Borg kan Zweden niet redden 1 Met zweet en veine in volgende ronde Davis Cup TANK ER GEEN BETERE !.b!lNK Kampioen Van der Smissen lijdt onder absentie Vultink Cees van der Velden weer ongenaakbaar in igelse paarden weer ikaer en meester op Duindigt tker verliest ibeltitel ^gin|i PORTTRIBUIME LEIDSE COURANT MAANDAG 17 SEPTEMBER 1979 PAGINA 15 in de le Sp ijk en, IENAAR De loopbaan van Pink Tank verhaal op zichzelf. De zesjarige hengst enkele jaren geleden door Bertus Riem, Iracht van eigenaar Ed de Kroes, ge in Engeland. Als er in Engeland een gekocht kan worden, betekent dat lal dat het dier daar de kost niet meer rdienen. Pink Tank deed het niet gek in rland, maar door zijn succes kwam hij Ie staan in de handicap. In overleg met Bertus Riem besloot de eigenaar het maar in Engeland in training te geven ike Ryan, een trainer die al met paarden Nederlandse eigenaar Nuy, de Boxber- tot succes was gekomen in Nederland igeland. Tank won enkele rennen in Engeland, even naar Duindigt om de Gold Cup te in en verscheen gistermiddag op de Was- irse baan aan de start bij de Grote Prijs lederlanden, een soort Grote Prijs der Landen voor volbloeds. Trainer Mike Ryan /oor zijn Nederlandse klant Ed de Kroes, ieef van de eigenaar van stal Geran, er de de sportman van het jaar in Engeland •nomen, jockey Starkey. Daar heeft hij spijt van gehad. Ondanks het feit dat vele irden aan de start verschenen met tal van cende jockeys zegevierde Pink Tank erg gemakkelijk. De laatste honderd meter kon Starkey zelfs omkijken waar zijn tegenstanders bleven. In feite was er in de Grote Prijs der Ne derlanden geen tegenstand voor Pink Tank. De eerste prijs van 42.000 gulden kwam dan ook bij een Nederlandse eigenaar terecht. Maar weer ging een trainer uit Engeland met de pro visie strijken. De als eerste favoriet vertrokken Le Soleil met Brian Taylor, in Engels bezit en eigendom, kwam op de tweede plaats voor zijn landgenoot Kimberley met Swell Fellow. Op de vierde plaats kwam de Nederlandse Derbywinnaar Carol's Bond, die ook in Engeland in training Is, met Kevin Davies voor het Franse paard in Belgisch bezit, Signale. Henk van der Kraats kwam on verwacht in actie met het Belgische paard Dan seur. Zijn berijder Philip Thoumire was gister morgen betrokken bij een auto-ongeluk in Bel- gie en moest gewond naar het ziekenhuis wor den gebracht. De ren voor amatrices en amateurs leverde een prachtige overwinning op voor Linda van Over- eem met Out of Date. Lang ging Marijke de Kat met Country House aan de leiding maar zij kon het in de eindstrijd niet meer bolwerken. Esther werd tweede voor Selinas Gold en Regency Tune. ARTHUR VAN RIJSWIJK De gelukkige trainer Mike Ryan en jockey Starkey met Pink Tank. Speedy Volita derde in Dinslaken DINSLAKEN Het Neder landse paard Speedy Volita is gisteren in de Grote Prijs van Dinslaken als derde geëin digd. De wedstrijd over 2500 meter, die gedoteerd was met een prijzengeld van 100.000 mark, werd gewonnen door het Zweedse paard Pershing. De tweede plaats was voor Elan d'Or. Tot halverwege de wed strijd had Speedy Volita de lei ding. Toen zette Bernd Lind- sted Pershing tot grotere spoed aan en Speedy Volita kon nog 200 meter volgen. Pershing zegevierde met drie- heenhalve lengte voorsprong. De kilometertijd bedroeg 1 mi nuut en 17.8 seconden. HHC Europees softbaikampioen HAARLEM De dames van HHC heeft zaterdag in Haar lem tijdens de strijd om het Europees kampioenschap softbal voor landskampioe nen met 17-0 gewonnen van de Belgische kampioen Bras- schaat. De wedstrijd werd in vijf innings beslist. HHC won ook de laatste wed strijd van het toernooi van de bekerhouder Terrasvogels met 4-3. Terrasvogels kwam met twee punten minder op de tweede plaats. HHC behaalde uit zes wedstrijden tien punten. DLANDS Tom Okker jjn Poolse partner Wojtek hebben de officieuze Jldtitel in het dubbelspel Jkunnen prolongeren. De ]pinatie verloor in Wood- (Ver. Staten) in de itfinales van het Australi- jAmerikaanse duo Bob pichael/Tim Gullikson -1. 