Vfsans: van jjtolf ïliung in avis Cupduel Benningshof grote man bij HYS Vijf kampkampioen Van der Smissen lijdt pijnlijke nederlaag FC Den Haag door blessures gekweld Trainer Looyen geschorst „Zwarte" dag Nederlandse renners in Saint Gervais Zilveren medaille voor estafetteploeg win Moses sterk op 0 meter horden ienny Jansen or verlies ontrolekaart in loei lijkh eden ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1979 PAGINA (Van onze sportredactie) DEN HAAG De trainer/coach van FC Den Haag, Piet de Visser, is minder opgewekt nu zijn équipe morgen bij Roda JC op visite moet Er zijn problemen gerezen met enkele spelers. Henk van Leeuwen is tijdens de wedstrijd tegen Feyenoord geblesseerd geraakt pal boven een knie en kon de afgelopen dagen niet trainen. Ook André Wetzel staat buitenspel, door een mankement achter de knieholte. Sinds woensdag moest ook hij de training verzaken. Bovendien is Dick Advocaat nog niet fit en kampt met een dijbeenblessu re. Het ziet er evenwel naar uit dat hij bijtijds opgelapt kan worden, maar het meespelen van Henk van Leeuwen en André Wetzel lijkt vrijwel uitgesloten. In het kamp van de Limburgers gaat het pad voor coach Bert Jacobs evenmin over rozen. Theo de Jong en Peter de Wit lijden aan een achillespeesblessure, André Broeks is nog niet afdoende fit na een meniscusoperatie en bo vendien is Jens Kolding niet fit. Voorts is het vertrek van Hans Ziegler, John Pfeiffer, Terry Lees en Adri Koster nog niet verwerkt, met als gevolg dat Roda JC slechts drie punten verza melde uit vijf wedstrijden. Roda is wel versterkt met voorstop per Ton Marijt (ex-Sparta). De PSV'er Ton Smits heeft inmid dels afgezien „van een transfer ZEIST De tuchtcommissie betaald voetbal van de KNVB heeft Leen Looyen, de trainer van NEC met ingang van 14 september verboden te coa chen bij voetbalwedstrijden tot de dag volgende op die waarop het a-elftal van NEC twee achtereenvolgende com petitie- en of bekerwedstrij den zal hebben gespeeld. De tuchtcommissie legde Looyen, die zich op 29 augus tus na afloop van de wedstrijd FC TwenteNEC beledigend over scheidsrechter Van Dij ken uitliet, bovendien een boe te van 300 gulden op. In de pe riode van schorsing mag Looyen zich vóór, gedurende en in de rust van voetbalwed strijden ook niet ophouden binnen of direct rondom de af rastering van de voetbalvel den. Verder mag de trainer van NEC in die periode geen gebruik maken van technische apparatuur waarmee aanwij zingen kunnen worden door gegeven. Achttal voor daminterland DEN HAAG Het Nederlandse damachttal, dat van 21 t/m 24 september in Dordrecht tegen Frankrijk uitkomt, is als volgt sa mengesteld: Cor Benjamens (Amsterdam), Bouke Bies (Donker broek), Gerrit Boom (Apeldoorn), Peter van Harten (Gronin gen), Bennie Smeenk (Ruurlo), Evert Dollekamp (Vries), Tjeerd Harsma (Borculo) en Fred Passchier (Eindhoven). BINKHORST ZESDE PALAMOS De Rus Valentin Mankin is op de rede van Palamos Europees zeilkampioen in de starklasse geworden. De Nederlander Boudewijn Binkhorst werd zesde in het eind klassement. SAINT GERVAIS Tegen de verwachting in hebben de rijders van de Sovjetploeg de derde bergetappe in de Ronde van de Toe komst niet volledig beheerst. Na 121 km koers tussen Val d'Isere en Saint Gervais Les Bains ging tot grote vreugde van de in het bergdorp verzamelde Fransen één land genoot van hen als eerste over de finish. De dagprijs ging naar de 24-jarige Fransman Alain Vidalie die op de laatste col een ge slaagde vluchtpoging had genomen. Samen met de Rus Averine, die gisteren op nieuw een van de grote mannen in de koers was, was Vidalie aan de beklimming van de Col des Saisies begonnen. Op zes kilometer voor de finish liet de Fransman zijn concurrent achter zich. Averine die in de etappe vele