Boven: Geallieerden ba nen zich een weg door de puinhopen van Ooe- terbeek. ma» Cle van .Market Garden" is ge- t bekend. De „slag om Arnhem" „slag bij Arnhem". De operatie natu en kostte duizenden Amerikaan- i, Poolse en Duitse soldaten het er ai!n Qedeelte van zuidelijk Neder- chid d bevr|jd. maar het westen van Jing na 26 september toen al- ilt dtwas een verschrikkelijke inter tegemoet. Een winter, die ook n levens vergde van onschuldige ♦iem en de „Zuid-Veluwe" hebben >erm iwerking met het Nationaal Bu- )r Toerisme de herdenking van Garden" dit jaar In een „bevrij- b" gestoken. Het sobere van 'ide jaren is wat naar de achter- 'irdrongen. Het programma biedt ivenden van de slag. hun famllie- abestaanden en anderen die en aar Arnhem en omstreken nullen twlkl voldoende soulaas om de herin- ivend te houden. Ook anderen, it na jongste generatie die een op- instc belangstelling aan de dag legt uam jeschiedenis van de Tweede We- ecer 9 kunnen in musea als „Har- roviif en „Overloon" een uitstekend schi jgen van wat zich in die benarde ïèren op Nederlands grondgebied a ai 1. jch de Duitsers In 1940 geïntrodu- mofvapen, parachutisten, werd door eerden al snel overgenomen en n vi les toegepast op bijvoorbeeld Sl- jaajde invasie in Normandië op 6 juni -eldd de snelle opmars door Frankrijk afgiwaarbij men onder meer de be- n kreeg over Antwerpen als aan- m n- trad omstreeks augustus een ampauze in. De geallieerden werk- STrtnieuwe aanvalsplannen en Hitier lig anders doen dan hergroepe- activiteiten aan beide zijden van waren dan ook zeer verschillend, ombineerde geallieerde luchtlan- Br, bestaande uit Amerikanen, >n Polen, werd In vier weken sa- Bld. Het werd een haastklus, na- belde veldheren Eisenhower en nery hun verschil van strategisch adden bijgelegd. De parachutisten et allemaal volledig getraind en de in werden overal vandaan geplukt 'kt gemaakt voor een operatie die ihledenis in zou gaan als de in zijn soort. De voorbereiding In I deed de plaatselijke bevolking aan D-day. De landingsvloot be- zo'n 2000 vliegtuigen (voorname- paff'ta s en zweefvliegtuigen, gliders). jïjngen 9 en de daarop volgende opmars h Berlijn min of meer gebagatelll- T Hitler, die maar bleef schuiven Tot de evenementen en herdenkingen In het Market Gardens gebied behoort een boottocht op de Rijn met als eerste be zienswaardigheid de John Frostbrug (be kend uit de film „Een brug te ver"), waar de Britse overste met een handjevol man nen enkele dagen standhield nabij de noordelijke toegang. Deze episode is zeker niet de belangrijkste geweest, maar was wel typerend voor de soms chaotische manier van oorlogvoeren. De op dertig meter afstand van elkaar liggende pelo tons konden geen verbinding met elkaar krijgen, ondanks de uitstekende appara tuur. De Duitsers daarentegen hadden na Normandië nauwelijks radiotoestellen en bedienden zich van het stadstelefoonnet, terwijl uit de speakers van de Engelsen berichten van de BBC Home Service kwa men, waarin gemeld werd dat de Slag om Arnhem was ontbrand... Model Terwijl Frost aandrong op versterkingen (het zogenaamde 30e Korps heeft de brug niet kunnen bereiken) was de verwarring in de Duitse legertop groot. Tegen het middaguur van de 17e september (een zondag) zou de Duitse veldmaarschalk Model juist aan de lunch beginnen, toen hem gemeld werd dat er parachutisten landden. De Duitse veldheer reageerde ironisch, want hij waande zich veilig achter natuurlijke barrières als Waal, Rijn en Maas. Daarnaast had hij enkele dagen tevoren nog te kennen gegeven dat Eisenhower niet zo naïef zou zijn zijn kostbare para's in te zetten in het polderachtige landschap van Nederland. Nee, Model verwachtte een geallieerde opmars in de richting van Düsseldorf... Westen overgeleverd aan verschrikkelijke hongerwinter Links: Enorme zweef vliegtuigen, zogenaam de gliders, werden door bommenwerpers over de Noordzee