Wim van Hanegem nog steeds een vedette »yenoords regelmatige winst in natte derby kruipt te laat uit zijn schulp TIENDUIZEND TOESCHOUWERS MEER BIJ FC UTRECHT UX NIET MEER DOODZIEK MBB wm.iiwmMWfc "ft*» iRDAM Een derby kan dik- jtgroeien tot een evenement de zwakker te boek staande zijn eigen kracht te boven i er aldus een boeiende con- je ontstaat. Dat was bij Feye- Sparta niet het geval omdat artanen zich te gemakkelijk |den bij hun minderheidspo- i er van de, tot vorig seizoen eelal felle ploeg weinig is bleven. Het feit, dat Sparta at eind van elk seizoen zijn isler(s) moet verkopen om iel quitte te kunnen spelen, eindelijk de geest van de nacht te hebben aangetast. »rd won op regelmatige wij- jerby waar nimmer de vonken en en het verschil in kracht lelijk was. x n dertigduizend kijkers hadden [het prille begin door dat dit I- hoe krijgt trainer Petescu er toldoende fut in - niet voor sen- ku zorgen. Feyenoords kansen Ben zich op maar Petursson en fmisten richtingsgevoel of faal- tinder meer. Dat ging Jan van ïn de keel uithangen en toen hij voor de eerste keer opkwam, loste hij van ver een schot dat Doesburg com pleet verraste. De bal zoefde langs de rechterpaal in het net: 1-0. Pim Does burg voelde zijn eigen fout, te laat re ageren, aan en zelfs hij kon zich niet woedend maken. Wel Verbeek die dan ook een gele kaart ontving nadat hij eerst Wim Jansen en daarna Al- bertsen tegen de grond had gewerkt. Discussie Met die twee zijn tevens de spelers van Feyenoord genoemd die in de wandelgangen de discussie teweeg brachten. Wim Jansen in uiterst posi tieve zin want met hem „straalde" het middenveld weer. Met zijn prachtige meestal net onbereikbaar voor de verdediger, was hij de onbe twiste heerser, teruggekeerd na een langdurige blessure. Maar waarom had trainer Jezek de voorkeur gegeven aan Albertsen bo ven Notten? Hij gaf er geen recht streeks antwoord op. De overvloed aan middenvelders had hem genoopt Notten en Stafleu te laten „vallen" omdat Jansen en Van Til weer speelklaar waren. Renè Notten was heel wat duidelijker in zijn „verweer" want toen hij een kwartier na de rust Wim Jansen verving - Jezek: „Dat was afgesproken want ik heb Jansen woensdag hard nodig en wilde geen risico nemen" - betrad hij het veld onder de ovatie die „Wimpie" bege leidde met de vaste wil uit te blinken. En dat gebeurde. Feyenoord, dat de rust was ingegaan met 2-0, omdat Wim Jansen zulk een zuivere pass had gegeven dat de zwak spelende Bert Jansen miste en Petursson maar voor het indrukken had, had zich in slaap laten sussen. Daarvan maakte Jo van Zoest in de tweede helft ge bruik toen de strijd geheel vrijblijvend was geworden. Feyenoord voelde zich veilig met de 2-0, Sparta vond het wel goed. Maar toen Van Zoest van onattent- heid in de defensie van Feyenoord gebruik had gemaakt (2-1) achtte Notten het tijdstip gekomen zich nog eens nadrukkelijk te manifeste ren. Met een fantastische pass be reikte hij Petursson die de uitlopen de Doesburg te snel af was en Pe ters de bal voor de voeten en het verlaten doel schoof: 3-1. Het snellere, meer attente - op die korte periode na waarin Sparta terug kwam - en technisch veel begaafder Feyenoord benadrukte nog eens dat Petescu met Sparta een zwaar sei zoen tegemoet gaat. De trainer van Sparta gooide er na afloop wel veel woorden tegenaan maar zei eigenlijk alles met: „Voor de rust hebben we een keer aangevallen, daarna twee keer". Dat was dan ook de helft waarin Ruud Geels, die geen enkele bruikbare pass kreeg maar zelfs nog een keer van opzij inkopte waarna Van Engelen met geluk zijn hand nog tegen de bal kon zetten, vanwege last van zijn oude blessure zich had laten vervangen door de jonge René van der Gijp, zoon van Wim, een van de destijds voetballende broers van wie Cor de bekendste was. Dit jonge ta lent maakte het in zijn eentje de de fensie van Feyenoord lastig. Hij be weegt zich goed, heeft een prima schot en een beste techniek. Zo'n speler raakt Sparta dus straks weer kwijt. .Feyenoords, en