Gemeente Leiden beticht van onwettig gedrag tep-vierdaagse ™oor Nederland Drie oktoberprogramma dit jaar huis-aan-huis '79 Ruim zesduizend dieren op Beestenspul Energie bedrijf wijzigt gastarief Kiii TAD LEIDSE COURANT DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1979 PAGINA 3 Jongerenkoor Het jongerenkoor „De Menswording" uit Leiderdorp verleent zaterdag 15 september zijn medewerking aan een Eucharistieviering in de Leidse Antoniuskerk. De viering begint om zeven uur. Maarten 't Hart De bekende Nederlandse schrijver Maarten 't Hart is vana vond van zeven tot negen uur te vinden in boekhandel De Kier aan de Nieuwe Rijn. De in Leiden wonende 't Hart zal hier zijn nieuwste boek „De aansprekers" signeren. Ook zal hij zijn handtekening geven aan iedereen die zijn boek „Een vlucht van regenwulpen" koopt. Van dit boek zijn inmiddels meer dan honderdduizend exemplaren ver kocht. Afscheid hoogleraren Aan de Leidse Universiteit zullen behalve prof. dr. J.H. van den Berg nog twee hoogleraren een afscheids college geven. Op respectievelijk vrijdag 21 en maan dag 24 september zullen prof.dr. P.J. Donker, gewoon hoogleraar in de urologie en prof. mr. A.R. Bloember gen, gewoon hoogleraar in het burgerlijk recht en on langs benoemd tot lid in de Hoge Raad hun afscheids college houden. De bijeenkomstem beginnen om kwart over vier. Het afscheidscollege van prof. Donker wordt geven in de collegezaal van fysiologie aan de Wasse- naarseweg 62. Prof. Bloembergen houdt zijn afscheids college in het Groot Auditorium van bet Academiege bouw aan het Rapenburg 73. Belangstellenden wordt verzocht tien minuten van tevoren aanwezig te zijn. Nieuw seizoen Femke De vrouwenontmoetingsplaats Femke aan de Haarlemmer straat 73B (Coffeeshop Volkshuis) in Leiden is een nieuwe seizoen ingegaan. Vrouwen die graag eens met andere vrouwen willen praten in een rustige, ontspannen sfeer kunnen iedere zondag van een tot drie uur en iedere don derdag van half tien tot half een bij Femke terecht. Bin nenkort gaan ook weer nieuwe praatgroepen van start waarvoor men zich ten alle tijde kan opgeven. Voorts lig gen allerlei activiteiten in het verschiet: een „open dag" op 22 september van twaalf tot vijf uur, en de maandelijkse video-ochtend, de eerste wordt op 26 september gehouden. Motorrijders zwaar gewond DE ZILK Een 38-jarige motorrijder uit Leiderdorp en zijn duo-passagiere zijn gisteravond omstreeks 19.00 uur zwaar gewond geraakt bij een ongeval. Het ongeluk gebeurde op de Zilkerduinweg waar de motor rijder, die nogal in het midden van de weg reed, frontaal te gen een NZH-bus reed. De be stuurder en zijn duo-passagiere zijn naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden vervoerd. ,EIDEN De wijze waar- ,p het gasverbruik aan ileinverbruikers in reke- Jiing wordt gebracht, wordt llai%iet ingang van 1 oktober °°rlc rewijzigd. De Algemene laad van het Energiebe- flrijf „Rijnland" ging gister avond in meerderheid ak- [oord met een daartoe itrekkend voorstel van het iollege van beheer. Deze «Crijziging in de tariefstel ing betekent dat voortaan Ie prijzen per kubieke me- (i^ter zijn gebaseerd op een ge middelde calorische boven waarde van het gas van i,17MJ (8.400 kcal)/m3. 