, past de Consumptienota niet in de boodschap, die het kabinet al geruime tijd en ongetwijfeld opnieuw morgen in troonrede en miljoenennota voor het voetlicht tracht te krijgen. Die boodschap is matiging op alle fronten. BlNNEN die kabinetsdoelstelling past geen nota, waarin volledige vrijheid wordt bepleit om produkten op de markt te brengen die geen nut hebben, die niemand wil en waar niemand om gevraagd heeft. Het handhaven en aanprijzen van een systeem, dat overconsumptie en nodeloze consump tie in de hand werkt, ontkracht helaas de algemene bood schap van het kabinet over de noodzaak tot matiging. bij7cj van 'EkO ..We zijn niet tegen het christendom, we hebben vare tegen christen-Nederlanders en we hebben ook niets ren ide Armeniërs. We hebben echter wel bezwaar tegen de ge er, waarop de bezetters van de Grote Kerk in Almelo lks rerblijfsvergunning proberen af te dwingen. Daarmee er (en.ze ons> Turken, en ons land Turkije zo zwart, dat n ni kinderen op straat al worden uitgemaakt voor chris- ntv. ïcordenaars" e zin liet de heer Atabek, voorzitter van de Stichting Turk- fAN Dskee Twente, zich zaterdagmiddag uit tijdens een perscon- tie in Almelo. Namens de moslim-Turken in Nederland rte hij bezwaar tegen de manier, waarop de christen-Tur- een verblijfsvergunning van de Nederlandse overheid pro- af te dwingen. ens de voorzitter van de Stichting Moskee is het gevaar dat iristenen in Turkije lopen niet zo groot. Hij gaf toe dat niet. in Turkije honderd procent zuiver is. „Maar dat is het in de te landen van de wereld niet. Ook elders kent men vervol- in. En in Turkije zijn heus wel gebieden te vinden, waar de ten-Turken in rust kunnen leven". ins de bijeenkomst in Almelo maakten twee aanwezige Tur- zich bekend als leden van de organisatie „Grijze Wolven", ens hun organisatie maakten ook zij bezwaar tegen de tijken van de christen-Turken. am I HAAG (ANP) moi is eerder gemeld worden ingang van 1 oktober staande de sociale uitke- :n, met uitzondering de kinderbijslag, met procent verhoogd. Hier- ooifcr volgen enkele van de b€ ngrijkste uitkeringen bou s die jnet ingang van en ende maand zijn vastge- ;bu 1. AOW bruto per maand gehuwde bejaarden gaat ian 369,50 tot ƒ1383,50 bedra- I 01 bou elfde geldt voor de AWW doi o per maand die wordt teg ikend aan weduwen met aarfleren. AOW bruto per maand ongehu\vde bejaarden ogi t vanaf 1 oktober op van i g 935,- tot 944,50. Deze bedragen gelden even eens voor de AWW-uitkerin- gen die worden toegekend aan weduwen zonder kinderen. De grondslagen voor de bere kening van de AAW-uitkerin-, gen worden met ingang van 1 oktober als volgt verhoogd: Gehuwden - en ongehuwden met kinderen beneden de 18 jaar 94,52. Overige ongehuwden vanaf 21 jaar: 66,51 De minimum-daglonen in de WAO, de WW en de WWV komen per 1 oktober als volgt te luiden: WAO: 102,61 WW: ƒ109,20 WWV: ƒ116,98 De laatste drie bedragen zijn exclusief een vermindering met 0,5 Nederlandse ontwikkelings- dp wordt gewaardeerd n IIPHOL (ANP) De Nederlandse ontwikkelingshulp w de concentratielanden Tanzania, Soedan en Egypte its 'n die landen erg gewaardeerd te worden. Van princi- w conflicten omtrent de hulpverlening die Nederland vc op belangeloze wijze verstrekt, is dan ook geen spra- heeft het Tweede-Kamerlid Aarts (CDA) gisteravond mee- ge feld bij zijn terugkeer van een bezoek van ruim twee weken die landen. Hij maakte deze reis met zeven andere leden de vaste commissie voor ontwikkelingssamenwerking, was de eerste maal dat Tweede-Kamerleden er zelf op uit- ji tken. Doel van het bezoek was te proberen een inzicht te jee gen in het oordeel van de autoriteiten in de bezochte landen dlr de door Nederland geboden ontwikkelingshulp. Dit oordeel ruict heel gunstig, aldus Aarts. In dit kader heeft de comissie sci 'rekken gevoerd met de presidenten van de drie landen en Aninisters van buitenlandse zaken, landbouw en economische fling. SCHIPHOL (ANP) Terug van een 14-daags bezoek aan China, noemde Joop den Uyl dit land zater dag „een totalitaire staat", waar ech ter „vergeleken met oosteuropese communistische landen aankno pingspunten naar een openheid van discussie duidelijk zijn te vinden". Naar zijn oordeel getuigt hiervan bijvoorbeeld het democratisch gehal te van de muurkrant in Peking. De