Rome-correspondent Tummers ooggetuige van eruptie Etna Bungalow weekend in de Eifel BON Jeruzalem, een probleem om voor je uit te schuiven JNENLAND/BUITENLAND leidse courant1 ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1979 PAGINA 9/ oio» IAEFER 1 at het Kamerge- j de afgelopen weinig opzienba- of verheffende \enten kende, dient hier een mooie ge beid aan om eens 'raaie anekdote uit verleden aan de <telheid te ontruk- Hoofdpersoon in raar gebeurde ver is Jan Schaefer, de jnke, vrijwel im- 'n spijkerpak ges to- ■.taatssecretaris van u is vesting uit het iet-Den Uyl. In het •ntrum Nieuws- kon Schaefer al- tmakelijk vertellen de reacties die hij der op zijn kle- kreeg. Maar de tranen biggelden zijn toehoorders over de wangen als hij zijn bele venissen bij onze ooster buren ophaalde. Op een keer moest Schaefer een paar da gen naar Bonn voor een onderhoud met zijn Westduitse collega. Hal verwege zijn bezoek kreeg de staatssecretaris echter een telefoontje uit Nederland met het verzoek, zo snel moge lijk naar Den Haag te rug te keren, omdat er in het kabinet wat pro blemen waren gerezen over de volkshuisves ting. Schaefer nam af scheid, stapte in zijn auto-met-chauffeur en liet zich met een nood gang over de Autobahn terugrijden naar de re sidentie. SCHAEFER 2 Na een half uurtje werd de met 170 km. per uur voortrazende wagen motoragenten. ~,U reed veel te hard. Dat wordt een flinke cretaris? Ze geloofden er geen snars van. En zelfs toen Schaefer zich legitimeerde, uitten ze de veronderstelling dat die papieren vervalst moesten zijn. „Die vent is getikt", zag je ze den ken. Schaefer liet het er echter niet bij zitten en vroeg, of de heren dan gehad. De auto mocht Een tweede nadeel kan doorrijden en kreeg zijn dat je als Kamerlid zelfs tot aan de Neder landse grens een poli- tie-escorte. KWALITEIT Maar nu even iets se rieuzer. De achter ons liggende week bracht een fraai staaltje van een slecht Kamerdebat chauffeur te verstaan, derlandse ambassade in aan het licht Hoe ont staat een Kamerdebat van bedenkelijke kwa- pnat ging een van de utejt? Ziehier een blik belangen hebt bij de zaak die in de Kamer wordt besproken. Beide nadelen kwamen de af gelopen week in één man bijeen: Het PvdA- Kamerlid Bonno Spie ker. maar nauwelijks met het spreekgestoelte in aanraking geweest. Hoewel de PvdA-fractie in de Tweede Kamer een richtlijn kent die zegt dat er liever geen woordvoerders moeten optreden in debatten lie persoonlijk belan- boete", zo kreeg de maar even met de Ne- Schaefer kwam echter Bonn wilden bellen. Na van achter uit de wagen veel heen en weer ge- De Kamer besprak de gen bij de zaak hebben, spreiding van rijksdien- trad Bonno Spieker naar buiten, bood zijn veron tsch uldigingen aan en zei dat hij Ne derlands staatssecretaris was, die met spoed naar het vaderland terug moest keren. De Duit sers keken de in spij kerpak gehulde gedaan te meewarig lachend aan. Die man, staatsse- agen ten toch maar i de dichtstbijzijnde poli tiepost om nadere in lichtingen over die rare Hollander te vergaren, een kwartiertje achter de schermen. Het Kamerlidmaat schap kan een aantal nadelen hebben. Een ervan is dat je als verse volksvertegen woordi - sten uit de Randstad naar het noorden en zuiden van het land. Bonno Spieker komt toch namens zijn partij in het strijdperk. Dit ondanks het feit dat hij van zijn collega's te ho- kwam hij terug, klapte ger in een grote fractie met de hakken en gaf terecht kunt komen en onder