Rente tot maarliefst *%%8&&s't o&iPjZ** m@5+*££" de put an Piet rediet 1 ^•^Sll jHrekt kontant geld voorelkdoel. Jjgjjfe postgiro en rijkspostspaarbank 'O v**fL BELEGGINGSBEWIJZEN. SPAARDEPOSITO'S. MEER INFORM ATIE? r IER 1 TRI 5» ^eV»*C<l^V.0°'?A .^esK* \u»' ^>f^. - %>W^*"^^xT^^4t Wgt *c PefS°^4tt^a^rt3^iCtVo(ctu?'C *V^~ afloss'nfl mogelijk. Vrije besteding, wertieiristejling niet nodig. Goed lopende leningen nemen wij graag ter. Informeer vrijblijvend naar Uw mogelijkheden et vul de bon in. Bk bedrag tussen 1.000,-^n50.m^ismnwain>j X)kl tr Min kinina van: nhebben er de grootste moeite mee te <wer hun inkomen en hun financiële «dHeel veel onoverkomelijke schulden gevolg van de geboorte van een kind gepland is. Wanneer je de zaak analy- b je meestal dat de uitgaven binnen in de inkomsten zouden overtreflen, Is er geen schuld af te lossen viel. De !i5 n houden zichzelf voor de gek. Ze zeg- "4t k ben door de verhuizing zo in de nes- raakt", maar bij analyse blijkt dat ze al ing op t grote voet hebben geleefd. Fi- 5/6 Ie nood overvalt de mensen als het k6 !o schijnt de zon en zo regent het pij- Hun n. Ze zien het gewoon niet aankomen, i gezin met een uitzichtloze schulden- I de huisvrouw gebakjes op tafel zetten bezoek komt. Waren de schulden er Bweest, dan zou ze koekjes genoeg ge- Hl hebben. Ze wil haar toestand voor an- maar vooral ook voor zichzelf, weg- n. Zo worden de schulden steeds gro- nsen steken zich in de schuld voor een 00 mdat ze zich laten leiden door een notief. Ze redeneren dat ze met een oedkoper uit zullen zijn. Ze kijken al- ar de prijs van de benzine en vergeten Ie lasten. 1 Igemeen geldt dat binnen zulke gezin- ai; Bn flauwe notie bestaat over de hoogte 85 vaste lasten. Wanneer je ze dwingt al- 7, een rijtje te zetten, schrikken ze zich igeluk van het bedrag. Ze wisten het idig niet. Een schuldenlast van 20.000 .maar wel een kleurentelevisie met af- Bediening. Als je ze ziet, lijkt het wel of B een altaar zitten. Bng hebben de mensen met kunst- en Brk hun zinkende boot drijvend probe houden. De leugens hebben zich even h op elkaar gestapeld als de schulden. n, er je als maatschappelijk werker bij Vi >zin binnenstapt, proberen ze je voor ih fretje te spannen. Daar moet je door nikken. Je moet ze duidelijk maken: omstandigheden zijn verantwoordelijk - e ellende, maar jullie zelf. Wil je uit de ken, dan zullen jullie iets aan je eigen I moeten veranderen. (AR 15.000 Nederlandse kostwinners zich op een of andere manier in boven- signalement herkennen, want zo groot is 'hatting het aantal gezinnen dat zich opeloos in de financiële nesten heeft en. Merkwaardig genoeg vindt men ze kringen die van een uitkering afhankelijk en treft ze aan bij wat samenvattend todaal" is gaan heten, jonge gezinnen 'ee kinderen in een nieuwbouwwijk. Hun enlast varieert van 10.000 tot 50.000 gul- et een gemiddelde van 15.000 tot 20.000 rkend is dat de ziekelijke toestand al ja- oitwoekert. Jaar in jaar uit moeten ze elijks 400 tot 600 gulden aan rente en af in een bodemloze put storten. Soms 1 ze zich in de puree gewerkt door het van een te grote uitgave: een luxe cara- aarbij ze vergaten dat er ook staangeld 'I zou moeten komen. Soms gaat het om calatie van op zich onschuldige uitgaven: 'zin dat geabonneerd is op zowel een t. een weekblad als een radiogids. ihtloos 'ikt in ons huidige