Jezeks, probleem ligt op het middenveld. Jezek, diploma tiek: „Albertsen voldeed aan de op dracht maar met Notten ging het ook goed". Het zou een aanduiding kun nen zijn dat aan de sterke, in vorm zijnde Notten met zijn enorme schiet- kracht, woensdag tegen Everton de voorkeur wordt gegeven toen Jezek zei: „Albertsen heeft wel enige malen zwak geplaatst. Dat moet hij nog le ren". Overigens liet Jezek eenieder in het ongewisse want hij bracht Stafleu nog in het veld voor V.d. Korput zo dat hij geheimzinnig kon glimlachen: „Ze hebben er toch allemaal inge staan?" HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 26.Van Deinsen 1-0, 35.Peturs- son 2-0, 63.Van Zoest 2-1,65.Peters 3-1. Scheidsrechter: Keizer. Toeschouwers:30.298 FEYENOORD: Van Engelen; Wijnste kers. Van de Korput (Stafleu), Nielsen, Van Deinsen; Van Til, Jansen, Albertsen; Van der Lem, Peters en Petursson. SPARTA: Doesburg; Bert Jansen, Van Gaal, Balkestein, Stevens; Verbeek, Van Tiggelen, Weerdenburg; Van Zoest, Geels (Van der Gijp), Schwarz (Stuy van de Herik). £eidóa<2owiant UTRECHT De verarming van het topvoetbal is een regelmatig terugkerend onderwerp voor discussies. Er wordt gesproken over oorzaken en oplossingen, waarbij maar al te vaak buiten het voetbal zelf wordt gezocht. „Show" is zelfs een modewoord geworden. Essentiëler voor de leegloop op de tribunes is het gebrek aan een vedette. Het pu bliek wil zich namelijk met zo iemand identificeren en bij het hedendaagse werkvoetbal ont breekt die mogelijkheid. Wim van Hanegem is nog steeds een vedtte. Voor hem kwamen dan ook vijftienduizend mensen naar FC Utrecht-Excelsior. Niet voor de popgroep, die al vanaf de eerste competitiewedstrijd aan wezig is. Wim van Hanegem is een middelmatige voetballer geworden. In de Verenigde Staten kwam hij moeizaam aan een contract en zijn spel liet veel te wensen over. „De kromme" bestaat eigenlijk al lang niet meer. Maar Van Hanegem heeft dat ondefinieerbare, dat niet al leen met kwaliteit te verklaren is. Van Hanegem heeft meer en dat maakt hem ook nu nog een vedette. Zelfs bij een oefenwedstrijdje in Vleuten kwamen er ruim zesduizend mensen kijken naar FC Utrecht, enkel en alleen omdat Van Ha negem meespeelde. Het verlangen naar de ster maakte van FC Utrecht-Excelsi- or iets anders dan een leuke wedstrijd. Van Hanegem viel nauwelijks op in die door FC Utrecht met 3-0 gewonnen ontmoeting. In de eerste helft had hij als meest vooruitgeschoven middenvel der conditionele moeilijkheden. Zijn be waker Waslander stond hem niet op de hielen, liep zelfs van hem weg als Excel sior balbezit had, maar niettemin kwam er weinig uit Van Hanegems voeten. Slechts een vrije trap in de 45e minuut draaide erg fraai naar de bovenhoek waar de uitstekende doelman Vermunt zijn vuist nog tegenaan kon krijgen. Utrecht stond toen al op 2-0 door doel punten van Flight (afstandschot in de zevende minuut) en Van Veen (hakbal- /volley in de 25e minuut). Van Veen, ook al uit Amerika teruggekeerd, trok in het eerste gedeelte wel veel aandacht. Hij is zeker geliefd bij het Utrechtse pu bliek, maar de tienduizend extra toe schouwers die gisteren in De Galgenw aard zaten, mogen niet zijn verdienste worden genoemd. Borst Van Hanegem mocht zich wel op de borst kloppen over die enorme inte resse, maar hij weigerde dat catego risch. Belangrijkste oorzaak daarvan was dat hij zelf besefte niet sterk te hebben gepresteerd. Ook niet in de tweede helft, toen Utrechts trainer Be rger hem vlak voor laatste man Wild- bret had geposteerd en Van Hanegem zelfs herhaaldelijk als laatste verdedi ger optrad. Van Hanegem kon het toen rustiger aan doen en zelfs op het publiek spelen. Hij bracht rust in de verdediging die door het povere Excelsior niet echt onder druk werd gezet, maar wel degelijk veel te doen had omdat de Rotterdammers het Utrechtse middenveld bij vlagen toch wegtikte. Door het terugblijven van Van Hangem ontstonden er mogelijkhe den voor Wildbret en Van Tamelen om steeds weer aan te vallen. Dat verleven