6—7. 4—6. iltaten van de andere kwartfl- Gene Mayer/Sandy (Vst)—Rose Case/Phil Dent 6—3. 67. 76; Sherwood 1/Marty Riessen (Vst)—Bob 'Frew McMillan (ZAf) 6—7, 6— 4; Mark Edmondson/John (Aus)—Victor Amaya/Hank (Vst) 6—4, 6—4; halve finales; >n/Carmicheal—Gene er Mayer 6—2. 6—2; Riessen- Edmondson/Marks Ij Amerikaanse Billie-Jean .heeft het internationale fetoernooi van Tokio ge ien. In de finale versloeg 1 Australische Evonne Jmet 6—4, 7—5. jp Driessen B- "krjipioen tennis 71. Nicole Eijssen (dis- ïcwJUmburg) en Joop Dries- T[Den Haag) zijn in Ede B- lioen tennis geworden. in versloeg in de halve Richard Merkensteyn 0usJ|terdam) met 6—0, 62 srhJ"3"1 in de einds,r'jd tegen v.d. Marei (Gelderland) Ton Luykx (Den Haag) met l, 6—3 had uitgeschakeld, m zegevierde in de fina- 6—1, 6—4. Nicole Eijs- versloeg in de eindstrijd de Groot (Amsterdam) ■giÏ6—4. 6—7, 6—4 Rolt Thung herstelde zich van zijn zwakke optreden van vrijdag en bracht met zijn zege op Mortensen de stand op 22. Sanders zorgde voor de winst op het onbete kenende Denemarken. Hilversum Aan de hoofdzakelijk uit kommer en kwel bestaande Nederlandse Davis Cupgeschiedenis is een bizar hoofdstuk met een gelukkig slot toege voegd. Met zweet en veine zetten Rolf Thung en Louk Sanders gisteren in een zes uur durende sessie op Het Melkhuis- je een achterstand van 2-1 tegen tenni- sontwikkelingsland Denemarken om in winst van 3-2. Daarmee werd bereikt dat in de volgende ronde, begin februari, tegen één van de te' loten echte tennisnaties (Spanje, Roeme nië, Hongarije en Frankrijk) Tom Okker zijn jaarlijks aandeel in de Davis Cupsores mag leveren. Of de komst van Okker veel zal uitmaken is onwaarschijnlijk. De doem, die voor Nederland nu eenmaal op deze belangrijkste landengebeurtenis ligt, drukt zowel de spelers als de coaches. Nederlands beste dubbelspeler van het moment, Rolf Thung, bleef zaterdag aan de kant. Niet als gevolg van zijn wanpres tatie van vrijdag in het enkelspel, maar omdat het al dagen eerder was afgespro ken. Daarnaast gaf captain Hemmes het duo Paul van Min/Theo Gorter bij zijn Da- vis Cupdebuut een zodanig defensieve op dracht mee, dat ze er ten hoogste een da- mesdubbel mee hadden kunnen winnen. Het nationale kampioensduo verloor dan ook met 4-6, 6-2, 4-6, 4-6 van het Deense duo en Nederland stond met 2-1 achter. Loodzwaar Op Rolf Thung rustte gisteren de lood zware druk een directe uitschakeling te vermijden. De Hilversummer was daar nauwelijks tegen opgewassen, maar steeds als Christian Mortensen op het punt stond de winst te grijpen, veerde hij op met vervaarlijke smashes en volleys, die vaak van de lijn wegschoten. „Puur va-banque natuurlijk", realiseerde Thung zich later, „maar het was nodig, omdat Als de zuinig ingestelde Denen tevoren hadden geweten, dat het bij het begin van de vijfde partij 2-2 zou staan, hadden ze er waarschijnlijk een extra nacht in een hotel tegenaan gegooid. Nu echter dienden ze zich rond zevenen gisteravond op Schiphol te melden. Het dubbele gevecht voor de zege en tegen de klok ging de krachten van Lars Elvström te boven. Zodra Louk Sanders zijn backhand offensief ging ge bruiken, was hij nergens. In de eerste set liet Sanders nog een voorsprong van 5-1 glippen, toen Elvström in barre nood ging vertragen. De derde set gaf Sanders met lusteloos spel zelfs prijs. Maar eenmaal in de vierde aangeland, maakte hij er snel een einde aan: 7-5, 6-1, 3-6, 6-0, zodat of ficials en publiek opgelucht konden hera demen en de Denen nog op tijd waren voor het vliegtuig. DEN HAAG De halve fina les van het toernooi om