veel excuses toe, als gevolg daarvan bijna dat Schaefer gelijk had njet aan de bak komL zelf uit het noorden, uit ren had gekregen, het een klein dorp onder de niet te doen. Maar ja, rook van Groningen en Bonno wilde zo graag, hij is derhalve een groot Het gevolg loog er niet voorstander van de om. Door onervaren- spreiding. Bovendien is heid, vooringenomen- Bonno pas twee jaar heid en deels door on- Kamerlid en gezien de kunde werd Bonno ach- grootte van zijn fractie tereenvolgens door (53 leden) was hij nog staatssecretaris Koning (binnenlandse zaken), Gerritse uit Soest, een minister Beelaerts van plaats die bij de sprei- Blokland (volkshuisves- ding geen enkel belang ting en ruimtelijke or- beeft. Gerritse hoorde dening) en staatssecre- pas het afgelopen week- taris Smit-Kroes (PTT einde van zijn opdracht, diensten) gevloerd. drie dagen vóór het de- Bij de regeringsfracties bat. Een haastige bestu- was het debat al even- dering van de materie, min een optimum van hem tot dan toe vrijwel parlementaire controle onbekend, was het ge- op het regeringsbeleid, volg. De CDA-woordvoerder Bij de VVD verging het in spreidingszaken, Piet op dezelfde manier. De van Zeil, werd door zijn spreidingsdeskundigen fractie niet meer als de Albert-Jan Evenhuis en juiste man aangemerkt Pol de Beer waren bei- nadat hij openlijk de de verhinderd. Gevolg: noodzaak tot verhuizing tiidens de fractieverga- van de Centrale PTT- dering van dinsdagmor- directie uit Den Haag gen werd wetenschaps naar het noorden in man Reinier Braams als twijfel had getrokken. woordvoerder aangewe- Het CDA koos daarom zen. Bestudering van de als woordvoerder oud stukken en het schrij- vakbondsman Gerrit ven van een betoog bin nen 24 uur waren zijn deel. Het debat was er dan ook naar. Vol blunders en oeverloze beschou wingen. Er kwam geen enkel nieuw gezichts punt uit voort, de rege ring kan rustig verder gaan met haar sprei dingsplannen en de Ka mer verknoeide bij ge brek aan beter werk vier uur tijd. Want de lange duur van het de bat was eigenlijk alleen maar het gevolg van een gebrek aan andere onderwerpen op de agenda. Een mooi voor beeld van slechte parle mentaire democratie. DICK VAN RIETSCHOTEN CAREL GOSELING c» "v vanuuiiusiuaii sjerrii »»i »au «u ucn/1/5 wji- nze correspondent in Rome, et Tummers, vertoeft momen el in Naxos aan de voet van Etna op Sicilië. Volkomen evallig maakte hij een excur- e naar de top van de vulkaan 1 het ogenblik van de uitbar- ing, die het leven heeft gekost in negen toeristen en meer in dertig gewonden heeft ge- aakt. Hier volgt het relaas onze correspondent ter aatse, dat helaas als gevolg in een staking bij de Italiaan- telefoon- en telexdiensten iet vertraging is binnengeko- 'an onze correspondent Piet immers) AXOS (Sicilië) Van kele honderden meters stand af heb ik de jong- eruptie van de Etna eegemaakt, die onnodig t leven heeft gekost aan iminste negen mensen, modige, omdat toerbu- ndernemers tegen de tarschuwingen van vuil- inologen in excursies or toeristen blijven orga- seren, die veel geld op engen, maar eigenlijk et verantwoord zijn. was woensdagavond id zes uur. Een half uur leden waren we op twee rnend meter hoog bij een ivfliut tegen de zuidelijke van de Etna overge- van de luxueuze tour- in de terreinauto voor __fcn personen, die ons tot cht bij de rand van de bei- hoofdkraters op 3250 me- hoogte zou brengen. De itste vijfhonderd meter uden we te voet moeten af- jgen. Het groen had plaats maakt voor