economische bestel lakkeiijker krediet te krijgen dan geld te hen. Persoonlijke leningen. Postorderbe- met hun koop-maar-door-systeem, '■aan bij de bank of giro mag. De lokvo- i het consumptief krediet. Zo spiraalt de 'nlast bijna ongemerkt omhoog totdat de 'n in de wolken van het uitzichtloze ver baar zelfs dan is er een schijnoplossing. Men kan zich immers tot een zogenaamde schuldsaneerder wenden. De advertentiekolommen staan bol van de aan biedingen. „Schulden? Dan is de regeling en concentratie daarvan op één punt ook voor u de juiste weg. Wendt u zich, zoals vele duizenden voor u hebben gedaan, tot.... Geen voorbehan- delingskosten". En: „Telefonisch geld lenen. In één dag gereed en thuisgebracht. Geen infor matie bij werkgever. Kwijtschelding bij overlij den. Overname lopende leningen". Een bank, kortom, die u van uw verzameling schulden verlost als gold het een afgedankt ameublement dat maar lelijk in de weg stond; de hemel zij geprezen. In werkelijkheid echter opent hij die zo'n oplossing kiest, vaak de poor ten naar de hel, want de heren geldgevers zijn geen engelbewaarders, maar in het gunstig ste geval uiterst zakelijke lieden die rente willen zien. De rente stapelt zich op het reeds uitstaande bedrag en alweer dichter pakken de wolken van het uitzichtloze samen rond de top van de spiraal. Wetsontwerp In voorbereiding is momenteel een wetsontwerp waarin geregeld zal worden dat alle vormen van schuldsanering voortaan zullen dienen te ge schieden onder de verantwoordelijkheid van een overheidsorgaan, bij voorkeur een gemeen telijke kredietbank in samenwerking met de plaatselijke sociale dienst. Weg dus met de par ticuliere instellingen op dit gebied en hun lang niet altijd frisse praktijken. De bouwstenen voor zo'n regeling zijn met name aangereikt door de Gemeentelijke Sociale Dienst van Alkmaar die zijn trots daarover terecht niet onder stoelen of banken steekt. Maar ook om een andere reden verdient deze dienst vermelding. Zijn maatschappelijke werkers hebben in nauw overleg met de ge meentelijke kredietbank (ze zitten in hetzelfde gebouw; dat praat gemakkelijker) een methode voor schuldsanering ontwikkeld die uniek is voor Nederland en waarnaar bij de andere soci ale diensten in den lande razende belangstelling bestaat. Enige uitgangspunten: „Het louter plegen van uitkeringen kan en mag niet de enige rechtvaar diging van ons werk zijn". En: „Met het oplos sen van de financiële kant van de zaak zijn we er niet, want het gedragspatroon binnen een gezin dat ten grondslag ligt aan het ontstaan van schulden, blijft ongemoeid met alle risico's van dien. Als we alleen geldelijk helpen, zal de opgeluchte cliënt gemakkelijk opnieuw in de put van Piet Krediet vallen. Het behoort tot onze taak hem daarvoor te behoeden". Schuldeisers We praten erover met Jan Edelaar, een van de 45 maatschappelijk werkers die aan de Alk- maarse Sociale Dienst verbonden zijn, een van de 15 hunner bovendien die zich op de nieuwe krasse vorm van schuldsanering hebben toege legd. Uit zijn praktijk is het signalement van de schuldmaker afkomstig waarmee dit verhaal be gon Men heeft de in eigen huis uit eigen koker ontwikkelde methode nu toegepast op zo'n hon derd gevallen die bij de gemeentelijke krediet bank kwamen aankloppen voor een overkoepe lende lening om de uit de hand gelopen schul den te kunnen