ppaanse joden >rotesteren tegen >ezoek van Arafat Looningreep kan matigingsbeleid misschien nog redden Fenomenale oplichter' bestal progressief denkende mensen Van Agt eist Nederlandse visserijrechten terug D '66 vraagt opheldering over LPG-terminal prie ontwerpen voor grondwet Zimbabwe ederland tegen rans voordeel kernenergie ^fslNENLAND BUITENLAND 'LEIDSE COURAN ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1979 PAGINA 7 PAGINA N HAAG „Méér werk, anders ;r, n loonmatiging". Onder deze eis a it de FNV voor 1980 de onderhande- ,n gen met de werkgevers in, zo liet rs, »reitter Wim Kok deze week weten. lingen onder de leden van de ver- - rsbonden, voedingsbonden en dien- nbondcn van de FNV hebben al aan- oond dat de werknemers geld wil- zien nu van het scheppen van nieu- a' werkgelegenheid toch niets terecht 'n mt. Komen er geen garanties voor breiding van de werkgelegenheid, dan maar dag tegen het matiging- I leid. matigingspoljtiek, in gang gezet onder kabinet-Den Uyl met drie looningre- en een 1-procentsoperatie, en voortge- door Van Agt en de zijpen in een in- en te ambitieus gebleken Bestek "81, imistisch uitgaande van een bereidheid vrijwillig matigen van looneisen, had doel de werkloosheid te bestrijden. Dit est gebeuren via een rendementsverbe- |ng van de bedrijven de meer-winst- er-werk-theorie), waarbij men en pas- 1 probeerde lucht te scheppen voor de jale uitkeringen door de groei van de ectieve sector in te dammen. Dit beleid ft volgens de stakers (en zij staan daar liet alleen) zeven jaren van inleveren gevolg gehad, zonder dat dit ook maar ens zichtbare resultaten heeft opgele- r«£"Hoog tijd dat daar een einde aan ,ri)t, vinden de stakers. Zij eisen daarbij e(een maar een compensatie voor al dit Jtigen met terugwerkende kracht. Blijkens een ledenpeiling leven soortgelij ke gedachten onder de meeste leden van de dienstenbonden, voedingsbonden en vervoersbonden. Dagelijks staan de kran ten vol berichten over stijgende winsten, teruglopende inflatie, klimmende export. Het gaat ondanks alles kennelijk toch een beetje beter met onze economie. Het mati gingsbeleid gaat eindelijk z'n vruchten af werpen en op dit moment laten de werk nemers het op steeds grotere schaal afwe ten. Voor veel FNV-ers lijkt de harde eis van Wim Kok al helemaal niet meer te hoe ven. Ze zien hooguit dat door al die win sten de automatisering wordt versneld, wat eerder arbeidsplaatsen kost. Dus wordt er „poen" geëist, bovenop de loon stijgingen die al afgesproken waren en die toch al een stuk uitgingen boven de door het kabinet gepropageerde nullijn. De cao in de vleeswarensector en het principe- akkoord met de havenwerkgevers hebben intussen aangetoond dat de werkgevers wel erg ver willen gaan: een loonkosten stijging van 13 procent. GEEN GARANTIES Kortom: het tijdperk van vrijwillig mati gen loopt af. Garanties voor het omzetten van winst in werk kunnen immers noch de werkgevers, noch het kabinet geven. Juist die sectoren die het betrekkelijk goed gaat kampen met personeelstekorten en de spanning op de arbeidsmarkt wordt alleen maar groter bij een uitbreiding van de vraag naar personeel. De wet van vraag en aanbod leert dat nieuwe loonei sen dan het gevolg zijn. Verder wreekt zich nu het ontbreken van een goede voor de vakbeweging aanvaardbare Vermo- gensaanwasdeling, een regeling, waarbij de overwinsten die nu in verschillende sectoren worden geboekt netjes verdeeld zouden worden over de werknemers. Die verdeling zal straks uiteindelijk ook wel plaatsvinden, maar de kans is groot dat daarbij dan wel de botte bijl wordt ge hanteerd, met alle gevolgen voor de werkgelegenheid in de zwakkere sectoren van dien. In zoverre kan het verwijt van de FNV aan het adres van werkgevers en overheid dat zij het dreigend faillissement