een asgrauw lanlandschap waar geen ;ns woont, geen plant seit en geen vogel vliegt, jeep reed in een stofwolk er een pad dat door bulldo- s in de onafzienbare ge lde lavamassa is uitgezet. k troosteloze en levenloze ikte is vijfhonderd tot dui- id vierkante kilometer JOt. gids vertelt dat de vul- Jan de laatste weken onrus- is, maar levensgevaar is volgens hem niet bij. „In honderd jaar heeft de ia menselijke slachtoffers list", voegt hij er gerust- Ilend aan toe. Later, na de ip, vernemen we een an- waarheid. Vulkanolo- 1, onder voorzitterschap 1 de internationaal erken- Haroun Terzieff die de ia voortdurend observe-. 1, hebben al na de uitbar- ig van begin augustus ge- Iseerd, de toeristenexcur- r naar de Etnakraters •rlopig te staken. De bus- Ierneming Sitas en Star Iben zich hieraan niet ge- »rd. Wel staat op alle deel- fierskaarten de waarschu- ig, dat alle excursies op ei- i risico worden onderno- n en de busondernemers Een van de slachtoffers van de onverwachte eruptie van de Etna wordt naar het ziekenhuis gebracht terwijl in fuus wordt toegediend. voor zichzelf elke aansprake lijkheid uitsluiten. Dagelijks bezoeken vele hon derden toeristen uit de kust steden aan de Ionische zee de top van de Etna. Deze is be zaaid met honderden kraters, die door latere lavastromen zijn dichtgeslibd, maar elk ogenblik weer kunnen ont ploffen. Deskundigen hebben al zeer lang gevreesd dat er vroeg of laat ongelukken zouden gebeuren met het toe nemende toeristenverkeer naar het maanlandschap bo ven op de Etna. Overal lopen groepjes toeristen in dikke windjacks en op zware be rgschoenen die hier te huur zijn. Buiten heerst een tem peratuur van rond het vries punt. Opeens slaakt Salvato- re D'Oca, de chauffeur, een kreet. Hij gooit het stuur om en rijdt in dolle vaart een eind de zacht glooiende be rghelling af. dwars over een lavaveld vol oneffenheden. De inzittenden van de jeep worden door elkaar geslin gerd. Niemand weet wat er gebeurt en waarom. Na een paar minuten staat de jeep stil. Met horten en stoten vertelt de lijkbleke chauffeur, dat hij een massa stenen honderden meters hoog uit de krater heeft zien vliegen. Hij heeft vanaf zijn zitplaats ook kun nen zien dat mensen werden getroffen en neervielen. We stappen uit op drie kilometer van de rokende krater waar uit een geluid weerklinkt van naderend onweer. Waar straks tussen de vijftig en honderd mensen hebben ge lopen, is nu niemand meer te zien. De chauffeur besluit verder af te dalen naar de berghut Daar is alles in rep en roer. Jeeps en speciale Et- nabussen vertrekken naar boven. Ze nemen geen toeris ten mee maar ervaren Etna- gidsen. Het duurt vele uren eer we aan de weet komen dat bij een plotselinge gasont ploffing een vracht hete ste nen, sommige van enkele ku bieke meters omvang, en verder een regen van gruis uit de Bocca Nuova (nieuwe mond) is gevolgen en te rechtgekomen is op een groep toeristen. Tot hen be hoorden een gezelschap Itali aanse medici, die in de buurt een congres houden. Een arts die terugkeert van de onheilsplaats, vertelt dat er zeker tien doden zijn en een viervoud aan gewonden is. Hij heeft mevrouw Artizzu gesproken die haar gewonde zoontje Federico aan hem heeft overgegeven. De vrouw is vervolgens huilend terug gelopen over de aslaag naar de rand van de rommelende krater, waar volgens haar zeggen het stoffelijk over schot van haar gedode echt genoot moest liggen. Ge vreesd wordt dat nog een aantal mensen bedolven ligt onder de