ke ren had aangevallen kon niet meer versnellen en zag zich in de laatste kilometers ook nog ge passeerd door de Pool Krawczyk en zijn land genoot Soekhoroetchenkov die afgetekend lei der blijft in het algemeen klassement. De Nederlandse ploeg beleefde in de Alpen een „zwarte" dag. Slechts een coureur kon zich enigszins meten met de sterkste rijders in deze Ronde van de Toekomst. Dat was Nieuwdorp die op iets meer dan een minuut achterstand van de winnaar over dt finish ging. De ande ren hadden teveel moeite met de drie cols en reden deze derde Alpenetappe plichtmatig uit ^ORT LEIDSE COURANT ERSUM Het retour- ia t de Tennisbond eraan :de om Rolf Thung jlt Amerika over te la- komen had men naar waarschijnlijkheid be- aan een jubileumreis de voorzitter kunnen iden. Wat de inmiddels I kige Thung bijdroeg aan péderlandse resultaat in pavis Cupwedstrijd te- Denemarken was uit- lend in negatieve termen fatten. Het was dat San- in de openingspartij te- de achttienjarige Micha- Bortensen beheerst zijn ben greep (63 6—3 6 hders zou het uitzicht op fcege na de eerste dag minder dan dubieus jen te worden genoemd. IThung, na een minder ge lige poging als tennisprof de slag te komen, met re lt succes tennis en studie fcinerend, had net als vorig tegen Noorwegen een to- joff-day. Op de banen van l0mMelkhuisje toonde hij een lek aan lichtvoetigheid ^jvoor de nog altijd aanwe- fllHenk Timmer, die vijftig 1 geleden zijn partijen Ide, zich zou hebben ge- imd. Thung dacht op >er te staan en wat non- ing captain Fred Hemmes zei, hij was niet in staat waanidee weg te nemen, nstander Lars Elvstroem eerde na afloop van de /ij 64 61, waarmee hij Denpmarken na de eerste dag aan een 11 hielp, in dubio of hij verbaasd dan wel tevreden diende te zijn. „Ik had mij van deze partij niets voorgesteld", reageerde de dertigjarige be baarde student in de lichame lijke opvoeding. „Sinds ik in november van het vorig jaar een operatie aan de rug onder ging heb ik geen keer goed ge speeld". Die medische ingreep deed de Deense kampioen tui melen van nummer 180 op de ATP-lijst tot hij terecht kwam in het leger van de naamlozen dat na nummer 500 komt. Dat alles werd ingeleid door een eenvoudige tactische ma noeuvre van Deense kant: een korte vertraagde bal naar de backhandzijde, waar Thung te laat of mét krakende knieën op instapte, gevolgd door het verschijnen van de Deen aan het net. De weinige keren dat Thung zelf naar voren kwam werd hij beheerst gepasseerd en de volleys die hij maakte waren op de vingers van een hand te tellen. Dat brengt Fred Hemmes in een netelige positie voor het dubbelspel van vandaag. Van te voren stond vast dat Sanders met Thung zou spelen. Een andere combinatie werd niet be proefd. Als Fred Hemmes Thung niet vertrouwt, kan hij alleen nog maar terugvallen op Paul van Min en Theo Gor ter. Ook dat is een hele gok. Bij al die ongewisheden is het optreden van Loek Sanders een pluspunt. De Leidenaar, die maandag vertrekt voor een zevenweekse trip langs Paler mo, Madrid, Bordeaux, Barce lona, Bazel, Wenen en Keulen om veertien dagen daarna te vertrekken voor Bologna en Bombay, was redelijk goed op dreef. Op eigen service kwam hij geen enkele keer in moeilijk heden en met vier doorbraken besliste hij de openingspartii tegen de onervaren Michael Mortensen. In het wereldkampioen schap dubbelspel in Wood lands (Texas) hebben zich tot dusverre geen verrassin gen voorgedaan. De als tweede en vierde ge plaatste koppels Marty Ries- sen/Sherwood Stewart en Gene Mayer/Sandy Mayer plaatsten zich voor de kwartfi nales. Riessen en Stewart, die vorig jaar in de finale van Ok- ker en Fibak verloren, hadden enige moeite om de hard ser verende Amerikanen Tom Le onard en Jerry van Linge er onder te krijgen. Ze wonnen utieindelijk