'anneer gas wordt gedistri bueerd met een afwijkende jemiddelde calorische bo venwaarde, worden de prij- «en per kubieke meter naar r ij svenredigheid verhoogd- j /verlaagd. i üet college van beheer heeft 18 zich genoodzaakt gezien tot Wai deze wijziging van tariefstel ling over te gaan, omdat sinds kort het aardgas dat door het Energiebedrijf wordt geleverd behalve uit Gronings aardgas ook uit gas bestaat, dat uit an dere delen van Nederland wordt gewonnen. De laatste soort aardgas heeft een hoge re calorische waarde, dat wil zeggen dat een kubieke meter van dit gas meer warmte le vert dan het gas uit Gronin gen, waardoor minder gas kan worden gebruikt om de-, zelfde warmte te krijgen. Voorzitter wethouder H. van Dam verzekerde de Algemene Raad dat deze wijziging perti nent geen verhoging van het tarief met zich mee zal bren gen, immers, de kleinverbrui kers zullen minder gas afne men om dezelfde warmte te krijgen. Burgemeester Van der Kroft stelde zelfs dat geen wijziging van het tarief een tariefsverlaging zou beteke nen. Het Leidse gemeente raadslid voor de P.v.d.A., A. Ranner deed het voorstel om de wijziging per 1 januari 1980 in te voeren, teneinde de afre keningen aan de kleinver bruikers leesbaar te houden. Met meerderheid werd een desbetreffend amendement verworpen, nadat burgemees ter Van der Kroft had gesteld dat een dergelijke, wat hij noemde, „tariefsverlaging' het Energiebedrijf 4 a 500.000 gulden aan inkomsten zou schelen. LEIDEN Het ziet er niet naar uit dat de kleinere deelnemende gemeenten in het Energiebedrijf „Rijn land" op korte termijn kun nen beschikken over een functionaris die hun speci aal kan adviseren over energiebesparend beleid. Een voorstel in die richting van het Leidse PvdA-ge- meénteraadslid mevrouw M. Koning, dat door verte genwoordigers van verschil lende kleinere gemeenten was mede-ondertekend, werd gisteravond door de Algemene Raad van het Energiebedrijf niet aange nomen. Mevrouw Koning diende het voorstel in bij de behandeling van de voorlopige bedrijfs- jaarrekening over 1978. Hier uit blijkt dat een bedrag van maar liefst f 4.805.000,— on der de deelnemende gemeen- Geen geld vrij voor voorlichting over energie besparing ten kan worden verdeeld uit de overwinsten van het stree- kenergiebedrijf. De indieners van het voorstel vinden dat wanneer alle deelnemende gemeenten naar rato bijdra gen, er gemakkelijk f 300.000,— beschikbaar kan komen om een dergelijke voorlichtingsambtenaar op ar beidscontract voor vier jaar aan te stellen. Voorzitter H. van Dam en portefeuillehouder J. Bezemer verzetten zich halsstarrig te gen dit voorstel. Zij deelden mee dat een procedure om een voorlichtingsfunctionaris voor het Energiebedrijf aan te stellen, al in gang is gezet. De indieners van het voorstel waren hiermee allerminst te vreden gesteld. Een dergelijke functionaris zou alleen wor den aangesteld om de ver bruikers met raad en daad bij te staan. „Het zijn veelmeer de kleinere gemeenten, die het geld niet hebben om ie mand aan te trekken die hen kan adviseren over energie besparing, die gebaat zijn bij goede voorlichting. Als er dan toch zoveel winst wordt ge maakt, kan dat bedrag voor een dergelijke functionaris die vrij onafhankelijk van het streekenergiebedrijf kan wer ken, worden vrijgemaakt", al dus mevrouw M. Koning. In de toekomst een jaarlijkse meteropneming LEIDEN De kleinver bruikers van gas- en electra in de Leidse regio krijgen in de toekomst slechts een maal per jaar bezoek van een „meteropnemer". De Al gemene Raad van het Ener giebedrijf Rijnland besloot hier gisteravond toe. Al enige jaren streeft het col lege van beheer van het stree kenergiebedrijf ernaar om het bestaande systeem van twee maandelijkse afrekening te vervangen door een systeem van het maandelijks in reke ning brengen van een vast voorschot en afrekening op basis van eenjaarlijkse mete ropneming. Op uitdrukkelijk verzoek van de leden van de Algemene Raad zegde de por tefeuillehouder, de Noordwij- kerhoutse wethouder P. Heemskerk, toe dat vooral in