hete steenmassa, die moeilijk benaderd kan wor den. Er is nooit een juist beeld te krijgen van het aan tal mensen dat op een be paald ogenblik de vulkaantop bezoekt, omdat velen met een ander vervoermiddel te rugkeren dan waarmee ze gekomen zijn. Volgens de eerste berichten zijn alle slachtoffers Italia nen, hetgeen een wonder mag heten, gezien het grote aantal buitenlandse toeristen dat in de badplaatsen tussen Messine en Catania vertoeft Intussen is het donker ge worden. Op aandringen van de vulkanologen keren alle toeristen terug naar hun ho tels aan de stranden rond Ta- ormina, Naxos, Acireale en Catania. Voorlopig worden er geen excursies meer ge maakt. Er arriveren reddingsploegen en boven, bij de kraters wor den schijnwerpers zichtbaar. Twee gewonde gidsen arrive ren bij de berghut, om van daar per helikopter naar het ziekenhuis van Catania te worden getransporteerd. Het zijn Alfio Mazzaglio en Sal- vatore Carbonaro. Zij vertel len dat de eruptie volkomen onverwachts is gekomen. In geen honderd jaar heeft de Etna menselijke slachtoffers gemaakt. Als zij gaat werken, stoot zij als regel een gloeien de lavastroom uit, die enkele kilometers langs de helling vloeit. Bereikt de stroom de bewoonde wereld, wat niet altijd voorkomt, dat hebben de bewoners voldoende tijd om te evacueren. Niettemin blijft de Etna onberekenbaar, zoals thans is gebleken. Als we laat in de nacht terugke ren in Naxos aan de voet van de Etna, hemelsbreed twintig kilometer van de krater, branden de hotelreclames alsof er niets is gebeurd. De nachtclubs en discobars draaien op volle toeren. Veel toeristen, die in hun vakantie geen kranten lezen, tv zien of radio horen, weten niet eens welke ramp zich heeft afgespeeld hoog boven op de altijd rokende Etna, waarna ze overdag vanaf de zonnige stranden hebben opgezien als naar een interessant natuur verschijnsel. Voor mij en honderden bui tenlanders begint dan een uitzichtloos gevecht met de Italiaanse telefoondienst SIP in Taormina. Want ramp of geen ramp op de Etna, de sta king bij de telefoon en telex diensten gaat gewoon door. Juist nu. Uw krant met Koopmans Travel Midden in de Eifel, vlak bij het Heilbachmeer en in uitgestrekte bossen ligt het onder Nederlandse leiding staande gloednieuwe bungalowpark „Heilbachsee". Een uniek oord voor een korte na-vakantie, want behalve de hypermoderne bungalows omvat dit centrum twee res taurants, Engelse pub, discotheek, kegel- en bowlingbanen, overdekt zwembad, sauna en solarium en voorts in de open lucht: tennis-, midgetgolf- en jeux de boules-banen. Uitgevoerd door Koopmans Travel Service wordt door uw krant een lekker-lui-weekend georganiseerd van vrijdag 26 tot en met zondag 28 oktober 1979. De reis wordt gemaakt met luxe toeringcars. Het vertrek is vrijdagsmorgens om 9 uur vanuit Den Haag en om 10 uur vanuit Rotterdam. Na aankomst in „Heilbach- see"staat een welkomstdrankje klaar. Nadat men zich heeft opgefrist, wordt in het restaurant het diner geserveerd. Naar klokkengieterij Zaterdagochtends wordt na het ontbijt een excursie gemaakt naar de Eifeler klokkengieterij. De lunch is weer in het res taurant van Heilbachsee waarna de gehele middag ter eigen beschikking is. Na het diner kan worden deelgenomen aan een bowlingcompetitie. Zondags kan men na het ontbijt nog genieten van de prach tige natuur. Na de afscheidslunch wordt koers gezet naar Nederland, waar omstreeks 9.00 uur 's avonds Rotterdam, resp. Den Haag wordt bereikt. De prijs van