digde de spelstijl van FC Utrecht, dat door de verrukkelijke technicus Gozems (solo langs vier tegenstanders) in de 78e minuut aan de uiteindelijke 3-0 werd geholpen. Het is niet aannemelijk dat de aanwe zigheid van Wim van Hanegem de rest van de competitie borg staat voor een even grote toeloop van toeschouwers (en resultaten). FC Utrecht en Van Ha negem moeten zich aan elkaar aanpas sen, waardoor trainer Berger enigszins van werkwijze zal moeten veranderen. Zei hij: „Het is misschien meer nadelig dan voordelig om nu twee nieuwe men sen, Van Hanegem en Van Veen, in te moeten passen in een redelijk draaiend elftal, ledereen denkt dat er twee tove naars zijn binnengekomen, die FC Utrecht wel even aan de zesde plaats zullen helpen. Ik weet nu nog niet hoe ik optimaal rendement uit de aanwezig heid van Van Hanegem moet halen. Vandaar ook dat hij in twee helften heel verschillende posities had". En voorzit ter Werkhoven: „Het beleid van FC Utrecht is gebaseerd op de jeugd. We waren op de goede weg, dus wat het spel betreft hadden we Van Hangem ei genlijk niet eens zo hard nodig. Maar hij kwam wel op tijd voor de inkomsten. We hebben tenslotte ook niet voor niets geprobeerd met behulp van een spon sor Cruijff naar FC Utrecht te halen". Van Hanegem is een aanmerkelijk min der dure speler. Hij koos niet voor het geld, maar voor de stad waar hij dertien jaar geleden vertrok. Hij tekende een contract tot 1 april 1980 met de moge lijkheid van verlenging tot het eind van het seizoen. Bovendien heeft FC Utrecht een optie op hem voor de vol gende competitie. Terwijl Leo van Veen dit seizoen zeker niet meer terugkeert naar Amerika, zal Wim van Hanegem die beslissing voor 1 maart nemen. Be langrijk daarbij is hoe FC Utrecht er te gen die tijd voor staat, met andere woorden: hoe groot de kansen zijn dat er weer eens Europees voetbal in Utrecht wordt gespeeld. Inbreng Voor het zo ver is, zal Van Hanegem nog heel wat trainingsarbeid moeten verrichten. Vertelde hij op zijn eigen lakonieke manier: „In Amerika waren het wat rekoefeningen en partijtjes. Deze week heb ik voor het eerst weer echt getraind. Dat was erg zwaar. Ik zal zeker vier weken nodig hebben voordat ik in dit elftal een optimale in breng kan hebben. Er zit overigens veel meer in deze ploeg. Het is me op gevallen dat sommige spelers nog erg nerveus zijn". Tegen België zal Wim van Hangem on verwacht afscheid kunnen nemen van het Nederlands elftal. Daarmee is al aangegeven, dat zijn glorietijd voorbij is, maar dat er nog altijd waardering voor hem bestaat. Ook bij Excelsior, een club die duidelijk heeft gekozen voor anti-vedetten. Dat FC Utrecht met van Hanegem won van Excelsior zonder Van Hanegem is in dat licht erg aardig, maar niet zo belangrijk. Excelsior moet Excelsior blijven en Van Hanegem een vedette. Zolang die twee dingen naast elkaar kunnen bestaan, is er toekomst voor het voetbal. DICK HOFLAND Scoreverloop: 7. Right 1-0, 2. 25. Van Veen 2-0, 78. Gozems 3-0. Scheidsrechter: Beukman. Toe schouwers: 15.000 FC Utrecht: Van Breukelen; Wildbret, Van de Vlag (De Kruijk), Du Chatenier, Van Ta- melen; Tervoort, Van Hanegem, Flight; Gozems, Van Veen, Van Staa (Rietveld). Excelsior: Vermunt; Ernst, Ouwe hand. Van de Munnik, Ridderhof; Pattlnama (Bouwens), Waslander, Kraay; Van Tour, Tijl, Plasman. r Leo Beenhakker f de wind er goed onder. 3 I® week, na de wanpres- tegen Haarlem, sprak hij 1||een doodziek Ajax. Er is Sgepraat en er was zater- vond in de Alkmaarder geen sprake van een 'J eke toestand, waarin de nt zich bevond. Pas in tweede helft kwamen de ptomen van een langduri- en slepende ziekte naar n bij Ajax, maar de medi an waren daarvoor al in- >men in de vorm van drie 'punten. Toen de beslis- leek te zijn gevallen, Bp AZ eindelijk uit zijn "lp. De eindsprint bleek Ier niet voldoende om een ik8pel uit het vuur te sie- Het werd een nederlaag 3—2. voor de overwinning d door Ajax in de eerste gd met voetbal zoals vorig seizoen gebruikelijk Geen Henning Jensen in 'asis, maar wel