de beginperiode de nodige soepelheid zou worden be tracht bij de afrekening en het in rekening brengen van de voorschotten. In principe moeten de kleinverbruikers de nota die hun door het Energiebedrijf wordt aange boden binnen veertien dagen voldoen. De nieuwe regeling van de eenjaarlijkse meteropneming wordt 1 november van dit jaar van kracht. De kleinver bruikers zullen voor die da tum door middel van een fol der over de nieuwe gang van zaken worden geïnformeerd. LEIDEN De Leidenaars krijgen dit jaar voor het eerst een uitgebreid boek je in de bus met het programma van de 3 Octoberfeesten erin. Het boekje wordt (is) deze week huis aan huis be zorgd. In het gebundelde programma bevindt zich ook een tekening die de kleintjes mogen kleuren. De 3 October- vereeniging stelt prijzen voor de mooi ste resultaten beschikbaar. De kleurplaat gaat over de op 3 oktober te houden optocht, die dit jaar handelt over de tijd. Vader Tijd bijt in de optocht de spits af. Daarna komt de dans van de sneeuwklokjes, die met de komst van de lente hun kopjes boven de aarde steken. Ook een zonnewijzer zal niet ontbreken e- venals de zandlopers. De uitvinder van de slinger, de in Leiden afgestudeerde Chris- tiaan Huygens, komt met zijn Franse vrienden ook in de optocht vóór. Net zoals de koekoeksklok, de klokken van Arne- muiden, de klokkenluider van de Notre Dame, het carillon van het Leidse Stad huis, Assepoester in de gouden koets op klokslag twaalf uur, het klokje van ge hoorzaamheid en Rock around the clock met Bill Haley. De optocht wordt weer muzikaal omlijst door tal van muziekge zelschappen en fanfares. Kortom een op tocht die klinkt als een klok. De kermis die dit jaar op het feestterrein, Lammermarkt, rond „Molen de Valk", Molenwerf en Schuttersveld zal staan, heeft dit jaar een aantal nieuwe evene menten. Voor het eerst in Leiden zal ook in een tent een Cinema-o-scoop- zijn met drie-dimensionale films. Verder is nieuw een Drakenwip, een hele grote schommel voor ongeveer 40 personen en een reuzen-t rad dat nog groter is als vorig jaar. Verder' zullen alle evenementen zoals achtbaan enz. gehandhaafd blijven. Wat meer aan dacht wordt er dit jaar ook geschonken aan de kleintjes. Voor hen zijn er speciaal kleine botsautootjes en een aantal leuke draaimolens. Natuurlijk zijn de gehele dag door weer allerlei leuke dingen te doen en te zien in heel Leiden. Op de Breestraat komt een ringsteekwedstrijd met een tribune voor het stadhuis voor de bejaarden die niet meer zo goed ter been zijn, een touwtrek wedstrijd op de Doezastraat met de sterk ste man ter wereld en 's avonds een nog grootser vuurwerk als alle jaren daarvoor. Ondanks het verbod van haringvisserij in de Noordzee, is er toch ook dit jaar weer voor de fijnproever het traditionele portie haring met wittebrood te krijgen. De in schrijving hiervoor zal in afwijking op voorgaande jaren zaterdag 22 september geschieden van elf tot drie uur in de Stadsgehoorzaal. INZAKE INSTELLING „UITLOOPREGELING' Projectgroep tegen verruiming sluitingstijden Leidse horeca LEIDEN De projectgroep alcohol- en druggebruik is tegen een verruiming van de sluitingstijden voor horeca bedrijven. De projectgroep, waarin onder ipeer de GG en GD, de politie (afdeling bijzondere wetten), de plaat selijke huisartsenvereniging en het consultatiebureau voor alcohol en drugs zijn vertegenwoordigd, vreest dat het alcoholmisbruik in de stad zal toenemen. De groep verklaart zich in een brief aan de burgemeester te genstander van uitbreiding van de alcoholconsumptie, „aangezien de thans reeds hieruit voortvloeiende proble men (waaronder verkeerson