dit bungalow-weekend is 219,- per persoon op basis van 4 persoons-bungalows (2 slaapkamers). Toeslag voor 2-pers. bungalow 25,- p.p. Inbegrepen: busreis - excursie Eifeler klokkengieterij - logies in luxe bungalows, compleet met oa. kleuren-t.v. - maaltijd vanaf diner op vrijdag tot en met lunch op zondag Minimum aantal deelnemers: 30 Inlichtingen en boekingen telefonisch of door inzenden bon bij Sijthoff Pers Bureau Reisorganisatie, Wagen straat 37. Den Haag. TeL 070-624562. Wij doen mee aan het bungalow-weekend van 26 tot en met 28 oktober 1979 naar „Heilbachsee". Naam: Naam: Naam: Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Tel.: Wij wensen indeling in 4 pers. bungalow Wij wensen een twee persoons bungalow (toesl. 25,- PP) Doorhalen wat niet wordt verlangd. Handtekening DZALEM Toen de irlandse minister van i «nlandse' Zaken dr. 1 S van der Klaauw in fe- !tri een officieel bezoek Israël bracht was hij om Ueke redenen niet in t om bij zijn bezoek ook lude stad van Jeruzalem ttrekken. Van zijn hotel, 8 David, uit had hij een Kerend uitzicht op de nuurde stad, maar hij er geen wandeling ma- ongetwijfeld tot droefe van de minister, die er, als historicus, graag vertoefd zou hebben. Tom mocht de bewinds- Oud Jeruzalem niet in en hij zich ook tijdens de frondrit beperken tot het f moderne West-Jeruza- De reden is dat volgens 'fficiële Nederlandse visie ledeeld door veel andere en en steunend op de VN- Taken de oude stad van Onze verslaggever Evert Mathies maakt onlangs een reit naar Israël, dat hij eerder dit jaar al bezocht in het gezelschap van minister Van der Klaauw. Aan de problematiek van de hoofd stad Jeruzalem wijdt hij vandaag zijn slotbeschouwing. Jeruzalem niet deel van de staat Israël uitmaakt. Het oost elijke stadsdeel werd evenals o.a. de Westelijke Jordaanoe- ver en de Gaza Strook door Is raël in de zesdaagse oorlog van 1967 bezet. Deze bezetting kreeg geen internationaal fiat. Tot 1967 bestuurde Jordanië Oost-Jeruzalem en hoewel Is raël in feite sindsdien héél Je ruzalem bestuurt is dit inter nationaal nog niet bezegeld, sterker: de toekomstige status van Oost-Jeruzalem, waartoe ook de oude stad behoort, is een van de heetste hangijzers bij de besprekingen over vrede in het Midden-Oosten. „duiven" dan tot de „haviken" gerekend te willen worden, zei ons in Jeruzalem dat wat hem betreft de West Bank (de Westelijke Jordaanoever) en de Gaza Strook door Israël „desnoods" teruggegeven kun nen worden, maar in géén ge val Oost-Jeruzalem.- „Vergelijk maar eens de situatie van vóór 1967 met die van nu. Tot 1967 was Jeruzalem een gedeelde stad, het ene deel werd be stuurd door Israël, het andere door Jordanië. Dwars door de stad stond de afscheidjng, ge vormd door muren en prikkel draad. Wij, de Joden, hadden geen toegang tot onze heilige plaatsen in Oost-Jeruzalem en de Christenen in Oost-Jeruza lem werden met bijzondere problemen geconfronteerd. In 1967 kwam aan die situatie een eind. iJeruzalem is nu een ongedeelde stad waarin Joden, Christenen èn Mohammeda nen vrije toegang tot hun hei lige plaatsen hebben. We leg gen niemand een strobreed in de weg." Bij de stichting van de staat Is raël in 1948 werd Jeruzalem hoofdstad, zoals dat ook in Bij belse tijden was geweest Dat werd door vele landen niet er kend. Voor de VN is Tel Aviv nog steeds de officiële hoofd stad van Israël. Tekenend voor de situatie is dat slechts een zeer beperkt aantal landen zijn ambassade in Jeruzalem heeft: alleen