met 6—7 (3—7) 6—2 6—4. De gebroeders Gene en Sandy Mayer hadden het eenvoudi ger. Zij versloegen de vetera nen Roy Emerson en diens Australische landgenoot Syd Ball met 63 63. In een ge heel Australische ontmoeting zegevierden Ross Case en Phil Dent met 61 63 over Colin Dibley en John James. Het was aan Louk Sanders te danken dat Nederland in het Davis Cupduel met Denemarken de eer ste dag tenminste nog met 1—1 afsloot. Sanders is daar dan ook verheugd over. EXICO STAD De Nederlandse heren estafette op x 400 meter heeft de Universitaire Spelen afgeslo- een zilveren medaille en een Nederlands re- Dit bracht de totale Nederlandse oogst aan ere- op twee gouden, vier zilveren en drie bronzen kwartet Hugo Pont, Marcel Klarenbeek, Koen Gijsbers Harrie Schulting, dat in de series de limiet voor -de Spelen van volgend jaar in Moskou (3 min. 5 met een nationaal record van 3.04.37 al duidelijk had ging in de finale nog harder. Het viertal op een tijd van 3.03.18 en moest alleen de ploeg van Verenigde Staten (Taylor, Harris, Kerr, McCoy) voor dulden. De Amerikanen finishten in 3.00.98. hui y TT- 'jNKIRCHEN Italië bezet ook na de vijfde dag van nternationale motorzesdaagse, die bij Neunkirchen: It gehouden, de eerste plaats in de algemene rangschik- van de internationale trophy. West-Duitsland blijft de en Oost-Duitsland derde. bij de strijd om de zilveren vaas kwam er in de top van de schikking geen verandering. Oost-Duitsland heeft de lei- voor Polen en Tsjecho Slowakije. Het Nederlandse trophy-' ypri w ette na de vijfde en voorlaatste dag de elfde plaats. Gis- i heeft Jan Harkink de strijd moeten staken. Een op twee ~v. *n gebroken frame kon nog worden hersteld doch een de- end maakte hem later kansloos. problemen dreigen er voor Henny Jansen. Hij heeft Wdag tussen de derde en vierde tijdcontrole zijn controle- t verloren. Bij de vierde post kreeg hij weliswaar een nieu- faart, doch de moeilijkheden kwamen nadat de finish was '*t. Duitse officials zeiden hem dat de papieren uitwezen lij bij de derde controlepost niet was doorgekomen. Jos Vae- het Nederlandse lid van de internationale jury, heeft ver- geen maatregelen tegen Nederlander te nemen en hem de geven na te gaan wat er is gebeurd. Mocht de jury echter mening z n dat de Nederlander inderdaad een controle gemist dan krijgt zowel het Nederlandse team als de rijder 10 «trafpunten. Jumpers met nederlaag van start DEN HAAG Jumpers/ De Tekkels is gisteravond in de Sporthal Overbosch de bas ketbalcompetitie slecht van start gegaan. Van het niet sterke Rotterdamse Arrows werd met 88-81 verloren. Bij de rust was de stand 43-41 in het voordeel van de Hage naars. De nieuwe Amerikaan Dan Ivey was met 35 punten de beste speler bij Jumpers. Reeds in de eerste vijftien minuten liep hij tegen vier persoonlijke fouten aan. Door trainer Ruud de Lange werd hij toen uil de ploeg genomen. In de tweede helft kwam hij terug en speel de toen de volle twintig minu ten zonder fouten uit. Via de tussenstanden van 57-71 in de elfde minuut van de tweede helft en 79-83 in de achtiende minuut verloor een zeer zwak en niet beweeglijk Jumpers met 88-81. Bij Jumpers was de andere Amerikaan. hawn Letfwitch niet van de partij. Hij is reeds bij de Haagse ploeg vertrokken. Letfwitch wilde geen basketbaltraining geven op de scholen. Jumpers is op zoek naar een nieuwe Ameri kaan. Monsterzege Terrasvogels HAARLEM De Nederland se kampioen softbal. Terras- vogels, is in het toernooi om de Europa Cup softbal goed van start gegaan. In de eerste wedstrijd werd het Belgische Brasschaet met 23—6 versla gen. Inningscijfers: Terrasvogels 2- 5-0-13-3 23; Brasschaet 5x0. Werpcijfers: Els van der Hoek (Brasschaet) 0 x drie slag, 7 x vier wijd, 16 honkslagen tegen en 9 veldfouten. Marinka