gebracht en in het landingsgebied aan de grond gezet. Haastklus met nagenoeg ongetrainde parachutisten Toen echter een Duitse oorlogscorrespon dent meldde dat „de enorme neerdalende massa's elk leven op de grond zouden verstikken" en ook de eertste grondtroe pen gesignaleerd werden, raakte de veld maarschalk bijna in paniek. Hij dacht dat men hem gevangen wilde nemen en liet zich razendsnel naar Arnhem rijden voor overleg met de districtscommandant, ge neraal Kussin. Zijn voornaamste zorg was dat Hitier zou worden ingelicht, want ten slotte werd in Berlijn de dienst uitgemaakt. Daarna reed Model naar Doetinchem om de 11e SS pantserdivisie opdracht te ge ven zuidwaarts te trekken. Dit laatste nu was van grote strategische betekenis, om dat deze Duitse eenheden beschikten over de formidabele „Köningstiger", een 65 ton wegende tank, uitgerust met een 88 mm kanon. De bewapening van de eerste golven lucht landingstroepen was niet opgewassen te gen de vuurkracht van deze tank, waarvan de Duitsers er slechts een kleine vijfhon derd konden produceren. Onderwijl wer den de Britse para's onderaan de brug neergemaaid vanuit een kleine bunker, die pas kon worden opgeblazen toen men de beschikking had over een vlammenwerper. De Duitse stadscommandant, Kussin, ver trouwde niet zo erg op de mededelingen van de ordonnansen en liet zich, compleet met een verzorgende staf, naar Ooster beek rijden. Dat werd zijn laatste rit, want de auto bevond zich plotseling In het schootsveld van een Britse patrouille. De Britse bevelhebber, generaal majoor Ur- quhart ook al kris-kras rondtrekkend In het strijdgebied vond de auto met de vier lijken. Terug Zoals bekend moest Frost op 26 septem ber de strijd staken, omdat hij ernstig ge wond werd en zijn mannen de positie ook niet konden behouden. Niettemin was het aan ongeveer 600 soldaten te danken dat het 11e SS pantserkorps niet kon opruk ken naar de brug over de Waal bij Nijme gen, die dan ook onbeschadigd in Ameri- Geharrewar kaanse handen viel. De volgende „bezienswaardigheid" is de Westerbouwing. Waar men thans kan ge nieten van een schitterend panorama, woedde in die benarde septemberdagen een bloedige slag tussen voornamelijk Po len, Britten en ongeveer 10.000 Duitsers uitgerust met gevarieerde artillerie en mortieren. De Polen behoorden tot de Poolse brigade die samen met een lucht landingseenheid het Poolse aandeel aan de geallieerde strijdmacht vormde. De on afhankelijke Poolse parachutistenbrigade stond onder commando van generaal- majoor Sosabowskl, een veteraan uit de jaren '20 uit de oorlog van Polen tegen Rusland en ooggetuige van de slachtpartij in 1939, toen het superieure Duitse leger zijn land binnenviel. De Polen waren erop gebrand de Duitsers met gelijke munt te rug te betalen en vormden dan ook een energieke strijdmacht. In de buurt van de Westerbouwing vonden velen een graf In de rivierklei. Septombor 1944... krui sen op do weg tussen Nijmegen en Arnhem. De offensieve plannen van de geallieerden bestonden in feite uit twee operaties: „Market" en „Garden", de eerste had be trekking op Zuid-Nederland en de tweede moest gestalte krijgen In de opmars door Duitsland vanuit het noorden. Omdat de Amerikaanse generaal Bradley niet zijn zin gekregen had hij wilde het Duitse moe derland aanvallen vanuit de Elzas en Montgomery berekend had dat de moei lijkheidsfactor rond en in Arnhem zou lig gen, kreeg de Amerikaanse luchtlandings divisie opdracht in Brabant en Limburg neer te strijken. De Amerikanen waren uit stekend toegerust, beschikten over de meeste vliegtuigen (C-47, de overwoestba- re Dakota), maar de para's hadden nauwe lijks hun opleiding in de V.S. achter de rug. De onderscheidene bevelhebbers konden het wekenlang niet eens worden met elkaar en vandaar dat allerlei plannen, in totaal 18 stuks, op het laatste moment geannuleerd werden. Het geharrewar