van de matigingspolitiek voor een groot deel aan zichzelf te wijten hebben terecht worden genoemd. Tegelijk kan men zich afvragen of de vakbonden de solidariteits- gedachte wel gezaaid hebben in een vol doende voorbewerkte bodem. Wie de „ge rechtvaardigde eisen" van de havenwer kers (vrijwel allemaal boven het modale inkomen van 32.000 gulden) en de motive ring die erbij gegeven wordt op zich laat inwerken kan met alle begrip voor hun werkomstandigheden toch niet aan de in druk ontkomen dat het egoïsme weer hoogtij viert. LASTENVERZWARING Bij dit alles komen nog eens de nieuwe aanslagen op de huishoudportemonnee die de regering volgende week dinsdag in haar miljoenennota bekend zal maken. Die lastenverzwaring zal het matigingsen- thousiasme bepaald niet aanwakkeren. In tegendeel: de vakbeweging heeft al laten weten de koopkrachthandhaving zeer hoog in haar vaandel te voeren en niets te willen horen van het beperken van de prijscompensaties, door bijvoorbeeld de energieprijsstijging niet te vergoeden. Nu zal de top van de vakbeweging ook bij het toelaten van nieuwe looneisen in het arbeidsvoorwaardenbeleid zich ongetwij feld van haar verantwoordelijkheid be wust zijn en de zwakke bedrijfstakken zo veel mogelijk ontzien. De grote vraag is echter of haar achterban er net zo over denkt. De huidige arbeidsonrust doet wel het ergste vrezen en ook in de relatief sterke bedrijfstakken zijn zwakke broe ders onder de bedrijven te vinden. De ge volgen van sterke loonstijgingen zijn enorm. Het zich langzaam aftekenend economisch herstel kan in een jaar onge daan worden gemaakt. Dat betekent dat zeven jaar matigen voor niets is geweest De werkloosheid, die zich nu lijkt te stabi liseren, zal ongetwijfeld weer gaan oplo pen. De werknemers snijden dus in eigen vlees. Maar ook de overheid laat een der gelijke ontwikkeling niet onberoerd. Ze kan bijvoorbeeld de bodem uit de rijksbe groting, die gebaseerd is op een voort gaande beperkte loonstijging, slaan. Nieu we zeer impopulaire maatregelen zijn dan weer onvermijdelijk en de spiraal is een feit. Minister Albeda liet deze zomer we ten eerst te willen zien of een vrijwillige matiging met het bedrijfsleven kan wor den bereikt Die kans lijkt nu vrijwel ver keken. Slechts één middel kan deze ontwikkeling misschien nog stuiten: een regeringsin- greep die de lonen stevig in de tang moet houden, waardoor het herstel van de eco nomie kan doorgaan. Maar de regering zal wel met zeer sterke argumenten moeten komen, om zo'n looningreep te kunnen rechtvaardigen. ARJEN BROEKHUIZEN DEN HAAG Groot-Brittannië zal de Nederlandse vissers- eerst hun traditionele visserijrechten binnen de Engelse wateren moeten teruggeven voordat ons land kan instemmen met een herziening vai^de financiering van de EG-begroting. Volgens een recent onderzoek van de Europese Commissie (dagelijks be stuur van de EG) zal Groot-Brittannië in 1980 meer aan de EG- begroting bijdragen dan het land aan uitkeringen terugontvangt. Groot-Brittannië is op drie na het armste land van de EG. Het land heeft daarom gepleit voor een andere manier van financie ring van de EG. Premier Van Agt benadrukte na afloop van de wekelijkse mi nisterraad dat er tegenover die Britse wensen wel positieve ge baren van die kant in de (haring)-visserijkwestie dienen te staan. „Voor wat hoort wat", aldus de premier, die de Britse wensen overigens niet van enige grondslag ontbloot achtte. Het Britse voorstel tot een andere financiering van de EG-be-- groting komt de komende week op een vergadering van de EG- ministers van Financiën en Economische Zaken aan de orde. PTT GAAT PROEF NEMEN MET BEJAARDEBALARM UTRECHT De Brabantse benaderd, gemeente Geldrop krijgt in de De PTT is een alarmeringssys- eerste helft van het volgend teem aan het ontwikkelen