Nederland en een twaalftal Latijnsamerikaanse staten. Voor de Israëliërs is echter geen twijfel mogelijk: Jeruzalem is Israëls hoofdstad. Het hele staatsapparaat (minsi- teries en parlement etc.) is in West-Jeruzalem gevestigd, be- hrWe om begrijpelijke stra tegische redenen het minis terie van Defensie, dat in Tel Aviv gehuisvest is. Israël voelt zich diep beledigd door Jordanië dat na 1948 al het mogelijke gedaan heeft om het de Joden in Oost-Jeruza lem bijzonder moeilijk te ma ken. Het Joodse deel van de oude stad werd in die periode ontmanteld en de Joden kre gen geen toegang tot hun hei lige plaatsen. Nog steeds spre ken Joden met tranen in hun ogen over het moment waar op, in 1967, hun heiligste plaats, de Klaagmuur, weer voor hen bereikbaar werd. „Die bereikbaarheid mag nooit meer in gevaar komen", hoor den we van Israëlische zijde telkens weer tijdens ons be zoek. Daarom is elk plan bij Israël onhaalbaar dat zou neerkomen op een nieuwe verdeling van de stad. Dezer dagen werd een Egyptisch plan bekend dat zou in'.ouden dat Oost-Jeruzalem weer aan Israëlisch bestuur ontnomen zou worden, afge zien van twee enclaves: de Olijfberg en de Klaagmuur en directe omgeving. Noch ter linker-, noch ter rechterzijde in Israël wil men van zo'n plan horen. Men herhaalt de woorden van de socialistische oud-minister van Buitenlandse Zaken Yigal Allon die in 1976 verklaarde dat Jeruzalem, „eeuwige hoofdstad van het Joodse volk", als geheel deel uitmaakt van de soevereine staat Israël „en nooit meer ge deeld mag worden". Onrechtmatig Jordanië van zijn kant wil Oost-Jeruzalem niet afstaan. De regering in Amman wijst erop dat Israël dit stadsdeel, e- venals de West Bank, in 1967 „onrechtmatig bezet" heeft. Ze is niet van plan deze gebieden af te staan. Er wordt op gewe zen dat Jeruzalem een van de Mohemmedaanse heilige plaat sen telt De Israëli's werpen tegen dat de Mohammedaanse heilige plaatsen in Jeruzalem (de Omar Moskee en de El Aqsa-moskee met directe om geving) voor de Mohammeda nen, waar ze ook vandaan ko men, vrij toegankelijk zijn en ook door Mohammedanen be waakt worden. Volstreks objectief kan men zich het heftige verzet van Is raël tegen een nieuwe tweede ling van Jeruzalem.best voor stellen. Nog afgezien van al lerlei historische, religieuze en politieke overwegingen pleiten ook praktische faktoren voor een voortzetting van de huidi ge situatie. Hoe kan men bij voorbeeld een stad optimaal ontwikkelen denk aan ruimtelijke ordening als die door twee tegenover elkaar staande overheden bestuurd wordt? Wie op het ogenblik Jeruzalem bezoekt ziet er nog steeds de trieste overblijfselen van de tweedeling, een nau welijks bewoond niemands land met enige puinhopen tus sen West- en Oost-Jeruzalem in. De stedelijke overheid heeft plannen voorbereid om dit gebied te ontwikkelen. De gemeenteraad van Jeruzalem wordt gekozen door alle bur gers, Joden, Mohammedanen en Christenen. Burgemeester Teddy Koliek is uiterst popu lair bij de hele bevolking, die globaal bestaat uit 265.000 Joden, 90.000 Moslems en 12.000 Christenen. Al met al kan men stellen dat de kwestie-Jeruzalem wellicht het moeilijkste probleem wordt waarmee onderhande laars over vrede in het Mid den-Oosten geconfronteerd wor*.:n. Ook de opstellers van het onlangs door de PvdA ge publiceerde rapport zijn er niet uitgekomen; ze hebben in hun stuk het probleem-Jeruza- lem voor zich uitgeschoven. EVERT MATH'DS

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9