betalen. Edelaar laat de waslijst van een cliënt zien. We tellen niet minder dan 38 verschillende schulden met daarachter even zoveel trappelende schuld eisers. Huurachterstand. Kijk- en luistergeld, dierenarts, apotheek, schoolgeld, reinigings recht, ANWB, tandrts, postorderbedrijf (Ede laar: „die komen we bijna in alle gevallen te gen"), tennisvereniging. Het formulier is te klein. Op zich gaat het niet eens om ijzingwekkende bedragen. Noch zijn onredelijke of buitensporige uitgaven aan te wij zen. Maar de optelsom komt boven de 11.000 gulden. Zo groot kunnen vele kleintjes worden. Groepstherapie In de strijd tegen dit vale spook heeft de Alk- maarse sociale dienst zelfs het wapen van de groepstherapie geworpen. Niet voor niets wordt wel een vergelijking getrokken tussen chroni sche schuldmakers en drugsverslaafden. Ede laar: „We hebben vier gezinnen bij elkaar ge bracht en ze laten praten over de vraag hoe het zo ver heeft kunnen komen. In het begin waren ze doodsbang, want ze moesten een taboe doorbreken dat nog veel erger is dan sex. Over geld praten doe je niet. Maar later waren ze dol blij. Ze hadden elkaar gevonden. Ze ontdekten dat ze in hetzelfde schuitje zaten. De gesprek ken luchtten op". Ook nadat de groepsbehandeling van tien zittin gen beëindigd was, blijken de betrokken vier gezinnen het contact te hebben voortgezet. Zoiets is niet alleen gezellig, maar schept ook een vorm van sociale controle. Edelaar: „Het was een experiment, maar de resultaten zijn zo bemoedigend dat we er zeker mee doorgaan". Globaal verloopt de in Alkmaar ontwikkelde me thode als volgt. Iemand die de gemeentelijke kredietbank om een overkoepelende lening vraagt teneinde zijn schulden te voldoen, wordt automatisch doorverwezen naar de in schuldsa nering geschoolde maatschappelijk werkers van de sociale dienst. Samen met de cliënt gaat de werker inventariseren wat er precies aan de hand is. Systematisch, klinisch, aan de hand van lange vragenlijsten, wordt de verhouding blootgelegd tussen inkomsten en uitgaven. Geen kleinigheid, hoe onnozel ogend ook, blijft onbesproken. Hoe duur is het stukje zeep dat u koopt? Hoe lang doet u met dat stukje zeep? Zo ontstaat een beeld van wat het gezin zou kosten als er geen schulden waren en dan blijkt in het overgrote deel van de gevallen, dat de uitgaven zelfs de inkomsten zouden overtreffen wanneer er niets hoefde te worden afgelost. Edelaar: „Dat is altijd het ogenblik van de con frontatie. Geen smoesjes meer. Eindelijk zijn de mensen gedwongen in de spiegel te kijken en zichzelf recht in de ogen te zien." Het gewetens onderzoek duurt een maand. Een kwart van de gegadigden valt gedurende die periode af. Zo pijnlijk is het. Spijkerhard Met de overblijvers die de schok van zelfher kenning hebben doorstaan zet de maatschap pelijk werker een bezuinigingsplan op. Ook weer spijkerhard. Auto eruit. Geen vakantie. Vrouw aan het werk. Weg abonnement. Kinde ren van de club. En een kasboek bijhouden. Alle uitgaven verantwoorden. Het heeft de vorm van een contract. De cliënt moet tekenen. Be duvelt hij de kluit, dan hoeft hij verder niet te rekenen op hulp. Zes maanden duurt deze proefperiode. Een cliënt: „Ik moet nog wel even kwijt dat ik deze maanden ontzettend veel geleerd heb en dat ik nooit meer zo roekeloos ga leven. Maar ik zal blij zijn als alles achter de rug is". Een