dat jaar de primeur van een door .gebruik maakt van het tele- de PTT te verzorgen proefaan- foonnet, een terminal op een leg van een alarmsysteem voor plaats waar 24 uur bewaking isr bejaarden. De PTT wil daartoe en hulp gecoördineerd kan overgaan, omdat zij zowel door worden, een alarmkastje in de gemeentebesturen als door or- woning en een huisinstallatie, ganisaties op het gebied van waarop zowel actief als passief bejaardenzorg daarover wordt alarm gegeven kan worden. Italiaan vraagt asiel in Frankrijk PARIJS De Italiaan Lanfranco Pace, die gisteren in Pa rijs ondervraagd werd in verband met de moord op oud-pre mier Aldo Moro van Italië, heeft verklaard dat hij officieel politiek asiel gevraagd heeft in Frankrijk. Pace is nauw bevriend met Franco Piperno, die 18 augustus in Parijs werd aangehouden. Hij werd verdacht van medeplichtig heid bij de ontvoering van en de moord op de vooraanstaande Italiaanse christen-democraat. De Franse autoriteiten hebben een verzoek van de Italiaanse justitie om uitlevering van Piper- no afgewezen. Een herhaald soortgelijk verzoek komt 19 sep tember in behandeling. Tegen Pace vaardigde Italië enkele dagen geleden een arresta- tiebevel uit. Hij was medewerker van het tijdschrift Metropoli. Net als Piperno verbleef hij al enkele weken in Parijs. Omgekomen alpinisten ontdekt LUZERN De bemanning bedwingen. De twee zijn ver van een toevallig overvliegen- moedelijk door slecht weerr de helikopter heeft op de flan- overvallen en maakten een ken van de „Sustenhorn" in dodelijke val. Zoekacties le- Zwitserland de lichamen van verden niets op door de hoge twee Nederlandse alpinisten sneeuw. Volgens de Koninklij-' gevonden. Jeroen Geertjes (21) ke Alpen Vereniging in Den uit Utrecht en Nikolas Schater Haag waren de Nederlanders (21) uit Bergen (N.H.) probeer- „niet zeer ervaren" den in juli de Sustenhorn te Einde benzinebonnen Italië ROME In een eerste stap naar verbetering van de Italiaanse economie heeft de vijf weken oude regering van premier Fran- cesco Cossiga gisteren besloten de prijs van zowel benzine als stookolie te verhogen. Deze prijsverhogingen verrasten veel waarnemers en toonden duidelijk aan dat het kabinet van Cossi ga bereid is om impopulaire maatregelen te nemen. De prijs van superbenzine gaat 50 lire omhoog, en komt nu op 600 lire 1,50). Het kabinet nam ook andere maatregelen die het brandstofgebruik moeten verminderen. Zo zullen buitenlandse toeristen geen korting meer krijgen bij hun benzine-aankoop. Het bonnensysteem wordt dan ook afgeschaft. Volvo's terug naar fabriek STOCKHOLM Door een bouwjaar 1979 heeft een mon- montagefout moeten eerdaags tagefout in het differentieel 85.000 merendeels in het bui- van de achteras. Een woord- tenland verkochte auto's van voerder van de Volvo-fabriek het merk Volvo terug naar de zei dat het defect weliswaar fabriek, zo is in Stockholm niet hoeft te leiden tot onge- meegedeeld. lukken, maar dat het wel ma- Een groot aantal modellen uit teriële schade kan veroorza- de series 242 en 260 van het ken. DEN HAAG D '66 heeft de indruk dat in materiële zin het besluit om een LPG-terminal in de Europoort te vestigen al is genomen. In schriftelijke vragen aan de staatssecretaris van binnenlandse zaken en de ministers van economische zaken en van volkshuis vesting en milieu vragen de D '66 kamerleden Lambers-Hacque- bard en Engwirda opheldering over de landingsplaats van LPG. De kamerleden stellen in hun vragen dat het onbeantwoord blij ven van vorige vragen van 12 juli afbreuk dreigt te doen aan het recht van de kamer op informatie. o,- NDEN Op de onderhandelingstafel de Rhodesiëconferentie in Londen lig- Sinds gisteren drie voorstellen voor een ndwet voor een onafhankelijk Zimbab- jeen Brits ontwerp, een ontwerp van het en riottisch