Stuvel (Terrasvogels): 8-0-0-1 veldfout. Door dat ene foutje verspeelde de vijftienja rige een perfecte game. Zian/Vitesse record kwijt UTRECHT Een herenploeg van Zwemlust/Den Hommel heeft gisteren in Utrecht het Nederlandse record 5 x 50 me ter vrije slag estafette verbe terd en gebracht op 2 min. 4,0 sec. Het record stond sedert 22 oktober van vorig jaar op naam van Zian/Vitesse uit Den Haag met 2 min. 6,0 sec. Voor Zwemlust/Den Hommel zwommen Fred Eefting (24,2 sec), Harm Braams (25,1 sec), Marco van de Brink (25,1 sec), René Jansen (24,3 sec) en Ge rard Smit (25,3 sec). Edwin Moses (VS) 48,28 sec.; 2. James King (VS) 49,98 sec. 100 meter: 1. Houston McTear (VS) 10,2 sec.; 2. Al lan Wells (GBr) 10,25 sec. Kogelsto ten: 1. Al Feuerbach (VS) 19.65 m 2. Geoff Capes (GBr) 19.53 m. 800 me ter: 1. James Maina (Ken) 1.47,5; 2 Robert Harrison (GBr) 1.48,0.' 1 mijl: 1. Steve Ovett (GBr) 3.55.3; 2, Steve Cram (GBr) 3.57,1. 200 meten 1. Al lan Wells (GBr) -20,20 sec.; 2. Janes Gilkes (Guy) 20,32 sec. DAMES 400 meter: 1. Irena Szewinska (Pol) P/in6, ce,C'i«2' Jos'yn Hoyte-Smith (GBr) 51,88 sec; 1 mijl: 1. Crete Waitz (Noo) 4.28,6; 2. Janet Marlow (GBr) 4.33,2. Verspringen: 1 Sue Hearnshaw (GBr) 6.26 m.; 2. Gladys Taylor (GBr) 5.96 m. Speerwerpen: 1. Tessa Sanderson (GBr) 63.70 m.; 2 Lida Berkhout (Ned) 50.18 m (Van onze sportredactie) NIJMEGEN De Neder landse Canadees Rick Be nningshof was gisteravond in de tweede wedstrijd voor de nationale bekercompeti tie van het Haagse HYS te gen Roswell in Nijmegen de grote uitblinker. HYS zege-' vierde met 6-5 en Benning shof nam drie van de zes treffers voor zijn rekening. De 22-jarige Rick Benning shof, die vroeger al op het ver langlijstje heeft gestaan van Groningen en Heerenveen, kwam in deze wedstrijd zijn grote belofte helemaal na. De vroegere topscorer van Prince George, een sterk amateurte am uit Canada bracht HYS door twee doelpunten op een voorsprong van 2-0 in de eer ste periode. Hij deed dit in sa menwerking- met Andy van der Lee en Leon van Kemena- de. Nadat Groen voor Nijme gen de stand op 2-1 had ge bracht, werd de eerste twintig minuten van redelijk ijshoc key besloten met een doelpunt van Brian McSheffrey. In de tweede periode kon HYS maar een doelpunt maken. Deze treffer kwam op naam van Phil McKenzie. Door doelpunten van Meijer, Ken nedy en Peters (2) nam Nijme gen een voorsprong van 5-4. In de derde en laatste periode kwam HYS erg sterk terug en zegevierde tenslotte met 6-5 door treffers van Rick Be nningshof en McSheffrey. Vanavond komt het Amster damse De Bisschop op bezoek bij HYS op De Uithof. In de Edenhal verloor De Bisschop gisteravond met 4-7 van Feen- stra Flyers uit Heerenveen. De tussenstanden waren: 1-2, 2- 2,1-3. Tilburg Trappers won de altijd moeilijke uitwedstrijd te gen Olympia met 1-5. De tus senstanden: 1-0, 0-2 en 0-3. De Amerikaan Moses is gisteravond Palace winnaar ge- van de 400 meter hor- houder van het we- zegevierde in 48,28 atlete Lida werd tweede bij het met een worp meter. De zege was Britse Tessa Sander- 63.70 meter. 1. Mike McLeod (GBr) Emiel Puttemans (Bel) meter 1. Steve Scutt sec.; 2. Foris Brydcnbach ;ec. 400 meter horden: 1. AMERSFOORT Van het kwartet Vet, Havermans, Bessems en Bon- gers had laatstgenoemde in het Ne derlands biljartkampioenschap vijf kamp aan drie spelsoorten voldoen de om de zege veilig te stellen. De 23- jarige Nijmegenaar tikte in het vrije spel de 250 caramboles na gemiste acquitstoot in een ruk bij elkaar, sloot het 47/1 in de vierde beurt met een fraaie serie van 106 af en verza melde in het bandstoten in drie beur ten 66 punten. Op dat moment, ruim twee uur na het begin van de wedstrijden, was Bessems negenmaal aan de tafel geweest en had 28 caramboles gescoord (twee in het li- bre, 