fractievoorzitter van de PvdA maakte de reis naar de Chinese volk srepubliek op uitnodiging van het Chi nese instituut voor buitenlandse zaken. De muurkrant in Peking ontlokte Den Uyl de opmerking: „Dat dit mogelijk is in een totalitaire staat is aangrijpend en een ontwikkeling die we helaas nog niet in andere communistische landen hebben waargenomen. Laten we hopen en bidden dat de neiging van het huid- ge bewind om ruimte te geven aan kri tische geluiden van blijvende aard zal zijn". De socialistische fractievoorzitter voegde hieraan wel toe dat verschijnse len als de muurkrant niet overtrokken mogen worden. Weliswaar is er in Chi na een periode van dooi aangebroken maar, zo meent Den Uyl, er zullen nog heel wat botsingen plaats hebben rond de strijd om meer vrijheid. HILVERSUM (ANP) De problemen rond de onder wijsbegroting zullen naar alle waarschijnlijkheid van avond, de avond voor Prins jesdag, zijn opgelost, dat bleek gisteren uit uitlatin gen van minister Pais voor de AVRO-microfoon. Het geschil tussen hem en mi nister Andriessen van finan ciën draait rond een tekort dat het vorige kabinet heeft ach tergelaten. Het gaat om de ma nier waarop dat tekort moet worden opgevuld. Pais bena drukte dat begrotingsoverleg een kwestie van geven en ne men is. Vrijdagavond zei premier Van Agt dat het om „een geschil punt in de sfeer van uitvoe ring" ging. „De omvang van de bijdrage die het ministerie van Pais aan de ombuigingen moet geven, staat vast, zo merkte van Agt op. De vertraging betekent wel dat er morgen geen sprake zal zijn van een afgeronde onder wijsbegroting. Ook een ont wikkelingsplan voor het voor gezet onderwijs moet nog wachten. Minister Pais denkt zijn begroting nog wel deze week in te dienen. De bijlagen zullen zeer binnenkort klaar zijn. Brandweerlieden leverden zatermiddag een verwoede strijd met het vuur dat het Haarlemmermeer Lyceum in de as legde. EINDHOVEN (ANP) Bij een brand in een caravan op een woonwagencen trum in Eindhoven zijn gisterochtend twee kinderen om het leven gekomen. De slachtoffertjes zijn de broertjes Martien (4) en Adrianus (2) Klokgie ters. De vader heeft allerlei wanhopige pogin gen ondernomen om zijn kinderen uit de vlammen te redden, maar slaagde daar niet in. Hij moest met ernstige brandwon den en een slagaderlijke bloeding in het ziekenhuis worden opgenomen. Hoe de brand is ontstaan, is niet bekend. Zaterdagmiddag is het Haarlemmermeer Lyceum in Badhoevedorp in de as gelegd. Het houten gebouwencomplex, waar on geveer zeshonderd leerlingen les kregen, ging geheel verloren. Ook van deze brand is de oorzaak niet bekend. De schade wordt geschat op ruim twee miljoen gul den. Het complex grenst aan de grote weg. Door de enorme rookontwikkeling ont stond veel stagnatie, waardoor files ont stonden. TERSCHELLING (ANP) De burge meester en wethou ders van Terschelling willen afzien van het in 1977 „voorlopig" ge nomen besluit van de raad om het eiland au tovrij te maken. Sinds die tijd mocht de auto alleen bij aankomst en vertrek van het ei land gebruikt worden. De definitieve beslis sing zou pas na studies genomen worden. Nu meent B. en W. dat het de economie van het ei land geen goed zal doen de auto te verbieden en dat dergelijke dwingen de maatregelen, gezien de privacy van het indi vidu, niet zomaar kun nen worden genomen. Volgens de bestuurders moet niet gedacht wor den aan de aanleg van nieuwe autowegen, maar aan die van meer fietspaden en een voet gangersgebied. De raad zal zich 24 sep tember uitspreken over de nieuwe zienswijze van het college. (Van een onzer verslaggeef sters) DEN HAAG Het vorr- mingswerk biedt uitsteken de mogelijkheden aan jonge ren die werkzaam zijn in een sociale werkplaats, maar de instituten moeten wel aan hen worden aange past. Tot deze bevinding is het Hoogveld Instituut in Nijme gen gekomen. In opdracht van de Stichting voor Onderzoek van het Onderwijs te Den Haag en met financiële midde len van het ministerie van on derwijs en wetenschappen heeft het een onderzoek inge steld naar de mogelijkheden die het vormingsinstituut biedt aan deze jongeren die werken in een sociale werkplaats (kortweg aangeduid als WSW- jongeren). Allereerst is er een individue ler aanpak nodig. De voor schriften zeggen dat vormings werk wordt