Front en de huidige grondwet ge, 11979, waaraan de delegatie van premier to-|zorewa wil vasthouden. Britse ontwerp dat gisteren werd gepubli ceerd houdt vast aan een gegarandeerde verte genwoordiging van de blanke minderheid in het parlement, maar wil overigens de feitelijke bevoegdheden over het overheidsapparaat, het leger, de politie en.de rechtelijke macht in han den van de zwarte meerderheid leggen. Het ontwerp van het Patriottisch Front voorziet niet in speciale privileges voor de blanken en wil het staatsburgerschap onthouden aan dege nen die zich na de illegale onafhankelijkheids verklaring van 1965 in het land gevestigd heb ben. De delegatie van bisschop Muzorewa vindt dat de huidige grondwet aan alle eisen voldoet. Deze grondwet geeft de blanken (4 van de bevolking) 28 zetels in het honderd leden tel lende parlement, en tot 1989 de feitelijke con trole over leger, rechterlijke macht en ambte lijk apparaat. Met de indiening van deze drie voorstellen is de conferentie na enkele dagen van schermut selingen in de fase van de werkelijke onder handelingen gekomen. Dat bleek ook uit het intensieve contact achter de schermen. Oud premier Ian Smith had een gesprek met de Britse minister Lord Carrington, terwijl presi dent Nyerere van Frontlijnstaat Tanzania ge sprekken voerde met de leiders van het Patri ottisch Front, Nkomo en Mugabe, en met pre mier Thatcher en Lord Carrington. )RID De joodse gemeenschap >anje heeft krachtig geprotesteerd i het bezoek van PLO-leider Jas- Irafat aan Spanje. De voorzitter ie joodse gemeenschap in Madrid g in een open brief aan premier ez onmiddellijk diplomatieke be tingen aan te knopen met Israël. hjc is het enige Westeuropese land ^fgeen diplomatieke betrekkingen ^Hlsraël onderhoudt. Dit is een erfe- Hpiit de tijd van Franco. Israël wei- c indertijd het regiem van Franco -kennen en stemde ook tegen toe- ig van Spanje tot de Verenigde ies. Spanje wil betrekkingen met ël aangaan, zodra dit land het Pa lestijnse volk erkent, zo werd gisteren meegedeeld. Spanje is tot dusver ook het enige Westeuropese land waar de PLO-lei der voor een officieel bezoek is uitge nodigd. (In Oostenrijk stond de ont vangst van Arafat in het teken van de bijeenkomst van de socialistische inter nationale). De PLO lijkt zijn diploma tieke inspanningen te concentreren op West-Europa, nu de Europese Ge meenschap zich heeft uitgesproken voor de erkenning van de nationale rechten van het Palestijnse volk. De PLO streeft nu naar erkenning als de enige legitieme vertegenwoordiger van dat Palestijnse volk. Bij zijn bezoek aan Spanje heeft Arafat gesproken met premier Suarez, minis ter Oreja van buitenlandse zaken, en vooraanstaande leden van de grootste oppositiepartij: de socialisten. Een on verwachte bezoeker was aartsbisschop Capucci van Jeruzalem, die drie jaar in een Israëlische gevangenis heeft ge zeten na een veroordeling wegens wa pensmokkel voor de Palestijnen. Over de inhoud van Arafats besprekingen is vrijwel niets meegedeeld. Arafat zal, zo wordt in Beiroet verno men, in de herfst een ontmoeting heb ben met Andrew Young, de afgetreden Amerikaanse ambassadeur bij de Ver enigde Naties. PLO-leider Jasser Arafat bij zijn hartelijke begroeting van mgr. Capucci. MILJOEN 1GULDEN MET GIRO KAARTEN HAAG De Nederlandse regering voelt niet voor het ise plan om af te stappen van het principe dat alleJEG- den gelijke toegang hebben tot kernenergiemateriaal nen de EG. De Fransen hebben een daartoe strekkend 00, trstel tot wijziging van het Euratom-verdrag onlangs be- idgemaakt. Volgens premier Van Agt is het voorstel ar de Nederlandse regering weinig aantrekkelijk. anl Igens het Franse voorstel zou het huidige Euratom-verdrag in omstandigheden ertoe leiden dat overbedachtzame ge- akers van kernenergie