gevallen, agressiviteit, versla ving) waarmee de verschillen de disciplines binnen de pro jectgroep veelal geconfron teerd worden, zullen toene men, naarmate de horecabe drijven langer open zijn". De projectgroep heeft geen ver trouwen in de door sommigen geschetste voordelen, zoals bij voorbeeld spreiding van de verkeersoverlast. Brandje verwoest slaapkamer LEIDEN Een brandje heeft vannacht in een wo ning aan de Jan Luykenlaan in Leiden nagenoeg de hele slaapkamer verwoest. De bewoner van de flat liet vannacht zijn hond uit en be merkte bij thuiskomst dat zijn slaapkamer in lichtelaaie stond. De brandweer heeft het vuur snel weten te doven zoa dat de schade tot de slaapka mer beperkt bleef. LEIDEN Burgemeester P. Bol- ten van Alkemade heeft, als lid van de Algemene Raad van het Energiebedrijf „Rijnland" de ge- 1 meente Leiden ernstig op de vin gers getikt. Zonder dat er, volgens j de heer Bolten, duidelijke wettelij ke gronden aanwezig waren, heeft de gemeente Leiden haar laagstbe taalde personeelsleden van 55 jaar Jflfl«itwee extra-periodieken gegeven. Een en ander is geschied zonder dat hiervoor van het ministerie van Binnenlandse Zaken een volgens de heer Bolten noodzakelijke „ver- klaring van geen bezwaar" is ont vangen. Op grond van een artikel in de ge meenschappelijke regeling voor het streekenergiebedrijf, waarin staat dat het personeel van het Energiebedrijf dezelfde arbeidsvoorwaarden moet hebben als dat van de gemeente Lei- heeft het college van beheer van bedrijf besloten per 1 juli ook het personeel van „Rijnland" binnen deze Leidse „uitloopregeling" te laten val len. Hiertegen nu tekende de heer Bolten ernstig protest aan. Het artikel zou alleen maar toepasbaar zijn als het om een legale regeling voor het perso neel zou gaan en dat betwijfelde hij juist in hoge mate. De heer Bolten wilde zijn handen niet vuil maken aan een regeling die niet rechtsgeldig was. Dat dit ongetwijfeld het geval is, acht de heer Bolten ge noegzaam bewezen door de wijze waarop het Leids gemeentebestuur heeft gemeend, zijn personeel van de nieuwe uitloopregeling op de hoogte te moeten stellen. „In de brief staat letterlijk: „De hier bedoelde regelin gen gaan ruimschoots uit boven wat de rijksoverheid op dit punt aan de la gere overheden ter navolging voor houdt. Daarmee wijkt de gemeente Leiden voor de betrokken ambtena ren weliswaar in gunstige zin af, doch zij haalt zich budgettair gesproken ex tra lasten op de hals, zodat het minis terie van Binnenlandse Zaken er mo gelijk een stokje voor kan steken, ze ker gezien in het licht van de op han den zijnde bezuinigingsmaatregelen", aldus burgemeester Bolten die er nog aan toevoegde dat de brief vervolgens een beroep deed op de betrokken ambtenaren „alle mogelijke discretie - te betrachten" en „op geen enkele wijze in het openbaar ruchtbaarheid" aan de zaak te geven. De heer Bolten stelde weliswaar in houdelijk geen bezwaar tegen de uit loopregeling te hebben, maar deson danks vreesde hij voor tegenmaatre gelen van de hogere overheden. Bo vendien dreigt het gevaar dat de di rectie van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds bij de pensionering van de ambtenaren, die van de rege ling hebben geprofiteerd, het door het hogere salaris verhoogde pensioen bij het Energiebedrijf in rekening zal brengen. Tevens wees de heer Bolten op het probleem dat het overnemen van de Leidse regeling door Rijnland een jsneeuwbaleffect voor alle bij het streekbedrijf aangesloten gemeenten zal hebben. Zij worden wellicht tegen wil en dank geconfronteerd met een uit de pas lopen vaji vergelijkbaar ei gen personeel ten opcithing