gegeven aan groe pen van een man of twaalf. Echter, voor zwakbegaafde kinderen is zo'n groep te groot. Hun aandacht moet worden vastgehouden en dat kan al leen in kleinere groepen. Om ze zo goed mogelijk bij het ge beuren te betrekken, zou een groep van zeven of acht jon gens en meisjes het beste zijn, aldus het Hoogveld Instituut. Hij en zijn collega dr. V. J. Weiten vinden verder dat ie dereen de kans moet krijgen de driejarige vormingscursus af te maken. Op het ogenblik is het zo dat jongeren tot 22 jaar een vormingsinstituut mo gen bezoeken. Wie ouder is moet de cursus afbreken. Maar een groot aantal WSW-jonge- ren komt pas op bijvoorbeeld 20-jarige leeftijd voor vor mingswerk in aanmerking. Zij hebben een ziekte die plotse ling verergert, of zij krijgen op die leeftijd een ongeluk. Vol gens de huidige regelingen krijgen deze jongens en meis jes geen kans om de opleiding af te maken. Daarin dient der halve verandering te komen. Een van de mogelijkheden is alleen nog jongeren tot acht tien jaar toe te laten op een vormingsinstituut. De ouderen zouden bijvoorbeeld een oplei ding kunnen krijgen aan een instituut voor jong-volwasse- nen. Gezien hun leeftijd zou dat ook beter zijn, aldus de on derzoekers uit Nijmegen. Kabinet akoord met fusie loodswezen (Van een onzer verslaggeef sters) DEN HAAG Het kabinet is akkoord met het instellen per 1 januari van een nieuw directoraat-generaal Scheep vaart en Maritieme Zaken bij het ministerie van ver keer en waterstaat. Tot het nieuwe directoraat-ge neraal gaan behoren het huidi ge directoraat-generaal van scheepvaart bij verkeer en wa terstaat (300 man), het rijk sloodswezen (dat nu nog onder defensie valt) met tweedui zend medewerkers en onge veer 185 man van enkele dien sten van rijkswaterstaat. Vol gens een mededeling van het ministerie van verkeer en wa terstaat zijn de ambtenarenor- ganisaties na uitvoerig overleg unaniem akkoord gegaan met de nieuwe opzet. Gouden Ark uitgereikt SOESTDIJK (ANP) Prins Bernhard heeft zater dagavond op Paleis Soest- dijk aan de president van Gambia en enkele andere personen de versierselen uit gereikt behorende bij de orde van de Gouden Ark. De Gouden Ark ts een in het kader van zijh activiteiten voor het Wereldnatuurfonds door de prins in het leven ge roepen onderscheiding. Het is een vorm van waardering voor bijzondere verdiensten voor het behoud van flora en fauna in de wereld. Naast de president van Gam bia (die in Nederland op be zoek is) zijn de koning van Zweden, de Britse prins Phi lip, prof. Bannikov uit Mos kou, prof. Geigy uit Bazel en de heer Phelps uit Caracas be noemd tot commandeur in de orde van de Gouden Ark. Het hogedrukgebied dat giste ren dicht langs ons land trok was vanochtend al boven de Balkan aangekomen, maar een uitloper ervan weet zich nog te handhaven boven de Alpen, Frankrijk en de Golf van Bis- caje. De lucht in dit hogedrukge bied is droog, zodat er in die streken volop zon is. De de- pressiebaan ligt nog op het noordelijk deel van de Atlanti sche Oceaan, maar zal de ko mende dagen zuidelijker ko men te liggen. Tussen deze de pressie staat een westelijke luchtstroming die geleidelijk vochtige lucht naar onze stre ken brengt. De depressie ten ZOETERWOUDE Elk lid van de St. Jansparochie krijgt deze week een zakje in de bus, waarin de bijdragen van het feestgeschenk voor het 75-jarig bestaan van de St. Jan kunnen worden gedaan. Het is ook mogelijk om op een van de volgende rekeningen een bij drage te storten: postgiro 2564772, rabo-bank Zoeter- woude/Stompwijk nummer 375304800, Centrale Volksbank Zoeterwoude nummer 920311334 ten name van admi nistrateur kerkbijdrage St. Jans Onthoofding onder ver melding van Feestgeschenk St. Jan 75. zuiden van IJsland zal morgen bij Noorwegen aankomen en het front ervan dicht bij ons land. Er zal dan ook veel be wolking zijn. De neerslagkan sen zijn in eerste instantie nog niet zo groot, maar nemen la ter op de dag voornamelijk in het noorden van het land wel wat toe. Ook komt er meer wind. In het temperatuurver- loop komt nog weinig veran dering; wel worden de nach ten minder koud. Weersgesteldheid van gisteren Luchth. R'dam Bordeaux Brussel Frankfort Zür'Th Casablanca Istanbool Las Palmes

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5