de Davis Cup 1978/1979 gaan in oktober tussen de Verenigde Staten en Australië en tussen Tsjechoslowakije en Italië. Tsjechoslowakije was het laatste land dat zich bij de laatste vier schaarde. In een marathonpartij van meer dan vijf uur bevocht de negentien jarige Ivan Lendl in Praag met 8—6, 6—4, 6—4, 4—6, 6—1 te gen de Zweed Kjell Johans- son de beslissende voor sprong van 31. Björn Borg had er toen geen zin meer in. Hij wendde een blessure voor en liet in het zonder beteke nis zijnde laatste enkelspel Hjerqvist spelen, die niet ver der kwam dan 5—3. Toen wendde Thomas Smid op zijn beurt een blessure voor, waardoor de einduitslag 3— in het voordel van de Tsje chen werd. Italië bereikte de halve finales gemakkelijker. De Italiaanse ploeg won in Rome met 41 van Groot-Brittannië. Gisteren vergrootte Adriano Panatta door een zege met 63, 62, 6—3 op John Lloyd de voor sprong tot 31, waarna Cor- rado Barazzutti Buster Mot tram met 86, 75 klopte, waarbij van tevoren was afge sproken dat de partij slechts over hooguit drie sets zou gaan. Net zoals in Praag, waar zater dag Kodes/Smid de Zweden Borg/Bentsson met 2—6, 6— 3, 64, 6—3 versloegen, viel in Rome bij het dubbelspel tussen Barrazzutti/Zugarelli— Lloyd/Cox (7—5, 10—8, 6—1) de feitelijke beslissing. De Amerikaanse tennisploeg bereikte de halve finale in de Amerikaanse zone tegen Ar gentinië. In het dubbelspel wonnen Stan Smith en Bob Lutz van Guillermo Vilas en Jose Luis Clerc met 2—6, 4— 6, 11—9, 6—4, 6—1. In het enkelspel had John McEnroe vrijdag Vilas al ver slagen en had Vitas Gerulaitis Clerc al geklopt. Daardoor kreeg de Amerikaanse ploeg een voorsprong van 30, die niet meer kan worden inge haald. Australië plaatste zich al eerder door een zege op Nieuw-Zeeland. nermsucces dries Toth iRMEER Bij de inter- male schermwedstrijden, listeren in sporthal Olym- in Zoetermeer zijn ge- i, heeft Andries Toth voor de enige Neder- overwinning gezorgd. ton na barrage op floret 2) van de Engelsman Gos- De Hongaarse vertegen- n^diging zegevierde in de Jtjgenwedstrijd en bij de he- op degen en sabel. De ise florettiste Annie Max sen won bij de dames. jjgltslagen: n «-wedstrijd: 1. Boedapest 61 u partijen, 2. zaal Kardolus 58, 3. bruck 54. Individueel: dames: 1. Annie Max Madsen (Den) 5 pari., 2. Marjan Rensink (Kardo- 3. Jacky Leenders (Visser) 2; floret: 1. Toth (Pallos) 7 (na 1 j^ge), 2. Gosbee (Eng.) 7. 3. Ne- (Hon.) 6; degen: 1. Erdos (Hon.) Ganelf (Bel.) 4, 3. Stanburry Go 2; sabel: 1. Kovacs (Hon.) 5, 2. IS olus (Kardolus) 4, 3. Maglll (Eng.) Joothedde liettitel :e' eig s «den Ed Groothedde d Rhenen is Nederlands opl ipioen vrij geweer gewor- Dto op zowel het onderdeel Ier end schieten als in het to- be klassement. rt pthedde. titelverdediger, an igde tijdens het liggend eten een Nederlands re- eidi i met 392 punten uit 400 fier )<en' He' oude record 54 ld met 389 al op zijn naam. 4' Utslagen: Vrij geweer; liggend: 1. Sci ®mP'oen Ed Groothedde (Rhe- rs: 392 punten; knielend: 1. en kam- ef/ n Jan Wellema (Wieringen) 365 r(jJ sn; staand: 1. en kampioen Jo- sei Jtorgering (Harbrinkhoek) 340 I «'klassement: 1. en kampioen Ed Nhedde 1088 punten; 2. Cor Lei 'broek (Rotterdam) 1077 punten; Ian Huyts (Driebergen) 1076 pun- AMERSFOORT De hevig bekritiseerde uitsluiting van Hans Vultink had tijdens de driedaagse titelstrijd in Amersfoort, ironisch genoeg, de meeste weerslag op zijn voornaamste tegenstrever, Christ van der Smissen. Wel iswaar prolongeerde Van der Smissen zijn vorig jaar in Enschede veroverde kampioenschap, maar de marges bleven aan de smalle kant. Met Van der Smissen verzekerde Piet Vet zich van deelne ming aan de strijd om de Europese titel, die in maart 1980 In Heeswijk-Dinter wordt gehouden. De 30-jarige Berkhou- ter legde beslag op de tweede plaats door