van het personeel van „Rijnland". In een motie nodigde de heer Bolten het college van beheer van het Enger- giebedrijf tenslotte uit de regeling voor het personeel van „Rijnland" in te trekken, „zolang niet vaststaat dat de regeling een door het bevoegde ge zag van de gemeente Leiden vastge stelde algemeen verbindend voor schrift is waarop een door de minister Van Binnenlandse Zaken afgegeven verklaring van geen bezwaar is ver kregen". Nadat de motie uiteindelijk door de Algemene Raad toch was verworpen, deelde burgemeester Bolten mee tot verdere maatregelen over te gaan. De Tour de France bleek ook weer de aanstichter te zijn van heel weewielerig genot. Niet alleen de fiets dankzij de Tour de laatste jaren de in de rug gekregen, maar ook de step we het studentenwereldje mogen gplo- is thans als sportief luxe artikel bijna meer te versmaden. Utrechtse studentenvereniging Unitas Stu- Rheno-Trajegtina bewees dat door vanuit de Ton Menken-ijshal met steppen van start te gaan voor een toer door Nederland. Ee* evene geheel volgens de regels van de Tour France moet gaan verlopen. Het wielerspec- p, wordt de komende dagen begeleid door vift!? Professioneel aandoende tour-karavaan, die de volledige route Leiden-Utrecht zal -T'6C" voor de nodige reparaties aan stukgere- ten steppen en moegestreden renners. In navolging van een verleden jaar gehouden Wageningse landelijke step-tour, waarin de Utrechtenaren uitblonken en bijna alle prijzen in de wacht sleepten, wilde USR-Utrecht deze week een zelfde soort wedstrijd organiseren, waaraan alle studentenverenigingen mee mo gen doen. De belangstelling voor het sportieve gebeuren is erg groot. Afgelopen weekeinde waren er in de Dom-stad al ongeveer 100 auto petten verkocht aan studenten die Zoetemelk en Raas in geestdrift wel even voorbij wilden streven. Dagelijks worden afstanden afgelegd van om en nabij de 40 kilometer waarvoor een rijtijd van drie uur is uitgeschreven. Gisteren trok de step-tour via Katwijk en Scheveningen naar Delft, vandaag gaan de steppers via Delft naar Rotterdam, morgen per bus naar Kesteren en van daar uit naar Wageningen. De laatste etappe, zaterdag, met tijdrit, wordt afgelegd tus sen Wageningen en Utrecht LEIDEN De stichting Mens en Dier houdt zaterdag 29 en zondag 30 september voor de vierde achtereenvolgende maal Europa's grootste dierenshow „Beestenspul *79" in de Leidse Groenoordhal. Er worden weer ruim zesduizend die ren verwacht Leiden krijgt de absolute primeur voor Ne derland in de vorm van de nationale kampioenschappen hondentrimmen die nog nooit eerder werden gehouden en nu een onderdeel zullen «ijn van dit gigantische dierenfes- tijn. De veertig beste honden-trimmers en -trimsters, afkomstig uit alle delen van het land, zullen gaan strijden om de titel „kam pioen van Nederland hondentrimmen" en de daarbij behorende „Gouden Schaar". Op zaterdag 29 september worden de poedels geknipt en zondag 30 september zijn de bouviers, terriers enz aan de beurt komen voor het zogenaamde trimmen (plukken). Op dit moment is er een ware stormloop op de inschrijfbureaus van de diverse deelnemende verenigingen. Volgens de kynolo- genvereniging Rijnland zouden er bij de rassenparades voor nog slechts enkele honden plaats zijn. Men kan zien hiervoor opge ven bij de heer J. Vermeulen, telefoon 071-121760. Burgemeester P Alkemade eerste etappe is begonnen. Hier de kopgroep in actie op de Plesmanlaan. naar Rijnsburg. Op Een dwerg-Shetlandpony op de voorgrond, een 2-Jarlge „reuzenhond" er achter. Belden wegen tachtig kilo... Beeld van Beestenspul '78.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3