ande re: „Samenvattend hebben we de afgelopen tijd ervaren als een lastige tijd omdat we moesten leven met zeer beperkte middelen. Maar wel leerzaam, want we werden steeds keihard met de feiten geconfronteerd". Edelaar: „Inderdaad, het maatschappelijk werk wordt vaak aangeduid als de zachte sector, maar onze aanpak is verre van zacht. Wij willen geconfronteerd bezig zijn en niet al te zeer in voelend. Op andere terreinen van maatschap pelijk werk kan het heel noodzakelijk zijn om mee te huilen met de cliënt, maar bij de schuld sanering werkt het niet. Gelouterd Tijdens de proeftijd valt blijkens de ervaring in Alkmaar nog eens een kwart van de gegadigden voor een sociaal krediet af. Maar de rest treedt gelouterd uit de ervaring tevoorschijn, heeft ge leerd hoe met geld om te gaan, is zich bewust geworden van zijn eigen verantwoordelijkheid en komt in aanmerking voor schuldsanering door middel van een lening met een looptijd van hoogstens drie jaar en een plafond dat rond de 25.000 gulden golft. In dat stadium laat de maatschappelijk werker de cliënt ook los. Edelaar: „Er komt een recidi ve voor, mensen vallen terug in hun fout, maar niet in die mate dat loslaten onverantwoord zou zijn. We moeten trouwens wel, want anders zou het werk ons overspoelen. De manier van schuldsanering die wij toepassen is verschrikke lijk arbeidsintensief. Daar zal, voor wat andere sociale diensten betreft, ook wel het probleem liggen. Wij in Alkmaar hebben de mankracht en de tijd. Onze directie heeft op het stuk van per soneelsbestand een vooruitziende blik gehad. Men is uitgegaan van een ruim beleidsplan, ge baseerd op de gedachte dat we meer dienden te zijn dan een verschaffer van uitkeringen, en men heeft zijn beleid weten te verkopen. Daar aan ontbreekt het elders nogal eens". PIET SNOEREN Schuld sanering opent vaak de poorten naar de hel Beleggingsbewijzen zijn waardepapieren, die u voor f 1000,- of f 5000,- per stuk kunt kopen. Om vervolgens te kunnen profiteren van wat wordt genoemd 'rente op rente'. Het rente percentage dat geldt op 't moment van aankoop, blijftgedurende de hele looptijd van kracht Zowel het gestorte bedrag als de totale rente komen aan het eind van de looptijd vrij. Spaardeposito's zijn rekeningen met dagaf schriften, waarop u bedragen vanaf f 1000,-voor één of meer jaren kunt vastzetten tegen hoge rente. Het gestorte bedrag komt vrij zodra de looptijd is verstreken, maar over de jaarlijks bijgeschreven rente kunt u steeds direkt beschikken. Ook in dit geval geldt dat de op 't moment van aankoop geldende rente niet meer verandert tijdens de looptijd. LOOPTIJD AANKOOPBEDRAG OPBRENGST VASTE RENTE 3JR f 1.000,- f 1.258,48 8'/4% 5.000,- 6.342,40 8'/,% 4 JR. 1.000,- 1.398,68 83/4% 5.000,- 6.993,38 83/4% 5 JR. 1.000,- 1.556,35 9'/„% 5.000,- 7.781,75 9%% LOOPTIJD VASTE RENTE 1 JR. 7V2% 2 JR. 8 3 JR. 8V4% 4 JR. 83/„% 5 JR, 9%% 6 JR. 9V4% Via onderstaande bon kunt u nadere informatie thuisgestuurd krijgen. U kunt ook bellen: 020-59121.73 (afd. Beleggingsbewijzen), 020-5912138 (afd. Spaardeposito's). Beleggingsbewijzen Spaardeposito's Naam: Postkode/Plaats: II-SP -37 Kruis'uw wens(en) aan en'stuur deze bon in een envelop'zonder postzegel naar: Administratiekantoor postgiro en rijkspost spaarbank, Weesperzijde 190,1097 DZ Amsterdam.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 17