de rechtstreekse confrontatie met concurrent Bessems winnend af te sluiten. De afwezigheid van Vultink wierp een schaduw over dit vlekkeloos georganiseerde toernooi. De consequentie voor Van der Smissen was dat de sportieve jacht op zijn titel eensgezind werd geopend. Het kwartet Vet - Bongers - Ha- vermans - Bessems stelde het vizier extra scherp in de ont moetingen met de Brabander. Bessems gaf het toernooi een geheel open karakter door op de eerste dag de titel houder een verrassende nederlaag (6—4) toe te brengen. Zich vastklampend aan zijn onomstreden, veelzijdige kwali teiten en zijn harde wedstrijdmentaliteit herstelde Van der Smissen zich in de daaropvolgende dagen, maar overtui gend was zijn spel allerminst. Na een rimpelloze zege, zaterdagochtend op Piet Vet (8—2) volgden twee moeizaam bijeengescharrelde overwinningen op Havermans (8—4) en Bongers (6—4). In beide partijen moest het driebanden de doorslag ge ven. Dit was ook de enige spelsoort, waarin Van der Smissen superieur was (moyenne 1.142) en geen neder laag leed. In alle overige spelsoorten werd de Brabander geconfronteerd niet één of meer veriiespartijen. Piet Vet eindigde met hetzelfde aantal wedstrijdpunten op de tweede plaats. Zijn aantal partijpunten, dat in dit geval de doorslag moest geven, lag beduidend lager: eenentwin tig tegen Van der Smissen zevenentwintig. Dat vond zijn oorzaak in het voor Vet blijkbaar te moeilijke driebanden- spel (moyenne 0.510). Cees van der Velde was alle concurrenten veruit de baas. AMSTERDAM Onder het x>og van tien duizend toeschouwers is Cees van der Velden gisteren in de IJ-haven te Am sterdam winnaar geworden van de drie uren van Amsterdam. Zijn overtuigende overwinning in de OZ- klasse (boven 2000 cc) kreeg zaterdag al gestalte toen hij zijn voornaamste concur rent in het spektakel, de regerende we reldkampioen Bill Seebold (Vst) van het lijf wist te houden door één van de twee heats op zijn naam te brengen. Dit was des te opmerkelijker omdat de Brabander moest opboksen tegen de nieuwe kracht bron van Seebold, een zescilinder 3500 cc-motor. Van der Velden sloeg gisteren helemaal toe door ook de laatste twee heats te win nen. Daarmee stelde hij zijn zege definitief veilig. De tweede Nederlander in het inter nationale veld. Hans Pelster, sleepte en vierde plaats aan wal. Waterpoloploeg verslaat Italië GENUA Het Nederlands waterpolo-zevental, dat ter voorbereiding op het Olym pisch selectietoernooi in Hvar in Genua een week lang oe fende met wereldkampioen Italië, heeft zaterdag in de laatste trainingswedstrijd een opmerkelijk resultaat be haald. Het versloeg de Italia nen met 7—3. Aan Nederlandse kant ontbra ken niet alleen de vier AZC'ers, die uit de nationale selectie zijn gezet, maar ook Eric Noordegraaf en Nico Lande- weerd, die zich niet vrij hadden kunnen maken. Voorts moest Dick Nieuwenhuizen vrijdag naar huis voor een toernooi in Nederland en kon jeugdspeler Dick Nonnekes niet spelen we gens een oogblessure. Tijdens de wedstrijd raakten de Italianen hun beste speler De Magistris kwijt. Bij een po ging de bal te vangen brak hij zijn duim op het hoofd van Hans van Zeeland. Neeleman brons in w.k. Finjollen WEYMOUTH Mark Neele man is in de strijd om het we reldkampioenschap zeilen in de finjollenklasse als derde geëindigd. De Amerikaan Ca meron Lewis veroverde voor de kust van Weymouth (En geland) de wereldtitel. John Berttrand, vorig jaar winnaar van het kampioenschap, werd tweede. Het zeiltoernooi was een voor namelijk Amerikaanse aangele genheid. Neeleman was de eni ge Europeaan, die zich in de strijd om de eerste plaatsen kon mengen. Plaatsen overige Nederlanders: 37. Han Beverwijk. 41. Martin van Leeu wen. 43. Peter Vollebregt. 80. Kees Kruyer.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15