20 in het 47/1 en zes in het band stoten). Bongers klaarde het bandstoten in twaalf beurten en had een beslissen de voorsprong van 60. Concentratie verlies aan zijn kant en licht herstel van Bessems gaven de eindstand (6—4) een dragelijker aanzien. Op de andere tafel haalde de grieperige Piet Vet een krachttoer uit door uit ge slagen positie Havermans alsnog tot overgave te dwingen. De man uit Be rkhout moet het vooral hebben van li- bre en de kaderspelen. Tegen Haver mans verloor hij echter zowel het libre (in één beurt) en het daarop volgende 47/1 (in vier beurten). De achterstand van 4—0 dwong hem in het bandstoten defensief te spelen. Die taktiek leverde succes op. Vet won moeizaam met 100 tegen 95 caramboles en plukte hieruit zoveel energie dat hij in het 71/2 met perfect lijnenspel de 150 caramboles vanaf de acquitstoot bijeenbracht en de stand gelijk trok: 44. Nog waren de beste kansen voor Ha vermans. Zijn driebandenspel moest, gezien zijn ereklasserschap, hoger aan geslagen worden. Maar -de Brabander was te gedesillusioneerd om de slopen de finale tot een goed einde te brengen. In een carotteduel zegevierde Vet Verrassing Jean Bessems werd in de eerste ron de door Bongers achteloos terzijde geschoven. In de tweede seance was de Limburgse invaller voor de afwe zige Vultink verantwoordelijk voor een daverende verrassing door titel houder Christ van der Smissen de eerste nederlaag toe te brengen. Daar zag het aanvankelijk niet naar uit. In het vrije spel mocht Bessems van acquit. Hij scoorde drie punten, waarna Van der Smissen de partij met een gave serie uitmaakte. Ook in het daarop volgende 47/1 ging de Braban der voortvarend van start. Na zeven beurten bezat hij een comfortabele voorsprong van 125 om 52 en er leek geen vuiltje aan de lucht. De veer kracht van Bessems was echter ver bluffend. Moeizaam bracht hij de bal len bij elkaar en zette aan voor een hoge serie. Met het oplopen van de sco re groeide het zelfvertrouwen en de trefzekerheid. Niet fraai maar wel effi ciënt rukte hij ineens op naar de finish. Van der Smissen was te geschokt om in de nabeurt een remise eruit te slepen. De Limburger verkeerde in een „win ning mood". Het bandstoten, niet zijn sterkste spelsoort wat wel geldt voor Van der Smissen, wikkelde hij vakbe-' kwaam af in negen beurten. Met het uitstekende gemiddelde van 11,11 liet hij Van der Smissen ontluisterd achter op 22 caramboles. Het leed was voor de titelhouder nog niet voorbij. Het 71/2 vormde voor hem het absolute dieptepunt. Bessems was onstuitbaar. Met speels gemak verza melde hij in twee beurten de 150 pun ten. De ontreddering bij Van der Smis sen was zo groot dat hij in het twees- De Amers- foortse wet houder van sportzaken, A. v.d. Wey, kan, gezien de ma nier waarop hij de keu vas thoudt, aardig biljarten. Toch kijken de deel nemers aan het kampioen schap vijf kamp er enigszins sceptisch naar: v.l.n.r. Havermans, v.d. Smissen, aribter v.d. Meer, Vet, Be ssems en Bon gers. tootskader slechts één carambole pro duceerde. In het afsluitende drieban den vijzelde Van der Smissen zijn ge schokte reputatie enigszins op door de partij ruim boven de 1 (1.428) winnend te beèindigen. Het resultaat verbloem de zijn nederlaag echter niet. Het toernooi kreeg een open karakter door de overwinning die Havermans ver na middernacht behaalde op Bon gers. Zoals Vet in de middagpartii Ha vermans naar een nederlaag speelde, zo diende Havermans Bongers van re pliek. Ook hij liet op twee nederlagen in de eerste spelsoorten drie overwin ningen volgen. Na ruime nederlagen in het libre en het 47/1 herstelde Haver mans zich knap. Hij triomfeerde bij het bandstoten, het 71/2 en het driebanden. Na de eerste dag leidt Vet.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11