voorzien worden van het benodigde lenergiemateriaal ten koste van die landen die tijdig de no- aKJp investeringen in deze industrie hebben gedaan. De Fransen len daarom dat alleen de overproduktie van kernenergiema- aal binnen de gemeenschap bij voorrang ten dienste staat andere EG-landen. Franse opstelling heeft direct te maken met het beschermen de eigen vergevorderde positie op de markt van kern- tei rgie en kernenergiemateriaal. De Fransen willen niet dat an- EG-landen da_arvan kunnen profiteren. Daarbij spelen ook n als de opslag van radioactief afval en non-proliferatie (de 'ro spreiding van kerntechnologie) een rol. De Nederlandse re ling stelt zich echter op het standpunt dat dergelijke zaken t onder de controle van een overkoepelend orgaan zoals de EG moeten blijven. Vluchtelingen in veilige haven 174 Vietnamese vluchtelingen, aan boord genomen door het Nederlandse vrachtschip Steenkerk, hebben het schip in de haven van Hongkong mogen verlaten. De toestemming werd gegeven nadat de Nederlandse regering aan de autoriteiten in de kroonkolonie had toegezegd de vluchtelingen in Nederland op te nemen. UTPHEN „Een fenomenale [plichter", noemde de Zutphense [fficier van Justitie mr. L.R. Mon- [ijn een 30-jarige Belg die in vrij forte tijd een miljoen gulden- door t vervalsen van gestolen girobe- lalkaarden bijeen wist te aien. Daarmee bezorgde hij de istale recherche de vetste kluif Sit haar bestaan. De Belg zocht en fond vooral zijn slachtoffers on- r progressief denkende mensen or aandoenlijke verhalen op te ngen over maatschappelijke oblemen. De officier eiste twee gevangenisstraf en onvoor waardelijke terbeschikkingstel ling. Soms speelde hij de psycholoog, dan weer een maatschappelijk werker of student. In één geval vertolkte hij zelfs een dubbelrol. Op deze wijze wist hij 398 keer toe te slaan, zodat het uiteindelijke dossier 12 ordners groot werd. In Apeldoorn tuinde er zo een jonge maatschappelijk werkster in. De Belg vertelde haar dat hij op de vlucht was voor de Belgische politie, omdat hij een minderjarige onder dak had verleend. Hij stelde zich voor als psycholoog in dienst bij de psychologische dienst. Hij stal bij de vrouw, die hem kosteloos onderdak verschafte, zoveel girobetaalkaarden dat hij er 2500 gulden rijker van werd. In Dronten meldde hij zich eens te lefonisch bij een maatschappelijk werker aan wie hij zich als collega voorstelde en meedeelde dat hij voor een zwaar overspannen man onder dak nodig had. De werkelijke maat schappelijk werker toog op pad en wilde de betrokken man graag zien. Dat gebeurde. De Belg was die over spannen man, althans hij wrong zich in die dubbelrol. Argwaan werd er allerminst gekoesterd. Men ver trouwde hem volkomen. Toen de Belg ziin slag had geslagen, ver dween hij. Ook in Tilburg, Deventer, Arnhem en Winterswijk werden soortgelijke verhalen zo geloofwaardig verteld en gespeeld, dat men pas veel te laat er achter kwam bij de neus te zijn genomen. Op de PTT-kantoren koesterden de ambtenaren ook al geen argwaan, want de uitbetaiingen van de vervalste betaalkaarten wer den prompt gedaan. De Zutphense rechtbankvoorzitter mr R.W. Rein- dersma vond het allemaal „opzien barend". Hij wilde weten waar al dat geld was gebleven. Er was niets meer over, want de Belg had alle geld gebruikt voor dure hotels, ge schenken, kleding en vertier. Een psychologisch rapport meldde dat de W. maar het beste ter be schikking van de regering kon wor den gesteld. In België wacht hem de gevangenis trouwens ook nog, want in Leuven en Oudenaerde werd hij tot respectievelijk 9 en 6 maanden veroordeeld. Raadsman mr J. Cof- feng stelde dat het zijn cliënt niet was gegaan om het financiële gewin, maar om wraakneming op alles en iedereen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7