op hoog niveau werkte ook door bij de lagere brigade-commandanten. Zij geloofden soms de orders niet, vanwege de twijfel achtige tactische voorstellen. Nauwkeurige uitvoering van de instructies mag dan ook betwijfeld worden. Perfect De 101e Amerikaanse luchtlandingsdivisie maakte een perfecte landing op 17 sep tember in de buurt van Son, maar de ver nieling van een brug aldaar vertraagde de opmars naar Eindhoven. De commandant van het 506e regiment gaf dan ook op dracht „niet te veel tijd te verdoen met het doodschieten van Duitsers", omdat de volgende dag Eindhoven moest worden bereikt. Na het opruimen van de artillerie de Nederlanders gaven zeer betrouw bare gegevens omtrent de opstelling van de vuurmonden door werd de stad be vrijd. In de late avond arriveerden de eer ste (Britse) tanks en inmiddels was de brug bij Son hersteld, zodat men verder kon trekken in de richting van St. Oeden- rode, Veghel en Grave, waar de 82e divisie was geland. Tijdens het verloop van de operaties (welke naar behoren werden uit gevoerd. ook al was het 30e Britse leger korps 36 uur achter op het schema, waar door Frost in Arnhem de toegezegde tanks moest ontberen) werden de troepen regelmatig bevoorraad met verse man schappen en materiaal dat door de lucht werd aangevoerd. Eén misser werd er ge maakt toen aan parachutes afgeworpen voorraden benzine en voedsel bij de Duit sers terecht kwamen. Het gecombineerde offensief van Amerika nen en Britten werd op de 18e september met kracht voortgezet in de richting van Best. De Amerikanen leverden opmerkelij ke prestaties: een compagnie parachutis ten landde „bovenop" de verdediging van de Maasbrug bij Grave en verraste de Duitsers volkomen en een andere groep zwom de Waal bij Nijmegen over en vorm de een klein bruggehoofd. De zware ge vechten bij laatstgenoemde stad waren in direct het gevolg van verstandige maatre gelen die de Duitse tankgeneraal Batfrich had genomen. Hij stuurde, nog voor Instructies van Mo del te hebben ontvangen, na een uitste kende maaltijd in Hoenderloo zijn pantser- korpsrestanten in de richting van Nijme gen en dat het hier om een keurkorps van de SS ging, hebben de Amerikanen en Britten geweten. De Duitse tanks schoten voor een belangrijk deel Nijmegen aan flarden en speelden een nog voornamere rol In de veldslag van 25 september tot 16 oktober toen bij Overloon de eerste en enige tankslag op Nederlands grondge bied woedde. Afgelopen Terwijl de plattelandsbevolking in Heel- sum, Wolfheze en omgeving meende dat de bevrijding een feit was, kampten de ge allieerden met steeds meer tegenslagen. Montgomery, een man met een moeilijk karakter die niet alleen kibbelde met Ei senhower, maar ook met Churchill, had zich verkeken op de Duitse verdedigings kracht en helemaal op het drassige pol derlandschap, een natuurlijke barrière, die goed past in een defensief plan Rond de 25ste september was de positie van de Britten aan de rand van Arnhem hopeloos: het weer was slecht, de verbin dingen haperden en de bevoorrading liep vast in de modder of achter de Duitse li nies. Toch bleven de vliegtuigen komen, ondanks de Luftwaffe die nog lang niet uit geschakeld was. Op 25 september hecht maarschalk Mont gomery zijn goedkeuring aan een evacua tieplan. dat hij de cynische codenaam „Berlin" gaf. Het was het droevig slot van een militaire operatie die als einddoel Ber lijn had. ..Market Garden" werd de eerste nederlaag voor de geallieerden sinds de geslaagde invasie in Normandië. Op dinsdag 26 september vonden de nog aanwezige bewoners van Oosterbeek tien tallen lijken in de kapot geschoten straten. De oorlog was nog niet voorbij. Volgens de strategie van Eisenhower was het niet in bezit krijgen van Arnhem niet van wezenlijke betekenis. Een gedeelte van Zuid-Nederland was bevrijd en daarin zat de militaire winst. JAN VAN KERKVOORDF

Leidse Courant | 1979 | | pagina 21