Ton Blan- van wie men in Amster- de nodige verwachtingen ft- Op het middenveld be- Ikten Lerby, Arnesen en oenaker over een veel gro- oopvermogen dan de mid- '«nie van AZ, Peters - Arntz y9aard. Aangezien de Am- 'damse linie zich niet be- bezig te houden met de ig van het spel, die taak n Ruud Krol op zich, werd totaal overvleugeld. Op dit moment kreeg AZ toch nog hoop op een gelijkspel. Kees Kist passeert Piet Schrijvers en de stand is 3—2 (voor Ajax) geworden. De rol van Ling was opvallend. Hij blaakte van werklust (Been hakker: „Ling heeft meer gewerkt dan in alle voorgaan de wedstrijden dit seizoen") en had een groot aandeel in de gevaarlijke acties van Ajax. Een domper voor Lings direkte tegenstander, Hovenkamp, éèn van de betere spelers van AZ zaterdagavond. De Alkmaarse international liet Ling in de be ginfase diverse malen zijn hie- ïen zien. Op het moment dat Ajax het initiatief in handen nam, moest Hovenkamp inbin den en kreeg hij het zelfs erg moeilijk omdat Nygaard aan de linkerkant in het terugverdedi- gen na balverlies te kort schoor. Ling was ook onge kend fel In het persoonlijke duel en liet Hovenkamp direkt voelen („hij schopte bewust naar me") aanwezig te zijn. Aan de andere kant had Met god, die van Kessler de voor keur had gekregen boven Van Rijnsoever, voortdurend pro blemen met de beweeglijke Tahamata. De lieveling van het Amsterdamse publiek hield Metgod zo intensief bezig, dat er voor AZ geen mogelijkhe den Waren zich met de aanval bezig te houden. Het gevaar bij Ajax kwam echter van de rech terflank. Een dieptepass van Krol bereikte de opgekomen Meutstege die met een fraaie beweging Tol (onzichtbaar za terdagavond) wegspeelde en zijn actie met een afgemeten voorzet besloot. De razendsnel opgekomen Schoenaker stond in het centrum vrij en kopte de bal via de onderkant van de lat in: 0—1. Verkeerde been Balverlies bij AZ vormde de inleiding van Ajax' tweede doelpunt. De snel anticipe rende Krol zag Ling diep gaan en bediende zijn rech terspits op maat. Met enkele fraaie bewegingen zette l.ing Hovenkamp op het verkeerde been en liet de bal de linker bovenhoek indraaien: 0—2. Na twintig seconden in de tweede helft leek de wedstrijd beslist. Met een theatrale val versierde Ton Blanker een Charles Corver en het overtuigend bewijs. Gele kaart voor Arnesen maar ook voor Jaan de Graaf van AZ die zich beiden aan trek- en duwwerk schuldig hadden ge maakt. strafschop bij de matig fluiten de Charles Corver door over de uitlopende doelman Treytel te struikelen. Krol rekende toen af met de naar de ver keerde hoek duikende Treytel: 0—3. De grote achterstand bracht AZ in staat van oppor tunisme. Van Dongen werd naar de kant gehaald en Jaan de Graaf moest mede voor de aanvallende druk zorgen. Va banque Het va banque spelende AZ drong Ajax ver terug, vooral toen Ling geblesseerd het veld verliet, waardoor een be langrijk aanspeelpunt verlo ren ging. Ajax kon de bal niet meer in de ploeg houden, waardoor AZ ongelimiteerd kon blijven komen. Nadat Corver AZ een zuivere straf schop had onthouden Meutstege haalde Tol onder uit kwam AZ via Schouwe- naar terug in de wedstrijd. Do linkerspits strafte een fout van Piet Schrijvers resoluut af: 1—3. De sensatie was vier minuten later compleet toen Kees Kist na een pass van Nygaard al leen voor Schrijvers verscheen en beheerst scoorde: 2—3. Ajax kwam onder grote druk te staan, maar de acties van AZ in het laatste kwartier waren te onsamenhangend om de stand te egaliseren. ERIK VISSER Scoréverloop: 14. Schoenaker 0—1, "27. Ling 0—2. 46. Krol (strafschop) 0—3, 66. Schouwenaar 13, 69. Kist 2—3. Scheidsrechter: Corver. Toe schouwers: 21.000. Gele kaart: De Graaf (AZ) en Arneaen (Ajax). AZ '67: Treytel: Metgod, Van Dongen (De Graaf). Spelbos, Hovenkamp; Pe ters, Arntz, Nygaard, Schouwenaar, Kist, Tol (Van Rijnsoever). Ajax: Schrijvers; Meutstege. Krol. Wijnberg. Boeve; Schoenaker. Arne sen. Lerby; Ling (Kaiser), Blanker, Ta hamata.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13